انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هزار آرزوی بشر در مقابل یک تقدیر الهی محکوم به فناست .
آرزو دارم خدا بهترین و قشنگ ترین تقدیر ها را در این موقعیت برایت رقم بزند ...

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: پاسخ : اعلام تولد سپاسگزاری  (دفعات بازدید: 4230 بار)

محمد حسین

• گردانندگان انجمن
  • تازه وارد
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 85
  • خدا گفت:همیشه در ملکوت من همیشه جایی برای تو هست،
پاسخ : اعلام تولد سپاسگزاری
« : 06 آوریل 2012، 05:47:53 pm »

سلام
با خواست خدای مهربان و کمک شما عزیزان 26 فروردین جشن تولد 11 سالگیمو جشن خواهم گرفت .از همتون ممنونم که در کنار من هستید و از همین حالا همتون تو جشن من در مرودشت شیراز دعوتید .

پاک باشید و پاک بمانید
[/size]
خارج شده است
اگر خواهان بارش هستید ریزش داشته باشید

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
« پاسخ #1 : 07 آوریل 2012، 04:42:09 pm »

سلام
با خواست خدای مهربان و کمک شما عزیزان 26 فروردین جشن تولد 11 سالگیمو جشن خواهم گرفت .از همتون ممنونم که در کنار من هستید و از همین حالا همتون تو جشن من در مرودشت شیراز دعوتید .

پاک باشید و پاک بمانید
.
.
دوست عزیز و با محبت ممن
منم تولد یازده سال هوشیاری بدون مصرف هیچگونه مواد مخدری را به تو و خانواده محترمت تبریک م یگم
 و آرزوی سالهای مداوم تری را در این صحنه حضور زندگی برایت دارم
.
دوست من :
به دریا رفته می داند مصیبت های دریا را
پس ، سخن کوتاه باید ، والسلام
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

negar.ph

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 23
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
« پاسخ #2 : 07 آوریل 2012، 04:57:54 pm »

سلام
پیشاپیش تولد 11 سالگیتون رو بهتون تبریک میگم. و صمیمانه آرامش، موفقیت، سلامتی و شادی برای شما و خانواده محترمتون آرزومندم.
و همچنین ممنون از دعوتتون!  :rose:  :)

(به تعداد شمع ها هم توجه بشه!  :D )
خارج شده است

sara

• بازوی CODA
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 783
« پاسخ #3 : 15 آوریل 2012، 12:31:41 am »

سلام منم به نوبه خودم تولد 11 سالگيتون رو تبريك ميگم.....
ان شالله 100 سال پاكيتون رو جشن بگيرين.....اميدوارم هميشه شاد سلامت موفق پر از آرامش و با دل خوش
در كنار خانواده محترمتون باشيد....  :rose: :rose: :birthday: :rose: :rose:
خارج شده است
براي بدست آوردن چيزي كه تاكنون بدست نياورده اي ، بايد كسي شوي كه تاكنون نبوده اي.
"گابريل گارسيا ماركز"

ممكن است كسي را اشتباه زنداني كنند ولي اشتباهي ازاد نمي كنند.به راستي كه حكمتي در ازادي ما بوده است و چه زيباست اين حس مقدس...

jafar_sh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
    • معتادان گمنام
« پاسخ #4 : 16 آوریل 2013، 10:24:14 pm »

*راستی تولد منم 27 فروردینه البته با 7 سال اختلاف چون من 27 فروردین امسال92 شدم 5 سال تولدت مبارک محمد حسین
جواب پیام منو بده   
خارج شده است

محمد حسین

• گردانندگان انجمن
  • تازه وارد
  • آفلاین آفلاین
  • خدا گفت:همیشه در ملکوت من همیشه جایی برای تو هست،
« پاسخ #5 : 18 آوریل 2013، 08:21:50 am »

سلام جعفر عزیز

تولد 7 سالگیت مبارک .ارزوم پاکی و بهبودی روزافزون توست
خارج شده است
اگر خواهان بارش هستید ریزش داشته باشید

علی

• بازوی N.A
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 174
  • خدایا به خاطر نجات ورهایی شکرت
    • پشته
« پاسخ #6 : 18 آوریل 2013، 10:51:28 pm »

