انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ممكن است مردي كه دائم سؤال مي كند ابله به نظر برسد ، ولي كسيكه هرگز سؤال نمي كند در تمام عمر ابله باقي مي ماند.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: انواع افسردگی  (دفعات بازدید: 835 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
انواع افسردگی
« : 11 مه 2013، 09:29:01 pm »

همانند هر بیماری دیگری مثل انواع بیماریهای قلبی یا پوستی بیماری   افسردگی نیزفرمهای مختلفی دارد. که با این تقسیم بندی تشخیص و درمان آن   راحتتر است البته قابل ذکر است که همچنان تحقیقات علمی ادامه دارد و ممکن   است فرمهای دیگری نیز در آینده ارائه گردد.
  در حال حاضر سه دسته عمده افسردگی عبارتند از :
  ۱) افسردگی شدید(عمده)Major Depression
  ۲) افسردگی پایدار ولی خفیفDysthmia
  ۳) اختلال دو قطبی
  البته بیماران ممکن است انواع متفاوت از علائم و نشانه ها را داشته باشند که با همپوشانی گروههای مختلف همراه باشد
  ● افسردگی شدید چیست؟
  نوعی از افسردگی است که تقریباً تمام طول روز و در تمام روزها بمدت حداقل ۲   هفته یا ماهها در بیمار وجود دارد و شامل نشانه ها و رفتارهایی است که   عملکرد شغلی ، روابط بین فردی و رفتارهای اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده و   شخص را بطور کلی لز محیط خود دور می سازد.
  در طی این مدت فرد حداقل ۴ تا از علائم زیر را تجربه می کند:
  ۱) تغییر اشتهاء که ممکن است به صورت افزایش یا کاهش وزن نمایان گردد.
  ۲) بی خوابی و یا پرخوابی
  ۳) تاخیر در گفتار و یا انجام وظایف و یا برعکس عدم آرامش و بی قراری
  ۴) در بیشتر اوقات احساس خمودی و کمبود انرژی
  ۵) مشکلات عدم تمرکز و تصمیم گیری
  ۶) احساس پوچی و یا احساس گناهکاری
  ۷) افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی
  از دیگر علائم می توان به کاهش میل جنسی، احساس نا امیدی و علائم فیزیکی   مانند سردرد ، دردهای غیر قابل توصیف یاعلائم گوارشی نام برد.
  همچنین ، خانمها تقریبا ۲ برابر مردان از افسردگی رنج می برند و ممکن است   ابتلاء به این بیماری در هر سنی اتفاق بیفتد که البته شروع آن بطور متوسط   در نیمه دوم ۲۰ سالگی می باشد.
  نکته قابل توجه در مورد این بیماران زمان شروع درمان است که دیده شده   کسانیکه در طی ۲ الی ۶ هفته اول بیماری درمان مناسب را گرفته اند خیلی بهتر   و سریعتر به زندگی عادی برگشته اند در حالیکه بیمارانی که درمان نشده اند   برای ماهها علائم در این افراد ادامه داشته است.
  در واقع عدم درمان می تواند سبب تغییرات بیوشیمیایی و سلولی در مغز گردیده   که نهایتاً سبب تغییر خلق می گردد همچنین افراد درمان نشده در آینده در   معرض خطر ابتلاء به بیماری دو قطبی نیز می باشند.
  ● افسردگی مزمن چیست؟
  افسردگی مزمن در مدت طولانی تری فرد را گرفتار می نمایدو در واقع علائم   بیماری در بزرگسالان حداقل ۲ سال و در بچه ها و نوجوانان حدود یکسال ادامه   دارد و البته بر خلاف افسردگی شدید که علائم در تمام طول روز ادامه دارد در   این نوع از افسردگی فرد فقط در ساعاتی از روز احساس غمگینی و بی حوصلگی را   تجربه می نماید.گاهی طول دوره بیماری دیس تایمی(افسردگی مزمن) بطور متوسط   به پنج سال هم می رسد.
  این افراد حداقل دو علامت از علائم زیر را در مدتی طولانی دارند:
  ۱)افزایش یا کاهش اشتها
  ۲) بی خوابی یا پرخوابی
  ۳) خستگی مفرط یا فاقد انرژی بودن
  ۴) اعتماد به نفس پایین
  ۵) مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری
  ۶) نا امیدی
  این نوع افسردگی اغلب در بچه ها و سنین نوجوانی یا اوایل جوانی اتفاق می   افتد که در ۷۵% موارد این افراد یک حمله افسردگی شدید نیز در طی دوره پنج   ساله خواهند داشت به هر حال یک درمان مناسب و به موقع به راحتی بیماران را   درمان می کند.
  ● اختلال دو قطبی چیست؟
  اختلال دو قطبی همیشه با دو فاز احساسی کاملاً متفاوت مشخص می گردد. در   واقع در بعضی مواقع فرد احساس سرخوشی ، خود بزرگ بینی و رفتارهای ناپایدار   به همراه خوشحالی شدید می نماید و در بعضی مواقع علائم افسردگی (بی علاقگی ،   بی حوصله گی) را از خود بروز می دهد.
  این افراد حداقل سه علامت از علائم زیر را تجربه کرده اند:
  ۱) ایده های خود بزرگ بینی و یا افزایش بیش از اندازه در اعتماد به نفس
  ۲) نیاز کمتر به خواب
  ۳) یک احساس اضطرار در صحبت کردن
  ۴) افکار پراکنده و فاقد تمرکز
  ۵ افزایش فعالیت برای به انجام رساندن یک هدف و یا بیان آن با تحریک پذیری شدید
  ۶) افزایش حس لذت جویی که ممکن است به صورت افزایش شدید میل جنسی ، خوشگذرانی و ولگردی که معمولاً با عاقبتی بد همراه است.
  بین حمله های مانیک و افسردگی فرد کاملاً حتی برای ماهها و سالها نرمال است
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
پاسخ : انواع افسردگی
« پاسخ #1 : 11 مه 2013، 09:30:56 pm »

