انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

افلاطون : آنكس كه هنگام خشنودى تو را به آنچه در تو نيست مدح و ثنا گويد،
هنگام خشم تورا به آنچه در تو نيست ذم و نكوهش خواهد كرد.   

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: صفحه هفتم- كتاب بزرگ (كتاب پايه ) الكلي هاي گمنام  (دفعات بازدید: 1070 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

تعریف الکلی های گمنام
            الکلی های گمنام ، انجمن زنان و مردانی است که با بهره گیری از تجربه و امید و اتکا به یکیگر برآنند تا مشکل مشترکشان را حل کنند و دیگر مبتلایان را نیز در بهبودی از بیماری الکلیسم(Alcoholismاعتیاد به الکل) یاری دهد.
تنها لازمه عضویت تمایل به ترک الکل است . در الکلی های گمنام حق عضویتی وجود ندارد و ما از طریق شرکت داوطلبانه در مخارج انجمن ، خودکفا هستیم . الکلی های گمنام با هیچ انجمن سیاسی ، دینی و یا اجتماعی پیوستگی ندارد و مایل به موضع گیری در مسائل اجتماعی نیست و هیچ اصولی را رد و یا قبول نمی کند ، هدف اصلی ما "هوشیاری(Sobrityدر این کتاب به کسی گفته می شود که افکار و احساساتش تحت تاثیر الکل و یا هر عنصری که مشاعر و احساسات را از حالت طبیعی خارج کند ، نباشد. مترجم)" و کمک به دیگر الکلی ها است تا به ترک الکل موفق شوند.
.
.
.(7)
.
.
.
یکی از مطالب جالبی که در ابتدای کتاب بزرگ الکلی های گمنام بدان برخورد کردم این بود که در اینجا مردان و زنان با استفاده از سه عامل تجربه، امید و اتکاء به یکدیگر بر آنند که مشکل مشترکشان را حل کنند و دیگر مبتلایان را نیز در  بهبودی از بیماری الکلیسم یاری دهند، جالب بود یعنی آنگاه که ما در این انجمن سخن می گوئیم از روی تجاربمان صحبت می کنیم نه لزوما راجع به آنچه فکر می کنم درست است، بلکه دقیقا آن چیزیست که یا برای خودمان اتفاق افتاده و یا از دیگران شنیده ایم که برایشان اتفاق افتاده، بسیاری از اوقات دوستانی از من سوالی  را می پر سند و می گو یند راهکار می خواهیم، من حقیقتا اهل دادن هیچگونه راهکاری نیستم و فقط با تکیه به تجارب خود و دیگر دوستانم بر اساس درک خود در موردی که به کار همدردی بیاید انتقال تجارب را انجام می دم. اما شگفت زده شدم از اینکه می شنوم برخی به راحتی راهکار می دهند، مسلما راهکار برخواسته از فکر ماست و این فکر تحت تسلط اراده ای آشوبگر است اگر در بهترین شرایط خود و در درابطه مداوم با نیروی برتر باشد شاید بتواند خواست خدا را درک کند و به دیگری بگوید. پس براستی این راهکارها از کجا می آیند. بگذریم یکی از جذابیت های این برنامه این بود که دیدم اعضای آن دقیقا می دانند راجع به چه صحبت می کنند و از بطن حادثه آمده اند و خود به دریا رفته اند. ضلع دیگر این مثلث امید است، همان حلقه مفقوده زندگی من در گذشته، چیزی که با آن بیگانه شده بودم بزرگترین دلیلش خودکشی هایی بود که انجام دادم، اما همان شنیدن تجارب این اعضاء به من نشان داد که راهی که در آن قدم نهادم راهیست که افرادی چون من و یا حتی بسیار بدتر از من به آن گام گذاشته و بهبود یافته اند، در طول مسیر برنامه هر چه به پیش رفتم و مشکلاتم بیشتر شد و باز هم هوشیار ماندم امیدم بیشتر شد . دریافتم که این قابلیت را یافته ام که با بودن در برنامه مشکلات مختلف را شت سر بگذارم و بهترین شرایط زمانی برایم به وجود آمد که خود شروع به دادن امید به دیگران کردم و اما شاید بهترین بخش برنامه برای من همین اتکا به یکدیگر بود تا یاد دارم یا به نفس خود تکیه کردم که بسایر شکننده و لزران بود و یا به افرادی تکیه کردم که در انتخاب آنها اشتباه کرده بودم اما اینجا به کسانی تکیه کردم که در نهایت و بدون اینکه گاه خودشان بخواهند و آگاه باشند به نیروی الهی تکیه زده اند و این بود آنچه رمز بیرون آمدن من از آن بحران سهمگین زندگی گذشته ام بود، اکنون نه تنها از آن درد بی درمان رهائی یافته ام بلکه خود از خیل همین مردان و زنان شده ام و این تجربه را به دیگران انتقال می دهم. خدا را شکر
.
در پناه حق باشید
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • mno779
Fragments of history
« پاسخ #1 : 12 آوریل 2016، 05:04:09 pm »

