انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگی راه های خود را میجوید. لحظه ای که شروع میکنی همه چیز را مدیریت کنی، آنها را ضایع میکنی. بگذار زندگی آزاد باشد

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سؤال دهم-قدم سوم الانان  (دفعات بازدید: 1959 بار)

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
سؤال دهم-قدم سوم الانان
« : 16 آوریل 2012، 05:11:11 pm »

زمانی که شعار (رها کن و به خدابسپار)را قبول
داریم و زندگیمان را به خدا میسپاریم آیا از
پیامهایی ذکه دریافت میکنیم اطاعیت میکنیم؟
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سؤال دهم-قدم سوم الانان
« پاسخ #1 : 30 آوریل 2012، 05:52:01 pm »

بله
چون با بکار بردن این شعار من از روی صندلی خدا بلند میشوم و به او اعتماد میکنم و اجازه میدهم
خودش برای من و زندگی من تصمیم بگیرد و
خواست و اراده او را بر خواست واراده خودم ترجیح
میدهم حتی اگر آن مطابق میل من
 نباشد چون امروز خدایم را خدای
عشق میدانم
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #2 : 29 اوت 2012، 09:06:19 pm »

وقتی رها میکنیم این نیست که به طور کامل کناره گیری کنیم
و کاری انجام ندهیم بلکه باید سهم خود را در کنار آن انجام دهیم
سپردن نباید از روی زبان باشد
بلکه باید با دل و جون بسپریم یعنی برای رسیدن
هر پیامی آماده ایم
نباید برای خود از چیزی که دوست داریم تصویر ذهنی بسازیم
چون اگر نتیجه دلخواه رقم نخورد حالمون بد میشه
وقتی به خدا میسپاریم
یعنی آمادگی کامل داریم در برابر وقایع
زیرا هر پیامی نشانه ای از خداست و
یقین داریم راهیست برای رسیدن ما به
آرهمش واقعی
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • fgh902
Trip to Japan
« پاسخ #3 : 05 مه 2016، 12:09:45 am »

< p > Japanese home diet and school meals are very simple,hogan outlet, even if you are rich childe daughter, also won't let you grew up with a distinctive luxury psychological. Japanese children are very healthy, they in the cold and poor school to tough, tenacious, their body has been the greatest degree of exercise, their minds the perseverance and strong temper. Children in the game, to get along with the friction, the Japanese parents always allow their children to reflect on their own problems, they have a great part of the national spirit of unity.
< p > we on behalf of the group of 33 people were from the administration of the Ministry of education officials,goyard soldes, the two ministries of Foreign Affairs Department leadership and Hubei Province, Sichuan Province line of the staff. October 17th to 27 of the collective learning activities, will be held together. The purpose of this visit is to visit schools and other educational and cultural facilities, to deepen the understanding of the Japanese education system and the status quo, to promote mutual understanding and friendly relations between the two countries.
 in Japan, we managed to understand some aspects of Japanese politics, economy, education, and social life. Although the time is short, stroke intensive, but I'm in what one sees and hears and the line and thinking and understanding,hogan outlet, learned a lot. This visit, we have three, one is a messenger of friendship,hogan outlet, the second is learning the strengths of Japanese education, three is to show the elegance of Chinese faculty, let the Japanese objective, in-depth understanding of Chinese teachers. A strong sense of responsibility have never arise spontaneously, I cherish this rare opportunity.
 Japan's basic education, we also visited the special education schools in Japan called special support school". We went to this special support school, divided into two categories of physical disability and mental retardation students. School according to the different characteristics of the students, opened corresponding physical exercise, enhance the student's basic physical, cultivating the children's good character and compassion, really promote every child, especially imperfect physical and mental development of children's physical and mental health, opened at the same time the cooking courses and vocational and technical courses, the disabled children in the future to better adapt to the future society. Not only so, special education late tracking service, the Japanese government has also done well, students after graduation, government and the Department of education,scarpe hogan outlet, the school together to create opportunities for students with disabilities to arrange the work coordination work,tn pas cher, let the disabled children can have a place in society, will no longer be the burden of the family.
 cloud sky rise directly to a high position.
 because of national conditions and historical reasons,hogan outlet online, the two countries
 we take the China Eastern Airlines passenger plane, took off from Beijing Capital International Airport,mont blanc pas cher, direct to the Japanese capital of tokyo. Flight three half an hour later, punctuality aircraft landed at Tokyo's Narita Airport, visitors and orderly and neatly into Japanese customs for strict immigration procedures.
 Japanese characteristics of education, cause our thinking: everyone has their favorite things. As educators, as long as we truly teach students in accordance with their aptitude, individualized teaching, pay attention to inspire, abandon indoctrination, to cultivate divergent thinking and creative ability, the students will learn gained and learned.
Related Articles:

Aftertaste

Big business is often a step by step to do things

Self-wille

The walls there poplar stretched out, eager enough flowering temperature, shook his head and refused to withdraw the arm. By twos and threes pedestrians, with the time passed by, you don't say, I'm not language, only the wind. Except the city also heavy makeup, face and body are colorful description of wiping, ostentatious people into glitz, ingratiating smile a fumbled for the world's purse.
خارج شده است

cghx0y2drte

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 146
    • uvw421
Power of attorney
« پاسخ #4 : 18 مه 2016، 08:29:55 pm »

"you sit down to write." Although I know I'm not what leadership, but in the workshop of the people, the office is always the office, think there is more space than their work.
 noon is a day of rare most people earned rest time. Eaten with rice, sleepy demeanor, the dream of the Fugue, a day in a rare quiet to do a little of his own feel like things. So, I work in accordance with their own rules and began listening at noon. In fact, I want to sleep, sleep at night under supplement. Maybe I am still young, so it is still so sleepy. Sometimes I even feel very tired, but also think that their own living conditions so that they feel tired...... That's how I look at myself, and it seems to be a life of pessimism. Of course, I don't want to be like this, even if there are so many contradictions in his mind.
 "you send me a piece of paper?" She once again come to me to paper, I is not here what extra paper,hogan outlet online, A paper is the leading office only. But I agree, because there was a basin of this factory people to forget the drawings in my office. Now no one is that good drawing, CAD.
 drawings of some large, I asked her to cut, she said.
 "good ah." In fact I do not want to, because I do not love at noon when someone to distract me from my studies.
< p > I is not really tired, but I fell asleep, indistinct feel someone walked into my office, but gently back out. I may be really tired, although in the ear in the infusion of an English sentence, but I do not know what to understand. I am too tired, because my heart is always in the thinking of the future,hogan outlet online, always feel I now have is not good, always feel that their family in their own circle of friends, the circle of relatives is then a behind everyone's little family. I want to work hard, think through efforts to change themselves. So,adidas yeezy pas cher, I choose the confidence to learn English, want to learn English well, to find a foreign trade work, improve their wages,golden goose deluxe brand, increase their family income so their children can what to what,hogan outlet online, good let himself took to the streets to want to buy what clothes to buy what clothes... Woman,tn femme pas cher, woman now,hogan sito ufficiale, want to Peng well, to the beautiful and wisdom...... Well, these thoughts away. Because I was the complete shilly-shally awakened by the sound of footsteps.
 you in bed?" Luo sister came to my desk, somewhat constrained, "I want you to teach me to write a few words."
 she took me her paper, from my pen in the pen, standing beside me,hogan outlet, bent started writing painting.
 she came in, his face is always smiling to me, she is a female worker surnamed Luo, packaging workshop. She is very tall, some thin, very kind face, voice is very light and fine, big eyes, but not what light, her hair was dry, a lot, a little messy tie behind.
Power of attorney
Related Articles:

My underst

Yongnian Y

Dankan ear

I is a like the trouble to write on the paper, will happily put in the side, home in the countryside, corn is the harvest season, watching all this let me think of the past, although now living conditions are good, but I yearn for the previous life, even for picking corn corn is also a fun, what kind of agrestic breath now how also can not find.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448

[/b]
Life and time are the most fair,hogan outlet online.
The things that 
has encountered in his life may be meant to be, and you want to avoid it,scarpe hogan outlet, let it be! It's time to let go, you need to understand how to find a new identity, may from to know more, is not entirely negative impact, sadder but wiser. This has the time will certainly get, perhaps this is the edge of it! Between man and man relationship is so subtle, this thinking should not have things often just let you to meet, want to have it... Life encountered things,hogan outlet, perhaps is doomed, you want to avoid is difficult, let it go! It's time to let go, you need to understand how to find a new identity,sac goyard pas cher, may from to know more, is not entirely negative impact,hogan scarpe, sadder but wiser. This has the time will certainly get, perhaps this is the edge of it!< br / > between man and man relationship is so subtle, this thinking should not have things often just let you to meet,scarpe hogan outlet, want to have it but do not get. These are the need for a long time to understand, this is a waste of time is also worth. In the loss of these, you also get a lot, it is only to see how you understand the. Transposition thinking about the problem, the result is another answer. All we want is not to be able to do it, then it's not worth it! Perhaps the time we use is more worthy of our own front of the road to expand the aura. Once people have the power, there is sustenance, the heart will run for it, it will be more spiritual pursuit of it. Time brought us all is so wonderful, everything we need to enjoy the heart. But the same thing, to give us the feeling is different, it is because we have a visual and ideological differences.

life every moment, we need to learn to love, the fair is time and our own life. Believe in yourself, there will be possible to achieve. Never be setbacks and scare,hogan outlet, brave in the face of their encounters with things and recovery treat yourself, don't blind chase my confused mind. Know how to open all justice around us,hogan sito ufficiale, then justice will exist forever!

