انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اندکی دوست بدار ، اما طولانی
زیرا ارزش آن به مقدارش نیست ، به استمرار آن است .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: مساپل سوء اجتماعي اينترنت(اخبار و گزارشات)  (دفعات بازدید: 1308 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

معضل اعتياد به اينترنت

ايرنا - طي سال‌هاي اخير، شاهد تغييرات زيادي در دنياي پيرامون خود   بوده‌ايم كه اصلي‌ترين و بزرگترين تغيير آن مربوط به حضور فناوريهاي تازه و   افزايش كاربرد آنهاست.
  بر اساس گزارش دو هفته نامه فرهنگ و پژوهش، شوتان، پژوهشگر و نويسنده براي   نخستين بار در سال ‪ ۱۹۸۹‬ميلادي مفهوم اعتياد به رايانه را به كار برد. وي   ضمن بررسي‌هايي كه در زمينه انواع اعتياد (اعتياد به مواد مخدر، قمار و   الكل) انجام داد به اين نتيجه رسيد كه گروهي از افراد از رايانه بيش از حد   استفاده مي‌كنند و يك كشش بيمارگونه به اين فناوري نوپا دارند. به نظر   مي‌رسد اين اعتياد بيشتر در بين برنامه‌نويسان رايانه، طراحان نرم‌افزارها و   سخت‌افزارها شايع باشد و ديگر كاربران به دليل استفاده محدود از آن چندان   در معرض حالات بيمارگونه نباشند. در آن زمان شمار كاربران رايانه بسيار   اندك بود و اين فناوري تازه تنها در ارتش يا مراكز مالي بزرگ استفاده   مي‌شد. به همين دليل هم مفهوم اعتياد به اينترنت چندان قابل تامل نبود. اما   در حال حاضر روز به روز به تعداد كاربران رايانه و اينترنت اضافه مي‌شود و   انتظار مي‌رود به دنبال آن شمار معتادان به اين فناوري نيز افزايش يابد.   طبق آماري كه مركز آمار آمريكا ارايه كرده است در سال ‪ ۱۹۹۷‬ميلادي ‪۵۰‬   تا ‪ ۸۰‬ميليون نفر از جمعيت اين منطقه در شمار كاربران دايمي اينترنت   بودند، اما در سال ‪ ۲۰۰۰‬ميلادي يعني با گذشت تنها سه سال شمار كاربران   چهار برابر شد و به ‪ ۲۰۰‬ميليون نفر رسيد و هم اكنون نيز حدود نيم ميليارد   نفر به كمك اينترنت به دنياي اطلاعات روز متصل مي‌شوند و با اطرافيانشان   ارتباط برقرار مي‌كنند. پژوهشگران در مورد علايم اعتياد به رايانه و   اينترنت مي‌گويند: فردي كه زمان‌هاي طولاني و متمادي را صرف انجام بازيهاي   رايانه‌اي كند يا در گروههاي بحث اينترنتي شركت كند در شمار معتادان به اين   فناوري جديد قرار دارد. اين فرد از تمام حوادث پيرامونش غافل مي‌شود، در   اشتهايش اختلال بوجود مي‌آيد، از دوستان و آشنايان دور مي‌شود و مشكلات   رفتاري پيدا مي‌كند. پژوهش‌ها نشان مي‌دهد خشونت بيش از حد، پرخاشگري،   تغيير عادت‌هاي رفتاري، بي‌علاقگي به حضور در اجتماع و ابتلا به انواع   سردردهاي عصبي از علايم اعتياد به اينترنت است. دكتر مارلين ماهيو، يك   كارشناس اعتياد به اينترنت در مركز تحقيقات اينترنتي آمريكا مي‌گويد: ‪   ۲۵‬تا ‪ ۵۰‬درصد از افرادي كه به اينترنت اعتياد دارند دليل آن را وابستگي   شغل خود به آن مي‌دانند. آنها افرادي هستند كه در محل كار خود مدام با   رايانه سر و كار دارند. پژوهش انجام شده بر روي ‪ ۳۰۵‬كارمند در مركز   تحقيقات هاريس نشان مي‌دهد، اغلب كارمندان بيش از زمان يك روز كاري را در   هفته صرف كار با اينترنت مي‌كنند البته هيچ يك از آنها از زمان مورد نظر   براي افزايش اطلاعات يا دستيابي به پايگاههاي آموزشي استفاده نمي‌كنند.   هارولد كستر، پژوهشگر در اين مورد مي‌گويد: هدف اصلي اتصال دايمي مراكز و   سازمان‌هاي بزرگ به شبكه جهاني اينترنت دسترسي سريع كارمندان و رييسان به   اطلاعات روز دنيا بوده است. وي مي‌افزايد: قرار بر اين بود كه با كمك اين   فناوري جديد اطلاعات با سرعت بالايي مخابره شود و تمام مردم بتوانند از   نتايج يافته‌هاي دانشمندان بزرگ آگاه شوند يا اخبار مربوط به نقاط مختلف را   دريافت كنند. اما متاسفانه امروز اينترنت به يكي از وسايلي تبديل شده كه   بازده كارايي كارمندان را كاهش مي‌دهد و باعث عقب افتادن كارها مي‌شود. در   چنين شرايطي برخي از مراكز و سازمان‌هاي بزرگ استفاده از برنامه‌هاي خاص   ورود به برخي پايگاههاي اينترنتي را ممنوع كردند، اما باز هم راههايي براي   شكستن اين فيلترها وجود دارد و بسياري از كارمندان از آن راهها استفاده   مي‌كنند.              
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

