انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

یکی وضعش خوب می شه میره مکه می شه حاجی .
یکی هم زندگیش داغون می شه میاد انجمن و می شه ناجی !
.
حاجی فکر رها کردن و نجات یافتن !
ولی ناجی در حال رها شدن و نجات دادن !
.
راستی کدومش با ارزشتره ...

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: انجمن (H.A) چیست ؟ آدرس جلسات در مشهد  (دفعات بازدید: 4763 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

ادرس جلسه
*انجمن HA (هپاتیت و ایدز)*
جلسات
شنبه " دوشنبه " چهارشنبه
ساعت 17/30 الی 19
مشهد : نبش طالقانی 11 موسسه ریحانه النبی
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

jafar_sh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 85
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • معتادان گمنام
پاسخ : انجمن (H.A) چیست ؟ آدرس جلسات در مشهد
« پاسخ #1 : 17 ژوئن 2013، 08:59:12 am »

ادرس را تصحیح و دقیقتر کردم. مجددا ادرس را در زیر می اورم. در صورت موافقت شماره تلفن نماینده بین گروه را نیز درج خواهم کرد.
چون انجمن ما نو پاست هنوز نشریاتی جهت عرضه و فروش وجود ندارد اما جزوه ای ترجمه شده از متن اصلی کتاب HIV های گمنام شامل "دلیل برنامه 12 قدم برای بیماران اچ ای وی" "هدف گمنامان اچ ای وی" "تقدیم نامه" و "قدمهای دوازده گانه HA های گمنام" موجود میباشد که سعی خواهم کرد انها را بمرور تایپ کرده و در تالار قرار دهم.
*ما راهی برای پذیرش بیماری خود پیدا کرده ایم و با اغوشی باز پذیرای همدردان خود هستیم*HA های گمنام* 
مشهد : خیابان فلسطین " فلسطین 29 " سمت راست " باشگاه مثبت " موسسه ریحانه النبی
جلسات : روزهای سه شنبه و حمعه از ساعت 5 الی 6/30 بعد ار ظهر
شماره تلفن نماینده بین گروه : 09159253104
« آخرين ويرايش: 22 نوامبر 2013، 10:07:08 pm توسط jafar_sh »
خارج شده است

جعفر شریعتی

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 5
پاسخ : انجمن (H.A) چیست ؟ آدرس جلسات در مشهد
« پاسخ #2 : 28 نوامبر 2014، 11:40:07 pm »

متاسفانه این جلسات بدلیل حمایت نکردن اعضا تعطیل شد
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
The icing on the cake and timely assistance
« پاسخ #3 : 30 مارس 2016، 05:37:00 pm »

< p > this world never lack the icing on the cake, lack of timely; peer icing on the cake and the timely, before opening the most colourful flowers; things in the world without exception must do a lot of icing on the cake, but be sure to do timely; timely often than the icing on the cake people remember and appreciate, moved; the most touching thing, not the icing on the cake,hogan outlet, but timely.
< p > life wisdom, for his timely help, and not always the icing on the cake; timely is better than the icing on the cake,converse femme pas cher, Jin will have many people add flowers, but snow does not necessarily have to send carbon, so timely learn better than the icing on the cake is worthy to be cherished; icing on the cake is undoubtedly a purpose, timely is more that people feel valuable; less appreciated the icing on the cake, so that successful people more sober, more rational, more timely encouragement, let failure stronger and more confident. Stock market is only icing on the cake, no timely.
< p > the icing on the cake is easy, timely difficult; more icing on the cake, less timely; all the icing on the cake, timely help widows; are icing on the cake, timely were rare; like icing on the cake, rare timely; in the icing on the cake, who to timely; icing on the cake of less repetition, more timely help warm; not for icing on the cake,louboutin pas cher soldes, only willing to timely; unintentional icing on the cake, heart timely; and replaces the icing on the cake, it is better to provide timely.
 who won't be icing on the cake? Timely to precious; icing on the cake who cares for you, very timely en; icing on the cake for everyone, there is no timely in the world; since ancient times more icing on the cake, never urgently needed less; icing on the cake has a lot of,hogan outlet, timely several; icing on the cake villain multi, timely Jun; icing on the cake as well as easy, timely difficult more difficult; no icing on the cake, timely deep friendship; icing on the cake is not easy, timely more difficult; icing on the cake of course good, urgently needed a more valuable.
< br / > the icing on the cake is Tim Mei, timely emergency; icing on the cake is good, timely is difficult predicament; toady is icing on the cake, the truth is timely,goyard pas cher, icing on the cake is a buddy, timely is a friend; the lover is icing on the cake, wife will snow send charcoal.
< p > the icing on the cake is a face saving projects,converse all star, timely is the popular project; the icing on the cake is often ask you, timely is often help you; competitive success like icing on the cake, good deeds such as timely; stability icing on the cake, setbacks and timely; in the icing on the cake, who to timely?
Related Articles:

chase

Chinese New Year in Xiamen

Blooming alone, without fear of the wind to the wind

Sakura in light scattered in the wind, with their aromatic shadow, scattered fragrance, others go! I don't have the heart to explore this piece of quiet, just want to wood is in a daze, looking at it, it looked at me, a across each other and didn't have the heart to come into touch each other in the world!
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
Kang Kang, you have to refuel!
« پاسخ #4 : 10 آوریل 2016، 05:54:49 pm »

Kang Kang, you have to refuel!
< p > this time during the day my mother help me with a small bread, after work, I have no reason to continue to let her help with, took bread, to be Kangkang home, he selfishly harmoniously.no, just for a moment arrived there,tn homme pas cher, he kept on pestering me "Mum, I want to watch TV", TV has become a part of his life essential. Although this is not I think, but such a bad habit in my ability to gradually develop.
< p > and Kangkang are generally the size of the children, more or less have begun to learn English art science logic,golden goose scarpe, various interest classes, but Kangkang on the campus of interest classes shall fight to the finish, and Kangkang's father is always clear-cut attitude: learn what, let him play! So other kids to a variety of specialty in the rush, a week we Kangkang rushing in the amusement park to play video games, rain or shine.
She said you
 so I also worry about his future study will be how the state? Everything is gradual, he is quiet, do not want to go deep into the study, there is no autonomy, too dependent on people, and so on, I do not know how much effort to go to go to correct? This summer vacation, in order to avoid all he occupied "
< p > a Kangkang victory heart strong, often also lost because of a game or contest and temper, often to lost the pieces were strewn all over the floor is, or the nose a tear, Zuodao on the ground, shouting "why do I always lose? I don't play......" At home, his anti frustration ability is almost zero.
 put down the phone,hogan outlet, I suddenly realized that now Kang Kang in my mouth, there are few positive evaluation, is what Kang Kang, or what I do? These are the objective existence, or my subjective judgment?
 in the morning to call me beans, talk to the child, the topic can not stop the.
< p > to Kangkang do arithmetic, now don't need image with some items to calculation, directly asked a few add a few equal to a few, he finished,hogan outlet, I said correctly, he asked for another one and continuous operators on a few questions,scarpe hogan outlet, start impetuous, proud: so simple, I would have. In case of a two or three question can not be answered, he began to escape,supra pas cher, began to lose patience: Oh,tn requin pas cher, do not ask me, I do not want to forget.
< p > teach cousin often with me said, Kangkang class immediately, after reading literacy is very important, her and Kangkang age marriage relatives of children, is to look at the TV, basically know. So I have time to have the opportunity to also put Kangkang called me, said to tell us a story, and then took a picture book tell him this is what the word what word, then he patiently told me: don't try to teach me to read the, I just want to hear the story.
 Kang Kang stout, a very good, but I say is so short. She said with two children, very hard, I said that the time of Kang Kang less, he is always watching tv. She said that children should slowly guide,hogan sito ufficiale, I said Kang Kang's habit is relatively poor, but also often have to lose temper......
Related Articls:

My nephew

Together called dream, separated called pain

Sorrow is brewing, the injury is release,love is life the most gorgeous of an illusion, too tea millet, sometimes, come to the end of the road to the horizon, also do not want to wake up. Love is a false need to continue to be proved, as fireworks lit to see the brilliant need.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Ethnic brothers Chinese glorious exteriors alongsi
« پاسخ #5 : 15 آوریل 2016، 01:53:11 pm »

