سؤال پنجم-قدم سوم الانان

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

بخند تو با خنده هایت زیباتر می شوی
بخند ، خنده رنگ خدات
تو با خنده هایت به رنگ خدا در می آید .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سؤال پنجم-قدم سوم الانان  (دفعات بازدید: 2571 بار)

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
سؤال پنجم-قدم سوم الانان
« : 16 آوریل 2012، 03:41:41 pm »

آیا در طول زندگیم به هنگام تصمیم گیری
دچارمشکل شده ام؟مثالی بزنید.
« آخرين ويرايش: 18 آوریل 2012، 11:37:42 am توسط somaye »
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سؤال پنجم-قدم سوم الانان
« پاسخ #1 : 18 آوریل 2012، 11:56:02 am »

:'(بله.
من انسانی بیمار  هستم که فکر میکنم به تنهایی نمی توانم درست فکر کنم و تصمیم بگیرم همیشه
دیگران برای من  و به جای من
فکر می کردند و تصمیم می گرفتند و من مانند گوسفندی تمام حرفها و کارهای آنها را میپذیرفتم چرا چون من ترس از قضاوت داشتم،ترس از تأیید نشدن داشتم.اعتماد
بنفس نداشتم و از همه مهمتر خودم و توانایی هایم را نمی شناختم.ولی امروز به جای اینکه برای
دیگران زندگی کنم و تصمیماتی که
میگیرم برای  جلب رضایت دیگران باشد
برای خودم زندگی میکنم و تصمیم می گیرم با
کمک راهنام و ابزارهای برنامه و حمایت نیروی برترم میتوانم
با توانایی های خودم آشنا شده و خودم را باور کنم و
تصمیمی درست و جدی بگیرم.
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #2 : 31 اوت 2012، 03:16:16 pm »

بله
من قبلا به دلیل اینکه به خدا اعتقاد داشتم و اعتماد نداشتم
نمیتونستم زندگیمو بهش بسپارم.
قبلا همه اعثقادم هم از روی ترس بود
و همه باورهای غلطی بود که از کودکی در من شکل
گرفته بودند
من قبلا برای هر تصمیمی دو دل بودم
و اگر تصمیم اشتباه میگرفتم که نتیجه بدی داشت
میگفتم ما شانس نداریم
ولی الان این طور نیست حداقل سعی میکنم این گونه نباشه
حال برای تصمیماتم خدا را در نظر میگیرم
و کاری انجام میدم که میل خدا باشد یعنی تمام سعی
خودم را میکنم تا هدفم هدف خدا بشه
و همه جا بعد از سهم و نقش خودم به خدا میسپارم
چون میدانم هرچه به صلاح ماست به ما میدهد
و اراده خداوند را در زندگیم قبول میکنم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • jkl202
11 floor girl _9
« پاسخ #3 : 21 آوریل 2016، 08:58:36 pm »

.
 "Fu son, you suffer......" I will toss about this sentence, no other words to comfort her, only sleep in my empty pain. "Fu son, I, I, do not blame you, you really too miserable...... I would like to, for you,air max 90 pas cher, as long as you live, live, happiness...... I really can't see,,,, see you become ghosts...... You, very gentle, also, very beautiful, is...... That's a good girl......" I really do not go straight to tears, crying.< br / > live for a long time,hogan outlet, I have cried to no perception,hogan outlet online, just grin mouth, eyes and nose with mixed with flow down, I also did not expect to rub, until I feel the palm of your hand is wet.< br / > my swollen eyes to see the hands of the Fu son, I do not know when the tears had washed the her bloody face and hair, she is shutting eyes cry. Looks like they like when general Juanxiu the and nothing terrible.
 "Tang bamboo, you saved me,hogan outlet, also saved you." She opened her eyes and looked at me and said,goyard prix, "thank you, thank you."...... Let me tell you a story, and then we should be."
  "later when I discovered the truth, late,goyard soldes, I have become a ghost. Because the dead very miserably, ghost world not put me to to incarnate, because even if they drink Mengpo tea, my strong resentment will remain unable to fall. And I do not want to go so soon, I do not want to let go of that man, I want to play with him."< br / > "complain ghosts of spiritual power is very strong, I spent a year can be free to use these powers, and I started my revenge. The man since kill me later, every night I are in his dream, to his death, he began to nervous, special be afraid to go to the bathroom,hogan olympia outlet, so he in the bathroom fitted with a mirror so he could see himself, you won't be afraid. "

