انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اندکی دوست بدار ، اما طولانی
زیرا ارزش آن به مقدارش نیست ، به استمرار آن است .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سؤال نهم-قدم سوم الانان  (دفعات بازدید: 2501 بار)

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
سؤال نهم-قدم سوم الانان
« : 16 آوریل 2012، 05:07:44 pm »

آزار دادن دیگر مردم یا مسئول دانستن مشکلات
یا افراد دیگر چه پیامدهایی دارد؟
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سؤال نهم-قدم سوم الانان
« پاسخ #1 : 30 آوریل 2012، 05:45:27 pm »

این همان انکار کردن و مقصر دانستن دیگران است و
من با اینکار جلوی رشد و بهبودی خودم را میگیرم.اینکار
با عث میشه که من همیشه حق به جانب باشم
 و به یک آدم مغرور و خودخواه تبدیل میشوم.پس
نمیتوانم با دیگران رابطه درست و سالمی
برقرار کنم.آنها را کنترل میکنم و در امور آنها دخالت میکنم
و نمی توانم سهم ونقش خودم را در مشکلات
پیدا کنم
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #2 : 29 اوت 2012، 09:29:21 pm »

حس ترس و بدبینی . گرفته شدن اعتماد به نفس
خودبرتر بینی. عذاب وجدان و در نهایت سلب آرامش
همه اینا باعث میشه از مسیر بهبودی خارج بشوم
گاهی اتفاق میفته که من خودم نمیتوانم و با
مسئول دانستن دیگران عجز خودم را انکار میکنم
و اعتماد به نفس کاذب در من شکل میگیرد و
باعث میشود مثبتها را کنار بزنم ومنفی گرایی کنم
و یکی یکی تمام نقصها در پی آن میایندو این
یعنی سلب آرامش
من باید سعس کنم قبل از دیدن دیگران
باطن خودمو ببینم و اصلاح کنم
باید روی خودم تمرکز کنم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • vwx572
Read have learn to be happy have a feeling
« پاسخ #3 : 24 آوریل 2016، 11:45:16 pm »

< p > in the help of the teacher, those left behind children formed a left behind children squad. It is like a huge magnet, the left behind children lonely heart draws together, unite together. In this big family,hogan outlet online, we live together in peace and harmony, study together, work together, do good together,hogan outlet online, each other feel very happy. More importantly,hogan scarpe outlet, students are aware of: regardless of parents in the side, do not spend money to learn is the most happy!
;
Read "have learn to be happy" have a feeling
< p > Holiday I have carefully read the "construction of Happy China" this book, which impressed me most is the school is one of the series of stories of happiness "" Xiao Mei and her "left behind children team". The story is mainly about the Xiaomei bumpy fate and Xiaomei and other left behind children spontaneously form a left behind children squad, self-reliance, help each other, try to learn the story.

ADA is how hard ah! Compared with me it is a world of difference! Every morning, when I was sleeping in the warm quilt, my mother helped me to squeeze the toothpaste, shouted me to get up, do a good job for the delicious breakfast, after I finished eating, my mother will send me to school. While Xiaomei? Get up early every day, clean the house and yard, wash clothes, do your own breakfast, go to school.
        the fifth grade Dangtu County Experimental School: Liu Yang
 may live so hard, but she never gave up his studies. She knows, only to learn the skills, in the future to live a happy day! May have finished my homework,tn requin pas cher, help Grandpa, grandpa for firewood,scarpe golden goose, and me? One finished homework went downstairs to play with the children.
< p > Xiaomei them left behind children why school, due to the continuous improvement of compulsory education funds safeguard mechanism, whether urban or rural, as long as it is the Anhui Province compulsory education stage in the school student,scarpe hogan outlet, you can do not have to pay tuition, students in rural areas can get free textbooks,hogan outlet, Xiaomei say they are happy, because they grew up in the 21st century of China.
 <
< p > due to the efforts of older people,golden goose saldi, our life will be more and more happiness, but I am deeply aware of the hard won happiness, read this passage, I felt myself very happy, so I want to cherish everything, like the left behind children squad, self-reliance, study hard, to help others, tomorrow we will more happiness!
Related Articles:

Read bird slaves sense

The land i

Nama smile, 1 or so dazzling

He said that in the face of the current situation of economic development, but also to send hope to loose monetary and fiscal policies to boosting economic growth is impossible. The world economy, including China economic growth prospects, depends more on structural reform.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
To Spend (How Leisure Our)
« پاسخ #4 : 27 مه 2016، 03:52:03 am »

