انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هزار آرزوی بشر در مقابل یک تقدیر الهی محکوم به فناست .
آرزو دارم خدا بهترین و قشنگ ترین تقدیر ها را در این موقعیت برایت رقم بزند ...

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: اگه یه تابلو بزرگ تو آسمان بود که همه می تونستند ببیننش چی روش می نوشتی؟؟؟؟؟؟؟؟؟  (دفعات بازدید: 13346 بار)

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...

با داشتن ایمان به خدا همه چیز امکان پذیر است
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما

ما نجات يافتيم و خدا با ماست ....
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

لحظه  هايت سرشار از بوي خدا .....
خارج شده است

shadi92

• بازوی CODA
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 376
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

خدا پناه و مامن من است
[/color][/size]
خارج شده است
خدایا ، مرا تلاوت کن

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

صداقت با خود .
خارج شده است

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis

تا همیشه منتظرتم باز گرد خواهشا :pray:
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

davood.m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 76
  • شادی نمادی از زیستن آگاهانه است

-

خدایی را که به اجبار به یاد آوری ، بی اختیار فراموش خواهی کرد.

-
خارج شده است
پیمانی را که در طوفان با خدایت بستی ، در آرامش فراموشش مکن

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

هنگامي كه هر كس ، در هر كجا نيازمند كمك ما باشد ، دستهاي الانان و الاتين در انجا حضور خواهد داشت ... :love:
خارج شده است

milena

• بازوی CODA
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 288
خارج شده است

davood.m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 76
  • شادی نمادی از زیستن آگاهانه است

گاهی اوقات چیزهایی را در زندگیمان دست کم می گیریم...که دیگران برای بدست آوردنش راز و نیازها می کنند.
« آخرين ويرايش: 09 نوامبر 2014، 04:23:57 pm توسط davood.m »
خارج شده است
پیمانی را که در طوفان با خدایت بستی ، در آرامش فراموشش مکن

shadi92

• بازوی CODA
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
پاسخ :
« پاسخ #55 : 09 نوامبر 2014، 08:32:57 pm »

نعمتهای خدادای ....داشته هایت را ببین
« آخرين ويرايش: 09 نوامبر 2014، 08:34:37 pm توسط shadi92 »
خارج شده است
خدایا ، مرا تلاوت کن

shadi92

• بازوی CODA
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
« آخرين ويرايش: 24 نوامبر 2014، 08:04:03 am توسط shadi92 »
خارج شده است
خدایا ، مرا تلاوت کن

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
August record
« پاسخ #57 : 22 آوریل 2016، 02:52:06 pm »

