انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

سر انجام بستگي به سرآغاز دارد.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: خدا يا از تو متشكرم ...  (دفعات بازدید: 2106 بار)

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
خدا يا از تو متشكرم ...
« : 24 اوت 2012، 12:42:31 am »

خدايا از تو متشكرم .
 خدايا به خاطر " زندگي" از تو متشكرم ...
 زندگي با داشتن شجاعتي كه ميتواند جايگزين ترس شود آنقدر احساس خوبي مي بخشد كه جوان و سرزنده باشم سرم را بالا نگه ميدارم و ذهنم را پاك ميكنم تا بتوانم زيبايي هاي واقعي دنيا را ، كه تو به من بخشيدي ، ببينم و لذت ببرم .
 هرگز به من اجازه مده تا زندگي ام را بيهوده فرض كنم . خدايا ..بخاطر "عشق" از تو متشكرم ...بخاطر كمك به من براي افشاندن بذر عشق ، در جايي كه قبلا تنفر رشد ميكرد به خاطر كمك به من در درك و فهم والدينم و ديگران ، با نشان دادن اينكه مهم نيست چه ميكنند ولي من هنوز ميتوانم آنها را دوست داشته باشم .
اين جالب است كه بدانم عشق واقعا چيست . و داشتن اين اميد كه به من اطمينان مي دهد به هيچ وجه تنها نيستم .

خدايا بخاطر شادي از تو متشكرم شادي كه درونم را پر ميكند .
زماني كه ميدانم زندگيم در دست كسي است كه بيشتر از هر شخص ديگري مرا درك ميكند و به من اهميت ميدهد بطوريكه هيچكس ديگري نميداند شادي كه به حس زيبايي "آرامش دروني" همراه است .
 و خداي عزيز : بيش از همه به خاطر داشتن بهترين دوستي كه هر جوان مي تواند داشته باشد ، ........
از تو سپاسگزارم .  :pray:
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : خدا يا از تو متشكرم ...
« پاسخ #1 : 31 اوت 2012، 08:25:11 pm »

خدایا به خاطر همه داشته ها شکر
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

arghavan

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 48
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
« پاسخ #2 : 22 دسامبر 2013، 10:58:17 pm »

خدایا از تو متشکرم بخاطر تمام این سالهایی که گذشت و تو آرام در کنارم بودی
خدایا از تو متشکرم بخاطر همه لحظه هایی که بر من رقم زدی
خدایا از تو متشکرم بخاطر صبوریت بر همه ناشکری های من
از تو متشکرم بخاطر...
خارج شده است

milena

• بازوی CODA
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 288
« پاسخ #3 : 24 دسامبر 2013، 09:47:12 pm »

خدایا ازتو متشکرم بخاطر نفسی که این سالها به من دادی . خدایا ازتو متشکرم بخاطر بخاطر خانواده ای که بهم عطا کردی خدایا ازتو متشکرم بخاطر اینکه همیشه کنارم هستی وهیچ وقت تنهام نذاشتی وکمکم کردی تا به اشتباه نرم خدایا متشکرم بخاطر دردهای که بهم دادی وخودت داری میبینی که چقدر دارم عذابم میکشم وداری درمان میکنی ومنو توی اغوشت گرفتی . خدایا متشکرم بخاطر درهای که برام یکی یکی باز میکنی ومنو داری به ارامش نزدیک میکنی خدایا متشکرم بخاطر دوستان جدید که سرراهم قرار دادی که کمکم کنن وهمدردم باشن خدایا متشکرم بخاطر اینکه هرچی من ناشکریت کنم ولی هیچ وقت وهیچ زمان تنهام نمیذاری وکمکم میکنی خدایا ازت متشکرم که همیشه به حرفهام گوش میدی هیچ وقت سرزنشم نمیکنی خدایامتشکرم بخاطر تمام نعمتهای که بهم عطا کردی وعطا میکنی سپاس
خارج شده است

milena

• بازوی CODA
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 288
« پاسخ #4 : 26 دسامبر 2013، 08:26:03 pm »

