انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ما نمی توانیم ماهیت معتاد و یا اعتیاد را تغییر دهیم ، اما می توانیم با تلاش خود در فراهم آوردن هر چه بیشتر زمینه بهبودی ؛ آن دروغ قدیمی که می گوید : " وقتی معتاد شدی تا ابد آلوده می مانی " را ، تغییر دهیم . خداوندا کمک کن که این تفاوت را همیشه به خاطر داشته باشیم.
"کتاب پایه معتادان گمنام "

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: آیا شما یک H.A هستید  (دفعات بازدید: 4172 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
آیا شما یک H.A هستید
« : 16 ژوئن 2013، 11:36:13 am »

!
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

jafar_sh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 85
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • معتادان گمنام
پاسخ : آیا شما یک H.A هستید
« پاسخ #1 : 16 ژوئن 2013، 09:02:56 pm »

این برنامه 12 قدمی در ابتدا برای بیماران ایدز تنظیم شده بود. ولی با ابتکار و به دلیل نزدیکی بیماری ایدز و هپاتیت اولین بار در ایران شروع شده و دارای 12 قدم و سنتهای خاص می باشد. و افراد مبتلا به هپاتیت هم میتواند در این انجمن عضویت داشته باشند.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Interesting childhood 700 word composition
« پاسخ #2 : 02 آوریل 2016، 09:33:21 pm »

remember that year, I was only five years old. Remember that time, I just came back from kindergarten, watching TV on the sofa,air jordan pas cher, my mother took me home, went out. At that moment, the door bell rang. I ran to the door, the door a look, oh, the original is big brother ah, I opened the door. Cousin touched touch my face,air max tn pas cher, put a paper bag and handed it to me and said: "this should be handed over to your mother!" she said, and then went away.
 have >

childhood things, more like the sand on the beach, like countless. Childhood is like a colorful dream, let people lead a person to endless aftertastes. With the passage of time, most of childhood things can not remember, but an interesting thing, I still remember, that is, I "wash" photos.
 I put the photo on the table and continue to watch TV. After a long time,hogan outlet, mom and dad came back together,chaussure air jordan pas cher, they came in and saw the photo, puzzled to see me. I put my photo in detail after telling them. Dad listened, smiled and went into the room with a smile, my mother heard, laughing eyes narrowed into a seam, tears are coming out of the. I looked at them, don't understand what's going on. After a while, my mother told me: "my daughter, the photo is not so washed out, thanks to these photos is not important, otherwise it will be finished."

listened to her mother's footsteps, my little head turned, and came up with an idea. I think: "Mom to wash out the photo, I at home wash it!" said, I crept to walk to the parents room, stepped on a small chair, from the drawer and picked a looks a bit dirty pictures. Then, I went to the bathroom, cushioned chair side of the pot of water, put on the ground,hogan outlet, and upright is sitting in a chair, a hand holding a brush, a hand take photos, dipped in Sheung Shui, laborious brush up. I brush, while I want to be sure to brush clean, mom and dad will praise me." I think clean photos, praised by my mom and Dad, I was flattered.
< p > childhood dream is a colorful River,goyard pas cher, childhood dream is a colourful way, childhood dream is a shining bridge, childhood dream is a wonderful world.
 want to come now, or could not help but sigh: my childhood is really interesting!
 brush with a brush, I want to pour the laundry powder, painted on the photo, the water rub, and then washed with water, then the photos have become broken and soft. I said to myself: "this should have been done, I want to put it on the table, let mom and dad to see!"
Article two: childhood
< p >. After a while, my mother got home, I solemnly to paper bags to the mother, the big cousin I confessed to tell mom. Mother gently took patted my head, smiled and said: "I want to wash out the photo, you at home obediently stay, don't trouble!",
< p > remember when I was a kid, my brother and I most love to bully my sister, brother "ghost idea" every time, let younger sister Wah Wah burst into tears. We are laughing at the side of gloatingly.
: a childhood story
Related Articles:

A thing th

After reading 300 words

Happy my c

There are several advanages we can benifit from the holiday economy.To begin with, the holiday economy can prompt the consumption. During the tour, tourists spend money on playing, living, eating and shopping, all these are the impetus to the development of society. In addition, it also brings profit to the transportion.
خارج شده است

dfter2x2er

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 12
    • bcd855
The wasted years, old people
« پاسخ #3 : 05 آوریل 2016، 10:18:09 pm »

