انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

نخست راه را برو، سپس با تمام وجود خود را در آن دریاب - فقط بعد از آن است که میتوانی دستان دیگری را بگیری و راه را به آن نشان دهی

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 13 _ قدم دوم الانان  (دفعات بازدید: 2024 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 13 _ قدم دوم الانان
« : 29 ژوئن 2011، 04:03:38 pm »

چگونه شرایط و موقعیتهای الکلی روی زندگی من و روی سلامت عقل من اثر داشته است ؟
« آخرين ويرايش: 29 ژوئن 2011، 04:04:36 pm توسط narges »
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سوال 13 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #1 : 12 آوریل 2012، 06:07:08 pm »

وقتی که من سعی در کنترل کردن  بیمارم دارم همیشه کاری را انجام میدهم یا حرفی را میزنم که به خودم وخانواده ام خسارت میزند و این یعنی همان نداشتن سلامت عقل.وقتی که من راههای گذشته را تکرار می کنم و منتظر یم نتیجه دیگر میشنیم یعنی که سلامت عقل ندارم و تمام اینها به خاطر زندگی کردن با یک معتاد و در محیط بیمارگونه بود.من نمی توانستم برای خودم تصمیم بگیرم و تمامی تصمیمات زندگیم را دیگران و معتادم برایم میگرفتند چون من علاوه بر نداشتن  اعتماد بنفس از سلامت عقل هم برخوردار نبودم.هنگامیکه با بیمارم به جایی میرفتی من از حالات و حرفهای او ناراحت و عصبی میشدم و به من احساس شرم و گناه دست میدا تمامی رفتارهای گذشته من به خاطر نداشتن سلات عقل بود.
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : سوال 13 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #2 : 28 اوت 2012، 01:05:39 pm »

شرایط فرد زندگی من باعث ایجاد خشم و نگرانی و
گذشتن از زندگی در لحظه برایم شده است
و من حال که راه بهبودی را یافته ام با پذیرفتن اطرافیان
کخ باعث دل آزردگی من میشدند
لحظه را بدست آورده و او را رها کرده و برایش دعا میکنم
بدون انتظار و توقع از خداوند
همین که کنترل کردن و گذشته تلخ و ناراحتی معتادم را
کنار گذاشتم و با دعا کردن و ایمان به خداوندی که
همواره همراهمان است سلامت عقل را برمیگردانم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • bcd732
Three realms of life
« پاسخ #3 : 19 آوریل 2016، 09:26:28 am »

,converse femme pas cher
 many people in the life of the second state to the end of life. The pursuit of life, busy life, proud and arrogant, finally found himself did not achieve their ideal, so regretful. But there are some people through their own practice, and finally to their own to the third realm of life. Enlightened,hogan outlet, return to nature. People this time will be devoted to do what they should do, not with others have any dispute. Your world, I breeze. The face of secular things, laugh, the what is not. People at this time to see the mountain is the mountain, the water is the water. It is: This is a person who deliberately do not have life; the world is the world, not carefully to conduct; then also is the real life and how to get along with.
< p > life is triple realm, the triple realm can be used a full of Zen language to explain, this language is the: mountain is a mountain, see water is water; the mountain is not a mountain, water is not water; watch hill or mountain, see water or water.
 with older, more experienced things, we found the problem in the world. The world more and more problems, more and more complex,hogan interactive outlet, often is black and white, non confusion, irrational world, rational,golden goose saldi, good no good, the wicked live for thousands of years. In this stage, people are outraged, uneven, worry, doubt, vigilance, complex. People are not willing to easily believe what. This time are also feeling the mountains, watching the water also sigh, Jiegufengjin, campaign. The mountain is no longer a pure natural mountain, water is no longer a pure natural water. All of the subjective will of the carrier, the so-called good wind force, send me on. If a person stay in this stage of life, that is the soul of the bitter. Will this mountain looked at the high mountain,hogan outlet online, keep climbing, feisty, comparing with others, how to behave, how to behave, brains, plotting and scheming,tn requin pas cher, insatiable day. Because the world is a circle, the others,hogan outlet, days and days, cycle, green flows. Human life is short, where to go with the eternal and infinite care?
< p > this means that a person's life at the beginning of the pure and flawless, acquaintance the world, everything is fresh, eyes to see what is what, people told him this is the mountain, he knew the mountain and told him this is the water,air max one pas cher, he knew the water.
Related Articles:

Stubborn clover

Time clean

Half time, if the time to remember

The failure of love is Dutch act, maybe, in modern society, as long as two people to heart strong enough, not what can not become the. It involves material, housing and food. Although housing prices remain high, but borrow some Shoufu housing loans are generally not a problem. Now is the only son, more be nothing difficult.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
The story of the rich philosophy of short story
« پاسخ #4 : 10 مه 2016، 03:18:32 am »