اعتياد به اينترنت در نوجوانان نشانه افسردگي

اعتياد به اينترنت مي‌تواند علايم افسردگي نوجوانان را مخفي كند و تشخيص   اين اختلال رواني را در اين گروه سني به تعويق بياندازد. محققان مي‌گويند   اگر وقتي نوجوان خود را براي خوردن شام صدا مي‌زنيد ساعت‌ها طول مي‌كشد تا   رايانه خود را خاموش كند و به شما بپيوندد بايد بدانيد كه فرزند شما افسرده   است. هرچه ميزان اعتياد نوجوانان به اينترنت بيشتر باشد افسردگي آنها   شديدتر است. به گزارش پايگاه اينترنتي ‪ ، webmd.com‬هرچه ميزان افسردگي   نوجوانان بيشتر باشد زمان بيشتري را به كار كردن با اينترنتمي‌پردازند.   پروفسور "سن كيو لي" روان‌شناس دانشگاه هاليم در شانخون در كره ‪۴۲۵‬ دانش   آموز مقطع متوسطه را بررسي كرد. در اين شركت‌كنندگان آزمون‌هايي براي سنجش   ميزان اعتياد به اينترنت انجام شد. در اين آزمون‌ها سوالاتي مانند ميزان   احساس شيفتگي و نياز به اينترنت، تلاشهاي ناموفق آنها براي قطع استفاده از   اينترنت و فرار از مشكلات روزانه با اينترنت پرسيده شد. اين مطالعه نشان   داد ‪ ۱۱‬درصد از نوجوانان به اينترنت اعتياد شديد داشتند. تنها كمتر از ‪   ۳۰‬درصد از اين شركت‌كنندگان استفاده بي‌خطري از اينترنت داشتند.
  در مرحله دوم اين مطالعه آزمون‌هايي براي سنجش ميزان افسردگي در اين   نوجوانان انجام شد. افسردگي در نوجواناني كه به اينترنت معتاد بودند بيشتر   بود. با مطالعه و پي‌گيري رفتارهاي خاص محققان دريافتند نوجوانان معتاد به   اينترنت صرف نظر از جنسيت، سن، و مقطع تحصيلي بدون هيچ منظور و هدفي خاص   تنها براي يافتن چيزهاي جديد و مهيج در اين شبكه پرسه مي‌زنند. پروفسور كيو   لي مي‌گويد اينكه افسردگي ناشي از اعتياد به اينترنت است يا اعتياد به   اينترنت ناشي از افسردگي است معلوم نيست. به نظر مي‌رسد اين تنها يك چرخه   معيوب است. افسردگي نوجوانان را شيفته اينترنت مي‌كند. نوجوانان افسرده   بي‌هدف و بي‌منظور تنها به دنبال چيزهاي كوچك در اينترنت سرگردانند. در   تمام اين ساعت‌ها نوجوان تنهاست. تنهايي افسردگي را در اين نوجوانان تشديد   مي‌كند. يك نوجوان باهوش رايانه را با بازي مي‌شناسد. بازي با رايانه به   آشنايي با اينترنت مي‌انجامد. به تدريج زمان آن لاين بودن افزايش مي‌يابد و   تا پاسي از شب ادامه پيدا مي‌كند. كم خوابي‌هاي شبانه باعث خستگي روزانه   مي شود. نوجوان كم كم از مدرسه غيبت مي‌كند و بيشتر و بيشتر به اينترنت   معتاد مي‌شود، هرچه معتاد تر افسرده تر. اگرچه اصلا به نظر افسرده نمي‌رسد.   اين مهم نيست كه اعتياد به اينترنت و افسردگي كدام اتفاق زودتر مي‌افتد،   آنچه مهم است تشخيص نشانه‌هاي خطر است. "او زمان زيادي از روز مشغول گشت و   گذار در اينترنت است ". مشروح اين مطالعه در نشست ساليانه انجمن   روان‌شناسان آمريكا ارايه شد.              
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