moment", can only be described. Some special feeling never willing to stay long, suddenly appeared in a time slot,hogan rebel outlet, and quickly disappeared, people can not find a trace of it.
The fragments of history
; this is an article about the fragments of history articles, perhaps to help you

will leave traces! Old Summer Palace was so brilliant, he was ruthlessly destroyed by wars. So, the former pride of Old Summer Palace chose to stay in the documentary. The reality of the ruins not just some memories off. In the Tang Dynasty, many magnificent palace, was finally time to defeat the tiny dust who also did not pay attention. People can only be against the broken tile memory once luxury. The feeling is,scarpe hogan outlet, at that moment appeared.
But
 you can see the sunset,hogan sito ufficiale, and Xiang Yu in the river before the suicide of the sunset, is the same. One evening and Tang Taizong started Zhenguan when the sunset, is the same!
&quot,chaussure tn pas cher;
 ancient history is gone to, no matter how brilliant time,hogan sito ufficiale, there is always a way to make it disappear.
 in the viewing history documentary,nike tn pas cher, suddenly have a feeling.
 because we remember that those who are still clearly in our memory,hogan outlet, they will never disappear. When you turn around, look back at some moment, you may suddenly find that those with the ancient overlapping fragments.
 if we can understand the intentions, will always stay in some places, ancient debris that silence! Just vain to cover up our eyes only things.
 but the feeling told me very clearly at that moment, all is not lost.
 I suddenly felt, in fact it does not disappear ah, in that moment,golden goose, I may be able to understand the history of the mood.
Related Articles:

My rainy n

]There is a miss, called to av

The cold autumn day, no sad, no strife, the wind silently. With the graceful posture of leaves, as the last dance world teaser, the beautiful spread to the earth and to bring to the world after precipitation of abundance. Drunk no sad in the autumn of the season, only dream vision, there is no separation, only after the turn of the treasure, not only meet the vicissitudes of life, touching.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 219
    • nop062
comeback debut million worth
« پاسخ #2 : 03 مه 2016، 11:19:17 am »

