انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

عشق نخستین گام به سوی خداست و تسلیم آخرین گام .... و این دو گام کل سفر است

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: يه جمله قشنگ به نفر قبليت بگو !!!!  (دفعات بازدید: 36143 بار)

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : يه جمله قشنگ به نفر قبليت بگو !!!!
« پاسخ #165 : 18 ژوئن 2014، 11:46:37 am »

مردم میگویند : “آدمهای خوب را پیدا و بدها را رها”
اما باید اینگونه باشد : “خوبی را در آدمها پیدا و بدی آنها را  نادیده بگیریم”
چون هیچکس کامل نیست !
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

rasool

• بازوی N.A
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 461
پاسخ : يه جمله قشنگ به نفر قبليت بگو !!!!
« پاسخ #166 : 21 ژوئن 2014، 02:40:17 pm »

ايمان داشته باش كه كمترين مهربانيها از ضعيف ترين حافظه ها پاك نميشود
پس چگونه فراموش خواهي شدكه پيشه ات مهربانيست

اين جمله تقديم ميكنم به تمام دوستاي خوبم خودشون ميدونن با كيا هستم

خارج شده است
دوست داشتن دل می خواهد نه دلیل

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop773
One is big
« پاسخ #167 : 29 آوریل 2016، 08:08:15 am »

There is a person, when reading in the Changsha Yuelu Academy, was bullied.
&lt,nike tn pas cher; br / > at that time, his desk, side windows and home, and next to the window,tn pas cher, and his classmate's desk placed in slightly away from the window. So the students will not do, angrily said to him,tn requin pas cher, my desk light, are coming in from the window holes of this shot of,scarpe hogan outlet, you stand here, not blocked in the I light the? You say, this is not unreasonable? However, this man was not angry, not angry, I ask, where to put the table? Put it over there! Classmate refers to the position of the head of a bed. He said nothing, just move the desk to the bedside.
< br / > the night, he read, the students did not, taunting him, saying, during the day do not make good reading, to night JJYY, you let people sleep? He did not make any excuse, back to the corner, quietly read.
 < br / > the Qianlong period, there was a man named Dong Wenmin, his family was very poor, in order to seek fame, carrying luggage on foot to the imperial exam. One day, he was dead beat, just to see a boat, the boatman who besought him. In consultation with the views of the guests, the boatman agreed to let him sit on the helm. However, along the way, he would back a The Four Books and the Five Classics endless.

< br / > unexpectedly, is such a frugal Dong Wenmin, provincial try victory again and again. Finally, actually the Tanhua. Then put the Sichuan official, the official governor. Did not expect is that original sarcasm his brother,goyard pas cher, brother also made official also in Sichuan, but just in the hands of Dong Wenmin. In the past have been their humiliation, now become their boss, the, brother think mix anymore, so decided to resign to go home,hogan outlet online. Which thought,tn pas cher, Dong Wenmin know. He said such a sentence: before Han by kuaxiazhiru Shangqie not to hold a grudge,goyard paris. Am I not as good as the ancients, you never don't care.
Related Articles:

Blown Away

tn requin pas cher

guide

From 1979 began literary creation, in the national and provincial literary journals published more than 100 million words of fiction, essays, reportage and script that works by income in various literary anthologies and middle school students in extra-curricular reading. Published works of fiction, essays, essays, dramas and operas.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
When the tears fall that moment
« پاسخ #168 : 17 مه 2016، 12:44:36 am »

When the tears fall that moment< br / > I knew 'if two are in love for a long time, a blessing in the mornings and evenings, but every time when you off the assembly line, I couldn't help crying. When you leave, when the tears fall that moment, I once again experience to life lonely and helpless, tears of pain flooded the inner desire for love; lonely breath filled the whole room; helpless heart didn't have the courage to pursue happiness. Always think you are good in my side, your words can change my paranoid thoughts; a word from you can be my firm looking for happiness is determined; a word from you to encourage me to win confidence. Life has too many helpless, there are too many troubles in life life to me too much disappointment and hurt,tn requin pas cher, if not met you, if not your encouragement,air max pas cher, I really do not know the how to be strong to face. Have you accompany,goyard pas cher, I think how good it was to be alive, can love you like,goyard soldes, do what you like, listen to their favorite songs. But when you are not tired and I feel alive...... Although the network is illusory,yeezy 350 pas cher, but you are real, here you can give me a lot of fun, here we can smooth the prediction,goyard pas cher, I can be desperate to express my feelings for you. But it can only give me a moment of happiness, because you have your social circle, you have to belong to your reality, you can not always be a day on the Internet to accompany me,adidas nmd runner pas cher, and I can not always escape the reality. All people ultimately choose the reality, only through the cruel reality can make people grow up, the society of those who have to face, because we belong to the community,tn requin pas cher, belong to the reality. At the moment the tears fall, you still love the bitter memories in my heart...... "But if the two long, a blessing in every morning and evening I understand, so I wait.".Related Articles:

Half joy, half love.

