انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

به خاطر بسپار :
همراهی خدا با انسان ، مثل نفس کشیدن است ،
.
آرام ؛ بی صدا ، همیشگی

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال3 قدم 6  (دفعات بازدید: 2609 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال3 قدم 6
« : 05 دسامبر 2012، 09:39:05 am »

3- ایا فکر میکنید که خداوند میتواند نواقص اخلاقی  شما را بگیرد؟ اگر میتواندچطوری ؟ و نقش شما در این میان چیست؟
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
پاسخ : سوال3 قدم 6
« پاسخ #1 : 18 دسامبر 2012، 10:03:35 am »

:rose:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #2 : 22 دسامبر 2012، 10:40:49 am »

بله
همان طور که هیچ کس نتوانست مواد مخدر را از من بگیرد جز نیروی برتر(همان خداوند)
خود خدا هم میتواند نواقص من را بگیرد
به شرط ان که خودم بخواهم و صحم خودم را در این راستا به اجرا بگذارم
سحم من کارکرد این قدم مشورت کردن و به اجرا گذاشتن ان در زندگی است :rose:
خارج شده است

parvazkon

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 6
« پاسخ #3 : 24 سپتامبر 2014، 04:25:41 pm »

3- ایا فکر میکنید که خداوند میتواند نواقص اخلاقی  شما را بگیرد؟ اگر میتواندچطوری ؟ و نقش شما در این میان چیست؟
بله می تواند ، به شرطی که من از سر راه خدا کنار بروم و نخواهم که نواقصم را کنترل کنم چون از انجام این کار عاجزم ! سهم من این است که خودم را در شرایطی قرار ندهم که مجبور باشم از نواقصم استفاده کنم . مثلاً اگر نقص شهوت رانی دارم نباید به عکس ، فیلم و یا زنانی که تحریک کننده هستند نگاه کنم ، سهم من این است که در این گونه موارد سرم را برگردانم و نگاه نکنم بقیه اش هم مربوط به خداوند است که چگونه مرا از درگیر شدن در این نقص اخلاقی حفظ کند . یک بخش دیگر از نقش من این است که تا آنجا که مقدور است در مورد بیماریم و ابعاد مختلف آن کسب دانش کنم ، کتاب بخوانم از اعضای قدیمی و با تجربه در آن مورد اطلاعات بگیرم ، چون هر چه بیشتر بیماریم را بشناسم بهتر می توانم آن را کنترل و تدبیر کنم .
(( تا مالک نقصهایت نشوی خداوند نه از تو می گیرد و نه از تو می پذیرد ))
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
The ink is thick, to the world.
« پاسخ #4 : 11 آوریل 2016، 10:35:42 am »

- signature
< p > the faint scent of ink, could never do love the true meaning, Xiangshou life of the promise, tolerance and understanding is always a key to the good, you cannot open heart >
< p > hurried away years with our laughter, quietly flowing time have we tranquil and insipid love,scarpe hogan outlet, melancholy,air max pas cher, in your forehead is just a distant legend, lonely, in my mood just an ancient miracle.
Time: 23:38 2012-04-22 source: network editor: network reprint Click: Second
< p > cold wind,jordan pas cher, you call the Mou light watched in the past years, I staggered mood walk in the pace of your poem, scattered in the fleeting time. Dream always have you, life always have you, in the words of the world, your name is still gorgeous.
 your gentleness,chaussure tn pas cher, will always bypass my thoughts, grow in my life.
< p > I use a paper ink, write down your crystal name, my happiness, I meet, in early winter opened the curtain quietly waiting, that touch of your passion, let me in time to linger in your infatuation companions, struggling to defend. The snowflakes flying in the sky, you can have is the incarnation of pure.
< p > only for meet with you, my lonely heart don't feel cold, you will wither withered and yellow into mud, buried deep in this season. Your mind,goyard pas cher, flying in the sky turned into snow, all over the sky crystal filled in my world, you with the youth breath, I shook to the winter a burst of cold.
< p > only because love you, I whisper words of transfer that a deep love, you occasionally lonely and empty feelings, whether it can feel from me the warmth and concern? In the quiet night sky, my love is like a beam of light, shining in your sweet dreams.
 your beauty, blossom into the warm sun of this season, your smile, fade all the sadness of this season. The rhythm of life, traveled into marshes, a grain of dust, my hand, hold your heart, into the pulse of this season.
< p > in hand in our beautiful poetic love full of long unbeaten rose, in the picturesque landscape scenery, I delete all the troubles and melancholy, only to hold your hand,mont blanc pas cher, forever and never separated.
< p > tonight moonlight scattered in my mood, I used the hazy color recorded under your dream white, the joy of warmth such as wisps of beautiful satin, hang every corner in my heart, I with you gentle, quietly interpretation of the lonely heart,hogan interactive outlet, night, always somehow liaoluo from my thoughts.
 said the flied time, I together with you in life,hogan outlet, gradually become dull and warm. Through to meddle fleeting time, that from the depths of the heart feeling, spread quietly in my ordinary life and feelings from the bottom of my heart, that is, this life for you, I would be happy, no regrets.
Related Articles:

