سوال 2 قدم 6

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

بي وقفه آزاد بوده ام تا هرگز نتواني از من جزميتي بنا نهي. اگر بخواهي چنين کني، فقط خود را ديوانه کرده اي! ارثيه واقعا وحشتناکي براي محققان بجا گذاشته ام! از حرفهاي من چيزي نخواهند فهميد!! همين خوب است که کسي نميتواند آئين يا کيش خاصي از من بسازد. نه! اين ناممکن است... واژه هايم تو را مي سوزانند، ولي نميتواني هيچ گونه الهيات يا جزميتي از آنها بسازي. ميتواني راهي براي زندگي بيابي ولي نه جزميتي تا با تکيه به آنها موعظه کني. ميتواني شراب شورش را از اين جام بنوشي ولي نميتواني درونمايه اي انقلابي را با تار و پود آنها ببافي. واژه هايم تنها آتش بپا نمي کنند! اينجا و آنجا باروت را نيز چاشني آنها کرده ام تا براي قرنها انفجار ايجاد کنند! بيش از آن که لازم است باروت ريخته ام تا انفجار محتوم باشد! آنکس که ميخواهد از من کيش خاصي بيافريند، کمابيش با هر جمله اي به دردسر خواهد افتاد!

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 2 قدم 6  (دفعات بازدید: 2021 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 2 قدم 6
« : 05 دسامبر 2012، 09:37:39 am »

ایا حاضرید که خداوند نواقص اخلاقی را که در لیست نوشته اید را بر طرف کند؟توضیح دهید.
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
پاسخ : سوال 2 قدم 6
« پاسخ #1 : 18 دسامبر 2012، 10:03:16 am »

:rose:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #2 : 22 دسامبر 2012، 10:37:25 am »

بله
من به خواطر تمام مشکلاتی که داشتم به اجبار به مصرف افتادم
و همان باعث به عجز رسیدن من شد
بهد از کار کرد 5 قدم قبلی به این درک رسیدم که باید تغییر ماثر داشته باشم
یعنی تاثیر مستقیم به زندکیم بزاره اونم با کمک خدا با کم رنگ شدن نواقصم امکان پذیر است
به همین خاطر از خدا میخوام کمکم کنه این نواقصاتو ازم بگیره :rose:
خارج شده است

parvazkon

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 6
« پاسخ #3 : 24 سپتامبر 2014، 04:13:31 pm »

:rose:
بله ، صد درصد . اما متاسفانه هنوز هم ترسهایی دارم که اجازه نمی دهد از برخی از نواقصم دل بکنم ! با این که میدانم اینها بدرد من نمی خورد . فکر می کنم عدم اعتماد و ایمان کافی به نیروی برترم ، دلیل این نسپردن باشد . من توانستم برخی از افکار و رفتارم را به خدا بسپارم و نتیجه اش هم خیلی خوب بود ، اما هنوز تا سپردن همه چیز خیلی فاصله دارم ولی مهم این است که ناامید نیستم و تلاش می کنم تا این موضوع صورت گیرد .
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Dragon World War
« پاسخ #4 : 11 آوریل 2016، 03:16:12 pm »

; <
: the sixth grade primary school Chengguan Center

(dragons, a dragon, Dragon Prince, dragon treasure: initial. ) that day,air max tn pas cher, dragons playing laboratory, outside spread a burst of noise,air max femme pas cher, dragons as a precaution,hogan outlet online, put on the table the trainer grabbed starting out. Just run a few steps,golden goose outlet, some people call him stop, he no matter ran into the time and space of the door. Two days later,hogan sito ufficiale, he became a mid-level trainer. And met a beauty senior trainer, became friends. Dragons stay in dragon world 5 months later,nike air max pas cher, became a senior trainer. In the dark dragons and dragon gate group, a senior person can treasure: Crescent ares one, became: photon ares. After he first used: Shenhuo rushed to the top,golden goose sneakers, at the top, he met himself being washed brain's parents, his parents and his war for three hours, and finally the restoration of memory. The dark boss also with the dragon and the dragon war be made one treasure. Two senior trainer wars for three days and nights in the air, playing both sides, pitch-dark. Finally,tn homme pas cher, the dragons start from explode function and dark company.
 QQ379
Dragon World War
 2519, little dragon in order to give their parents to revenge, opened the door of time and space to the Dragon world.
 "tingtingtingting tingtingtingting tingtingtingting!"
Related Articls:

hometown

Ding is busy morning

This is a rare ice, Masako is going to play a things with it. To give my brother a ring! Brother has more than once to his mother cried out, to buy him a gyroscope. No, no, my sister is smaller, the ice is brought to my sister play an ice flower!
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Scanning, eavesdropping, security to prevent terro
« پاسخ #5 : 01 مه 2016، 03:50:24 pm »

