انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خدا :
آن حس زیبایی است که در تاریکی صحرا ،
زمانی که هراس مرگ می دزدد
سکوتت را یکی  مثل نسیم دشت می گوید :
کنارت هستم ای تنها ...

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: صفحه بیست و سوم - كتاب بزرگ (كتاب پايه ) الكلي هاي گمنام  (دفعات بازدید: 1262 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

نظریه یک پزشک
              ما اعضاء الکلی های گمنام معتقدیم که خواننده کتاب مایل است از   ارزش پزشکی برنامه بهودی ما ملع شود . بیعتا گواهی متقاعد کننده باید از   طریق پزشکانی داده شود که عذاب ما را از نزدیک به چشم دیده اند و شاهد   بازگشت ما به سلامتی نیز بوده اند .
            پزشک ارشد یک بیمارستان مشهور که متخصص بیماری الکلیسم و اعتیاد است ، نامه زیر را برای الکلی های گمنام مرقون داشت.
            بدین وسیله به اطلاع می رساند :
            اینجانب متخصص مداوای الکلی ها هستم و در این خصوص سالها تجربه دارم .
              در اواخر سال 1934 بیماری را مداوا کردم که زمانی در کار خود   موفق بود و درآمد خوبی داشت . اما به عقیده من مرض الکلیسم این مرد از نوع   بی درمان بود .
            او در طول بار سوم بستری شدنش نظریات بخصوصی   در مورد امکان بهبودی خود پیدا کرده بود و در میان گذاردن این ایده ها با   الکلی های دیگر قسمتی از برنامه بهودی او را تشکیل می داد . این شخص پس از   در میان گذاردن ایده های خود با الکلی ها ، از آنها می خواست که به همان   ترتیب ایده های مذکور را با الکلی های دیگر در میان بگذارند . این روش   اکنون تبدیل به پایه و اساس انجمن سریع الرشد این مردان و خانواده های آنان   شده است و به نظر می رسد که این شخص و بیش از یکصد نفر دیگر از آنها همگی   بهبود یافته اند .
            من شخصا اشخاص زیادی را دیده ام که   بیماریشان از نوعی بوده است که روشهای دیگر در مورد آنها به هیچ وجه کاری   از پیش نبرده است و این حقایق ظاهرا از دیدگاه پزشکی اهمیت فراوانی دارند و   به احتمال زیاد این گروه با رشد سریع ذاتی خود می تواند بدعت گذار فصل
.
.(23)
.
.
نقل قول
در میان گذاردن این ایده ها با   الکلی های دیگر قسمتی از برنامه بهودی او را تشکیل می داد
.

1)- یادم  نره که خیلی مهمه مشکلات امروزم رو با راهنما و دوستان بهبودی در میون بزارم ، چون  این ایده قسمتی از بهودی منو انجام می ده و اگر ما روند برنامه وبهبودی رو مانند  پازل در نظر بگیریم ، این تکه ای از پازل است که قطعات دیگر اون رو جور چین می  کنند و حتما ، حتما باید این کار رو انجام بدم . تجربه نشون داده که می تونیم روشی شخصی  برای این کار پیدا کنیم ، مثلا با دوستی بهبودی که نمی شناسیم و بعنوان تجربه از  اون راهکار بگیریم و یا در مشارکت های روزانه در جلسه این عمل را به سر انجام  برسونیم و با اینکه از تجربیات راهنما در این زمینه استفاده کنیم و به او اعتماد  داشته باشیم . "پنج تا کار روزانه ، یکیش اینه ..."   
« آخرين ويرايش: 02 مه 2013، 11:46:50 am توسط رضا - بیل »
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • qrs631
Shanxi - Shanxi - Shanxi coal carving handicraft g
« پاسخ #1 : 14 آوریل 2016، 09:29:16 am »