اختلال‌هاي رواني كاربرد نادرست اينترنت

جهان از ريزترين ذراتش كه تا به حال بشر توان ديدن آن را يافته تا دورترين   كهكشان‌ها، نمونه بارزي از حركت و پويايي است. پويايي نياز به خلاقيت دارد.   روزگاري پدران ما اين خلاقيت را در راديوهاي ترانزيستوري شاهد بودند و   امروز ما در دنياي ديجيتال. شايد هم فردا فرزندان ما در دنياي پرتوهاي عجيب   و غريب.

به گزارش خبرنگار سرويس نگاهي به وبلاگ‌هاي ايسنا در سايت  آمده است:

آنچه موجب تمايز ميان عصر حاضر با ساير برگ هاي تاريخ زندگي بشر گرديده، فن   آوري و تبادل اطلاعات مي باشد و دنياي ديجيتال توان تبادل اطلاعات را   بسيار افزايش داده است.

اينترنت جز فضايي مجازي چيز ديگري نيست. فضايي پر از خالي! اما همين دنياي   مجازي آنقدر توانمند و انعطاف پذير هست كه ما را به آساني با گل فروشي سر   خيابان، فست فودهاي بي محتوا و پرزرق و برق سطح شهر، مدرسه بچه ها، سايتهاي   خبري و... وصل مي كند. چه كسي فكر مي كرد روزي فرا برسد كه تنها با كليك   چند گزينه بتوان نامه‌اي را از يك نيمكره به نيمكره ديگر زمين آن هم در   زماني در حد دقيقه ارسال نمود؟ يا باقلي پلو با گوشت را از رستوراني در سطح   شهر سفارش داد؟!

اينترنت از ديدگاه يك كاربر

اينترنت براي من به عنوان يك كاربر نيمه حرفه اي كه دست كم چند درصد   كارهايم با رايانه انجام مي شود، كاربردهاي فراواني دارد. مرا از آخرين   داده‌ها و نتايج پژوهش‌هاي علمي آگاه مي‌كند، دوستان قديمي‌ام را به من   دوباره نزديك كرده، باعث شده دوستان زيادي از سراسر جهان پيدا كنم،   سايت‌هاي هنري مورد علاقه ام را ببينم و حتي كتاب‌هايي را كه مايل به ترجمه   آنها هستم را مي توانم پيش از خريد بازبيني كنم. اما مساله به همين جا   پايان نمي‌پذيرد...

