انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

كشتي پهلو گرفته را هيچوقت خطري تهديد نمي كند . اما پهلوگرفتن ، هدفي نيست كه كشتي براي تحقق آن ساخته شده باشد.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: آيا براي تغيير دير است؟  (دفعات بازدید: 4911 بار)

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : آيا براي تغيير دير است؟
« پاسخ #15 : 30 اكتبر 2012، 08:04:10 am »

اگه می خوای تغییر کنی همین الان تغییر کنم
و به فکر دیر و زودش نباش
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #16 : 01 نوامبر 2012، 01:34:04 pm »

خیر
همین الان اقدام کن
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
« پاسخ #17 : 03 دسامبر 2012، 12:55:50 pm »

تا زنده ای برای تغییر کردن دیر نیست پس عجله کن شاید دقیقه دیگه زنده نباشی.
[/b]
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

sara

• بازوی CODA
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 783
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
« پاسخ #18 : 04 دسامبر 2012، 03:03:22 am »

خارج شده است
براي بدست آوردن چيزي كه تاكنون بدست نياورده اي ، بايد كسي شوي كه تاكنون نبوده اي.
"گابريل گارسيا ماركز"

ممكن است كسي را اشتباه زنداني كنند ولي اشتباهي ازاد نمي كنند.به راستي كه حكمتي در ازادي ما بوده است و چه زيباست اين حس مقدس...

shantiya

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 400
  • دوست داشتن یک نفر یعنی دیدن او به همان شکلی که خدا
« پاسخ #19 : 17 دسامبر 2012، 06:48:09 pm »

آیا می دانید بهترین وقت برای کاشتن یک درخت چه موقع است؟ 25 سال پیش.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Warm city, you are not allowed to be less (An Yanjin)
« پاسخ #20 : 13 آوریل 2016، 08:36:19 am »

Warm city, you are not allowed to be less (An Yanjin)
;
, a warm city you no less.
 still stuck in the network of this city, knowing that there is no way out but still hesitate caved in. One one to the text before the words
< br / > most begin to contact network,tn requin pas cher, even oneself also not clear is to what, or think the reason is a bit dull,golden goose mid star, not to mention.
< br / > spent two years in space, right back to the summer, I think this is the time of irony,hogan outlet online, it allows us to return to the origin, just the origin had been non, man is not the.< br / > in the time before we always feel powerless and lose lost forever. Couldn't come back also does not know the trace, not to pursue.
 light from their net return, then find the people around a lot less, I really feel uneasy. Some people miss the miss,supra pas cher, also won't feel regret, however, that many people never abandon each other?
,hogan outlet, a warm city you no less.
 (row understanding in chronological order.)
/&gt,hogan olympia outlet;a
 When

have not changed,louboutin soldes.

b, head of grey, Mo

< br / > I will always remember the afternoon, I cried and you came to the net bar to accompany me, although jitter window times less and less,sac goyard pas cher, but I was very moved. Your birthday to >

Related Articles:

Beauty of imagination

Give histo

Late in hand

The face of Ford's Alice and not be insolent and rude, angry. She was away from the table after picking up a coin. Back to Rome, she bought a bag of peanuts with the 10 cents, and then put them into the ground. Under her care, a year later, the peanut seed has grown into a lush peanut garden.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Although we are not lovers, but have you I am very
« پاسخ #21 : 21 مه 2016، 01:20:29 pm »

we are not friends of men and women,hogan outlet online, but you never refuse my message, I will reply later.
 we're not boyfriend and girlfriend, but you call me at zero o'clock to say happy birthday to me, happy new year, this is a kind of rhythm.
 because we are not men and women friends, so even heard me cry,scarpe hogan outlet, you will accompany me in silence for a while.
 we are not friends, but you will learn my posture farewell, then silently looked at me towards you in the opposite direction.
 we are not friends of men and women,hogan outlet, but you remember what I have no intention to say, remember my voice, I remember every moment we are together.
 because we are just friends, greeting each other only occasionally so shallow.
 we are not friends, but you can call me at the first time after drinking and asked me if I had.
 because we are not men and women friends, so I won't let you mean all of your report one one.
< p > we are not men and women friends, but you'll be in something I find you to invite anyone to push out the hand in everything.
 because we are not men and women friends, so I will not naturally swing your hand.
 we are not male and female friends, but you can chat with me all day, even if you are tired, still have to wait for me to call to suspend you just be willing to go.
 because we are not men and women friends,golden goose sneakers, so at each other when tired, we can not force each other again with their longer.
 because we.
 we are not male and female friends, but you will because I play joke seriously, will be afraid I blame you ignore you and a strength of hair message.
< p > we are not men and women friends, but you cross the street pulled my hand go very natural,adidas yeezy pas cher, I tried to throw off,yeezy boost 350 pas cher, you insisted on hold my hand.
 because we are just friends,yeezy 350 pas cher, so to see everything you do, I can only say thank you to the light.
 because we are not men and women friends, so you care about me, I will smile with you.
 we are not friends, but if I get drunk, you will accompany me not to go.
 because we are not men and women friends, so even if I really need, you can carefully send information to greet.
 because we are not men and women friends,tenis asics masculino outlet, so I can't stay in your side.
 we are just friends, but when you meet difficulties and will always be the first to want me to talk, but always desperately hide their wounds.
 we are not friends, but you will pay attention to how I fell ill, pay attention to how I am not happy today.
 yes, we are just friends...
Related Articles:

Come and g

Frustratio

V. heart

Only a life on the edge of love letters, essays and so on, that is honest, tongtongkuaikuai a one-sided view. World is so vast, we staring eyes, face horizontally, vision or provincial poor dog stared at meat, bones, what taste to the care of the next and the dog? As for the usually called prejudice, had to aim than shooting, with an eye to see. However, some people think that it is aiming things in view of hearts.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
Teacher's Day 2012
« پاسخ #22 : 04 ژوئن 2016، 11:22:15 pm »

2012 teacher's day composition
 young beautiful He Yijun also received the most beautiful roses, or their class a boy to send. She holding flowers walking in the way home, the way some people ask: "the boy friend send?" "Yes, my little.&quot,hogan outlet;
< p > walked up to the podium and see a both full of smiles and naughty eyes, always pretending to be really honest is not quite the same oh,tn requin pas cher. Really, you are happy? Is not also like the holidays? Yeah, remember Goethe said to the son: "my dear son, when you left here, you kind of flowers leave!" Give roses, hand a fragrance, not happy, it will be strange! Morning, office gift also more and more,timberland boots outlet, have Zhu Yunjian from Hong Kong back to the cute cartoon pattern of sunflower; Chen Sisi's lovely cup; right, and Pan Mengqi gave me a very beautiful brooch, straight for a long time Chen Hongguan. Dawn teacher also received the most love of flowers: perfume lily! Chen Hongguan has been shouting at the office: to flowers, to flowers,air jordan pas cher! Liu Jianxiang teacher hurriedly received a rose to her.
 teacher's happy waves, my roses on the table, fresh, aromatic and attractive. Everyone who came to the table to stop, a female colleague not without regret, said: "these children how so silly?" Too wasteful to buy a bottle of shower gel for you to wash for a long time now?" I remember that people love flowers is our woman's innate love, love face is our strong personality of women, the two are complementary to each other, ah, how today?
< p > as usual, opened his sleepy in the blink of an eye, while in the hearts of the curse while driving to school rush: hate school, every morning to exercise, with prisoners did not like. However, it is perhaps the celebration of accomplishment of the telephone, the warmth of the mood of the day,occhiali ray ban outlet, feel the wind in the morning is exceptionally clean charming, apply a metaphor: like a pleasant pastoral serenade. It seems synaesthesia are often generated in a happy time.
Teacher's Day 2012
 to the school gate, through the already crowded teachers and students group, running on the third floor, well, finally arrived at the office door, and all the same as usual. Open the door ajar, Li Qiong, Li Wen, Chen Hongguan and other colleagues had to. Why, are you looking at me like that,hogan outlet? Hair did not comb good? Often thing ah. It's too late. It's not on the exercise! Sit at the desk, surprised to see the upper right corner of a bunch of red roses in full bloom, good glare! "Your class to send you, we are one, you are so many, this is the difference ah,hogan outlet!" Our class of English tea (tea) Li Qiong,hogan sito ufficiale, who is called the teacher, smiled and opened his mouth. Heart uncontrollably joy, like never buy color but hit the jackpot, accidentally ecstatic, eyes looking at pairs lost or envy or stressed, but dare not too opulent. "Oh, is it?" I only take out this sentence. "My love for you is genuinely and sincerely to us is the" undivided attention "." Li Wen, the teacher pointed to a rose on her desk, said the political tea eloquence make people have to admire!
Related Articles:

Juan.

40 mid aut

Traditiona

Think about what a success at all times and in all countries, the success is dropped down from the sky? Which success is not the success of hard struggle to come?. They are not afraid of difficulties and arduousness of spirit, with perseverance, perseverance perseverance to overcome difficulties, the only access to the brilliant achievements.
خارج شده است

این صفحه در 0.074 ثانیه 20 نمایش داده شد.