سوال 6 قدم 6

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

قصد من تنها آن است که تو را باز به خود برگردانم. تو دزدیده شده ای! بر توحجابی افکنده اند و به هر طریق ممکن شرطی ات کرده اند تمام درهای منتهی به خودت را بسته اند. تمامی کار من آن است که در تو درها و پنجره ها بگشایم و اگر بتوانم تمامی دیوارها را فرو بریزیم و در زیر آسمان رهایت کنم؛ آن گاه در خواهی یافت که مذهب چیست...

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 6 قدم 6  (دفعات بازدید: 2216 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 6 قدم 6
« : 05 دسامبر 2012، 09:44:15 am »

6- اگر هنوز حاضر نیستید که بعضی از نواقص خود دست برداریدایا اماده اید که برای پیدا کردن تمایل دعا کنید ؟توضیح دهید.
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
پاسخ : سوال 6 قدم 6
« پاسخ #1 : 18 دسامبر 2012، 10:04:33 am »

:rose:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #2 : 04 ژانویه 2013، 11:37:24 am »

یک سری از نواقص که به من لذت میدهد ویا از استفاده کردش سیر نشیدم
ولی به خاطر زیاده روی حتما به مشکل میخورم
اما چون دوست ندارم ارامشم از دست برود و دوست دارم رشت کنم
اماده هستم خداوند برای ذعا کردن که خداوند کمکم کند چون در شرایط یا در لحظه
من از خودم قدرتی ندارم که از ان نواقص استفاده نکنم
خدایا تو منبع قدرت هستی به من کمک تا بتوانم نواقصاتم را کم رنگ کنم :rose:
خارج شده است

parvazkon

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 6
« پاسخ #3 : 28 سپتامبر 2014، 10:25:36 am »

بله . من اگر چه بطور آگاهانه جلوی برطرف شدن نواقصم مقاومت نمی کنم ولی اینرا می فهمم که چیزی هایی از درون برای تغییر من مقاومت   می کند و این مقاومت به خاطر حفظ نقصهایی است که از نقص بزرگ لذت طلبی می آیند و به این خاطر که این نقص ریشه عمیقی در وجود من دارد مدتها باید رویش کار کنم تا شاید بتوانم با کمک نیروی برتر آنرا کمرنگ کنم و در مسیر درست از آن استفاده کنم .
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
The Qing dynasty women dress particular - concubin
« پاسخ #4 : 01 مه 2016، 04:53:27 pm »

The Qing dynasty women dress exquisite: widow, concubine don't wear red skirt
< p > History < br / >] King Wu < br / > skirt is extremely love many of today's women's clothing, dress function, ancient skirts and now the skirt have not little difference.
  the ancients for women of the lower part of the body has a strong mystical feeling and the sense of the sacred, and stressed that the woman with a dress cover nakedness. Otherwise,golden goose uomo saldi, it will be considered to be frivolous and shameless. < br / >, whether old or young woman, just married, often neatly dressed in neat dress,air max pas cher, even in the home also to do so. If the visitor, met wife does not wear skirts, will be considered to be the guests disrespectful and rude, spread out will expose yourself to ridicule and supercilious.
  at the end of Ming Dynasty, skirts decorated pay attention to day by day, skirt width also increased to ten pieces,nike tn femme pas cher, waist pleated and denser and each fold have a color, the breeze blowing, color such as moonlight, it referred to as the "Moonlight dress". Yuet Wah skirt is a colorful skirt, like moonlight general touching and elegant brightly, by when the woman's favor.

" red dress to husband and wife and daughters can wear. If a widow, don't wear red skirt, but never in a red dress. If wear dress, the young can wear skirts in other colors instead,hogan outlet, light blue light greenish blue, with the good,hogan sito ufficiale, but always feel unhappy in the heart; < br / > the elderly is children around the knee,nike tn pas cher, you can put a yellow skirt, and until death,mont blanc pas cher, end can not wear a red skirt; and between the couple. However, Zhengshi can wear a red skirt, the concubine don't wear a red skirt, even if her son is already very developed became a high-ranking official. Don't wear is not allowed to wear. "

at that time, in order to women can wear a red dress, there were numerous Di Shu dispute family disputes. Later, progressive minded intellectuals advocated women's liberation, women are no longer binding,tn pas cher, cheongsam has rapidly grown in popularity, women wear skirts also has the freedom of choice.
  Related Articles:

Will not come in the fall

The vicissitudes of the years, memory.