Dear, thank you.

I write to you in a distant place (17)

With my gr

Aries, cheerful and lively, careless character they like a few words with the people around them, a joke what. Undeniable, witty humor joke can indeed play a role in regulating the tension, but straightforward Aries temper, easy to make their outspoken tell others may not want to hear the truth, which could cause others dislike.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Abram refers to Liuxiang, pull a curtain of incomplete
« پاسخ #5 : 12 آوریل 2016، 11:18:58 pm »

< p > blame the clouds and covered the moon, but did not want to scattered clouds beauty and surprise; hate snow, ushered in the cold and cheerless, but never Xiangxue ume in arrogance heroic; worry Acacia, thin brow before a mirror, never Xiangyan return again after the tears of joy; a waiting, a curtain of incomplete, there is no bound, but flowers cluster Kam in the long river of time.
< p > kite away, chasing a breath of wind, struggled to cut off the hands of line; thought is free, but fall in the toes, silent cry in resentment; gently picked up, flying again, cheerful figure jumping in the sky, no longer capricious, less depressed, just want a simple hug blue sky, a sky dancers and spin up the most gorgeous posture.
< p > prefer eyes, endless wandering, marching suiying murmuring as steady, over the mountains,bottes ugg france, across the steep, import Wang que; stop and go for a walk, and slept with the flowers, and leaves as pillows, altogether builds the dreamlike, I do not know who is where, roam Xinhai reluctant to wake up >
< p > the red wandering,hogan outlet online, a tree green to stay, not for greenery, just want to be read to and memories of feeding; month cold or missing, captures a white moonlight,air max homme pas cher, gently put in the palm of the hand, and warmth into the heart, full load the scenery along the way.
The HTML template Abram refers to Liuxiang, pull a curtain of incomplete
< p > a drop Qinglei, according to in the heart, clear lines like vast stars, separated from each other but to cherish each other; the butterflies, if the orchid orchid,hogan scarpe outlet, elegant fragrance dotted white teeth, pull a curtain of blue dream, busy watching the world Qingzhi, thin aftertaste incomplete as the Aoxue Samuume, emerge million years left.
< p > look into the distance when Fengqiao Hanshan Temple, moonset Wuti frost Xia sky, Zhang Jiquan choose landing, to worry about fishing, song fengqiaoyebo, then rang the vast; if not missed and third, would not have been so mood, not difficult to sleep the midnight bell heard; somewhere, so it is incomplete and also is good margin.
< p > life, love, a world of tears, a lifetime to walk on the road, the scars of a butterfly, smile in full bloom on the branches; across the sea, diffuse clouds, running day and night in the world,scarpe hogan outlet, carved stone hard, evening smoke rise of nostalgia; so, as far as the reincarnation of the ways of the world. To get a thorough understanding of Buddha said the Zen; do not care about the outcome, don't care about the margin of shallow, just want to keep the window that inch, peace, the incomplete, through this life.
< p > red tears drooping, dark candlewick, lightly the past if cold and windy, hurt the heart, broken to read; and remember, but once, just draw thousands of fans in the ocean,hogan outlet, not pain, just want to cherish the past.
< p > ask, blooms Millennium spotless, no seasonal change,scarpe golden goose, no flower falls withered and does not grind into mud of friend, is the perfect ending; ask, building from the ground up, no long bridges, no mountain bamboo and quiet, no warm bonus to cherish, whether it is destined trajectory; ask, childhood is not met refresher, daring without the mountain falls and the earth gives way, Huaqianyuexia not touching,nike tn pas cher, no rapids frightened walking arm in arm, is a lifetime of love; not perfect, nor are all sorry, only willing to roll up the incomplete of the most beautiful in life, in my heart.
Related Articles:

Informal f

Jobs and h

One of the

Spring City fly everywhere, cold fooddongfeng Liu." Desolate tomb filled with shame pain, I have repeatedly told myself not to think, this is not my character, I from the thinking of a normal person to think about things, can be the tomb of the mourning pain, has broken all my insistence.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
Time, if you can go back, please don't give me up
« پاسخ #6 : 15 آوریل 2016، 04:40:37 pm »

.
.
 is the person who knows you best,
 class is so serious,
 is more and more corrupt,
 is now the face of decadence,
 sad happy,hogan interactive outlet!
 be so weak?
 the stubborn girl,
This does not call its
 is so full,converse pas cher,
 so at ease,
The
 smiled and laughed and cried too.
 but this is the result of my own,
 always love locked himself in the room,
.
Time, if you can go back, please don't give me up - cause lost in time
 such a gap does not really allow me to accept,
 I once again indulge yourself,
 how do I feel more and more strange to you?
 is not happy,
 even I look down on you,
 now life is contrary to what had been longing for,goyard prix.
 I'm more afraid to face
.
 but I still laugh meixinmeifei!
 is not affected by the way.
 how long have you been listening to an entire class without concentration?
 so I love teacher.
 can I have in the past,
 how long did you have to raise your right hand to answer the question?
 I'm your most pro,
 so happy for just another way of pain.
 don't blame anyone!
 numbly, happy,
 I can not have in the past?
 just to escape from reality.
 and
 and so dazzling.
 how long have you not picked up the textbook carefully prepared, reviewed?
 I have nothing to say!
 let me fall more thoroughly, more secure!
 days like an arrow in the general shuttle to have been looking forward to the present.
 sad happy,
What time I
 what's wrong?
 since three years ago I would not have had that smile,hogan outlet online.
 remembered before the good,air max pas cher,
 so full of hope,hogan outlet online!
 how long have you been without a pen to write your homework,golden goose outlet?
 not to mention the people around you!
 more and more laissez faire,golden goose sneakers!
 you really become a stranger.
 is now zero or one years and three months,
< >
 is very happy,
 and I are so harsh on yourself.
Related Articls:

last。

sunny

To give my brother a ring! Brother has more than once to his mother cried out, to buy him a gyroscope. No, no, my sister is smaller, the ice is brought to my sister play an ice flower! Other girls hair on the temples are in a red flower, the son of Yun think safflower tacky, sister if wearing a transparent ice, good-looking!
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
little meat put into play self
« پاسخ #7 : 05 مه 2016، 02:12:52 pm »