The HTML template of the wasted years, old people< br / > I have always felt that each people are in their own reality and also a self, can the self and others see the or serious sanctimonious or dirty filthy unkempt objects completely different. It is like a politician during the day can be a face of serious corruption and shouted only at night in the neon beneath the most shameful smile. The ultimate self behind is completely hidden under thick camouflage, for fear that others see. I must admit that my self and restless. Probably everyone if indulges himself in the end result is will put themselves into a madman, I and many people as deliberately hide and camouflage themselves, till I can't see what is a what kind of person,scarpe hogan outlet. If to remove layers of clothes,air max tn pas cher, and this is not just the bare thin body, also is the most primitive people. However, the most difficult to guess is the human heart, more time for most people even can not see his heart,nike air max pas cher, the complexity of the material world only slightly so that the force will be blinded to the fragile mental world, let self blurred. So, the world's most easily changed, but also the people. I don't know whether in the world really has that the will as a rock like everyone's hard, as director Feng Xiaogang's "Party B" who wants to be tight lipped face torture without a trace of defense fragile, wasn't a hero who can be. I personally, is also a language giant, dwarf of action, once lofty still remember, to mention he would secretly Shenxiao himself childish. In the face of emotional hardship still fooling with known as willing to overcome everything, I can't imagine that when I really faced with the temptation to face torture it will immediately surrender or hypocritical to surrender,hogan olympia outlet. My heart restless mood has been haunting, always ready, the neurotic composed of thin paper windows do not know when will he Pierce. I want to bury themselves in the sea of books to hide the agitation, but when I'm cold to with the quilt to wrap themselves up to feel slightly warmer,golden goose uomo saldi, I didn't a trace of temperature to roam in the sea, the restless agitation and eventually defeated the my fragile will, had to tell all the people I'm fine, but facing the phone or complain, cry to. In the cold weather in front of my will to be vulnerable to this, but also to be how? If my self is a madman, then his other extreme should be a very quiet philosopher. I always feel that anything is like a cylinder, when one side is going to the extreme and the other is on the other, and the starting point is the end. The essence of the philosopher and the madman is no difference, just have a world of difference image in front of others. I want the camouflage was a philosopher, I stay in the way by madman leads to philosophers, frozen here to hesitate to move forward,air max femme pas cher. I have twenty-five years old this year, to see the very young, is in the flower of youth,golden goose saldi. If I could live to be seventy-five, my life would have been 1/3, and I would not have wasted my time,scarpe hogan outlet. Wasted years I do not ask what people responsible for it, but it has old.Related Articles:

sofa

If I were a boy

In fact, y

As if it was on a second, reading your babbling in the brain of cute, when they have a warm and happy home, intimate care to have a father, accompanied by his mother, a happy boy. Well. May be choose to fail, and perhaps is the lack of care, my youth to the opposite s..e..x desire is very strong, now also think incredible can said that when the in a daze walking only on their brain in YY, I have really loved a person, until the back well uprooted by aircraft at the moment I'm still in love with her.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
    • pqr904
Summer song composition _3
« پاسخ #4 : 10 آوریل 2016، 01:17:12 am »

< p > "Rice said harvest,hogan sito ufficiale, listen to the sounds of frogs", the positive low voice reading aloud Xin's Ci poetry, melodious sound of frogs and in the ear rings, one after another, endless. Countless green local singer, on the edge of the field ditch, rolled the gossip, the white belly drum,scarpe hogan outlet, enjoy singing, with the loud passionate singing rock around, this is to sublime musicians also difficult for the synthesis of sounds of nature!
 summer song
 I love the bud of spring, autumn deep, winter cold, I prefer the warm summer and unrestrained. Because in her life, there is an infinite challenge. Although short and in a hurry,chaussure jordan pas cher, but that after all is the true meaning of life!
 everywhere is the fragrance of the lotus in June! Summer's footsteps are joyful, in her green world forever has the fresh life in the beating. Despite a difficult journey, but keep silent actions will still with the rhythm of the times, facing the sun, singing songs, singing all the way to fruitful dawn. You see in front of her is not attractive autumn?
< p > suddenly, nearby the ear transmits melodious insects, cleared bushes, the original is the textile mother are ecstatic to play, singing like the rippling water like nature, like ringing a bell like sounds, without the need for a command, also need not Songbook, sometimes solo, sometimes chorus, but is that peace, that peace,tn pas cher, that beyond the mundane world, for me is the pleasure of happy mood,hogan outlet, I could not help praise: "the piece should only be the sky!"
 here is not completely noise in the city,ugg pas cher, some just strike a deep chord sounds!
 Xia's character is strong. Behind the strong is a serious challenge to the most severe. The scorching sun, swords, and the raging winds, torrential rain, a strong earthquake shake, jump in exchange for the remains of life, rainbow brilliant. Indestructable is life, pressure does not bend is the backbone, invariant is the faith, is the eternal pursuit is duty bound not to turn back / forward; Xia mind is broad, it to khanazir Baichuan, waves of the accumulation of life, suffered wind and rain, subjected to violence, no regrets, always think hard, unremitting pursuit of truth, win the blue sky and white clouds. She is spoiled child of nature; the character of summer is selfless, she give people bring elegant and free and easy, she the people hold up the green shade and cool, she makes people become mature and humility. People busy behind more is the joy, hard to usher in the fragrance.
 night slowly fell,goyard prix, I bear the quiet, leisurely walk and listen to the beautiful summer Zhiyin in the field.
 "cicada, cicada......" At this time, cicadas are also open up the voice, sound and fast from the distance from the near to the distant, slowly came. Some songs in the streams flowing to the winding winding winding, delicate and graceful; some in.
 along with the footsteps of the years, follow the footsteps of the spring. Summer, quietly and to, warm and unrestrained. Summer is a mature season,golden goose, life is full of infinite vitality. In the summer 's world, energetic, passionate singing, purple Cha purples, and unremitting pursuit and hard work. She is music the most exciting in the river of life.
Related Articles:

The memory

The storm composition 600 words _3

Praise collective composition _2

Yesterday, I took my brother and sister from afar, conducted a one-day tour of Shanghai. We eat lunch, go. We first came to the people's Square. People's Square is really beautiful, especially the grass, dove are flying freely. We went to the Shanghai Museum, lined up to visit. First of all, we came to the ancient bronze Museum of China and the ancient Chinese sculpture.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Now my human is very light
« پاسخ #5 : 11 آوریل 2016، 10:13:57 pm »

;       last night,goyard pas cher, I met my primary school classmate, and I six years at the same table, the feeling is quite good at that time. In 2010, I graduated from primary school,hogan outlet, he was sent to the county school by the parents to receive a good education, I do it is in this home school to continue their studies. 13 years, we have graduated, he successfully rose to high school, because of my poor grades, the high school was rejected. It was really downhearted, I feel like my life has just begun, the world will end. As we all know, the junior high school students, especially boys, the impulsive, I was also the impulse ah, for parents to think of a way to let me repeat. I must work hard conscientiously striving for a year, finally mom and dad for Grandpa tell Grandma really let me repeat. In a village school, although the condition hard a bit, but did not stop my high school exams enthusiasm,louboutin pas cher soldes, after a year of repetition time, I work from dawn to night cramming knowledge, all day in the sea bath, examination of this year I came to win, reached the score. So, now I believe,hogan outlet online, as long as willing to pay what things are likely to be successful, recoge. Last night to see him, the labor is really very chicken frozen, after all, after graduating from primary school did not see. I thought he was also very chicken and labor as very cold, rushed over to give a blow to the labor capital said: your son grow tall and strong ah. However,ugg soldes, the development of the plot to prove that I think too much, NND he saw I faint smile, a little head,hogan outlet, rub shoulders gone... Really surprised me,scarpe hogan outlet, clearly do not give me face well, put my chicken frozen and enthusiasm when the wind ah, hurt me, but a smile,scarpe hogan outlet, this person I can not say what. Is, I admit, separated for so long do not meet is a bit strange, feeling is not so strong, but you will not be able to feelings when cold boiled water, see the surface, whatever the outcome, you have a few pleasantries, you do so is not looked down on my buddy ah? I want to said you really, feeling so weak. I can't believe you really than I have a good mix, you didn't ask me the, you do, labor not rare to Wangyi friends, Da, labour friends all over the world, not lack of you two goods!
Now my human is very light

Related Articls:

Unforgettable Valentine's Day

Which is a

This is a rare ice, Masako is going to play a things with it. To give my brother a ring! Brother has more than once to his mother cried out, to buy him a gyroscope. No, no, my sister is smaller, the ice is brought to my sister play an ice flower!
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
    • lmn538
Read the summer village
« پاسخ #6 : 16 آوریل 2016، 03:41:48 am »

