انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگی آزاد از تضاد هاست. تمامی تضاد ها مکمل یکدیگرند. راست بدان که روز و شب مکمل یکدیگرند، زندگی و مرگ نیز چنین اند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سؤال هفتم-قدم سو الانان  (دفعات بازدید: 1593 بار)

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
سؤال هفتم-قدم سو الانان
« : 16 آوریل 2012، 04:55:19 pm »

آیا به نیروی برترم توکل میکنم تا از من مراقبت کند؟
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سؤال هفتم-قدم سو الانان
« پاسخ #1 : 23 آوریل 2012، 05:45:51 pm »

:-\بلللللللللللللله
من امروز درک حودم را از نیروی برترم دارم
او دیگر یک خدای مجازاتگر و ظالم نیست
او دیگر خدای انتقام و کینه نیست
او خدایی مهربان و بخشنده است
خدایی که همیشه و همه جا مراقب من است
مرا دوست دارد و به من عشق میورزد
پس چگونه میتوانم به این خدا اعتماد نکنم؟؟؟؟
من امروز به او اعتماد دارم چون او را بهترین
دوست و یاور خود میدانم و به اینکه
او صلاح مرا بهتر از من
می داند اعتماد قلبی دارم.پس خودم را در آغوش او
قرار میدهم
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #2 : 29 اوت 2012، 09:39:21 pm »

من قبلا هرجا به نفعم بود توکل میکردم که
این ناشی از ایمان ضعیف من بوده
الان هم اون جور که باید ایمانم قوی نشده
ولی حال که مسیر بهبودی را شناختم
سعی بر این دارم به نیروهای زمینی تکیه نکنم
و همه جا به یاد خدا باشم و زندگی ام را به او بسپارم
و اگر به مشکلی خوردم از مشکلم برای رسیدن به
بهبودی و رشد استفاده کنم
کافیست از او بخواهم و به او وصل شوم
آنگاه او از من مراقبت میکند و
بهترینها را برایم به ارمغان میاورد
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • lmn171
Annan's clean
« پاسخ #3 : 16 آوریل 2016، 02:38:22 am »

" New York Times with a large space serial Annan story . Annan was a not so good young man, at least when he graduated. To the United Nations, he can only start from the lowest position and he often excuse some of the work,scarpe hogan outlet, more do not want to live more contact with the supervisor. "He's not fit to be there,louboutin pas cher soldes, because of not dealing with people who ultimately only one way - leave."
 isn't it? Miss pari as a colleague Annan, in an interview later confirmed this point. Because she is active in the past to help others copy material, but see "divorce" four words, really embarrassing for both parties. In fact, Miss pari encounters is quite mild events, according to her talk, a colleague because to help the next sector leadership debugging computer, click under, unexpectedly found dozen "passion" page, this is poisoning or family hobbies? No matter how you explain to no avail, because a secret is going on".
< p > away from other people's secrets, from beginning to end, Annan adhere to the principle of life, so after years of effort, he from budget director general of the World Health Organization step by step do Division responsible for, director and assistant secretary of department leaders, then deputy secretary general, and finally become the secretary general.
But Annan
< p > maybe a lot of people still remember, at that moment, the black of noble descent of boosting, you can step out of the doors of the United Nations, but the United Nations is inseparable from the window of his mind. Lookback Annan Road 10 years, merit is not without many words, I just want to say,golden goose mid star, even if the origin is different, the struggle on the road has words do not do the same.
 ten years secretary general career, he had struggled to push the stone mountain top, also once in the weight of depression aphasia. He's Coffey &middot; Annan.
The United States had "
, to prove to everybody, he succeeded, but the secret is the shortcomings of others with certainty. "Yes. I don't want to be too close to the boss, but do not want to go to complete the boss wants me to finish something, because not careful, you will find, in fact,sca goyard pas cher, those things for you to do or say. You are not supposed to know. Otherwise,hogan roma online, it is likely that thought is excessive zeal."
 from the bottom until the top, he understood the organization more than most people, but he know almost every detail of it. So, there is scepticism, he don't know the secrets of others? Of course not,hogan olympia outlet, he must know some secrets, but no one knows he knows nothing from first to last. >
 Annan's success is "scientifically lazy". Once, a Chinese diplomat to to the ambassadors sent some documents, and the computer systems of the United Nations does not for others familiar, so usually staff will directly help each other to complete the task,tn homme pas cher, because it is more convenient and quick. But Annan has not,hogan outlet online, he simply by telephone remote control is not far from the Chinese diplomat, even if spent more than an hour to finish the job, he is not willing to the venue to see.
Annan's clean
The secret of
Related Articles:

Daughter b

The shares of the long rape flowers

One day wi

However, his wife does not like, always judge after returning home, always angry with her, arguing that the birth of the gas, after a quarrel will apologize to her apology, buy a lot of beautiful clothes and jewelry to her, but now he is not angry, also at enmity with she quarreled, certainly not apologize to her apology, she buy clothes and jewelry.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
The affection of the flame in the Hot pot
« پاسخ #4 : 03 مه 2016، 11:40:12 pm »

students I hope that we should take into account the feelings of parents,hogan outlet online, can not make them angry
 why he is so old and still work ah {he estimated to have more than 70 years old}
 I asked him a question about
 in fact, I would like to give him a little
 just for a taste of fresh
 I'm not talking
 ate and ate
.
.
 the old man I watched him busy to go to the back of the
 think about the parents are love their children's
 I sneak a look at him,chaussure air jordan soldes.
 he's so old
 my classmates said to be cool
The affection of the flame in the Hot pot
 go
 I have no interest to eat
 I'm not talking,hogan outlet.
 this piece of writing is very ordinary,hogan sito ufficiale, but this kind of thing to write magnificent will appear not true.
 why the elderly have to help his son
 but my classmates said that I installed
 spends little money
 really very uncomfortable

we pick our own dishes
 actually do not want to go, but want to go out to stroll
 I found an old man cleaning the table,golden goose outlet.
 haha
 and the place is not very clean
 I say go
 his eyes filled with frustration
 I beat my head
 parents everything for us,mont blanc porte mine, really.
 learned that he was helping his son,
 I feel very kind
 we came to a very small shop
 is not really good to eat
 for the students before the need to change
 really wants to help him
 I sympathize with him but I don't know why
 he speaks with a dialect of
 when do we want to think about the feelings of parents
 I wonder
 don't want
 an old man to work,bottes ugg pas cher, ah
 this evening and students together to eat small hot pot
 business is very good,hogan sito ufficiale, the boss is also very warm
Related Articles:

High three farewell article

We want to

To lotus fragrance

Time and time again hurt the people who love you, but forced to protect people who do not love themselves. Until the people who love you leave, you will understand, you should go to the protection of the people, the love of the people, is the love you. So began to sad, began to shed tears. Try to find the traces of the people who love you, but can not find, really can not find. Miss will really miss, God will not give you a second chance.
خارج شده است

cghx0y2drte

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 146
    • uvw421
Tears of the North Star _0
« پاسخ #5 : 15 مه 2016، 05:02:06 am »

Tears of Polaris
 "like a broken line,hogan outlet online, disappeared inside the sea, my eyes finally lost your face......" I was lying in bed, listening to the song,hogan sito ufficiale, the heart can not help some sad.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; that is a beautiful fairy tale: a boy to ill treat a girl (in fact, is incurable disease), the boy know girl's condition in the current medical level limit is unable to treat the, but he is a lovely girl, he never gave up to continue treatment,basket tn requin, he is convinced that the girl's condition there is always one day will be good. Every day he went to the hospital to visit the girl, every day gives a girl a bouquet of lilies, sitting on the edge of the bed to tell the girl beautiful fairy tale. When the boy saw the girl was illness to suffer the pain of illness, the hearts can not help but have a heart wrenching pain, he made a decision, to find a cure for the girl, even if you travel to the ends of the earth, but also to find a cure for the recipe.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; that he came to the hospital, the girl is sleeping, the boy watching the girl's one eye, put down the lily, endured cry out of the hospital. He looked around for the treatment, traveled throughout the country, finally in a private doctor's help to obtain the method.
            boys tread on air return to the hospital, he desperately wants to tell the girl the news. When the girl saw the boy back to his eyes, saw the boy tired, the girl cried,hogan outlet online, the boy told her that she was ill,scarpe hogan outlet, go to see a meteor.
            after a period of treatment, the girl's condition can be improved,sac goyard pas cher, a few days can be discharged. On the day before discharge in the evening,hogan outlet online, the boy took the girl to the square,hogan outlet online, because there is a meteor tonight. They sat down on the ground, girl happily nestled in the arms of a boy, a meteor across the sky, the boy was about to call girl makes a vow, but never call don't wake her up, boy want to cry but no tears can only hold her cold body on behalf of her wish, "pop" sound, a tear falls on the face of the girl, meteor disappeared gradually, left the north star gazing out over the lover, Polaris seems to have had some luster, like the north star also in sorrow, crying......< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; boy holding a girl went back to the hospital and all the medical staff stared at the boy's behavior, the boy to the doctor bowed and with a girl gone....../>   Related Articles:

Looking ba

From spring to autumn, together with the class

Really forget her, not easy

The car finally to meet us each of us, no lingering on the bus, up to now, it is heartless. Sunlight scattered into the window, we each feel like sunshine, but the teacher must give this piece of sunshine and some shadow - announced the results of the examination, our good although the mood has been hit, but immediately perk up!
خارج شده است

casrbg1tv

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 144
    • qrs086

B round of financing will soon be in place, Li Rui is also the past all over again. You can take me as a new entrepreneur, to build the hotel industry Tmall.
 in July this year, Li Rui began the first step in the transition to zero commission model launched a member through the car platform, through the member system through the way, to the hotel to provide free reservation. At present, China live group, JinJiang Inn, Super 8,goyard pas cher, the way home, Home Inns have reached its cooperation and pudding. For users, on this platform does not need to go to the hotel's official website, also do not need other OTA, because members can enjoy the hotel treatment, it has a platform. < >
Fasthotel housekeeper B round of financing will be in place to build the hotel industry, "Tmall" Tmall Hotel Group
 to say goodbye to the past, this is Fasthotel housekeeper CEO Li Rui is doing now.
 although Fasthotel housekeeper to get Ctrip's investment,hogan outlet online, but also about to complete the B round,spaccio golden goose, but in an industry view,chaussure louboutin pas cher, Fasthotel housekeeper if you want to continue to survive, we must transition to fast. Quick hotel or economic type hotel, originally is a special product of a stage, but with the development of economy, now a lot of economy hotel rent costs high, channel costs and labor costs and other costs increase, making economic type hotel and no more mid-range hotel in the price too much advantage and other aspects are in inferior position, industry competition intensifies, inn could not go along with the original model.
 newspaper reporter Meng Yanfeng Beijing reported
 and the increasingly tense relationship between the Econo Hotel and OTA also gave Li Rui a chance.
2011, Li Rui's 10 team began to start a business journey. As a mobile phone terminal app, the first Fasthotel housekeeper just based on the map to find the hotel's products, to 2012 on the development of online real-time reservation.
 in April last year,golden goose, Ctrip $6 million investment Fasthotel housekeeper, at that time, Fasthotel housekeeper 50 million downloads,air max 95 soldes, 10 million users, with financial support, Fasthotel housekeeper seems to be running up.
 but Li Rui thought that the transformation of ideas. Do quick hotel Chamberlain, although users to download and use is also good, but now, led to Ctrip OTA, including where and elong, all in the layout of the wireless terminal, wireless terminal growth very fast, this is also a competition in the Red Sea, in an effort to attract users to their mobile terminal. But for the hotel group, although the increase in the proportion of direct, but their client experience is not satisfactory,scarpe hogan outlet, so instead of in a piece of the red sea with OTA competition, it is better to change the way to cooperation with the group of hotel, commission free to attract them to our platform cooperation.
9 at the end of the month, Ctrip and art dragon and so on to stop the return to the home,adidas nmd runner pas cher, JinJiang Inn, China, etc.. Just a few days ago, if the family group and the overall assembly line where the network.
 hotel group needs a lower cost, more accurate marketing platform. Li Rui said.
Related Articls:

Zuckerberg

Chinese he

In the 20 years of the 20th century, the world is not so much of Alice, this equipment is useless Wu to, otherwise some popular. Jansen ·, a New Zealand man, decided to make such a route navigator. He put two brass modeling pipe welded together, and cuts a microscope slide door, and put the text portion of Google Maps Navigation Service make the catalog printing to a piece of tissue.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
Tencent Q3 earnings net profit increased by 20% ov
« پاسخ #7 : 05 ژوئن 2016، 11:49:24 pm »

,golden goose saldi, however, the quarter of the Tencent from social networks (including WeChat and QQ) revenue grew by only 3.7%, the overall revenue growth of 34.4%, the lowest increase for 6 years.
 is more notable. This quarter, the Tencent's value-added services account for the continuation of the previous weak situation, the emergence of a decline of 9.8%, down 17.2%. Tencent said that due to the increase in the use of smart phones, some users to reduce the proportion of traditional value-added services to Tencent.
< p > earnings display, the quarter QQ game platform is highest at the same time online account declined year,nike tn foot locker, Tencent interpreted said the increase in mobile phone usage and allows the user to use mode is more dispersed, thereby affecting the QQ game users active degree.
< p > Jinghua times (reporter Li) recently, Tencent announced third quarter show that Tencent in the third quarter of this year, total revenue 155.351 billion yuan in the, annulus comparing growth of 8%, an increase of 34.3%; but the quarter Tencent net has not reached the expected, profit margins also fell to the lowest in eight years.
 outside attention in terms of WeChat, Earnings Disclosure,hogan sito ufficiale, WeChat and WeChat international version of WeChat's combined active users increased by 124%, to reach. Tencent said that this increase is due to the promotion of WeChat games and payments and other new business.
 net profit increased by 20%
 WeChat user
 reason,hogan sito ufficiale, Tencent said that at present,sac goyard pas cher, most of the revenue of the Tencent is still from the PC game. But due to the global PC sales decline, the Tencent hopes to maintain profit growth through mobile services. In addition to providing games on WeChat, Tencent is also creating location-based services,scarpe hogan outlet, payment services, e-commerce and financial products, such a strategic investment and transfer of the impact of the profit margins.
 game online accounts to reduce
Tencent Q3 earnings: net profit increased by 20% over the same period of not up to expectations
< p > Earnings Disclosure, in the third quarter, Tencent net profit for 37.8 billion yuan ($6.3527 billion), an increase of 20%, not as analysts had widely expected level of 39 billion yuan. The third quarter,hogan outlet online, the Tencent profit rate is 24.9%, the lowest since 2005 is.
< p > Internet analyst Sun Jie said that Internet population dividend gradually disappear, Tencent's traditional business growth rate will inevitably decline. In addition, Tencent for the mobile terminal inputs increase, pull low profit rate,hogan outlet, which is Tencent strategic focus to mobile transfer transition period there will be problems.
A fall in the value of the
 JINGWAH times drawing Xie Yao
Related Articls:

Sequoia Capital data show Tencent $43 million acqu

NetEase's

Microsoft Google increasingly

For some other types of calls will purchase group purchase website, returned directly to the user's Alipay or bank account. June 2nd, the company's Web site released third announcements, but the announcement did not disclose how many customers do not get prepaid recharge, a refund of the success of consumers and how much.
خارج شده است

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
« پاسخ #8 : 27 اكتبر 2016، 01:41:51 am »

توکل یعنی آرام و آسوده در زمان حال _ توکل اینده نمیشناسه ، توکل فقط حال را میشناسه ، توکل به سادگی یعنی اینکه تو مانند طبیعت آرام و اسوده باش .
    و درک اینکه توکل چیزی ست که در درون من روی میدهد و مرجع بیرونی ندارد ، آرامش وجود من .

قبلا باور من از توکل به خدا این بود که بسوزم و بسازم و اعتراض نکنم ، مثل ادمهای شکست خورده که سهم و نقش شان را نمی شناختند و کاری نمیکردند . و میگفتند : توکل به خدا این باور من از توکل بود ، بی مسئولیتی بود .
   با کارکرد قدمها یاد گرفتم که توکل کردن از آگاهی و اعتماد میاد ، که با شناخت خودم و درک خداوند به نتیجه میرسه .
    امروز باور من از توکل کردن مسئولیت پذیری و کوشش با مشورت و زندگی در زمان حال _ صبور بودن نجنگیدن و نترسیدن است .
    رها کردن و با دلی ارام نتیجه را به خدا واگذار کردن هست .
    من به مراقبت و توکل به خداوند در زندگی روزمره نیاز دارم .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
knock off van cleef smile salad 7 tips
« پاسخ #9 : 25 اكتبر 2017، 05:44:08 pm »

meat and vegetables, only cheap pandora bracelets uk vegetables smile burger: smile salad 7 tips: carbohydrates, saute the end, stir fry for 1 minutes. Get selected content.
   Zhang Zhenghui they grey s anatomy 12 dvd know, duck, two pandora disney charms uk leg muscles of the barbell barbell with enhance muscle strength training grey's anatomy seasons 1-7 dvd box set on kanken mini backpack the shoulder. Gu each exercise should be at pandora earrings australia least 8 to two.

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1051&pid=173511&page=49&extra=page=1#pid173511

http://forum.hndcomputer.com/viewtopic.php?pid=496283#p496283

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1691&pid=173510&page=26&extra=#pid173510

http://shengamer.com/forum.php?mod=viewthread&tid=24&pid=79408&page=15&extra=page=1#pid79408

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=22611&pid=85618&page=3&extra=page=1#pid85618

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=655.msg36097#msg36097

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1350&pid=173509&page=333&extra=page=1#pid173509

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1335&pid=173508&page=31&extra=page=1#pid173508

http://shengamer.com/forum.php?mod=viewthread&tid=28&pid=79404&page=17&extra=page=1#pid79404

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=21035&pid=85617&page=39&extra=page=1#pid85617

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1079&pid=173507&page=58&extra=page=1#pid173507

http://vb.mediu.edu.my/showthread.php?t=562711&p=629031#post629031

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1841&pid=173506&page=47&extra=page=1#pid173506

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1773&pid=173505&page=27&extra=page=1#pid173505

http://shengamer.com/forum.php?mod=viewthread&tid=34&pid=79400&page=22&extra=page=1#pid79400
خارج شده است

این صفحه در 0.125 ثانیه 22 نمایش داده شد.