Related Articls:

youth dige

3 Securities Asset Management

The next t

Beijing first promotion race after the primary application of the network, there are nearly 30 contestants to participate in the qualifying game, despite Beijing summer people dislike the sauna weather, but players still show the extremely enthusiastic, shortage of a good voice, and conducting registration site in the active site is more a lot of players, they will enter the network division, part of the players after the vote to enter through the two Beijing qualifier.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Staff Brief
« پاسخ #6 : 27 مه 2016، 09:40:29 pm »

and colleagues alike.
 in life, I respect the simple life,nike tn pas cher, and develop a good living habits and decent style. In addition, I Ping
 is responsible for work,mont blanc porte mine, and served in the * * * * * years, hard working,hogan outlet, strong sense of responsibility,hogan outlet online, leading
 on how, in the past I have been constantly striving, and constantly improve the self * years, the following to make a brief self identification.
 wants cultural quality.
The flight of time
 staff brief self identification
 staff brief self identification
, but also pay attention to the expansion of all aspects of knowledge,hogan outlet, widely read in other disciplines of knowledge, thus improving their own thinking
 approachable, friendly, so has been getting along with others is very harmonious.
Staff Brief
 * years of life is a small section of this line of my life,tn requin pas cher, it is a shining section, it contains the sweat and
 harvest.
 enthusiasm to join in the work. Although I am not the best, but I have never given up on a more outstanding pursuit, no
, * * years,hogan scarpe outlet, look back years,golden goose outlet, bit by bit, has been to the rigorous attitude and positive
 in thinking, positive and motivated, in learning, hard work and good attitude, in addition to the professional knowledge of learning
Related Articles:

To his 99 short words

Faery witch classic lines

Summer for

I would like this perched on his castle, watching the time time quietly, flow like water. I do not know whether the traces of the years, has been hanging on my face, whether it has been engraved in my heart. I know that one day, my eyes no longer like snowflakes clear. A heavy snow over the years, will remember the snow behind the woman, once in the past, such as snow.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
Symantec says it is working with the Chinese gover
« پاسخ #7 : 04 ژوئن 2016، 05:32:16 pm »

,louboutin prix
 since Edward &middot; Snowden (Snowden Edward) to the U.S. National Security Agency (NSA) surveillance scandal after exposure, Symantec has become the latest challenge in China,montblanc plume pas cher, a large American Technology Corp. CISCO, IBM,hogan outlet, Microsoft and other companies in China's development has also been the impact of listening to the door.
 in May this year, there are reports that the Chinese government departments to prohibit the use of Microsoft's latest Windows 8 system. Xinhua said the ban was meant to ensure computer security at the end of Microsoft's support for XP Windows. (compiler / Xiao rain)
< p > "China Daily" reported last week, said the Chinese Ministry of public security has to all branches of issued a notice requirements in the existing system and future purchase banned use Symantec data leakage prevention (DLP) products,adidas yeezy pas cher, said the existence of risk information in the software, but did not explain that the reason.
 she added that Symantec's software does not pose any risk to the Chinese government. Symantec for customer information privacy and security very seriously,goyard pas cher, our product does not exist the so-called backdoor theft. She said. When asked if the Chinese government departments have stopped using Symantec's software,scarpe hogan outlet, Lecter said: we believe that this is just an isolated incident involving the public security department.
 Phoenix Technology News Beijing time July 11th news, according to Reuters reported that Symantec said on Thursday that the company is working with the Chinese government on its software is disabled for consultation. Media reported earlier that the Ministry of public security has ordered a ban on the use of Symantec's products.
Symantec said it is working with the Chinese government on the issue of software disabled to consult the government software to disable the software
< p > Symantec spokesman Colin & middot; Lecter (Colleen Lacter), the company is with the Chinese government on this issue consultations,timberland boots outlet, but for the China Daily reported noncommittal. Negotiations are ongoing,asics brasil, and now it is too early to discuss the details. Lecter said in an e-mail.
Related Articls:

Net friend burst 360 plagiari

Dangdang l

Bartz said that the relationship between YAHOO and

For some other types of calls will purchase group purchase website, returned directly to the user's Alipay or bank account. June 2nd, the company's Web site released third announcements, but the announcement did not disclose how many customers do not get prepaid recharge, a refund of the success of consumers and how much.
خارج شده است

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
« پاسخ #8 : 03 نوامبر 2016، 07:20:23 am »

شعار رها کن و به خدا بسپار به منه وابسته کمک میکنه که فقط سهم خودم و مسئولیتهایم را انجام بدهم .
    برای اینکه قبول کنم قدم 2 را مرور میکنم تا بتونم به خدا اعتماد کنم .
    رها کردن یعنی دست کشیدن از خودمحوری و خودخواهی هایم و نهایتا رسیدن به خواست و اراده خدا و آنچه که به صلاحم باشه . نیاز به صبر و اعتماد و روشن بینی دارم . سعی میکنم از پیامد هایش اطاعت کنم و اگر برایم سخت بود از راهنما و دوستانی که مسیر بهبودی را طی کرده اند کمک میگیرم .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

این صفحه در 0.065 ثانیه 22 نمایش داده شد.