انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

"شـــانـــس" ، نام مستعار خداست ، آنجا که نمی خواهد امضائش پای داده هایش باشد.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سؤال هشتم-قدم سوم الانان  (دفعات بازدید: 2793 بار)

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
سؤال هشتم-قدم سوم الانان
« : 16 آوریل 2012، 05:05:02 pm »

قدم سوم چگونه به من کمک میکند تا از شرایطی
که دیگران برایم بوجود آورده اند در امان باشم؟
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سؤال هشتم-قدم سوم الانان
« پاسخ #1 : 30 آوریل 2012، 05:27:35 pm »

در گذشته و قبل از برنامه همه کس و همه کاره
من بیمارم بود و خدای من خدایی انتقام گیر و زورگو
بود و مرا دوست نداشت و اینچنین بود که
من از او دور میشدم و به دیگران وابسته
اما در قدم دوم من خدایی درک کردم که خدای
عشق و محبت بود و در این قدم من می توانم
به اعتماد کرده و زندگیم را
در دستان او قرار دهم.در شرایط سخت و بحرانی به او
روی می آورم و از او کمک میخواهم تا مرا از آن
شرایط عبور کنم.امروز با یاد خدا در لحظات بحرانی
به آرامش میرسم و همینطور یکی دیگه از راههای
گذشتن از این شرایط تماس با راهنماست
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #2 : 29 اوت 2012، 09:34:15 pm »

برای اینکه در قدم 3 موفق باشم باید پذیرفته باشم که
در مقابل دیگران عاجزم و نمیتوانم کسی را تغییر دهم
و اینکه من تنها نیستم و خدایی وجود داره که من را درک میکند
البته به شرطی که خودم بخوام
اگر مشکلاتم را رها کنم و بعد از انجام سهم و نقشم به خدا
بسپارم میتوانم ایمن باشم
قدم 3 یعنی سپردن به خدا و در صورتی موفق هستم
که قدمهای 1و2 را به درستی درک کرده باشم
و در آگاه اشتباه نکنم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • def180
Third golden _338
« پاسخ #3 : 10 آوریل 2016، 04:53:29 pm »

"Qi Feng silently at her:" don't you think I'm in the crime...... Reckless, also harm my sister very sad." Lin Yao said: "some people standing in the position of course is a crime,golden goose outlet, but for those you have rescued people, you are their God, or" rogue "name would come out of nowhere? If you don't save, those people were dead,hogan interactive outlet, who is guilty? In this troubled world...... What is right or wrong, it is not so easy to be conclusive." In the end, the girl in the eyes with a trace of frustration. Qi Feng not language,scarpe hogan outlet, Lin Yao said: "nature of your sister, Luan do very wrong, you are her only family, do it very risky, if there is an accident,nike air max pas cher, she can not afford." Qi Fenglve surprised, Lin Yao's phrase, Lin Yao here, then gently grasped the hand of Feng Qi, whispered and said: "in fact...... The same can not afford, and i." Feng Qi moving, helplessly sighed softly sound. Lin Yao looked at the face of Feng Qi, Qi Feng slowly forward to next to the child, his arm around the waist Qi Feng, be careful on his body lay down: "my love for you, you should understand completely...... In fact, this life is so short, I just want to find a love oneself together is, you want me to inadvertently I also just, but also your heart to me...... I know......" Qi Feng to turn her away, but the hands touch the past is a soft body and like very tightly adhere to love this feeling, so that no action. Lin Yao said, I gently in the Qi Feng cheek number, and retracted into his arms to hug him, shame and joy softly said, "Qi feng......" Qi Feng hang Mou, Lin Yao saw arms, her tears is not dry, twinkling is very touching, rosy cheeks, shy timid with girls, and the fragrance of a hit, moving soul, Qi Feng heard his heart bumped. In a trance, Qi Feng drooping, involuntarily looked at arms girl, Qi Feng is half sitting, Lin Yao on his back, but was beneath him, Lin Yao Feng Qi lift arm clinging to the neck, two sweet lips went up to lead you, Qi Feng can't help around Lin Yao the waist, the waist limp, in his hand trembling carefully. The boy want to warm ~ hope is suddenly lit, Qi Feng throat moved slightly, turn over, will hold Lin yao. First,air max one pas cher, the eighty-fourth chapter following this Luan some difficult sleep, feeling like watching a tiger and sleep, do not know what time he pops up to eat, but gradually he heard calm snort, heart will follow a stable. Rarely, the people did not move to Chu, the Phoenix disorderly thought for a moment, probably by his Enron infection,hogan scarpe, unexpectedly also feel sleepy on the Bay,converse all star, so can't help also close your eyes to sleep in the past. The Phoenix unexpectedly had a dream slowly, dream of the old days. At that time she was only a less than ten years old girl, one day, his father stood in front of her, said: "this is your son Luan,hogan sito ufficiale, a strong soft temper, but you were born and wide, savvy and high, with dad only exception Tai Chi will teach you,"Related Articles:

Any tactic

Cheng Hua fourteen years _436

Yishouzhet

Chen helpless, hand holding the head shouted loudly: "I'm crazy, completely unable to communicate with you, sometimes doubt you are aliens, you say a word ah! You do not say that I know, you just want to talk with me on the bed is not? But you said I'm not beautiful, you should go to the white swan!
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Hand Xian
« پاسخ #4 : 20 آوریل 2016، 07:56:43 pm »

Hand Xian
,air max tn pas cher
 this thing is happening in my primary school grade five, when I and a few students are very fond of playing "hand fairy".

< br / > when we play to half of the time,hogan sito ufficiale, I suddenly heard the village came a funeral music,hogan sito ufficiale, and two classmates and I was stopped, curiously into the village to see his family held a funeral ceremony. When two classmates and I went to the near funeral sites,air max femme pas cher, they feel afraid, so he called me to go take a look at. Later I was walking alone to see what was going on. I went to when I saw many old man sitting on the stone bench on chess,hogan sito ufficiale, there are a lot of people in the queue, the more strange is just the music still has, and more left a lot of fireworks debris, and here is filled with smoke. I saw Cijing at this time, and a little frightened, because just to see people, each with strange eyes and stared at me,scarpe hogan olympia, especially the uncle sat playing chess, they look like to me with hostility. < br / > < br / > but then I went to find my two classmates, let them go, so I went back to that, at that time I really feel strange and fear. I only used about three minutes back and forth, why I just saw all the "people" are gone. After we were scared and fled to the forest, I also ask the immortal hand up for questioning, I asked it I just see people or things like that, it give my answer was actually... After the incident,hogan outlet online, I also dare not even fairy play,golden goose outlet, because I know I am only to see this scary things low. After the game is no longer play this thing.

Related Articls:

A person a

203 rooms

My painful

His home in beams, columns, doors, windows and household furnishings are carved with dragons, even clothes quilt embroidered with dragons, house, the walls painted dragon, home of the Lord simply dragon in the world. The real dragon in heaven know, very touched, ye came to visit him.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Heart leisure such as still water, no matter also
« پاسخ #5 : 30 آوریل 2016، 01:23:42 pm »