Are some suggestions,golden goose outlet.
 reasonable leisure (to Spend Our Leisure How)
here
To Spend (How Leisure Our)

actually. All this is quite natural because in our daily life,tenis asics outlet, we do things more or less according to an unwritten daily routine. for example, when we are at college,tn homme pas cher, we go to class in the morning, have lunch at noon,scarpe hogan outlet, take physical exercises in the afternoon,hogan outlet, and do our homework in the evening. We become so accustomed to the schedule that, when holiday comes,nmd runner pas cher, we are at a complete loss.
if you are an active person,air max 95 soldes, you can go for a picnic,scarpe hogan outlet, or play some sports games. The fresh air and the fascinating scenery in the countryside may refresh you and the vigorous games may lift up your spirits. If you are not so active and like to stay at home. >
most of us don't know how to spend our leisure time. When we have holidays, we tend to feel bored. Some may indulge in outdoor games all day long while others may stay in bed to venture in the dreamland.
Related Articles:

College en

Ecological

Watch the sunrise _5

As you know, information plays an important role in our modern society. Someone ~ys that ours is a society of information. I agree with him. In fact, the information is expanding at an increasing rate. As a member of modern society, I am fully aware of the significance of information to my life. It affects nearly every aspect of my life. Then how to obtain and deal with information seems to be of utmost importance.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Home field _2
« پاسخ #5 : 29 مه 2016، 09:46:13 am »

Home field
 my beautiful hometown in Chifeng Songshan Gou simiarum. It is not rich, but I like it very much. Flocks of sheep under the blue sky, green grass is lively and lovely chicken duck in play, a chubby puppy also ran along for the ride. This is really a beautiful picture.
< p > corn can make the majority of consumers love corn porridge,new balance baratas, tortillas, corn noodles, and we children favorite eat popcorn, corn puff, these are green food,air max homme pas cher, corn and lowering blood pressure,scarpe hogan outlet, reducing blood lipid.
 my hometown is famous for hot pepper, cucumber,hogan outlet, tomato and potato. It will be transported to the big market.
 our home's main products are corn,scarpe hogan outlet, millet, sunflower.
 sunflower is also well received by consumers,hogan sito ufficiale, there are a lot of foreigners to buy every year.
< p > my hometown although there is no Guilin qishanxiushui, nor the vast expanse of the orchard,nike tn pas cher, but it has a flock of beautiful, lush green grass, lush forests, fertile soil,hogan outlet, long stream. I love my beautiful hometown.
 yellow millet has the beauty, stomach, spleen function, nutrition is also very rich, a large number of export overseas.
 home of the field
Related Articles:

Ancient poetry readings

Jiangsu college entrance examination candidates Wa

Refuse pir

I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
2010 School union work
« پاسخ #6 : 30 مه 2016، 09:17:34 am »

1, strengthening the construction of teachers' Morality
3, to further enhance the sense of innovation.
2010 School union work
4,sac guess pas cher, trade union activities to do plan, system, accounting, inspection, assessment, combined with the daily work routine management of the trade union of our school.
 (two) to create five kinds of atmosphere
3, to create a working learning environment conducive to the rapid growth of young teachers;
4, to create a healthy, lively and interesting cultural life atmosphere;
 two, work target
 (a) to strengthen democratic management, enhance the sense of democracy.
 three, the main work:
5, to create a harmonious atmosphere of life and love.
 first, the guiding ideology of
2, to further enhance the maintenance of awareness;
2010 school trade union work plan
2,hogan sito ufficiale, create a work environment conducive to stimulate the creative work of the staff;
1, to create a democratic and harmonious campus atmosphere;
1, our school trade union organization should earnestly perform well maintenance function, in education reform and development in the maintenance of teaching and administrative staff in the political democratic rights and interests; economic labor rights and interests; cultural spiritual rights and interests. Trade unions should play a role of bridge and tie, give full play to the role of trade unions, the strengthening and government communication, depending on the party's leadership and administrative support, to organize the teaching and administrative staff to participate actively in the school democratic management, for the development of the school and suggestions.
 (one) to enhance the awareness of the three
< p > to Deng Xiaoping Theory and the important thought of "Three Represents" as a guide, earnestly implement the scientific concept of development, conscientiously study and implement the trade union at the next higher level of a series of instructions,scarpe hogan outlet, further implement the "organized to safeguard their rights" of the working principle, work closely around the school education center, prominent in the maintenance functions at the same time, fully perform its duty of trade union, to strengthen the education of professional ethics of teachers, promote the school democratic management, to strengthen self construction of the trade union educational.
1, to further enhance the work of trade unions to serve the education development of the overall situation awareness;
2, strengthen the teachers' Congress, and constantly improve the level of supervision work. Our school to continue to create a harmonious and democratic political atmosphere, effectively protect the staff in the reform and development of education enjoys the right to know, right to participate,air max 95 france, the right of supervision and decision-making, so as to safeguard the rights and interests of the employees, play staff's enthusiasm, initiative,hogan outlet online, and seek common development.
3,tn requin pas cher, perfect "party make concerted efforts, the administrative body in place, trade unions actively cooperate with the staff and the masses to participate in" the school affairs public leadership system and working mechanism. Do have a plan, summary, inspection, assessment,chaussure tn pas cher, jiangyoufalie. In the work constantly adjust and expand the open content, rich in public,tn requin pas cher, to broaden public channels, improve the publicity system, further improve staff ability to participate in politics.
 (two) to strengthen the team building, improve the quality of teachers.
Related Articles:

2013 enter

2013 - 201

2014 teacher education teachi

I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019

DoNews September 16th news 16, the grand Innovation Institute released a desktop file search tool - the speed of light search,hogan outlet, can quickly search the machine file system tools. Shanda said that although it has been involved in the field of search, but the future will not do similar to the whole network Baidu search business.
 according to the introduction, the speed of light search mainly uses the characteristics of the NTFS file system, you can find faster according to the file name. In this way,scarpe hogan outlet, the system uses its own function, which does not need to traverse the contents of the file, and the traditional local search will consume a large amount of resources to build up the index. Picasa image search function has also taken a similar technical program.
;
Grand Innovation Institute released the speed of light search tool will not be involved in the whole network search
 data show that the speed of light search was born from the game to optimize the project team in the development of the game to read the disk optimization burst of inspiration, and Geek engineers in the spare time development. Light search features: input a keyword and accurately display the search results, lightweight: less than 3MB installation package,sac guess pas cher, running almost does not consume system resources, take up disk space is minimal; convenient, the machine document, a picture,adidas yeezy pas cher, a program,spaccio golden goose, video and other intelligent classification, find more relaxed.
< p > prior to the grand in search is somewhat involved, Shanda literature push cloud search, and R & D books in the field of vertical search,ray ban outlet, grand innovation hospital in speech recognition,tn requin pas cher, audio information something attempted, and the opening of the humming search source code. However, Grand American innovation Dean tuoc Luong has said that although the Shanda in the search business,goyard soldes, but more is to optimize its business, to help users find the content you want as soon as possible, and not to do like Baidu similar web search. (end)
Related Articls:

The buyer 380 million $two sh

Google gla

But at the same time, most of the small and medium-sized enterprises on the server's requirements are generic, performance requirements are very general, so manufacturers for such users, remove the complex computing part, the introduction of low-end server product line.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
Students practice causing death case upheld the Peking University Professor
« پاسخ #8 : 07 ژوئن 2016، 07:54:10 pm »

October 2007, Wang Jianguo sued the court claims 5 million 420 thousand yuan. He believes that to his wife in the treatment of several doctors in the towering, Hong Zhou Duan, Jian Tao Xiao are for students of PKU, there is no separate medical qualification,sca goyard pas cher, Peking University First Hospital "illegal practice".
 in the identification of a clear case, the patient to be admitted to the hospital on the basis of the problem, the treatment of physician qualification issues for the court to confirm whether the hospital should bear the civil liability does not directly related.
 the deceased Xiong Zhuo for the Department of the first hospital of Peking University Hospital Cardiovascular Department of internal medicine, the first hospital in Beijing University to accept spinal surgery after the disease suddenly increased. In January 31,hogan rebel outlet, 2006, Xiong Zhuo for the occurrence of postoperative complications of pulmonary embolism,zapatillas new balance outlet, rescue invalid death.
 after the verdict,golden goose sneakers, Xiong Zhuo for her husband Wang Jianguo said,pandora outlet online, but also the amount of compensation for the claims, but he told the court in a civil action against illegal medical practice, the conclusion that the problem of understanding. Peking University Hospital,air max soldes, the lawyer said, will continue to appeal the case.
 cases of second instance in November 5, 2009, February 1, 2010 two session, the two sides on whether the presence of Peking University Hospital illegal practice, and the appropriate treatment measures and other aspects of the debate.
 court trial
 July 1,scarpe hogan outlet, 2009, a court of first instance verdict on the case. The court finds that the medical negligence in the first hospital of Peking University, the consequences of the death of Xiong Zhuowei. In this regard, the bear all the civil liability for damages, compensation for Wang Jianguo and mother-in-law 75 yuan.
 because the court did not identify the Peking University Hospital illegal practice". After the first instance verdict,golden goose saldi, both sides refused to accept the appeal.
Decision of the court of final appeal of the < p > believes that due to the parties in the patient's diagnosis and treatment and rescue exists great controversy, the court of first instance with the consent of the parties entrusted appraisal institution were identified.
Students practice causing death case upheld the Peking University Professor

