انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

انسان دانا هرگامي كه برميدارد، جاي گامهاي ديگرش نمايان مي شود.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: تولد 5 سالگی دوست و مدیر عزیزمان آقای حسین فردین  (دفعات بازدید: 1780 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

تولد 5 سالگی دوست عزیزمون
حسین فردین منشی(مدیر)انجمن معتادان گمنام و همچنین مدیر قدمهای بهبودی رو به ایشون و خانواده محترمشون تبریک می گم
امیدوارم که سالهای زیادی رو با پاکی بگذرانی
و هوشیاری در راس امور زندگی تو قرار بگیره
با تشکر از خدمات و لطفت در این انجمن
رضا - بیل
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

shantiya

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 400
  • دوست داشتن یک نفر یعنی دیدن او به همان شکلی که خدا

تولدت مبارک حسین جان
امیدوارم همیشه دلت به عشق و زندگی زنده بمونه

خارج شده است

ایلیاEiliya

• بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 785
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

5 سال پاکی تو
باور من است به نیروی برتر
به عظمت او
و به توانایی و قابلیت هایی که در تو وجود دارند
.
موفق و سر بلند باشی

خارج شده است
هي فلاني مي داني ؟ مي گويند رسم زندگي چنين است...

مي آيند.... مي مانند.... عادت مي دهند.... ومي روند.

وتو در خود مي ماني و تو تنها مي ماني

راستي نگفتي رسم تونيز چنين است؟.... مثل همه فلاني ها....؟

علی

• بازوی N.A
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 174
  • خدایا به خاطر نجات ورهایی شکرت
    • پشته

حسین عزیز تولدت مبارک همیشه پاک وشاد باشی
روزت سازنده :birthday: :birthday:
خارج شده است
به خدا گفتم بهم همه چیز بده تا از پاکی ام لذت ببرم
..گفت بهت پاکی دادم تا از همه چیز لذت ببری

sajjad.k

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 247
  • خدایا آنم ده که آنم به.....

آقا تبریک میگم همیشه پاک باشی :rose: :rose:
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
click on the picture to enter: Liu Xiaoqing wedding anniversary thanks to the fa
« پاسخ #5 : 28 آوریل 2016، 11:54:01 am »

Liu Xiaoqing micro-blog screenshot
,scarpe hogan outlet
58 year old Liu Xiaoqing playing with a bicycle drift people fell off the car was shocked people (Figure)
 click on the picture to enter: Liu Xiaoqing wedding anniversary thanks to the fans (Figure)
 nearly 6 years late actor Liu Xiaoqing love with micro-blog on weekdays stills to fans revealed filming trends. September 4,scarpe hogan outlet, 11 o'clock in the morning, Liu Xiaoqing in microblogging drying out photos,air jordan pas cher, the photos she is wearing a pink shirt up in a ponytail,hogan outlet, still in the continuation of the route of the girl. She broke the news in micro-blog: "in the shooting, I am a chic bike drift...... The clatter! The car down, scared everyone herd,scarpe hogan outlet, asked with concern and view. A look at the car's okay,hogan sito ufficiale, you smile, immediately since scattered...... There are shadows in the future!" Netizens have amused by her,goyard pas cher, who cares "fortunately did not fall,nike tn pas cher, distressed ah..."
Related Articls:

micro-blog default mother dau

click into the picture: Zhang

Joey Yung

Then two people go to the corner to take green van, although the Gou girl has been deliberately pulled his cap, but in shorts and black stockings modeling remain compelling, car people have voted with curious eyes. She is only the head big eared lower. Peer glasses man first in the Admiralty alight, Gou girl is in north point off the car and taxi back to Tseung Kwan O TV city, so turning is in order to save half the distance taxi money, earnestly carefully.
خارج شده است

sh5hbzz5l

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 97
    • abc523
Drama winter of that year set the file next year i
« پاسخ #6 : 20 مه 2016، 02:50:51 pm »