&shy; in this way, the government's preventive actions against terrorists may be subject to double resistance from both the user and the company.
&shy; for example, the birth of a full body scanner: 11 / 9 after the crash, the United States to check the airport under the foot of the effort. Like something out of a science fiction film "cosmic Veyron" instrument,scarpe hogan outlet, the deployment of the United States part of the airport body scanners can perspective clothes of all, close to the "bare sweep".
&shy; the goal of this technique is to achieve the matching accuracy of 80% to 90% in the most remote distance of 100 meters. Of course, the use of face recognition technology based on the premise that terrorists in the existing database".
&shy; like face recognition, hunt terrorists need information technology,hogan scarpe, but not all technology companies will actively cooperate with, recently with the government of the United States Court of the apple is an example.
&shy; the western countries have already regarded the terrorist attacks as the biggest enemy. Multinational government to invest a lot of money and technical anti-terrorism. Frequent terrorist attacks, but also to a certain extent, gave birth to the birth of a new anti-terrorism measures.
&shy; in addition to airport security,air max pas cher, how to find terrorists in other places in a timely manner? Face recognition technology to make people look forward to.
&shy,mont blanc pas cher; these instruments are able to detect electromagnetic waves emitted by the body to provide a black and white three-dimensional image of the human body,golden goose scarpe. But a picture of a male passenger released from the United States shows that the screen has been shown to be more than acceptable.
&shy; asked apple to unlock the suspect's phone, but Apple CEO Cook believes that the government of this behavior endanger the user's privacy.
FBI;
 in the new network in March 29 electric mail, camera, eavesdropping, security...... Today, Western intelligence collect ability and tactics against terrorism seem increasingly updated,hogan outlet, pervasive, but still failed to effectively prevent the occurrence of terrorist attacks.
&shy; in the first three months of 2016, there was no more peace than in 2015. According to data, these three months, the world is only 9 days without the terrorist attack occurred. On March 22nd, a series of explosions in Brussels, and make the world a "shock".
&shy; this technology appears in the Terminator film,hogan outlet, it seems just a distant idea, but it has been used by the U.S. Federal Bureau of investigation (FBI) and other agencies.
&shy; even more troubling is that the terrorists are not living in the original cave as some people imagine,hogan outlet, and they are quite familiar with modern technology.
&shy; debate about "passenger privacy is being violated" no results, but the reality is, the Netherlands and Canada has installed the scanner, Japan is also taken into account in the 2020 Olympics extensive deployment.
Related Articls:

Hunan will open the hometown of Lenin to Mao Zedon

600 thousand road car 4S shop

You fill in as long as the website registered mobile phone number, send "999" 12306. Later the phone will receive a six digit digital verification code, in 10 minutes will be 6 digit verification code input in mobile phone verification of the page is blank, click on the "verification". According to the prompt step down, the operation is very convenient.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
    • abc094
The classic fairy tale next sailing Hong Kong Nat
« پاسخ #6 : 06 مه 2016، 08:43:32 am »

The classic fairy tale &quot,sac goyard pas cher;" next "sailing" Hong Kong National Theatre set sail

BIGBANG to

Chinese st

Through the experience on the development of narrative, reflects the character of Mongolia people's mapping. With the narrative poetry of freehand brushwork in traditional Chinese painting, parallel time interleaved structure, with the shock through the music, modern and ethnic integration of dance, real dynamic choreography, the classical features of clothing, eye-catching dazzle light, broad picture vividly displayed.
خارج شده است

d0ouksg5m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 119
    • fgh388

Lee Klink to the football association to stand firmly pay both sides several interviews failed
< p > of report from our correspondent (reporter Sun Yongjun) on Tuesday, the football association again interviewed Lee Klink, want him to quit as country blue commander in chief position, and pay cuts as academy director. Reporter learned yesterday, Lin Ke of Rick said although can consider giving up the national youth coach,bottes ugg france, but still refused to pay cuts, the two sides broke up.
< p > due to the imminent Olympic team preparing for work,hogan outlet online, the Football Association for a few days before the Yorick forest grams,hogan outlet, want the "ultimate talks" to solve the problem. It is understood, football association has given two program, change the content of the contract the two sides,spaccio hogan outlet, Rick Linke transferred to the Chinese Football Association Academy Director, salary halved; another a kind of is a complete end to the cooperation between the two sides,mont blanc porte mine, both good good spread. But do not buy it, Lee Klink, although this did not continue to adhere to the Olympic team coach,louboutin soldes, but he still stubbornly said when the academy director can, but the compensation should not be reduced.
 Football Association a few representative extremely dissatisfied,hogan sito ufficiale, judging from the current situation, the attitude of let both sides inevitably come to the last step of the termination of cooperation.
The
 national youth team in Yaqingsai all lost out,tn homme pas cher, clear to Rick lynk football class". But considering the role of the Dutch in youth and the dismissal of the breach, he transferred to the Youth Football Association to get competent. But the two sides several times of talks have failed to reach an agreement.
Related Articls:

Li Dongsheng banned from Beijing

we have met before in East Asia, has not encountered the West Asian team. We met Scandinavia Lecco in 2013, East Asian style is certainly not the same