Chengle fuel tanker crashed into van congestion tw

Guangzhou secondary housing s

Jiang Yu C

After a preliminary investigation, 10 people were killed on the spot, 1 people were seriously injured and sent to hospital died, 1 people were slightly injured, is being treated in hospital. Yixian County from the local leaders and cadres more than 150 people, to carry out remedial work to appease the families of the casualties.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Vice governor of Guangdong - Dongguan, has begun a
« پاسخ #9 : 12 ژوئن 2016، 02:26:21 am »

,hogan outlet online
 Xu Shaohua: this year's government work report identified the economic growth is expected to be around 7%, taking into account the needs and possible, there is a lot of certainty. As the government work report said, with the goal of building a well-off society in an all-round way, and the expansion of the total economic and structural upgrades to meet the requirements, in line with the law of development, in line with the objective reality.
 global economic recovery China arduous and tortuous economic development has entered a new norm. Under this background, Guangdong Province, such an export-oriented economy how to upgrade, full of challenges. How to upgrade the economic development, how to shift from factor driven to innovation driven, is the focus of attention during the two sessions. March 8th, in Guangdong province delegation resident, "China Economic Weekly" interview with the National People's Congress, the Standing Committee of Guangdong provincial Party committee, executive vice governor Xu Shaohua.
 as for the individual enterprises into and out of the normal state of mind to look at. The allocation of resources should allow enterprises to choose to enter and retreat, not in order to retain these enterprises to use more government resources, the implementation of preferential policies, but to create a more equitable environment. If the company believes that the current environment is not enough to make it profitable, it is normal to go.
Vice governor of Guangdong: Dongguan has begun large-scale machine substitutions plan the new economic norm
 machine substitutions
 "China Economic Weekly": how to adapt to the new economic development in Guangdong
 we give the necessary preferential policies to foreign capital under the framework of the rule of law, should not be used to some of the previous kind of business and the introduction of special policy approach.
 new problems to use new thinking to solve the
 "China Economic Weekly": Recently,adidas yeezy boost 350, some media reports said, some foreign companies investing in China are evacuated from china. Guangdong province is an export-oriented economy, how do you see this problem?
 new normal to have a new thinking
 of course, we hope that these have the strength of China's contribution to the enterprise can stay in China,scarpe golden goose, stay in Guangdong,golden goose sneakers, which is also common sense. Our foreign capital to give the necessary preferential policies should be under the framework of the rule of law, should not be used in the past that for certain enterprises and the introduction of special policy approach.
 economic situation at home and abroad have an uncertain side, but the economic base in Guangdong, the economic base is good, the national economic base or, will not happen collapse type changes. Therefore, to achieve the growth target of about 7%, through the efforts can be done.
< p > Foshan, Dongguan has begun large-scale implementation of the machine substitution plan; we welcome throughout the study of Intelligent Robot Research Institute of Guangdong development,hogan outlet online, also welcome manufacturing robots of the enterprises to invest in Guangdong, also welcome more enterprises to use the manipulator and robot.
< p > economic development has entered a new normal,hogan outlet, we treat the economic way of thinking to enter a new norm,scarpe hogan outlet, cannot use the past that inherent mode of thinking,ray ban wayfarer outlet, let economic high speed, large scale, extensive growth, cannot use more of this way of thinking to look at the changes now.
Related Articls:

Jiangsu pr

Shanghai will be unpaid socia

Hubei Xian

According to the fire personnel who participated in the rescue, the scene is a mess, a car bridge a large truck rollover on the flames, the car is equipped with a large number of tobacco leaf strewn ground. And a mini car, a car and a car bus in the combustion, the scene of smoke rolling up tens of meters, scorching heat, a "crackling" sound not to stop.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Building construction
« پاسخ #10 : 12 ژوئن 2016، 07:06:36 pm »

university three years, I have been able to develop the ability of all aspects, it can be said, after three years of university study, I already have the ability to adapt to social work.
 construction engineering technology personal self identification model (three)
 building construction
 construction engineering technical resume self signed (two)
 future work is a test of my knowledge, but also the challenge of my life. I will constantly improve themselves,hogan outlet, improve themselves, to adapt to the needs of the work.
 in the study: I work hard, hard, and strive for the university that a good time to learn. Three years of University, not only to make me learn a lot of knowledge, but also made me understand the way to learn. So far, I have been able to Photoshop, flash and other software to be able to skillfully use.
Building construction
Self identification of
 in mind: I want to make progress, has been willing to help people have been appointed to participate in youth volunteer activities. Respect for teachers, unity of students,hogan outlet, for their own learning and life to create a good environment.
< p > I in life have a positive attitude towards life and a wide range of interests and hobbies, work hard in learning, good results,nmd running homme pas cher, unite classmates, respect for teachers, willing to help others, can bear hardships and stand hard work; at work is good at communication with the people, strong organizational management and practical ability and collective concept of strong, with team cooperation spirit, innovative consciousness, quickly qualified for new jobs and new environment, and the integration of them. School a few years learning life,new balance baratas, I very good master professional knowledge, always pay attention to their overall improvement, learning the CAD drawing, building architecture, material science, construction drawing, engineering mechanics, construction technology, foundation and base storage rigid structure >
< p > I must first clear. I'm not a smart man, and unlike other northerners as long as the tall and mighty, sometimes also can be silly Leng wood tenon, but I promise never delays. Like other children from other rural areas,zapatillas new balance baratas, I am more honest, diligent, pragmatic and strong sense of responsibility. Of course northerners unique enthusiasm battle righteousness I too, if I want to be responsible for I never bite tight tooth lobbying Fuji do better. Because men why there should be a responsibility of good pride and courage, the decision facing risks and difficulties of the spirit, adhere to achievements of calm. Like broad, want to learn more knowledge, computers, of course, certificate, Auto CAD etc. not to mention all of these, self-taught, including law and economics of the book, is also a bad lover of literature, students song speech or birthday congratulations is I write,golden goose sneaker, can write some prose poetry in general. Sneak in,sac goyard pas cher, also like to surf the Internet, play QQ chess,hogan sito ufficiale, dozen play a ball game or classmates and peep the beauty and the like, but the same is not fine, have a smattering of.
 in everyday life: my frugal life, has a wide range of hobbies. I like sports, especially badminton and table tennis. I also like the Internet, the use of network access to update more knowledge, and constantly enrich and improve their own.
Related Articles:

The 60 anniversary of the founding of the 3

Meng Erdong advanced deeds

With the reform of the administrative examination and approval system, and give prominence to the "on administrative licensing" learning, advocacy, through organizational learning and training, forestry system of cadres and workers to deeply understand the basic spirit of the three laws, to further strengthen the administrative law concept, improve the ability and level of agricultural management according to law.
خارج شده است

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
« پاسخ #11 : 03 نوامبر 2016، 07:07:11 am »

کنترل دیگران یک رفتار آزار دهنده است ، من خودم را مسئول زندگی دیگران میدونستم و توقع داشتم که دیگران هم مسئول شادی و آرامش من باشند . خودم را مقصر مشکلات دیگران و دیگران را مقصر در مشکلات خودم میدونستم . که همش باور غلط بود و بار رنجش و احساس گناهم را بیشتر میکرد . احساس قربانی شدن آزارم میداد . سهم و نقش و حد و مرز و مسئولیتم را نمیدانستم .
   امروز انتخاب بهتری دارم که تمرکزم را از روی دیگران بردارم و روی خودم بگذارم ، از مسئولیت فردی ام مراقبت کنم همانطور که دیگران حق انتخاب   و مراقبت از زندگی خویش دارند . با این روش جدید میتوانم دیگران را دوست بدارم و احترام بگذارم .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

fmyyj91M

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 25
    • fgh397
拟定卷扬机销售谈判议程
« پاسخ #12 : 20 دسامبر 2017، 02:20:05 pm »