آسيب شناسي رواني

از زماني كه راهنماي تشخيصي- آماري اختلال‌هاي رواني به چاپ رسيد، بحث   پيرامون گنجاندن طبقه‌اي از اختلال‌هاي رواني با نام اختلال‌هاي سايبر قوت   يافته است. پيش بيني‌هاي انجمن روانشناسي آمريكا به عنوان ناشر و گردآورنده   اين راهنماي معتبر تشخيصي- آماري اين است كه در طي ده سال آينده با توجه   به حجم كاربرد اينترنت و رايانه ها مي توان در DSM5 و توسط علم روانشناسي   به يافته‌ها و نتايج پژوهشي براي اعتبار بخشيدن به اين طبقه از اختلال‌ها   دسترسي پيدا كرد.

سايبر واژه‌اي است كه برگردان آن به فارسي كمي مبهم است. سايبر يعني علم   فرمان. يعني هوش مصنوعي و شايد از نظر اهل فن يعني دنياي صفر و يك.

شايد كساني را ديده باشيد كه هميشه در اينترنت در حال پرسه زدن هستند. گاهي   ديگران را آزار مي‌دهند- مثلاً با هك كردن يا چت كردن پي در پي آنها، يا   خودشان را آزار مي دهند مثلاً با بررسي پياپي صندوق پست الكترونيكي يا   بررسي وسواس گونه و اجباري سايت‌هاي غيراخلاقي و اصطلاحاً هرزه نگري. روزي   پزشكي به من گفت: در زندگي به چند چيز علاقه دارم: اينترنت، تلفن همراه،   ماهواره‌هاي مخابراتي و پزشكي. شايد در مورد اين دوست، جابه جايي نقش‌هاي   زندگي در اثر كاربرد و وابستگي بيش از اندازه به دنياي مجازي اتفاق افتاده   باشد.

اختلال‌هاي رواني كاربرد نادرست اينترنت

‌١- وسواس‌هاي فكري- عملي

از ويژگي‌هاي برجسته وسواس، عدم توانايي مهار رفتارها يا انديشه‌هاي خاص است. براي مثال فردي كه وسواس

شست وشو دارد، نمي‌تواند ميل به شست وشو را كنترل كرده و گاهي تا ساعت‌ها   مشغول شستن دست‌ها مي‌شود. يا فردي كه وسواس فكري دارد ساعت‌ها در رختخواب   مشغول به هم بافتن آسمان و ريسمان است.

اگر از فرد وسواسي بخواهيم عمل يا فكر وسواسي‌اش را كنار بگذارد دچار اضطراب شديدي خواهد شد.

اين اختلال را مي‌توان در بررسي كردن‌هاي پي در پي پست الكترونيك (وسواس   عملي) يا دل نگراني از آن لاين نشدن يك دوست (وسواس فكري) مشاهده كرد.

‌٢- هرزه نگاري

پيشرفت‌ها و دگرگوني‌هاي زندگي بشري امروزه شتاب زيادي گرفته است. گام‌هايي   را كه عكاسي نگاتيو در طي صد سال آرام آرام برداشت، عكاس ديجيتال در پنج   سال به تندي برداشته است. اگرچه دانه‌هاي نقره روي فيلم عكاسي هيچگاه در   مقابل پيكسل‌هاي يك عكس ديجيتال كم نخواهد آورد...