, Yangquan coal carving moral things well, the beginning of success!
< p > Yangquan Coal carving quality is excellent, contains the history of "the black as ink, mild like jade; streamer shuojin. The training such as horse" and so there is mo reputation, to the production of coal carving black shiny,golden goose outlet, simple and elegant, natural showing a noble character, often make the viewer to wander around the fingers,tn pas cher, admiration and festivals. & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; Yangquan coal of low mechanical strength, wear resistance, usually fine grinding to - below 300 mesh, so Yangquan Coal carving is very plastic, synthetic embryo lifelike, modelling fluent, free indirect, slightly and the parabolic system immediately glittered with a a myriad of Pearl treasure gas,hogan sito ufficiale, bright and glittering. & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; Meijing also known as gagate, carbon black stone, black stones, lacquer coal, carbonized wood and so on, its formation dating back 1.5 million years of history. Partido is ancient oak, pine, cypress and other hardwood generation and inclusion in the middle of the coal seam, texture delicate, tough, shiny black,sac goyard pas cher, no lines, general coal than light, hardness higher than coal, opaque, strong luster black organic gems. Partido is composed of carbon (c) and organic matter, carbon accounted for 77.76, hydrogen (674, oxygen for 13.14, nitrogen accounted for 1.66, sulfur accounted for 0.66  and also contains a certain amount of quartz, feldspar, clay, pyrite and other minerals, its a dense collection of massive,tn homme pas cher, sometimes visible tree branch bifurcation and twigs traces. Beijing's hardness is 2.5---4, the relative density of 1.30---1.34. Beijing may be burning, smoke like flames,scarpe hogan outlet, and emit unpleasant odor. Meijing both humic coal hardness and both sapropelic coal soft, toughness, glass luster, dyes,golden goose outlet, to carve and creative. The carver as art creation material is Jiapin, gemologists called gagate. & nbsp;, Shanxi coal carving, carved crafts,hogan outlet online, Yangquan Coal carving, Shanxi gifts, carving crafts, Shanxi Yangquan Coal carving successful coal carving
Shanxi - Shanxi - Shanxi coal carving handicraft gift - Yangquan - a coal carving

Life is long, the night is long

Muc., inverse love

Forget from when, even if you see the people miss

At that moment a lion appeared; on the scene, and made no attempt to molest5 the Pack-ASS owing to the presence of the driver, but he fell upon the wild ass, who had no one to protect him, and without more ado made a meal of him.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Sichuan securities regulatory bureau, the exposure of 12 black advisory body
« پاسخ #2 : 28 آوریل 2016، 10:39:25 pm »

Sichuan securities regulatory bureau, the exposure of 12 black advisory body
 Sichuan Securities Regulatory Bureau recently exposed the area this year, the first batch does not have a legitimate securities investment advisory body (website) list.
 Sichuan securities regulatory bureau said,hogan outlet, after verification,hogan sito ufficiale, the jurisdiction of the 12 agencies (website) has not been issued by the China Securities Regulatory Commission issued securities investment advisory business qualification certificate. This 12: Chengdu jinglve Investment Advisory Co., Ltd., Chengdu Yu Ying commerce Co.,hogan outlet, Ltd., Sichuan private consulting Co., Ltd., Chengdu Haide Consulting Co., Ltd,hogan outlet online, Chengdu Zhuo Feng Investment Consulting Co.,hogan interactive outlet, Ltd., wealth of the Three Kingdoms, Chengdu Jinsheng Investment Consulting Co., Ltd., Chengdu wisdom new software development Co., Ltd., Chengdu Kai Sheng Investment Advisory Co., Ltd., Chengdu Jinding Investment Co.,goyard prix, Ltd., Chengdu vibration West Investment Co., Ltd., Chengdu Tylenol Macro Investment Management Co., Ltd..
< p > Sichuan Securities Regulatory Bureau said, engaged in illegal securities advisory activities of organizations or individuals usually to sell software stocks, generation banking customers,nike tn soldes, private equity funds, media commentator, securities investment seminars, training, research reports and other name to carry out illegal securities advisory activities, or the establishment of the so-called financial website, blog, QQ group to recruit membership fees or offering consulting services,nike tn requin soldes, investors need to pay attention to the differential, beware of deception. Shanghai Securities News
Related Articles:

EXO concer

Xiong Dailin video background low grade students h

Ivy Chen winter solstice sun from photos wearing sports attire and the old man than handsome (Figure

The fugitive is a county in Shijiazhuang, Shijiazhuang Development Zone to rent the excavator, the above positioning equipment removed to about 300000 of the price to sell it, and then back to the home of a mine to work. Xiao Yun pretended to be a 24 year old girl with chat, let the other side to help find a job.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Ling Xiaosu and the couple broke the giant Jubilee
« پاسخ #3 : 02 مه 2016، 10:04:50 am »

Ling Xiaosu and his feelings and Chen Yao broke past the giant Jubilee private party,louboutin pas cher, intended to break both speculation rumors. Yaochen and lingxiaosu relationship development of twists and turns, from a model husband and wife to suddenly parted ways, divorce sensitive period also kill them a "third" Tang Yifei, lingxiaosu and Tang a Fe moment back betrayal slag male and small upper infamy.
< p > recently, the media exposed a group of lingxiaosu carrying wife Tang Yifei and giant Jubilee dinner picture,air max pas cher, he broke Yao Chenhun repeatedly derailed who broke the news giant jubilee and lingxiaosu couple joke was palpable, it seems to prove the giant jubilee and lingxiaosu brotherhood. From Ling Xiaosu and Yaochen divorce quarrel, Yifei Tang was called the third, to the giant thunder broke the divorce insider, Yaochen lingxiaosu event full of twists and turns. This group broke people and lingxiaosu brothers dinner drinking pictures, is the hype too broken.
 media exposure Ling Xiaosu couple with the giant Jubilee dinner photo
Ling Xiaosu and the couple broke the giant Jubilee party to prove the relationship between the brothers
< p > to insider revealed, lingxiaosu,tn requin pas cher, giant Jubilee a pedestrian in the after dinner transfer positions,golden goose outlet, giant Jubilee drove his girlfriend, lingxiaosu drove Tang Yifei, came to the sihuiqiao Huamao center across from a fight club. After entering the club, giant jubilee and lingxiaosu et al. Sitting in the position close to the "fighting cage",scarpe hogan outlet, fighting not opening, lingxiaosu and giant Jubilee accompanied by music chat to drink, and girlfriends is quietly sit on the side of listen.
 in September this year,hogan outlet online, the incident was unexpectedly reversed. Well-known person broke the giant Jubilee in micro blog released a called "Yaochen and lingxiaosu period distorted memories" article, named Yaochen and lingxiaosu divorce is because during Yao Chen four derailed, with numerous actor ambiguous unclear, taking the opportunity of lingxiaosu and Tang a Fe name. The giant Jubilee overwhelmed by the move, let everyone call cannot read. There are insiders behind him "brother sense of justice, however, there are many users did not understand the broke the news of his move, questioning him Yaochen lingxiaosu hype themselves. Recently, the giant jubilee and Ling Xiaosu together all couples fighting,hogan outlet online, comfortable chatting,nike tn pas cher, directed at the overthrow of speculation questioned.
Related Articles:

Taiwan star pat MV body immersion leads to hypoxia

Zhigang Zhao would like to see again marriage endi

King Lauri

However, because of the rush to catch up with the registration, and ultimately had to go through the article also bare the bottom of the small daughter to change diapers. Ma Yili also said, have criticized today's young Chinese mothers are lazy to breast feeding, not to bring their children, but the reality is that the whole environment is not enough to understand the mother.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
Pudong yesterday considered refinancing plan holdi
« پاسخ #4 : 07 مه 2016، 05:23:18 am »

