انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

قصد من تنها آن است که تو را باز به خود برگردانم. تو دزدیده شده ای! بر توحجابی افکنده اند و به هر طریق ممکن شرطی ات کرده اند تمام درهای منتهی به خودت را بسته اند. تمامی کار من آن است که در تو درها و پنجره ها بگشایم و اگر بتوانم تمامی دیوارها را فرو بریزیم و در زیر آسمان رهایت کنم؛ آن گاه در خواهی یافت که مذهب چیست...

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سؤال پانزدهم-قدم سوم الانان  (دفعات بازدید: 3196 بار)

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
سؤال پانزدهم-قدم سوم الانان
« : 16 آوریل 2012، 05:54:06 pm »

باید چه کنم تا دیگران را همانطور که خدا میبیند ببینم؟
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سؤال پانزدهم-قدم سوم الانان
« پاسخ #1 : 13 مه 2012، 01:37:58 pm »

آنها را قضاوت و کنترل نکنم و سطح توقعات و
انتظارات خود را از آنها پایین بیاورم،دید خود را
مثبت کرده و خوبی های آنها را ببینم،آنها را
همانگونه که هستند بپذیرم و درک کنم که
آنها بیمار هستند.روی خودم و بهبودیم تمرکز کنم
دست از سعی در تغییر دادن آنها بر دارم
حس ترحم و دلسوزی خود را نسبت به آنها از بین
ببرم.آنها را دوست داشته باشم بدون در نظر گرفتن
اینکه آنها چه عیب و نقصی دارند.
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #2 : 29 اوت 2012، 08:31:58 pm »

باید هدفم را هدف خدا قرار دهم
کنترل وقضاوت نکنم توقع بیجا نداشته باشم
فقط خوبیهارا ببینم
دیگران را بپذیرم ودرک کنم که بیمارند
باید روی بهبودی ام تمرکز کنم
از تغییر دادن آنها دست بردارم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • pqr904
If I were a thousand years of the fox _0
« پاسخ #3 : 21 آوریل 2016، 06:48:41 pm »

if I am a fox with thousand years, with you I will always be loath to part from each other. When you miss me, I would like Nie Xiaoqian will follow the bright moonlight, and come to. Even thousands of miles apart, I Bashansheshui, and you meet in the cool breeze and bright moon,sac goyard pas cher, croon; or smiled at each other,hogan outlet online, dance get Qingying; or sit and talk forever; or coordination, chess under the lamp, for you Tim tea... If one day you are tired, we do, I will let you wang Qingshui drink eat Nepenthe,golden goose saldi, put all once affectionate memory completely erased, and put all the sadness let me assume a person, like a mermaid as would rather own >
 if I were a thousand years of the fox, I would like to visit you in all directions. I Sun Hui did hate and hate, Zhongshan wolf, scorned Han let I appall, so I want to try if you have a kind-hearted heart, and noble character. I can get along with whether true, harmonious, mind one, never allow for love or money tragedy......
HTML template if I was a fox for thousands of years of practice
< p > If I is a practice of Millennium fox, I want to like you like, even if not grown up, also want to like "evildoer's disguise" small only kind, as you draw the appearance of a pair of vivid never fade. In order to meet with you in the right place at the right time and right of the scene and let you don't have to have numerous in search of her anxiety, let you can find me, I'm going to have the exceedingly beautiful beauty: UFA, such as paint, skin like jade. Liuyemei, cherry mouth. Bright eyes and white teeth, petite, Titaiqingying, demeanor, dignified and elegant. Every twinkle and smile between exudes a kind of unspeakable charm. Like a flower in early puberty peony flowers,golden goose outlet, beautiful and not demon, but beautiful, exquisitely dainty and ravishingly beautiful incomparable. I will have a sweet voice, melodious voice; I have a mermaid that waist, dance Nisang Hagoromo Qu Lingbo dance; especially my eyes, must stare Shenghui, the erotic,air jordan homme, tenderness feelings,hogan sito ufficiale, let your love at first sight, driven to distraction, and will never be able to extricate themselves...
 if I am a fox with thousand years, I want to read poetry. I want to know astronomical knowledge of geography, but also among sophisticated human insight into the world. I want to have the unique wisdom and super extraordinary wisdom. Although so in front of you, I definitely would be foolish, dimeishunyan,hogan outlet online, with a small woman's mind sincere softly treat you. For you to admire the view to enhance your smug self-confidence. My belly is in poetry, and you don't have any grudges between talk with eloquence. In your confusion, I will use euphemism way to remind you. If you want to go down in history, I can for you strategizing, secretly help, allows you to skyrocket, red, purple; if you're wealthy, when you for business and battered,hogan outlet online, I can give you advice, Ariadne's thread, let your exchequer rolls... The most important is that when all this red past make you taichetaiwu. I can take you out of the three realms, like a fairy like, free and unfettered faraway...... Oh, all of these, not Miaozai?
Related Articles:

Once the first time I met you

Clean lone

Out of high school, we think, can finally get rid of examination oriented education, shout, breathing loudly, in order to childhood that may be ambitious, may be small but absolute ideal is not dispensable and hard, only to find university is like Sprite and liquor depth bomb is sweet but is also very easy to let you fall.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
Report on the operation situation of China Constru
« پاسخ #4 : 21 مه 2016، 06:07:48 am »

3062
 one,hogan outlet online, the construction business
6662
 end of the land reserve (10000 m2)
19.8%
595
 all members of the company and the board of directors to ensure that the contents of the announcement does not exist false records,hogan outlet online, misleading statements or material omissions,nmd runner homme pas cher, and its contents are true,hogan outlet online, accurate and complete and bear individual and joint liability.
44.8%
 two, the real estate business
 China Construction Limited by Share Ltd
2
747
 one one,hogan scarpe outlet, November 10th two,
1
1-10
4
 compared with the same period last year increased by
3
19.5%
37,hogan rebel outlet.6%
 project
 is now the company's main operating conditions in 2011 1-10 announced as follows, for all investors see.
 new acquisition of land reserves (10000 m2)
43.4%
39,golden goose mid star.0%
47548
 sales (billion yuan RMB)
Report on the operation situation of China Construction Limited by Share Ltd in 2011 1-10
1
 amount
1881
2
 serial number
15061
 completed area (10000 m2)
4
 China Construction Limited by Share Ltd board of directors
 new construction area (10000 m2)
 construction area (10000 m2)
 project
 new contract amount (100 million yuan RMB)
 serial number
 note: due to the existence of various uncertainties,hogan outlet, these operating indicators and data and periodic reports of the disclosure of the data may be different, so the relevant data for the stage data for reference only.
 compared with the same period last year increased by
3
 securities code: 601668 stock abbreviation: China Construction Code: pro 2011-44
 sales area (10000 m2)
 amount
2011 monthly business briefing
6464
Related Articles:

The 21 days of the issuance o

Shanghai pharmaceutical inten

Southern food restructuring f

According to the huge group and Star car yesterday signed the "letter of intent cooperation", the large group intends to Hebei, Shandong, Shanxi and Inner Mongolia in 12 cities to invest in the construction of 12 Mercedes Benz brand stores, and leased to the use of the joint venture, the lease term for 15 years, 15 years after the expiration of the joint venture company has the right to renew 5 years, rent according to the local market level consultations identified.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
the summer solstice
« پاسخ #5 : 21 مه 2016، 08:11:55 am »

I always thought that you would come, and summer together. Looking forward to ah, ah, summer, summer gone, summer, summer, summer,yeezy 350 pas cher, summer, summer, summer, summer, summer, summer, summer, summer, summer, summer...... After the story is only me and the summer. Summer comes again, still be oneself come, do not bring you together, what can I do? Not sad, do not feel disappointed, may I already know, you and the summer, will never be together.
 me and your story is over, I'm not in the summer!
 have your summer, summer is summer. Have your summer, summer just like summer. If not with you in the summer,hogan outlet, I really want to stay in the winter. Winter is a person's season,saldi golden goose, summer, that is two people. Summer, for love, summer,air max pas cher, for two people.
 that day, we were separated in the summer. You and summer leave together, I was lost in a moment in the four seasons. I want to cry, I cry, I really want to put a pen in the summer from the four seasons. The story is so dramatic, from the beginning of summer, from the end of summer. From then on, summer is my biggest regret!
 when I know you need not have me in the summer, I even want to erase the summer from the four seasons!
 I do not understand, why there will be a parting, is not because there are together. Why can't people choose not to separate, even if you can only choose one time, when I decide to have one together to create a warmer than summer story, when I decided, when I don't regret my decision, I can can't choose a separation. If I can, I want to give you a warm summer and warm love, even more than the summer warmth of love.
the summer solstice
< p > I once stood away from the summer the most distant place overlooking the flowers, and I could almost smell the fragrance of flower, I can vaguely see a blue day.
 if you can, really want to and you in the summer slowly old go.
< p > If I can get God's forgiveness, if I can be forgiven in the summer,bottes ugg pas cher, I think, in a summer,hogan outlet, I will certainly be able to meet a warm woman, like the book written as "I love just loves himself!"
 years old, summer solstice!
 all the four seasons, only one summer,hogan sito ufficiale, warm summer. Summer has brought some warmth, but it seems to have forgotten some love? It told me that it had left my love in the past and forgot to bring it back to me. I have a feeling,adidas yeezy soldes, this summer I will not meet the love, I also can feel, I will have some regret every summer. I regret something, I think it is not because I can't see you again in the summer.
Related Articles:

love is ov

Because of

Casual Tongbai Tour

Only a life on the edge of love letters, essays and so on, that is honest, tongtongkuaikuai a one-sided view. World is so vast, we staring eyes, face horizontally, vision or provincial poor dog stared at meat, bones, what taste to the care of the next and the dog? As for the usually called prejudice, had to aim than shooting, with an eye to see. However, some people think that it is aiming things in view of hearts.
خارج شده است

fgh36h7wrd

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 107
    • lmn070
2015 town school work
« پاسخ #6 : 24 مه 2016، 07:07:35 pm »

7, school major activities by the parents to participate in, so that parents more extensive understanding of the school, to form a joint force to promote the development of education.
1, each school year, respectively, for all grades of parents generally taught 2 times, through a variety of ways,tn pas cher, such as lectures, seminars, exchanges, etc.. To popularize the scientific knowledge of family education and to introduce the characteristics of physiology and psychology of students of different ages and the corresponding educational methods. To guide the parents to create a learning oriented, relaxed, harmonious family environment, in order to help children develop physically and mentally.
2015 town school work
 in recent years, our school has played an important role in the popularization of family education knowledge, improve the quality of parents, and promote the school,veste barbour pas cher, family and social education. In order to further implement the "family education guidance", strengthen the guidance and management of parents school,hogan outlet online, special development of the work plan:
6, effectively play the role of the role of parents. From different levels,christian louboutin pas cher, different types of parents of students in the composition of the committee, including a variety of types of parents. Meeting regularly to understand the ideological dynamics of the parents, the school put forward reasonable proposals to help schools to further improve the quality of school.
8, the establishment of the parent school teacher "two" system (special family students, parents and students in the family event of the parents), a year of the students of the general general interview.
5, the establishment of the incentive mechanism of parents school. As an annual selection of the top ten "parent" activities, family education essay,hogan outlet online, in recognition of "five good civilized family".
 one, carefully run parents school, improve the level of family education.
2, regular school teachers to organize the teaching of training, and constantly improve the quality of the semi.
2,golden goose mid star, for different grades of students parents arrange different teaching content. If the first year of school students to carry out special lectures on parents to help children spend a transition period, followed by the graduating class students' parents, in the face of psychological counseling seminars before graduation.
4, parents schools adopt flexible and diverse teaching methods. Such as creating learning type family of lectures, a grade children's education experience exchange and monthly parents half open activities, according to the discussion of a hot parents, questionnaire survey, parents of the open letter, and a variety of ways.
1, parents school leading group members to meet regularly, research status and countermeasures.
2015 town small parents school work plan
 two, strengthen guidance and management,chaussure jordan pas cher, and improve the running water
10, to improve the quality of home visits.
9, improve teachers and students talk system, create a kind of equality, democracy, mutual respect, mutual learning and discussion atmosphere.
3,hogan outlet, parents of school teaching content should be targeted, not only to promote the scientific knowledge of family education, but also to promote the relevant laws and regulations. There are conditions to subscribe to some of the tutor magazine as a supplementary material.
Related Articles:

Audit work

Kindergarten painting teaching

Implementation of pollution-free food action

According to my area of older people account for a large proportion, the health check of high demand, our community neighborhood committee has informed the district over the age of 60 elderly to community hospitals establish personal health records, and file in the elderly months within the jurisdiction of the organization of the elderly free check, guarantee every senior citizen's health.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Village Party branch secretary in the first half o
« پاسخ #7 : 12 ژوئن 2016، 03:26:11 pm »

