انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ما اشتباه نمی کنیم ، صرفا می آموزیم که همیشه ادامه دهیم

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: ایده شماره سه  (دفعات بازدید: 3788 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
ایده شماره سه
« : 28 آوریل 2013، 11:17:47 am »

دیروز متن کتاب فقط برای امروز را می خواندم و حیفم آمد که آنرا در این قسمت قرار ندهم
مشکلاتی که بعد از مدتها در برنامه بودن و احساس هایی که به سراغمان می آد و خودش را نشان می دهد
و اما ...
تشخیص رنجشها و رهایی از آنها     7           اردیبهشت

«میخواهیم با واقعیت گذشته خود روبرو شویم، آن را همان طور که بود ببینیم و از آن رهایی یابیم تا بتوانیم در امروز زندگی کنیم.»

کتاب پایه

v
بسیاری   از ما در اوایل دوران بهبودی در تشخیص رنجشهای خود مشکل داشتیم. در آن   هنگام در حالی که قدم چهارم در مقابل ما بود، نشستیم، بارها و بارها فکر   کردیم و سرانجام نتیجه گرفتیم که هیچ رنجشی نداریم. احتمالاً به خود   میقبولاندیم که از این گذشته خیلی هم غمگین نیستیم.

انکار   ناآگاهانه رنجشها از شرطی کردن اعتیاد نشأت میگیرد. اغلب احساسات ما   عمیقاً مدفون شدند. پس از گذشت مدتی از بهبودی، حس جدیدی از درک به وجود   میآید. عمیقترین احساسات مدفونشده ما کم کم ظاهر میشوند و رنجشهایی که   تصور داشتن آنها را نمیکردیم، ناگهان بروز میکنند.

وقتی این   رنجشها را بررسی میکنیم، شاید وسوسه شویم برخی از آنها را با خود نگاه   داریم، به خصوص اگر به نظر ما "موجه" باشند. اما آنچه باید به خاطر بسپاریم   این است که رنجشهای "موجه" درست به اندازه رنجشهای دیگر دردسرآفرین   هستند.   

با رشد آگاهی ما از مصبت های مان ، مسئولیت ما برای رهایی   از آنها نیز بیشتر میشود. دیگر نباید به این رنجشها متکی باشیم.   میخواهیم خود را از چیزهای نامطلوب رها کنیم و خود را برای دستیابی به   بهبودی آزاد سازیم.   
v

فقط برای امروز:  وقتی رنجشی را شناسایی میکنم، آن را همان طور که هست میبینم و خود را از آن رها میکنم
واقعا چقدر زیباست این متن
من در دور دوم قدم این احساس رو برام تجربه شد
هنوزم وقتی کسی می گه که من نمی دونم تو قدم چهارم در باره رنجش چی بنویسم ، خنده ام می گیره
باورش برام مشکله که اونم به سادگی تو تله افتاده باشه
برای رهایی از اون راهکار ساده ای رو راهنمای من به من پیشنهاد کرد
..
.
بچه ها تجربه بدین تا منم موضوعات تجربی خودمو براتون صحبت کنم
و
بتونیم با مشارکت به موضوع واحدی برسیم .
.
.
ممنونم
رضا - بیل
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

کویر

• بازوی N.A
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 365
پاسخ : ایده شماره سه
« پاسخ #1 : 29 آوریل 2013، 01:11:45 pm »

من تازه قدم 4 هستم. البته از نظر خودم 3 تموم شدنی نیست برام اما راهنمام گفت 4 رو با لیستی از اسامی که ازشون کینه به دل دارم شروع کنم
هرچقد فکر میکنم جز 7 اسم به ذهنم نمیاد اون هم کینه ندارم ازشون فقط عقلم میگه در حقم بدی کردن و برای اینکه چیزی نوشته باشم ...ولی هنوز تو 4 موندم . نمیدونم دقیق چکاری باید انجام بدم
خارج شده است

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #2 : 29 آوریل 2013، 08:38:15 pm »

من تازه قدم 4 هستم. البته از نظر خودم 3 تموم شدنی نیست برام اما راهنمام گفت 4 رو با لیستی از اسامی که ازشون کینه به دل دارم شروع کنم
هرچقد فکر میکنم جز 7 اسم به ذهنم نمیاد اون هم کینه ندارم ازشون فقط عقلم میگه در حقم بدی کردن و برای اینکه چیزی نوشته باشم ...ولی هنوز تو 4 موندم . نمیدونم دقیق چکاری باید انجام بدم
.
.
بسيار عالي است دوست من ...
نه تنها تو بايد اسامي اون 7 نفر رو بنوسيس كه تجربه اين چند وقت در برنامه بودن من و راهنماي من و راهنماي راهنماي من و دفتر خدمات جهاني ( مطابق متني كه در متون قبلي قرار داده شده ، تو بايد با هر كسي كه از اول زندگيت تا همين الان كه تو برنامه هستي رو بنويسي
مطمئن باش كه اين طرز تفكر بيماري تو است كه اينجور كار مي كني
ما متوجه شديم كه كتاب در حقيقت خود تجربه است
در متون آن زندگي به روش معتادان گمنام وجود دارد و تو بايد بتوني اونو اجرا كني
و نه تنها در مورد كينه و نفرت
كه در مورد ترس ، روابط جنسي و حتي راجه به داشته هات هم بايد همين مطلب رو تكرار كني
تو بعد از مدتها بايد بتوني به صورت دقيق و موشكافانه اين طرح رو ژياده سازي كني تا اينكه جوابي كه نياز داري رو بگيري و به كارت بياد
در غير اين صورت ، تو نه خودتو مي بخشي و نه ديگران رو ...
.
.
آقا تجربه نبود ؟؟؟؟
ماشاء اله به اين همت والا بابا...
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
.
.
آدرس وبلاگ :
.

