انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگي بدون كار ،مردن پيش از وقت است.
؛گوته؛

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: صفحه نهم - كتاب بزرگ (كتاب پايه ) الكلي هاي گمنام  (دفعات بازدید: 1610 بار)

atzkax57c

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 105
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • mno039
Jiangsu's education base show nearly 200 kinds of ancient instrument - the -.
« پاسخ #15 : 11 ژوئن 2016، 03:15:01 am »

,scarpe hogan outlet
 central broadcasting network Beijing October 28th news,golden goose outlet, according to voice of China News reported that the Chinese ancient torture,golden goose outlet, we will think of what? Tiger stool, Ling Chi, cut? Cruel scenes may only be seen in the film and television drama. But recently in Jiangsu Huaian, Jiangsu Province honest cultural education demonstration base held a Chinese ancient instruments of torture exhibition, through the characters, objects,sac goyard saint louis, multimedia and a variety of model shows the ancient Chinese nearly 200 kinds of instruments of torture. See this message,golden goose saldi, you if want to went to see, we also want to remind you that such a detail: in every horror at the entrance of the show is such a warning to remind: suffering from high blood pressure, heart disease, children to visit caution. "
Jiangsu's education base show nearly 200 kinds of ancient instrument | the |,hogan outlet online.
< p > aspect comment: as the dross of ancient torture had submerged in the history,hogan rebel outlet, the rule of law concept also has long been popular. Children know not "torture" truth, "ancient instruments of torture Exhibition" and how can deter corrupt? The rule of law, rule of law Chinese, "law" is the best weapon to deter corrupt officials. ".
 (original title: Jiangsu independent cultural education base display of ancient torture &quot,adidas yeezy pas cher;deter" corrupt)
Related Articls:

The Supreme People's Procuratorate -- the right to

Zhejiang 90 million capsules unaccounted for -11 was arrested 6

China's ta

However, came to the front of the 33 waiting area, you will feel it "different", bench in dribs and drabs sitting some of the passengers, they or twisted askew "share" in the seat, the head buried in the collar of his coat to sleep; or playing down the phone to kill before boarding the boring light, the waiting area is extremely cold and cheerless.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
The industry said the Jilin fire accident exposed
« پاسخ #16 : 12 ژوئن 2016، 01:44:20 pm »

these do not have the quality of the installation company to do the project is how to go through the approval? Manager Wang told reporters revealed the unspoken rules of the industry: "many companies there is no evidence to permit the company to borrow card, Fudge government submitted to the examination and approval, this method called 'anchored'."
According to Wang Jingli
, the current domestic ammonia refrigeration installation industry does exist a lot of problems. Liquid ammonia such refrigeration equipment installation, installation enterprises need to have two qualifications, one is "pressure vessel installation permit", another is "pressure piping installation permit". But the problem is, at present, the domestic professional companies have such qualifications are not many,cheap mac makeup outlet, there are a large number of undocumented, non professional team contracted cold storage installation of the phenomenon.
 the cold storage refrigeration methods are generally divided into two types, one is the use of CFC refrigeration, another is the use of liquid ammonia. "Stable, low cost ammonia refrigeration effect!" Mr. Wang said, "more than a large cold million are chose to use ammonia refrigeration."
< p > "now, ammonia refrigeration technology has been very mature," manager Wang believes that "the cause of such a big accident, very may be a mistake in two aspects, one is installed and link, a is in the daily maintenance of links."
 now, many owners in order to save money, hire a non professional installation team to install,golden goose saldi, while they do not trust the installation company, to buy their own equipment. Ammonia refrigeration system installed in the pipeline are testing fluid pipe ". All the pipes are through testing equipment inspection, no gap, no scars of the professional pipeline, the enterprise to buy their own,sac goyard, difficult to buy professional equipment. "Let me the most headaches is, once I install ammonia refrigeration equipment,scarpe hogan outlet, a boss to buy my pipe should be.
 for the fire in Jilin, Wang manager's speculation is caused by ammonia leak. Leaked Treasury not being found in time, concentrations of ammonia in the air more and more high, when the concentration reached 16% - 23%, once the fire immediately will lead to an explosion.
< p > manager Wang cited an example, an enterprise in Dalian Lushun installation of cold storage, "Dalian Refrigeration Company" professional quotation is about 14 million, and "guerrilla", the price is only more than 6 million, each disparity.
 ammonia refrigeration is safe? There are experts,goyard pas cher, "although the ammonia improper preservation is easy to leak, but to save the is not a technological problem,hogan outlet, which belongs to the most basic knowledge of industrial, the daily safety supervision, focusing on just are leak proof."
The industry said the Jilin fire accident exposed the unspoken rule of ammonia refrigeration industry | ammonia refrigeration industry
 unspoken rule
< p > Mr. Wang, a domestic large cold storage installation, general manager of the company, over the years has been engaged in cold storage installation and maintenance work, very familiar with the program of liquid ammonia refrigeration, he believes that now domestic ammonia refrigeration installation industry exists many problems.
 "we call these undocumented enterprises' guerrilla ',sac guess 2016," said Wang,golden goose sito ufficiale, "the" guerrilla "installation of cold storage is very low, about 30% lower than the Professional Company."
Related Articls:

Maoming Gu

National People's Congress law draft or no fresh g

Former vic

To be able to grasp war, and win this should be a strong army, to strengthen the army officers and soldier war, troops in war, war thought training, firmly establish fighting the only fundamental standards, in accordance with the requirements of the war to engage in construction, grasping preparation.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Nu River Valley first Changqiao naming rights will
« پاسخ #17 : 13 ژوئن 2016، 02:47:55 am »

"the total amount of the auction will be used for the construction of highway construction in our province." Road investment company general manager Jiang Zhigang said that the auction is the introduction of the market model to try to try to build a road channel, directly reduce the cost of the highway. According to Jiang Zhigang,golden goose uomo saldi, there are 4 companies and 3 companies were bidding application of Nu River bridge and Niulanjiang bridge. In addition,cheap mac makeup, the road investment company vice president of sun zschopau said, a company will consider the tunnel naming rights and other intangible assets is the introduction of the auction. (chief correspondent Sun Ya reports)
< p > it is understood, the auction naming rights of the two bridges respectively is: Baolong Expressway (Baoshan Longling along the Nu River Super Large Bridge (China's Nu River Grand Canyon first temples) and Zhao stay highway (Zhaotong - to be filled) Niulanjiang bridge (the first in Yunnan high pier bridge). Baolong highway of the Nu River Extra Large Bridge, a total length of 2208 meters, as "China's Nu River Grand Canyon first temples",scarpe hogan olympia, Kraal River Bridge Pier high for 12.606,zapatillas new balance outlet, as "the first in Yunnan high pier bridge". By the Yunnan Provincial Highway Investment Co., Ltd. commissioned auction is Yunnan sunshine Auction Co.,hogan outlet, Ltd.,golden goose outlet, the company previously successful auction Honghe bridge naming rights, has a wealth of experience.
Nu River Valley first Changqiao naming rights will be auction
 following years ago Honghe bridge naming rights successful auction,scarpe hogan outlet, become the first bridge in our province intangible assets auction,adidas yeezy boost 350, our province will have two bridge naming rights coming on March 25 in Kunming auction. Auction funds will be used for the construction of highway in our province, which is the continuous exploration of Yunnan highway construction and the introduction of a variety of market models of the specific embodiment.
Related Articles:

Our country in the 3000 Count

Wuhan to take nine measures t

Guangzhou

Such as Jiangsu compiled three years of housing planning, clear housing construction target, housing security, the corresponding land input, establish a system of transparent market information, under the framework of the main players in the market competition in the market the way into the real estate market, this is not a simple act of government, the government is the rule makers.
خارج شده است

dBUq7bVjmh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 108
    • opq675
Pandora Outlet España the need to be consistent with its ability to image.
« پاسخ #18 : 14 نوامبر 2017، 06:42:23 am »

but just like the senior clothing,From the ancient myths to modern legend Today Venti must say to you ~ organic gemstones are more afraid of acid Pandora Bijoux Site Officiel than teeth, This will make leather always stay soft and comfortable leather do not overload,otherwise these chemicals will be along the crack Pandora Outlet España corrosion or other mineral crystal in order to Bracelet Pandora Charms Prix maintain the Tanzanite Charms Pandora Outlet lasting beautiful. because some friction paper will wear pearls. of course, the need to be consistent with its ability to image.
   with geometric patterns near new head, It is best to use plastic bags Pandora Schmuck Günstig sealed.if not in the use of the Bracciale Pandora Prezzo Ciondoli bag 10 points to match level) only for reference use.

http://www.oracleyyo.com/foro/profile/r7aw6bqbis

http://www.i-quimica.com/index.php?item/59562

http://mail.myclassads.com/index.php?item/15100

http://www.whuzzupquepasa.com/clasificos/index.php?item/15647

http://okobi.org/forums/topic/11202/bijoux-pandora-pas-cher-evelyn/view/post_id/11309

http://d-discount.com/forums/topic/14134/anillos-pandora-outlet-in-doubles/view/post_id/14310

http://www.community.goplantbased.co.uk/profile.php?id=5007

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?86025.last

http://kundungi.com/item/10884

http://www.oracleyyo.com/foro/profile/r7aw6bqbis

http://drupal.growth-flexv.com/node/17#comment-194098

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=5186.msg36369#msg36369

http://mail.myclassads.com/index.php?item/15099

http://www.mkulimabora.com/index.php?item/29407

http://videos.tomhardybrasil.com/members/Cornelius
خارج شده است

این صفحه در 0.062 ثانیه 18 نمایش داده شد.