"Running man&quot,goyard pas cher; small meat not enemy uncle Baby insurance stripped Chen pants
 run group to meet the challenge to show the indomitable spirit of unity
 little meat put into play self
 in today's many variety show,goyard paris, "run the brothers" is absolutely one of the most easily put into the program. Not only the audience while watching the show is easy to produce empathic substitution,golden goose sneakers, stars are faced with interesting and full of competition game also easy to play a play just forget the star identity,air max 95 france, showing the original emotion and personality. In this week's program, young little meat to also slightly stiff,scarpe hogan outlet, draw when they did not dare take the initiative forward,golden goose saldi, and once played hey becomes total devotion, revealed in other programs do not have to show a full personality. Program,goyard prix, the youngest exo group member Zhang Yixing tear famous link in this may take "first kill", but bobel face a "Declaration of predecessors", young man at first very politely promised a guessing game showdown, after the lost and a very handsome promises and modest personality by many users praise. But in the game Zhang Yixing is always because of too much input to forget with the film like, this shows that the "run" for the star's appeal,hogan outlet, the age of the basic control does not live. Even if is the second came to the "running brother Lin update, face two" play brother Chenhe and Kai are almost no mercy, tear of the famous war for their Ko, in order to prove their ability. Probably only "run the brothers" can be fun and competitive combination so perfect, to attract everyone involved in the participation of hundreds of enthusiasm.
 face show 100 percent and the strength of the little meat, in age and body.
Related Articls:

Selina returned to Taiwan for skin grafting

The ultimate challenge Huang Lei cut Huang Bo shir

At the same time, the energy and dedication of Chen Xiaoqi "is also infected with yourself, make yourself more efforts to give the audience a better film. it is reported that "ah PI Secretary" tells the story of stories in the 1970s and 1980s, reproduces the chenpixian in Hubei served as secretary during the period of time.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
In the end what is the price of Shenzhen
« پاسخ #8 : 10 مه 2016، 04:33:53 am »

< p > to see the mayor of Shenzhen the above remarks,scarpe hogan uomo, I have two feelings: first,scarpe hogan outlet, in the face of the media BiWen, acknowledged the prices rise too fast. In fact, even if do not want to admit, it is no way.
 to stabilize prices in a reasonable range, the city government on the one hand to increase the housing projects and affordable housing construction, on the one hand,nike tn pas cher, the study of regulatory policy, but also hope that we are to discuss how to stabilize prices.
 so, Shenzhen official is how to treat? Recently, the mayor of Shenzhen for the first time to talk about a few real estate prices in Shenzhen. Let's see the details.
< p > because of the National Bureau of statistics 70 city price index, the Shenzhen housing prices soar, 2015 December prices index rose nearly 48 percent. According to Yang know: National Bureau of statistics of the index, is owned by the State Statistics Bureau refrigerators implementation of, local government has no right to interfere! In other words, the Shenzhen authorities can not control the work of the National Bureau of statistics, other cities are the same, such as Shanghai (real estate) official also can not modify the month 18% year on year increase!
 data released by the Shenzhen authorities,sac goyard pas cher, also note that the price increase is staggering: for example, in February 1st, the Shenzhen municipal planning and Land Resources Committee released the January 2016 Shenzhen property market data. Data show that in January the average price of new homes in Shenzhen and then climbed to a new high, the average price has reached 46515 yuan / square meter, an increase of 74%.
[in the end what is the price of housing in Shenzhen? Over the past year,nike tn pas cher, Shenzhen (real estate) prices rose rapidly, has been confirmed by a variety of statistical data,hogan outlet, so the national media are closely concerned and explore the mystery of the price surge in Shenzhen. (Xinhua)
 over the past year, Shenzhen (real estate) prices rose rapidly, has been confirmed by a variety of statistical data, so the national media are closely concerned and to explore the mystery of the price surge in Shenzhen.
 Shenzhen two sessions concluded, mayor Xu Qin held a media conference to answer reporters' questions. A reporter asked: last year, Shenzhen prices high prices led the country, what kind of impact on the social and economic development?
 answer: Shenzhen last year, prices rose too fast, we believe that prices are rising fast. Shenzhen housing prices more factors,mont blanc porte mine, mainly including the demand side and supply side. As more young families in Shenzhen, public income continues to rise, the city's comprehensive environment continues to improve, coupled with the inherent concept of public housing consumption, the Shenzhen people's willingness to buy a house is very strong.
Mayor
 from the supply side, although the land supply in Shenzhen last year, talent and affordable housing is still increasing, but the integration of urban land resources is limited. Two factors together, so that prices continue to rise in Shenzhen.
 December 70 cities new commercial housing prices rose year on year sort of
Yang < br / > the second sense: the mayor of Shenzhen for the interpretation of the high prices, in the interpretation of the demand side,goyard soldes, too much emphasizes the young people, income growth and housing consumption. In the mayor's eyes, these needs are normal.Related Articls:

Abidal was found in liver tum

Lippi's birthday was called J

flag, who

According to the reporter, according to the contract, Shenhua need pay salary in the month on the 20th, the three foreign aid, but so far they a penny have not received, only to receive club play IOUS and on Wednesday the Shenhua club to a team of 150 million yuan to the derby win the prize and before a draw in Tianjin obtained draw bonus 40 million yuan.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
If you don't work hard for our future, you can pro
« پاسخ #9 : 15 مه 2016، 04:46:02 pm »

at our age, the boys are often more naive, girls are more mature. Girls fantasy after xiangfujiaozi life, washing my hands to make the soup happy appearance, and even began to calculate two people how to buy a house, how owing on the loan. But at this time of the boys, for their own and lovers of the future, often only stay in three words "together" above,hogan outlet, but do not know how to do. So you can often see the girl said I have to give her a daughter, to wear a red skirt, she wore a small braid,golden goose sneakers, but not to see the boys say so. Girls dream is very trivial, but very practical, the boys dream is very beautiful, but some more ethereal.
 friend A once told me such a story, she had asked her boyfriend, do you have any dream? The boy like most of the world's know how to coax the girl's boyfriend, spoiled touched her head and said: I want to and you have been together. When she told the story, her face was so sweet and happy.
 people say, 20 years old is a girl the most beautiful age,chaussure air jordan soldes, is also a more than 20 years old boy most of the age. I have seen the separation of many lovers, the biggest difference is that they have a future conflict. Yes, a don't know what will happen in the future, they would fight,chaussure jordan pas cher, would dispute, will be disappointed to each other, finally completely obliterate their future. You are sure to ask me to consider the future,nike tn pas cher, not just to explain their feelings of responsibility for this section of the attitude? Of course, I think so too. But the key is not what they are discussing is the future, but their entry point of the large phase. One is not clear enough, one is not enough confused. For example, the boys think, I want to marry you,scarpe hogan outlet, and on the line. The girl will think, what do you take me?
 is now in the community, we have heard that many girls abandoned the University of her boyfriend, instead to join the more affluent society in the embrace of the story. Because this kind of story emerge in an endless stream, there are a lot of girlfriend young boys feel the pressure is very big, and there is no girlfriend boys, many will be no girlfriend, attributed to is now the girl too worship on Environment
< p > later two of them not accidentally broke up, because the boy every day just to play the game and ignore her, to skip class, hanging branches as routine. Friend A is very sad, she shook her head and said with tears, "I have no future with him.". But then, I never heard her mention his name. This story, like a lot of stories, and even then it was forgotten.
 if you don't work hard for our future,scarpe hogan online, then what do you take to prove that you love me
< p > I hope this world every boy, said, "I'll have to and you together, don't put it as a chicken, like the sweet nothings, tasteless but wasteful to discard,air max pas cher.
< p > then I gregarious to follow her laugh, but didn't have the heart to ask, then he to this goal, what to do?
Related Articles:

The small

A landscape

Albert you

Another little monkey cried, he sat in the tree thinking of the other three little monkeys will have any way. A little monkey, think of a way. His name is sitting in the branches of small monkeys breaking a root long branches down and think of a way out of the little monkey picked up branches play pool, fishing, fishing balls back. Finally, they from the far from the pond place happily continue to play ball.
خارج شده است

dfg8x5sdfy

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 161
    • abc659
With a smile to do the veil, the snail like growth
« پاسخ #10 : 16 مه 2016، 03:18:30 pm »

