انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ما نمی توانیم ماهیت معتاد و یا اعتیاد را تغییر دهیم ، اما می توانیم با تلاش خود در فراهم آوردن هر چه بیشتر زمینه بهبودی ؛ آن دروغ قدیمی که می گوید : " وقتی معتاد شدی تا ابد آلوده می مانی " را ، تغییر دهیم . خداوندا کمک کن که این تفاوت را همیشه به خاطر داشته باشیم.
"کتاب پایه معتادان گمنام "

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: ایده های شماره یک  (دفعات بازدید: 2912 بار)

hawh04xht

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 141
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • jkl479
Bank of Ningbo last year, net profit growth of 25%
« پاسخ #15 : 29 مه 2016، 10:13:31 am »

The Bank of Ningbo last year net profit growth of 25%
,nike tn pas cher
Ningbo
 in addition, the Bank of Ningbo in the first quarter net profit of $0.44; basic earnings per share of yuan. (Pan Yurong)
 report shows that 2012 operating income of the Bank of Ningbo 10 billion 342 million yuan,goyard pas cher, an increase of 29.82%. The company said earnings growth was mainly due to the expansion of business scale, and enhance the benefit allocation of assets and liabilities.
The
 bank today announced the 2012 annual report and a quarterly this year, the company net profit last year 4 billion 68 million yuan,ray ban outlet, an increase of 25.04%. However, the first quarter of this year, net profit growth slowed slightly to 22.82%.
 due to the overall economic downturn,golden goose outlet, the quality of banking assets facing challenges. Affected by this,occhiali da sole ray ban, Ningbo bank non-performing loans and non-performing rate rose slightly. As of the end of 2012,scarpe hogan outlet, Ningbo bank NPL ratio was 0.76%,scarpe hogan outlet, up 0.08 percentage points compared with the beginning of last year.
2012 Bank of Ningbo basic earnings per share of 1.41 yuan. The company intends to distribute 2.5 yuan for every 10 shares (including tax),louboutin soldes.
Related Articles:

In the oil

United Technologies Dezhou subsidiary of explosion

SOE corrup

Yesterday evening, Haisheng, released 2012 annual report, subject to the shipping market remains in the doldrums, lower rates, the company last year operating income 10.17 billion yuan, down 15.47%, attributable to to shareholders of listed companies net profit loss of 3.71 billion yuan, glide compared to the same period of 3026%.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
The frog get _0
« پاسخ #16 : 01 ژوئن 2016، 02:42:10 am »

redressWe,hogan sito ufficiale.
 so, I loudly called for please don't catch our human, because we are your friends!
 my home in the brook,hogan sito ufficiale, there were rice fields across the stream. The day in the field to catch the worm,scarpe golden goose, the stream back to sleep in the night. One day, we a group of friends in the aquarium is the clear stream play, just listen to bang,chaussure jordan pas cher, compatriots in many spot fried faint, I survived. There one night, a few people, they put the net in the water, and can play a flashlight to start to look for our us into the water to catch, all of a sudden we stand to the Internet. Finally, we are they loaded into the bag transported.
< br / > the next morning,hogan outlet online, and we are transported to the farms,yeezy boost 350 pas cher, I was sold to a little girl. She didn't eat I but keep me in a big fish tank. I want to escape, thought: life on the outside while free and happy,golden goose mid star, but who can know a few days and I caught it?
Frog redress
 frog
 < p > classmates, Hello,air max pas cher, I am a frog, agriculture & quot; protection god & quot;. However, in recent years, I'm worth multiplication, food, despite the state regulations are not allowed we capture. However, those greedy people or trying to capture
Related Articles:

Charming new garden

Beautiful

Suddenly, stray cats and dogs into my sight, a cat and dog war kicked off. In my impression, stray cats and dogs have been a good friend, because: the same is a tramp, I see them often close together to play. Today seems Former friends become enemies with each other.. A stray cat in front all the way, the dog behind, a pair of fierce.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
Mother 500 words about network
« پاسخ #17 : 04 ژوئن 2016، 10:13:13 am »

