انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ممكن است مردي كه دائم سؤال مي كند ابله به نظر برسد ، ولي كسيكه هرگز سؤال نمي كند در تمام عمر ابله باقي مي ماند.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سؤال شانزدهم(آخرین سؤال)-قدم سوم الانان  (دفعات بازدید: 2162 بار)

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis

چگونه میتوانم اراده خداوند را در اعمال و کلماتی که به
دیگران خطاب میکند مثل  الکلی،معتاد بکار برم؟
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis

نباید در مورد رفتار و گفتار آنها قضاوت کنم بطور مثال
من نباید به معتادم اهانت و توهین کنم چون
او بنده بیمار خداست و سعی کنم به جای
منفی نگری مثبت های او را ببینم.وقتی که
من از بندگانی که خدا خالق آنهاست ایراد
می گیرم یا توهین میکنم به این معنی است
که از کار خداوند ایراد گرفته  یا توهین میکنم
من باید دید خود را نسبت به آنها تغییر دهم و
آنها را بعنوان مخلوقات خداوند بنگرم و دوست
داشته باشم
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...

من باید به جای منفی نگری مثبتها را ببینم
وقتی به بنده های خدا توهین کنم مثل این است که
به خدا توهین کردم چون همه ما چه زشت و چه بد
نیمی از خداییم
باید دیدم را به اطرافیان عوض کنم و به نقصاشون
کاری نداشته باشم
نباید قضاوت کنم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • vwx019
Open your eye to see the world
« پاسخ #3 : 01 آوریل 2016، 10:11:18 am »

a group of lions to catch up with a giraffe, giraffe over shallow river accidentally fell,nike tn pas cher, and then can not climb up. The lions have a hurry to eat. No movement to be a giraffe,air max 90 pas cher, first of all leader to eat, then other lions, by one orderly, unhurried and serene air of; a few days later, capturing a Ma Tau Kok, a gentleman of the wind gone, you compete with, meat eating, with little to no injury. In the animal world to see this scene, so I think about human society. For humans, distribution according to work, is to eat the wildebeest, according to need, is to eat giraffe. Obviously, if you do not want to fight to eat giraffe, there will always exist between people hurt each other. To fully meet the needs of human beings, not just to create, but to reduce their number. Human beings, as the top of the whole ecosystem, should be reasonable. But now the population is too large, and it is rising fast. Human disaster is inevitable. This is often the result of natural development. ". The only way out for human beings is the development of self-control, the first control is the number of their own. I imagine,nike tn pas cher, such a simple truth, it should be easy to accept, but the world is not so. Gradually fall of communism beliefs, natural science to the horn. This is natural, the experts and scholars of the study is profound, but people do not understand. < br / > < br / > not to make improper comments on world literature, the literature about China I said a lot of, here I just want to talk about the essay. The essay give people happy and straightforward,hogan outlet online, in flashy society, is a function of the. If it is a learning, brought in some long winded, I'm afraid a lot of people to keshui, but essays before without sleep, opinions have been communicated; even straight naked language, thorn to many people to sleep. Here don't want to talk about the essay practice, I want to say, today's China essay lack of ideology. Can write essays the author is probably more to go, but also read the cheerful, always feel what is missing. If Lu Xun's essays you, probably that society is able to sense of the expression, country died, still do not know what to do; but now the country flourishes and people live in peace, nothing to say. As for the wound to speak, no matter what kind of profound,golden goose saldi, but the pleasure and leisure; readers are adapted to sneer. Not to eat the meat of finally solvable breath, eat the scolded; to eat the meat of sneer, wanted to eat the meat it, the curse is not a. Can not grasp the root of national, can not grasp the needs of social progress, write a big essay, we do not produce essays. On the Chinese,golden goose outlet, thinking everyone is looking forward; on literature, "everyone is waiting. I am not exaggerating the role of essays, but today's literary thought too. The essay is red in front of the warriors, is trailbreaker.
Related Articls:

Fantasy online games _104

Mine case

What a lonely

But I cannot tie thick skin, I do not care. I am very rogue again adjust the posture, want to block the body of sadness. Leisure holiday for the two of them to visit the entire Suites NPC to me after taking a seat, help us refreshments all end up.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Beautiful national square
« پاسخ #4 : 31 مه 2016، 11:06:24 pm »