انواع افسردگي

احساسات افسردگي شما كاملاً شخصي و منحصر به خود شما مي باشد، اما پزشك،   مشاور و يا ساير متخصصان رشته روان شناسي يا روانپزشكي مي توانند بين انواع   بيماريها براساس علت ايجاد آنها، علايمشان و مدت زمان طول كشيدنشان تمايز   قايل شوند.

طبقه بندي افسردگي

افسردگي خفيف
  افسردگي خفيف باعث خلق پايين مي شود وبعد از مدتي از بين برود. اين بيماري   اغلب بعد از يك واقعه استرس زا بروز مي كند. شخص ممكن است به غير از احساس   خلق پايين، احساس اضطراب و نگراني هم داشته باشد. تغيير در نحوه زندگي،   اغلب تمام آن چيزي است كه براي درمان اين نوع افسردگي لازم است.

افسردگي متوسط
  در افسردگي متوسط، خلق پايين طول كشيده و باقي مي ماند و شخص دچار علايم   جسمي نيز مي گردد. گرچه اين علايم از فردي به فرد ديگر فرق مي كند. در چنين   مواردي، فقط تغيير در نحوه زندگي بندرت باعث بهبود مي شود و نياز به درمان   دارويي دارد.

افسردگي شديد
  افسردگي شديد يك بيماري تهديدكننده زندگي مي باشد كه داراي علايم شديدي مي   باشد. بيمار دچار علايم و مشكلات جسمي، هذيان ها و توهمات شده و مراجعه به   پزشك در اولين فرصت از اهميت زيادي برخوردار است.

ساير اصطلاحهاي افسردگي
  ساير اصطلاحهايي كه به طور رايج در پزشكي براي توصيف انواع افسردگي به كار   مي روند، عبارتند از: افسردگي واكنشي، افسردگي درون  زاد، افسردگي عصبي،    افسردگي رواني، افسردگي دوقطبي، افسردگي يك قطبي، افسردگي تهييجي، افسردگي   تاخيري، افسرده  خويي، افسردگي پنهان، افسردگي عضوي، افسردگي راجعه كوتاه   مدت و افسردگي مفصلي.

افسردگي واكنشي
  پزشكان از اصطلاح افسردگي واكنشي (Reactive Depression) در دو مورد استفاده   مي كنند. در مورد اول، به افسردگيهايي كه به علت يك حادثه استرس زا ايجاد   شده است و مدت اين افسردگيها هم معمولاً زياد نيست. چنين افسردگيهايي را مي   توان به صورت يك پاسخ طبيعي تشديديافته در مقابل ناملايمات زندگي نيز   درنظر گرفت.
  انجام مشاوره، حمايت خانواده، كنترل استرس و بعضي از اقدامات عملي، ممكن   است تمام آن چيزهايي باشند كه براي درمان اين بيماري لازم هستند.
  با اين حال، يك حادثه استرس زا مي تواند باعث شروع افسردگي شديدي شود و   افرادي كه مستعد به اين بيماري هستند، مي توانند بعد از شروع بيماريشان،   زندگي پراسترسي را داشته باشند. در صورت وقوع چنين وضعيتي، بسيار مشكل است   كه دقيقاً  بگوييم كه اين افسردگي، واقعاً واكنشي به استرس بوده است.
  اصطلاح واكنش افسردگي را همچنين براي مواردي كه يك شخص هنوز مي تواند به   موقعيتهاي اجتماعي واكنش نشان داده و از آن لذت ببرد نيز به كار مي برند.

