انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خدا :
آن حس زیبایی است که در تاریکی صحرا ،
زمانی که هراس مرگ می دزدد
سکوتت را یکی  مثل نسیم دشت می گوید :
کنارت هستم ای تنها ...

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: اعلام پاکی هشت سال وشش ماه وهشت روز  (دفعات بازدید: 1130 بار)

wantad

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 4
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

هشت سال وشش ماه وهفت روز
خارج شده است

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
    • bcd204
JINGWAH times Maradona can not save the Chinese fo
« پاسخ #1 : 23 آوریل 2016، 06:06:38 am »

Maradona and his brokerage team, it is impossible to let him in every place in China to teach children to play in the traces, unless there is a strong capital support behind. For wild Chinese football, do not need a gobble down meal,air max pas cher, but steady meals a day.
 however, the light has passion and love,tn requin pas cher, can not save the Chinese football. Maradona was on the football field of the immortal legend, but he is not good organizer and manager who, more than the youth football system building, at best, occasionally do a commercial preacher. People talked about, is the aspect of stadium game, the devil and hell of a colorful life. Maradona and his agent team
 in recent days, the world football legend Maradona is China moonlighting". However, in addition to the number one "passion" applicable everywhere, any other words and deeds will not save China football.
 from the point of view of the economic point of view, Maradona landing in any place, where the high light moment. This heat, because of the very worship idol fans. Worship, but can not solve any specific problem. Maradona is not to solve the difficulties, his every time travel, basically are because of "unemployment", or the purpose of some kind of business, public welfare or charity are accessories. China visited the same. Because Diego in the United Arab Emirates after class,hogan outlet, so he has Xianxin and leisure to China "a helping hand" and through a variety of ways to the Chinese football dished out an olive branch. Fans see fun, sharp razor Maradona's hands,ugg soldes, but not on the heart broken Chinese football operation.
< p > and the Chinese Football Association palm neve meeting, Maradona said, I have seen the video of a lot of Chinese Professional League and national team, from did not felt by a player in football, the love of the game from the bottom of my heart. He said: "I want to see is to countries, to wear the Jersey, to personal future and on the court full investment, with from the bottom of heart to love the game players, this is the real motive force of a country's football development." In talking about the youth football when he said, "my age very much hope that can teach the youth players,nike tn pas cher, in every place, leave a mark, I can put my playing in every way, including personal experience and they share. The selection of players to be fair and impartial,hogan rebel outlet, a lot of good players are poor people's children."
< br / > the above views are not unfamiliar, the maximum value is now from the mouth of Diego say these words, the spread of power. Diego China Football Association Office in Tucao,air max pas cher, for Chinese is the passion of football". This is one of the core issues of Chinese football has long been plagued by the Chinese fans of the Chinese football is a serious dissatisfaction with the internal, is the Chinese football can not afford one of the characteristics of. The defeated Chinese football, people are not satisfied in addition to performance,tn requin pas cher, is the lack of spirit and passion. Really as good as others, lack of passion and love, will become the focus of criticism of the fans.
JINGWAH times: Maradona can not save the Chinese football
Related Articls:

and China on foot to home cou

BTV commentary questioned Guo

Liaoning G

In the second half, the Chinese team but also a threat to the defence of Uruguay, Feng Renliang from the left attack several times to create opportunities and we defender Lugano repeatedly in the defense by breaking the opponent.
خارج شده است

atzkax57c

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 105
    • mno039
Ordos the future of a huge space to imagine a strong recommendation
« پاسخ #2 : 18 مه 2016، 04:44:53 am »