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
« پاسخ #3 : 29 آوریل 2013، 11:46:21 pm »

مطلبي كه توجه منو جلب كرد اينه كه نوشته گاهي ما ميخواهيم  رنجشي را نگه داريم ..

من با اينكه 2 بار قدمهاي 4 و 5 را كار كردم ولي اولين باره كه از اين رنجشم صحبت ميكنم ..يكشب كه 2 فرزند من خواب بودند .  طي يك مشاجره بر سر مصرف اش ،
من به همسرم گفتم كه فردا صبح ميرم منزل پدرم و ديگه بر نميگردم ..اون گفت بلند شو همين الان خودم مي برمت . ما سوار پيكان مان شديم و در راه  بحث مان بالا گرفت ... و  ناگهان با عصبانيت گفت حالا هر دو با هم ميريم زير تريلي ....الان راحت ات ميكنم .... به چرخهاي تريلي كه نزديك ميشد من جيغ ميكشيدم و ميگفتم ..ترا خدا ..و 5 ..6 باري تكرار شد و من احساس ميكردم كه كارم تموم و بچه هام بي پدر و مادر شدند ....
 تا اينكه راننده تريلي سر از شيشه بيرون آورد  و گفت ..ديوونه شدي ؟؟؟ در خونه پدرم كه رسيديم من چون ترسيده  بودم دوباره باهاش برگشتم فرزندانم را در آغوش گرفتم تا كمي احساس امنيت كنم ...
 هنوز بعد از چند سال من ميترسم كه از تريلي يا كاميون سبقت بگيرم ..ميترسم به چرخهاشون  نزديك بشم ...گاهي كابوسش را مي بينم .
 دلم ميخاد هميشه اين رنجش را نگه دارم نميدنم چرا ؟؟ با اينكه ميدونم منهم نقش داشتم  ولي شايد اين رنجش بمن مجوز ميده كه بي اعتماد باشم و هميشه بترسم ....
« آخرين ويرايش: 25 آوریل 2014، 12:44:55 am توسط sedighe »
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #4 : 02 مه 2013، 11:14:04 am »

مطلبي كه توجه منو جلب كرد اينه كه نوشته گاهي ما ميخواهيم  رنجشي را نگه داريم ..

