انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ممكن است مردي كه دائم سؤال مي كند ابله به نظر برسد ، ولي كسيكه هرگز سؤال نمي كند در تمام عمر ابله باقي مي ماند.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: مهمانداران زن شرکت های هواپیمایی در کشورهای مختلف جهان  (دفعات بازدید: 2094 بار)

John Doe

• گمنام(John Doe)
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 827
  • We don't need no thought control
    • الکلی ها/معتادان گمنام

مهمانداران زن شرکت های هواپیمایی در کشورهای مختلف جهان    عربستان سعودی
  زن مهماندار در عربستان
  کره جنوبی
زن مهماندار

زن مهماندار در کره جنوبی
  بلژیک
زن مهماندار در بلژیک
  مهمان دار مجارستان
زن مهماندار در مجارستان
  مهمان دار اوکراین
زن مهماندار در اوکراین
  فرانسه
زن مهماندار در فرانسه
  فنلاند
زن مهماندار در فنلاند
اندونزی
زن مهماندار در اندونزی
  استرالیا
  استرالیا
  ویتنام
ویتنام
  اسلواکی

آلمان

مالزی

سریلانکا

تایلند

بریتانیا

ژاپن

برونئی

روسیه

سنگاپور

هنگ کنگ

ایران

هند

سوئیس

آمریکا

خارج شده است
Traditions Twelve:
Anonymity is the spiritual foundation of all our traditions, ever reminding us to place principles before personalities
.

Zendegy

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 20
  • یه روزی یه روزگاری من بودم عاشق تو دنیا ...

جالبه تمام اونا سنگین و رنگین و با حداقل آرایش هستند ....
حالا میهماندارای ایرلاین های ایران رو نگاه کنید ....
ببینید مهماندارای یه گاگول ایرلاین ایرانی با چه وضع عجیب غریبی میان توی پرواز  :unforgive:
خارج شده است
در پس این شب دلگیر بلند ..
روزها در گذرند ..
زندگی در پیش است ..
مرگ هم نزدیک است ..
                                         زندگی..

taze vared

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 80
  • عازم یک سفرم"سفری دور به جایی نزدیک....

خجالت آوره.آدم اگه با الاغ سفر کنه بهتره حداقل از طبیعت استفاده میکنه.
خارج شده است

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • bcd204
yesterday, the Nanjing Football Association Secretary General Niu Yong told repo
« پاسخ #3 : 30 آوریل 2016، 12:18:41 am »

No full wages are still satisfied with the

yesterday,chaussure jordan pas cher, the Nanjing Football Association Secretary General Niu Yong told reporters that more than 11 points last night, he learned that the club sent money news. "The 3 million, but did not pay the arrears of wages." According to informed sources, "and Hengda playing players got 18 months salary, and stop training players only get 11 months of wages."
 club is not a one-time payment of all people's wages for 18 months, but the players for the treatment result is satisfactory. The personage of know the inside story to reporters calculations, "got only 11 months wage strike training players there are a lot of players,sac goyard pas cher, some of their salary at around 130 million yuan, is in accordance with the 11 months salary to count, they really get hands on the money also has hundreds of thousands. For these were owed wages such long time players,hogan sito ufficiale, and the hundreds of thousands is simply a large sum of money, they are very satisfied. " He also said that due to get paid and mood of the players even joked to reporters familiar please eat.
 then the club owed bonuses when the payment to the players? In this regard, there is no response to the general manager of the club, and the Nanjing Football Association also said that the club had no bonuses and football consultations. A club insider told reporters that the players are owed bonuses to get not so easy. After.
 Club issued 3 million of the news, the football association in Nanjing has also been confirmed. Yesterday, the reporter called the Nanjing Football Association Secretary General Niu Yong to verify the matter. "The club made 3 million,nike tn requin soldes, 3 million is the bottom line of the payment. Yesterday morning Football Association and the club will say a part of the meeting, but I did not receive more than 11 points at night, I specifically call the club to verify,goyard prix, get the club has made the exact answer to the money." Niu Yong said. Niu Yong told reporters that the FA know some players did not get together a wage arrears. "Some of the players together, but some people with only a part, but so far no player reporting dissatisfaction with the programme for the money to me,hogan outlet online, after all, to get the long in arrears of wages, was pleased with the players."
There is residual arrears or reissue wages before the Spring Festival does not solve the registration is still hanging
Although
 before the Spring Festival next year bonuses,scarpe hogan outlet?
< p > in fact, although the players get the arrears of wages,hogan outlet online, but the club owed the bonus is part of the wages of the largest. "The wages owed 18 months wages accounted for only 40%, owed bonuses accounted for 60%." Informed sources told reporters.
Although the
 has issued on the eve of the club but was part of the wages, wages of the players has been treated differently". Yesterday, a source told reporters that the remaining arrears of wages and bonuses is likely to give players in order to release the next year before the spring festival.
Related Articls:

To prepare

The end of 3 TEDA draw devil

Whether it is from the squad beat or from Perspective of stroke gimmick, ambition white cross Years War of Hubei TV seems to not let "poaching" Wu Mo sorrow, finish the combination of teachers and students love with Taiwan across the years. When the "voice" of commercial speech may be due to the combination of price and then break the ceiling.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 244
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • ijk085
Summary of the work of social science and social w
« پاسخ #4 : 12 ژوئن 2016، 06:23:15 pm »

over the past 5 years, according to the Provincial Social Science Alliance work arrangements, the city's social science work focused on building the three major social science research academic platform.
< p > at the same time, belts have been writing and 5 monographs: the thought in the combination of theory and practice ",pandora outlet online," Three River chapter ", the religious and political economics monologue book", "month of the East," in history of the sky. " Completed and the 3 provincial social science research topic,new balance outlet, won the three Anhui Provincial Social Science outstanding achievement award. And long autobiography "although nine die without regret" in national cultural communication group sponsored "China celebrity list" 2011 the 3 - 4, the 5
Summary of the work of social science and social work next year
 third major platforms: to carry out the study of regional culture. Provincial Academy of social sciences association rules every single for the annual meeting of the Huaihe River area of historical and cultural and academic research, and every pair of Wanjiang area historical and cultural research in will. Has so far held four session of the Wanjiang region of the seminar on the history and culture. Each seminar in Anqing area papers and authors of Dou Ju main force in position.
 selection once every two years, the Anhui Provincial Academy of Social Sciences outstanding achievement award for one of the top five awards at the provincial level, the results were in the Anhui daily publicity. Zhou Yi has won the award for the three time in a row. The "prosperity, philosophy and Social Sciences",yeezy boost 350 outlet, in Anhui Province XX---XX annual social science outstanding achievement award; and scholars Wang Jun cooperation in the ascent of Anqing breakthrough: an Tong industrial zone "in Anhui Province XX---XX annual social science outstanding achievement award, and won the Chinese new period of Humanities and Social Sciences outstanding achievement first prize; the new century Xiaguang - new rural construction and agricultural industrialization problem investigation report and Raiders" won the Anhui Province XX----2011 annual social science outstanding achievement award.
 the first big platform: the provincial social science research projects and the establishment of the project. 5 years, the Municipal Social Science Association full time paid chairman and Secretary General Zhou Yi independent writing and complete three provincial social science research topics. After the expert review,sac guess 2016, get a certificate. Has been completed and is a topic for the prosperity of philosophy and Social Sciences ",hogan outlet,," Anqing City in the national entrepreneurship in New Industrialization Road on the analysis of ",cheap mac makeup, the rays of the new century - the new rural construction and agricultural industrialization problem investigation report and Raiders" city.
 second major platforms: Annual Conference held in the provincial social science academic association, has been carried out for the five time. Academic year will be the most high-end academic exchange platform for Social Science in Anhui province. Belts submitted papers the new rural construction and agricultural industrialization problem investigation report and Raiders "," slightly on in Anqing center of Wanjiang culture "respectively in the fourth, fifth academic year will communicate.
 social science work summary and next year's work plan
 in recent years,hogan outlet, in view of the rapid development of the Internet as a new media, social sciences and humanities work must take the initiative to integrate into the. Belts in February 2011 opened Sina blog "heaven like a song, after nearly a year of efforts, published blog more than 290,hogan outlet, is Sina recommend to post 7. And through the Sina name Bo certification, issued "sharp blog" logo.
Related Articles:

Summary of the work of the re

Birthday g

Beautiful life in the back position

Our team has four members of the team, in the face of heavy production tasks, we know that "blacksmith must own hard truth, since the development of" four base "construction work, we in the party's guidance and help, actively fully serviced with a strong team members, establish and improve the work system, strengthen professional knowledge learning, to further enhance the team's cohesion and combat effectiveness.
خارج شده است

این صفحه در 0.065 ثانیه 20 نمایش داده شد.