انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

حقیقت راز گشایی است. وجود دارد. نیازی به اختراع آن نیست، باید کاشف آن باشی

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کمکم کنید  (دفعات بازدید: 7593 بار)

jafar_sh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 85
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • معتادان گمنام
پاسخ : کمکم کنید
« پاسخ #30 : 16 ژوئن 2013، 04:17:20 pm »

با تشکر
ادرس را تصحیح و دقیقتر کردم. مجددا ادرس را در زیر می اورم. در صورت موافقت شماره تلفن نماینده بین گروه را نیز درج خواهم کرد.
چون انجمن ما نو پاست هنوز نشریاتی جهت عرضه و فروش وجود ندارد اما جزوه ای ترجمه شده از متن اصلی کتاب HIV های گمنام شامل "دلیل برنامه 12 قدم برای بیماران اچ ای وی" "هدف گمنامان اچ ای وی" "تقدیم نامه" و "قدمهای دوازده گانه HA های گمنام" موجود میباشد که سعی خواهم کرد انها را بمرور تایپ کرده و در تالار قرار دهم.
*ما راهی برای پذیرش بیماری خود پیدا کرده ایم و با اغوشی باز پذیرای همدردان خود هستیم*HA های گمنام* 
مشهد : خیابان احمد اباد میدان احمد اباد خیابان طالقانی نبش طالقانی 11 موسسه ریحانه النبی
جلسات شنبه " دوشنبه " چهارشنبه
ساعت 17/30 الی 19
شماره تلفن نماینده بین گروه : 09159253104
خارج شده است

فربد

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2
پاسخ : کمکم کنید
« پاسخ #31 : 29 مه 2015، 04:00:34 pm »

بانام خدا رضا هستم معتاد دوستان عزيز حدود ١٨ ماه كه پاكى دارم در جايى كه من مشغول به كارم يعنى دفتر كارم سه تا شريك دارم نميدانم چرا با كوچكترين شريكم كه از خود من هم ٤سالى كوچكتره وقتى به صحبت ميپردازم امكان ندارد گذشته ام سراغم نيايد و كاملا احساس خود كم بينى سراغم مى ايد و همش در گيره گذشته ام هستم چه كار بايد كنم كمكم كنيد
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
Little wife _253 Palace
« پاسخ #32 : 09 آوریل 2016، 03:10:13 am »

"Speech walked away, blowing the inner light clothes into account. Cheng Yu stood for a long time, down against the wall. Raised his hand in front of, know she could not hear, he gently call a voice, "containing beads......" 32|31|31 for three lady mentioned dinner, on the way to send back the siblings with beads, Chu in think of beads containing: "earlier you young, Dad let summer aunt housekeeper,golden goose outlet, then you have a long age,hogan outlet online, just catching up off the matter in the mansion, Han Han to the old lady you sit there with three aunts, learn, out of the first month,hogan outlet online, you will begin to work." Sensible daughter, Chu is assured to pour Neizhai to her garden, there is also no good daughter in summer by aunt tube. With beads and a bit worried, overwhelmed by an unexpected favour, "I,air max 90 pas cher, I am afraid I can't manage." A lotus hospital containing beads without fear, the entire room two, including dinner preparation and various Houfu reciprocity,hogan sito ufficiale, containing pearl heart is not the end. Chu tilt temperature and sound say: "not afraid, just beginning to learn to make mistakes, Han Han boldly screwed pipe it, Dad would not blame you. A busy man, you look around the girl there is no capable, let her learn together with you, will help you share, can not find it with dad said, Daddy please give you a mama." When it comes to this, but should be with beads, "daughter try." Chu tilt continue to encourage the two, back to the lotus, that afternoon no matter, let you prepare the "scholar's four jewels" four in chu. He looked curiously with beads. Chu tilt explains with a smile: "you big aunt aunt three over the guest list should be set up, our side of the father before writing,tn pas cher, while the free to write out, tomorrow you sent in the past, by the way daddy also told you our home with which a few go near." This is good, with beads to the spirits, Chu dumping sitting in mahogany table side, she sat next to him, look carefully. O Xun lying on the back with sister, big eyes blinking, one leg stand, a naughty close sister back play, fat feet kick. A head of Chu, daughter of delicate fine face,nike tn pas cher, son smatter silly appearance, good mood, asked his son, "O Xun want to please? You have a Li Bofu home you such a big child, O Xun want to play with him?" "I want to have a cousin," Xun sat at her bosom, cocked his head with dad talk, "please please cousin, uncle aunt, please her cousin, and setting a sister with you!" With beads quietly relieved by Chu tilt toward them recently, in order to coax a Xun, he will ask the family week. Is the sister with beads to see the most, as for the man, with beads say what feeling is in your heart,hogan sito ufficiale, hold to wriggling boy, quietly waiting for Chu tilt how to say. Chu tilt was the son of amused laugh, "Daddy please first heard the dog to a guest, or a" create new styles!"   Related Articles:

Actor _250

The road a

Youth beautiful flower girl, some for forced by family circumstances, some natural worship character, with older than their own what the rich by hooking up with a piece of, is also a common thing. But Chen Li just is the kind of leader with the crowd. Just middle-aged, in the prime of life, dress, grade extraordinary and standing posture and facial expression also faint to revealing Zoran temperament, a look at knew pampered, of good family, non Fugicque.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884

< p > Pinto in La Liga and the champions have represented the Barcelona played, but most of the games are in the king's cup, in the king's cup he has made his debut for 34 times.
Barcelona announced the renewal of Pinto to 2014 "whistle brother" or Barcelona.
< p > the club confirmed the old goalkeeper Pinto will in the next few weeks Liverpool deal, players will contract until 2014, is expected to retire at Barcelona.
 this season,hogan sito ufficiale, Pinto played 4 games in total for Barcelona, including the 3 king's cup and 1 Champions League matches. Barcelona scored 3 wins and 1 draw record, and four games lost only 1 ball,scarpe hogan outlet, especially in the Champions League group stage of the with Benfica,hogan sito ufficiale, he contributed a total of seven key saves,air jordan pas cher, now. (Goal.com)
< p > the club confirmed that goalkeeper Pinto will in the next few weeks time and club renew,hogan roma outlet, allegedly players have and the club reached a new contract,hogan outlet, players will be playing for Barcelona to 2014. The old goalkeeper will be as high as 39 years old when the new contract expires, and he is expected to retire at Barcelona.
< p > but in spite of this, the club decided to contract with the player,hogan rebel outlet, Barcelona's official website said in a statement: Barcelona club has and goalkeeper Pinto reached agreement, the player will contract until June 30, 2014. The player's contract will be signed in the coming weeks.
< p > Pinto is during the 2007-08 season winter transfer to Barcelona, to replace for a long-term injury truce Jorquera, when Barca is from CELTA Vigo will Pinto lease come,hogan outlet online, after the team and he signed a formal contract.
Related Articls:

The Hong Kong Cup first round Guangdong beat Hongkong 31 nearly 10000 fans awesome support

The deep foot replacement tra

At the same time, those bearish and not willing to completely washed out, so that is more conducive to the outlook of the market, because, this part of the people is always swing, sell not reconciled to afraid to continue to rise, not to sell and afraid to fall, rise a little wanted to throw, be ready to be thrown grenade, the intraday kill fell.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
Laba
« پاسخ #34 : 07 ژوئن 2016، 12:04:34 am »