من با اينكه 2 بار قدمهاي 4 و 5 را كار كردم ولي اولين باره كه از اين رنجشم صحبت ميكنم ..يكشب كه 2 فرزند من خواب بودند .  طي يك مشاجره بر سر مصرف اش ،
من به همسرم گفتم كه فردا صبح ميرم منزل پدرم و ديگه بر نميگردم ..اون گفت بلند شو همين الان خودم مي برمت . ما سوار پيكان مان شديم و در راه  بحث مان بالا گرفت ... و  ناگهان با عصبانيت گفت حالا هر دو با هم ميريم زير تريلي ....الان راحت ات ميكنم .... به چرخهاي تريلي كه نزديك ميشد من جيغ ميكشيدم و ميگفتم ..ترا خدا ..و 5 ..6 باري تكرار شد و من احساس ميكردم كه كارم تموم و بچه هام بي پدر و مادر شدند ....
 تا اينكه راننده تريلي سر از شيشه بيرون آورد  و گفت ..ديوونه شدي ؟؟؟
 هنوز بعد از چند سال من ميترسم كه از تريلي يا كاميون سبقت بگيرم ..ميترسم به چرخهاشون  نزديك بشم ...گاهي كابوسش را مي بينم .
 دلم ميخاد هميشه اين رنجش را نگه دارم نميدنم چرا ؟؟ با اينكه ميدونم منهم نقش داشتم  ولي شايد اين رنجش بمن مجوز ميده كه بي اعتماد باشم و هميشه بترسم ..
نرگس عزیز
بیماری که ما داریم شاخه اصلی اون در هموابستگی به عوامل و واکنش هاییه که امروز تو زندگیمون به راحتی نمی تنیم با اونها کنار بیایم و از اون بدتر اینه که ما سر سختانه در مقابل تغییر دادن اونها مقاومت می کنیم
در برنامه بودن به این معنی نیست که تمام قابلیت ها رو تو یاد می گیری
در برنامه بودن یعنی اینکه اصول برنامه رو با دقت ببینی و بدون اینکه راجع به اون قضاوت کنی قسمت های همسانش رو با خودت تطبیق بدی و بری دنیال راهکارهایی که در قدم دوم یاد گرفتی از چه کسانی بگیری و اونو انجام بدی تا به نتیجه برسه
من برای بار هشتم دارم قدم رو کار میکنم و این بار از روی کتاب 12 و 12  الکلی های گمنامه و با رهجو هام بر گزار کردم
در اولین جلسه چیزی که از اونها خواستم این بود :
برید و بنویسید که امروز در برابر چه چیز هایی عاجز بودید و این روند رو در تمام طول هفته انجام بدین و نتیجه اونو برای من هفته دیگه بیارید
نود درصد رهجو های من بالای 5 سالن و یکی هم بالای ده سال
تمام اونها بهم ریخته بودن
تمام اونها دچار آشفتگی شده بودن
که اصلا منظور منم همین بود
وقتی که اونها تو جلسه خونگی راجع به عجزهاشون صحبت میخواستن بکنن ، من ازشون خواستم راجع به عجزی صحبت بشه که تو هفته حداقل سه بار با اون برخورد داری
هفته بعد باز ترانامه دادم که برید ببینید وقتی که راجه به هر چیزی عاجز هستید ، فکرتون برای اون چه مسیر خاصی رو دنبال می کنه و این خیلی مهمه ، چون گیری که الان شما دارید همینه
تمام بچه ها وقتی در جلسه بعد دور هم جمع شدند بیشتر متعجب بودن تا اینکه احساس عجز داشته باشن
اونقدر این بیماری روی ما کار کرده که من اگر روزی عصبانی هستم از موضوعی و گیر به زمین و زمان می دم ، وقتی که درست اون شکافته می شه متوجه می شم که اون در پیشینه قبلی من یکبار خودشو نشون داده و اون باعث تجربه خراب در من شدن و من امروز به شدت خودمو در برابرش ایمن می کنم
حالا یا کوتاه می یام ، یا می ترسم ، یا خود محور می شم ، یا رنجش می گیرم و ...
جلسه آخر قدم یکم گفتم :
وقتی عجزهای روزانه تونو می نویسید و نحوه تفکرتونو در اون موقعیت بررسی می کنید ، ، بگین که درمقابل اون نحوه تفکر چه کاری بهتر بود که انجام میدادم که انجام ندادم
واقعا تعجب آور بود
اخلاق بچه ها تماما عوض شده بود
همه متعجب بودند
ولی این کار باید مدتها ادامه پیدا کنه و من خودم قصدم اینه که هر جور شده روند ترازنامه نویسی رو تو تمام قدمها اجرا کنم تا تغییرات خودم رو ببینم
دوست عزیز
ما مورد هجوم ملیونها خاطره ، تفکر منفی ، اخبار و حوادث در هر ساعت هستیم
اگه نتونیم اونها رو قطع کنیم و یا اصطلاحا نحوه زندگی خودمونو به صورت روزانه تغییر ندهیم مطمئن باش که باید هر روز زجر بکشم و شکنجه بشویم
.
.
اما یک موضوع مهم :
برای رهایی از رنجش برنامه چه دستور العملی داره ؟
لطفا تجربه
خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop498
When you are older than you are
« پاسخ #5 : 12 آوریل 2016، 05:28:49 pm »

,chaussure jordan pas cher
 when you're older than now, would you think that, you have to crazy girl.
 she politely refused, she said she had a childhood sweetheart boyfriend,nike tn pas cher, she loved him. You smiled and said, I wish her happiness. That night, you drink a lot of wine, you say you love her. The next day when you as usual as butterflies appear in front of everyone, you joke with you said, love has abandoned you, but life has not, so to live a good life.
 that time, you really love her! At the beginning, you don't have the courage to tell her, she can only secretly want to. At that time, you really feel, the feeling of missing someone really is like a cup of bitter coffee.
 that time, she loved you! When she sees you, her face will be red. Talking to you is soft spoken. She often helps you take notes. In winter, she stayed up all night for you to knit a scarf. You don't know, she would often appear in that you pass the intersection, then pretend to meet you, your friends are booing, her face more red, swiftly running. You don't know, her family brought the specialty, she took to the class to eat, it is mainly for you. You don't know,air max homme pas cher, she is jealous of your side of the opposite s..e..x, even more exasperating is, you also with their slapstick laughter, she was home crying. You have finally come together, but every time I think about her, your heart is very warm.
 you sleep, then you find her good friend, you inquire about her hobbies. Do you know her favorite fruit is apple. Then you like to get the Scriptures like, every day to bag a apple, only to meet can happen to take for her to eat. You finally get up the courage, you ask her out,spaccio hogan outlet, when I see her,hogan outlet, you nervous. After you drag in all sorts of irrelevant matters for a long time, finally you said those three words.
 when you are older than you are,converse all star, you will not think of the girl who was crazy for you.
< p > when you older, I think, the silence of the past, be you a little bit of mining out, those who love you, those who love you, those who didn't get a chance to say goodbye to someone,tn homme pas cher, will return on January 1 in your mind,hogan outlet, you said you thank those have appeared in your life in each and every one of us, even in a hurry, still busy for the rest of your life.
Related Articles:

Marriage,

When a person, suddenly remembered the happiness

What is a

Spring City fly everywhere, cold fooddongfeng Liu." Desolate tomb filled with shame pain, I have repeatedly told myself not to think, this is not my character, I from the thinking of a normal person to think about things, can be the tomb of the mourning pain, has broken all my insistence.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
Love written on a note
« پاسخ #6 : 15 آوریل 2016، 10:11:59 pm »

< p > very early, he and she with the factory, he is working in three shifts, she is a month, only a few days can round in a time period of rest. Just married, the factory has no room to live in a very small collective dormitory houses, bathrooms, kitchens are common.
 at 6:30 in the afternoon, he came to work, the table is only two dolls, three baby in waiting for him. He knew that she must take stock to buy cheap food pack. Indeed, a big baby holding a bunch of vegetables, and a few chickens back, said mom went to work, big baby to come up with her mother in a newspaper while hastily written note: This is a few hens baby, raised, you can buy fewer eggs. Her name is inscribed.
 flash, children all grew up and married, he and her decades of three shifts, also has finally come to an end. Life after retirement, it is possible to meet every day, but it is more busy, because the three grandchildren tim. Early in the morning, she and a pile of old mom to exercise, and came back to do breakfast, the grandson sent to school to school, and then go to the morning market to buy the freshest vegetables. He woke up, a note on the refrigerator: chicken porridge in a pressure cooker, that can cure the disease, you eat. He is very obedient to drink chicken soup, and then leave a note, slowly stroll to the flower market. She came back and habit to look at the refrigerator,hogan sito ufficiale, above a: I'm visiting the flower market to, at noon, come back late, you eat first. Don't wait for me. Sure,golden goose outlet, at 1 in the afternoon, he just came back. From the country doctor bought some medicine for her roots root arthritis......
 autumn and winter season,scarpe hogan outlet, he went to the market when the cerebral haemorrhage dies very suddenly. Life, he left a note, this time, he did not tell her first. Four days and four nights, she had to figure out the fifth day, home to call her to dinner, but found that she was dead, sleep on the bed.
< p > at 6:30 pm,golden goose saldi, she came home from work, he has gone, old place on the table and a note: dinner is pie and porridge, and a dish of bean curd, be sure to eat, I went to food market to buy food. Back is his name. An hour later, he came back, holding a listless vegetables. "Very cheap". He said hurriedly, wearing the indigo blue work overalls and went to work. This day, meet only two minutes.
< p > add three children,hogan outlet, finally points to a Yishiyiting kitchen, toilet and washing of the tap is still common, very satisfied. Is still three shifts, the child is big with small, her morning 8:30 to work. He was afraid to children threw the note brought origami aircraft, so the note to stay in the top of the cupboard: pot cooked sweet cake, eat the rest. I have to say that he take the big baby, brother and sister go out to play. Big baby is their older children.
 in their old wardrobe,hogan scarpe, a bag full of notes, what kind of paper, what kind of shape, light,hogan outlet online, are some trivial, >
 he went to work at 8:30 in the morning, she had to go to work at 8, back home, there is a note on the table: steamed bread in the pan, while hot to eat,hogan outlet online, take time to rest. Here's her name. Opened the lid, Steamed Buns is hot.
Related Articls:

Dream also love to thank the bridge

Japanese media China survey ship sailing in the co

Jilin Jiaohe Public Security

This is not the world of mortals, than alone anhangong also cold? You leave alone so long, hard, displaced, tired, can someone ask? Come back, but there is someone waiting for you? The pain, there are people who will cherish? Flashed on and off in the night, you alone shadow, will emerge in my eyes, the blink of an eye, has blurred the line of sight. In this sadness of spring, you can in your spare time, I think of my appearance?
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
"Hulan River" about 500 words
« پاسخ #7 : 20 آوریل 2016، 02:44:47 pm »