Don't say care

snack culture

From small to large, nobody tell you how to get rich, they have been living until the dead follow the prescribed order. This is the father's generation of the general outlook on life. Thereout, father then scold me I never bicker with him, because that is the differences in values of two generations of people, I can't completely according to their life view value or view has life been. So, I have been in the bottom of my heart to resist, more time by their own will to create the future of life.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
7 Steps Toward Love English corner
« پاسخ #169 : 02 ژوئن 2016، 06:04:25 pm »

&nbsp,tn requin pas cher;
7 Steps Toward Love English corner
,louboutin pas cher;
" the fear-determined have no sun in themselves and go about putting out the sun in other people. The love-determined have life in them, abundant life. They are the people who are really alive,pandora outlet online, of whom it can be said that they possess eternal life as a well within them perpetually.". The < p
Are
Life is a lot more beautiful and vivid if it is determined by love and not by fear. I 'm sure you can imagine that someone determined completely by love would be a kind of saint. in contrast, most of us ordinary human beings are determined by both forces, love and fear. However,hogan outlet online, in my experience,nike tn soldes, even a tiny shift towards love - and away from fear,yeezy 350 pas cher, can bring a lot more Happiness.
Here 7 that you tips can move towards love and aw&gt,hogan outlet;
Is your life ruled by love or by fear,hogan outlet. Love and fear are like the difference opposite emotional attitudes that shape our life in very different ways. The psychoanalyst John McMurray describes written
Related Articles:

Stay away

New year's Day 600 word diary notes

A letter t

They wear the same style, and was wearing the extremely tight leggings, whole person looks like an inverted bottle. They smile cannot be folded blast like a firecracker, be bursting with happiness bright and festive colour of the. No matter what kind of person, in this red dominated the season, all of which should be presented with the appropriate mood, whether it is from the subjective or objective point of view.
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
sons of anarchy seasons 1-7 dvd box set /> 2
« پاسخ #170 : 31 اكتبر 2017، 09:00:50 pm »

&middot;??8??????? it is easy to grasp, The fitness coach said no matter fjallraven kanken no.2 backpack what age no matter what gender can be appropriate to do some pandora christmas bracelets sale exercise So bijoux pandora solde 2017 men regularly exercise. have certain reserves of fat after the weight of Bracelet Pandora Soldes 2017 fitness the body does not consume muscle glycogen reserves. face is the parents give figure is to give their own first.
   At the same time you can practice the three humeral head. Complex carbohydrates (cereals) is not easy to make the body fat of good carbs. van cleef and arpels replicas copyright.&ograve;? fast new year cartier love bracelet replica is not to eat eat! staple cereals (mainly carbohydrate supplement) /> 2, Moreover, he won in August this year.

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=3279.msg36260#msg36260

http://toyotachr.com.tw/forum.php?mod=viewthread&tid=152601&pid=173325&page=1&extra=page=1#pid173325

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1454&pid=178570&page=362&extra=page=1#pid178570

http://toyotachr.com.tw/forum.php?mod=viewthread&tid=150901&pid=173322&page=1&extra=page=1#pid173322

http://vb.mediu.edu.my/showthread.php?t=193&p=631475#post631475

http://forum.hndcomputer.com/viewtopic.php?pid=558082#p558082

http://www.ngmyt.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=762393&pid=840537&page=1&extra=page=1#pid840537

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=725456&pid=856258&page=1&extra=page=1#pid856258

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1339&pid=178569&page=82&extra=#pid178569

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=3&pid=856255&page=3179&extra=page=1#pid856255

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=5709.msg36259#msg36259

http://vb.mediu.edu.my/showthread.php?t=563177&p=631474#post631474

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1339&pid=178568&page=82&extra=page=1#pid178568

http://toyotachr.com.tw/forum.php?mod=viewthread&tid=152843&pid=173315&page=1&extra=page=1#pid173315

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=276&pid=70122&page=259&extra=page=1#pid70122
خارج شده است

این صفحه در 0.094 ثانیه 20 نمایش داده شد.