有经验的卷扬机销售谈判者都知道,拟定一个高效的卷扬机销售谈判议程是十分毖要的。
  卷扬机销售谈判课中讲到:议程可以阐明也可以隐藏卷扬机销售谈判者的动机,它可以建立起一个公平的规则,也可以使卷扬机销售谈判的形势有利予一方,它能够使卷扬机销售谈判切入正题,也可能使卷扬机销售谈判偏离主题I它可以使交易迅速达成,也可能使卷扬机销售谈判变得冗长枯燥,它可以取得效益,也可能失去利益。正因为如此,有经验的卷扬机销售谈判者对于议程的安排与运用以及在接受对努拟定韵议程时,都非常慎重。
  如果由你提出议程,你可以利用自己的方式决定卷扬机销售谈判的规则、流程和条件,让它包含你的主观愿望。但应该知道自己决定议程会事先透露自己的立场。对方可根据你要讨论的问题,准备强烈的反击。如果你无法知道对方的意图,在不明了对方的立场时就拟定议程,就会处于不利地位.因此,如何拟定高效的卷扬机销售谈判议程被视为必要的卷扬机销售谈判准备之一。
  拟定高效的卷扬机销售谈判议程,应该注意以下四个方面:
(一)确立双方发言的顺序和时限
  如果能给予对方人员足够的时间先表达意向或提出问题,将有利于己方从中发现问题,有的放矢地回答问题或解决问题,这样不但可以使问题沿着己方的意图得到迅速解决,而且可以看到对方对此次卷扬机销售谈判的诚意,还可以观察到对方对商务业务的熟练程度和精明程度。如果你能从中发现问题,并弥补自己策略的不足和琉忽的地方,就能防患于未然。
  卷扬机销售谈判议程中要把握&Prime;卷扬机销售谈判方向&Prime;。通过卷扬机销售谈判达到&Prime;目标&Prime;是我们卷扬机销售谈判的主导思想,但它有时会与双方共同协商制订的卷扬机销售谈判目标略有出入。在确定议程时,应安排一些有利于自己的流程,以确保卷扬机销售谈判方向朝对自已有利的方向走。
(二)预留一些机动时间
   一次较大型的卷扬机销售谈判很可能会出现一些意想不到的事情,如果把时间安排得满满当当,万一出现了意外事件,就会打乱全盘的计划,严重时还将造成卷扬机销售谈判被迫中断。因此,安排机动时间在卷扬机销售谈判当中是十分必要的,但是机动时间不能安排太多,最好安排在谈焦点性问题的第二天或卷扬机销售谈判的最后一天,以充分发挥机动时间的调节作用。
(三)投出焦点性问题
  在分析研究各种策略的基础上,找出本次卷扬机销售谈判的主要议题或双方意向差距较大的焦点性问题,并在卷扬机销售谈判时间过去五分之三的时候提出来,油压机厂家。比如,如果本次卷扬机销售谈判预定总时间为6天,且预计交货问题将是本次卷扬机销售谈判的焦点,那么就应该将交货问题放在第4天讨论,这样将有助于卷扬机销售谈判的成功率。因为焦点性问题往往隐藏着较大的意向差距,喷射器。如将意向差距较大的问题在卷扬机销售谈判一开局就提出来的话,往往由于彼此之间的不了解或双方对卷扬机销售谈判准备得不充分而使差距人为地放大,有可能导致卷扬机销售谈判的破裂。
(四)安排一些文娱活动www.ntjyj.com
  在枯燥的卷扬机销售谈判过程中,适当地安排一些文娱活动,可以活跃卷扬机销售谈判气氛,增进友谊,同时可以松弛神经,消除疲劳。因而在时间较长的卷扬机销售谈判中,如果有条件的话,平面磨床,适当安排一些文娱活动是很有效的。在安排文娱活动时,不必太多。一般来讲,假若卷扬机销售谈判时间在一星期左右的话,只要安排1~2次的文娱活动就足够了,且文娱活动最好安排在卷扬机销售谈判的第三天或者商谈焦点性问题的当天,一般不要安排在第一天。
خارج شده است

این صفحه در 0.078 ثانیه 22 نمایش داده شد.