. 56 ethnic brothers each other mutual support, is the inevitable outcome of the historical development of the Chinese nation.
The common spirit of unity and struggle of all ethnic groups in
The common spirit of unity and struggle of all ethnic groups in
The common spirit of unity and struggle of all ethnic groups in the
, to enrich and strengthen peace. Since the new China was established, each nation stood up, revival. The national revolution, construction and reform work through the various historical periods, woe, ethnic relations go through thick and thin together, more harmonious. The construction of the border,goyard soldes, eight thousand Hunan Women Tianshan; natural disaster period, three thousand orphans in Inner Mongolia; the Qinghai earthquake in Yushu, volunteers went to the rescue of all ethnic groups in china. In the tide of reform and opening up, exchange and exchanges between various ethnic groups is deepening, many city 56 ethnic composition is complete, everyone mutual tolerance and respect; national culture, harmony but not sameness.
, during the period of Anti Japanese War,louboutin pas cher, the national policy of the Communist Party and China mature mutually promoting and sublimation. Focus on the formation and consolidation of the Anti Japanese national united front, the Communist Party Chinese national policy is correct or not mentioned about the life of the nation,chaussure louboutin pas cher, the success of the war, its ethnic theory and policy has been mature. As the official newspaper of the CPC Central Committee in June 22, 1941,christian louboutin pas cher, the "Liberation Daily" published an editorial "the correct implementation of the national policy of" pointed out: "the correct implementation of the national policy, the ethnic unity of domestic common Japanese existence, is the current serious task in the Anti Japanese War of." In Yanan, China Communist Party put forward the implementation of national equality and unity of thought in a unified multi-ethnic country, and systematically for the first time explicitly put forward the implementation of regional national autonomy thoughts, clarifies the principle and establishment of independent ethnic relations of a unified multi-ethnic country. At the same time, also proposed to completely change the ethnic oppression, ethnic cultures, respect minority religious belief, the prohibition of all ethnic minorities insulting remarks and actions such as writing a series of policies. It is the correct national policy,scarpe hogan outlet, the Anti Japanese War to become the history of the whole nation China total mobilization of national independence and liberation war, the cohesion of the Chinese nation is unprecedented, the Chinese national consciousness is generally increased, also establish correct path of unified multi nation, the formation of China characteristics to solve the ethnic problems for the future lay a solid foundation.
, the Anti Japanese war was further refined and excited. Since the Opium War, the old China open doors,scarpe hogan online, the invaders are the tentacles of frontier ethnic regions in china. Especially during the Japanese invasion of China,scarpe hogan outlet, the Chinese nation to bring the most painful suffering. But the common fate and struggle, let 56 people flow together, sweat together, feeling melt together,chaussure nike tn, deepen the good ideology and the mutual help and have bound together in a common cause, emergency support of brotherhood, formed a joint action of political solidarity and resisting foreign aggression. All ethnic groups have realized that the Chinese nation is linked to the fate of a community, sharing weal and woe. The relationship between the history of the formation of the compatible, can not be separated more securely, people of all ethnic groups as Chinese historical co owner's sense of responsibility to further stimulate and promote.
Related Articls:

Survey shows that 70% of coll

the robber arrested, property dispute ensued

Ding Dazu Avalokitesvara statues are not only 830

This is not the world of mortals, than alone anhangong also cold? You leave alone so long, hard, displaced, tired, can someone ask? Come back, but there is someone waiting for you? The pain, there are people who will cherish? Flashed on and off in the night, you alone shadow, will emerge in my eyes, the blink of an eye, has blurred the line of sight. In this sadness of spring, you can in your spare time, I think of my appearance?
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
The love marriage, turned out to be my maid of hon
« پاسخ #6 : 16 آوریل 2016، 03:29:32 pm »

The love marriage, turned out to be my maid of honor

I was his wedding bridesmaid,hogan sito ufficiale.

< br / > the love marriage, the maid of honor is actually I more than two months ago, I attended his wedding, my identity is the maid of honor. Very strange, that day, my mood is not so depressed,tn homme pas cher, but excited, because to see the bride is very beautiful, to see him laughing very happy. So, I believe that his love is supreme, no impurities of the kind, if I love the people can be happy, I will be satisfied.

< br / > the day of the wedding, I helped them to block a lot of wine, I do not want to let those frequent urging people to destroy their full moon Anthurium night. I replace them at a table to toast, my best friend also in the wedding banquet, I put glasses welcome to her. Her eyes are red. I know she be sad for me to know she wants to take part in and not his wedding, but I and his.

< br / > wedding a little episode, all my fault, I came to the flowers of the bride accidentally stepped on her skirt, her feet a shift, a piece of white yarn tear a large,goyard soldes, my face is red, he glared at me, does he think I did it on purpose? Did I do that? I felt wronged. Thanks to the bright and lovely bride, she hurriedly comfort I said nothing, by hand during the yarn a WAN, has been referred to the waist, actually tie a bow of a fluttering wants to fly to. His eyes are full of praise, embrace she blew a kiss, standing on the stage my helpless, like a misbehaving child like, in the deafening applause, and I seemed to hear your heart in a small piece of a small piece of cracked voice, clear unceasingly.

I finally could not bear to the wedding ended when my tears turned away. I have the book, the film described so great,scarpe hogan olympia, I looked at the people I love to marry someone else,hogan outlet, where I can be happy for his happiness? His content is actually my real pain.

I will always be his listener

< br / > at the age of 18, into the first day of the college, I met Tommy. He is as a representative of the high grade to meet us this new group. I spoiled,hogan outlet online, independent ability is poor, parents to exercise my self-care ability,air max pas cher, indulgence in I 18 years later, decided to let me in the university a good workout, they do the first step is not to send me to school, do not help me to do any procedures, what I independently.