these two poems came from Wang Zengqi, and I started to read his prose since I came back from Gaoyou. The newspaper essays in parallel, daily read two supplement. July more than a dozen days are like that, daily compact, although read the article, but time is still limited,chaussure louboutin pas cher, this day also said in the past, is true, although during the holidays, no matter also in a hurry. Don't understand me, can't tell I in busy what, perhaps no matter Xiamang bale, in the eyes of others so long holidays don't rest is a sin. The so-called rest, to me, is nothing more than reading tea writing experience; took the children to do some homework, give him two good article to read. Fortunately, no foreign affairs thank you for your hospitality, may be, is my ignorance in shielding, some in some mind Guaai chores, I already don't remember. I can remember this memory, a short chapter of love is enough, the rest,scarpe hogan outlet, no pleasure. Although it has been a good few of the thirty people, to see a lot of time in the hands of the copy,sac goyard pas cher, as if reading Lang, can not afford to hate early night,scarpe hogan outlet, all the time used to do their favorite thing. Can actually do so today, has to be content with, from 9 a.m. to 4 p.m., apart from reading the newspaper is to drink tea, sometimes looking at the son's homework, get two poems and recite two English text written words.
 can be said that these two poems are my longing for the survival of the state; perhaps not just me, but everyone is longing to reach the realm of life. Actually, most of the time,chaussure tn pas cher, the heart free or upset,goyard pas cher, he was still got the main -- no storm to throw me to the shore, I to the identity of the owner of landing, the key is to see our own course or adaptable. As for less eventful, then see we weekdays are playing the "idle people busy people, busy world the idle" foundation, others means nothing, I seize the time to enrich themselves, which is the poem says "nothing also rush" the.
 I am a more careful person, but for the personnel is no matter, so some of the senseless emotional entanglement, in my here, all into nothingness. So, then less to a lot of unnecessary trouble. This is also the reason why the heart is idle. At the first meeting of the people say I am very quiet, in fact is I stand aloof from the world, the universe presented in front of us, we are passing through, who also cannot be accounted for by oneself, as long as you keep your distance, enjoy is enough. I would like to be a pool of water, wind,scarpe hogan outlet, ripples, trees yiyi. Things, I was rash and too much in haste. Chores like laver clothes, is inherently picked up a small one of, and there is no any excuse, the do, ganzaobuganwan. When someone else starts this thing,scarpe hogan online, I may have to take care of the next one. Then, in their breathing when I looked at the books with a cup of tea. Therefore, the more it useless, the more I feel things are so busy.
HTML template heart idle such as still water, no matter also in a hurry
Related Articles:

language

I love red

Find memor

The first time I met Yoko is what the occasion, the boy has forgotten. Is probably in a speech a professor, occasionally and Yoko's eyes met immediately like suddenly heard like early morning walks clockwise, days to clear the joy with "tick" sound, as if to infiltrated into the blood as. Who would dream, which is visible only in a dream to the girl.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
The 65 year old actor Deng Zhihong married for the
« پاسخ #6 : 07 مه 2016، 05:02:22 am »

< p > spectrum dusk lyrics also have physical, Deng Zhihong said that his wife will find him playing table tennis, every 40 minutes, playing super serious, his poor skills often ran from east to West run the ball,hogan outlet online, was nicknamed "squirrel", very funny. He also revealed that his wife virtuous and intimate, personally every day for breakfast. "I this lifetime haven't seen bird's nest, shark's fin, Lily what she got for me to eat."
< p > was asked to honeymoon, Deng Zhihong to antique Penang tour, but before the end of the year are not set to dream of the hotel, so respite, he said: "next April, will go to Germany, wife says St. Petersburg is beautiful, then went to the Munich and meet friends."
< p > Deng Zhihong known "showbiz finally a virgin", to more than sixty years old the first married and become showbiz story,louboutin pas cher soldes, more spacious male and inspirational poem. Last night he and He Peiqi in the Hotel Des Ambassadeurs to open 23 tables to entertain friends and relatives.
< p > filming a set fee of 5 million yuan Deng Zhihong admission economic condition is not too good, despite having a car, an apartment, but not as good as superior general artist and asked him whether it is concerned to carry the family problems, he laughed and said: "money we two enough to spend it,hogan outlet online, now a windfall is impossible, but I earn money will all give her."
 Deng Zhihong and his wife
< p >, according to Taiwan media reports, 65 year old mimicry ancestor Deng Zhihong yesterday (10 days) and 53 year old Ho Peiqi wedding,hogan sito ufficiale, hale and hearty, he revealed last night has first "bridal chamber", in order to avoid wedding night tired, he laughed and said: "wife, no matter how busy every week to 1 day and date, and make love." He also sensibility to say: "Dad put me before dying, now two old in the sky will be happy."
 earn money are turned over to the
< p > the bride He Peiqi is color energy division, had a marriage,nike tn pas cher, 2 children, yesterday wearing a wedding dress appearance,hogan outlet online, elegant and moving, in the hands of 2 carat diamond ring is also very eye-catching. Deng Zhihong said two people met three years ago have a crush on each other, but he said the wrong, the criticism of others beliefs to offend her,goyard paris, so off the joint, in March this year Peiqi active call to be at peace with him, had been baptized,goyard paris, he immediately put down to modesty.
 St Petersburg honeymoon
Related Articls:

Why foreign investment like China real estate stoc

Rivers hin

Chen Daomi

Then Urawa won consecutive corner kick opportunities, but Hengda defense more robust. After seventh minutes, Hirakawa Tadaaki on the cross point, CengCheng attack errors, but Zhang Linpeng to cover the ball kicked out of the bottom line.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904

< p > the 27th minute Llorente in the forbidden area inscribes a teammate to pass a ball, turn after the extraordinary shot, but the ball was defensive player to block out of the bottom line. Twenty-ninth minutes,hogan sito ufficiale, Pirlo 10 meters in front of the large area of the restricted area, but Tevez did not get the ball. The first 30 minutes, bar suddenly on the left side of the court dribbling breakthrough, VFL players after the ball enters the forbidden area, but in going to shoot ball was plugging bottom line. < strong > in the 34th minute, Carlos Tevez in the edge of the area gets the ball to Argentine ball to the right dribbling, dispossessing the player kicker hit the door, the ball straight network Waterloo, 1-1. < / strong > the 40 minute,scarpe golden goose, SA solo hit two with and tie shot at the corner suddenly size in the restricted area on the left side,tn pas cher, and the ball was blocked out of the bottom line.
 second minutes, Sansone on the left side of area corner shot, the ball from the right side of the line. < strong > 8 minutes, SA solo hit the fast counter attack, Zha Zha received teammate Ginobli, ball into the restricted area on the left side, ogbonna defensive shot, the ball on the ground have a very small rebound ball from Buffon's hand roll goal 1-0.  seventeenth minutes on the right side of the penalty area to sanso left foot shot, but the ball just wide of the left door ball. The first 20 minutes, SA solo player Flores left far right foot shot was goalkeeper cross who saved. To give him the ball is Magnanelli. Twenty-second minutes, the score behind Tevez in the big box on the left side of the shot, but the ball out of the left side of the goal, this is the first leg of Juventus shot.
 Phoenix sports news Beijing time at 2:45 in the morning of April 29th, 2013/14 season,goyard pas cher, the thirty-fifth round of the Serie A season will be staged a focal point war, defending champion Juventus away challenge Sassolo. Juventus losing the case of 1 goals Lianban 3 goals away 3-1 Barrick SA thoreau.  points to 93 points, the highest score in the history of the team to create 117 years.
 fifty-third minutes, bogeba to cut people, but the ball was a defender. Fifty-fifth minutes, at the edge of the box in the solo players Karzai continuously excellent foot shot, the ball above the lintel. < strong > 57 minutes, Juventus qianchangduanqiu, Pirlo pick restricted area, Marchisio offside, kicker shot, the ball into the far corner of the goal. 2-1
< p > in Serie A History of Juventus and Sassuolo in this season in the round of 16, had a confrontation,tn homme pas cher, Juventus 3-1 win 4-0 SA solo. Compared with the match against Benfica, Juventus adjust four starters and ogbonna,chaussure jordan pas cher, Barzagli, Isla,golden goose outlet, Llorente first appearance, Llorente and Carlos Tevez become attack arrow.
 Click to view the video
Tevez Llorente broke Serie A Juventus 3-1 SA Thoreau heel | SA 1-3 Thoreau | Serie A Juventus
,air max femme pas cher;
Related Articls:

Huayuan Re

Annual tar

This year, China Ding shares have started the integration of domestic enterprises with the industry. In April, Ding shares announced in cash acquisition and replenishment of Tianjin Feilong rubber products Co., Ltd., company thus become the controlling shareholder of Tianjin Feilong.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Search the news authority's Deconstruction and reconstruction
« پاسخ #8 : 24 مه 2016، 12:47:59 pm »

white
 in fact, the news has become a film, television, drama and other popular cultural forms of the subject. In Hollywood, since the 1931 film "the front page", the news film has accumulated over the years and even has become a separate type of film. Due to the writer of many of these movies have had to reporter experience, these films show the news industry "self image" is quite authenticity, has also become a useful tool for people to think about the reporter professional conduct and ethics.
,hogan sito ufficiale, by contrast,goyard prix, in my opinion, domestic news reporter and the theme of the movie is rare. Recently released by the director of Kaige Chen's works,tn requin pas cher, "search" is barely a. Chen Yao in the film as a television reporter Chen Ruoxi, the story is also led by a social news coverage, the plot can not promote the Internet can not be separated from the scene. The film is a show of the Chinese news industry a little look, but it is not entirely satisfactory places: News speculation, abuse of power, news rent-seeking, etc..
< p > a few years ago, I an old colleague Zhang Xiuzhi Mr. wrote a book by the name of the movie hit the news ", the book describes the 35 description of the media and reporters domestic and foreign film, the performance of the relationship between media and politics in these films, reflect how journalists access to news, make the news and media about how to influence the life of.
< p > but in many Chinese reporters self narrative, often boasted of intellectuals, the world mission, a word on the profession a lot of praise. But in reality, the reporter is not as perfect as they describe. There are scholars in the gray area, the power of the fog, the truth of the failure of the news workers in the treatment of professional roles, dealing with conflict of interest and operational level of the business
< p > this image of journalists and we see in newspapers, magazines, textbooks hero news far, can not help but makes the heart doubts: the reality of Chinese reporters have so unbearable?? Personally,hogan outlet, I would like to take her as a product of the shape. When the news become a daily need to do the work,hogan outlet, the reporter routine to find, judge,yeezy boost 350 pas cher, interview and writing, all kinds of news will be in the efficiency and order outside the work of the rhythm of light. This rhythm not only let selects for writing the work becomes repetitive, will further influence the overall working atmosphere, formation of news work in practice in the trivialization of appearance.
 [social observation]
"Search": the news authority's Deconstruction and reconstruction
< p > Movie chenrexi outcome could not say beautiful, television work because not careful enough professional behavior and lost,golden goose outlet, dream of getting married boyfriend is faithless. This role on the one hand, it is also a pity, on the other hand, there is no lack of hate,scarpe hogan outlet, after all, she is also caused by Ye Lanqiu Gao Yuanyuan as one of the driving force to commit suicide.
< p > many journalists see the films may be surprised: "in the bus seat not" such news can actually become the city hot public events? Journalists reported in the process is not standardized practices are everywhere, this is the production of news or hype planning?
Related Articls:

The times dispute Nongchao master candidate Yu Yongfu is six years old

The content of the post he su

According to foreign science and technology media Engadget reported that Israel Corp Insinct Deep said it is developing a depth of learning anti-virus software, users do not need to update the software on a regular basis to get the latest data identification. The software using the skills of autonomous learning, found that the accuracy of new malware than the current best anti-virus software to be higher than 20%.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
Tai Chi Group multi line layout new product market
« پاسخ #9 : 28 مه 2016، 05:13:50 pm »