Hulan River about 500 words
 energy-saving 500 word If read "Hulan River" this book, I have mixed feelings,tn pas cher, my heart a long time can not be calm, really for being cruel patriarchal society tortured to death of people are indignant!In 1920s
 "it is a narrative poem, is a colorful folk painting, is a plaintive ballad." The famous writer contradiction commented on the book "Hulan River". Recently, I also carefully taste this book, could not help but admiration.
 written in the "Hulan River" is the largest grandfather's garden. Here,hogan sito ufficiale, with many tricks to animal and plant are written at the same time especially true to life, the meaning of "freedom". I looked at the "grandfather vegetables, vegetables......" "Corn to grow as high, it will grow to the sky, nobody......" Such sentences, I felt to see some scenes of "vegetable garden is very big, everywhere is full of green plants,goyard prix, a large,stylo plume mont blanc solde, a large yellow...... Wow, it's eye-opening! The yard is also a lot of insects, "
 "Hulan River" about 500 words  two
, a small town in the northeast of the Hulan River Chinese pan story. Life is like a river flowing quietly, but the essence of the patriarchal society is cruel. This does not, in the book the Hu family reunion small daughter-in-law was tortured by the foolish people. Of course more than a small reunion daughter-in-law, and sister Wang, in ignorance of the cold in an inevitable death. It is about the patriarchal society of the waves. The book also describes some life experiences a wry mouth Feng,hogan sito ufficiale, I realized that life is tough and calm. Childhood is lonely, is not what a beautiful story,hogan interactive outlet, but I can not forget. Yes, who can forget the childhood good time with? It is the back of our growth, we should bear in mind that the good times of childhood. Before I knew it, I was in deep thought......
 now, our childhood is happy. Childhood is a good book, you are going to read,hogan sito ufficiale, to discover, so that you will find the endless fun of childhood.
 in memory of the heart, the life of childhood like a colorful picture. When I was young, I was very happy. In spring, I can play carefree in the park; in the summer,tn requin pas cher, I can in the tree happy shade; in the fall, I can in the field free to play; in the winter, I can enjoy the snowball fights, snowmen. Indeed, childhood life is very free and happy. However, childhood was lonely, and then patriarchal society is cruel, so many people is tortured to death, this is so unfair!
 "Hulan River" is Xiao Hong's memoirs. She tells of her child's point of free childhood, and all kinds of things in this town of the Hulan river. This book from many aspects to write, but can be seen on the grandfather and the vegetable garden and enjoy the despair of Chinese feudal society.
Related Articles:

Make one t

Red Book o

Moon night and how many people want to see and do not want to see the night, would like to see is because the moon is too pure, it is a beautiful yearning, a lot of good looking forward to. Don't want to see, because the moon quiet such as Yihong clear water, the wind gave birth to many mood ripples, acts add much without resistance to sorrow.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • abc094
Adhere to the force
« پاسخ #8 : 22 آوریل 2016، 03:41:27 am »

in the days to come, no matter how busy, always have the wrong topic, immediately copied down, for the exam carefully review. Therefore, my performance gradually improved,hogan sito ufficiale, in the six grade last semester exams, made fourth good results. From this, let me feel the strength is how strong. If you insist on doing everything,air max pas cher, no matter how big the obstacles, you can break through; no matter how high the goal, you can reach. This is like learning, not a day two days to maturity, to persevere, to be successful through the days and months multiplying.
 persistence is one of the keys to success. Recently, the achievements of Harvard sports star Jeremy Lin just confirms the truth that everything must adhere to. He used the action to tell us no matter what things have to persevere, never give up. Only then can we break through all the difficulties and make you reach the other side of success.
 about persistence, I have some profound experience.
&nbsp,hogan outlet;
        Guangdong Xiguan Guangzhou Experimental Primary School in the sixth grade: Luo Weixi
Adhere to the force
 <
 is one of the key to success, if you do not give up halfway, know how to insist on, will accomplish nothing! If you can persevere, perseverance,chaussure jordan pas cher, there is no difficulty can stop you from going forward.
Before
;
, mother asked me to do the error collection, for the collection of the usual practice, test the question wrong. In order to facilitate the review before the exam,ugg soldes, you may say, play a multiplier effect. At that time, I have great enthusiasm to do wrong collections, so the test scores also improved. But I work only three minutes, when the large amount of work, I put this error collection habits cast aside. Gradually, my enthusiasm cools slowly,stylo mont blanc pas cher, no longer insist on doing the wrong collection. The result, I have a lot of test scores. I think: if I insist on doing every day to collect the wrong results,hogan outlet online, might not be so bad. After my mother aware, in all earnestness to me said: "in the future,louboutin pas cher, remember to do things to persevere, not give up halfway, or they will accomplish nothing." After listening, I benefit a lot.
Related Articls:

You happy,

Detective

School in

Another, hurt by a fall from his horse, endeavored to do his duty, but failed entirely, and the wrath of the ward master fell upon the nurse, who must eith Er scrub the rooms herself, or take the lecture; for the boy looked stout and well, and the master never happened to see him turn white with pain, or hear him groan in his sleep when an involuntary.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Super - two box tie Bu Xin Yi Teng home court 1-1
« پاسخ #9 : 24 آوریل 2016، 03:46:24 am »