You in the youth who loved, w

That year, he was twenty years old, and she fell in love, first love of the beautiful dark Xu about the difference between life and death, but do not want the unpredictability of life, his love is to be elected to the house of cousin away, into the depths of the red walls, the palace of the inner court away day and night, to the afterlife.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
The movie the long march.
« پاسخ #5 : 11 مه 2016، 11:21:12 pm »

< p > crossed the Xiangjiang River, the film arranged a close-up, a Red Army Guard soldiers swarm on the enemy package surrounded him, decided to open the chest grenade shells stringed, but no depiction of the scene of the explosion, the lens to print full Hongxia sky, do not know this but symbolic martyrs flowing blood? The first road is the long march on the way the most easy to ride out but because of man-made strategic factors caused by the difficulties are overcome. Xiangjiang River after the battle,hogan roma outlet, the Red Army even grams of the Kuomintang forces of four lines, but its own casualties were very heavy, 80000 division spell only left 30000 individuals, although is a victory, but in accordance with this play alone in Northern Shaanxi realignment, no to Sichuan is annihilated. Even so, the Red Army can break through the Kuomintang's four line of defense hundreds of thousands of troops to intercept, the reason why?
 watched the movie "Long March" today. For the film's artistic achievement, historical significance,hogan scarpe, and the reality of the role, I will not go to the analysis of the. Watch the film at the same time, I also in thinking so some problems: Reds are with what to overcome various unfavorable factors, dogged get rid of hundreds of thousands or even tens of millions of the Kuomintang army, made the final victory of the Long March, for the Chinese revolution to retain valuable fire? What makes originally is implementation of the strategic shift of team,hogan interactive outlet, in the long march has played a role of seeder, the revolution in the theory of spread to millions of households.
< p > I think,goyard pas cher, in this stage, the Red Army to avoid destruction because of the Red Army soldiers bravery and sacrifice >
The movie "the long march".
< p > movie "Long March" runtime three hours,scarpe hogan outlet, divided into, two sets, to the audience show the Red Army in the fifth counter encirclement failed after a big strategic shift of historical scenes. Film magnificent, in-depth reproduced when the Red Army Long March encountered a variety of internal and external difficulties,nike tn soldes, with the epic strokes panorama depicts the battle of Xiangjiang River, Siduchishui, crossing Wujiang River, skillfully crossing the Jinsha River, crossing the snowy mountains folder Jinshan, across the vast thousand in the grasslands of the soldiers of the red army in the long march of several large campaigns and danger. It sings the praises of the Red Army soldiers the courage to challenge the limits of self courage to overcome the bad natural and social environment the revolutionary heroism.
 film does not explain the origin and the background of the Long March, probably because it is confined to the movie film. The story is from the Xiangjiang River, the red army began crossing the Xiangjiang. Due the underestimation of the antique, Reid on the withdrawal of troops encountered difficulties and the army with a large number of Buddhists heavy squeeze in Xiangjiang River Bridge, a few days and nights troops also can not completely through the Xiangjiang River. However, time is life, in aircraft overhead the enemy in the Red Army in the bombing,hogan outlet online, followed by a hundreds of thousands of soldiers are coming fast and furious, front, Chiang Kai Shek in intensify arrangement several intercept of the line. The long march of the Red Army was not the first one. It was not so difficult as it was in front of all the Communist Party of China and the army under the leadership of the Communist Party of China. Thanks to the Reds rearguard desperate withstood the onslaught of the Kuomintang soldiers, for the Central Red Army across the river to seize the valuable time. Otherwise,hogan outlet online, the consequences of the campaign the Reds really unimaginable.
Related Articles:

Junior hig

We love science _1201

Peach 300

Confucius lived to be 72 years old, 57 years of experience made him Rende both. Knowledgeable and become supreme University asked, great thinkers, it may be said is earthshaking, dare not say no latecomers, at least is unprecedented). In such a status, when his pupil asked him, his answer turned out to be "Wen Chao Xi may be dead Yi", how incredible!
خارج شده است

cghx0y2drte

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 146
    • uvw421
Online classic sayings of the three
« پاسخ #6 : 24 مه 2016، 08:43:49 am »