[company for the disposal of fixed assets, not only brings the income of non recurring items, but also is expected to reduce the long-term high cost of finance. According to earnings, the company's financial expenses for the first half of the company's financial expenses of $, of which interest payments for the first half million, an increase of two year on year
 in addition, the products of the company will also benefit from the medicine > Xin Ji.
< p > according to the prior to the release of earnings, in 2012 the company will have seven new products on the market, including Tai Chi, Haitian,ugg soldes, tomato red capsules, the United States and the United States,yeezy 350 pas cher, the root of red rooted salvia oral liquid, Tai Chi brand Cordyceps, Tai Chi Wu Mart exposed,goyard prix, Tai Chi, herbal tea, etc.. The first half of 2012, the natural rubber in Sichuan and Chongqing listed goods, sales of ten sales were stronger than other first-line varieties.
< p > according to reports, the last stage of the company attracted more than 20 agencies to research, mainly for new products and reorganization of the company and Southwest Pharmaceutical (600666.SH), Tongjun Pavilion 000591.SZ integrate two aspects of.
 years to highlight the performance of new products is mainly rubber, this year sales target is 50 million yuan. The current capacity is not enough, so the target for this year is relatively low; also is Tongtian oral liquid and expanded the scope of indications of sales could rapidly up. Southwest Securities a reluctant revealed name analyst told reporters said that in October this year, Haitian production volume can ensure next year sales of 2 billion yuan, and some other new, overall in the second half of surprise in these new products.
 in addition to pay more attention to the performance of rubber products,scarpe hogan outlet, contribution of Cordyceps series of health care products company is also optimistic about the long-term. Cordyceps prices are rising every year, with the decline of natural Cordyceps production, artificial cultivation of Cordyceps has become one of the new business pharmaceutical listing Corporation. Data shows, this year's production capacity of natural Cordyceps, Tibetan reduced by 50%,chaussure air jordan pas cher, Sichuan a 30% increase in production, Qinghai to cut about 10%, and Taiji Group's Cordyceps cultivation technology company apply for eight patents, the goal is to achieve 2 million mu of planting scale by 2020 to achieve revenue of 50 million yuan.
< p > Taiji Group is mainly engaged in Chinese traditional medicine, western medicine, health products, medical packaging products, medical device sales and raw materials, medicines,hogan outlet, medical packaging import and export business, different from other pharmaceutical companies have the product pricing,nike tn pas cher, the company have been to innovation as a major breakthrough in the performance on the main business.
"
Tai Chi Group: multi line layout new product market concerns the integration is expected
 new Diechu to watch
 company's performance is expected to be very good, the current product line layout is more reasonable, reasonable market value should be around 5 billion yuan." Zhejiang good Cheng Tai LAN investment company investment director Ruan a fly on the daily of the first finance and economics "financial" reporter said,tn pas cher, the Tai Chi Group is gradually out of the "trimetazidine" events in transformation and upgrading, project development process.
 reported that the results are not eye-catching Taiji Group (600129.SH), in September ushered in a steady rise in the stock price, as of September 21st, the company's share price rose 9.61%.
Related Articles:

O-film revenue increased 152% - 1 billion - camera

Global new energy automotive conference held two l

The Great Wall to develop the sale of all the shar

Yesterday evening, Haisheng, released 2012 annual report, subject to the shipping market remains in the doldrums, lower rates, the company last year operating income 10.17 billion yuan, down 15.47%, attributable to to shareholders of listed companies net profit loss of 3.71 billion yuan, glide compared to the same period of 3026%.
خارج شده است

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
« پاسخ #10 : 03 نوامبر 2016، 06:51:35 am »

من با بیماریم مدام تحت تاثیر دیگران بودم ، زندگیم با رنج و درد همراه بود . جایگاهم را نمی شناختم و در جایگاه خداوند نشسته بودم . میترسیدم با مشکلاتم روبرو بشوم و خجالت میکشیدم مشورت کنم . ضعف ایمان و بی خدایی ترس و احساس تنهایی منو بیشتر میکرد . تا اینکه اختیار زندگیم را از دست دادم .

قدم سوم به من کمک میکنه که خودمحورانه واکنش نشان ندهم ،از نیروی برترم و خداوند کمک بگیرم ،کمی مکث و صبر کنم ، مشورت کنم ، اگاهانه انتخاب کنم و مسئولیت پذیر باشم و سهم ام را انجام بدهم .  و این کمک میکنه تا شرایط را پشت سر بگذارم ، امروز یاد گرفتم شرایطی که عاجزم و ربطی به من نداره را رها کنم .
    داشتن حد و مرز و اولویت بندی در زندگی به رها کردنم کمک میکنه .
   امروز در هر شرایطی از خودم سوال میکنم که اصول چی میگه و بچگونه میتوانم با ابزار برنامه به صلح و آرامش برسم . 
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

این صفحه در 0.076 ثانیه 22 نمایش داده شد.