Yang Yuying and Mao Ning (photo source: Network)
As for why
 her comeback, saying a lot. Informed sources told reporters that a lot of TV is to use a personal relationship before the Yang Yuying please come out, and this is also a friend Mao Ning credit. Mao Ning has been invited to Yang Yuying many times, hoping to work with her once again on the stage. However, reporters call Mao Ning broker Chen Bo,louboutin pas cher, he told reporters, Yang Yuying and Mao Ning did not have any relationship, the recent Mao Ning will not participate in some of the evening recording.
 not to make money just for singing
 comeback debut million worth
Yang Yuying was traced to the debut with millions of claiming not to make money only for singing (Figure)
 is known as "the first lady Yang Yuying comeback! In the 11 year's absence from the stage, once vowed to say he will not consider to entertainment yangyuying finally "promise" the. Recently, there was news that the lady Yang Yuying will participate in Shenzhen satellite TV "s show" video, and will and sidekick, Mao Ning "front", holding hands, singing the old classic songs. Not only that, Sichuan satellite TV, Guangdong satellite TV and Hunan satellite TV show has been thrown out of the olive branch. It is worth mentioning that there is news that Yang Yuying comeback worth millions of dollars,scarpe hogan outlet, to the stars.
< p > worth millions Chushan,goyard soldes, many people said Yang Yuying is perhaps for money. However, the reporter called Yang Yuying company person in charge of Miss Su,scarpe hogan outlet, she told reporters: "in fact, there is no so-called comeback said, she now is very fond of music like singing very much,air jordan pas cher, so this if there is a chance again singing is also ripe to things. Our company and her I am currently discussing whether to participate in the party, because there are a lot of things on the things. It's definitely not for money, it's obvious. In fact, she felt it was time to sing out, not so many complex factors." Enthusiasm for the major TV, Miss Su said: "this in terms of a retreat for many years, the singer never see, Yang Yuying, I was shocked, did not expect." In addition,goyard prix, Miss Su also told reporters that the recent CCTV Spring Festival evening show people have come to ask, would like to invite Yang Yuying to return to sing. But for many of the details of the outside world, Sue >
40 year old yangyuying in the 90s of the last century a smash hit,sac goyard pas cher, disappeared for a long time,sac goyard pas cher, she has been living a very low-key, several times have people want to please her comeback was rejected, even friends Mao Ning said "Yang Yuying centerless comeback". But in the beginning, she returned to the news spread, until recently, really finalized. On New Year's Eve, January 22, 2012, she will appear on the Spring Festival Gala of Guangdong TV. Hunan Satellite TV, January 17, live in the Spring Festival evening she will also debut, as the first of the next year's show, the two sides also signed a "comeback debut" the exclusive agreement. It is said that the performance cost over a million, almost equal to the first-line star status. And just last year, Yang Yuying worth only 60 thousand yuan.
Related Articls:

of J

Ling Xiaosu "sick"

Feng Xiaog

According to insiders, Jason & middot; he is in on Thursday night to Britney Spears formally proposed, the proposal is very smooth, Britney Spears and her ex husband's two sons - 6 year old Sean & middot; Preston and 5 year old Jia Deng & middot; James at the scene witnessed the this pile wedding.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Collection mood
« پاسخ #3 : 08 مه 2016، 04:26:06 am »

< p > let time take the mood light, light to no longer light, then the they take out from the corner, examine them again,hogan sito ufficiale, you will feel very funny, no matter what time of the day have much pain, frustration,hogan outlet, and now it has become a. So you see, if with the eyes to see the mood, your mood also filled with tears; if you look at them with despair, your mood all despair.
< p > to the mood one finishing properly,scarpe hogan outlet, another one received a good together throw into the corner, never answer them. You will find your heart space suddenly increase a lot, originally well, when a person heart is full of all kinds of mood, mind will become narrow.
 since we can not put down, why not learn to collect? Learn of the mood,hogan olympia outlet, let your heart have more space to think more meaningful things, not beautiful?
 we live in five to six in the dust, every day there are a lot of feelings, or feelings, or cause,air max homme pas cher, these feelings have been entangled with you, let you not be at ease. Wise people, to see through these feelings, as if no matter, until the mood from time to time, always put down, such a person is always happy. But such a person is very rare,hogan outlet online, more people are being hampered by the mood, body and mind is not at ease.
Collection mood
 mood how to collect? Is not also like folding clothes, the mood of a fold, and then put into a special collection of bags? If so, it's really good.
< p > used mood to tidy up a mood, inside their own moment of contemplation, they one by one from your heart found slowly they comb, comb Shun, together with the stack, packing, put into the memory of a corner,scarpe hogan outlet, slowly learn forget them.
 then you find the one that makes you depressed. In the mood, you all day long wilt Mi sluggish, it comes from the double blow of your career and relationships, let your prospects dimmed. You slowly comb the mood, folded together into the collection bag, remember not to look at.
 in the evening to pack up the wardrobe, the spring and autumn clothes to find out, the summer clothes to close up. I put a piece in the summer collection, whether can the mood suddenly think of?
 first you find the feeling that makes you miserable. In the mood, you have Chafanbusi, or even thought of death in the past. You find it, put it in your hands slowly, and look at the past one point one. There is a lot of sorrow to make you hard to forget,goyard prix, in it you can't face it, may wish to it, warned myself not to re entering the corner to flip through a long time, the mood slowly faded.
< p > mood from time to time, always put down the people, great wisdom, they a single heart constancy in happy. We do not have such a great wisdom, when we are in the mood to produce, but can not put down, we may wish to collect them, cool, cold, and then cool it
Related Articles:

Where is t

Immediately, immediately, insist, do not give up

My first l

Time and time again hurt the people who love you, but forced to protect people who do not love themselves. Until the people who love you leave, you will understand, you should go to the protection of the people, the love of the people, is the love you. So began to sad, began to shed tears. Try to find the traces of the people who love you, but can not find, really can not find.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
The glory days of the world tour at the weekend bo
« پاسخ #4 : 08 مه 2016، 10:10:45 am »

4 late last month, the media exposed the "glory days World Tour" global wide spreading hero post, GreenDay, AC / DC,hogan sito ufficiale, metal band, the world's top band as fall within the scope of the snare, causing the fans more heated discussion, and much look forward to former Black Panther frontman Dou Wei is to become the object of many fans look forward to. For invited guests, concert producer, Panther band drummer Zhao Mingyi said, although not promise this 26 tour per a super big band have appeared, but the tour during which will bring incredible big surprise to fans.
 world tour in May 13th show the glory days of Beijing Railway Station has entered the countdown stage,scarpe hogan outlet, the band lineup, and Steve Wong and the Panther band band has several days of the platoon, undertake the performance of the Beijing Wukesong Stadium (MasterCard Center) epoch-making first allowed a show four days in advance approach stage, with the world's top rock Le Tour the same standard lighting and sound equipment has entered the stadium yesterday after installation and debugging, CCTV the first time in the history of large-scale investment in hard advertising heavyweight support, a heavy news shows that after the China rock music history of the largest tour project seems to have become the five one holiday show the market of the most popular items,goyard paris, while at the same time,tn requin pas cher, "glory days" at the box office in the last two weeks Piaohong line, more than the price of the ticket has begun to bottom out, China Chanticleer rock band collective force force indeed available momentum Hao Da Lai described.
The glory days of the world tour at the weekend box office across the board a great in strength and impetus

Huayi sign

brewing good work takes time

Good voice on Friday to send Yang Kun No. 32 Jerse

Need to clean key parts including: the mouth and teeth, before s..e..x to brushing mouthwash, breath; axillary, some people under your armpit sweat gland secretion is more, the smell is heavy to use soap or bath careful cleaning, after the bath also can be sprayed some perfume; genital, men's focus on clean the dirt inside wrapping, and women to wash the vulva secretion.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
" Sanxiao gifted scholars and beautiful ladies "so mediocre"
« پاسخ #5 : 09 مه 2016، 01:10:09 pm »

