انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

امروز  :
.
دیروز در حال حاضر یک روئیاست ، و فردا فقط تصور باطل - اما امروز با زندگی درس ، دیروزت را یک روئیا و هر فردایت را با یک رویا و امید خواهی داشت
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: اعلام پاکی کنیدهمه انرژی بگیریمan  (دفعات بازدید: 17332 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
پاسخ : اعلام پاکی کنیدهمه انرژی بگیریمan
« پاسخ #60 : 17 آوریل 2013، 08:01:02 am »

بنام خدا
جعفرم معتاد
پاکیم امروز شد 5 سال
 :bravo: :birthday: :pray:
.
جعفر عزیز
تولید 5 سالگی تو باور های من را در انجمن محکم تر و محکمتر می کند
مطمئن هستم اصول برنامه کار میکند و اساس آن هم بر معیار دوستی و محبت است
تولد 5 سالگیت را تبریک می گویم و برای تو پاکی مداوم آرزو دارم
دوستدارت
رضا - بیل
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

morteza60

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 13
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
« پاسخ #61 : 18 آوریل 2013، 01:17:32 am »

بنام خدا
منم مرتضی معتادپاکی مواد4سال11ماه12روز
پاکی نیکوتین4سال9ماه28روز :hurrah:
خارج شده است
اعتیاد سریع ترین نقاشی بود که دیدم .
دریک چشم به هم زدن روزگارم را سیاه کرد

علی

• بازوی N.A
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 174
  • خدایا به خاطر نجات ورهایی شکرت
    • پشته
« پاسخ #62 : 18 آوریل 2013، 10:53:01 pm »

سلام دوستان رضا معتاد 4 سال 5 ماه 29 روز
خارج شده است
به خدا گفتم بهم همه چیز بده تا از پاکی ام لذت ببرم
..گفت بهت پاکی دادم تا از همه چیز لذت ببری

mehrabanali

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1
« پاسخ #63 : 21 آوریل 2013، 10:08:42 am »

سلام به همه دوستان گلم من علي ام معتاد همرا با عشق به بهبودي شدم 7سال و5ماه و8 روز همه را دوست دارم
خارج شده است

morteza60

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #64 : 30 آوریل 2013، 12:05:26 am »

سلام دوستان مرتضی معتاد4سال11ماه21روز
خارج شده است

rasool

• بازوی N.A
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 461
« پاسخ #65 : 05 ژوئیه 2013، 12:44:02 am »

سلام دوستان
رسول هستم یک معتاد 6 سال و 4 ماه و 13 روز به کمک خداوند، خانواده، راهنمام و شما دوستان عزیز
خارج شده است
دوست داشتن دل می خواهد نه دلیل

morteza60

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #66 : 13 دسامبر 2013، 09:49:19 pm »

بنام خدا مرتضی معتاد5سال6ماه5روز
خارج شده است

rasool

• بازوی N.A
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 461
« پاسخ #67 : 14 دسامبر 2013، 04:14:40 pm »

رسول معتاد 6 سال و 9 ماه 23 روز
خارج شده است
دوست داشتن دل می خواهد نه دلیل

فربد

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2
« پاسخ #68 : 29 مه 2015، 10:35:16 pm »

سلام رضا هستم معتاد امروز شدم يك سال پنج ماه بيست دو روزبا كمك خداوند وشما دوستان بهبودى عزيز :b :hurrah:
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
Venture capital refers to peace was the first war gate tickets
« پاسخ #69 : 04 مه 2016، 03:00:40 pm »