< p > with the CSRC statement will market a refinancing of the strict examination,nike tn pas cher, once disturbed market confidence in the Shanghai Pudong Development Bank yesterday's share price began to rebound, and promote the overall rise in the financial sector. But at the same time, also held a meeting on top of Shanghai Pudong Development Bank yesterday afternoon, consider the details of refinancing plan. Previously,scarpe hogan outlet, there is news that the scale of financing 40 billion.
Pudong yesterday considered refinancing plan holdings of Citigroup is unlikely
< p > Shanghai Pudong Development Bank (600000 market, shares bar) directors yesterday afternoon triggered market anticipated refinancing plan meeting, as of press time last night, when the reporter, details have not yet finalized. According to the analysis of the board of directors may be controversial.
< p > related analysts to reporters said that in view of the Shanghai Pudong Development Bank financing opportunity and the relevant background,hogan outlet, Shanghai financial group to integrate the curtain is expected to with Shanghai Pudong development bank refinancing finalized gradually opened, but Citigroup to take this opportunity to upgrade the internal stake in SPDB may very limited.
< p > analysts said that although Shanghai Pudong Development Bank Fujianhua earlier in the 15th anniversary of the Qing clearance says, Shanghai Pudong Development Bank do not need for the development of business financing,ugg soldes, but at the end of last year issued 60 billion debt expansion capital net room obviously have priority. Therefore, the additional expansion core capital has become "no choice",< p > but also analysis, the Shanghai Pudong Development Bank financing amount significantly more than the additional capital required amount, the starting equity purchase intention has implicitly if exposed.
< p > analysts said that because of the lack of confidence in the market,goyard pas cher, resulting in huge refinancing plan for investors to bring the earnings per share dilution effect further push the high A-share market valuation levels have concerns,hogan outlet, thereby contributing to after a few days the market a series of chain reactions. Shanghai Pudong development bank refinancing plan once investors blamed "malicious misappropriating behavior.
 Citigroup or a small amount of participation in additional
< p > data show that Shanghai Pudong Development Bank in 2007 6 at the end of the capital adequacy ratio of 8.46%, 9.27% by the end of 2006 than 0.81 percentage points decline, has been close to the bottom line of the provisions of Basel II 8%, will limit the further expansion of the Shanghai Pudong Development credit business. Huatai Securities analyst Lin Hao believes that under the tight monetary and real estate macro-control, bank credit spreads substantially reduced. And the volatility of the stock market will affect the bank's intermediate business income. If the Shanghai Pudong development, in order to maintain the growth rate of 20%,tn requin pas cher, according to the bottom line of the current credit scale and 8% in Basel II, and then consider the funding needs of 3-5 years,nike tn pas cher, the additional size should be moderate.
 refinancing has raised concerns about the market
< p > and in the Shanghai Pudong development bank refinancing plan is determined, Citibank whether would like to take this opportunity to stake in Shanghai Pudong Development Holdings once again become the focus of attention in the industry. Reporters from the options related to the data see Citibank currently holds 1.65 million shares of equity of the Shanghai Pudong Development Bank, accounting for the total share capital of 3.78%. Citigroup has repeatedly said, hope will stake in Shanghai Pudong Development Bank from 3.8% rose to nearly 20%. The meter >
Related Articles:

Wenzhou private lending cente

traditiona

The Shenzhen stock exchange held for the first tim

Morning of the trial was only carried out for half an hour.  the plaintiff argues that the bona fide sale stock behavior, and Huang Guangyu, cuckoo, who buy stock is the same time reverse trading, insider trading behavior in the loss and Huang Guangyu, cuckoo exist causal relationship.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • abc094
La Liga Derby two most popular star Messi on C, the latter defeat
« پاسخ #5 : 16 مه 2016، 08:00:01 pm »