Gao Jun cast copper waist iro

According to the reporter, according to the contract, Shenhua need pay salary in the month on the 20th, the three foreign aid, but so far they a penny have not received, only to receive club play IOUS and on Wednesday the Shenhua club to a team of 150 million yuan to the derby win the prize and before a draw in Tianjin obtained draw bonus 40 million yuan.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
Jing Chai grass, why are you so noisy
« پاسخ #8 : 13 مه 2016، 08:02:17 pm »

Jing Chai: grass, why are you so noisy?
 Jing Chai: grass,hogan sito ufficiale, why are you so noisy? < br / > < br / > a < br > < br / > I was born in Shanxi, since junior high school, my memory is not how seen a blue sky, the water to boil very strong brew tea to drink, or is the bitter. Distant relatives of the family, every two years,hogan roma outlet, he heard someone in the mine accident. < br / > < br / > ten years later,hogan scarpe, I return to Shanxi, shooting the old kiln head village, found that situation is worse than my memory, for the people here depend on rain fed,air max homme pas cher, I see the most beautiful village of cave dwelling in the Ming and Qing Dynasties, now the only color is dark gray sky highway,louboutin pas cher, dark red coal truck. Day and night. < br / > < br / > the village has a year can earn tens of millions of collective coal, but people have poorer than it was ten years ago. Nearly 1300 people in the village, the annual per capita income of less than 600 yuan.  < br / > the presence of Township People's Congress director said, "I don't care, I tube, people want to beat me" < br > < br / > "anyway also not the villager congress. Mine just village a person live" people said. "We'll take the vote as a dividend."  < br / > only a short man,scarpe hogan outlet, tugging at my climbed all the way to the top of the hill, watching his house to build a new house, the wall is large Fengzi, crumbling, with several pieces of wood to prop up, he just below is mine, mountain have been hollowed out.  < br / > 10 years ago my producer Zhang Jie shooting the West Gu Xian Cun chronicle, record there for the first time the rural grass-roots election, the farmers first thrown into action of the ballot box with three times the speed slow down,nike tn pas cher, his mind's intense and emotional was found. < br / > < br / > however 100 years ago, Liang Qichao has said "ran Wu Wen Republic, on moral spirit." He said that the civil morality, but also we said that the civil society and the quality of the culture of the people. "Gou de sanctions of power and no moral sanctions to unify the, the remain equal, the abuse of the unlimited rights, relying on bosom private articles."  system is just a piece of paper,golden goose mid star, votes, is a smaller paper.
Related Articles:

A pillow o

University graduation speech

To the hospital, doctors issued a death notice, announced the that and I just cherish the spent twenty-eight years only the elder brother forever left, left the let him be sentimentally attached to the world. My wife is still crying, or a tear is not, I do not know when people are the most sad when they are not tears.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
A shares of H shares premium 14.53%
« پاسخ #9 : 23 مه 2016، 09:55:16 pm »

,christian louboutin pas cherRelated Articls:

Full on as a listing Corporat

In fact, the moment the oil from the opening price show, market dispute is very big. Set super energy stocks, the first heavyweight in the body of the oil, so high price is a trap or pie, where to locate a reasonable, these issues are expected to be difficult to find the answer in the short term.
خارج شده است

atzkax57c

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 105
    • mno039
Famous Senna River stolen 63 years later (Figure)
« پاسخ #10 : 05 ژوئن 2016، 11:52:47 am »

< p > collectors Saeedi Mei in 1925 in the French capital Paris purchased the painting and lend the Baltimore Museum of art, then also give the museum more than 800 pieces of art.
[Tags: 1]
Famous &quot,occhiali ray ban prezzi;Senna River" stolen 63 years later (Figure) | delivered from oppression on the Senna Art Museum |
 "Senna River" 1951 theft,hogan outlet, 2012 reproduce. Virginia, a woman who claims to have bought the painting for $7 at a flea market,hogan outlet, and plans to auction it. Only, the auction was included in her brother,wholesale mac makeup, including the obstruction. "Washington Post" a reporter found that the painting is related to the Baltimore art museum.
 the 1951 theft of the "Senna River" for the creation of Lenova in 1879, only 23 cm long,jordan pas cher, 14 cm wide. Baltimore Art Museum on the same day to the painting as the theme of a name for the return of the work of Lenova & exhibition, scheduled to open 30 days to the public.
< p > the picture then triggered a involves many dramatic legal proceedings,nmd running femme pas cher, including the Federal Bureau of investigation,tn requin pas cher, the woman, an insurance company and saidI willingness.
 a federal court judge ruled in January this year,hogan outlet, the owner of the painting for the Baltimore Museum of art.
Related Articls:

Woman's resignation to take care of her father to

Shandong Pingyi county Party Secretary and deputy

In fact, innovation is not limited to science and technology, finance, politics and innovation. China's decades of development model, but also the results of our innovation, we are "feeling the stones across the river" created. In addition to accept innovation mentality, whether we should also have the courage to dare to try.
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 150
    • nop560
van cleef replicas nettoyer des bijoux en argent
« پاسخ #11 : 07 ژانویه 2018، 11:14:57 pm »

خارج شده است

این صفحه در 0.085 ثانیه 20 نمایش داده شد.