2. PPMM is the eyes of the clouds, only the warmth of the eternal right......
2. is now the number of girls who dress more, but more open; the fewer the number of clothes,air max 95 france, but the less exposed!
22. you look like infertility!
2. tiger is not angry is for you Hello Kitty
2. to coax a woman like to hang Q, at least two hours a day, to reach a certain number of days after the sun can be......
22. the happiest thing in the world is to eat, and the second is to be eaten!
2. if a safe environment for girls, she can Y D let you flow nosebleed flow to death!
.
2. wet feet become eternal truly great men.
2. usually in the dining room,chaussure air jordan soldes, study room, teaching building in front of the public crazy kissing - are open to the room!!!
2. I'm sorry to catch you, how do you have a good meaning to steal it?
2. day I saw an old woman in the paper, burned while muttering: received don't buy fund ah ~
 full!
 network classic sayings of the three
2. if in the ten million,scarpe hogan outlet, I will go to buy a house to rent to others,tn requin pas cher, every day to receive a rent. Wow Kaka ~ ~
22. very happy, and gather together enough blocks, and finally to the internet!
2. friend's wife called the "capacity", he is really happy ~ but my heart is still the favorite mountain ""......
2. because of you, Qingdao sea is the sea strange!!!
22. me >
2. "I am a Gemini, what is your seat?" The old and sick pregnant seat......"
22. prices and European standards, housing prices and the moon, wages in line with africa......
Online classic sayings of the three
22. YY is the highest realm of chastity people thousands of miles away in
222. you are Chen Peisi's partner, Zhu Shimao's sister, pig eight quit ah?
22. people and the college girls body sense a lot of elements,scarpe hogan outlet, but also bare thigh it; let's work school girls coat and trousers, two things put body tightly wrapped!
2. just from the day after the end of the female students to come back with emotion: "no matter how high the conference, many high-end people to participate in,jordan pas cher, the people on the stage of Sven in the meeting with you,christian louboutin pas cher, and there is always someone in the bottom of your thigh!"
2. to the woman you feel with your heart, not your head to think about gui*!
2. girlfriend and I separated, in fact, our s..e..x life is still pretty - I am incompetent, she is cold......
2. "accumulate steadily"? Your life is a thing,tn requin pas cher?
Related Articles:

Missing is not obedient, running out

The handle of the small happiness, why he is not how to

Sad and in

The reason is that the society made man. The feudal era is the era of feudal stubborn, landlord rule the roost, warlordism, Weizhuang is feudal poison village, ah q is a coward, he received the despotic landlord oppression, ah q's "false foreign devil" and "men and women protection" thought is the vast of Ah Q is not unique.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
Tgood car charging business layout of the first sc
« پاسخ #7 : 27 مه 2016، 08:46:57 am »

< p > up to now, and the five cities, tgood has in Tianjin, Haikou, Hefei, Qingdao,tn femme pas cher, Shenzhen, Taiyuan, a total of 11 cities layout charging pile 3870 (including planning, under construction and has been put into operation), the fast charging terminal 324, slow charging terminal 3546 a; has the actual operation of 126. Among them,tn homme pas cher, in the fast charge of the terminal building, in the planning of the Beijing charging pile number up to a total of 201; and in the slow filling of the terminal building, has completed planning and construction of the most is Changsha,hogan sito ufficiale, planning the number of up to 2000.
< p > Terios German plan to the end of 2015 occupied 50% of the country's car market charge, in the preferred 40 new energy vehicle pilot city completed vehicle charging terminal 10 million, member of the development of one million, operating a vehicle leasing ten thousand vehicles. At the same time, tgood will build China's largest electric vehicle charging cloud platform,hogan outlet, it will become intelligent charging control center equipment,goyard paris, can call in any country a intelligent charging data terminal, for electric vehicle based on mobile Internet service.
< p > at present, tgood has with Beijing New Energy Automobile Co., Ltd., Anhui Province in Wuhu City, comprehensive energy Co., Ltd. Shandong grace, Changsha numerous Thai auto industry Co., Ltd., Huizhou billion weft lithium can Co., Ltd. signed a strategic cooperation agreement, or joint venture agreement, intends to through a joint venture platform in Beijing, Wuhu, Weifang, Changsha, Huizhou and other cities to promote tgood electric vehicle charging operations.
Tgood car charging business layout first scale
 Terios business layout
< p > in July this year, tgood announced $6 billion into the automotive group of charging system and intelligent charging terminal building, just four months time, with the world's first electric cars swarm intelligent charging system and business model innovation, tgood car charging business in the layout of the country has an initial scale, in 11 cities nationwide distribution of nearly 4000 charging pile, is committed to build "five kilometers charge circle".
< p > tgood original "electric cars swarm intelligent charging system is company after two years of in-depth study,nike air max pas cher, a major breakthrough in the field of electric vehicle charging, with no pile,scarpe hogan outlet, no electric plugs, rolling resistance, anti flooding charging terminal structure, also has mobile terminal computer m cloud management information system,hogan olympia outlet, is the traditional charging pile mode of subversion, the solution to the charging pile disordered charging grid safety, equipment safety, charging safety problems, solve the charging high cost and grid repeated construction, to solve the problem of difficult access, covers a large area of.
Related Articles:

air max pas cher femme zIP0aFidk0AF24yoPQ

88 million 640 thousand provision for bad debts Xi

Hog prices

However, Guodian the reduction to seems to have little effect on the performance in the secondary market of the Hubei energy, December 18, Hubei energy turnover 567 million shares, is a trading day to reduce more than 50 million shares, stock price does not fluctuate, and yesterday the company stock trading volume continue to reduce, shares rose 0.14%, reported 7.09 yuan / share.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Preparation for college entrance examination think
« پاسخ #8 : 27 مه 2016، 09:49:10 am »

third, modify, improve their own composition. Modified at this time to "technical", for example, use of antithesis or repeated sentence, let the beginning more concise and powerful; used for rhetorical question or questions, make the article more momentum and intensity; for parallelism sentence or figurative sentence, let the more literary talent; refer to the appropriate some famous epigram, increase the "thickness" and so on. Because the ratio of composition of the university entrance exam you know everything,ugg pas cher, under the premise of a comparable level of, than who said, say, say grace. Therefore, to revise the composition toward this direction.
 first, the third done since you re writing conception, conception of practice. Because after several practical exercise, and the teacher's guidance and evaluation from the students "essay" reference, students has gradually realize got the examination room composition of the general style of writing. On such a basis, re-examine, judging from their past the, metropolitan new ideas or new starting point, and the new thinking and new perspective may will make your article "more on a layer of floor."
< p > the second, adhere to every day do 10 - 15 minutes of the composition topic conception of practice, the purpose of this exercise is let the brain is always in the excited state of thinking, to deal with a variety of possible the title. Specific approach is based around the simulation exercises of the essay, thinking the questions asked to write what, I should how to write, starting from the perspective of what, with what style, what to write content, how at the beginning and the end and so on. The face of the question of "virtual writing",scarpe hogan outlet, can let the people informed, at ease. Really does not appear in the examination room, the brain a blank, I do not know where to start. "".
 writing is the language exam "half of the country, only careful management, carefully prepared, can achieve the desired results. Near the entrance of the day, we should start from the following aspects, do a good job in the review.
 college entrance examination preparation: thinking &middot,hogan sito ufficiale; modify &middot; improve
< p > "pre will, without prejudging the waste", is that everything should be ready,golden goose deluxe brand, we only "heavily armed" can be in the college entrance examination >
< p > moderation idea practice,hogan outlet online, should focus on those who choose to promote social development and to enhance the realm of life, noble moral sentiment,hogan outlet online, beautiful people, rich cultural heritage materials and the problem, to ensure the effective exercise.
 in addition, some students face the big topic, not so little about a major issue score is not high. Therefore,hogan sito ufficiale, we do in practice, should focus on "topic specific" exercises. That is to choose the right point of entry, to write new ideas. For example, if you write "color" Rainbow symbolism one one speak again, it is difficult to attract the eye of the article". If it has been specifically for a period of experience, a kind of spirit, thinking, a mood, or in front of the "color" attribute, such as: Beijing color,scarpe hogan outlet, natural color, of the Chinese territory of color, it is easy to grasp the rein.
College entrance essay preparation: thinking &middot; modify &middot; perfect
Related Articles:

About the

Awkward hair

The letter

Finally, the Chinese players out, he is not a bit like high jumpers, while scratching their heads, while jumping left and right jump, like a quick boxer, I really like the high jump of material. Suddenly, he quickly ran up and jumped into the cloud nine, after a long time before the fall. The foolish eye, do not know how to write the score, had to write "cannot be measured".
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
Composition students flash point
« پاسخ #9 : 01 ژوئن 2016، 02:05:04 am »