امروز به روز شدن فن آوري‌ها با سرعت زيادي صورت مي‌پذيرد. در اين ميان   اينترنت نه تنها توانسته در مدتي كوتاه عادت‌هاي خريد كردن، داده پردازي،   تجارت و به طور كلي سطح زندگي ما را دچار دگرگوني كند، اصول و باورهاي   اخلاقي و حتي رفتار جنسي ما را هم دستخوش تغيير كرده است. كنترل والدين بر   فرزندان به واسطه كمبود آگاهي والدين از رايانه‌ها و از سويي ديگر دسترسي   آسان به انواع و اقسام سايت‌هاي غيراخلاقي تنها به اندازه زمان لازم براي   تايپ يك http://www.......... ،   موجب شده كه سوءاستفاده از اينترنت كم كم رنگ و روي اختلال به خود بگيرد.   اگرچه هرزه نگاري يك كژكاري جنسي با تاريخچه طولاني است، اما اينترنت اقدام   به آن را آسانتر ساخته است.

اين كژكاري اغلب خود سرآغازي جهت ابتلا به ساير اختلال‌هاي جنسي مانند آزارگري، آزارخواهي، همجنس‌گرايي و... شناخته مي‌شود.

‌٣ - آزارگري

آزارگري را شايد بتوان رفتار ضد اجتماعي در دنياي سايبر نام نهاد. آيا تا   به حال به واژه SPAM _ هرزنامه- كه مثل مور و ملخ از ديوار صندوق‌هاي پست   الكترونيكي بالا مي‌روند برخورد كرده‌ايد؟

SPAMها را امروزه اغلب اهالي دهكده جهاني به عنوان يك مزاحم مي‌شناسد. حال   اگر فردي مثل يك اسپم مزاحم خلوت شما در دنياي سايبر شود در واقع به   آزارگري سايبرنتيك پرداخته شود.

نتيجه‌گيري

به طور كلي دانش ما از آسيب‌هاي رواني ناشي از اينترنت هنوز به بازپروري و   رشد و گسترش نياز دارد. چرا كه پژوهش‌ها و گزارش‌هاي تدوين شده و رسمي در   اين رابطه هنوز به سرعت ساير زمينه‌ها انجام و منتشر نمي‌شوند يا هنوز در   مراحل اجرا قرار دارند.

آنچه در اين جا بيان گرديد، پيش فرض‌هايي است كه براي راهنماي تشخيصي آماري   اختلال‌هاي رواني در نظر گرفته شده و توسط محافل علمي مطرح گرديده است. به   يقين اين طبقه بندي اوليه دستخوش دگرگوني‌هايي شده و طبقات تشخيصي فراواني   به آن اضافه خواهد شد و هر طبقه‌اي از اختلال‌هاي رواني هم نيازمند   برنامه‌ريزي‌هاي درماني خاص خود است.

اين درمان‌ها شامل روان درماني و دارودرماني است. كه بايد با ظرافت زيادي   توسط متخصصين بهداشت رواني براي فرد به كار گرفته شود تا ارزش درماني آن   حفظ شود.

پيشگيري

هزينه پيشگيري در بعد كلان بودجه‌هاي پژوهشي دولتي و در بعد خرد، رعايت كردن نكات ايمني توسط خود فرد

مي‌باشد. براي جلوگيري از بروز هر نوع اختلال رواني و رفتاري ناشي از سوء كاربر اينترنت به موارد زير توجه كنيد:

‌١ - ورود و خروج تان در اينترنت را تحت نظر گرفته و از ميزان آن اطلاع پيدا نمائيد.

‌٢ - اگر در ماه بيش زياد به اينترنت وصل مي‌شويد، بي آنكه كار خاصي جز   پرسه زدن و چت كردن داشته باشيد مي‌بايست از تعداد اين ساعت‌ها كم كم   بكاهيد تا در يك برنامه زمان بندي سه ماهه دست كم نيمي از اين زمان را كم   كنيد.

‌٣ - از اينترنت براي فعاليت‌هاي مفيد مانند بررسي سايت‌هاي فرهنگي يا علمي   هم استفاده كنيد. اينترنت بيشتر جنبه كاري و تسهيلگري دارد تا تفريح و وقت   گذراني.

‌٤- بيشتر از روزي دو بار ايميل و فهرست دوست‌تان را چك نكنيد.