previously,hogan outlet online, due to the lack of risk hedging tools, holding large stocks of the insurance funds to frequent transfer positions to deal with the risks arising from fluctuations in the stock market, increasing transaction costs. After participating in stock index futures, will help the insurance company to resist the risk of short-term, between the various insurance firms will thus opened the gap between the level of investment.
< p > reporter learned from the point of view, the insurance company in stock index futures step is: must first get a license under the China Insurance Regulatory Commission commissioned, then entrusted with the entrusted with the qualification of the insurance asset management companies. Finally, through the channel of the futures company to operate.
 company for
 or help reduce market volatility
 it is understood that in Ping an information management recently got the qualification of stock index futures, Ping An life this week has been commissioned by the stock index futures license, has been with the Milky Way futures and many other Futures Company signed a cooperation agreement. So far, Chinese peace became the only one with the principal and full license, insurance agencies can carry out the real meaning of the stock index futures business. This means that the insurance funds to participate in stock index futures will enter the combat. In addition, a number of people's insurance, China life insurance giant are also awaiting the licenses issued.
 license
 reporter learned yesterday, Ping An insurance agency Chinese has become the first to carry out the real meaning of the stock index futures business. Analysts said that this means that the insurance company by means of risk management has been completely opened up channels.
 not only that, the insurance company can also find the inspiration for product innovation". Due to the hedge function of the stock index futures to hedge to disperse the system risk, which makes insurance company has the ability to launch new investment type insurance products. Such as guaranteed investment in accordance with the requirements, design a set savings, investment, life insurance for various insurance products,hogan sito ufficiale, can also be launched based on the stock market and Stock Index Futures Portfolio new financial insurance products.
 at present, the market institutions to securities,tn femme pas cher, funds,ugg soldes, insurance and trust based, from the point of view of the total asset size, the maximum amount of insurance. This inevitably makes the market concerns, under the weak market,tn homme pas cher, insurance funds in stock index futures,goyard pas cher, would suppress the market, hit the confidence to do more. In this regard, analysts said, at present, the market does not have to worry too much.
, for example, the insurance company has a large number of funds, plans to buy a stock at the current price group. Because of too much to buy the number, completed in a short time is bound to lead to a big impact on costs, lead to the actual buying transaction prices are much higher than initially wanted to buy the price,hogan sito ufficiale, if you take a step-by-step method for batch buying and worry to the stock price rose. Then you can buy the stock index futures contracts to solve this contradiction.
 first, the insurance funds to participate in stock index futures, hedging, hedging, and can not speculate. After the first two months of the current mainstream insurance institutions Jiancang,louboutin pas cher, equity position is not high, are in the middle.
Venture capital refers to peace was the first war gate tickets
 stock index futures market will usher in another heavyweight participants.
Related Articles:

in the thr

The Commission issued non lis

Han Zheng

The next stage the central bank will continue to implement a prudent monetary policy, integrated use of quantity, price of various monetary policy tools, improve macro Prudential policy framework, adjust good liquidity in the banking system, guide monetary credit and total social financing steady moderate growth.
خارج شده است

bg3px3ser

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 132
    • hij592
No one loves you more than I do.
« پاسخ #70 : 21 مه 2016، 09:55:45 pm »

this is a true story, it happened to me. Fan Zhou and Lin Ping are in love. It was an autumn many years ago, the first alarm chuanshangjingfu fan boat received a girl.
 (two)
 no one more than I love you
>
." Fan Zhou shouted, and then picked up the phone and dialed 2. Quickly and teammates rushed downstairs, flying police to the outskirts of the birch forest.
 &quot,scarpe hogan outlet;southeast suburb of birch forest roadside accident, my father was injured." Said the girl burst into tears.
< p > if there is an afterlife, I hope continue the promise of our past life, modern desperate to find you, tightly hold your hands and you forever together.
 "is the Public Security Bureau?" A tearful girl.
 (dedicated to those who have loved and will love the people)
< p > "Fan Zhou,nike tn soldes. In this city is really ah, we meet again, no matter today?. in the evening, I ask you to the Jinjiang Hotel, does not leave till we meet?".
 if one day I leave this world, I hope my life is lying in your arms,golden goose outlet, quietly leave.
No one more than I love you
"The police
 &quot,nike tn soldes;we'll be right now." Fan Zhou, hung up the phone.
 fan Zhou and Lin Ping meet what it means, what is going to happen. Later, in the heart of Linping that fan boat is a sunshine, careful, handsome boy, high head, a blue dress uniforms more lining out fan boat handsome. In the minds of fan boat, duckweed is a wisp of rainbow in the autumn, beautiful light, black shoulder length hair, white teeth, a smile exposed sweet dimples in the fan boat heart, lingering. Days later, fan boat and Lin Ping often send messages. One day, Lin Ping fan boat on phone told Fan Zhou: "Fan Zhou is free today? I invite you to dinner, I want to thank you." "Yes, no matter what work, I go to the specified.&quot,tn requin pas cher; This agreement every time it does not contribute to, the reason is fan boat work is not out of the door of the public security bureau that, called back, reason is: the police. To start, Lin Ping very understanding fan boat, so eat a meal together what has been entrusted to the new year's day. Just on the three day holiday break fan boat. Tomorrow is my mother's birthday,hogan outlet online, fan Zhou think afternoon to accompany my mother to the supermarket to buy a birthday cake for mom. In the supermarket,hogan sito ufficiale, fan Zhou met Lin Ping, Lin Ping first saw the fan boat,air max pas cher.
 "I am the command center, the Public Security Bureau Bieku, said slowly."
 "that is."
< p > fan boat and his teammates and 2 rescue workers arrived on time, the girl's father to save the life, after a month of treatment, the girl's father was released from the hospital, the body has not left with disability. By this time out of the police rescue, Fan Zhou met the girl, her name is Lin Ping.
 (a)
 well, you and me?".
Related Articles:

Jianyang mutton soup

goyard paris

The story of Shadows

This June wear cotton padded jacket! So the local people compiled "the people's Liberation Army uncle, June wear cotton padded jacket, Liberation Army uncle bitter, June to wear trousers" doggerel to describe hard life of the people's Liberation Army. In those years, every month only enjoy living allowance for yuan, daily necessities, toothbrush and toothpaste, stationery, envelopes etc...
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
State owned enterprises last year in excess of liabilities over 66 trillion prof
« پاسخ #71 : 06 ژوئن 2016، 08:09:15 pm »

gold into wine and the necessity of "process"< p > this wine "material", people go to drink would not to nutrition and health, but to enjoy the sensory stimulation, to join the gold foil and did not let "unhealthy" more unhealthy. Its "efficacy" is to change the color and appearance of the wine - if this change can make some consumers feel more cheerful, more satisfied with the psychological, then it will enhance the price of the product.
 notes: "digging" on behalf of the media< p > last month on the 24th morning, a sound collapse noise, shake woke surrounding residents, from that moment onwards,air max pas cher, "Li Baojun originally dug underground room, suddenly become dug traps.
 (original title: state owned enterprises last year, liabilities 66 trillion profit growth of only 3.4%)
 article pointed out that China's basic economic system determines the state-owned assets for all the people, rather than personal possessions. State-owned assets by state-owned enterprises responsible for people management, they should take the lead law-abiding, hard work, and shoulder the responsibility of preserving and increasing the value. However,nmd running femme pas cher, some state-owned enterprises responsible for not only without the leadership of the party members and cadres of the sense of historical mission and political responsibility, and even professional managers of the bottom line of the law and professional standards cannot keep. Let the loss of state-owned assets,hogan outlet, took the opportunity to enrich themselves. Relevant party organizations and regulatory authorities have not fulfilled the main responsibility and oversight responsibilities of the party and the party and the party and the government, exposing the loopholes in the regulatory aspects of the system.
 accident prone,hogan scarpe outlet, Taiwan travel is still safe?
State owned enterprises last year in excess of liabilities over 66 trillion profit growth of 3,hogan sito ufficiale.4%| state owned enterprises profit
 JINGWAH times news the day before yesterday, the Central Commission for Discipline Inspection once again issued a special inspection of the three key state-owned enterprises feedback. Yesterday, the Xinhua News Agency issued a document pointed out that some state-owned worms are using power expense, Sungongfeisi, eroded step by step of state-owned assets. The article points out, at present, the state-owned enterprise management situation is not optimistic. 2014,hogan outlet online, state-owned enterprises profit growth of only 3.4% over the previous year, while the liabilities of more than 66 trillion yuan. The state-owned enterprise is not solid foundation, state-owned assets can not afford such encroachment, let the consequences be unbearable to contemplate the development.
< p > in the central inspection group feedback in, transfer of benefits a word repeatedly appeared, Kaoshanchishan, berthing and eat the ship, relying on oil eating oil is a common problem,golden goose outlet, full of tricks. To whom the transfer of benefits? There are state-owned enterprises leading cadres themselves and their children and relatives, but also their affiliates, the community of interests. How to transport benefits? A shill in purchasing, have lower prices in the sales. What these assholes get? Have the right to change money,scarpe golden goose, change the color directly, also have the option to take after retirement. All this is the cost of the loss of state-owned assets.
 editor: SN123
 Taiwan geological fragile, multi earthquake typhoon, although the United States and some places, but there is a potential risk of bad weather, which is a natural disaster". In travel to Taiwan starting at the beginning of, the provisions of the island is not mature, tourism facilities, tourism car in order to catch up with the progress of the ordinary day and night, and even speed run, driver fatigue, excessive mechanical load also leads to "man-made" increases the odds. However, the man-made factors in recent years has been...
Related Articls:

Lvliang Shanxi municipal Secretary General Liu Yunchen as secretary of the political and L

Beijing su

China in a comprehensive way to promote the rule of law, the 5 women's rights and lawyers in the maintenance of their rights and interests, we believe that this thing should be handed over to the law to determine. Western powers in the relevant judicial process has not been fully launched, it is urgent to engage in public trial, which is not appropriate, will be to deal with this matter increased a lot of disturbing factors.
خارج شده است

این صفحه در 0.087 ثانیه 20 نمایش داده شد.