< p > the beautiful national Plaza, located in Hunjiang River shore,hogan outlet, the whole square is U-shaped, on all sides of the square is the step. It is about to accommodate more than 1000 spectators sat, the square in the center of the is music fountain, in the evening,pandora outlet, with the music sounded,tn requin pas cher, fountain is the beginning of the water spraying performance,hogan outlet, the water column with the music fluctuated and didn't stop changing different colors, in the middle of a square is very wide, to organize large-scale song and dance show.
 beautiful national square
< p > every summer evening, a busy day people come here for leisure,ray ban wayfarer outlet, some of them in dancing,cheap pandora charms, some in roller skating, some in the play, and enjoy the cool air. Beautiful national square is a good place for our leisure.
Beautiful national square
 beautiful national square
< p > square on the edge of Hunjiang like a green ribbon wrapped in a square around the waist,hogan outlet, the river bottom clear, clear water in the colorful stone can be seen, as well as plants. Wide river, the river water is very deep,scarpe hogan outlet, the river flowing quietly, take away the heat of the summer, brought cool fishes. On the opposite side of the square is a waterfall, every summer, the waterfall flow, the river has many cruise ships and boats, if you take a boat to go to the waterfall near gas blow on the face and come, just came to the fairyland on earth in general.
Related Articles:

Vegetable Vendor

Gift storm

Four good boy

Suddenly, stray cats and dogs into my sight, a cat and dog war kicked off. In my impression, stray cats and dogs have been a good friend, because: the same is a tramp, I see them often close together to play. Today seems Former friends become enemies with each other.. A stray cat in front all the way, the dog behind, a pair of fierce.
خارج شده است

d0ouksg5m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 119
    • fgh388
Speed down the cost of tracking - Broadband tariff
« پاسخ #5 : 13 ژوئن 2016، 02:43:41 am »

< p > reporter of channel of new network financial landing China Unicom online business hall inquiry found that 20m in the urban district of Beijing package in fixed tube with cost has indeed from 1780 yuan down to 1480 yuan,sac guess pas cher, adjusted price and previously 10m package products in the same price, the price adjustment after in 1480 yuan to buy 10m users will not be free speed it?
10M
< p > last week, executive meeting of the State Council made it clear to telecom enterprises "flow is not zero, the flow converted into service launched, followed by three operators introduced the new tariff scheme they are also involved in the" is not cleared and traffic conversed "content, but there are still users questioned:" why traffic fixed within the package also cleared? "
Speed drop tracking: Broadband tariff reduction preferential flow package is not on the shelves of the speed drop
< p > as for China Telecom, scheme mentioned will "hundreds of broadband packet in cost from about 3000 yuan down to less than 2000 yuan". China Telecom customer service representative said: "the new promotion program has begun to implement,goyard paris, the current purchase price of 100M broadband package products is 1610 yuan, 50M package for 1510 yuan". Asked after a substantial price reduction can guarantee speed, customer service staff said, this depends on the user's network construction situation in the community.
< p > China Unicom was released on May 15 "speed drop fee scheme shows that Beijing 20m fixed broadband tariffs from 1780 yuan / fell in 1480 yuan / year, the tariff of 50m from 2680 yuan / fell in 1780 yuan / year,hogan outlet online, 100m tariff from 3280 yuan / fell in 1980 yuan / year.
< p > and from China Unicom online business hall see 50m, 100m broadband package products, although has been replaced by the latest price,cheap mac makeup, but still can not be purchased. Click on the links to products will appear "commercial off the shelf for the time being, please try again later" tips, this reporter to verify the customer service personnel after that, these two kinds of products can be online business hall for online temporarily unable to purchase.
 package of products have been under the shelf,goyard pas cher, before the 10M package for the year were free to upgrade to 20M." Beijing Unicom customer staff told reporters, and now the price of broadband packages in accordance with the new standards for the implementation of the.
 in the new network in May 19 power (Zhong Qing) in response to the Ministry of China's broadband speed down the work of the deployment,hogan outlet online, the three major telecom operators in the Telecommunications Day on the eve of the release of the latest communications tariff plan. Once released, then caused widespread concern of Internet users, the latest survey from a mainstream portal shows that nearly 80% of respondents said the operators to reduce tariffs no sincerity". According to the new network financial channel observation, the current fixed broadband speed, lower fee has entered the implementation phase, and the 4G network based mobile data traffic tariff adjustment is still not clear, some of the preferential flow package is not yet on the shelves.
 fast broadband to 1610 yuan / year
 from the operator for "traffic is not cleared&quot,air max homme pas cher; content
 traffic is not cleared &quot,ray ban outlet;conditional"
Related Articls:

CCTV expos

Dongguan l

Subway to

At the same time, the town party secretary, chairman of the National People's Congress, all cadres stationed in the village, the implementation of defend to the straw jinshao. On the evening of 7 to 9 points, inspection staff and village cadres also did not eat dinner, at this time, the field is dark. So, the staff will go to eat jinshao.
خارج شده است

این صفحه در 0.061 ثانیه 21 نمایش داده شد.