< p > by screenwriter Lu Xijing and director Jin kuitai teamed up to create,golden goose outlet, Song Hye Kyo, jo in Sung,tn pas cher, Pan Jin, Jung Eun Ji and other Glam squad together interpretation,nike tn pas cher, not only in Korea and in Asian countries is also highly watched the television series "in the winter,basket tn requin, the wind blows" recently identified in the SBS television broadcast and in February next year broadcast for the purpose of investment in shooting.
< br / > the strength of the Korean faction actress Song Hye Kyo and jo in Sung starred in TV series "in the winter,golden goose mid star, the wind blows" (referred to as the "winter") will be held in February 2013. As the SBS TV drama (Wednesday and Thursday episodes) landing the TV screen.
< p > manufacturers responsible person said: "in the process of determining the television, much of the discussion eventually in the SBS television. The best production team and actors gathered and much anticipated. Believe that it will be a new and interesting love drama in 2013."
< p > "in the winter,air max 95 soldes, the wind blows" tells the story of a young being abandoned by their parents,scarpe hogan outlet, grew up and was abandoned love and disheartened, idling host public and because parents divorce and sudden visual impairment and of life has lost the confidence of the heroine met and fell in love stories.
 Song Hye Kyo &amp,tn requin pas cher; In-Sung Zo
Drama "winter of that year" set the file next year in February, the goddess Song Hye Kyo love In-Sung Zo
bnt news feeds / Jin Xin / Wen BNT news DB/ figure
Related Articls:

Liu Tianzeng

Construction Group for more than fifty years of Ningbo small flowers Yueju Opera Troupe, are renowned for their tidy line-up, genres advantage t

Came to Mtime Time Network September 7 report < /

Before the Italian team's Marchisio Gon is directly ejected from the game, he thought the bitten, Suarez is the red card down. The results from the Mexico referee ignored, waved his hand and signaled the game continues. The Uruguay team to help Ramirez Chiellini clothes put up, like saying: don't play now, quickly.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
Summary of the work of the student union of the ye
« پاسخ #7 : 04 ژوئن 2016، 10:14:00 am »

again, in terms of organizing activities. This semester our activities continuously,goyard prix, from the tug of war to the second.
 second, in terms of daily management. For this, we compared on a session or improved, but in the daily work of the beginning of the month or frequent error, objective terms this is understandable, the main reason for this is that the basic work not familiar with, work cohesion is not good. However, daily management and other aspects of the problem are the minister checks lax, secretary work is not careful, responsible, the presidium did not play the role of supervision and coordination, in the final two months of our daily work good very smooth,scarpe hogan outlet, which had to admit that we spend a lot of energy in this area is the concerted effort of the results.
2015 annual student union work summary
 this year had a good fast, really good fast, fast I still have a lot of things did not do, a lot of things too late to remedy. As if yesterday we still standing in the hall of the campaign, at that time everyone harbor great ambitions, thinking about how to do a good student cadres, everybody has the advantages of their own, have their own plans and objectives, the future has a better vision. In the campaign when I say to the students will create a "passion,tenis asics feminino, strenuous up, unyielding and outstanding team, this sentence in today it is what I want to say, in the student union,zapatillas air max outlet, I am also in such advocacy. My students, the main work is: organization and supervise the work of various departments, planning and coordinating the cooperation relationship between the various departments, coordination and brother and college student relationship, for the year of the total goal basically completed. Here I would like to sum up too much, but really do not have so much time and energy to share with you today, the most important point to talk about it:
Summary of the work of the student union of the year 2015
 first of all, in terms of team building. I think we did a really good enough, in the effective communication between departments is too low can not contact closely, Department of internal communication is too small, the presidium of internal communication is abnormal; the unreasonable distribution of work; work enthusiasm is not high enough; the work of the difficulties and problems are not effective to find the correct solution these problems are mainly; I didn't play a good role of leadership and supervision, at the beginning we have focused in terms of activities, not to focus on these aspects, not very comprehensive understanding and plan for internal construction, of course,pandora outlet, we found a lot of problems in the work,wholesale mac makeup, but also solve a lot of the problem is, some deep-seated problems of work system and the quality of cadres, in November, I started to prepare and implement the "training program" cadres, it is difficult to evaluate The effect of the training, but I want to say is this training is absolutely necessary, for our work and learning is very favorable, for our personal growth is also very good, in future work we will continue to strengthen their own learning and training,chaussure louboutin pas cher, to achieve some learning exercise real "to enhance their own,bottes ugg pas cher, service to others!
Related Articles:

Summary of

2015 township government work summary _2

The main points of the 2015 group of young volunte

Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

این صفحه در 0.072 ثانیه 18 نمایش داده شد.