‌٥- مزاحم ديگران نشده و حريم خصوصي آنها را زير پا نگذاريد.

‌٦- براي هميشه دور سايت‌هاي غيراخلاقي را خط بكشيد.              
خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

نتيجه روابط پنهان اينترنتی ؛ افزايش طلاق

اينترنت و ديگر فن آوري هاي مدرن با همه خوبي هايي که دارند و عليرغم تسهيل   بسياري از فعاليتهاي انساني ممکن است بر روابط افراد با يکديگر تاثير منفي   هم بگذارند.

به گزارش بخش خبر سايت اخبار فن‌آوري اطلاعات ايران ، از خبرگزاري سلام،‌   يکي از نکاتي که در هنگام بحث در مورد تاثيرات فرهنگي اين ابزار ارتباطي   مورد اشاره قرار مي گيرد قابليت اينترنت براي مخفي کردن اقدامات مختلف است.   اين مساله که به حفظ حريم شخصي افراد کمک مي کند به خودي خود بدون اشکال   است، اما مشکل از آنجا آغاز مي شود که مثلاً يک زن و شوهر بخواهند از اين   طريق با ديگر افراد روابط عاطفي برقرار کرده و به طرف مقابل خيانت کنند.

آمار نشان مي دهد که انگليسي ها در زمينه استفاده از اينترنت و تلفن همراه   براي برقراري روابط عاشقانه با جنس مخالف و خيانت به همسرانشان پيشتاز   هستند و همين امر باعث شده که طي 7 سال گذشته نرخ طلاق در انگلستان روز به   روز افزايش يابد.

بر طبق آمار منتشر شده از سوي اداره آمار ملي انگلستان در سال 2003 ميلادي   153490 مورد طلاق در اين کشور به ثبت رسيد که نسبت به سال 2002 دقيقاً 5755   مورد افزايش يافته است.

اين رقم که از سال 1996 تا به حال بي سابقه بوده بدان معناست که از هر ده   ازدواج در انگلستان چهار مورد به طلاق مي انجامد. آنچه که باعث هشدار اداره   آمار بريتانيا شده کشف اين نکته است که از هر ده طلاق در انگلستان يکي   حاصل روابط پنهان اينترنتي است.

کارشناسان اين مرکز معتقدند که خيانت به همسر به خاطرگسترش اينترنت و   افزايش تعداد سايتهاي دوست يابي و امکان تبادل مخفيانه email و SMS طي   سالهاي اخير به شدت افزايش يافته است.

در اين ميان سايتهايي که با ثبت نام در آنها مي توان با انبوهي از افراد   جنس مخالف آشنا شد به انگليسي ها امکان داده تا همکاران و همکلاسي هاي سابق   خود از جنس مخالف را مجددا پيدا کرده و با آنها رابطه برقرار کنند، اين   سايتها همچنين امکان شناسايی افراد جديد را نيز آسان کرده و در بسياری از   موارد موجب شده تا روابط زناشويي يک زن و شوهر دچار اختلال گردد.

علاوه بر اين گپ خانه هاي اينترنتي و سايتهايی که امکان ترتيب دادن قرارهاي   دسته جمعي اينترنتي را فراهم مي آورند نيز مقصر دانسته شده اند.

کريستين نورتام که به عنوان مشاور خانواده در لندن فعاليت مي کند معتقد است   که اينترنت تاثير بسيار شديدي بر روي روابط زناشويي دارد. او مي گويد:   مردم ساعتها روبروي صفحه نمايشگر مي نشينند و در اوقات فراغتشان در صدد   برمي آيند تا از اين طريق روابط کهنه خود را زنده کرده يا با افراد جديدي   رابطه برقرار کنند.

وي مي افزايد: افرادي که در روابط فعلي خود دچار مشکل هستند به احتمال زياد   از اين طريق روابط عاشقانه قبلي خود را تجديد کرده يا با افراد جديد رابطه   برقرارمي کنند.