< br / > I, of course not, so to see high greatly,stylo mont blanc pas cher, his face calm Tommy, I naturally like the strains of dodder grass dependent on him the tree.
Related Articls:

Turn the body, tears Cheng tilt 4

For your p

I miss you

Today, after my grandmother died many years ago, the miss and memory and how is full of my heart. If I could have a little grandmother's blood in my body, it would be a lucky thing to do. Great grandmother and deep eyes, there is always a country woman less some peaceful and noble; her beautiful face even in the last years still has a beautiful profile.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Crash let me love wife tied her s..e..x
« پاسخ #7 : 17 آوریل 2016، 02:05:32 am »

was a person sitting at home, a thought, really feel a bit beat her. To the left, can't you? My wife is always chastity as the life of a woman, she could not do the things I am sorry; the other half, women are men are the lower body animal, a man flirting, no people can sit live...? Want to get the heart a bit messy, but more and more chaos to more think more disorderly, I even still want to if this is true, from now on I will quietly,air max 95 soldes, when the time comes to a ZhuoGan in bed,hogan outlet, the scene must be very exciting! But think of the last, I smile -- a wretched, men,converse all star, no matter what time, and he's always very narrow, others of a word can let you suspicious recurrence, a hopeless!

;

;

I estimated that many marriages are from the suspected disease began to collapse. Although, it is important to raise vigilance, but also can not put things hard to unwarranted wife head? I'm seeing is believing. Such a reflection, my heart calmed down.
 she whispered: "on that day, I see your wife's classmates brought a man to your home, then see your wife own classmate out of your home, the man seems to stay in your home." Wife and her classmates to work in the same company, will stay in our home door.

&nbsp,tn homme pas cher;
 get up in the morning not long, ready to go out, met a neighbor. Mutual chat for a while, at last, she asked me: "last time is not your wife first, you had more than a month to come?"
Crash: let me love wife tied her s..e..x
 I "Oh" sound, do not mention it, it will diverge. I didn't put this in your heart,hogan sito ufficiale, in my heart, always think wife was not one of those people, I to the wife of the man, for our marriage has been very confident, at the moment, the in the mind still could not help but made a drop of goo.

,golden goose outlet;

look at her look, I guess, there is no good thing to estimate. I nodded and said,tn pas cher, "yes."! I'm coming home late."
 in the evening, I came home from work and found his wife in the kitchen busy chopping. My kitchen shouted: "wife, I want to ask you to come!" Wife quickly give me wash an apple to me, asked: "what is the matter? You say it." I said: "no! You have to go to him, I can say." "Cut! You see this.
 I got eight or nine points and knew what she was going to say. But I said quietly: "straight talk quarrel,chaussure air jordan soldes, this is my own business. Well, I'm listening."

she paused and said, "Oh! Well, I still don't say as well, otherwise you can not harm the couple quarrel!"
: love let me collapse wife tied her real
Related Articles:

Man is not

Strange gi

Wife wear

You have to take the risk, too. In the pan view, the child needs a complete home, but also the biological parents. Go from here, you need to see what kind of life, you are to pay attention to personal feelings, or the emphasis on family values, what kind of thinking, will make what kind of decision.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
The little girl violet
« پاسخ #8 : 19 آوریل 2016، 07:11:56 pm »