"hum...... He was really stupid, the mirror is the two world to contact the windows, he did not expect. So in a 15 full moon night, I am coming out in the mirror hook his soul, he saw me in that moment, the entire expression is really interesting! Completely distorted, do not recognize. You have also seen, in your home, there are eleven floor of the bathroom, the mirror in the distorted face is his soul! Ha ha ha ha ha ha ha......"
Related Articls:

Man, shoul

Dance with

Bend your

One day, the ghosts dazhebaoge, drunk and friends out of a pub in the grave. Suddenly, he is the most effective pained affiliated with behind him, cautiously said: adult, today this account is us, however, we eighteen layers of hell money has been inadequate.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Xianning a construction site crane driver collapsed from 28 meters down (Figure)
« پاسخ #4 : 25 آوریل 2016، 03:41:09 pm »

Metropolis Daily reporter into the site to see, the workers are to study how the collapse of the tower crane. Reporter saw,hogan outlet, in many parts of the crane was broken, much of the welding point loose, rust in many places, crane operating room has been pressed flat,golden goose outlet, some of the standard section (the main load-bearing pillars) some breaks.
< p > according to site workers, the tower crane has 13 standard section (as per Section 2.2 meters high) a total of 28.6 m tall, tower arm is about 48 meters long morning driver in lifting steel (about two tons), somehow, crane on the back of the. The driver was trapped in the operating room, the workers and the police came to their rescue, the police will be sent to the hospital.
< br / > the real estate projects of a person in charge of introduction, started in the morning soon, at the time of the accident. Fortunately,scarpe hogan outlet, beneath the crane nobody, and because the tower crane is the collapse of the speed is not fast, so the driver is not life-threatening. For reasons that are still under investigation.
 at present, the police have been involved in the investigation of the matter.
< p > Chutian Metropolis Daily reporter came to Xianning Central Hospital, found the injured driver master Gan, he body multiple injuries, doctors,hogan scarpe outlet, his upper limb fractures.
< p > Chutian Metropolis Daily News on February 20 this morning at 8 Xu, with a bang, Xianning City Osmanthus Road and 16 Lake Road intersection at a construction site crane suddenly collapsed, crane driver trapped injured,golden goose outlet, fortunately beneath the crane not stand. At present, the police involved in the investigation.
< p > in the morning 9 am, Chutian Metropolis Daily reporter heard the news rushed to the scene, the site is a real estate site, doing basic engineering, site has two crane, on 16 Tan Lu a also erected at the site, near Osmanthus Road of a collapsed, site on the edge of the Weidang smashed the a hole.
 he said that he is 26 years old this year, as the crane driver has been for many years. The tower crane has aged,golden goose saldi, and no column limit (limit reset), he has repeatedly to the tower crane belongs to the company and the site of the person in charge to reflect the problem,hogan outlet online, but did not cause the attention. 20 on the morning of 7 work,golden goose sneakers, hanging 10 times when he heard the sound of breaking 10 seconds, he fell with the crane.
Related Articls:

The boy was coughing cough throat 7 cm long live leech (Figure)

A Shaanxi company to pay 15 million 800 thousand f

Guizhou, a public official to swallow 71 coins before committing suicide to his

Wang Haitao identity to the Zhejiang Province military region deputy party secretary, commander of the delivered a speech, this is Wang Haitao in publicly reported for the first time in Zhejiang Province military region commander identity debut. At this point, the current round of adjustment of the provincial people's Liberation Army and armed police officers have been involved in ten provinces.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
Secret garden popular advertising, copyright and o
« پاسخ #5 : 01 مه 2016، 05:07:35 pm »