Sheenah appeared in the film all finalists movie last year.
 &quot,chaussure louboutin pas cher;preschool children's graffiti"
 after the new year from CCTV to the various users, lively and vivid selection for the film in one one starts last year. 10 sets of CCTV brand column the 10th screening room "new year launched the" back to congratulate 2011~2010 in film ". According to rotten piece of criticism sentence barbed. Many users also conduct annual film director, actor, the most disappointing selection,tn requin pas cher, copying words. Screenwriter, film critic Cheng Qingsong launched golden broom Film Awards,goyard pas cher, a netizen also through the movie rating website list annual score for a minimum of 30 film for netizens voted, trying to voted by the results, choose last year's "trash" king of.
 "King", "police in the future" etc. have entered the CCTV fire.
 "future police"
< p > "to congratulate 2011~2010 film,hogan outlet, the annual review, is currently the Internet by audience and netizen heat to discuss, the reason is that according to the season in the end of the movie review show for last year's campy issued a sharp critic, has been broadcast on the" spring "and" summer story "is not less needle see blood comments. "True legend", "in the future the police", "a side B side",goyard soldes, the three gifted scholars and beautiful ladies "in the CCTV program firing range.
The "
< p > show many sharp words are excerpts from users, reproduced, at present to the spring "in the martial arts film" true legend "criticism reprinted the number most:" maximum value of "true legend" this movie is for the Chinese film contributed a unique type of film: 'fine slice'. Its full name is' schizoid narrative film '. As has long been hidden in the Chinese film of a unique type, "Su Qier" finally let 'fine slice' officially became a wonderful work in Chinese type tablets. " The film shows the intelligence of the audience accused the challenge: "before and after the two story completely do not have to do. This eccentric narrative technique, either in the challenge of the audience's intelligence, or simply ignore the audience's iq."
Heavy sniper fire
" Sanxiao gifted scholars and beautiful ladies "so mediocre"
 "Alice in Wonderland" pseudo 3D effect by various comments,christian louboutin pas cher.
The 2010 Sheenah Guo Degang movie selection is expected to seize the Emperor
 group of CCTV &quot,tn requin pas cher;King" "schizophrenia"
< p > action film "in the future the police" has also been included in the list of 2010 is sodden piece: "body revealed an air of casual stale, although many Hollywood commercial genre of classical elements borrowed from,hogan outlet online, but end up Picasso to copy into the graffiti in the preschool children".
Related Articls:

Sideways director this year t

She commenced a series of props innovation, emotional feeder and operatic scenes around, no is satisfied, but is more puzzling. Which is the most fun to the number of wheelchair. Western science fiction movies is not suitable for Chinese ancient rivers and lakes character, film should be emphasized in the world of martial arts atmosphere and tone, for hardware inventions. Why insist?
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
Two major oil giants to create the whole industry
« پاسخ #6 : 29 مه 2016، 04:27:49 am »

lower reaches of liquefied petroleum gas

- newspaper reporter Li Chunlian
< p > what needs to be pointed out is, gross margin is only commodity sales revenue minus the goods after the original purchase price balance, did not include three station operation necessary manpower, transportation, taxation and other operating costs. Due to the differences in the scale of the region, the scale of the three stations, operating conditions, the operating costs of liquefied gas per ton increased,scarpe hogan outlet, ranging from 50-300 yuan / ton.
 was gradually lower profits?
< p > Ann C1 interest Wang energy data show, from 2009 to 2012, to major consumer - Guangzhou, Nanjing, East China and South China three station profit, for example, over the past four years time, these two tertiary station theory are in greatly profitable, only in refinery maintenance, wholesale prices rose, gross margin has been shrinking.
2009-2012 years, the three stations are basically a steady rise in gross profit margin, in 2012 Nanjing three stations are 1361 yuan monthly gross profit of yuan / ton, the Guangzhou area is 1402 yuan / ton. Three stations will undoubtedly become the most profitable part of China's liquefied petroleum gas.
 analysts said that for the two major groups,goyard prix, has not been satisfied with the profit brought by the upstream wholesale market, the layout of the terminal and even get through the industry chain brought about by the profit is more attractive
 this for the upper reaches of the two major oil giants, this piece of profit is undoubtedly attractive.
 in >
 in this regard, the oil to start earlier,sac goyard pas cher, the current can be described as numerous,tn requin pas cher, liquefied gas profits have been successfully received to the group. With the sale of liquefied gas Sinopec started from 2013, will gradually recover lower profits.
< p > anxunsi interest prosperous energy analysts think, for PetroChina and Sinopec Group, the two, has not satisfied in upstream wholesale market profits,zapatillas new balance baratas, terminal layout and even open up the industry chain brought profits more attractive.
 in addition, from the two major oil giant's action, the oil has been transformed from a pure liquid gas producer to the upstream and downstream integration of liquefied gas distributors, and Sinopec is also moving in this direction.
 liquefied gas terminal retail sales as the last part of the liquefied gas,scarpe hogan outlet, due to a stable sales, relatively fixed source,hogan rebel outlet, and its profit is more stable and rich than the middle link.
Two major oil giants to create the whole industry chain of liquefied petroleum gas
< p > in 2009 since the oil refineries of the marketing liquefied gas, the in in the middle and lower reaches of the layout of the step-by-step, has absorbed the considerable lower profits. Since January 1,ray ban aviator outlet, 2013, Sinopec marketing prelude, South three station profits situation may come to an end, the profit will be gradually.
< p > in recent years, due to the liquefied gas terminal retail profit rich and stable, the two oil giants unwilling decentralization of this part of the profits, began extending to liquefied gas terminal in the retail sector, efforts to transition to the integration of upstream and downstream of the liquefied gas distributors.
Related Articles:

China's go

Luzhou Lao

Jin Zhengd

Yesterday evening, Haisheng, released 2012 annual report, subject to the shipping market remains in the doldrums, lower rates, the company last year operating income 10.17 billion yuan, down 15.47%, attributable to to shareholders of listed companies net profit loss of 3.71 billion yuan, glide compared to the same period of 3026%.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554

< p > we with Prime Minister returned to Beijing, is preparing to Lushan conference news report work, notice of the general office, said to be old friends in the United States snow to visit China, let me arrange reporters take news pictures. Zhou Enlai personally intervene and arrange.
 said to me, fast, old Du, to give them a photo.
 Chen Yi (right three) data figure
 I saw the prime minister's move in the lens,occhiali ray ban prezzi, a burst of emotion, the prime minister's humility has always come from the real and natural.
: the history of the Communist Party of China press press
 core tip: the meeting was Chen Boda, Lin Biao and Huang, Wu, ye, Li, Qiu made a mess. Do not understand the truth of the members,scarpe hogan outlet, that is called the praise of Mao Zedong thought. Chen Yi,adidas yeezy boost 350, disagrees. He does not agree with the idealism view, sharply pointed out the theory of innate genius does not conform to the formation and development of Mao Zedong Thought of objectivity.
< p > boss Chen anti behavior was immediately Lin Biao cronies attack, caused by the exiled Shijiazhuang and I do not know the central insider Chen boss more courage touched not mind. Why does not agree with the genius of Mao Zedong when the president of the state? Is there any necessary connection between the genius and the president of the state?
Prime Minister
 in the mountains, I first went to Hangzhou with Prime Minister Mao Zedong, chairman Zhou Enlai in West Lake, where the rest. The prime minister said he had to talk to the president about something before the meeting. When we got there, the prime minister's statement in the chairman of our staff room, waiting in the hall outside. At the end of the last conversation,hogan outlet, the prime minister and former had the same room door walked out of the hall,nike tn pas cher, then back to the Xiaolou that he lives. This time he went to the hall door, heard the chairman told him. He turned to look, see the two sides of the working staff at the head of the hall has been arranged in two rows. The prime minister smiled,charm pandora outlet, knowing that we would like to have a photo with the president, especially the staff around him. But he had to say hello before this, who is not allowed to grab the camera! The result of the recent chairman of the people, not the prime minister around the staff.
 the second Plenary Session of the 9th CPC Central Committee, August 23, 1970 held a conference in Mount Lu when Peng Dehuai bad site of Mount Lu people's theatre.
 in the Cultural Revolution
 you come too, take a picture together! Chairman Chao Prime Minister waved, comrades around hurriedly chairman side vacated a position, but prime minister went to the front, but in front squat crowd extrusion a position, raised his legs,hogan outlet, squat.
1970 at the end of 8, the Central Committee of the CPC Central Committee held in the second Plenary Session of the 9th CPC Central Committee in Mount Lu. At the opening of the podium, Lin Biao, Mao Zedong,golden goose deluxe brand, Zhou Enlai, Kang Sheng, Chen Boda five Politburo Standing Committee, the closing time, they were among the theorists Chen Boda disappeared.
 this paper from the "Republic" red lens Author: Gu Baozi     
70 years Chen Yi did not agree with the "genius" was criticized as chairman of the group opposed to Mao Zedong
 although the Mount Lu is a famous political as everyone knows, it was the first time I came to this mountain.
Related Articles:

1950 the Xiangxi bandits were killed after being military gibbet

A Japanese

She received a good education, but let go of the ego, and put myself into the Fu Lei's career. However, in Fu Lei's 500 million words translated, but can not find her name. Usually, Zhu Meifu help Fu Lei check dictionary, copying manuscripts, turn over the data, make cards and will even Fu Lei letter to his son, by her transcribed duplicates.
خارج شده است

vsf24bg23

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 123
    • rst028
U.S. 18 year old boy Facebook said the desire to c
« پاسخ #8 : 05 ژوئن 2016، 02:14:49 pm »

,hogan outlet
 user to see the boy released after the news, feel worried, then contacted the police in New Jersey, the police immediately call the Department Port responsible for the jurisdiction of the area (Authority Police). In charge of the police officer Michael (Michael) linked to the boy,hogan outlet, he was taking a bus to Washington Bridge on the road. By telephone persuasion,air max soldes, police finally persuaded the boy to meet at the nearest bus station, the boy tried to dispel Dutch act.
 it is understood that only in 2012, the Washington Bridge on the occurrence of 43 suicide cases, of which 18 people lost their precious lives. (compiler / lime)
 the 18 year old boy's identity has not yet been announced. It is reported that the local time on Tuesday, he wrote on the Facebook home page: I am considering jumping. Also upload a few photos of the Washington bridge. (Note: Washington bridge across the Hudson River,ray ban outlet, connecting the New Jersey Fort Lee, New York and Manhattan)
U,hogan outlet.S,tn requin pas cher. 18 year old boy Facebook said the desire to commit suicide: users reported success to discourage
< p > Phoenix technology news Beijing November 15 news,tenis asics masculino, NBC news website reported. Recently, an 18-year-old on Facebook released suicide notice, known from George & middot; Washington (George Washington Bridge) bridge jump under consideration. The police learned the news through social networks,goyard prix, and in a timely manner to prevent the tragedy staged.
Facebook a
Related Articls:

Technology products retail giant CDW listed on the

UnionPay online mall in line with Taobao resources

For some other types of calls will purchase group purchase website, returned directly to the user's Alipay or bank account. June 2nd, the company's Web site released third announcements, but the announcement did not disclose how many customers do not get prepaid recharge, a refund of the success of consumers and how much.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
Chile earthquake there is no overseas Chinese casualties reported
« پاسخ #9 : 07 ژوئن 2016، 05:08:52 am »

