انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خوشبختی ، لذت مشترکی است که حاصل یاری بی چشمداشت به دیگران است

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: صفحه اول - كتاب بزرگ (كتاب پايه ) الكلي هاي گمنام  (دفعات بازدید: 1560 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

نقل قول
الکلی های گمنام
Alcoholics Anonymous
داستان هزاران زن و مردی است که از بیماری الکلیسم بهبود یافته اند
.
.
.(1)
.
.
.
.
این مطلب نشون میده که این برنامه بر اساس تجربیایتی که بیماران دوازده قدمی با همدیگه در میون می ذارن به بهبودی دست پیدا می کنن و نه دادن تئوری ها ...
.
مشارکت کردن اصولی داره که در حقیقت محتوای اصلی آن بیان احساسات نیست
در حقیقت بنیان مشارکت کردن در جلسات دوازده قدمی دادن پیام بهبودی به تازه وارد است
در خیلی از جلسات به اشتباه مطالب عنوان می شه که باعث دور شدن از هدف اصلی مان می شه
مثلا اعلام پاکی چیز های دیگر غیر از آنچه خود انجمن بروی آن تمرکز دارد
.
باید یادمان باشد که زمانی که در انجمنی شرکت میکنیم که تمام تمرکز آن بروی بهبودی از وابستگی خاصی است ، حاما ، حتما باید تمام تمرکزمان را نیز بروی همان متمرکز کنیم تا باعث انحراف افکار یک تازهوارد نشود ....
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • opq113
When you catch that fish.
« پاسخ #1 : 01 آوریل 2016، 05:42:08 pm »

< p > Di deliberately arrange me in the most advantageous position, teach me to sprinkle fish food action, how can the beautiful, which the depth of the water environment is carp shelter, and I stared to imitate him clear will throw a fishing line,goyard paris, quietly waiting for the fish to take the bait, but I'd rather heavy gas, imitate the way sat Jiang Taigong,hogan scarpe, but uncle for a while after a phone call while smoking a cigarette, finally carefree.
< p > leisurely walking trail in the field, not haunted by a few people, only endless cornfields, listless sun grandfather still on duty and tireless villagers still toil, I am filled with hope, firmly toward the destination towards...
< p > all of a sudden I seem to see next to a flash of white light, see two uncle calmly will a fat carp in the bag, and my fishing rod keeps pinching in the hands not pulling about, even the fish floating are a bit did not move,nike tn pas cher, the di lay down his fishing rod thoughtful will take me hook earthworm, pumpkin leaf and other baits, live also don't explain: carp likes to eat pumpkin leaf, crucian carp love put flour and sesame oil, the re try the effect. Di was not expected, very fast fish eat hook up, the feeling that there is something was pulling my fishing line, rotating it dragged into the deep water.
< p > I am excited hurriedly to the pull rod and saw the a small carp, flaunting of Juwan said: "I also catch a! I saw fish Sou of slide into the water disappeared, looked disappointed when my uncle, consolation way: in the fish not yet ashore before, don't say you hooked on the fish! Di also advised me to continue to work hard, slowly, I have overcome the irritability of the heart, calmly waiting for the fish hook, this time I'm calm observation of fish floating dynamic, rapidly sinking into the water, slowly and rhythmically floating - point, and finally send floating for a while, uncle sketch let me to the fishing rod in Lahti, not unexpectedly, fishing on the a not too big nor too small carp... With the sunset, I and di rewarding!
< p > this want to borrow fishing to relax relax, shout a few words or sing a few times of, but encounters a family's uncle, alas, bale, and he talked about a few bar! Juwan is famed far and near the fishing masters, is fishing experts,hogan outlet, not only know where fish up, but also know how to how secret of delicious fish bait, even did not eat hooks of silver carp unfortunately also entered the nets of Di, so I hold modest learning attitude to him for advice.
< p > day although caught on weekdays to catch big fish,air max pas cher, but I know I harvest more than these, uncle let me know humility, let me understand to catch the fish and then show the truth from the >
< p > I long thought of fishing for a long time, even in a dream also in the highly anticipated, just coincides with the day to picking peanuts to surge more strongly only, I looked at murmuring flowing water, intoxicated with the beauty is surrounded by trees,tn rose pas cher, fantasy underwater countless plump fish are no worries walk. At this time at the moment of fishing complex abnormal firm, want to get rid of those confused trivia and hard labor, resolutely played a preparatory work before fishing.
Related Articls:

Weiminghu

Simple as a song

hogan scarpe

Spring is a warm eyes, a willow smoke, written in plain, using the inventory, not Mei Yan not. No matter the swallow came back a few only, do not see what flowers flowers, or whether it will snow unusually cold spell in April. The trivial detail of the thought, engraved in the heart, one copy of it, slowly memories!
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
Many female teachers bad for Too children
« پاسخ #2 : 11 آوریل 2016، 04:23:50 pm »

&quot,air max tn pas cher;
 , Nealy all the teachers in kindergartens and elementary schools are female,hogan rebel outlet, and the situation in some very famous high schools is no better at. Take Nanjing foreign language school as an example,, which2 some 70% of teachers are female.
Chinanews,goyard prix, Nanjing,chaussure jordan pas cher, March 20 - most,goyard soldes, teachers in elementary and high schools Nanjing in are female (than more 80%), is definitely which not good for the healthy growth of the children. Currently
 ,hogan scarpe outlet, & quot; it requires the joint1 effort of both sexes to support our society, so it's sad to recognize the fact that femininity has dominated our basic. I am not saying that women are inferior to men in any aspect,scarpe hogan outlet, but are too many female teachers will neither help the kids to develop a sound mind nor a strong body at all,hogan outlet, & quot; said Liu Yonghe, the director of Nanjing Educational Institute.
; modern society In children usually spend much less time with their fathers than with their mothers and >
Related Articls:

Collection

Gu Ying

When we want to praise a dress fashionable, we can use good, stylish or becoming to describe. Good is a simple look, stylish is also very good outside of fashion, while becoming means after wearing very appropriate good-looking.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
Township grid visits summary 2
« پاسخ #3 : 17 آوریل 2016، 03:20:23 am »

visits, in order to improve the sense of responsibility and participation of the teacher and the leader of the grid, the school conducted a targeted training. School grid liaison in advance and Zhan Mao Street responsible for grid work of the assistant Liu of communication, the street grid group need our teacher visits to convey information and related matters to convey to each visited the teacher. The requirement of every one of the teachers to the grid group every household families of students, strive to visit to every household in the people, should be recorded in the concentrated visits recorded in the book ", and by way of documentary summary the grid group visits to the situation. < br / > in concentrated visited one day at a time, all the grid group members visited a total of 24 grid group of 245 households, in the process of visiting, teachers to parents propaganda achievements of the party and the state relevant education policies and regulations, the government investment in education, education. And understand students' family status, especially the new residents families of students, exchange of students inside and outside performance, help to solve the new resident students ideology, study habits and norms of behavior problems,hogan rebel outlet, provide relevant education consulting,scarpe hogan outlet, services for parents. Give them faith, warmth and beautiful dream, make these away from home for the new residents and their children here to find a sense of belonging, also can like local children in the screw Gate Primary School in this small world began their own happy childhood learning career. < br / > e.g. to teach director Wang Caiping teacher in charge of Shayang second and third grid group, teacher Wang in the January 23 this day by the deputy head (two parents) visited two grid set every household members of the family, received a very good effect. Because grid group parents and students accompanied visited a huge team,golden goose saldi, atmosphere is more enthusiastic,chaussure air jordan pas cher, parents also communicate with each other their methods on children's education, also from the teacher to understand the behavior of children in school, on how to better strengthen internal and external mutual coordination education are discussed. < br / > during home visits when the conversation, our teacher deeply realize the parents look forward to, the middle school grades students. Sometimes it is difficult to attract the teacher's attention. And at home, they are one hundred percent of the parents, the parents of them also placed a thick expectation. In-depth to family detailed understanding, students and parents face to face communication, understanding the student's individuality and the idea, the learning environment, in the home; to understand parents hope, requirements and methods of education; but also to understand the difficulties of the families of the students, laid the foundation for the future teaching work, but also to strengthen the relationship between teachers and students,hogan outlet online, enhance the sense of responsibility of our teachers. < br / > such as the third grid, group of fourth grade 11 students, family background is more complex, new residents families have two, which student Zhang and Ning Mou belongs to the reorganization of the family, parents to buy a steamed stuffed bun for students,goyard paris, father in July accident injury, has not yet recovered, daughter is well behaved and consciously learning,hogan outlet online, better grades; son learning seriously enough, result is not ideal,scarpe hogan outlet, although better performance in school, but at home is very capricious, especially the stepmother of attitude, in his grandmother's indulgence, against strong >
 Township grid to visit a summary of 2
Related Articles:

The realit

Room atten

Tuiyou par

Although the money is not much, but after all, has begun to rely on their own ability to go to the community. Also, one of her fellow students are planning to do a special training course, invited the girls to join. It seems that my daughter is quite busy mixed. One into the house, his wife will be almost too late to take out the package to buy my daughter to buy two T-shirts, one is black, one is light blue.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Lu Haitao: the scale of risk management needs to be explored in practical work
« پاسخ #4 : 24 آوریل 2016، 02:57:42 am »

.
< p > but overall the loan is used for consumption, whether it is used to buy a house or a car,hogan outlet online, 70% of which is to buy a house and car,hogan outlet, where the bank is accounted for the main part of the future with the development of the Internet,goyard prix, banks gradually transformation, the scale from the point of view, the bank is to rush in front of, also want to go to the front of the overall size of the.
 second I hold a reservation, is the bank's risk. That part of you just said I agree, for example, the mortgage and credit class which is totally two kinds of technology,tn requin pas cher, we also advocate the industrial and Commercial Bank of china. The original inside the field of consumer loans, the bank does not solely emphasize consumer credit loans, in fact it is the consumer finance credit and mortgage loan management together, "
< p > Hai Tao Lu: with just the topic I responded to a statement of the Qing, in fact, personally, I generally agree with your statement, but from two points, the first point you mentioned bank should become the main consumer finance which I very much agree with, the bank is also a very important responsibility, we should be duty bound. Now actually said should be 1.536 billion consumer loans, in fact, the banks should be accounted for the main part, but here we can in the detailed subdivision, of which there are many types of mortgage, how much is the credit.
 Lu Haitao: the scale of risk management needs to be explored in practical work
 Dong Jun: license plate problem more challenging for the Venture Company has been, but I think it Chinese the separate supervision, especially in the financial sector separate license is more and more detailed, the need to get the license is what positioning needs of their business model, not only because of the financial funds is a problem, it is actually the capital information demand and so different financial models can be combined, can be made, such as the bank's license, its entire business model is based on your own balance sheet to have many benefits for you,hogan outlet, and for an information platform, it is not actually a net assets as the foundation, he is after you can service how many.
 of various types of enterprises to join the market, let Chinese consumer financial market, eventually let consumers get more convenience.
 so I think the business model can guide the different company plan,hogan outlet, finally will fall into what kind of license, and in the value chain, you may be on different point, this point may be different in the market above,nike tn pas cher, there is an objective driving licence, we encountered in this industry is very obvious the problem is, the central bank's direct data are very hard to get, it is only for the development of a number of financial institutions, financial institutions with the cooperation, and even get financial licenses will become a necessity, and you will not model design, hand model design determines what you should take what kind of the license,scarpe hogan outlet, or whether you should take this licence. The second is to consider the conditions will drive companies intending to innovate to compliance.
We welcome the
Related Articles:

Flower wor

Aliens on the moon

Beautiful autumn _11112

He said that in the face of the current situation of economic development, but also to send hope to loose monetary and fiscal policies to boosting economic growth is impossible. The world economy, including China economic growth prospects, depends more on structural reform.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Headquarters from the distinguished manager to the enthusiastic service
« پاسخ #5 : 29 آوریل 2016، 06:51:44 am »