两个最富有哲理的故事&nbsp,scarpe hogan olympia;
生命的悲剧 
有一天,我在乡下看到有位老农把一头大水牛栓在一个小小的木桩上.
我就走上前,对老农说:"大伯,它会跑掉的." 
老农呵呵一笑,语气十分肯定地说:&quot,hogan outlet;它不会跑掉的,从来就是这样的." 
我有些迷惑,忍不住又问:"为什么不会呢?这么一个小小的木桩,nike tn pas cher,牛只要稍稍用点力,不就拔出来了吗?" 
这时,老农靠近了我,压低声音(好象怕牛听见似的):"小伙子,我告诉你,当这头牛还是小牛的时候,就给栓在这个木桩上了.刚开始,nike tn pas cher,它不是那么老实呆着,tn pas cher,有时撒野想从木桩上挣 However, when it's off, strength is small, toss for a while or in circles, see nothing, it will wither. Later, it grew up, never mind with the wooden bucket. Once, I took the hay to feed it,nike tn pas cher, deliberately put on its neck. To the place, I think it will certainly break the stakes to graze. However,hogan outlet online, it is not called twice, they stood staring at the grass. You say, interesting? &quot,bottes ugg pas cher;
Related Articles:

colorful days

I want to be a what kind of person

Four grade

To work as an excuse, Zhu Geliang commissioned ten days to build the one hundred thousand arrow. Zhuge Liang not only promised, also made junlingzhuang, if three days of creation is not good, dare to military disposal, and please Zhou Yusan days to the river arrow. After Zhuge Liang, Zhou Yu ordered Lu Su, not to Zhuge Liang by Qi fletching material, want to embarrass him, also asked Lu Su to fishing for information.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
OTC just full moon
« پاسخ #5 : 14 مه 2016، 06:44:48 am »

OTC just full moon
< p > recently, printing on LV, Gucci bag rental to the full moon, acclimatized being Chegui view cause a temporary clamor, Zeng Hangzhou countless LV fans breathless admiration first famous brand bag rental shop Zaixian waves.
< p > tens of dollars on rent can rent a LV most classic Monogram bag; and limited edition of the Gucci bag just hundreds of Mongol rent is carried through the streets... In August last year, Hangzhou East will open a disclosure by news of a LV, Gucci and other luxury rental company, all the influx of people breathless admiration, have rushed to the Fengqi road is still in the decoration of the state house rental shop front of worship.
< p > according to the relevant sources, the state leasing will Chegui LV, Gucci bag, is due to protests from the first international big, especially under the pressure of LVMH China company, this kind of luxury brands that provide leasing companies purchase list and cannot prove leased to customers that it is genuine, so under the relevant procedures incomplete proof system,hogan outlet, leasing companies under pressure to cancel the rental of the luxury bags.
LV lease is a The climate does not suit one. "Cup" (Figure |LV) package |JOKES
Vuitton
 in this regard, the Hangzhou State House Leasing Co., Ltd. deputy general manager Jiang Zhengnv answer: because these brand names
< p > however, in state leasing on the second floor boutique show debut of the LV,scarpe hogan online, Gucci and other brand-name bags,nike tn soldes, yet in Hangzhou set off a fashion waves, sadly withdrawn boutiques. Yesterday afternoon, reporters once again came to located in Hangzhou Fengqi road state leasing, saw located on the second floor of the elevator at the end of the boutique not the countenance of the past, checks the padlocked boutique showroom only left a few computers, former display which of those worth prominent brand bags had disappeared.
< p > until 35 days, which is last year on December 25,louboutin pas cher, state leasing to near the end of the year opens, and the eight days in a row of advertising spread battle: leasing products related to home appliances, furniture, automobiles,hogan outlet online, fitness equipment, children's products, digital electronics,tn requin pas cher, and other luxury goods 9 major categories, a total of more than 200 brands, more than 1000 specifications, and more, including LV, Gucci and other international big line, luxury bags in the second floor boutique rental housing.
< p > and area of nearly 3000 square meters of the second floor in the exhibition hall,scarpe hogan outlet, in addition to put neat new office chair, crib, refrigerators and washing machines,hogan sito ufficiale, two reception miss their curled up in a massage chair. Reporters came to the whereabouts of to the receptionist asked Boutique House for rent LV, Gucci bag is talking on the phone a withdrawal, and another said he is new, only know that a few days ago company ordered demolished boutique house all LV, Gucci bag specific edge is not clear.
LV withdrawal Boutique House
Louis latest spring summer advertising
Related Articles:

The City Commission smitten the manipulation of ne

The Commission administrative examination and appr

Cross bord

Although Huijin holdings shot that management has begun to consider to maintain a stable stock market, but policy and no real positive stimulus and expansion of new shares are still ongoing, in October and a considerable scale of new shares issued wait, so in the long term trend of a shares still need caution.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Youth string
« پاسخ #6 : 07 ژوئن 2016، 03:00:16 pm »

second part: the oath of members
 Lee: distinguished leaders,hogan sito ufficiale, distinguished guests,
 C: May bud, hovering in the branch of youth
 Li: with a taste of ancient Caleche;
< p > Lee: back to agitate the situation of more than 80 years, China Communist Youth League under the guidance of the party through the clutter and forge ahead, creating a noteworthy performance;,
 Mei: 80 years of history has proved that the birth and growth of the Communist Youth League cannot do without the party's concern and care,
 Mei: in May,golden goose outlet, red flag fluttering in the wind, Huangmei, May! We are blessed with Huangmei!
 Mei: imagine our future together!
 (new member delegates pledge and Chorus "glory, Chinese Communist Youth League")
 Lee: first of all, let me introduce the leaders and guests present at the party. They are:
Youth string
< p > Mei: looking forward to the motherland gives our youth organization deep meaning, let glorious responsibility from the League for swearing in ceremony began, the glory, the Communist Youth League of China ".
 Ding: May spring breeze, blowing the young faces
 Lee: Tonight we have a joyous gathering, to celebrate the festival of our youth;
 close: good evening,basket tn requin!
 A: a passion for flying in the "glorious ah, the Chinese Communist Youth League"
 (host in turn)
 Lee: only in the correct leadership and care of the party, the Communist Youth League's career will flourish. Here, let us speak with warm applause from the Deputy Secretary of the CPC Huangmei Committee, comrade Chen Xinfa!
 may: the youth need to cherish, because the time will not go back,
< p > Mei: Thank you very much Chen Secretary of a passionate, full of expectations of the speech,hogan scarpe outlet, we believe, with the party's leadership,hogan interactive outlet, under the care and support, we work in the Communist Youth League in the new journey can seize new achievements!
 B: dear young friends
 Deputy Secretary of the county Chen Xinfa comrade,
 Lee: the youth will be dedicated, because we are the glorious Communist Youth League members, we are representatives of the 300 thousand members of Huangmei.
< p > Lee: at the same time, thank you very much, Huanggang City Vocational and Technical College League support of our work,scarpe hogan outlet, so that we can interact, Gala,hogan outlet online, then please Huanggang City Vocational and technical college leadership for our speech.
 may: let us with the most heartfelt thanks, the most warm applause, welcome all the leaders and guests to guide.
 youth string
 Lee: May,pandora outlet online, the song of praise into the power of the waves, the youth of May! We devote our youth and blood!
 may: in this stage of youthful vigor, we feel the beat of pop;
 A: distinguished leadership, guest
 may: dear young friends, everybody,
 third part: the program began
Related Articles:

What is the four one (concept

The right

Driver adv

According to the deployment of the Autonomous Region Party committee, government and municipal Party committee, municipal government, we put the governance in the field of medicine purchases and sales of commercial bribery special work as the focus of this year's clean government and anti-corruption work, after a full x, the city's governance of commercial bribery special work meeting, timely on the job were research and deployment.
خارج شده است

dBUq7bVjmh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 108
    • opq675
Charms Pandora Originali Scontati Hautacourroies
« پاسخ #7 : 13 نوامبر 2017، 02:57:08 pm »

in 1956 due to the use of the princess of Monaco, Hermes President RobertDumas officially changed its name to the package of Kylie The style includes 25 28 32 Original Pandora Armband Sale 35 cm and mini size and other specifications up to 33 kinds of materials more than 209 Pandora Anhänger Verkaufen kinds of colors Because the unique design and detail and other commodities become a source of inspiration such as Kylie watches jewelry dress the autumn and winter of 2003 launched the Kylie package roolls form; the autumn and winter of 2004 Charms Pandora Soldes En Ligne JeanPaulGaultier for Hermes Womenswear the other changes in Kylie's hand into the packet capture (clutch) form OpenThe prototype of the Kylie bag was inspired by a saddle leather bag (Hautacourroies) installed in 1892 can be used for diamond jewelry, Due to Charms Pandora Soldes 2017 the water in pandora armband anhänger sale the swimming pool, lost cable strap zipper bag LV even GUCCI, CHANEL, leather fabric PU (leather,: general hardware accessories cloth cloth cleaning and cleaning to shorten the ventilated shade to extend the life of metal buckle and brightness of 2.
   second chapter school basic situation third school name: Bijoux Pandora En Ligne Huaihai Institute of Techology. zip code: 222005. so in everyday dress should first makeup and perfume spray.

http://www.whuzzupquepasa.com/clasificos/index.php?item/15548

http://drupal.growth-flexv.com/node/16#comment-192331

http://steel.isofra.com/aef/index.php?tid=28565&tpg=1#p48903

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=3660.msg36346#msg36346

http://mail.myclassads.com/index.php?item/15017

http://www.i-quimica.com/index.php?item/59303

http://www.mkulimabora.com/index.php?item/29176

http://drupal.growth-flexv.com/node/19#comment-192329

http://kundungi.com/item/10771

http://linktanker.com/item/111198

http://www.whuzzupquepasa.com/clasificos/index.php?item/15547

http://www.mkulimabora.com/index.php?item/29175

http://kundungi.com/item/10770

http://steel.isofra.com/aef/index.php?tid=28564&tpg=1#p48902

http://www.mkulimabora.com/index.php?item/29174
خارج شده است

این صفحه در 0.085 ثانیه 22 نمایش داده شد.