risk warning: energy saving and emission reduction of the company's production capacity is seriously affected and the progress of the polysilicon project is less than expected,goyard prix.
 group has 60 tons of coal resources, and the company is the only platform for the injection of high-quality coal resources group. CIC Securities believes that although the short term is difficult to take place, but with the company's coal demand and the gradual rise of the integration of the group's resources,tn pas cher, the gradual injection of coal assets should be a major trend. 60 tons of coal
 investment points:
 company's cashmere business will be gradually transferred to the behavior of large clothing business, from a single cashmere clothing to a first-class integrated apparel brand transition. And from the internal and external sales strategy, the company also began to adjust the proportion of sales, and gradually reduce the export volume of lower gross margin, increase the profitability of domestic.
 EPS
4 quarter results will be a substantial increase in the chain, the main reason is to benefit from the sharp rise in the price of iron and some chemical products. Investment securities in the 4 quarter EPS will reach 0.29 yuan, far higher than the 3 quarter of 0.17 yuan. In the long run, Investment Securities believes that with improvement of ferrosilicon,spaccio golden goose, calcium carbide production of gradually released and polysilicon products of economies of scale,nmd runner pas cher, the future performance of the company will have great room for growth. 2011 is a key year for the company, mainly to see whether the project can progress smoothly. CIC Securities believes that the company has had the necessary conditions for the success of the polysilicon project: low cost of electricity, good production equipment. Quarterly
 for the first time to give the company a highly recommended investment rating,louboutin soldes, 6-12 month target price of 25.50 yuan, is still about 40% of the increase in space. Investment securities forecast 2010 to 2012 basic earnings per share were 0.76, 1202,sac goyard pas cher, 1238 yuan, the current stock price corresponds to 2011, 2012 PE were 17.93 times, 13.25 times. Monthly target price of 2
 company business with cashmere, iron, coal, electricity, and calcium carbide and polycrystalline silicon,chaussure jordan pas cher, is the transformation from a single cashmere clothing to clothing, resources, new energy industry's successful model. With the gradual development of the company's diversified business, the company's future growth point of increasing performance, but also a huge imagination, investment securities optimistic about the future of the company's long-term development.
Ordos: the future of a huge space to imagine a strong recommendation
< p > CIC securities today released the latest research report said, October 28 research Ordos found that in the fourth quarter the company benefit significantly from sharp rise in the prices of some products,air max pas cher, in the long run, the company's future diversified industrial a huge room for growth. For the first time to give a highly recommended rating, target price of 40 yuan. Month
Related Articls:

Policy to

Rong Sheng

Wuhan Iron

When investors in February 23 evening see Kelun results of letters, may have entered the shares rose longing for. Because in this express, prior to the company's performance as expected as good, achieved operating income of more than 40 billion yuan, an increase of 24%; net profit of 6.61 billion yuan, an increase of about 55%; earnings per share reached 3.08 yuan, the total assets of nearly 88 million yuan.
خارج شده است

vsf24bg23

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 123
    • rst028
Network literature elite to share successful exper
« پاسخ #3 : 04 ژوئن 2016، 03:46:34 pm »

Network literature elite to share successful experience
< p > recently, Shanghai Pudong New Area at the venue, nearly two hundred from IBM, perfect world, Tencent, Alibaba,sac guess pas cher, long swim the net domestic and international interactive entertainment company known for its industry peers who gathered. Network literature boss, Shanda literature CEO Hou Xiaoqiang came to the scene. Hou Zong Hua Wen paper exquisite beauty, development and industry on the Internet era literature. Site populations even famous in the literary world of the "literary newspaper" President Chen Xin Geng, the largest and most influential. Net technology community blog Yuanyuan main duyong and many familiar faces.
< p > in the face of the industry elite to share the successful experience and large capacity of industry information sharing, even Forum on weekends frequently run, registration and on-site audience still continue to create new high. The organizers had to change the venue in the star building to the Parkyard Hotel. In the near future,golden goose saldi, this forum will come out of Shanghai, to Beijing, Chengdu and other regions, into the universities, industrial parks, so that more attention to the development of interactive entertainment industry groups are able to participate in the.
< p > it is reported that global interactive entertainment expert estrade is grand built an industry to share and exchange platform, since the beginning of December 2009 open to the industry, become the popular attention of industry public forum, many people in the industry known as the interactive entertainment industry's lecture room. But unlike Lecture Room is a global interactive entertainment expert forum more emphasis on interactive,hogan outlet online, entertaining and open. Click on the application, immediately participate in the global interactive entertainment industry experts Forum (.Cn/cn/index/).
 a famous IT company's product development engineer,wholesale mac makeup, I have fifth times to participate in this forum. Each month to receive the invitation of the organizers, they are invited to the industry's top elite, the amount of information is very useful,hogan outlet, listening to their success stories are also very instructive.
< p > from only a few members and a server of start Chinese net,goyard prix, now has nearly 500 million words of original literary copyright, new increment of nearly 6, 000 words a day, the average daily traffic 4 million times, daily maximum access to amount to 5 billion times,hogan roma outlet, accounted for the original cyber literature more than 90% market share, registered users more than 4300 million grand literature, referred to as the Internet industry most news temperament of the young CEO in creating the myth of rapid development at the same time and what kind of experience to share with people in the industry? Hou Xiaojiang says, I have a dream, to bring the Chinese network literature go out into the world,tn requin pas cher, to do a great company Shanda literature, which is literature is a dream, is a pioneering dream, of course, is a Chinese dream.
Related Articls:

NetEase officially abandoned the introduction of u

The grand

Tencent to QQ user second letters let not let him

For some other types of calls will purchase group purchase website, returned directly to the user's Alipay or bank account. June 2nd, the company's Web site released third announcements, but the announcement did not disclose how many customers do not get prepaid recharge, a refund of the success of consumers and how much.
خارج شده است

این صفحه در 0.184 ثانیه 20 نمایش داده شد.