< p > I believe I was able to endure hardship, so you will not feel pain, but bitter eventually will my package and package that in sunny days to cry me! But I believe that my future is not a dream, we are born not a child of God, but we have a dream!
 with a smile to do the veil, the snail like growth!
With a smile to do the veil,sac goyard pas cher, the snail like growth
 for three years after the college entrance examination, must start at this time, at any time can not forget to learn,tn requin pas cher, as far as possible to have their own time in each harvest. I think,nike tn pas cher, in order to Fudan, be a lonely nerd and how? Tomorrow's day will continue, despite the overlap of today's shadow, but for my dream,hogan outlet, I am willing to!
 I want to have a periodic review. Under normal circumstances in the monthly exam two weeks, taking a day within two weeks of this schedule to fill all, step by step cycle progressive review. Although I know that every day is very hard, I will be very tired, but no relationship, in order to dream, everything is worth it!
 from the beginning of the high school that will begin,air max pas cher, my dream, is the Fudan University. High one last semester has passed more than half, I seem to feel that my dream is out of reach. I cut a few characters on the desk: Fudan, my dream! Now I don't know how to pursue my dream. Just know that every day after getting up to look at it,hogan scarpe, and then again again. Every class accidentally distracted,goyard prix, my mind immediately jumped out of Fudan,nike tn pas cher, I refreshed, the dream of power powerful let me smug.
Related Articles:

Goodbye Me

I have a crush on him.

Associated with mosquitoes

From small to large, nobody tell you how to get rich, they have been living until the dead follow the prescribed order. This is the father's generation of the general outlook on life. Thereout, father then scold me I never bicker with him, because that is the differences in values of two generations of people, I can't completely according to their life view value or view has life been. So, I have been in the bottom of my heart to resist, more time by their own will to create the future of life.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451

< p > for the restructuring plan,hogan outlet, air force said Xihang group, Southern Company and Li Yang Group R & D assets injection, helping the company to form a set of aviation engine R & D, manufacturing and sales as one of a complete industrial chain.
< p > yesterday, the stock almost opened the limit, to 1.3 yuan / share, to close at 12.45 yuan / share, and aircraft and aviation sector also annihilated become the heavy disaster area.
 however,nike tn soldes, this looks very beautiful, the major restructuring plan announced yesterday suspended. According to yesterday's announcement from powered aircraft,hogan sito ufficiale, due to the major asset reorganization involves the aero-engine business and assets, according to the relevant provisions,air max 95 france, before the matter and approved by the state-owned assets supervision and administration department,scarpe hogan outlet, administrative department in charge of the defense industry need of this major asset restructuring to give approval, and before the 2011 third temporary general meeting of shareholders, SASAC and the defense industry authorities were not on the restructuring plan approval given. Therefore,hogan outlet online, the board of directors of the company will decided to cancel the meeting 2011 third temporary general meeting of shareholders, and to suspend this major asset reorganization.
 has experienced more than a year of waiting, the aviation power restructuring plan was finally released last August, the same year in December 30th,golden goose outlet, the company's board of directors to consider the issue of shares to buy assets on the company to issue shares to buy assets. According to the motion, the Chinese Aviation Industry Corp (referred to as the aircraft industry) to be based on the aircraft dynamics as a platform to integrate its aviation engine business.
Air Force announced a reorganization of the stock suspension instantaneous limit
< p > of report from our correspondent (reporter Liu Feng) yesterday, the Xi'an Aero Engine Co., Ltd. (hereinafter referred to as "Aerospace Power shares) announced to suspend the restructuring plan involving funding of nearly 40 billion. The reason is that the state-owned assets supervision and management departments and national defense industry departments did not on the restructuring plan give a reply. A message yesterday the stock early limit opening moments,tn pas cher, affected by the weakness of the market and this message, aircraft manufacturing, aviation sector also fell across the board.
Related Articls:

Hot money speculation involving mining concept to clarify the Toronto Stock

Hainan rub

Ultra day sun and SAIC signed cooperation asset 100MW solar cell

The operation of wind power projects Pinglu a 49.5mw and Pinglu second phase 49.5mw project, all in the construction period, of which Pinglu project is expected in January 2012 to build grid connected operation, Pinglu to the second phase of the project is expected in June 2012 before the completion and the realization of parallel operation.
خارج شده است

fgh36h7wrd

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 107
    • lmn070
Sad sentences about shooting stars
« پاسخ #12 : 22 مه 2016، 03:45:43 pm »

, meteor is very beautiful, you are very beautiful, but the meteor is very short, I hope you will not be in my... Disappear too fast!
Precious place
Sad sentences about shooting stars
< p >, red silk thousands of miles long enough, who can really indifferent to life and the real separation, who can truly ignore life really lost, heart to heart is passionate accumulation; give up and dedication is not easy, and know how to insist on, know how to be patient, know how to love a little bitter, know how to pay for love a little, early in the morning while the wind blows,hogan outlet, the evening is still will have the splendid scenery, even if it is dark at night and no meteor, romantic,< p >, the moon send empty cabinet / breeze swept the Milky way, the night breeze gentleman / Jun Shu frown; look at the meteor had / gentleman may pick a star; tayue Jun return / remaining Jun Yin song,
< p >, the night view of the stars in the sky, Beidou reversal, the meteor flying, draw down the world, endless void,golden goose sneakers, who is the most dazzling, ethereal space and fate, feeling trapped life,adidas nmd runner pas cher, Schumer, hundred years,
, she is like a meteor, flashed a short and beautiful light will disappear in the vast universe, once again looked up the night sky, we can not find the beginning of the home.
,scarpe hogan outlet, said that the meteor responsive.
, how good would I be if I were a star? Even if it is a meteor, only a moment of brilliant is also good.
, I want to travel with you one day. To that haven't been to the place, no luggage, no bag, no computers and no phone, sitting on the top of the highest hill, catch the last of the meteors, can listen to music, talk about movies, eat, as long as we together,hogan outlet, just is what can be.
, vows is like a beautiful meteor is beautiful but that moment...
,adidas yeezy pas cher, a meteor across the sky to pray, even if there is no desire, at least,hogan outlet online, let me see it was so touching.
 2, that is the fireworks blooming meteor fall, that is the beauty of the fall is in full bloom.
, two years ago, the meteor over, do not know her desire to achieve it? By now I still can't forget
, in my eyes you are too late to make a wish meteor, although beautiful, just over the net.
 2, I do not know how long a cup of wine in the end, the value is not worth the aftertaste? I don't know how long a meteor across the room in the end, the value is not worth to pursue? I do not know the time of a season of flowers in the end can be brilliant, the value is not worth waiting for? I don't know how long I can keep it for you, stop in red place, silently guarding you warmth.
< p >, the meteor, as a short and beautiful, across the black silence of the night sky, releasing the fleeting light, though weak, but no one can ignore its existence. Life is like a meteor, is full of wonderful and legend, as a beautiful legend, whether it will be as short as a meteor,scarpe hogan outlet, others can not decide, God also decided not, only to master their own. If you are willing, the meteor can become eternal.
Related Articles:

Those clas

Read the s

Anne baby celebrity quotes, Anne baby sayings

Do not complain, do not complain, do not blame, and constantly strive to climb, will eventually be in the dark night, looking to the beautiful flowers in full bloom. Some of life and self, can be used to overcome, but also used to get along. The fate of the wonderful, not only in imposing between those dull and quiet, is another kind of spiritual strength.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Recommend a good book _0
« پاسخ #13 : 27 مه 2016، 02:57:43 am »