this period of time Yi Teng momentum is good, the opportunity to significantly more than the port. The 35th minute, Yi Teng opened a free kick and teammate header Qiangdian Gongmen over Yan Chun Ling, in front of the complement bit Iban leg will ball tick. Thirty-seventh minutes, Cary back foot shoots forces was not easy to get the goalkeeper. Fortieth minutes, Yan xiangchuang left the restricted area after the break with the ball kicker shot hit high. Forty-second minutes, the Hong Kong to pass the ball far,hogan sito ufficiale, Bu Xin closed front foot volley over the bar and have a threat.
Super - two box tie Bu Xin Yi Teng home court 1-1 port relegation _ Phoenix Sports
Half of the game
 Phoenix sports news Beijing time at 15:30 in October 19th, the 2014 season, the round of the twenty-eighth round of the game to continue,goyard pas cher, the current round of Harbin Yi Teng home against Shanghai on Hong kong. In the first half, the port of foreign aid Kariri personal breakthrough into a ball. The second half, Bu Xin scored the equalizer. In the game, Yi Teng team of Liu Xiaolong and Ricardo has also shot two times in the opponent's goal box. The final 1-1 draw, Yi Teng's echelon situation is still very grim.
< p > currently before Yi Teng and three branch team Shenxin,hogan outlet online, the distant foot and Jianye gap are divided into 6, 3 rounds left in the Super League, this gap is almost difficult to erase. Also strike Lord dolly suspension of Yi Teng is a major blow, more important is, once Yi Teng round lose will be locked in advance of a relegation places. And the port is currently lagging behind R & F 7 points, into the top three there is a chance of a first line.
< p > competition in the 27th minute, Bu Xin in the free kick that the other side of the wall did not retreat close enough, he measured the distance to the referee to appeal, but the results have a yellow card. The 31st minute, Yan xiangchuang breaking ball,golden goose saldi, Rodrigo road closed area foot sideways volley hit the door, hit the ball on the defensive players line slightly wide of the post. Then on the port of Cai Huikang's Wang Shenchao because of foul eating yellow card.
, Lin Chuangyi replaced Wang Jiayu. Yi Teng team still occupy a certain advantage,tn requin pas cher, but get a shot. Fifty-third minutes, Cary breakthrough seems a thigh strain, after a few minutes to being replaced by Li Haowen. Sixtieth minutes, Bu Xin Milner,hogan sito ufficiale, Luo Derui.
 this is Harbin Yi Teng this season, the last home game, the player is a good mental outlook. The opening third minutes,goyard paris, Yan xiangchuang collusion straight rush forward,golden goose uomo saldi, Yan Junling will be out in time on the ball body. Article 7 minutes, the Hong Kong starts out the corner kick, Cai Huikang on the left side of the box and get the chance to attack the ball shot, Wang Jingping make brave fighting to block the ball out.
< p > Game 9 minutes, Yi Teng also won the corner kick, Liu Xiaolong grab placement header, after the ball hit the post, lacking a bit of luck. Game seventeenth minutes to break the deadlock in Hong kong! Cariri restricted area on the right ball points, forcibly overtake a Yi Teng defender after dipped into the far corner of the break, 0-1, which is he joined the Hong Kong after as the team scored the 2nd grain of goals in the league. Twenty-third minutes, Wang Jingping collided with each other when the attack, but fortunately no big obstacle.
Related Articls:

Super - Leon send balkis hit home court victory -

My future _4

50 million is far from the li

In the second half, the Chinese team but also a threat to the defence of Uruguay, Feng Renliang from the left attack several times to create opportunities and we defender Lugano repeatedly in the defense by breaking the opponent.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Live _9
« پاسخ #10 : 24 آوریل 2016، 01:23:33 pm »

HTML template alive
,golden goose saldi
 yes, we are still alive, living in a dream years. < br / > < br / > the billowing world of mortals earthly, looking forward to the lotus in full bloom,tn homme pas cher, regardless of success or failure,air max pas cher, everything will be from our heart began. < br / > < br / > let side, patience to listen to you my hot emotion,hogan sito ufficiale, let their pain in the eyes of others become lovely, like deep blue flowers as it quietly blooming...  for the distance,hogan outlet online, cruel is a clam, pregnant with the dream and happiness of pearl.  we live,hogan sito ufficiale, live in the mouth and hands, live in the narrow eye mind and heart. < br / > < br / > we are still exists in the soil,hogan outlet online, in the air, in the vast empty fly in,hogan outlet, five elements connected with the light always is the reason we are alive.
Related Articles:

New year's

There is n

A tear

A year, tomorrow you must go abroad game, I know you expect this has for a long time, this is the game for the first time since you hurt, I miss the time you are not injured, perhaps we still have the opportunity to see many, maybe the situation will better than it is now a little. But I am very satisfied, although you are not particularly able to understand me, even when I was angry, you never coax me.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Summer is coming, autumn is uncertain.
« پاسخ #11 : 30 آوریل 2016، 02:12:10 pm »

Summer is coming, autumn is uncertain.
 I will never and do nothing,hogan outlet, only for this life. Yesterday, even more,goyard prix, the Aaron back to the same boat repair. Palaces in the moon and tiles, strains of Yan, who fell in love.

didn't wait for the season is dull season, do not miss the life is empty life. < br / > maybe you're right: when tomorrow's sun will rise,hogan outlet online, I may has not beside you, then please grasp good now! So I began to learn to keep every moment of ancient eternal scene,golden goose outlet, even if you leave.