village Party branch secretary of the first half of personal work summary ,chaussure tn pas cher
 in the first half of the year personal work summary
 XX I led the village Party members and cadres and the masses to accelerate the strategic adjustment of rural economic structure. Optimization of fruit planting, animal husbandry, main Shanglin, positive development of the two or three industry in rural areas, promote agricultural industrialization. XX in my village of the agricultural production goals and tasks successfully completed, and actively do a good job in the promotion and application of new technologies, 1480 acres of cotton planting density, yield increase significantly. And 250 acres of planting West, muskmelon,hogan outlet online, per mu net income of 1000 yuan or more, become my village farmers' income highlights of this year. Also planted 550 acres of vegetables, 820 acres of new orchards, over the completion of the township party committee, the government issued 660 acres of the task, thus ensuring the farmers more channels of income. The village collective economy has continued to grow,adidas yeezy pas cher, my village by previous "shell" village, is now owned bank deposits of 6.5 million yuan, to solve the problem of my village money to handle affairs. Also according to the requirements, the completion of the first water, hail and other fees in the collection task. Also raised a thorough transformation of the original 400 acres of farmland, re contract, the village collective income 70 yuan per mu more than.
< p > in the face of agricultural infrastructure is weak, organization of the village Party members and cadres and the masses, invested more than 8000 yuan, newly built Carl Su bridge, investment >
 (a) agricultural and rural economy
 two,golden goose saldi, work
 first, the ideological and political aspects
< p > I always consciously station in the first line of the struggle against separatism, and resolutely safeguard the reunification of the motherland and the unity of all ethnic groups, always do a firm political stand, clear-cut; always adhere to the "three inseparable, a full understanding of the opposing ethnic separatism long-term nature, complexity and arduousness of, dare to with all affect social stability, in an attempt to split the thoughts and actions of the motherland fight, dare to struggle with the" three evil forces, maintain my village reform development and stability of the excellent situation.
 Township rail village Party branch secretary xxxx
Village Party branch secretary in the first half of personal work summary
XX
XXXX
< p > XX years, I in the 16th Party Congress, the Third Plenary Session of the 16th, the Fourth Plenary Session of the Sixteenth Central Committee under the guidance of the spirit, to emancipate the mind,hogan sito ufficiale, seek truth from facts,adidas yeezy boost 350 uk, organize and lead the whole Party members and cadres and the masses resolutely implement and implement the Township Party committee and government of the arrangements, made in economic construction and various social undertakings in the comprehensive development and progress. Now the specific work is summarized as follows:
< p > as a village Party branch secretary, I pay attention to strengthen their political and theoretical learning,scarpe hogan outlet, constantly improve the ideological and political quality, adhere to the "Three Represents" important thought armed brains,hogan outlet, guidance, comprehensively and correctly, actively carry out the party's basic line, adhere to the economic construction as the center, adhere to the four cardinal principles, adhere to the policy of reform and opening to the outside world, the full implementation of the central major decision-making and deployment, adhere to democratic centralism, in the key moment of the major issues and political struggle in the storm can withstand test, and resolutely safeguard the centralism and unity of the party.
Related Articles:

Junior hig

The presidium of the semester

Standard paper format reference

Department of the company in the engineering construction carried out to set off a big upsurge and promoting the construction of production" as the theme of technical contest activities, Download call project all young workers courseware [in one hundred days of the craze in Dagan, work with full enthusiasm into their respective production tasks for ahead of schedule to achieve the established objectives throughout the year.
خارج شده است

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
« پاسخ #8 : 25 سپتامبر 2016، 05:59:59 am »

من با مرور گذشته ام ، امروز به این نتیجه رسیدم که باید ابتدا دیدگاهم را عوض کنم ، و این تسلیم بیشتر میخواهد ، شهامت در رها کردن دیدگاه قبلی داره .
    رها کردن و تنها رها کردن دیدگاه بیمارگونه قبلی بمن در دیدگاه جدید کمک میکنه . رها کردن خودمحوری و خودخواهی ، و رسیدن تمایل انجام خواست خداوند .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
« پاسخ #9 : 03 نوامبر 2016، 07:34:27 am »

با یک دیدگاه جدید و واقع بینانه موقعیتی که در توان من نیست و ربطی هم به من نداره را میتونم واگذار کنم . قضاوت دیگران کار خداست و کار من نیست ، پس رها میکنم .
    روشن بینی کمکم میکنه که ببینم اراده ی من محدود و اراده ی خداوند بینهایت است . مرور تجربیات گذشته که با اراده شخصی من کاری از پیش نبرده ام و کارکردن قدم یک و رسیدن به عجز و اعتماد به خدا کمکم میکنه که این تصمیم بزرگ را بگیرم ،و با واگذار کردن چیزهای کوچک شروع به تمرین میکنم . 
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

این صفحه در 0.071 ثانیه 20 نمایش داده شد.