جعفر عزیز و محمدحسین گل تولدتون مبارک موفق باشید :rose: :rose: :birthday: :birthday:
خارج شده است
به خدا گفتم بهم همه چیز بده تا از پاکی ام لذت ببرم
..گفت بهت پاکی دادم تا از همه چیز لذت ببری

jafar_sh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
    • معتادان گمنام
پاسخ : پاسخ : اعلام تولد سپاسگزاری
« پاسخ #7 : 20 آوریل 2013، 01:50:52 pm »

:birthday:  :bravo:  :pray: :pray:
ممنون علی جان دیشب تولد 5 سال پاکیمو تو یکی از گروه های مشهد جشن گرفتم. اقا محمدحسین به اشتباه 7 سال نوشتن.
خدا هم در جشن پاکی ما میرقصد
خارج شده است

فرزانه

• فرزانه
  • منشی(مدیر)انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 327
« پاسخ #8 : 20 آوریل 2013، 03:35:58 pm »

تولد دوباره زندگي پاكتون مبارك- پسرمنم ديروز يكسالگيشو تو جلسه بوشهر جشن گرفت. براي همهگيتون دعا ميكنم
خارج شده است

morteza60

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 13
پاسخ : پاسخ : اعلام تولد سپاسگزاری
« پاسخ #9 : 30 آوریل 2013، 12:14:31 am »

سلام بچه ها منم 18اردیبهشت تولد5سالگیمو جشن میگیرم برا همتون دعا میکنم وهمتون رو به جشنم تو تهران شهرک ولیعصر جلسه شب زدگان لواسانی ساعت 9شب دعوت میکنم از همتون ممنونم وارزوی پاکی بی تاریخ رودارم
خارج شده است
اعتیاد سریع ترین نقاشی بود که دیدم .
دریک چشم به هم زدن روزگارم را سیاه کرد

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
« پاسخ #10 : 30 آوریل 2013، 09:40:39 am »

تولد دوباره زندگي پاكتون مبارك- پسرمنم ديروز يكسالگيشو تو جلسه بوشهر جشن گرفت. براي همهگيتون دعا ميكنم
.
فرزانه عزیز
تولد یک سالگی بهداد رو به تو و خودش و دیگر دوستداران اون تبریک می گم
امیدوارم که سالهای پاکی رو با خوبی و خاطرات خوش تجربه کنه
.

« آخرين ويرايش: 30 آوریل 2013، 10:15:42 am توسط رضا - بیل »
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

شمین

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 49
« پاسخ #11 : 30 آوریل 2013، 11:32:36 am »

سلام
تولدت مبارک محمد حسین جان
امیدوارم همیشه پاک بمونی البته همراه با معنویت
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
small and medium plate turnover of innovative high
« پاسخ #12 : 30 آوریل 2016، 08:08:21 pm »