next to the wind "rustle" bamboo rocking green skirt, could not help but for tonight's wonderful and sound.
 although it is so exciting, although it is so short, but a passionate hug,louboutin soldes, lifted the number of Acacia bitter.
 I don't know what is going on in the summer rain, for a whole afternoon, until the night before they come.
 micro wind sunset, the birds roost in the eaves.
 three page,hogan outlet online. The summer rain.
 take a stool, a cup of tea, leisurely sitting in the mountain forest.
 suddenly fireflies, while night dance, and the moonlight as hook how fun!
The HTML template Village Summer Reading
 farewell, and do not know when to meet?
< p > look, distant people in order to hide, only the sky lights start flashing, like scattered sprouts in the night, a little bit a little bit.
 came,hogan outlet, waiting for the vegetation, the joy of the earth,scarpe hogan outlet, is your passion to achieve the desire of all things, so that they are full of a hope of life.
 in writing "Serenade", how many people dream.
 deep night, gradually wet with dew in the grass.
 looked up at the sky on that bright moonlight on the leaves of shadow staggered; fall in the field,hogan outlet online, silver Jiao hui.
 page. The summer light,converse blanche.
 summer wind, listening to the singing, I do not know whether to wash your heart trouble?
The
 V crickets in the corner of the grass,goyard prix, the wind gently took her sister the clear voice.
 night light, no longer lonely, but whether it can light your heart light?
 two page. The summer wind.
< p > a gust of wind hasty kiss, pond "quack, quack,hogan outlet online, quack" frog, Shashi Leng static moment, then Jin FA Wang gas, drum rave reviews.
Related Articles:

We did that year of youth

Who opened the pear tree

Loquat line - butterflies

I Tuwan, people are much more comfortable, slowly walking home. Fast home door, I subconsciously use the eye more than light glanced just vomiting, saw cleaners grandpa was holding a broom slowly clean I just spit out the dirty things. After a while, the ground was clean, did not see someone's vomit. I have seen very touched, and have a strong curiosity about him, from then on I was quietly watching him.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 219
    • nop062
Interview, rarely straightforward
« پاسخ #7 : 19 آوریل 2016، 07:46:47 am »

A Multi-National Corporation to the public to recruit senior quality manager. The employee annual salary of up to about one hundred thousand yuan, and the various treatment quite generous, temporarily apply competition waves. After written examination, interview and the actual operation, such as strict strict layers of screening,hogan sito ufficiale, the last remaining Wang, Mr. Zhang and Mr. Lee three. In the face of the exam quite, can be hard to distinguish Zhong Bo of the three candidates, the company president decided personally to them for a face-to-face survey. Study in the president's office, three candidates are in. Mr. Wang went, one eye saw Mister nose and cheeks each have a small splash ink, he almost reflexively laugh out voice. But he held back. Because he knows, this is a to determine their own destiny in the very moment, any of the CEOs of the ridicule and disrespectful, amounts to automatically withdraw from the competition site, is tantamount to take their own destiny jokes. He finally graceful and calmly answered questions from mister, with good self feeling left out of the boss's office. Mr. Zhang went in. Like Mr. Wang. He also one eye see Mister on the face of the ink, also found Mister tie not fastened, shirt first single button undone. But his concern was never and he is doing things unrelated things, he attracted to listen to the boss asked, fluent describes the boss put on how strict inspection of product quality problems. With confidence and satisfaction, he almost walked out of the scene of the winner's attitude. Mr. Lee's last entry into the boss's office. When he and the competition for top two as found in the body of the indecent CEOs,scarpe hogan outlet, executives have to question him. The face of the CEOs of the questions, he looked serious and no doubt said: "president, please allow me to remind you to three points: first, your nose and cheeks on the a black spots; second,hogan sito ufficiale, the buttons on your shirt untucked; third, your tie is not fasten. Believe you this is a moment of negligence and casual,hogan olympia outlet, but as a Multi-National Corporation's president, this will be detrimental to their own and the company's image......" The manager is like a face of embarrassment, did not continue to ask, just gently said: "you can go." Mr. Lee with uneasy feelings out of the boss's office, is preparing to "go", but received a notice of the Secretary of veterans: tomorrow to HR department to report and official work. Mr. Li finally became the winner of the final competition. Later, in a chat, the boss said to him not without emotion: "it is because of your frank, I decided to hire you. Rare earth is straightforward,hogan outlet online, as a quality manager, but also need to face the problem, outspoken behavior." Frank, is a kind of character, is a kind of character. It is sometimes like the old man unflinchingly; not swayed by personal considerations of law enforcement, sometimes like a bosom friend pull together in times of trouble and care. It is based on a sincere,tn pas cher, frank, honest, real emotional foundation,golden goose saldi, often with care, love, responsibility to the same parallel. To point out that others are inadequate, in itself is a kind of honest performance; hope others face up to their own shortcomings and strive to be corrected,hogan olympia outlet, and the social and others are rich.Related Articls:

The origin of modern gift Li

Business E

Home flowe

To start a debate, let's go home and get ready. A listen to is about Chinese hurdler Liu Xiang, the classroom suddenly blasted away the pot, everyone NiYiYan me a language, talking, and agreed tomorrow to launch the PK war.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Carrying the sack
« پاسخ #8 : 19 آوریل 2016، 07:27:16 pm »

Suiyueran, copyright for all individuals. Network reprint please indicate from "a product story net" and indicate the author. If the paper is published, must consent,tn pas cher, please and I Shito: MENGJIANXIN8888@126. COM
Carrying the sack
< p > (achi Gaiden 62) < br / > < br / > o wisdom just to work when working in the factory, then his body was very thin, certainly without much effort the.
 once,hogan outlet online, some units in the welfare - rice to workers. We need to package (a hundred pounds) of rice from unloading some carry to the backyard of the warehouse,hogan sito ufficiale, where there is narrow to go into the truck.
 achi go to the two responsible for carrying bag boy in front,hogan outlet, squat body,golden goose saldi, ready to load. But when a bag of rice on his shoulders,sca goyard pas cher, he did not stand straight,chaussure tn pas cher, but with the rice bag along with the back down on the ground.
 "Zhi, you this dry strength,chaussure louboutin pas cher, also want to carry the sack? I see let it carry you forget! Come on and let's go." One of the teachers made fun of him and said.
This is the original
Related Articls:

The safe u

The worst

Pick up a

I finally understand why the original will be lost, these trees are all thinking of living creatures, they blocked me. At the thought of this, I immediately felt the hair rise, and now, I am surrounded by these creatures, but they are sleeping, I can not wake them up.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
the relationship between oil prices and import
« پاسخ #9 : 22 آوریل 2016، 01:42:28 am »

Oil Analytics China Thomson Reuters forecast, November is expected to import from 24 million 90 thousand tons in October to 2500-2600 million tons. If the import volume in November to reach the high end of the forecast range, which will be equivalent to 6 million 330 thousand barrels per day,chaussure louboutin pas cher, compared with 5 million 670 thousand in October increased by 11.6% barrels.
< p > according to the refinery input / output, domestic crude oil production and net imports of rough calculation that surplus of crude oil,hogan outlet online, Reuters estimates the first 10 months of this year is about daily more than 36 million barrels.
2013 1-5 April Brent crude oil futures fell about 13%, China imports in July than in February increased by 25.6%.
 in view of recent international oil prices, the next few months this figure is likely to be more. Brant crude oil futures LCOc1 from June 19th hit a year high of 115.06 dollars a barrel fell 32%, to close at $78.33 on Tuesday.
 from the beginning of 2009, when the price is relatively cheap to determine, China intends to increase the purchase of crude oil.
12 months of imports of materials will increase, especially China's Oil Trade Company China United Oil Chinaoil, last month in Platts (Platts) transaction window buying record 47 cargo of crude oil, equivalent to 24 million barrels per day.
< p > according to Reuters China recently in the city of oil make two unexpected move,air max 90 pas cher, a commitment to improve the strategic petroleum reserve transparency, the second is in the Singapore daily trading window very publicly buying crude oil.
 this part of the additional purchase of crude oil into the strategic and commercial inventories,converse pas cher, in recent years,hogan outlet online, these two parts of the stock are growing rapidly. China national petroleum reserve a project has been completed and put into use, and filling, the two phase of the market is also part of the filling.
 the relationship between oil prices and import
< p > in addition to commercial inventory also with refining capacity grow together. This is not surprising, because refineries have at least three weeks of inventory is the industry standard for.
The price of crude oil reserves China retreat step by step to profit"
< p > despite seasonal factors interference of China's crude oil imports,scarpe hogan outlet, but it seems that when prices fell, China to buy more. Has from purchase to delivery time difference of one to two months.
 transaction >
 strategy and business reserves change if it can be officially confirmed, of course, but it is not difficult to calculate the increase in crude oil reserves in china.
 news with
2012 3-6 April Brent crude oil futures fell more than 20%,ugg soldes, Chinese imports in October than in August surged 28.6%.
2011 years 4-9 months Brent crude oil prices fell by about 18%, imports of China in November that year, an increase of 16.7% compared to July.
 rather than surprising is that China and the past five years, as the model,tn pas cher, increase the amount of purchase.
Related Articles:

A letter to my grandmother _11

Super alloy chariot born

Interestin

Overall, virtualization degree more and more high international financial market, its resource allocation function is weakening, gradually become developed countries leading an important place for global redistribution of interests pattern and a few countries to maintain the global governance dominance in contested locations.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
I'm dead.
« پاسخ #10 : 24 آوریل 2016، 12:29:02 am »