Composition students flash point
< p > I'll give everybody introduction a "angel" Bilin days tolerance, students do not haggle over every ounce, some of my classmates and make fun of her, she will not lay in the heart. Once, Prince Jardine plays a joke on her,charm pandora outlet, accidentally threw her down to the ground,hogan outlet, afterbrain spoon touch on the ground, touch) a bag,scarpe hogan online, she was lying on the table crying for a long time, and the teacher said Tzu Yi Wang, she said: "a little hurt, it doesn't matter!"
 is the first grade when, one day, I asked Fang Wei to come to my home. Playing accidentally pulls out a pile of old books from a beautiful painting book, we were attracted by the book depicting beautiful picture, the "Lotus", "watermelon", "little duck" "bird" every piece of painting vivid. I and Fang Wei by common consent said: "we have to paint." So we took a pen and paper on the draw up. In a moment I'll draw well, feel well drawn, feel immensely proud. Turned to see Fang Wei's paintings,hogan sito ufficiale, the look and gave me a scare, which is painted by Fang Wei, see the "Lotus" fleshed out, my painting and she compared really is a difference of thousands of miles, you see the flowers were blossoming some bud: some proudly in full bloom, simply, and really no what. At this time the party Weizheng careful description of lotus leaf, lotus leaves a little drops of water seemed to roll up. "The picture is too good!" I am unable to restrain the emotions the shouting, clap. Fang Wei was my voice startled, hand flick,nike tn femme pas cher, a painting from across, bad! Because of my carelessness, the Fang Wei hard good painting painting is ruined. I became a traitor through the ages "," party
 composition classmate flash point
 first to introduce my "Iron Man", "mathematical king" Wu Han. He is tall, very much like a philosopher. In a math class, he was very active; one to the class, he did the thinking. This is not over, the other students go out to play, but he is doing thinking, I saw his hand on the cheek, one hand on the paper quickly to write,tn requin pas cher, I came to call him two times he is indifferent.
 I'll introduce you to a "little lady". She spoke softly,hogan sito ufficiale, listening carefully in class, afraid of missing a word. Once, first grade open school meeting, has been open for two hours, we can not help but start a little action, Wu Yu did not do, the principal was moved, the opening will also specifically praised her, but also hold her.
 I'll give you a "singing" the prince of Chen Tongxu. He is a fat man, a bit like Liu Huan,hogan sito ufficiale, on the way to the cafeteria sing to us, we are invariably singing and laughing. This semester has just started, he raised his hand to learn the new song to the students to listen to the students.
 my student Weichang a head of black hair, two pale eyebrows, a pair of bright eyes. She was quiet and lovely, starting from kindergarten is my classmate, I became close friends. There are many interesting stories between us. Let me tell you something.
 I also must find out my flash point, do not dim in the prosperity of the group.
The
Related Articles:

_14 in the rain

Snow is the soul of the Millennium

Bell tower

At the beginning of the coach every day to give him the 300 rounds of ammunition for training, training him, always take it lightly, not aligned target just launched, the shooting achievement not always progress. Later, the coach to him change the training mode, only a day to give him a shot, if do not have hit the bull's eye, no separate training field.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
Take the first year you need to print the first 2011 Samsung will not let you do
« پاسخ #10 : 01 ژوئن 2016، 02:09:05 am »

Take the first year you need to print the first 2011 Samsung will not let you down (Figure)
< p > recently, Samsung launched ML-3310D, ML-3310ND, ML-3710D,timberland boots outlet, ML-3710ND Quad black and white laser printer products, in performance, in addition to compelling 31PPM/35PPM print speed of and automatic duplex printing function, also make its become the focus. In the "garlic you relentless", "bean you play", "sugar the emperor",goyard pas cher, "oil you up" such words emerge in endlessly., Samsung timely introduction of these two printer products, apparently for business users "Puzhang" era "suit the remedy to the case".
< p > in addition, Samsung ML-3310 series and ML-3710 series has a unique cheats, can let the cost saving and efficient office two not mistake, this is eco key environmental protection key. How to make environmental protection,hogan outlet, high efficiency and it has the third-largest cheats by the touch of a button: first, touch eco key environmental protection to achieve a toner saving mode switch, Samsung has its unique print technology, without affecting the viewing effect at the same time,nike tn femme pas cher, reduce printing precision to 600*600dpi, greatly save toner usage, in order to achieve high efficiency; second, start eco environmental protection keys at the same time. At the same time,hogan outlet, the implementation of the environmental protection printing mode. What is meant by environmental printing: 2-4 page content is usually what we see, through the Samsung ML-3310 series and series of ML-3710 automatic scaling to a certain proportion and print output on a piece of paper, magic achieve multiple pages together. Third, in addition to carrying the two cheats,hogan sito ufficiale, ECO key can realize automatic two-sided printing. This three effect in one way how to save the number of printing paper, the user can count on their own to know.
< p > many enterprises for reducing office costs and environmental considerations, require employees in ordinary print data use double-sided printing, do not have two-sided printing function printers require staff manual feed, greatly reduce the work efficiency, if in the manual paper and a piece of paper to reverse or placed error will cause the print data output upside down and wrong, and once the printing error, we must again, fee costs of paper and ink, saving costs in mind naturally difficult to achieve. Samsung ML-3310 series and ML-3710 printer series automatic two-sided printing technology of these enterprises will undoubtedly have a very important significance,golden goose mid star, without manual tipping paper and paper feeding, greatly reduce the error rate and efficient office easily.
 Samsung ML-3310D, ML-3310ND,sac guess pas cher, ML-3710D, ML-3710ND also supports four new paper >
< p > Cuntucunjin the office space required is undoubtedly the compact design of office supplies, Samsung four new models in the body size are only 366*368*252.9mm, lightweight fashion appearance is one of its characteristics, business users will no longer because the printer is on the occupied space is too big and it piled up in the corner, even if is the printer is put on the table, the rest of the desktop space is enough to complete the other work.
Related Articls:

Online education competition channel form of products or become the next outbreak point - Online Edu

The society has forced copyright piracy is the indirect recognition of the legitimate

Official m

In the 20 years of the 20th century, the world is not so much of Alice, this equipment is useless Wu to, otherwise some popular. Jansen ·, a New Zealand man, decided to make such a route navigator. He put two brass modeling pipe welded together, and cuts a microscope slide door, and put the text portion of Google Maps Navigation Service make the catalog printing to a piece of tissue.
خارج شده است

bcfg5b1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 157
    • ghi135
2013 class last term.
« پاسخ #11 : 02 ژوئن 2016، 07:54:19 pm »

1, "National Day" and education to the children, to cultivate children's love of the motherland's noble sentiment.
, a rectification thought:
5, monthly hair bedding home laundry once or twice, toy twice a month disinfection and cleaning; towel cup cleaning every day, every week disinfection twice.
3, develop before meals, after the wash, wipe your mouth after a meal, the correct use of towels and other good habits.

September:
I
1, insist on doing morning and afternoon inspection, can be timely detection and timely treatment of disease.
5, according to the age characteristics of the class of children, to education syllabus as the basis to develop practical teaching plan, earnest good each class, organize various games and activities.
4, take care of children with a happy meal, do not do strenuous exercise after meals.
1, abide by the work system of the garden, actively participate in the regulation of learning and service learning, do not be late, don't leave early,hogan sito ufficiale, conscientiously do a good job in the education notes and abstracts.
2, the creation of the angle of the natural angle, books, toys angle angle, make full use of the corner, enrich the contents of children's indoor and outdoor activities,hogan outlet, to cultivate children's hands-on mental and physical ability.
3, manage the class and child care items, the establishment of teaching toys, books and property registration, to avoid loss of damage.
2013 class last semester work plan
 four: Life Management:
October:
1, the establishment of the implementation of the child care system to prevent loss.
2, seriously carry out the daily life of children,barbour paris, a serious implementation of the health system,ray ban outlet, do a good job in health disinfection, and earnestly cooperate with other teachers to do a good job in teaching.
 three:
1, the first week of school routine training, making routine work, teaching plan. The class comrades remain consistent, consistently meet the requirements, the end of Park Commission check.
2, seriously study and good behavior in children love work, love the collective, love to help others to cultivate students; through walking,scarpe hogan outlet, observation, storytelling and other activities, to cultivate children's love for the motherland and the people of good quality.
 to implement the work plan for the State Park, the City Board of education, a kindergarten in the inspection and acceptance of all the teachers, we two classes together to do the following work:
3,hogan outlet, to the children of "teacher's Day",hogan sito ufficiale, "Mid Autumn Festival" festival education.
4, with the kindergarten do "full moon heart sweet my reunion with my parents large mid autumn parent-child activities
2, the morning reading time, review the knowledge of safety and etiquette knowledge.

2013 class last term.
2, cultivate children's self-care ability. Such as: finishing appliances, toys, bed, sorting clothing, cultivate children's good habits from childhood love of labor.
 health care.
,golden goose outlet.
 five: the focus of this semester:
Related Articles:

A summary

A summary

Class teacher work speech 2015

According to the deployment of learning school science development view, these days, through learning and group discussions and other forms of learning, I to the scientific development concept spiritual essence and the scientific connotation have more profound understanding and the understanding. Conscious of my work and the actual requirements of Scientific Outlook on Development, found that there are some specific problems.
خارج شده است

این صفحه در 0.104 ثانیه 22 نمایش داده شد.