خدایا ازت سپاسگذارم که هرلحظه وهمیشه کنارم هستی و منو هدایت میکنی هرچند من بنده لجوج یکدنده وخودرای هستم ولی بازم تنهام نمیذاری سپاسگذارم
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
How to evaluate the maturity of CRM system
« پاسخ #5 : 27 آوریل 2016، 04:55:31 pm »

How to evaluate the maturity of CRM system?< br / > as a project management,air jordan pas cher, CRM has its own unique complexity, especially in the application of Chinese enterprises, the inclusion of the part of the "Chinese characteristics",hogan outlet online, which makes people to CRM application is more difficult to control and evaluation. So,scarpe hogan outlet, how to evaluate the CRM system......
 < br / > with the post industrial era of fierce competition,hogan outlet, more and more enterprises start to its core competence from the product to customers and service orientation of the transfer. In today's electronic commerce times (note that here is a real e-commerce,scarpe hogan outlet, and instead of the traditional business times), greatly expanded the range of choice for consumers and transfer cost is greatly reduced,sac goyard pas cher, products and technology has been difficult to become core competitiveness of companies for a long time. Therefore, the degree of concern of enterprise customers has been greatly improved,scarpe hogan outlet, and gradually become one of the core competitiveness of enterprises.

< br / > indeed, as a project management,golden goose uomo saldi, CRM has its own unique complexity, especially in the application of Chinese enterprises, the inclusion of the part of the "Chinese characteristics", which makes people to CRM application is more difficult to control and evaluation.

Look forward to the introduction of standards

< br / > at present, in the CRM market, most of the sound are issued by software vendors, and business users and other neutral voice has been relatively weak, and industry associations or similar industry association organization has so far failed to produce. This makes the CRM market is not a fair standard. Therefore, for a project or the theory of justice is impossible. A lot of evaluation is based on personal point of view and made many related publicity and is mainly based on the speech and preach people in their direction.

< br / > with the growth of the market, this phenomenon to the current e-commerce and CRM caused great obstacles, especially corporate users of e-commerce and CRM already produces psychological obstacles, often need a long time to be able to completely eliminate.

Related Articles:

The embarr

SIEMENS fo

SIEMENS a full range of activ

Unlike Hotel, as places of entertainment, people will not for drinking a cup of coffee and ran away, usually the nearest handy. So Starbucks's general location in the office on business area, leisure and entertainment field, the downtown business district and other places. In style, the main highlight American style.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Unforgettable your cloud general appearance
« پاسخ #6 : 29 آوریل 2016، 07:40:28 am »

< p > reason is if cloud is home only daughter, father is the city with a head of the characters face, but Ming wild is a from the countryside out without any background of the poor kid,scarpe hogan outlet, if cloud parents certainly do not agree to his baby daughter Jia Geiming wild, even Ming wild very with talent. But if the cloud promises,mont blanc pas cher, she will not change, unless the wild to change the mind. Later two studies graduate, also similar to go abroad to take part in the exam, although the Ming wild very grasp on the elite of the United States, but taking into account if cloud the level of English is not very outstanding, enter oneself for an examination the English requirements are relatively low in Singapore schools. Akino easily won, but if the cloud is lost. Wakawoon Saiki Yexian to Singapore for her, she will take the next year.
The
< p > Akeno in Singapore to learn very nervous, but a day to give if cloud on the Internet to tell each other secrets and are looking forward to the passage of time, if cloud early arrive at the side of the body. But the first year of the second half of the semester, if the cloud is always busy with homework as an excuse, rarely on the line, and the phone is not connected, and then changed the phone number. Bright field is very anxious, please his friends to inquire if cloud, that if cloud is going to get married, and her fiance is if cloud together of childhood in the United States to settle. Open field >
 sunset, sunset Qingsa the Akeno body, soft. Mountain breeze, bring fragrance,hogan rebel outlet, gladdening the heart and refreshing the mind. Looking up at the clouds, the changing clouds weave whose dream.   so Iraq did not return, miss, you look like the cloud.
 season is large Gardenia open season. Ruo Yun's eyes filled with joy, summer breeze,tn requin pas cher, colorful flowers if cloud Duai gardenia, because it is a symbol of eternal love, she hopes her love, gardenia life waiting and joy. Akino promised if cloud, gardenia as evidence, their love will withstand any test. At the University of the ivory tower, Wakawoon Wa Akino wrote a love myth. Undergraduate graduation after, two people together again admitted to the graduate student, studying in graduate period, two people confessed their love to their parents, but did not expect is if cloud home very much opposed to their dealings.
 Akino likes to drive his jeep to climb the mountain in this way. Do not want to climb high, just like sitting on the rocks on the blowing floating flowers fragrant wind, quietly miss if cloud, miss her cloud like appearance, I miss her smile crooning,tn pas cher, miss her faint scent. I do not know at this time in a foreign country if the cloud is not in the other day, looking for the single moving cloud.
< p > Ruo Yun is a mind like a cloud of woman, she always sits there very quiet,scarpe hogan outlet, as if exposure to the world of mortals, spare time likes to watch the clouds, read deep in the clouds that lonely poem. Akino don't know why the woman always want to love,sac goyard pas cher, want to love her. Liberal arts college homework is not very tight, so when the weekend Akeno invited if cloud to suburban field watching the clouds when, did not think of if cloud unexpectedly promised. In fact,hogan sito ufficiale, the wild does not know, the original if the cloud also secretly like bright and sunny wild.
Related Articles:

Mergers an

Trapped in the winter of love

Everything has a cause, he did not dare to complain about what. He kind of consequences, finally swallowed only yourself. But you will find yourself on so many excuses, like a piece of armor to protect themselves. But did not want to, but my heart tied. Did not dare to act rashly, because it has been unable to bear weight at any time will collapse.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
a Shanghai derby day, Liuhu specially from Beijing arrived in Shanghai, on the o
« پاسخ #7 : 30 آوریل 2016، 02:03:53 pm »

war ,tn requin pas cher
Dare to play is on the pitch of violence
< p > it is reported that this season, football referees do increase the intensity of young referees to send, in addition to Ning Ma, Fu Ming, Zhang Lei and 80 of the referee in the super screenings of law enforcement increased significantly. A football association who explained that, compared to the senior referee,tn requin pas cher, the young referee for some of the so-called big players foul action, but also dare to make a decision."
 Ma Ning impartial enforcement there is
 super referee hard the
The exposure before the Shanghai Derby football people to go to the Shanghai governor Ma Ning repeatedly call the | penalty before the whistle | _ Phoenix Sports Association
< p > in the night before the Super Shanghai Derby, referee Ma Ning penalty under Shenhua team three players, after the game,nike tn femme pas cher, the media, fans and football did not to Ning Ma "three red" penalty to make irresponsible remarks, but will condemn it in speech and writing focus point to individual players rough foul, the rules of the game, fair competition standards and the referee does not respect. When the Super League competition intensified capital football, the stadium and the resulting non sport moral behavior frequently has the community abhorrence by "only about the rules, do not speak human" strict punishment to maintain professional league match order,hogan roma outlet, norms contestants behavior has become the consensus of the football,tn pas cher, removal of "black feet", "baseball" professional football to be clean.
< p > Ma Ning to people by surprise I'm afraid to a great extent is because in the past the referee met with key decisions indecision, even for some malicious foul attitude condoned. The Chinese Football Association referee office director Liuhu since taking office had sought to change this situation, "why the referee in law enforcement to port and national security of the game the card without the cards? Why is there similar to step into the field injured hole serious bodily injury foul? I think, if we can't say 'no' to such a foul, then how can the football environment be improved. So recently,christian louboutin pas cher, we have always stressed the need for strict enforcement of law, which is under the framework of the rule of law. Ma Ningzheng is in accordance with this idea to law enforcement."
 a Shanghai derby day, Liuhu specially from Beijing arrived in Shanghai, on the one hand is in conjunction with the referee team for competition law enforcement to do the work,scarpe golden goose, more important is to encourage Ma Ning referee resolutely according to Regulations >
 in Hong Kong and Shanghai Shenhua this derby, Ma Ning has 3 red cards, and give it all to the Shenhua player. Although Shenhua and the 5-0 thrashing of the feel disappointed and the referee expressed dissatisfaction, Shenhua club chairman Wu Xiaohui even publicly evaluation "this is Shanghai football of shame",hogan outlet, but this one argument did not resonate in domestic football and press circles, but Ma Ning card act decisively to make the world a surprise and delight. For three red cards, the media and fans more consistent attitude, that is to support the referee to field sports behavior severely punished.
Related Articls:

Foreign Me

Guangzhou R & F victory over Shanghai Albin to adv

A new reporter to grab headlines, deal with the fish man snobbish girlfriend. Exposure experience worshiped, do the experiment, being reviled, is captured, the male fish woke up feel world of human selfish to have no room for a big head, the rest of his life to pass? Producer Li Cangdong, director of the five power by using cross species alien black absurd story, accusing people lustrous and dazzling.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Who is the one you love most
« پاسخ #8 : 01 مه 2016، 08:28:40 am »

,hogan outlet online
 everyone can meet bosom friend is not much in this world, in this life we are in get lost and wrong.
< p > lonely there will be phone sounded softly he ordinary words daily greetings words but let you unprovoked deeply felt the warmth, is the original people always put you in my heart. He didn't appear until now, but you didn't notice his presence. Who is the one you love most, is the one who always appears when you need him most.
 there is a feeling can always let your heart is no longer alone, as long as you are willing to a back can be found in his existence. You sometimes even a serious look in the eyes did not pass to him, but also often misunderstood him, but he was sad when you can get a soft soothing he immediately forgive you.
 pretended to have never had a heart you, you never care about, but still in a cloudy day to whom the flow into the poem in the dream. Left hand written with a clear, right hand and keep the emotions, who has not been to the heart, but she is still on who moved the heart still have guilt.
 there is a problem is the long-standing existence of the people who love you will be very tolerant, and you always because it is too much to ignore the significance of his peace for your life. Until one day, he suddenly left, you just found its value and its importance.
< p > there is a person always put you in the first position,tn femme pas cher, when you are sad than you have pain; a person always to you put himself in the position of the last, when you hurt him silent, a person always only you hurt him,scarpe hogan outlet, but he never give up to make things difficult for you. He is the one who loves you the most.
< p > embrace lonely, he is that you miss most people; embrace lonely, he is you most want to accompany; hold the pain, the world is because had he so let you feel the real beauty, holding the tears, he can let you flash a smile of happiness. He is the one you love the most,hogan outlet, only he can make you lonely and thus learned to miss.
 there is a person who always forgive you a lot of wayward and a lot of not lovely, give you a lot of freedom from the love you never let you become a tool for you. He love to love you alone, always a person silently followed you like natural just for you on.
< p > warm feeling always clenched hands a bit fast,hogan sito ufficiale, to less than meteor wishing away many a beautiful dream, love will go wrong in lost forest original did not always transparent, mind emerge a lot of people. The old familiar songs in the sky always smile without language.
< br / > the mood like last year's spring colorful fall in the silence of autumn cold, sad always make life difficult, sad always still exists, lost the original memory is unknown of the future,goyard prix, the heart is also broken into pieces before they can understand more,hogan outlet, who the hell are you, who love you in the end, what you want,christian louboutin pas cher, in the end be able to lose what is.
Related Articles:

Forgather

The 8 worst answer during the interview.

Put you in the past.

The first time I met Yoko is what the occasion, the boy has forgotten. Is probably in a speech a professor, occasionally and Yoko's eyes met immediately like suddenly heard like early morning walks clockwise, days to clear the joy with "tick" sound, as if to infiltrated into the blood as. Who would dream, which is visible only in a dream to the girl.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904