افسردگي درون زاد
  افسردگي درون زاد (Endogenous Depression) بدون هيچ دليلي ايجاد مي شود.   اين افسردگي معمولاً شديد بوده و بيمار احتمالاً دچار علايم جسمي افسردگي   همچون از دست دادن اشتها، كاهش وزن، صبح خيلي زود از خواب بيدار شدن، بدتر   شدن خلق در هنگام صبح و... مي باشد. اين نوع افسردگي معمولاً فقط با درمان   بهبود مي يابد.
  اشكالي كه استفاده از اين نوع روشها براي توصيف انواع افسردگي وجود دارد،   اين است كه همين علايم بيماري مي تواند در بعضي افراد به علت حوادث استرس   زا ايجاد شود. همچنين به دليل اينكه شما قادر نيستيد روي يك حادثه استرس زا   انگشت بگذاريد و آن را مشخص نماييد و بدين معني نيست كه چنين حادثه استرس   زايي وجود نداشته است.

افسردگي عصبي
  اصطلاح افسردگي عصبي (Neurotic Depression) براي توصيف نوع خفيفي از   افسردگي به كار مي رود كه در آن، در بعضي روزها حال بيمار خوب است و در   بعضي روزها حالش بد مي شود. چنين بيماراني معمولاً عصرها بيشتر احساس   افسردگي مي كنند. در چنين نوعي از افسردگي، بيمار ممكن است شبها در به خواب   رفتن مشكل داشته باشد و در نيمه هاي شب هم از خواب بيدار مي شود، اما اين   افراد صبحهاي زود بيدار نمي شوند. بعضي از اين بيماران بيش از حد مي خوابند   و بعضي نيز احساس مي كنند كه بيشتر از معمول تحريك  پذير شده اند.

افسردگي رواني
  افسردگي رواني (Psychotic Depression) يك افسردگي شديد بوده و بيماراني كه   به چنين افسردگي دچار مي شوند به علايم جسمي آن نيز مبتلا شده و ممكن است   ارتباطشان را با واقعيت از دست بدهند. آنها ممكن است به هذيانها و يا   توهمات نيز دچار شوند. بيماران مبتلا به افسردگي رواني هميشه به درمان   پزشكي نياز دارند.

افسردگي دوقطبي
  افسردگي دوقطبي (Bipolar Depression) نام ديگر بيماري شيدايي- افسردگي   (مانيك- دپرسيو) مي باشد. افراد مبتلا به بيماري شيدايي- افسردگي در بعضي   مواقع دچار خلق بالا هستند و در دوره هايي نيز به خلق پايين دچار مي شوند   كه مي تواند افسردگي آن خفيف و يا شديد باشد.
  وقتي چنين بيماراني در حالت خلق بالا (شيدايي) قرار دارند، احتمالاً احساس   خوشحالي و سرخوشي دارند، به خواب و خوراك كمتر از حد معمول نياز دارند و   احساس مي كنند كه حال عموميشان خيلي خوب است. آنان در چنين مواقعي داراي   انرژي زيادي مي باشند، خيلي سريع و تند حرف مي زنند و احساس مي كنند كه   انگار افكار در مغز آنان در حال مسابقه دادن هستند. قضاوتشان مختلف و بد   شده و ممكن است دچار هذيانها و يا توهمات نيز بشوند، اما اين هذيانها و   توهمات با آن نوعي كه در افسردگي رواني ديده ميشود، فرق دارد و محتواي آنها   بسيار مثبت تر است.
  در چنين مواقعي بعضي از بيماران فكر مي كنند كه خيلي پولدارند و آدم معروفي شده اند و يا اينكه از قدرت زيادي برخوردارند.
  اين خلق بالا نيز همانند خلق پايين مي تواند به بيمار آسيب برساند. گاهي   اوقات قضاوتهاي نادرست و توهمات آنها به ايجاد مسايل مالي منجر مي شود. در   بعضي موارد، اين بيماران خرجها و ولخرجي هاي زيادي انجام مي دهند.              

خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

shadi45

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 37
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : انواع افسردگی
« پاسخ #2 : 14 مه 2013، 02:47:43 pm »

سالهاست افسردگی دارم..فهمیدم اختلال یا شخصیت دو قطبی هم دارم
یه سوال دارم همه اونهایی که افسردگی دارن جرات ندارن رانندگی کنن و میترسن خرابب کاری کنن؟
خارج شده است

این صفحه در 0.07 ثانیه 20 نمایش داده شد.