the truth? The football world the truth? At least Real Madrid so sincere. "Aspen" of troubat wrote: "we have been overwhelming emotion, in the moment the outbreak." But in the end,hogan outlet online, Messi and Pedro's goal, so that the original hot white, rendering "a higher level" blue red.
< p > to not he repeatedly blocked the Barcelona striker 's shot, you can easily think of another - Arsenal goalkeeper Manuel Almunia Spanish. Look at him then resist the high, the strong Hu zhazai more lonely.
 Spain Derby, the most entertaining competition between the two teams, the most popular two star competition. Result: single combat Real Madrid but collapse, part of the C Luo defeat. After the derby, La Liga this season only proved a problem: this season has come to an end?
 Spain derby day, Madrid metro station, fans can buy a copy of any local newspaper headlines, are associated with this. A war of allure, the fans put this game called "the moment of truth".
 Valdez, the head of bright,scarpe hogan outlet, like fireflies in the dark. As unique,hogan outlet online, as superior, both Mr. 94 million small restricted area on the left side of a low shot or Rafael van der Vaart single pole, Valdes all anti leak.
 Bernabeu, the focus of European football. As the Spanish leader, Barcelona and Real Madrid with their 77 points, into the Holy Land station.
Most of the
 Derby, the wind
 Casey, the sad Hu slag
 well, you have to mention Messi. But you know, when a person can no longer find words to describe, in fact, he also tend to be boring.
La Liga Derby two most popular star Messi on C,hogan outlet, the latter defeat
 game
 Mei Xizheng was in such a predicament. So when asked about themselves and Cristiano Ronaldo, Messi to override oneself on the others,hogan olympia outlet, "this is two different things - it's just a Barcelona strong to Real Madrid, the problem is so simple."
 lens is unshaven roaring in Casillas,nike tn pas cher.
 tough life always don't need to explain. C Luo tried everything, but not to a person's strength to save the crumbling of the galaxy warships. But Messi,scarpe hogan outlet, only one thing he instinctively: a ghostly pace brisk to send a knife. (reporter Wang Weihong)
In contrast,
 do you know? The and Gianluigi Buffon, Petr Cech was named "the world's three major goalkeeper", in the past four games, should be punctured 11 times... Casey roared, who can defend the Real Madrid?
 Messi,scarpe hogan outlet, the ghosts of the pace of
Related Articls:

Tevez public apology! The sto

plot excit

Last month, the French media exposed the former France international Cisse together with 3 other people use s..e..x video blackmail Valbuena. But the former Liverpool striker has not been involved in the case of a French prosecutor's investigation. But in the end, Cisse racketeering was released, I do not know whether it is affected by this, Cisse shortly after tearfully announced his retirement.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
a bolt from the blue
« پاسخ #6 : 20 مه 2016، 01:32:07 am »

a bolt from the blue
,hogan sito ufficiale
 at this point, I simply locked myself in the unit office, trying to quickly sort out the mess that has long been. < br / > the road, pine, in front of the building,hogan outlet online, the corridor Bobo acquaintances cross arm and,golden goose mid star, and I am worried only nod to answer. < br / > face office splotchy surface, and eyes swept the messy desktop,hogan outlet, my hands and feet at all does not want to move.
 for several days, always miss with the other side of Weihe, with Guaqian dying you. So that all the bits of memory such as rain pours -- < br / > although ideas have a hunch, even hard to make the mood resembles the water. However, concerns and repine unable to shake off. < br / > frail body hard to support the huge home, children already grew up, can you inquiries and worry remains unchanged. < br / > always worry about debt repayment, the temptation that interfere with the child's marriage, promised that what no matter it is difficult to completely put aside. < br / > hanyinongsun fun to write in the face, even dragging Bingqu also busy incessantly and discourage family rest you faint smile said nothing. < br / > the ailing man try to carry their own, extremely critical was sent to provincial capital of a large hospital,goyard paris, slightly sober and calculate a hurry home. < br / > condition just a turn for the better, emphysema can be temporarily repressor, you immediately returned to normal, bother to worry about busy unceasingly.  who became ill because of overwork, unexpectedly let himself stricker with illness and in one fell swoop is crushed, see the image you sickly, anyone will sigh again and again. < br / > may go through a tough encounter. It will be as if the sun is shining good luck,golden goose sneakers, everything in life will be attributed to calm the track. < br / > does have a similar situation, you moved from the city to return home, back to hometown breath of air, then the Syrian Xiang family friendship. < br / > kind of dreamy pastoral life, perhaps casting the hope of life, a beautiful day treasure in the deep memory.

after some sloppy and simple disposal, directly to the danger of disease you send out the hospital, the family panic helpless. < br / > helpless, you are sent home, lie again on the familiar wooden bed, oxygen bottles pushed to the edge of the bed, on the body many in the pipe. < br / > you leaned over the bed, his face pain,scarpe hogan olympia, crimson forehead, handle a touch is not hot, suffering that no one can appreciate. < br / > hands shaking seems extreme discomfort, mouth whispered as if to express what,tn pas cher, perhaps due to oxygen tube caused by has been unable to speak. < br / > relatives and neighbors who heard the letter, or before or after came, medium warm friendship is worth a long heart prayed a miracle.

when the footprints from the yard and

Related Articles:

island

You are one of my illness.