Headquarters: from the distinguished manager to the enthusiastic service"

mode -- a necessary condition but not sufficient condition

mentioned control mode,nike tn pas cher, now the domestic enterprises are no longer strange. With the introduction of Western management ideas, the three major management model has long been popular. Financial management,hogan outlet online, strategic management, operation management,nike tn femme pas cher, these models are being used more and more companies in the management of different business.

three different management modes of comparison

cannot deny, determine the control mode for the development of enterprises in terms of the role is very clear. On the one hand, through the analysis of the company's business, enterprises choose very in control mode, to achieve effective division of authority, to promote the rapid development of the business; on the other hand, when the enterprise development reached a new level,hogan sito ufficiale, companies tend to highlights the various management problems, hinder the rapid development of enterprises; choose an appropriate control mode,scarpe hogan outlet, can fundamentally solve the various problems of all aspects of enterprise management. Therefore, the rational choice of the model will be an effective guarantee for the further development of enterprises. However, it's not enough to just determine the pattern. Overview of the success or failure of the domestic enterprises, basically do not see which enterprises will be advertised his success is the correct control mode, there is no who would attribute the error control mode is the direct reason for the failure. However,golden goose scarpe, when we delve into many reasons behind the success of the enterprise,ugg soldes, management mode and is clearly a factor that can not be ignored. Management and control mode, has become a necessary condition for the healthy operation of enterprises. But when this principle is clear,hogan roma online, it can not be separated from the "people" and "system" to achieve, the role of these factors makes the management model can not be a sufficient condition for the success of enterprises.

headquarters -- from the distinguished "steward" enthusiasm "service"
Related Articles:

That light

WAL-MART a compromise in China's consumption patterns

Interests

Everything has a cause, he did not dare to complain about what. He kind of consequences, finally swallowed only yourself. But you will find yourself on so many excuses, like a piece of armor to protect themselves. But did not want to, but my heart tied. Did not dare to act rashly, because it has been unable to bear weight at any time will collapse.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
Classic love letter
« پاسخ #6 : 29 آوریل 2016، 08:33:59 am »

12, when you hold a thing in your hand, you can only have one thing, if you are willing to let go, you have the opportunity to choose more.
 classic
 10, the end of the road is still the way, as long as you are willing to go.
 classic love letter
 2, I only watched the last bus away happiness - not that I didn't catch, but not all squeeze up,stylo mont blanc pas cher.

8, if the heart is calm, there will be no storm outside.
 6, the most afraid of things, the most should be to break.
 14, I would like to lie on the sunflower, even if depressed, but also toward the sun.
 11, and in the lives of others walk on, as do your own wonderful,golden goose.
 9, just want to elegant turned, and behold a gorgeous.
< p > 5,scarpe hogan outlet, modify themselves is to change the world, I am born to be useful, he is program is very important in the whole universe. To believe in your potential.
 7,hogan roma online, if you think you are weak, we will be weak,hogan outlet; if you think you are great, we will be great.
 15,
 statement
 13, when you are honest to yourself,goyard paris, no one in the world can fool you.
 1, behind the scenes, not the vicissitudes of life, is dirty.
 1, only to see the stars in the sky, is not to see the soles of the feet of flowers, although I am not a beautiful flower, just look at me!
 4, I feel
 3, I love my people more than love, I would also like to be loved; I can make you laugh, will make you very happy, do not want to be the person you cancel.
< p > 2,hogan interactive outlet, I knew that the flower is blunt he flew past, I Hengdao wins over, please accept my flowers, I will together with his that make you happy.
 3, the best things are often unexpected, not your hard to come by.
 4, to think for others, but also remember to love yourself,chaussure tn pas cher.
Related Articles:

Thousands

love to be

The essenc

From 1979 began literary creation, in the national and provincial literary journals published more than 100 million words of fiction, essays, reportage and script that works by income in various literary anthologies and middle school students in extra-curricular reading. Published works of fiction, essays, essays, dramas and operas.
خارج شده است

bcfg5b1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 157
    • ghi135
The flow of time, the misty rain
« پاسخ #7 : 19 مه 2016، 01:35:29 am »

is cold and lonely in the afternoon I was alone lonely elegy. Out of the window, falls meant that it was never on the grass of the rain. Bit by bit the grass on the ground, and even broke a floor of the petals. The window,scarpe hogan outlet, the wind gently blowing, before the amount of the forehead, the slightest drop of rain hit the face, only a little cold. Inner depths thrown a little chill, the rain seemed to break the who's heart, there is no temperature, only the bursts of pain as in the heart of who.
The flow of time, the misty rain
Maybe
< p > leaning against the window,air max pas cher, quietly listening to the broken rain, miss in the piece that once in the past, even if they know again also could not return to the past. The cold wind, whistling like big,scarpe hogan outlet, whining voice who brings sobs, who is sad. As the rainy season, the summer of that year,hogan outlet online, silent, road, willow with the wind gently fluttering, under the willow tree you 3000 black hair like wind blowing, just the rain how to understand the world beauty. The relentless fall on your face, broken the beautiful face, forehead hair tightly affixed to the face...... Another gust of wind, faint sadness echoed in the heart, after all, is not go back, maybe the end is a strange encounter. A rainbow stream still flourishing a dream.
< p > how much confused journey in search of feet, but the years of the engraved many memories, bit by bit, like it did not stop the rainy season, in the heart, lingering, even if want to forget that once sad. However, the notch in the unforgettable, how can easily erase, after all, is to leave so, a little bit, gently, innermost that light "marks". Rain is still patter under a, they are so laid back and gently play and shattered on the ground, however they will still slowly flowing, flow. In search of the unknown......
 time flow, missing along with the time is still together, but always put together a happy past. There is no result of telling,hogan outlet online, quietly waiting, rain quietly next,hogan outlet online, is not she and the rain, I do not know in front of a waiting for the young. Just the boy because of the thought of the worry, then there is no say that the export of waiting, perhaps quietly with the passage of time. Memories in circulation. At the end of the spring rain is always so cool, the morning rain so quietly without interest. Wet face is so delicate, broken bangs still like the past as posted on the face, only the years through, the flow of time, is already much transformed. The rain seems to have a big, crackling hit the ground, the grass lying more tightly. Maybe if we meet again, as in the past. And also love in the heart, but she eventually is not back to the past.
< p > time do not abandon, the circulation of the millennium, always think of it. However, near the end but suddenly feel, crashed through the period of confusion,chaussure louboutin pas cher, go to the head, the way but still wrong. Is the fate of the tease, or the journey is still confused...... Picked up a small stone and throw to the rain that was surrounded by between heaven and earth,ugg pas cher, splashing a splash, the rain falling again, after all, is not the original trajectory. But it will continue.Related Articles:

Accompany you sad

A river of

Ronghua Marie, Leslie Cheung wrote

I came to Shenzhen last year, this place, it is fully felt the great difference between Shenzhen and the mainland. Now I and many of my readers are referred to such a conclusion, that is really want to start a business, to Shenzhen bar! But today I do not want to say how good Shenzhen, anyone and things are two sides, north of Guangzhou and Shenzhen rich more than it? You are? no! Are you going up north? You are, but you are still poor.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
The first semester of high school education work
« پاسخ #8 : 27 مه 2016، 11:58:41 pm »

