انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

سخن دارم ز استادم ، نخواهد رفت از یادم
که گفتا حل شود مشکل ، ولی آهسته ، آهسته
.
مزن از نا امیدی دم ، که آن طفل دبستانی
شود دانشور کامل ، ولی آهسته آهسته
.
بنور دانش و تقوی ، شود گم گشتگانی را
به حق آورد از باطل ، ولی آهسته اهسته
.
سحر گاهی ، دل آگاهی ، چه می نالید از حسرت
که آه از عمر بی حاصل ، ولی آهسته ،هسته

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: دعا  (دفعات بازدید: 1231 بار)

fardin90

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 11
  • امیدوارم مطلب خوبی نوشته باشم.
    • http://www.sa-iran.blogfa.com
دعا
« : 01 ژانویه 2012، 03:12:15 pm »

پروردگارا
به من کمک کن تا از مقاومت در برابر تغییر دست بردارم به من کمک کن تا با اغوش باز به استقبال حوادث بروم به من کمک کن تا باور کنم مکانی که در انجا رها میشوم به مراتب بهتر
از مکانی که از انجا اغاز کرده ام
به من کمک کن تا تسلیم باشم.اعتماد کنم بپذیرم..
حتی اگر درک نکنم.
« آخرين ويرايش: 01 ژانویه 2012، 06:05:16 pm توسط افق »
خارج شده است
بارن رحمت خدا همیشه می بارد
تقصیر ماست که کاسها یمان را برعکس گرفتیم.

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • qrs631
Here. This is my one to them.
« پاسخ #1 : 10 آوریل 2016، 12:11:28 pm »

still can't grow up,
 so that it will not only self deception,
 I think, is that really forget it,
;
 still can not be reconciled.
 walk beside you,tn femme pas cher, tears pouring down like rain.

&nbsp,air max 95 pas cher;
Here. This is my one to them.

;

;
;
 [over and over again say I don't love you]
 always wanted someone to run,
 is just the same.
,scarpe hogan outlet
 had a cut wound like dripping pleasure,
;

;
;
;
;
 we will face to face, passing, no half stranded,hogan sito ufficiale,
 we're all a bunch of sad kids,

;

&nbsp,scarpe hogan outlet;

;

;
 but my body well ingrained pain,

you look at us now,
;
 even choked are not so loud.

a song, a story,
 can only do this,
,scarpe hogan online;
 we all know that,

our thoughts into the sea.
&nb>
;
 prelude is the environment,

&nbsp,hogan olympia outlet;
 [just want a person quietly tears]

;
 I think many years later,
 [the original cry is the beginning we learn]
 lyrics is the location,
;
 can only use words to talk to those who think,
;
;
;
 how to flow to the best.
,tn requin pas cher;
;

Related Articls:

With the p

_12 life

Still ~ heart

Sorrow is brewing, the injury is release,love is life the most gorgeous of an illusion, too tea millet, sometimes, come to the end of the road to the horizon, also do not want to wake up. Love is a false need to continue to be proved, as fireworks lit to see the brilliant need.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
Nansha new district development plan or approved i
« پاسخ #2 : 02 مه 2016، 03:20:59 pm »

< p > Ding Hong said that by the end of the year,scarpe hogan olympia, complete Nansha District Development Planning and the overall urban planning,hogan outlet online, zoning adjustment Nansha involves major planning work; by 2015 the functional layout of the Nansha District, high-end industry, infrastructure, Nansha District started construction begun to take shape, and Hong Kong and Macao Closer Cooperation, travel more convenient, forming the basic scene of Guangdong,bottes ugg pas cher, Hong Kong and Macau comprehensive cooperation demonstration zone; ten years after initially built demonstration zone of Guangdong,hogan sito ufficiale, Hong Kong and Macau comprehensive cooperation.
< p > according to the plan, the northern group in the region, by car manufacturing base and high-tech industries mainly; western cluster in the equipment manufacturing industry, Lingnan town of cultural tourism and ecological agriculture tourist area as the leading; southern Nansha international bonded port area, marine high-tech zones and Lingnan region of rivers and lakes demonstration zone composition; central tour construction for the center bay area and transport hub, the city's comprehensive service area, and so on.
Nansha new district development plan or approved in June
< p > according to the prior to the release of the Nansha district overall planning concept ", Nansha District initial planning scope for Sandy Bay waterway south region, the total area of 803 square kilometers, in four cities, north, West and South group spread.
< p > in yesterday's Guangdong Province the eleven times the National Congress of the Communist Party of China Guangzhou Representative group meeting, Guangzhou Municipal Committee, Nansha District Party committee secretary Ding Hong have revealed that the overall construction of Nansha District advance planning, laying the foundation for three years,hogan sito ufficiale, five years into the scale, 10 years to build a new town,.
 in addition,hogan sito ufficiale, the Guangzhou municipal finance office and the Hongkong commodity exchange in Nansha cooperation to build the Guangzhou futures exchange signed a cooperation framework agreement, a clear cooperation patterns and cooperation ideas. Guangzhou futures exchange recently submitted to the relevant application materials to the provincial government approval, and will soon be submitted to the state council.
< p > et have pointed out that the Nansha target is to build Guangdong Singapore,scarpe hogan outlet, with strong international competitiveness of the industrial system, has with the international standards of the business model and social management mechanism, become Guangdong fully catch up with the vanguard of the four little dragons.
 it is understood that the Nansha New District Development Plan (Draft) has been reported to the national development and Reform Commission by the Guangdong provincial government at the end of 3, the national development and Reform Commission has issued a document to seek the views of the state 43 ministries and commissions. Relevant departments of Guangdong Province has tentatively agreed to give Nansha District 46 provincial management matters, including approval of foreign investment projects and enterprise establishment approval, local government investment project approval, such as the introduction of talent development and construction of Nansha District is in urgent need of the provincial management authority.
 in the past two years, the development of Nansha has been a very hot topic. Last August, Nansha planning upgrade "favorable" influence,hogan sito ufficiale, the Nansha area housing prices rose against the market trend, just three months on the break million mark, but after dropping all the way, to the present to stabilize in the range of 7 prefix. Experts pointed out that the development of Nansha is a long-term process, should be >
< p > et are yesterday on the "First Financial Daily" said at present inconvenience of Nansha district planning done the interpretation, "national development and Reform Commission approved down, and then go into the details.
 "Nansha New District Development Plan" or at the end of 6 opened a mysterious veil.
Related Articles:

Insurance brokerage is expected to achieve a win-w

who played horns and later still entangled

Benny Chan 4 years old 4? 16 year old wife suspected pregnant belly protruding again

However, because of the rush to catch up with the registration, and ultimately had to go through the article also bare the bottom of the small daughter to change diapers. Ma Yili also said, have criticized today's young Chinese mothers are lazy to breast feeding, not to bring their children, but the reality is that the whole environment is not enough to understand the mother.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Alipay, thunder quick payment goal is within two y
« پاسخ #3 : 06 ژوئن 2016، 05:44:47 am »

recently, sponsored by the "Internet Weekly" 2011 (ninth) China Internet Economic Forum held in Beijing JW Marriott Hotel Hong Kong. The conference in China & middot; hero of the main line, highlighting the Internet opportunity in China, CEO of new ideas around e-commerce and payment,spaccio hogan outlet, mobile Internet, network service, online advertising and marketing theme in-depth discussion. Thousands of government officials from across the country, the Internet industry executives, industry experts, advertisers and other gathered to share the achievements and prospects for the future of the industry.
 to have good internal and external environment of Paypal, Yuan Leiming also stressed,scarpe hogan outlet, fast payment plus Alipay launched 5 years ago in secured transactions, in fact also can realize Paypal in American technology. As of December 5,hogan scarpe outlet, 2011, Alipay fast payment users has exceeded 40 million. Yuan Leiming expressed the hope that within two years,scarpe hogan outlet, fast payment users can break through 1 hundred million, the cooperative bank to 200, to help online shopping market to enhance the transaction volume of 30%.
2011, e-commerce in China face enormous challenges, a large amount of money invested in the market,scarpe hogan outlet, marketing,nike tn foot locker, promotion, the last step paid links, because payment failure or cumbersome procedures resulted in low success rate, it is a great pity. Yuan Leiming said fast payment can simplify the payment process, improve the success rate of payment. Do not consider other factors, only to pay the success rate of 10 percentage points per upgrade,hogan outlet, you can help China's e-commerce to increase the amount of 3 hundred million transactions.
 Yuan Leiming said, Alipay launched fast payment is mainly based on two reasons. On the one hand, with the outbreak of the mobile Internet, payment platform has been a huge change, the need for a cross system platform, cross browser, cross payment terminal payment solutions. On the other hand, with the network environment is more and more complicated,golden goose saldi, in order to avoid a hacker, the risk of Trojans, viruses, etc., opened online banking threshold is higher, the user needs a more simple and more secure payment services.
Alipay, thunder: quick payment goal is within two years of users
< p > this event not only announced the 2011 commercial website 100 list, also announced the 2011 top ten China & middot; hero, 2010 mobile Internet individual awards 2011 China Internet payment platform for individual awards heavyweight list. As the world's leading independent third party payment platform, Alipay and the major banks this year, pushing the quick payment again awarded 2011 pay gold products. Said the general manager of Alipay business division Yuan Leiming keynote speech at the forum, fast payment users reached 100 million goals in two years.
Related Articls:

Pleasant to listen to music online accident closed

Group purchase movie tickets to see price sheet re

One year later, Dangdang once again pushed its own clothing brand, Li Guoqing today given the reason is that Western clothing sales reached 6 billion, they can do its own brand. Dangdang has not reached the size of the sales this year, but in the preparation for next year. That, in the next year Dangdang clothing sales volume will reach 6 billion.
خارج شده است

این صفحه در 0.065 ثانیه 20 نمایش داده شد.