< p > the movie we touched, tears, does not mean the end, drive more people to watch the movie, thus correctly to regard the network, feelings of maternal affection is we have to hide in the heart and always remember!
< p > era in the development, science and technology in the development, now as we age youth feelings of emptiness, emptiness of life, all day, indulge in the Internet, chat, play games, time consuming,hogan outlet, wasted years, a point also don't understand parents, rebellious alone! And the mother network &quot,air max homme pas cher;the film to today's society of family education problems, thought-provoking,spaccio golden goose, easy to resonate, touching the plot, the performances of the actors earthy character, real, deeply touched by the each viewer's heart, uplifting and inspiring!
.
"Mother" 500 words about network
 network "mother" 500 words
&lt,goyard pas cher; p > "mother network" self-improvement, indomitable spirit,scarpe golden goose, deeply touched my,tn requin pas cher, her selfless dedication, the noble behavior of the network spread the truth, deeply touched my, we should cherish the present happy life, understand that it's hard to come by,veste barbour pas cher, learn to self-reliance, exert oneself to, learn to be grateful Xifu, willing to sacrifice, to the decadent life,adidas nmd pas cher, to the Internet Addiction of the emptiness of life say goodbye, do a ideal as a person!
 "network mother" this film is about a touching story! It makes people understand the true meaning of life in the eyes, the world of true love! So in the face of such a film, we in addition to applause, tears, there is no other way out.
Related Articles:

English Summer Camp _0 (Engli

2009 out o

Think about what a success at all times and in all countries, the success is dropped down from the sky? Which success is not the success of hard struggle to come?. They are not afraid of difficulties and arduousness of spirit, with perseverance, perseverance perseverance to overcome difficulties, the only access to the brilliant achievements.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Leading   service fishermen;
« پاسخ #18 : 09 ژوئن 2016، 02:27:47 pm »

Leading   service fishermen;
 the world's first worry and worry, after the world of music and music, the hearts of the fishermen, thinking of them, their thoughts and behavior in the mass of the large groups. We bear the ship inspection,hogan outlet online, fishing supervision, and in the face of the vast number of fishermen, we are all of us
 fishermen;
< p > for the sake of fishermen, anxious fishermen anxious, help the needs of fishermen, in-depth fishermen, effectively solve the life and technical problems, to do the work the bow, to accomplish the village, to the work really go on, change the imperative style of work, let civilized law enforcement, quality service thorough common feelings of people, these are a slogan for a true portrayal of the action. To carry out government affairs and business commitments and involved in fishery production and security departments to implement all-weather, all-round service, fishermen to accept the supervision, make our team do to enforce the law,new balance outlet, administration according to law and in practice is improved, the quality service the banner of real quality to people's hearts,sac goyard pas cher, with people saying: only the truth of things can really let I tempted JINWOZI. Yes, services in place, fishermen will close we will support, we will do our servant.
xx comrades put forward. Its essence lies in adherence to the law enforcement for the people, here we at work must put people's interests in a prominent position; for the masses of the people's interests firmly grasp economic construction as the center, pioneering and innovative, advancing with the times,hogan outlet, make the masses of the people's living standards will continue to improve, let people really feel the Three Represents in his side.
 for the fishermen to seek benefits for the purpose of our services
< p > great practice, there must be a great theory, from the Mao Zedong thought to Deng Xiaoping's theory to XX comrades Three Representatives important thought, runs through the same theme of the Communist Party of China has always been based on the great practice of the Chinese people. The fundamental purpose is to ensure that our party can always maintain a free relationship with the masses. As our law enforcement workers, we come from the fishermen, rooted in the fishermen, serving fishermen is our foothold and starting point. Today, we have stood in the new century the comprehensive construction well-off society in the new starting point, the report of the Sixteenth National Congress of the CPC as we painted next 20 years on the construction of comparatively well-off society in the great blueprint toward goal of strategy of the 3rd pace forward, this is the people's long-awaited dream.
 leading   service
< p > livelihood is weightier than Mount Tai in under the leadership of the Provincial Bureau, earnestly practice popular, preserving the peace promise,montres guess pas cher, firmly grasp the fishermen this one masterstroke satisfaction, positive research under the situation of market economy, the old people to what, looking forward to what, what is required, put forward a series of column related issues,hogan outlet, carried out a series of policy measures. Put everything for the masses,charm pandora outlet, all rely on the ideological consciousness of the masses to implement our practical work in, the real fishermen as solid, do practical work,golden goose saldi, seek utilitarian. Will win the trust and support, our work will have further development, our cadres and the masses have greater power and drive.
We are all the work of the starting and ending point is the important thought of Three Represents
Related Articles:

College students venture fund

Workshop m

Procuremen

City Animal Husbandry and Fishery Bureau under the guidance, set up on the market, circulation service under the Department of farming households, the service integration of production, supply and marketing to get all-round development, solve in aquaculture production is difficult to buy, selling difficult contradiction between supply and demand, enable breeding industrialization management to get considerable development.
خارج شده است

این صفحه در 0.067 ثانیه 20 نمایش داده شد.