Rangers 5-0 victory over Park Ji-Sung debut is expected to become the official Captain
< p > Park from Manchester United to join Queens Park Rangers after popularity has not diminished, in Malaysia against Sabah star team before the season, the match,goyard paris, park as captain completed QPR debut and lead the team to a 5-0 victory. After the Queens Park Rangers boss Mark Hughes revealed that he is still not determined permanent captain of the candidates,hogan outlet, but had just joined the team of the park may have the opportunity to replace Patton became the captain of the new season, QPR.
< p > Queens Park Rangers season captain Patton, but because in the last wheel Manchester City game, Barton Tevez elbowed is punished by the red card, but also deliberately kneed down Sergio Aguero,tn requin pas cher, and even tried to head Joleon Lescott, as a result, he was FA sentenced to suspended 12 games and fined 75000 pounds of heavy fines,hogan outlet online, and Queens Park Rangers subsequently on Barton as the penalty paid for 6 weeks and stripped of the captaincy of the punishment.
< p > button evil stained the, Hughes did not put his inclusion in the list of the summer tour of Asia. The results in Sabah star team game, ushered in the club debut Park wearing the armband, but Hughes said that he has not yet been determined choice of permanent captain.
< p > because the game just park in the first game of the Queens Park Rangers,tn requin pas cher, Hughes only let the Koreans played 45 minutes will be replaced, the park's performance, Hughes said that the satisfied, it is he for the first time with his new teammates play together, I think he did very well. Everyone knows he has a good team, I and the team will be able to benefit from it. We are very happy that he can join us,nike tn pas cher, he is a world-class player, he will make us stronger.
< p > I think can I handed the captain's armband to park,hogan outlet online, because he is very familiar with the job, I think let him become a captain for him is a good start. Hughes said, however, I haven't made the decision for the permanent captain,golden goose sneakers, but I think it's important for him to be captain of the match.
Related Articls:

recently,

A Senna ex

of course, there is a long way to go. We only played about 9 or 10 games, not to half of

And in this Sunday (October 5) will broadcast on this series, Zhang Zhixi is zhe Han Zhang jointly planning the event of counterfeit drugs in the palace, unexpectedly again meet Kenny Kwan, Su Qing become into the jail. While the mistress Zhang Zhixi but had to lay plans to escape. The broken mirror couple dead end people refer to the reoccurrence of counterfeit drugs, abuse of the heart.
خارج شده است

hawh04xht

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 141
    • jkl479
Guangxi Rongshui affected people relocated tens of thousands of people
« پاسخ #10 : 09 ژوئن 2016، 12:28:07 pm »

,golden goose sneakers
 due to heavy rainfall, the river surged, most flooded city area, the county is lack of water and food off state.
< br / > the disaster, Rongshui County on July 2,hogan outlet, start flood control and disaster relief of various plans,air max baratas mujer, the flood relief work is still full. Rongshui Miao Autonomous County flood control and drought relief headquarters said: at present the safety of these masses are guaranteed, rescue operations are planned for.
Guangxi Rongshui affected people relocated tens of thousands of people
< p > Beijing,hogan outlet, Liuzhou, July 5, (reporter Zhou Xiaonan) most of the county were flooded Rongshui County, Guangxi Zhuang Autonomous Region, up to 5 12 when the latest statistics show that Rongshui 20 townships throughout the county have different degree were affected, 15 million people were affected,air max 90 baratas, the million people have been relocated.
< p > because of Guangxi Rongshui, Rong'an heavy rainstorms in the territory,hogan outlet, melt in the upper reaches of the river flood struck, Rongshui 20 townships throughout the county have different extent of the disaster, the county seat of the most severely affected. Most of the county south of the District, city district were flooded,charm pandora outlet, part of the flooded area north of the city area, county main street traffic disruption. Most of the stores were soaked and urban residents in bamboo and wooden walking trip. The county's population of 150 thousand people affected, tolls damaged houses 1100 households in 4950,air max soldes, transportation and water conservancy infrastructure severely damaged.
Related Articles:

Ministry of Commerce during the Spring Festival, the price of the necessities of

Xinjiang t

On review of demolition regul

Although there are many financial institutions at the job fair, the students who are seeking jobs are also many. Due to the number of candidates to increase, the more room for the selection of banks, many banks also significantly raise the threshold, and some directly in the recruitment conditions indicate the need for graduate education.
خارج شده است

این صفحه در 0.07 ثانیه 18 نمایش داده شد.