I have often heard: marriage is the tomb of love. This is not wrong, because of the beautiful fairy tale and romantic love them rude,hogan outlet, arrogant, the original... And so on a series of emotions to the submerged, we also very difficult to understand,golden goose scarpe, after all,goyard pas cher, we are not saints, because the saints are confused when.
   I wish this year summer, summer in the future I can thoroughly remould oneself, can from the womans kindheartedness heart a heart of stone. I am not asking you to go in because of you she, the world is how to go more! Millet...

to read a person must first read his words,tn pas cher, because there is he all the passions. But I never understand you write every mood, although it is only a few words or even a few words, so I will never understand you!

Related Articles:

Beautiful

Once believed......

That year, he was twenty years old, and she fell in love, first love of the beautiful dark Xu about the difference between life and death, but do not want the unpredictability of life, his love is to be elected to the house of cousin away, into the depths of the red walls, the palace of the inner court away day and night, to the afterlife.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Young and hysterical pain
« پاسخ #12 : 10 مه 2016، 05:06:44 pm »

Young and hysterical pain
< p > originally I think I know how to love, but later found, I don't know what is called love, too deep, had originally thought that,scarpe hogan outlet, between the two Dadanaonao,scarpe hogan outlet, snuggling with each other, mutual understanding, love is, I was wrong. There is too much of the east to the West. < br / > < br / > I don't know what to love, just know that I am willing to pay for you, together, even if is not to return, but I know, I really care about you. < br / > < br / > the rain, pay the next, I stood in the rain,hogan outlet, just head grey is no longer an umbrella cover, let me take him so thoroughly, divided not clear rain or tears,scarpe hogan online, feel touch your breath. < br / > < br / > to think then sweet time, could not help but cry,scarpe hogan outlet, want to have in your side to accompany, rain, so sad, I, a person quietly standing at the window, watching the rain shadow, do not feel tears, want to have you accompany me in my side,basket tn requin, unfortunately, break up is a foregone conclusion, you, leave me to... < br / > < br / > looked up and look up at the 45&deg; look at the sky and said, that is the point of happiness, tiptoe will think I and happiness into a point, I forgot the bright sunshine to burn care of me. < br / > < br / > the street, a pair of couple hand in hand, side by side, face repeated happy smile, and in I see is so dazzling, turn, no longer bother, because ignore can only make me feel sad,goyard pas cher, only reminds me once some happy memories. I, happen to be afraid of those memories again appear in front of me; pain, only strange love is too realistic, we will not describe the love of beautiful. So absurd, just do not know how long to wait until the love can draw beautiful and bright flowers. < br / > < br / > young, our ignorance, only in lost, will know how to retain, only with tears in exchange for the end, bit by bit to others speak and who will know it's sad? Then gorgeous language to write the inner feelings, no matter how to write, write the pain of the past love, perhaps,nike tn pas cher, in one day, can understand and will Shihuai, would forget that once let the feelings of the heart wrenching..
Related Articles:

A song for

Stranded f

Promise yo

Often see make my heart of the article can always think, silence for a while. But I like the article so easy to forget, is my own numbness of the magic? I can't believe I know some lazy, callous, selfish. For the past two years, I have only passed the buck and pushed my own failures to the school and society. Just like all the people in the world owe me, in fact, I just afraid to admit that I was wrong, afraid to take responsibility for fear of competition.
خارج شده است

d0ouksg5m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 119
    • fgh388

,hogan outlet
 net profit increased the chain fell
 Xinxiang chemical fiber (000949, closing price of 7.84 yuan) yesterday announced that a profitable quarter, while the first half of 2010 net profit jumped 987.51% year on year. But the "daily economic news" reporter according to the forecasted data computation is found, the first quarter of this year,tn requin pas cher, the company net profit chain,golden goose saldi, and this year first half net profit chain are still negative growth. In March, as many as 4 institutions get together to participate in the research, the yejiyuzeng is really so beautiful?
 however, the reporter found that the pre calculated according to the data, the company in the first quarter and the first half net profit chain is still negative growth. According to statistics, the fourth quarter of last year net profit of 47 million 75 thousand yuan, the second half of last year, net profit for 93 million 178 thousand yuan. If in the first quarter of this year net profit 43 million 486 thousand and 500 yuan and the first half of the forecast net profit of 70 million yuan as a standard,air max femme pas cher, a quarter net profit fell 7.6%, the first half net profit will decline by nearly 25%.
< p > "daily economic news" yesterday on the matter by calling the Xinxiang Chemical fiber, the secretaries who said, expected net profit just forecast data,hogan outlet, finally and the actual data may differ.
< br / > the company's 2009 annual report shows, viscose filament yarn and viscose staple business accounted for 52% and 35% of the company's main business income ratio, and spandex fiber accounted for only less than 11%. Yesterday, a researcher at the brokerage said, Xinxiang Chemical fiber chosen a substantial advance by the achievement in the first half of the year, mainly due to over the same period last year from a very low base caused by. And since the third quarter of last year, rare to see a low stock push viscose staple fiber prices soared, and bring significantly enhance the company's gross margin and results. But this year, the upper reaches of viscose staple cotton pulp prices rose too fast, and sticky >
 raw material prices soared or reduce the profits of
 then, why an increase of nearly 10 times the performance of the company, compared with the same period there is a negative growth? Is this phenomenon normal?
 according to the disclosure announcement, the company expects net profit of 1-6 months of this year increased by 987.51% to 70 million yuan,tn pas cher, earnings per share of 0.1189 yuan. Employment performance why have such a substantial change, the company explained that due to the current domestic viscose fiber, spandex prices compared with last year rose significantly.
Xinxiang chemical fiber half net profit growth of more than 9 times looks very beautiful
 reporter noted that in a quarterly report released the same day, Xinxiang chemical fiber,air max 95 pas cher, its net profit for 43 million 486 thousand and 500 yuan, compared to the same period last year loss of 42 million 221 thousand and 700 yuan has been profitable. In addition, Guotai Junan,hogan sito ufficiale, Guolian securities, the 4 institutions in Paris and the southern million fund in March this year to participate in the field of research. Including Guotai Junan even in a short span of 10 days visited twice, more the Henan local key enterprises depending on to add a hint of mystery. Data show that as of yesterday's close, the company's share price rose 10% in total, far more than the same period of SWS chemical index fell 17% performance.
Related Articls:

Xinsaigufen 14 million 400 th

Zhang Yu 1

Ping Shen

It is reported that taking into account the poor market situation, gold wind technology management has to be issued price limit by 19.8 yuan down to 18.1 yuan, but the market is still not buy it, the subscription is very light, sold to the public the first day of the subscription amount is only 10.3 million yuan. In this regard, the gold wind technology is also reluctant to let the price, would rather suspend the listing plan.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
if not collapse
« پاسخ #14 : 17 مه 2016، 06:28:21 am »

often play a very superficial theme,hogan outlet, unique script to attract the production of sophisticated, is to enhance the force statement. Simple expression is handsome or not beautiful enough to see. Although in the news brainwashing, dramatis personae in the middle of the costume doesn't get rid of the stereotype of the terrorists, more or less is not too comfortable. But when we crossed the Middle East style beard and in sweaters, whether it is the right game "little finger depending on the sense that the male master, is a bit like the period of" the killer is not too cold,tn pas cher, "Let & middot; Reynolds's brother, a fusion style in the Middle East and the British gentleman of sense. The figure is good with smoked rib sister-in-law, is a "beautiful legend" Sicily in Monica &middot; Bellucci's style. It seems the audience for "homeland security"
 is probably the most daring drama in the history of the set  if not collapse
"American" black history rich male tyrant Godfather virgin brother control element assembly
 drama "tyrant"
< p > the drama producer and opens up the overhead in the Middle East, U.S. Columbus, "homeland" producer H  ow  ardG  ordon, G  ideonR  aff and "lost" producer CraigW  right. See "lost", was a bit unfinished foreboding. Anyway, this setting,hogan outlet, enough to attract the audience to open the pilot experience in Middle East style. The first set to produce a qualified transcript, elaborate background account for environment and the relationship between the characters are pretty clear,ugg pas cher, interspersed by male host memory and reality, dug a enough to attract the audience to jump clever pit.
< p > "homeland security" Brody after death seems to American counter-terrorism only "24 hours: live for the day" the immortal Xiaoqiang type, sensory stimulation is better than burning brain,hogan outlet, to satisfy the audience be fattened appetite. FX chouzhunshiji launched the "tyrant", playing the reverse thinking: we do not shoot Ultraman monster, we beat Ultraman into a small monster. This anti terrorist political context of the drama about the two sons of the Middle East to accept the education of the Middle East, back to his father and his brother around the power of the game. "" what would become "black tyrant Godfather", such as "Mary" or washed? In the first stop after the tyrant develop attraction, as brother "range" as short as a sudden turn for the worse?
 than the "homeland&quot,golden goose outlet; outstanding point - the protagonists good-looking too much
< p > received higher education in the United States in the Middle East "Prince", after returning to involved in the story of political violence, this set how to think how the guards. Big spenders in the middle of the aristocracy, the terrorists practice as a guideline,tn femme pas cher, or is the opening price forecast, is the universe all quasi American spirit over Middle Eastern descent,spaccio golden goose, or male Lord blackening turned tyrant was eventually destroyed, aspect to countless.
About
Related Articls:

Kevin Cheng champion response character flaws do not know people have misconceptions about me

Felix Wong

lisseur ghd styler pas cher PSH et leurs familles

The game postiga still as an arrow with a top on the front, but desire to attack the strong c Luo many times before in into the penalty area, and in the Netherlands strong attack before, Portugal after a huge defence and midfield defensive pressure and basic too busy saving organization. The heavy duty of the offensive team organizes falls on Nani's shoulder, but he basically did not make a contribution.
خارج شده است

این صفحه در 0.156 ثانیه 21 نمایش داده شد.