11 year old can only linger father, no mother. Dad see linger no mother, did not give her dad had to dress. One day, my father took the pink ladies can linger with her to...... Not a clothes shop, but sewing shop. Sewing shop can linger aunt oh! Aunt help her body height, and...... A few days later, my aunt had a violet colored dress to her,air max one pas cher, but the clothes made of silk. Can linger in the mirror after seeing his violet dress beautiful! Unable to restrain the emotions and said: "I have a lifetime of love this dress has been worn down." In this way, can linger every day wearing the dress. Dad said: "the mother is wedding shop manager,supra pas cher, I hope you're wearing violet grow up and finally find a good home......" Can linger said: "mom." < br / > < br / > too many days later, linger to sewing shop play came to the mother and sister aunt the clothes shop to play, we all welcome her. One day early in the morning, can linger out hit a person, is a girl. The girl said, "I'm sorry,hogan olympia outlet, I knocked you down."." Can linger stood up and said: "never mind." "Your clothes are dirty." The girl said, "this clothes store reputation is very good,air jordan pas cher, I buy to you, is lost to you." Can linger said: "I don't thank you, I go home to shower." Can linger to go home,hogan outlet online, the next day she came again, and saw the girl. The girl said: "we meet again, can we make friends?"" Can linger accede to her request. The girl is full of rain, they are together every day, they like to talk about clothes, like clothes. Dad saw two girls, said a word: "they really like flowers, like a girl." Full in accordance with the rain came to the clothes shop play saw linger play together, suddenly the boss shouted a sound: "niece, we eat dim sum well." Can you linger curious to ask: "boss shout your niece, how ah?" According to the full cry laughed and said: "the boss is my aunt." It can linger frightened then loudly said: "you are my relatives, but also my friend." According to the full rain easily laughed. < br / > < br / > full in accordance with the rain and linger every day are together, but she is moved here to live. She lost her parents, take refuge in my aunt, uncle and aunt divorced. Can linger and full of rain to grow up together. < br / > < br / > after five years after, full rain is wearing a purple dress, she forgot to not the father said to her words, forget not the dead mother. Can linger day, she is going to learn to make clothes to sell,converse femme pas cher, after two or three weeks after full rain can help to linger as an assistant. But this time, the store to a girl, she often to play in the shop linger, suddenly the girl staring at can linger clothes, said: "I can buy the clothes in your body?" Can linger not happily say: "I joke, how to buy the dress!" The girl is happy to walk. A few days later, the girl came,louboutin pas cher, she buy do not buy just can linger,chaussure nike tn, irritated her, Ling.
The little girl violet
Related Articls:

Class do not board QQ

Witty husb

nightclub

I finally understand why the original will be lost, these trees are all thinking of living creatures, they blocked me. At the thought of this, I immediately felt the hair rise, and now, I am surrounded by these creatures, but they are sleeping, I can not wake them up.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Warm black beetle
« پاسخ #9 : 23 آوریل 2016، 04:12:42 am »

;
 lizards gently into the happy village, not a moment was found in the small beetles,hogan outlet online, small beetles are curious to look at it. In a moment, in front of a group of lizards surrounding the black beetle, it this huge monster cast a curious eye: "who are you? How can we come to our village?" Said: "I fear the little lizard...... I lost my way, I hear your music...... Very nice,goyard prix, come on." "So you lost your way! Not to say, and we will live together in the future!" Said the little beetle warmly. "Really...... OK? If if...... Yes, that's it...... Too good!" The little lizard is very happy. "Great! Of course you can! Let me show you around!" "Yes!"
Warm black beetle
< p > here numerous black beetles, insects are in busy: a team of worms, do not know from where is far away to the place that I can't find their work area. Now they are back. Every are with their forelimbs pushed greater than the body's own two or three times as much food, hurry to catch a road; standing in the two road junctions,converse blanche, is not the church? A group of black beetle from the inside out, each face with a pious glory.
 little lizards were moved by the warmth and hospitality of the little beetle, and the little beetle enthusiastically said: "this is the music church, here is the climate observation, here......" "That i......" "Don't worry, we have asked the architect to design a house for you, and then you will be at ease!" "Great! Thank you!" The little lizards live a happy life here and the black beetle......
 Taiyuan County,scarpe hogan outlet, Qingxu City, Shanxi Province, the children of two school grade six class: Hou Xiang <
;
< p > in a stretch his hand not to see the five fingers of the night, small lizards back on the their burden, quietly slipped out of the this day there were no surprises on the lizard community, repeat the lizard community.
......
 "Sha Sha Sha la la la ~ ~ wow ~" grass sounded wonderful music, "coming from where?" Small lizards to talk to himself.
 small lizards along the sound to go,hogan outlet, the closer and closer,hogan outlet online, also heard a lively voice,scarpe golden goose, the original, here is the black beetle village!
 it is happy to escape the lizard community, but it soon encountered a problem: I only stay in the lizard community, do not know what the outside world is like, how should I go now? I can't go out. I want to go back to lizard. I don't know how to get back. It's lost. What should I do?" The little lizard wanted to think: only take one step further. Said,hogan sito ufficiale, he raised his luggage, travel around.

one day, a small community in the lizard lizard oppressed hungry, want to go out to see the outside world.
Related Articles:

Spring rain _111110

Read _12

First time

However, some industry insiders pointed out that the FTA is often used to promote the growth of exports, while China ROK FTA negotiations in the car is not included in the tariff reduction is unexpected. On the other hand, China and South Korea free trade agreement was signed, the Korean shipbuilding industry by the impact is expected to be very little.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
A true story
« پاسخ #10 : 24 آوریل 2016، 02:36:15 pm »

