انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

درسهای زندگی ...
.
بزرگترین معلولیت  <------------------------------>    ترس
بهترین روز            <------------------------------>  امروز
آسانترین کار        <------------------------------>   پیدا کردن گناه
بیهوده ترین دارایی <------------------------------> غرور
بزرگترین اشتباه     <------------------------------> تسلیم شدن
بزرگترین لغزش و مانع <--------------------------->خودپرستی
بزرگترین آرامش      <------------------------------>کارخوب کردن
بدترین انسان مخالف<-----------------------------> شاکی
بدترین ورشکستگی <------------------------------>کمبود غیرت
بیشترین نیاز           <------------------------------> حس مردمی
بدترین احساس       <------------------------------> تاسف برای پیشرفت دیگران
بهترین هدیه           <------------------------------> بخشش
بزرگترین و مهمترین لحظه<------------------------> مرگ
بزرگترین علم          <------------------------------>خدا
بهترین چیز در جهان  <----------------------------->عشق

قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: مقدمه - الاتین  (دفعات بازدید: 978 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
مقدمه - الاتین
« : 22 اوت 2013، 10:31:37 am »

معرفی

يك نفر به زندگي نگاه مي كند و زيبايي ، روشني ، خوبي و مهرباني و گرمي               و ملايمت را مي بيند ، شخص ديگري به همان زندگي نگاه مي كند ولي زشتي ،               تنهايي ، مشكلات و نااميديها را مي بيند . چه چيزي سبب اين تفاوت شده               است ؟ " طرز برخورد و طرز تلقي ها "
طرز برخورد مابا قضايا تعيين مي كند كه مي خواهيم شاد باشيم يا ناراحت               ، عصبي باشيم يا آرام و آسوده، دوست داشتني يا نفرت انگيز ، بالغ يا               نابالغ ، كامل يا ناقص .
در جلسات فرزندان الکلی ها ما مي آموزيم كه با بكارگيري برنامه ها كه               همانا استفاده از 12 قدم ، 12 سنت و شعارها در زندگيمان  مي باشد، مي               خواهيم چه باشيم و مي آموزيم كه چطور آنها را بشناسيم .
يك دانش كامل و به كارگيري سخت كوشانه اين اصول ، به ما كمك مي كند تا               رفتارهاي مثبت خود را بسط و توسعه دهيم و اين چنين است كه ما مي توانيم               خوشحالي و (تكامل ) را بيابيم .
همه ما مشكل داريم . اين طبيعت بشر است كه به دنبال ميان بر و راه حل               هاي ساده مي گردد.
اجازه دادن به ديگران براي اينكه فكر كننده و تصميم گيرنده براي ما               باشند تلاش زيادي لازم ندارد اما ممكن است راهها و جوابهاي آنها براي               ما مفيد و شايسته نباشد.
ما خود مسئوليت پيدا كردن جوابها و راه حل و گرفتن تصميمات شخصي مان را               داريم.
اين كتابچه سوالات براي كمك كردن به ما براي درك بهتر قدم هاو سنت ها               با برانگيختن افكار و گفتگوهاي محرك ،طراحي شده است . ( كه البته )               جوابي براي سوالات داده نشده است ، زيراكه جوابهاي هر فردي متفاوت است.
داستانهايي كه در انتهاي هر بخش آورده شده است حتما " به اين منظور               نيست كه دقيقا" به اين گونه باشد، فقط به منظور مطرح كردن مثالهايي               فراهم شده اند.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • ghi554
Thunderstorm _17
« پاسخ #1 : 21 آوریل 2016، 09:49:38 am »

;
 for a while,golden goose, After rain the sky looks blue. The water in the pond is full of grass, a piece of fresh air fragrance gladdening the heart and refreshing the mind. The distant blue sky has built a colorful bridge, very beautiful. Everything is restored to the tranquility of the past.
thunderstorm

&nbsp,hogan outlet online;   &nbsp,hogan outlet;   Huashan primary school grade two: Huashan primary school Cheng Xuan <
 suddenly,tn pas cher, a golden light pierced the sky. "Rumble", a thunder broke the silence. Then, shooting down from the sky 10000 "line", like many marksmen with bullets. The wind also laicourenao, wind and rain like throwing bomb attacks like the earth. The rain bigger, slumped down like a waterfall. In a moment,louboutin soldes, the ground water sinks into a stream,nike air max pas cher, the distance raised the roof of the smoke, a piece of mist.
 in the morning,tn requin pas cher, the weather is very hot. The branches of the willows stood motionless, like in a relaxed department like a do not call. Attached to the surface of the pond dragonfly, hovering in the low, fish could not float to the surface to breathe,air max 95 france, all over the sky of dark clouds heavy pressure down the whole sky seemed stamped on the lid.
;
Related Articles:

The Saier number _115

Observation of the total sola

Beautiful

Overall, virtualization degree more and more high international financial market, its resource allocation function is weakening, gradually become developed countries leading an important place for global redistribution of interests pattern and a few countries to maintain the global governance dominance in contested locations.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
The wild king Jung Yun Ho to show love courtship success kiss
« پاسخ #2 : 03 مه 2016، 11:33:06 am »

.
< p > the wild king "4 concentration, river (Kwon sang woo decoration) will Zhu Duohai (Shoei ornaments) sent to study in the United States, due to stay in debt every day rush about overworked. At this time, the river regarded as relatives Hong Anxin (Lee decoration) face surgery must be the situation,hogan outlet online, to raise huge operation River request Zhu Duohai drop out of school a semester,scarpe golden goose, but was Zhu Duohai refused to Cornered river once again returned to the bar and start selling s..e..x work.
bnt news feeds / Xu Xueqiong / Wen "wild king" /
 the same time, the students went to the white Hoon (Jung Yun Ho) proposed to Zhu Duohai: "marry me! This morning to have not thought about this issue, so did not have time to prepare the rings. Please marry me!" Don't joke when Zhu Duohai said, Jung Yun Ho has promised: "no kidding, marry me!" Kiss Zhu Duohai. Zhu Duohai said,tn requin pas cher, "if this is a joke, you're dead!" As proof,hogan outlet online, to accept a proposal to kiss on the white hun.
 wild Wang
22 aired on SBS on fire drama (a 12 week Series) the wild king ", Jung Yunho officially to marry soo love and desire to successful Shoei also accept Yunho's proposal.
< p > the wild king "with Shoei to satisfy their own desires, eventually abandoned the poor but for their own pieces of Kwon sang woo,hogan scarpe outlet, and invest in the with power and wealth of the rich second generation Jung Yunho arms. And Shoei choice is correct,golden goose outlet, whether can fulfiled in after the success to live a happy life, aroused the curiosity of the audience.
"The wild king" Jung Yun Ho to show love courtship success kiss
< p > just as Yunho and Shoei sweet kiss, end in Earth's Peter and rivers by selling his soul and body,hogan sito ufficiale, finally raise the Zhu Duohai last brushstroke tuition. At the same time because of shame and grievances,hogan outlet online, shed emotional tears, and attracted the audience's sympathy.
Related Articls:

Thirteen Lord Yuan Hong featuring a startling step by step Hua Xu cited actor

tangled an

16 year old group first show the east across the years, to create a "rock style"

Wang Lan plays the old daughter Mei, Jiang Yan played Niu Zhiwen's daughter are positive characters in a play of caring for the elderly. Media scene is obviously well prepared, as the presence of only "unfilial son", Li Chongxiao became a central figure in the media interview, and he from the point of view of Niu Zhiwen interpretation of the "not to spoil the child" and "filial piety" and other hot topics.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019

when it comes to several key players,air max femme pas cher, Rossi gives the answer is: Tevez, Gonzalo Higuain and kaka. But Kaka was hurt and he needed to see how his body had recovered. Viali replied, "Tevez, Balotelli, and Hamm Sieck.". Then two people to criticize the other team's key players, Rossi said: "Barcelona's Lionel Messi, Chelsea Azar,scarpe hogan outlet, moreover I also very much like Manchester United's Danny Welbeck. Viali said: there are Bayern's Ribery, Real Madrid's C Luo, as well as Barcelona's Neymar.
Italian legend save the character of Real Madrid and Bayern: prediction of the Champions League or the final
< p > the new season in the Champions League this week will be kicked off, recently in the interview, the Italian legend Paolo Rossi and Vialli talked about the their views on the Champions League. In their view, Italy is undoubtedly the most chance of a team in,air max 95 france, and the championship may be produced between Real Madrid and Bayern.
< p > Rossi first talked about the prospects of the three Italian teams. He said: objectively speaking Milan haven't found their best configuration,goyard soldes, but also the need to address injury problems,hogan sito ufficiale, if they can break into the top 8, that is a good results. Juve have more chances, better than last season. Naples can do a great job, and they have more potential than Milan. The problem is that the European giants have more resources than we do, and that will make the difference. Gianluca Vialli said: now also too early,scarpe hogan outlet, but depends on the ballot, Juve have great potential,hogan outlet, Naples is unpopular and Milan have the temperament of the war in Europe.
 finally in the prediction of the team into the final, Rossi said: this season is still difficult to predict, I will choose Bayern and Real Madrid, but have to be careful to have Neymar barcelona. Viali's answer is basically consistent with Rossi: I will not say that the Italy team,scarpe hogan outlet, I think it is Bayern and Real Madrid, but also need to pay attention to Chelsea.
Related Articls:

Blatter FIFA will postpone th

< / stron

Real Madrid or Chelsea? Any such messages will be flattered, and appreciating the enjoyable, becaus

But it must be the members that the sixth session of the board will what people about what the relevant announcement are clearly stated. The sixth session of the board of directors in the name of the subject to the announcement is not allowed, because the sixth board of directors of the main body itself is legitimate and effective is still in doubt, it can only be in the name of the member to notice.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
China Shenhua large shareholders to be the transfe
« پاسخ #4 : 20 مه 2016، 08:20:09 am »

,chaussure air jordan pas cher
 Chinese Shenhua today announced that the controlling shareholders received notification of Shenhua Group, Shenhua Group intends to buy a wholly owned subsidiary of China State Grid Corp China Energy Development Company Limited ("China energy network open equity). Shenhua Group is working with China State Grid Corp on the acquisition matters for consultations, has reached a preliminary intention,hogan outlet online, but related matters further with the relevant government regulatory agencies opinions.
 national grid data show that as of the end of last year, the country's total net energy assets of 55 billion yuan. 2011, in fact,sca goyard pas cher, the current operating income of 18 billion 900 million yuan, net profit of more than 78 million yuan.
 / reporter Ruan Xiaoqin, editor Qiu Jiang
China Shenhua large shareholders proposed transferee equity State Grid Energy
 due to the Shenhua Group and China Shenhua signed the "agreement" to avoid competition,air jordan pas cher, Shenhua Group has been the acquisition for China Shenhua comments. The acquisition,hogan outlet online, there are the following: (a) in the negotiation process,hogan outlet, the State Grid Corporation of clear expression of the in Shenhua Group Company requirements for the acquisition of the subject; (II) state grid energy part of the project in preliminary stage, smaller profits, overall situation is not up to the injection of the requirements of the company. Considering the above situation, China Shenhua decided not to take part in the acquisition, and acquisition of state grid energy by Shenhua group. Shenhua Group has promised in the completion of the acquisition,montblanc plume pas cher, according to "avoid competition agreement",scarpe hogan outlet, awarded Chinese Shenhua on the exercise of State Grid Energy Acquisition options and preemptive rights.
Related Articles:

Dongbao biological today resumption

Sinopec do

Huayin electric power intends to go to Yangjiang t

China Eastern Airlines Corporation Service Director Dong Bo said, the China Eastern Airlines flight attendants recruitment has the characteristics of "low". "Polyhedral although recruiting examiners to increase the workload of several times, but around the recruitment of the crew after training, will try to distribution according to apanage posts, which will greatly reduce the staff of liquidity.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
New parents tears questioned the dormitory air conditioning
« پاسخ #5 : 11 ژوئن 2016، 12:55:06 am »

, according to the "Yangtze River Daily" reported that "my daughter's body every cell needs air conditioning! Why not install air conditioning for new students?" Recently in the Wuhan University President Gu Hailiang and nearly 400 new parents of the dialogue, a mother's tears in her eyes to talk about the presence of the parents of a hot debate.

President Gu Hailiang said that this year, Wuhan University Freshmen,hogan outlet online, 89% above is 90". He hoped that the parents and schools together to help students completed the transformation of the role of ", let the children" grow up ", and the school together to help students continues to grow independently completed three major changes: the transformation of the transformation of learning style and way of life, and enhancing the awareness of social responsibility, has its own independent personality.
< p > a new father said: "now the children really delicate,hogan outlet, so many students without air conditioning is not successfully graduated? It is good for children to eat." Another mother followed, said: the children's high school dormitories are equipped with air conditioning, but did not get to the university!"

New parents tears questioned the dormitory air conditioning

"when I was pregnant, I spent 2000 yuan on an air conditioner at home. The child grew up in the south, has been accustomed to the environment with air conditioning. I slept in the dorm for a night. At night,nike tn pas cher, my daughter said to me, "Mom,golden goose sito ufficiale, I feel like a fire quickly burned to the heart."......" Here, the parents choked unceasingly, when nearly 400 new parents face,scarpe hogan outlet, tears.

Wuhan University 7 days to report,sac guess pas cher, the president Gu Hailiang led the academic,golden goose mid star, academic and other functional departments responsible for the president and the parents face to face,golden goose saldi, the scene to answer the question of new parents. Unexpectedly, the parents of the question and answer session, cry of the parents "off" scene.
 Related Articles:

Beijing in

Guangxi county north of Guilin in 15 ushered in the first snow of winter

Find out why hongnao events s

Although there are many financial institutions at the job fair, the students who are seeking jobs are also many. Due to the number of candidates to increase, the more room for the selection of banks, many banks also significantly raise the threshold, and some directly in the recruitment conditions indicate the need for graduate education.
خارج شده است

این صفحه در 0.069 ثانیه 20 نمایش داده شد.