I recommend this book called "Charlotte's Web". The main content of the book is: this book is mainly about in the Zuckerman's barn, there lived a group of animals, including Wilbur and spider Charlotte established a sincere friendship. However, Wilbur's future destiny is to become bacon ham. As a pig,goyard pas cher, Wilbur's greatest desire is to see the snow in winter, but can only despair to accept the fate of the ham,hogan sito ufficiale, but the good friend Charlotte is convinced that it can save the pig. It spits out a root wire in the pigsty weaved by human beings as the miracle of online text, which makes Wilbur in the market won the special award and a enjoy the future,stylo mont blanc pas cher, pig was saved. Pig finally saw the first snow in the winter, while Charlotte was dead,tn pas cher, and then,louboutin soldes, like all the reincarnation, the new life was born, the emergence of new spider.
 I have read a lot of interesting books, among them,mont blanc pas cher, one of the most impressive to me is Charlotte's web.
 recommend a good book
 I recommend this book because the author of this book is very exciting for the description of several important characters in the text, the story is interesting to read. From this book, I also realize a truth: between friends should help each other and live together in peace to Charlotte and Wilbur like that of mutual care and help, on the bridge of friendship not stumble,scarpe hogan online, this is a true friend! Comment: a very valuable is not only describes the content of the book, also wrote a recommendation,yeezy 350 pas cher, showing that you on this book really like.
Recommend a good book
Related Articles:

Small fish

My good friend _11111111111116

I love my hometown four seaso

The Golden Rooster students eat millet gold, I did not eat white raw silver?" "Ha ha!" My mother giggled, smile like a blooming chrysanthemum, I also gave a silly smile. Later, my mother told me that, under the golden eggs is a fairy tale. I foolishly, gazed at the mother, that is groundless my mother's mistakes. Afterwards, I still do have a silver ridiculous dream.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Healing robot
« پاسخ #14 : 27 مه 2016، 03:49:56 pm »

Wednesday weather: sunny
 the vastness of the universe, there will be a shining star, the planet called the hospital planet". Why is called the "hospital planet"? Because there are so many hospitals on the planet, the staff of the hospital is a high-tech robot. Can also be said: "the hospital planet,hogan outlet," the medical effect of the universe is the best, the most prominent.
Healing robot
 I am the president of the "Star hospital", the ability of the "little doctor" on the planet of the hospital is very high. They invented a lot of medical technology,hogan olympia outlet, such as: "regeneration",scarpe hogan outlet, "transplant organs", "change the brain"...... wait。 Where the robot medical guide, standing at the door, as long as the patient to the hospital to, with the "robot medical guide" to cure illness, "robot medical guide" will the sent to the patient to cure any disease of the "green passage", will immediately to the doctor. If the patient has a broken heart, a robot doctor from the heart can clone healthy people, to give the patient heart. If there is an accident, the patient's head crashed,scarpe hogan uomo, robot doctor on the report to me, I immediately ordered relevant departments,golden goose outlet, cloning of a brain in healthy people, and "wireless computer" on the universe of all medical experts convened,ray ban aviator outlet, postdoctoral consultation, for brain surgery, these experts, Bo dry distribution on Mars and Saturn... On,scarpe hogan outlet, they use a wireless computer remote control command robot surgery. Robotic surgery, surgery without anesthesia, surgical knife is a laser knife, the blood that touched the temperature of the laser knife, immediately solidified, so surgery patients a little didn't feel any pain, a little bloodless. The operation is fast and accurate, even the capillaries and nerve are very accurate, almost no error. I also organized "planet of the hospital" rest on its laurels of science and technology for scientific research, developed a "reduction Dan", to give the people on earth to eat, patient eat immediately to restore health, improve the lifelong immunity.
 will cure the robot
< p > hospital planet is a planet a medical technology is very good, there is a disease on the earth,adidas yeezy 350 pas cher, why not to hospital planet Zizi?
Related Articles:

If I were a monkey _0

And childhood go farther and farther

Finally, the Chinese players out, he is not a bit like high jumpers, while scratching their heads, while jumping left and right jump, like a quick boxer, I really like the high jump of material. Suddenly, he quickly ran up and jumped into the cloud nine, after a long time before the fall. The foolish eye, do not know how to write the score, had to write "cannot be measured".
خارج شده است

این صفحه در 0.088 ثانیه 23 نمایش داده شد.