ديويد آليسون نيز که متخصص امور حقوق خانواده در لندن است معتقد است که   شيوه هاي نوين ارتباطي بر افزايش آمار طلاق تاثير مستقيم گذاشته است. در   بسياري از موارد روابط مخفيانه از طريق اينترنت پس از افشا منجر به   درگيريهاي شديد خانوادگي و حتي طلاق مي شود.

او به پرونده هاي متعددي اشاره مي کند که يکي از آنها مربوط به زن و شوهري   است که پس از 13 سال زندگي مشترک که حاصل آن تولد 4 فرزند است قصد جدايي از   يکديگر را دارند. علت اين امر رابطه عاشقانه مرد خانواده با دوست دختر   دوران دبيرستان خود است. اين دو نفر پس از سالها از طريق يک سايت اينترنتي   يکديگر را پيدا کرده و با هم رابطه برقرار مي کنند.

البته کارشناسان معتقدند که نبايد همه تقصيرها را به گردن اينترنت انداخت.   آنان مي گويند که تغيير فرهنگ کار و حضور طولاني مدت زوج ها در ادارات ،   دوري آنان از يکديگر و ريخته شدن قبح طلاق در جوامع از ديگر عوامل اين   مساله است. مشاوران امور خانواده در انگلستان معتقدند که دردناک ترين بخش   طلاق به بي سرپرست شدن 154 هزار نفر کودک برمي گردد که 34 هزار نفر آنها   زير 5 سال سن دارند.              
خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

مشكلات بينايي، عصبي و استرس از عوارض اعتياد رايانه‌اي است

يك محقق دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني زاهدان گفت: مشكلات بينايي، عصبي و استرس از عوارض اعتياد رايانه‌اي است.

دكتر "فرشيد عابدي" روز جمعه در سومين روز از همايش سراسري رفتارهاي پرخطر   در زاهدان افزود: همچنين عوارض مفصلي، عضلاني و پوستي از ديگر تبعات ناشي   از اعتياد رايانه‌اي است.

وي ادامه داد: اين نتايج براساس تحقيقي در زمينه بررسي اعتياد رايانه‌اي بدست آمده است.

او اظهار داشت: اين بررسي به صورت توصيفي، گذشته‌نگر و با استفاده از آخرين   مقالات علمي، تحقيقي انتشار يافته در دنيا و ايران انجام شده است.

وي گفت: نتايج اين پژوهش نشان مي‌دهد مبتلايان كمتر حاضرند به مشكل خود   اعتراف كنند و محرك اصلي آنان براي مراجعه به متخصصين، مسايل خانوادگي،   تحصيلي و شغلي آنها مي‌باشد.

او ادامه داد: طلاق، بي‌اعتنايي به فرزندان، از دست دادن شغل، مقروض شدن،   فرار از مدرسه، افسردگي، از دست دادن اعتماد به نفس از ديگر علل اعتياد   رايانه‌اي است.

وي با بيان اينكه اينترنت بر زندگي و روابط شخصي افراد تاثير مي‌گذارد   افزود: بايد زمان مناسب و ثابتي را براي كارهاي ضروري در اينترنت در نظر   بگيرند.

او گفت: كار با رايانه بايد توام با استراحت باشد بطوريكه براي هر يك ساعت كار مداوم با يارانه ‪ ۱۵‬دقيقه استراحت كرد.

عابدي اظهار داشت: هرچند اعتياد اينترنتي مانند ساير موارد اعتياد آثار   جسمي به دنبال ندارد اما مشكلات اجتماعي كه اين معضل بدنبال دارد به وضوح   آن را به موازات ديگر موارد اعتياد قرار مي‌دهد.

اولين همايش سراسري رفتارهاي پر خطر باارايه ‪ ۱۳۰‬مقاله به صورت سخنراني و   پوستر از سوم اسفندماه به مدت سه روز در زاهدان در حال برگزاري است.              
خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

این صفحه در 0.063 ثانیه 18 نمایش داده شد.