1, to enhance the education team construction, promote discipline work scientifically and effectively carry out.
< p > to develop education as the focus, to regulate the behavior of students; to "thanksgiving education" as a breakthrough point, strengthening students' Ideological and moral construction; to the class and cultural construction as the breakthrough point, to promote the construction of school culture; to discipline education activities as the carrier, to enrich the contents of the discipline, prompting the all-round development of students.
The
 value of the week group to duty clear division of responsibilities, strictly implement the requirements of the management system, the implementation of daily check, Zhou Jie, tired, appraisal management method, conscientiously do the weekly "model class" rating, the value between the week group must resolutely put an end, intensity of inconsistency in spurts, check points record weekly must be divided into two blocks of content records, a value for a week the teacher points points, on duty study points points,hogan outlet, two points plus a separate record, to be very clear, plus the should be particularly cautious, don't talk less about the value of the week up phenomenon, talk about how to solve the problems found, for the day value of the week to timely release notification, to facilitate timely and accurate quantitative feedback, timely rectification to solve the teacher,zapatillas air max baratas.
4, optimize the organization and management, to further highlight the characteristics of the campus.
1, establish a sense: the students as the main body, focus on the overall development of students.
 four, work measures
3, rich student self-management activities, and guide students in the experience of perception, acquisition.
The first semester of high school education work
 first semester work plan teaching middle school
 first, the guiding ideology of
 three, the main work ideas
2, seize the three main lines: develop education, patriotism education, class culture construction.
< p > this semester, the school discipline work in order to improve the students' comprehensive quality for the purpose, to the national moral education outline for the content, to "the academic society personhood" as the theme, with daily behavior to develop education and self education as the main line, to class as the main position, to the theme of activities as the carrier, to further the establishment of "grasping the foundation, strict management, heavy construction, stresses the effectiveness,basket tn requin, creating the characteristic&quot,sac goyard pas cher; approach, do a good job of discipline of regular management, cultural construction and discipline construction of team of, and strive to achieve class management routine, behavior standardization, series of organizational activities, educational content clear, constantly sum up experience, advancing with the times and promoting the construction of the academic atmosphere and school spirit.
1. strengthening value week management,goyard pas cher.
 (a) to strengthen the teaching team construction,scarpe hogan outlet, to further improve the teaching effectiveness of the work.
2. to strengthen the service awareness of sector members. The Ministry of education to carry out their duties, members of the clear division of labor, not only about the division of labor, more cooperation,jordan pas cher. Cases of department members >
 two, the main work target
2, the implementation of the general education, improve students' ability in self management.
3, the implementation of the "three": the standardization of behavior habits, thematic education series, class construction characteristics.
5,yeezy 350 pas cher, in close contact with the society and family, expand the channels of education.
Related Articles:

The Xuanwu

My name is

They often hide in a crevice, the grass and I catch fish; sister often treat me as a jumping bed, alive and kicking. Play tired, rest, I often give them tickle them itch I do not know where to hide. Each year, is the shore of the winter jasmine sister first tell me spring to the good news; is the beauty of the peach blossom girl first to dress me; beauty of willow sister, often in front of me to her beautiful long hair grooming.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
2015's township party secretary speech
« پاسخ #9 : 05 ژوئن 2016، 09:40:33 pm »

3, a comprehensive understanding and grasp of the general situation of * * township. The * * Township in four years time, to * * humanities, environment, advantage, potential,nike tn requin soldes, development prospects more familiar, in this piece of land, had left my struggle footprint and the sweat of hard work, it is full of strong emotion and love, the prospect of it is full of infinite hope and confidence. In the work,tn pas cher, with the cadres and the masses here have a profound friendship, as the saying goes,air jordan homme, people familiar with the treasure". These are the advantages of my participation in the competition, the advantages of work and interpersonal relationships.
< p > article introduction: the combination of district proposed term goals, if I am elected * * township party secretary, term work plan is: to optimize the structure of urban and rural economy as the goal, the development and construction of the project as the main line, to build a strong economy typical......
 distinguished judges, leaders and comrades at all levels:
 I am years old this year, graduated from the year of August 1997,cheap pandora charms, the Graduate School of economic management professional postgraduate diploma. Since August 1988 to work, served as the city, the three middle school teachers, personnel bureau cadre unit clerks,veste barbour pas cher, chief; April 1998 Ren Township deputy mayor, deputy secretary, also a little rest, intense enterprise and sense of political responsibility. Work development,hogan outlet online, innovative awareness. Over the years, actively and steadily implement the two round of land contracting,hogan outlet, rural reform and rural reform, institutional reform and other rural reform policies,hogan outlet, good at exploring and research to solve the new problems in the reform of the new situation.
Related Articles:

Class activity plan

Community science work in 2015

IBM creative copy

Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

این صفحه در 0.098 ثانیه 19 نمایش داده شد.