< p > from the Exchange announced yesterday the latest transaction seats, Jiangxi copper, Chihong Zinc and germanium selling seats before five were four institutions dedicated seats. The past four days, the non-ferrous metal sector index rose more than 20%, obviously, stocks rose too large caused taking mechanism.
 in addition, the daily limit of Shenzhen's energy also suffered agencies abandoned, the amount of the top three to sell five seats. However,louboutin pas cher, the same as the new energy concept, Silver Star energy trading stocks and buy the top five there are three body seats.
 finally, the Shanghai index closed at 2260.82 points, down 0.19%. Shenzhengchengzhi to close at 8289.21 points,tn requin pas cher, up 0.29%. Small board index reported 3379.14 points, down 0.15%. Two city yesterday, a total turnover of 268 billion 700 million yuan,hogan outlet online, compared with the previous day up 25%, a new high turnover of nearly nine months since. Small board turnover is a new record for a day, 19 billion 910 million yuan.
< p > afternoon opening, the index continued the early rebound, the brokerage stocks pulled up sharply, bank stocks have been rising boost, the index began to rise strongly,tn pas cher, Shanghai Composite Index breakthrough volume of 2300 points and maximum touch to 2305.71. But in the face of strong selling,montblanc plume pas cher, market buying enthusiasm gradually cooled, the Shanghai Composite Index hit a rebound in the current round of new highs after falling fast.
< p > by the external market decline, yesterday morning in Shanghai and Shenzhen stock index opened sharply lower, in the light industry revitalization planning and petrochemical industry revitalization planning forthcoming policy is expected to support, non-ferrous metal plate, petrochemical production Hutch "continue to play a role of exponential stability. Subsequently, catering and tourism, real estate, 3G, media, cement and other sectors have been the start and work together to promote the stock rebounded.
< p > with the A-share market shocks to adjust, two city stock also bid farewell to Puzhang pattern, only four stocks rise, food, brokerage, building materials and other industries or among the biggest gainers, and the scarcity of resource stocks and coal stocks led the market.
 stocks trend differentiation
A stock market series of upside in the, yesterday appeared wide shocks,hogan outlet, although the Shanghai Composite Index intraday once rushed 2300 points, but closing is still small fell 4 points, closed at 2260.82.
< p > from the point of view of financial wisdom terminal,air max pas cher, before midday yesterday, the Shanghai stock market pending selling and buying energy always nanfenbozhong. Afternoon opening buying energy is once prevailed, the Shanghai composite index is also at this time breakthrough 2300 points. However, the final closing, the Shanghai stock market is still selling more than buying guadan.
 agricultural stock movements are also more &gt,hogan sito ufficiale;
The impact of 2300 unsuccessful: institutions Kuangpao colored
< p > recently continued to surge of non-ferrous plate diving down trend, Xiamen tungsten, Tin shares, Chihong Zinc Germanium, Tongling Nonferrous, such as all fell more than 4%.
 small and medium plate turnover of innovative high
 exchange data show that colored stocks pulled after continuous, large-scale shipments mechanism.
Related Articles:

Beijing April 21 (Xinhua) & n

brokerage retail brokerage office is getting smaller and smaller

Japanese a

However, because of the rush to catch up with the registration, and ultimately had to go through the article also bare the bottom of the small daughter to change diapers. Ma Yili also said, have criticized today's young Chinese mothers are lazy to breast feeding, not to bring their children, but the reality is that the whole environment is not enough to understand the mother.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
Xinlong electric zinc bromine energy storage batte
« پاسخ #13 : 21 مه 2016، 06:11:36 pm »

currently,scarpe hogan outlet, Xinlong Electric is actively looking for local suppliers of raw materials to replace the imported components. Market institutions predict that by the end of 2013 the product localization rate is expected to be reached more than 70%,hogan outlet online, the manufacturing cost will drop significantly, profit margins are amplified,air max femme pas cher, Xinlong electric zinc bromine battery sales on the domestic market at the beginning of the gross profit margin can reach more than 50% of the higher level.
ZBB is listed on the U.S. stock exchange, is the world's most powerful zinc bromine flow battery research and development and manufacturing enterprises. 13 this month, ZBB announced the latest technological innovation results,hogan outlet, said the company is developing a special material to reduce the cost of zinc bromine battery. ZBB also said that the company is working with a oversea company to design a 500KWH zinc bromine battery power generation platform. In Montana technology driven, Xinlong electrical appliances to seek a breakthrough in the cost of replacing it.
< p > storage authorities Zhengbao reporter said that currently national network has been the first layout of the storage,nike tn pas cher, so in a sense said, is related enterprises to enter the large energy storage project "stepping stone" to "standards". Previously, the State Grid insiders have confirmed to reporters, the national grid Zhangbei scenery storage demonstration project energy storage capacity of 95 MW, of which the liquid flow battery accounted for 2 megawatts.
< p > reporter recently call Xinlong electrical director office was informed, its subsidiary in set up a joint venture of stronger Neo Minophagen C storage can (indirectly holds 41.28% equity,hogan outlet, the other two partners is the ZBB energy companies and PowerSav Co., Ltd.) has been part of the finished product is according to the customer's trial will continue doing debugging. Some agencies predict that the company's Zinc bromine battery capacity of the year after delivery of the year will be able to reach about 2000 units (according to the standard cabinet calculation of 50 kwh). Xinlong electric company insiders said that the current received some orders of intent. Once the zinc bromine battery is reached, the future is conducive to the formation of the company's new profit growth point.
Xinlong electric zinc bromine energy storage battery is expected to birth certificate
< p > reporter was informed that the energy battery has recently to the relevant departments of the national grid inspection, battery performance report is expected to recently released Xinlong electric zinc bromine flow battery. Company sources,air max pas cher, the product has been tested repeatedly, through the possibility of large. Zinc bromine battery is expected to be in mass production after the birth certificate.
 / reporter Zhu Xianjia,scarpe hogan outlet, editor of Qin
 submitted to the national network test assessment report is about to come out of the
Related Articls:

Changan au

Just Thai Holdings before the three quarter net pr

Get long biological National Technical Center

After two years of development, Ningxia Zhongyin Duncan Garments Co., Ltd. the marketing channel system more reasonable and perfect, ability to continue as a going concern gradually increased, the operating efficiency increased year by year,but also significantly reduced in the aspects of the distribution, narrowing the distance between the end consumers and the brand, so that consumers have a more profound understanding and the understanding to the company.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
Chinese Embassy to remind citizens of the Russian
« پاسخ #14 : 05 ژوئن 2016، 04:16:13 pm »

in a prime minister can not help Tucao "prove your mother is your mother" of the big country, "no criminal record proof" this thing is really a little fresh. This time, wonderful proof once again become the news,hogan outlet online, not only because of the "buy a house to have no criminal proof", but also because even Yanjin Yunnan County police station can not see the police. The
< br / > the Chinese Embassy in Russia to remind the majority of Chinese citizens residing in Russia to pay attention to the safety of the self, and in Russia to visit museums, churches and watch the show,chaussure louboutin pas cher, pay attention to shooting on the prohibition,adidas yeezy 350 pas cher, shooting charges,scarpe hogan outlet, the prohibition of using flash shooting logo, attention to comply with local regulations to shoot. In case of damage to the legitimate rights and interests, can call the local police telephone: 02. Chinese Embassy in the Russian Embassy 24 hours to bring security and assistance Tel: +79636201852. Ministry of foreign affairs, global consular protection and services emergency call center telephone: +86-10-12308 or +86-10-59913991.
 property tax levy to two public karezes< p > simply levy property tax, if in some problems not clarified before it launched levy,goyard pas cher, even if I have to go "legislation of tax procedures, even look than some ministries directly red head file to tax practices more euphemistic and implicit, that is, have the so-called procedural justice, for many people it will probably produce a hundred unhappy".
 to open a house with no criminal proof?
Chinese Embassy to remind citizens to pay attention to the self security of the self timer self self timer
< p > in new network on August 7, according to the ambassador to the Russian Embassy website News quoted Chinese consular service network, for the recent multiple dangerous self cause casualties, recently, the Russian interior ministry released the self security guide (picture attached) to remind people to cherish life,hogan sito ufficiale, to avoid in driving on the highway, rail, water and other places and to wildlife and weapons for the props were dangerous self.
 Jackie Chan wanted to force the wealthy to include himself in prison, this is just one of his vision,golden goose outlet, can not achieve that is another thing. In a society ruled by law to jail is not an easy thing to do, unless it has been convicted in a court of law, or even film stars to experience life seeking jail, is impossible all wishes come true.
 is not difficult to imagine, not girls, for example, abducted women suffer sexual violence. In the definition of the scope of the family, at least it should be recognized that many couples living together with the general family life is no different. Why, the law does not have sexual violence,hogan outlet, love relations in the management of violence?
 why not write new sexual violence law against domestic violence
 Jackie Chan from the bottom of the heart want to go to jail?
 editor: SN054
 more dirt! Welcome to scan the two-dimensional code below concern Sina News official WeChat (xinlang-xinwen).
 (original title: Chinese Embassy in Russia to remind the Chinese citizens of the Russian Chinese citizens to pay attention to self safety)
Related Articles:

The value

The Red Ar

Mao Zedong

This person is good, we have a good relationship. Mao Zedong behind his hands, slowly walked forward, you said, he will be against me? Yang Chengwu did not have a positive answer, roundabout way: the army of the old comrades are with you to do the revolution, they have feelings for you. Mao Zedong said with deep feeling: Yes ah!
خارج شده است

این صفحه در 0.119 ثانیه 20 نمایش داده شد.