...< p > winter nearly, boys get the first month of wages, (four hundred yuan). He is very happy to a & quot; pure & quot; shop to the girl bought a winter coat (199 yuan). The second day go home girl gave the girl. When his heart only gratified. Winter has finally come. Then, the boy found his only one to buy only a sweater...... in the winter. It's cold.
  一次男孩休假,(坐车后身上只有两块钱),goyard pas cher,他心里很高兴,因为终于可以一天都能看到女孩了.晚上开了间房.进房间后.女孩说去***那儿有点事.说很快就回来.男孩答应了.慢慢的一个一个的半小时过去了.2小时候,nike tn pas cher,已是零晨12点半,男孩没睡着,想要去看看女孩.上到她们住的二楼的时候,楼道中传来打麻将的声音,scarpe hogan outlet,也有女孩的声音,男孩呆在门外.沉默了...他静静的走到一楼与二楼的楼梯口,air max 95 pas cher,坐在楼梯里等女孩...那晚很冷,男孩的心也冷得如此透彻.也不知过了多久,男孩觉得饿了.看看身上也只仅有的2元钱了.,男孩去买了3个5毛钱一个的鸡蛋,air max homme pas cher,回到了楼梯口.坐回原位.那年的鸡蛋 Is hard for boys. Girls never know the taste of
< p > is a boy in the rest of the day. That night the boy and the girl to go shopping, in the back of the road bridge, legend called stone bridge exhaustion. (presumably full-length 110 meters). The boy to the girl said if I can carry you through the bridge. That must be able to marry you. The boy is very thin, he carried the girl slowly to walk across the. Each walk a short distance, he will stop and rest for a while. But always unwilling to put down girl. At that time, the boy nearly 20 years old. (at that time, the boy is very silly, very naive).
 a girl went to other cities to do something about her private affairs, and only the girl knew what it was.
< p to work where 600 yuan monthly < p > slowly the day really hard. The girl said no money (in fact, the fact whether contingent). In order to with the girl together, he found a in the bar, but the location away from the girls live and so far,hogan outlet online, the bus 2 yuan money. For every day to see the girl, the boy every day zero mornings 2:00, a cool,hogan outlet, just sleep for a few hours, eight in the morning by bus to go to the girl family. For her family to buy food, cooking,scarpe hogan outlet, washing dishes. (go round and round, and sometimes also by the girl family indifferent). But he never half a word of complaint. Then, the boy who has never had a 20 yuan of money, is a girl.
There is a boy in the < p >, he and a girl in a strange city met, but not for long, the boy to another city to learn computer. Them by telephone in love. That year the weather is very hot. The boy was missing girl, so regardless family objected to drop out of school to go to city girl and she lived together. The boy was very happy. That year boy at the age of 19.
Related Articles:

That year in a hurry

How can we live a happier and

PP miss you

Away from their homeland in the drifting journey, exotic city lights reflects my lonely feelings, facing the free lands is unaccompanied helpless, even even the language of illogical, the most exciting is to suddenly heard someone in the crowd said accent in the street. I know a person to a strange country, home in the heart is no longer the anchorage but an inn. I have the hope of life, the pursuit of life are pouring to the journey of wandering.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
That only a little memory
« پاسخ #11 : 25 آوریل 2016، 02:13:26 am »

That only a little memory< br / > we shared memories, turning times mind all the memories, fine fine number only those don't know why I want to write them all down, is afraid to forget? Still can't let go? All have it! Well, really can not forget. Remember the first grade of senior high school that year,hogan outlet, I am unfamiliar with you,golden goose scarpe, is not much to say, even if you are the monitor of our class. Seems to be my junior high school classmates gave me a letter, letter I sent her picture, don't know how you see, you asked me to give you a, snatched a piece, I managed to rush back. Then you told me to contact her, gave her a call, and wrote a letter to her. This is the topic we are talking about, it's all about her. In the five one quarter, she came to see me. I went to the place with her, but only for a moment, then we left. There is a time to go to you, that is, and Zhang * * * * * * go to go, but also you have to eat, and now think of it, feel really good fun. Later we sophomore classes, but we encountered the topic still she. It is sometimes really did not think what, then later I also help you give her the letter. Then we met a greeting before. Our school is the basic case, until we have graduated, you go to college, but I failed in english. One day night to finish the homework online,tn pas cher, you sent a message, a lot of talk, the telephone exchange. Then, occasionally you will give me a call, you also mentioned that she talked about, my junior high school students. I told you you could not,nike tn pas cher, because she has a boyfriend, I didn't give you her telephone number, not because of what, but because I think it is not necessary. One day,air jordan pas cher, you call me out, I went to, when I arrived, you have to see that, when you still feel like a high school and not what changes, always smiling face. Are you carrying the thing, I give you robbed, there is some college entrance examination review, I asked you who are to buy, you said it was bought for me, I really feel very surprised. I repeatedly asked you who bought, because I am afraid you are giving your brother or sister to buy, I is not good,hogan outlet online, my heart won't go. That day I was always uneasy. We walked in the park for over and over again,hogan outlet, then you take me to ride the roller coaster, you pay when I said I paid out of my own, you said: nothing. I said: your parents give you the money is for you to go to school, parents not squandering money, you said: this is my own to do part-time jobs to earn money. I said: even if you own money to save money is not easy. You smiled! Smile so beautiful! You must pay, I can't say what. On the way to a roller coaster, you say me good, I just smiled and did not say what. Then you ask me what to eat,hogan outlet, I said no, you buy some popcorn, I only ate a little bit, you say: why don't you eat? All I eat, I specifically bought for you. I did not say what. Later we will come out, do not know where to go, this has been aimlessly walk, suddenly, you met my hand, my in the mind a vibration. She looked at you, I saw your eyes flashing, embarrassed. I did not say!Related Articles:

A voiceles

Do not expect to get love, it is a luxury

Acacia has

Away from their homeland in the drifting journey, exotic city lights reflects my lonely feelings, facing the free lands is unaccompanied helpless, even even the language of illogical, the most exciting is to suddenly heard someone in the crowd said accent in the street. I know a person to a strange country, home in the heart is no longer the anchorage but an inn. I have the hope of life, the pursuit of life are pouring to the journey of wandering.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
Phoenix Entertainment News
« پاسخ #12 : 25 آوریل 2016، 02:48:00 pm »

2011 Chinese Lunar New Year,air max homme pas cher, two people in Shenzhen shooting "a romantic thing", in Macao and across the years, Huang Xiaoming with angelababy shops to buy diamonds. Huang Xiaoming February to Hong Kong for his girlfriend's birthday, and with angelababy kneeled down with monks pray, with his "girlfriend" introduce angelababy.
2015 March 8th Baby with her boyfriend Huang Xiaoming Spring Festival to return home. Thereafter both in micro blog and various activities in high-profile show of affection, May 21, friends broke the Huang Xiaoming baby in Paris together choose furniture.
Huang Xiaoming and Angelababy today officially licensing October wedding (Figure)
 two sun out of the marriage certificate
2010 in April friends to take two people MiHui Shanghai photos, shortly thereafter,hogan outlet, Huang Xiaoming shooting a music video,scarpe hogan outlet, without arousing suspicion rumored girlfriend invited to take the lead. In June of the same year, Angelababy appeared in the "orphan" to visit Huang Xiaoming. Two more intimate attitude, eat an orange.
11, angelababy about a help sister Huang Xiaoming in Shenzhen held a uniform party birthday feast,hogan outlet, and Huang Xiaoming parents overnight relatively peacefully.
2013, February 28, 2013,scarpe hogan outlet, coincides with the Angelababy birthday, Huang Xiaoming open and baby love. Huang Xiaoming as the voice of the Chinese dream, the jury, repeatedly was partner Han Hong ridicule and Angelababy love,scarpe hogan olympia, the woman is more space to respond, I and my little partner were stunned".
2014, Huang Xiaoming and Angelababy and the man's parents on vacation to Hawaii,scarpe hogan outlet, two people have been suspected of foreign marriage.
baby and Huang Xiaoming love review:
2012, Huang Xiaoming made the "patriotism" period, Angelababy repeatedly goings, two people were shot down in a couple.
 in early 2009, during the Angelababy in the movie "city of love", it was broke and Huang Xiaoming met and fell in love quickly.
 Phoenix Entertainment News   May 27th afternoon, Huang Xiaoming and Angelababy in the afternoon in Qingdao registered for marriage, two people will be held in October in Shanghai wedding. Phoenix Entertainment respectively to the baby, Huang Xiaoming confirmation, both studios were confirmed two in the afternoon licensing and reply the Phoenix entertainment reporters "thank everyone's blessing". After the news exposure, users have to send blessings. After 5 years of love long-distance running,tn requin pas cher, two people's marriage now finally settled, with the blessing of them ~
 Huang Xiaoming sun marriage certificate
In February 13th
Related Articles:

the rare M

Chai Zhipi

Ping said

Although the reality has not yet appeared, but the deep mind Ye Liangchen's domineering existing netizens. So, Ye Liangchen will say what, netizens early on guess to the:  "quick, please delete this post. If you do not delete, I Liangchen a hundred ways to allow you to withdraw from the microblogging community, and you feel helpless. But I never talk. I don't love to say nonsense, if you feel the strength of my mind never play with you.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
Have to admire the rogue Wang Shuo (Essays)
« پاسخ #13 : 29 آوریل 2016، 01:56:16 pm »