forecasting center official said,adidas yeezy pas cher, from the current data and information analysis, due to the far apart, the Chilean earthquake and tsunami will not affect China's coastal.
< p > the Immigration Department of Hong Kong,adidas yeezy pas cher, said temporarily not received the people of Hong Kong in local help, the spokesman said that the SAR government is very concerned about the events,nike tn pas cher, will continue to monitor developments.
 China National Marine Environmental Forecasting Center 27 pm news release,hogan outlet, 27, is expected to Chile earthquake and tsunami on China's coast has no effect.
 Chinese ambassador to Chile who was asleep in the early hours of the earthquake,guess soldes, he said in the early morning local time, said the embassy staff security, and now concentrated in the embassy. The embassy is also in contact with the Department of Commerce, Xinhua news agency, local reporters and Chinese funded institutions, the current security.
 according to Xinhua News Agency reported that the Chinese Embassy in Chile,sac goyard pas cher, 27 am confirmed that there is no Chinese and Chinese in the day of the strong earthquake occurred in Chile were injured. Chinese Ministry of foreign affairs and the Consulate General of the Chinese Embassy in Chile has launched an emergency response mechanism, and reminded Chinese citizens and tour groups are currently suspended to the local.
 more than 10 thousand overseas Chinese, the Chinese embassy has launched an emergency mechanism, the opening of 24 hours of emergency hotline for inquiries. The foreign ministry consular protection center has opened two hotline 24 hours.
 according to Taiwan media reports,basket tn requin, Taiwan meteorological department is continuing close observation, but said there is no need to issue a tsunami warning.
 there is no overseas Chinese casualties reported
Chile earthquake there is no overseas Chinese casualties reported
< p > the Taiwan authorities have also established the emergency response team, keep in touch with the local office,goyard pas cher, at present, most of the staff and Taiwan compatriots are safe, but there are six nationals also did not get in touch.
Related Articles:

Hebei Province, the daily nee

Kunming Dongchuan tuobuka mou

Jiangxi provincial CPPCC Vice

After a preliminary investigation, 10 people were killed on the spot, 1 people were seriously injured and sent to hospital died, 1 people were slightly injured, is being treated in hospital. Yixian County from the local leaders and cadres more than 150 people, to carry out remedial work to appease the families of the casualties.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Qianwei, Sichuan seized production supply and mark
« پاسخ #10 : 12 ژوئن 2016، 10:58:14 pm »

at present, the case is under further investigation to deal with. (end)
 according to the introduction, in order to crack down on illegal production of drainage oil, encirclement drainage oil production dens. Public security, quality supervision, industry and Commerce and other departments to set up law enforcement group, the location of the masses to report launched a centralized inventory. According to the report staff in a car factory block won with a waste oil vehicle,hogan olympia outlet, the car carrying a trench oil 24 barrels,hogan outlet online, a total of 120 tons, law enforcement officers on the spot of transport vehicles and oil had a seizure. And the night of the transport vehicle owners to investigate, and found that this is a collection of waste oil production supply and marketing of the nest case.
Qianwei, Sichuan seized production supply and marketing of a long trench oil pit case
< p > Jianwei September 7, Dou Lijun Hong Hong Zhang reporter 7,hogan sito ufficiale, from the Department of industry and Commerce in Qianwei County, Sichuan Province was informed that,hogan sito ufficiale, Jianwei County Quality Supervision Bureau, Public Security Bureau,goyard soldes, trade and Industry Bureau,woolrich outlet, the food and drug administration department according to reports from the masses of the three production, supply and marketing of edible oil production dens destroyed, field block obtained with 24 barrels of 1.2 tons of waste oil car.
< p > to completely eradicate the dens, joint law enforcement unit of the domestic pig door to extraction and separation of waste oil dens carried out raids located in the county of Yujin Town, Qing town, the scene seized three production of waste oil dens. Authorities said, to find a drainage oil production dens destroyed in one place,tn requin pas cher, resolutely ban. He also hope that the majority of the public to report clues,chaussure tn pas cher, never give counterfeiters opportunities.
Related Articles:

The fire i

State Admi

The next 3 days in Northeast China will cool 10-12

Such as Jiangsu compiled three years of housing planning, clear housing construction target, housing security, the corresponding land input, establish a system of transparent market information, under the framework of the main players in the market competition in the market the way into the real estate market, this is not a simple act of government, the government is the rule makers.
خارج شده است

این صفحه در 0.103 ثانیه 19 نمایش داده شد.