] the origin of the Laba Festival
< p >, it is said that the founder of Buddhism, Sakyamuni's into Tao day also in December eighth,hogan outlet, so Laba is a Buddhist Festival, also known as "Buddha into Tao day".
 (the Laba Rice Porridge thelaba Festival) source: Baidu Encyclopedia
Laba
 it
The legend of the
< p > a legend: Laba Festival is the lunar month (December) eighth of the fourth month, originated in the late Yuan Dynasty, is said to Zhu Yuanzhang year Zhu Yuanzhang in distress in prison suffering, when, in the midst of agar, cold and hungry unexpectedly from the prison of rat hole plane find some red beans, rice, jujube and other seven kinds of whole grains. Zhu Yuanzhang took these things into a pot of porridge,hogan sito ufficiale, because on that day is the eighth day of the twelfth lunar month, Zhu Yuanzhang reputation said,adidas yeezy pas cher, its this pot of porridge grains for Laba porridge. The United States and the United States enjoyed a meal. Later, Zhu Yuan pacified world, sits the emperor, to commemorate that special day in jail, he then set the Laba Festival this day, to myself that I eat cereals porridge officially named as Laba porridge.
 Lu You in the Southern Song Dynasty poem: "at the present Buddha more feedback, anti sense emura a new section of material." Said Hangzhou Tianning Temple Temple has to store leftovers "stack of rice floor," usually monks every day the leftovers dried, a year of surplus product, to the eighth day of the twelfth lunar month >
 "Laba" is a grand festival of buddhism. Before the liberation around the temple for the Buddha will be,adidas yeezy boost 350, held prayers, and imitates Buddha into the road before, Munv Xian the story of the legend of chylous, with fragrant Valley, fruit porridge worship Buddha, called "Laba porridge". And Congee with Nuts and Dried Fruits presented to the disciples and the believers, then in civil Xiangyan into. Is said to some monasteries in layuechuba ago hand-held by the monks alms bowl, street alms, to collect the rice, chestnuts, dates, nuts and other material boiled Laba porridge distributed to the poor. Legend can be eaten after the Buddha's blessing, so poor, it is called the "buddha".
 two: the twelfth lunar month eighth day, our people have the custom of eating Congee with Nuts and Dried Fruits. It is said that Congee with Nuts and Dried Fruits came from India. Sakyamuni,hogan outlet, founder of Buddhism is the ancient northern India Kapilavastu (now in Nepal) Suddhodana King's son, he saw of all sentient beings afflicted by illness and death, pain, and dissatisfaction with the then Brahmin theocratic rule, give up the throne, a monk. No early harvest, after six years of ascetic,hogan outlet online, on the twelfth lunar month eight days, in the Buddha Enlightenment under the Bodhi tree. In the six years of austerity, a day only eat a hemp meter. Later he did not forget the suffering,golden goose saldi, every eat porridge to do to commemorate the twelfth lunar month eighth. "Laba" has become "the Buddha into the road Memorial day".
 is the most important festival in the twelfth lunar month, is twelve at the beginning of eight, the ancient called "Laba", commonly known as "Laba festival". From the pre Qin Dynasty, the Laba Festival is used to worship their ancestors and gods,hogan roma outlet, pray for good harvest and good luck. The Laba Festival in addition to worship worship activities, but also by people infected. This activity comes from the ancient Nuo (ancient exorcism and epidemics ceremony). One of the medical methods of prehistoric age that the exorcism and cure disease. As the activities of the twelfth lunar month witchcraft epidemic drums drive the custom, there is still retained in the Hunan Xinhua area today.
 [
Related Articles:

Closing wo

Jiangsu teacher Hao University Industrial Co., Ltd. in 2004 winter work summary _0

Example of a loan contract

There is love in the heart, to drive away the cold winter. Changan II in the new campus built using is shines in the sunshine of 100 million Changan heart, is drenched in the second heart a wisp of sunlight, reflects the affection of the party and the government for the people of Changan, love of the second one. Here, let me on behalf of the Changan District Education Bureau, to the Changan II all teachers and students to express warm congratulations! To express my heartfelt thanks to the district government!
خارج شده است

این صفحه در 0.105 ثانیه 20 نمایش داده شد.