I used to the Northwest

The dancing circle little drops of water, such as golden dance, happily dizzy wave after wave of vortex. In the face of the wind, with the flavor of the sun, blown chaos of the rhythm of the rain, accidentally bumped into the eyes, so fresh a trace of warmth, self heart leapt, diffuse through the fingertips. Dipped in a drop of rain, on a piece of the sun, write your name, every brushstroke, each stroke, graffiti sunny smile.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
In 2015 the school burden Report
« پاسخ #7 : 05 ژوئن 2016، 10:28:58 pm »

two, specific measures
4,hogan sito ufficiale, optimization evaluation mechanism. Not only the teacher performance appraisal to teachers; not to "students" to evaluate the students. Construction of scientific and reasonable, to improve the overall quality of students to improve the evaluation mechanism.
In 2015 the school burden Report
1, improve the organization, the introduction of the system. The school has set up a "XX real burden of leadership team work and leadership responsibilities, a clear division of labor. Regularly organize special inspection report, the burden of the telephone, signed letters of responsibility with teachers, ensure to implement. On the basis of this, the school introduced the XX pestisides burden ten provision, the content of the main strict implementation of lesson plans, is strictly prohibited or subject and number; carefully design work, and strictly control the amount of homework (principle of first and second grade without leaving the job; third and fourth grade homework no more than 40 minutes; five or six grade homework no more than an hour) to ensure students every day not less than one hour of total amount of activity; strictly control the students in the school, non holiday make up a missed lesson and specialty guidance; control of supplementary readings, is strictly prohibited teacher sell or disguised marketing materials; strictly control the examination system; not arbitrarily increase the number of examinations and difficulty etc..
2015 school students report
2, pay attention to the improvement of students' life,pandora outlet, and build a new and perfect life for the students. Strive to achieve three combination, namely: not only pays attention to student's future life, and pay attention to the real life; not only pays attention to the life of reason, but also pay attention to the aesthetic, moral and emotional life; not only pays attention to the school life and family life.
xx Experimental School under the care and support of superiors, adhere to the quality-oriented education as the breakthrough point, strict implementation of superior "burden reduction" provision,scarpe hogan outlet, formulate feasible "burden",occhiali ray ban outlet, to cultivate the students' basic quality development as the goal, truly the education teaching activities into a category of target operation,hogan rebel outlet, promote the improvement of students' quality. At the same time our school through the "burden", release the students' psychological, for students to construct really relaxed and pleasant learning environment full of the pursuit of the true, the good and the beautiful. By reducing the burden also prompted the teachers committed to the education and teaching research, create a research type teachers, in order to make the "burden" and "efficiency" and spare no effort to promote the rapid development of the school.
1, only to the students "burden", ignore the "burden" to the teachers and parents.
5, home school communication, get support. Periodic teacher home visits,pandora outlet, through the two-way communication between teachers and parents,air max pas cher, parents to change on education biased idea, dilute parents look at female chicken, expectations for their children's psychological,tn requin pas cher, thereby reducing the students' heavy psychological pressure.
 one, the results achieved
 three, there are problems:
3, students "burden" and "negative" and teachers. Through the series of competitions and the basic skills training, teachers urge teachers to deeply study the teaching methods, greatly improve their teaching level. To make the students learn less and less trained, but well, truly "burden" to "efficiency" as the premise.
Related Articles:

Security p

2015 social practice programme

Insurance intermediary contract (Taiwan model)

Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

این صفحه در 0.074 ثانیه 21 نمایش داده شد.