< p > length of 20 episodes of the secret garden,scarpe hogan outlet, each set can be advertising sales for a total of 32. Each advertising a price 1300 million won,tn pas cher, the advertising bit from the "secret garden" launch all sold, for "secret garden" a 82 billion won in advertising revenue.
< p > some of the peripheral products also with TV hit accidentally become the best-selling products,hogan sito ufficiale, such as is used as the theme of the TV series "Alice's Adventures in Wonderland," a book is for TV broadcasts and sales unpopular,scarpe hogan outlet, in just a few months a sales of more than 11 million copies.
 Ji-Won Ha, Hyun Bin starred in the SBS drama "secret garden" with popular sentiment hit a considerable income,hogan outlet, advertising, OST,hogan outlet, overseas copyright and other various additional revenue amounted to nearly 20 billion.
 the "secret garden", a popular revenue amounted to 20 billion won (source: picture)
 in addition, the secret garden is also exported to Japan and other 13 countries hit nearly 5 billion won of copyright revenue, which is only exported to Japan for the drama hit 3 billion won.
 TV series OST records and OST concert for "secret garden" brought a small income,scarpe hogan online, OST record sales of more than 30 thousand,hogan outlet online, while the OST concert tickets also reached more than 200 million.
"Secret garden" hot: advertising copyright revenue amounted to 20 billion won
Related Articles:

Hundreds o

fund somer

chaussure louboutin pas cher

However, because of the rush to catch up with the registration, and ultimately had to go through the article also bare the bottom of the small daughter to change diapers. Ma Yili also said, have criticized today's young Chinese mothers are lazy to breast feeding, not to bring their children, but the reality is that the whole environment is not enough to understand the mother.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Chengdu City, deputy mayor Sun Ping resume and pho
« پاسخ #6 : 02 مه 2016، 11:34:22 am »

< p > Sun Haiping, male, the Han nationality,hogan outlet, born August 1957, in Pengzhou, Sichuan Province (microblogging), joined the Communist Party of China in October 1985, in July 1975, Southwestern University of Finance and economics, industrial economy Department of industrial economics graduate and Ph.D. in economics, professor.
 1997.01 - 1997.11, director of the capital construction Department of Southwestern University of Finance and Economics;
 news background
 1975.07 - 1978.01, Sichuan Province Rural Youth White Hart Pengxian;
 1983.08 - 1986.07, Southwestern University of Finance and Economics, Department of industrial economy, industrial and economic professional master's degree graduate student;
 1994.01 - 1994.10, director of the Southwestern University of Finance and Economics Department of economic and Technological Development (level);
 2001.04 - 2001.06, Chengdu Municipal People's Government mayor assistant;
 Sun Ping
 2001.06 - 2002.04, Chengdu Municipal People's Government mayor assistant, Municipal Development Planning Commission Director;
 1978.01 - 1982.01, Central South University of industry automation system of industrial automation professional learning;
 1997.11 - 1998.08, the director of the Department of infrastructure, Southwestern University of Finance and Economics, Professor;
< p > 1994.10 -- 1997.01, Southwest University of Finance and Economic & Technical Development Department Director (director),scarpe hogan outlet, associate professor (1992.09 - 1995.07 Southwest University of Finance and Economics Department of Industrial Economics Industrial Economics PhD research student); < p
 2003.08 - 2005.01, deputy mayor of Chengdu Municipal People's government;
 2007.01 - 2007.08,scarpe hogan outlet, the Chengdu Municipal Committee of the CPC Standing Committee of the CPC Municipal Committee
 1986.07 - 1994.01,louboutin pas cher, the Department of industrial economics Southwestern University of Finance and Economics lecturer, School Machinery Factory;
 2005.02 - 2007.01, deputy secretary of the CPC Panzhihua Municipal Committee, mayor,hogan sito ufficiale, party secretary;
 experience
 1982.01 - 1983.08, Sichuan electrical factory assistant engineer;
 2002.04 - 2003.08,hogan sito ufficiale, Chengdu Municipal People's Government mayor assistant;
 in August, according to the Central Commission for Discipline Inspection and supervision department website news, Chengdu, Sichuan Municipal Committee Sun Ping alleged serious violation of the law, the organization is currently undergoing investigation.
 1998.08 - 2001.04, deputy director of the Chengdu Municipal Planning Commission;
 2005.01 - 2005.02,scarpe hogan outlet, deputy secretary of the CPC Panzhihua (micro-blog) Party committee,hogan outlet, acting mayor, party secretary;
Related Articls:

Net exposure of female teachers in class live with

Guangxi police found six Qinzhou high-speed armore

You fill in as long as the website registered mobile phone number, send "999" 12306. Later the phone will receive a six digit digital verification code, in 10 minutes will be 6 digit verification code input in mobile phone verification of the page is blank, click on the "verification". According to the prompt step down, the operation is very convenient.
خارج شده است

bcfg5b1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 157
    • ghi135
Carry out the chuangxianzhengyou work report
« پاسخ #7 : 12 ژوئن 2016، 11:25:18 am »

to carry out the "chuangxianzhengyou" report on the work of
< p > deep North Street work committee 11 existing community league branch, in the construction of adhere to the principle of "directing" of join or be admitted to the party, give prominence to the streets,hogan sito ufficiale, community level cadre selection with,air max 90 baratas, grassroots cadres team structure optimization from the source,golden goose saldi, and ensure that will meet the conditions of the Youth League members promptly absorbed into the party organization to, implement to ensure that "directing" of join or be admitted to the party. A year, street were recommended 23 Excellent Youth League members as the object of development of the party,zapatillas new balance outlet, 15 Outstanding Youth League members by "directing" join party organization.
, the two party building "chuangxianzhengyou" activities to carry out the work of
< p > requires not only the community party to in striving for and actively promote the work of community league branch, through the youth volunteer service activities, to help the poor and needy, employment service, rescue service etc. all aspects of the infiltration of the mission of the organization of work. And do Party committee in the fight good activities and the Communist Youth League committee closely around the global, around the style, around the image, to promote the role of Youth League member to play, starting from the characteristics of their respective positions, efforts to improve the overall level of the youth.
 focus on strengthening the young employees of party history education theory and policy,scarpe hogan outlet, and actively guide the youth to the party.
2, in order to build a learning oriented organization to lead the Youth League members to play a vanguard and exemplary role of
Carry out the "chuangxianzhengyou" work report
In
< p > to implement the national grass-roots party building groups and the Communist Youth League system carry out the "a fight and discussion activities will the spirit of the notice" the spirit of the document, under the guidance of the district organization department and the Mission District, deep North Street work committee based on the yoosh on the streets of the north of the Party committee, and constantly improve the party building work understanding, actively promote the striving for excellent work to deepen the development, and in striving for better practical action to promote the scientific development of the group committee work. Report the relevant work situation as follows:
 one, Party building with a group to build the overall situation of the work of
< p > in the struggle and do a good job in the construction of the party to build the job to, street party is versed in appoint will work committee column for striving for excellent leading group members, in the fight and implementation scheme is pointed out to "grassroots party organizations and Party members' excel 'activities driven by trade unions, to carry out a total of Youth League, women's federations and other mass organizations create advanced collective, striving to be advanced individual activities, league construction column for striving for actor activity an important content. Combined with the actual situation of the street,hogan outlet, to determine the party building tour and the Communist Youth League system carry out the "a struggle and the new goals and tasks: one intends to strengthen the party building take a group to build the opinions. Two is to determine the party building with the mission to build six things. 1 League cadres training into caucus cadres training plan, strengthen the quality of grassroots cadres; II to carry out "history learning activities,hogan outlet, enhance awareness of members; (3) establish youth volunteers with typical, composition of the deeds of the report group roving seminar; (4) caucus position sharing; fifth, actively carry out the young pioneers pioneered argue actor activity,goyard pas cher, and do a good job the construction of community positions.
1, chuangxianzhengyou activities prepared to take the building work
Related Articles:

Acting Deputy head teacher speech

Military training summary enhance team awareness

Etiquette in my mind activity program

With the reform of the administrative examination and approval system, and give prominence to the "on administrative licensing" learning, advocacy, through organizational learning and training, forestry system of cadres and workers to deeply understand the basic spirit of the three laws, to further strengthen the administrative law concept, improve the ability and level of agricultural management according to law.
خارج شده است

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
« پاسخ #8 : 27 اكتبر 2016، 01:10:40 am »

بله ، بارها و بارها دچار سردرگمی میشدم ، و دلیل ان ناآگاهی و ترسهای من بود ،
    ترس از قضاوت _ سرزنش دیگران _ ترس از شکست _ ترس از اینده _ ترس از دست دادن _ ترس از آینده .....
   با عجله ، شک و دودلی و خودمحورانه تصمیماتی میگرفتم که به صلاحم نبود و باعث پشیمانیم میشد . یا طبق میل دیگران بود .
  مثال : برای خرید _ کار _ مشکلات زندگی _ روابط و .... امروز با کمک نیروی برترم و مشورت میتوانم بدون ترس تصمیم بگیرم ، اما هنوز جیگر تصمیمات بزرگ را ندارم  :-[
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

این صفحه در 0.123 ثانیه 22 نمایش داده شد.