< p > time is like a river, the left bank is unable to forget the bleak memories, right is worth pursuing the marriageable age,goyard paris, middle flowing slowly, heart faint sad. Occasionally will be submerged in the long dike. Belong to their own pure land and not much.
 the whole summer, I have been banished from my own, that no longer why the fetters. I carefully, afraid of their own heart of the business day will fall apart,golden goose outlet, could not find the entrance time, cannot return. >
 not open around the sorrow, can not go beyond the pain, there is no end, can only be scattered.
< p > I in the cracks of the time disguised as monks walking attempting to pass through the dead desert of emotion, but forget to carry the difficult to read the Sutra, tied their Siyu; also see monks not killed by a farmer the cold-blooded snakes,converse pas cher, also have desires, also have the world of mortals know oneself.
< p > to see rain and snow have, overcast and rainy year after year, from rain to snow, we omit the autumn mist, rain the sorrow of the clouds in the sky cry; snow, the soft sunlight, hiding to sing in the ice.
< p > mind can bypass in turbid, attach a flower of a bohemian dance vividly,goyard prix, chase, cyclotron, rise and fall, heart WuWeiPing knocked over, sour, sweet, bitter, hot and salty are stirred together, I do not know what is the taste. From then on, I fold good mood, become messy.
 if my soft wings, this life can not fly to your side. You far away to see the winged in a struggle on the other side of the beach I, to see is not far from the surging waves hit, whether sad to tears? I will not lament harsh arouse sympathy and understanding you?
< p > some time ago had bored watching touching legend,hogan outlet, listen to passionate purple Xuan said 'holds hand, and son Xielao', the last two people or a turn, the past gossamer entanglement completely throw in the behind,air max pas cher, finalizing it empty sorrow sunset. "You always know the right thing, and son Chengyue; hold your hand, and grow old with you." How many women watch the old promise. As far as I am concerned. Like in the rainy days from my palm gradually spread, like a floating leaf flower, my words the dyed multicoloured, imprisoning the my pen.
< p > I think I am a lucky victims, experienced a painful emotion tragedy, but also from a pile of tragic parts in split from a gold eternal love gear, precious, naturally not discarded. I am not a prophet,louboutin pas cher, unpredictable, and an uncertain reality love doctrine plays; I am not joking, able to control the world men and women love red line, even if can and manipulate the not our own destiny.
< p > in July and August of filariasis is annihilation drizzle, less past the sun heat, but also said not to say not clear chores.
 want to rock body by rain haze haze wash, but found the rain again can clear my sadness. In the air, People are hurrying to and fro. throb,hogan sito ufficiale, a study found grief at separation and joy in Union in the world, we are the future, or not to.
Related Articles:

Fate, maybe the air

Love is best not to let it go

When is the best age

Our social thought and not to earn their own proud but with the rich, an official for Rong, regardless of your money from what ways, regardless of your officer is obtained by what kind of way. If our educators, parents and teachers, in itself is such a concept, our society, but also the concept of college students learned, it can only be such a concept.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
Grade seven (thirteen) class work 2006 ---2007 school year first semester
« پاسخ #58 : 26 مه 2016، 07:51:24 pm »

(2) to make full use of class time and rest,ggdb outlet, students learn the deeds of heroes so that students in the biographies of great men. "
1. to develop good behavior habits and learning habits.
2. consolidate good class atmosphere, improve class management system, so that "everyone has something to do, everything is done", condensed mining class all forces, improve the level of the whole class.
7, a regular talk with students, understand students' ideological trends, timely solve the problems of students.
1, the chosen class class, and so they can do their job, set up and play an exemplary role in the class.
2, held a class meeting, and at any time for students to understand the performance of the class and students.
3, pay close attention to classroom discipline, class break civilization
5, strengthen the management and supervision of the students in this class, and use a variety of methods to carry out education.
8, organize students to seriously study the "middle school students daily behavior norms" and "middle school students etiquette norms"
 teacher in charge Tang Hui
Grade seven (thirteen) class work 2006 ---2007 school year first semester
 first, the basic situation of the class:
 two, the target of this term:
 a total of forty-nine students in this class, because it is an ordinary class, a lot of boys in the class, so the difficulty in the management of the class is relatively large. Students' awareness is poor, learning ability is not strong. Homework can not be completed on time, the class can not concentrate on listening. But in which there are more than a dozen relatively good students,adidas yeezy pas cher, they are aggressive, and have a strong ability to work. The focus of the work is to strengthen the cultivation of students,hogan sito ufficiale, in the middle there is a need to spend a lot of energy. Some family situation is also more complex,nike tn soldes, the family structure is not complete more, and now most of the students understand the discipline of the constraints,hogan outlet, and can be put into the study of the.
6, to carry out the beneficial style activities, to promote the healthy development of students' physical and mental health.
3. to strengthen the construction of style of study, to cultivate interest in learning, to clear the importance of learning, pay attention to the guidance of learning methods, improve learning efficiency.
 four, activity arrangement
 seven grade (thirteen) class work plan 2006 ---2007 academic year first semester
 seven grade (thirteen) class work plan 2006 ---2007 academic year first semester
 three, specific measures:
4. and students to get along,goyard soldes, to establish a "also division" of the new relationship between teachers and students.
&lt,golden goose saldi; p > (1) make full use of class time according to the students' actual, take ten minutes speech, a small debate, learning commentator's article, small monographic report,golden goose deluxe brand, world outlook education.
4, through the organization of class activities to cultivate students' collective concept, enhance the class cohesion
Related Articles:

My travel diary five

New year's

I dream _1

Advocate teachers make full use of network resource access to teaching materials, making use of courseware, give full play to the effective role of multimedia, to improve the effectiveness of classroom teaching, enhance the interest of classroom teaching, the habit and culture., and make students learn knowledge is more solid, more rich.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
Computer classroom management system _0
« پاسخ #59 : 11 ژوئن 2016، 04:18:36 am »

3. computer classroom equipment according to the requirements of the construction of the account,occhiali da sole ray ban outlet, so that the account match. At the end of each semester, the leader in charge of the organization to check the account.
1. teachers of computer equipment, learning modern educational facilities of a full-time staff responsible for management and make full use of, for love.
11. when computer equipment are found damaged should identify the reasons, accountability, if man-made accidents, compensated.
9. each computer to establish maintenance,cheap mac makeup outlet, repair, and other conditions of the technical file, to strictly control the use of external disks, regular virus detection and anti-virus work of the machine.
7. once the computer is damaged,hogan outlet online, to identify the cause, be held accountable. If man-made accidents, should be compensated, and severely dealt with.
4. boot, should check whether the computer equipment is complete, and check the "use of the register", found the problem in a timely manner to the teacher report.
 computer classroom management system
8. teacher-student enter classroom computer to change shoes or shoes set,hogan outlet, is prohibited Xianzarenyuan enter, visitors try not to get into the classroom. Do a good job in computer classroom cleaning and hygiene work, keep the computer classroom clean and tidy.
2. should be classified according to the requirements of the unified code, label, do positioning.
All the equipment in the classroom of
3. students into the classroom class, to take the seat according to your number positioning, keep quiet, before the teacher issued an order shall not be unauthorized tinkering with machines.
4. management personnel in the use of equipment to check the voltage before the morning window ventilation,occhiali ray ban outlet, do a good job cleaning, work to cut off the power supply.
2. is prohibited to carry items that have nothing to do with the class to enter the room.
34, computer classroom use code
7. in the classroom to have reliable fire protection, security facilities, and the responsibility to the people.
Computer classroom management system
5. management staff to establish the "computer room management manual", the daily record of the normal temperature,hogan outlet online, humidity, daily work and sporadic events.
8. is responsible for managing the computer classroom.
1,montres guess pas cher. to enter the room must be replaced by a shoe or shoe cover.
6. in case of abnormal computer computer, the teacher should immediately report, may not be dealt with without authorization. Students in the room before leaving to wear a good computer sets, do a good job, neatly placed.
5. students on the machine operation must be strictly in accordance with the procedures, after class, according to the procedure off, carefully fill in the use of the register. Students with a floppy disk to do a set of manpower, unified management, personal use. Not allowed to dribble out of the classroom,scarpe hogan outlet, no other external disk into, to prevent virus invasion.
6. Meiyu season and rainy weather, every day at least start 2 hours, during the summer vacation, avoid by all means is shut down for an extended period, routine management cannot interrupt.
10. each computer to set up the use of the register, to supervise the normal records on the machine, and timely view, to ensure that the equipment is in good condition.
Related Articles:

Simple lease agreement sample

Teachers ideological and moral character _0

Therefore, on a daily basis, teachers should specific, image to the child the day recipes and explain the superficial knowledge of nutrition, through the "see, touch, taste experience, understand the nutritional value of food, children like to eat a variety of food culture, and know things like to eat also should not eat too much, overweight also can affect health.
خارج شده است

این صفحه در 0.069 ثانیه 20 نمایش داده شد.