< p > Wang Shuo person words and deeds like a standard Beijing campaigner, said not nice, like a rogue, telling anyone to bite,scarpe hogan outlet, why bite, just because he's really old, nobody pays any attention to him, if not the Sunzhao again,scarpe hogan outlet, in the era of this speculation, how can then make eye. See the works of Wang Shuo
 in the < br / > AP but curse Wang Shuohui, from he called Jin Yong, let people admire his courage and,hogan sito ufficiale, to his injustice and folly to pay one of anger or a smile. A man who has never read a novel of Jin Yong can even open his mouth, and can win fame,tn requin pas cher, which is only one reason, because Wang Shuo is a famous person. If he is a nobody,goyard pas cher, as you and I,hogan sito ufficiale, is the Jin Yong scold and ruthless,tn requin pas cher, incisive, also won't have media will publish it for you. Now is a higher than all the interests of the times, the media is now speculation Wang Shuo, in fact, most want him to curse, curse the more people,scarpe hogan outlet, the media is more happy, why not I said.
 in the < br / > AP for the literati can scold day scold to scold myself, I think, is rogue also has the desirable outside, Chinese scholars are too fake.
Related Articles:

In order to repay, he buried

There is n

Siqin Gaowa Siqin Gaowa - _ n

From 1979 began literary creation, in the national and provincial literary journals published more than 100 million words of fiction, essays, reportage and script that works by income in various literary anthologies and middle school students in extra-curricular reading. Published works of fiction, essays, essays, dramas and operas.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
The young boy
« پاسخ #14 : 30 آوریل 2016، 06:32:49 am »

HTML template to return the juvenile
 is a year autumn came. The sun in the sky, breeze blowing the earth, just under the rain lane, extraordinarily handsome dripping. The path in the countryside, had a bit bumpy, filled with some rain, sunshine, air seemed. At the same time, but also to remind the people here, see the bright place, be careful, lest fall again......
 ten years ago, he took over the five acres of land here, when the children are at home, to work, we go together. So, at that time, although very hard, but a people working together in the day, the memories are still very sweet, very happy. That year, his son added a granddaughter for himself, the family is very happy, very love this child,hogan outlet, and then suffering will not let the children involved, always give the child the best to eat. Two years later, granddaughter is already two years old, taking into account the long-term conservation of a family of five acres of land, there is no income,hogan outlet, and the child grew up,chaussure jordan pas cher, to go to school, tuition expensive. Here is far away from the town primary school, after many places need money. So the couple decided to go out to work, leaving the child to Grandpa and grandma with, in essence, is left to the grandfather, grandmother's body is very poor young, has been on medication to maintain. Grandpa and grandma were very reluctant, but there is no way, finally agreed to the son's decision......
 many years ago, came to this place, for a long time, here is not very familiar with everything. Then later, I heard a song uncle said, in recent years, the changes here, a lot of young junior went out, leaving is about 40 years old middle-aged person, guarding the home block by block, brick by brick, a soil for a field. Young people go,golden goose outlet, their burden can not be easy, not only corn planting, rice farming area greatly increased, but also to take care of only a few years old grandson granddaughter. From his mouth, feel very natural, over the years,scarpe hogan outlet, although the harvest here has greatly improved, family income, living standard, also a gradual improvement in. However, they still feel not then so happy, comfortable,
 son went out, always said this year to go home for the new year. So many years in the past, have never come back, do not know what the situation in the outside. Now ten year old granddaughter,scarpe hogan outlet, read the fourth grade primary school, long live, every month more than 200 living expenses. His grandmother's disease has not been good, still take medicine, and now occasionally go to the doctor
 suddenly never far from a big tree, the middle of the two houses, came a sound engine. In a moment, a young man riding a motorcycle,bottes ugg pas cher, slowly appeared in the field of vision. Look, very young, probably in his early twenties; black head, upper body, wearing a white T-shirt, light blue slippers on the stability in the pedal, right hand and helped to keep the car handle, his left hand carrying a white bag, fold, see, not long ago containing chemical fertilizers. A bamboo basket, attached to his back, on both sides of the union is not as long as a driving effect. So,hogan outlet, open a distance, he stopped for a moment, both sides will pull the cordon. Slowly, after a motorcycle and then moved toward the front, disappeared in the quiet road......
Related Articles:

Simple life is actually very happy

Send out a paper Sujian

up one's sleeve

That year, he was twenty years old, and she fell in love, first love of the beautiful dark Xu about the difference between life and death, but do not want the unpredictability of life, his love is to be elected to the house of cousin away, into the depths of the red walls, the palace of the inner court away day and night, to the afterlife.
خارج شده است

این صفحه در 0.097 ثانیه 20 نمایش داده شد.