I have already died, things do not look for me. I have already died, things don't bother me. Force urgent, you stay, I go.
 I have already died, things do not look for me. Which is right and which is wrong already not important. In the world has nothing to do with me, the grave things and you also missed. Please don't bother me, you go your way,sac goyard pas cher, I cross my grave river.
 I have already died, things do not look for me. If you don't want to find me, I will not go, just fly, forced to hurry,hogan outlet, I will be the soul attached to you, so that we will not be happy. Because I do not want to panic, don't push me. You and me forever is not a system, no unwill,scarpe hogan outlet, nor the same.
 I have already died, things do not look for me. If you want to find me, please in the night time. It doesn't matter, but please quietly, quietly, don't disturb the neighbors' peace. In this world, no peace, hope in hell of a quiet, entirely self.
 I have already died, things do not look for me. If there is a chance, will naturally meet,hogan outlet online, meet smiling, waving, who is who? Which is which, have not memory in the brain. To be friends again! All in the margin!
 I have already died, things do not look for me. Drink Meng Potang, over the Yin and Yang bridge, I was not the original I. Earthly things, but the all finished, the forgotten to forget the memories of all take away. Quietly, quietly, without a little tacky, leaving no - trace,golden goose scarpe donna, restore to me.
 I have already died, things do not look for me. If you have to look for me,hogan outlet online, I will give you 0.5 square space for you, because I only have 1 square. To don't go, help ease slowly to enjoy, want to say what say what, want to do what do what, anyway, is to cast pearls before swine. Anyway, there won't be another to ignore, love Zha Zha.
 I have already died,scarpe hogan outlet, things do not look for me. The world is different, the Yin and Yang way, you make it all, adjacent no complaints,air jordan pas cher, no flicker, no dealings.
Related Articles:

I don't kn

Wind whispers

Write on a

Away from their homeland in the drifting journey, exotic city lights reflects my lonely feelings, facing the free lands is unaccompanied helpless, even even the language of illogical, the most exciting is to suddenly heard someone in the crowd said accent in the street. I know a person to a strange country, home in the heart is no longer the anchorage but an inn. I have the hope of life, the pursuit of life are pouring to the journey of wandering.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
win 1 cheats please Club representative warlord
« پاسخ #11 : 24 آوریل 2016، 02:08:16 pm »

< p > previously, the football association has invited Hengda, decimating the club is responsible for people to watch the football match, but only to the extent international large output. Like this to 16 Super League club issued a collective invitation to the football association is the epoch-making first time. The Chinese Football Association tube department officials explained that the "invite club manager and coach, on the one hand is clubs joined together for the national team morale. On the other hand also hope that players were in the leadership of the club and the bishop practice before, can have the courage to express."
 win 2 Cheats &quot,tn requin pas cher;battle&quot,hogan roma outlet; poster cheer
 in fact, this can not blame the fans. On the football field,hogan outlet, all rely on strength to speak, the Orangemen if strive for gas,scarpe hogan outlet, win a couple of games, how to to play against the world ranked 170 of the Indonesian team in Asian preliminaries to rival shopping?
's thought of An important juncture of life and death, the constant brigade used incentives to issue the poster contest. Yesterday, the national foot poster debut, but whether it is creative, theme or production standards, more than a lot of the poster behind hengda. I saw the black and grey color, printed.
 win 1 cheats please Club representative warlord
 the experience of Chinese football is becoming more and more elusive. A few days ago, the country's fans hatred unite as one to constant brigade refueling,sac goyard pas cher, the fiery scenes like the World Cup final scene. Twinkling of an eye to the performance of the national team,hogan outlet online, although the team has nine rival players, but fans are more like crowd mentality to see the fun, that's released a "battle" of the posters are ridiculed as in with Hengda "copycat".
The Orangemen poster was too violent Satire: don't let Yu Dabao a person fight (Figure)
< p > according to the reporter, has just won the AFC Championship rival boss Xu Jiayin and coach Marcello Lippi confirmed will be at the scene of the evening of 15 watch Orangemen and playing in Indonesia. Lippi appeared in Xi'an, but also by some media that are familiar with the national football team in advance, to take over some of the preparations before. Despite the recent business is busy, but Albin Club General Manager Li Ming will also represent Albin to the scene for the Orangemen to cheer, "the critical moment, our club must do its utmost to support the national team." He told reporters.
 release< p > due to a wheel away draw opponents, if the home can not take the Indonesian team. The Orangemen in hope for the 2015 Asian Cup will be very slim. Because of this, the 15 day of the game has no wrong again qualified for the Orangemen, and the three points is their only way out.
 days of training camp in Xi'an national football will be 15 this month and 19 days in a row in the home court against the Indonesian team and Saudi arabia. The coach Fu Bo closed drill breaking operation at the same time, the football association has not been idle. Recently, the football association has more than 16 club general manager,hogan outlet, a team coach,golden goose saldi, investors and other collective invitation, please go to Xi'an to observe the foot of the two Asian Cup qualifying.
 national foot poster
Related Articls:

but for su

New turtle race

In the second half, the Chinese team but also a threat to the defence of Uruguay, Feng Renliang from the left attack several times to create opportunities and we defender Lugano repeatedly in the defense by breaking the opponent.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 244
    • ijk085
Twilight Muzi
« پاسخ #12 : 27 آوریل 2016، 12:31:02 am »

we will be together, passing by today, after passing through the future, so the evening, Muzi
 evening, certainly not for alone,hogan outlet, you that he will be good, gently hold you,
 in this way, through the sunset, will be a no border of the color photos, Ka ~, CA,nike tn pas cher, smile, hang in your memory,
 we have a good, not a short,scarpe hogan outlet, have had a good, it has been,
 story, have you, always will be good,
 one, two, two people standing, twilight sunset ridden, do you feel warm,
< p > hanging in the memory, in years,ugg pas cher, the dusk side of the pass, because I have you, so it will has been preserved, in the borderless photos, in your fleeting, in memory of our time together,,
 pass by, the streets,spaccio hogan outlet, leaving footprints, sprinkle sunset sunset,
.< p > evening Yin,goyard pas cher, you and me, those feeling, you and I to save them how long and carefully prepared the mood of those with bag to keep it. < p
 evening sunset, like and the opening of the storage of half a piece of yellow peach, it is tempting, but there is not a greedy, if you want to use a brush to paint, you should add a little cream, point the color of the pigment,
HTML template twilight Muzi
< p > dusk, murky reflection, passing through the noisy streets, across the us through the tree, reflected the figure is our, Muzi,,< p > at dusk, left our mark, stop. We can see, together through the fleeting time will not Ceng Lao to memory storage and never dies happy,,
 luo,. , Muzi
 if you like it,hogan sito ufficiale, I'm always there,scarpe hogan outlet,
 story, beautiful, story, comedy,
. To be continued
Related Articles:

Tonight, I

Perhaps, u

Shop

I will is in the primary school do not cherish the precious time, do not listen, now that I think about it, very sorry, if I can again when a pupil, I will cherish, don't waste the. I will cherish in primary school every second, let it become the most beautiful memory in my life. But primary school time is gone for ever, I can only sigh, since the time of the primary school I did not cherish, that I must cherish the upcoming junior high school time, let it Wei Chen, the best time of my life.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • abc094
show song will sing the song friend will become
« پاسخ #13 : 27 آوریل 2016، 06:43:29 pm »

will sing at the scene
 invited fans dancing together dance
< p > yesterday afternoon 2 points over times square in Jiefangbei, Zhang has not appeared, fans chanted: "I love you" voices has a wave higher than the wave,hogan interactive outlet, there are a lot of fans have begun to sing along to a music scene. Zhang came to the scene, first reaction was also on the enthusiasm of the thousands of people scared a jump,hogan outlet, stare big eyes with an astonished look on his face, followed immediately with Chongqing dialect and you say hello: "in the middle of the night to Chongqing, I thought to jet lag, but the smell of hot pot flavor, I know I come. Hello, I love you!" Zhang said: "originally today is to host the signing, but see you too warm, we decided to make it the song friend meeting." Originally thought only and Zhang to meet the fans, can actually hear singing idol the, and hear the songs or even absolutely neat scene singing, a lot of fans squealed excitedly: "just make over!" More people desperate to rush forward to close quarters to take the "Dolphin Princess", and draped the mall elevator kept up and down, only to look at the idol glances. Fanatical fans also let Zhang very enjoy,tn homme pas cher, she even "flaw" in the album are generous with everybody share: "because it is to sing at the scene may occasionally have a small pitch, but in my opinion, I am willing to challenge, because of a mature singer,nike tn pas cher, to learn how to better interpretation of the song in the mood. But I am a live album, is the hope that we see a real me, one of only 1 meters 62 i."
 Jane Zhang yesterday came to Chongqing for the new album "listen" to sing. Although the hot weather, but fans enthusiasm far exceed the high temperature, also let Zhang moved, directly to the signings will be turned into the song friend meeting, generous fans offer four song, fans have heard boundless. But the reporter found at the scene, and that Jane Zhang was not just a singer,goyard pas cher, a dancer, the host can also be......
 show song will sing the song friend will become
 today's Jane Zhang, has long been not just standing on the stage to sing a quiet little girl, and now she has been able to skillfully control the lyrics, hip hop,scarpe hogan outlet, dance and other styles. Ever seen Zhang dance should are just in the MV,hogan sito ufficiale, or some variety shows, but yesterday, Chongqing fans can be really had feast, Zhang at the scene show the a dance. In the link with the fans to guess the song,hogan outlet, there are fans guess out of the "you look like" this song. Look at the fans so familiar with his work, Jane Zhang is very happy, she joked: "this song is a dance." One side also said that one side of the dance moves, "you are not supposed to sing while dancing?" She asked. Who knows the fans refused to yield, "you dance with me." >
Jane Zhang will sing the song friend will become mature talent show host humor
 Jane Zhang
Related Articls:

The count of Monte Cristo (The Count of Monte Cristo) the fifty-fifth chapter slip Kang _2

was questioned at the box office, Feng Xiaogang sat

Dicky Cheu

In fact, it is the person coming out, which still needed after observing how true or false. But again, Cecilia Cheung and Nicholas Tse even feelings no matter how cold, after all, there are son in the middle that completely cut off contacts or disassociate themselves is not possible. No wonder Xiao Yan opened his mouth, "I do not know, I do not know, I can not represent what they say. Go ask the weekly magazine!" Clean too hard chores!
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
should "go", who "let go"?
« پاسخ #14 : 30 آوریل 2016، 10:28:09 pm »

In the eyes of 1 people into the KUKA Luneng player: back to Brazil must take | Luneng | _ Phoenix sports Wu Xinghan Kubica
After
 has created many honors with Zhou Haibin, Lv Zheng, Yuan Weiwei, Wang Yongpo, Cui Peng and other representatives of the 85 and 87 age players Luneng, 93 generation is recognized as will create a new golden age. Luneng 93 echelon is the same age in the best a team, include the all League U Series champion,tn homme pas cher, is also a national youth and Olympic team's main team.
] the overall performance of
< p > season, the first team of local the number of registered players can not exceed a maximum of 25 people,hogan outlet online, well-off family property of Luneng available to people far more than this number, if continued, aid market have fill strong, 93 generation living space will be compressed. How to let these "treasure" to play the greatest value, not to play ball, Luneng need to develop a reasonable plan.
3 season, three foreign teachers, Luneng's personnel structure with "once the courtiers of the change of law. In terms of young players, indeed as analysis from the outside,air max pas cher, the overall capacity has the lack of 89, 91 age was" out ",scarpe hogan outlet, 93 generation to come to the fore, most important reserve forces. As for 93 generation itself, due to the different playing position and to face the competition, the development path of each person are not the same,goyard pas cher, 3 years 3 person deus ex. Tong Wang, the 93 generation of the "pioneer", from the beginning of Tecate's coaching to get the main, 3 years has been a stable appearance time. Binbin, Meizhou juvenile after returning from French side FC Metz is seen as Luneng star of the future of each season are in progress. Wu Xinghan, KUKA eyes "back to Brazil must put him away in China the greatest player", this year playing left back, ability is more comprehensive.
After the
[
] choice
11 22 FA Cup final second leg, when played in the players enjoy carnival, wearing a thick jacket of young players mood is somewhat complex,nike tn pas cher, they not only for the championship glory "
 [
 should "go", who "let go"?
3 years 3 deus ex
2012, Henk ten cate "youth storm" the after not playing the game 89,hogan sito ufficiale, 91, 93 age players pushed to the front, later because of poor grades, this period with the ideal of "speed and passion" broke down halfway to the. The wily Anti after he took office, to reinstate the old players, mainly to stabilize the Luneng had a dull season. This year,sac goyard pas cher, Luneng chose more passion KUKA, the reform into the deep water, the fate of the young players also usher in a new turning point.
Season
< p > the Chinese Football Association has just released the list of Pei Jiajun the fifth phase of the training, Binbin and Wang Tong for the first time finalists. This is affirmation of their season's outstanding performance.
Related Articls:

Hengda 7 will be the first 2 will be played at the

Armani

Hengda fir

A new reporter to grab headlines, deal with the fish man snobbish girlfriend. Exposure experience worshiped, do the experiment, being reviled, is captured, the male fish woke up feel world of human selfish to have no room for a big head, the rest of his life to pass? Producer Li Cangdong, director of the five power by using cross species alien black absurd story, accusing people lustrous and dazzling.
خارج شده است

این صفحه در 0.284 ثانیه 19 نمایش داده شد.