انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اگر خداوند آرزویی را در دلت نهاد بدان که توانایی رسدن آن را در تو نهاده اس

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: تصاویر طنز  (دفعات بازدید: 5035 بار)

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : تصاویر طنز
« پاسخ #15 : 18 آوریل 2015، 10:15:51 am »

خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • klm448
Feelings in military training
« پاسخ #16 : 22 آوریل 2016، 11:42:29 pm »

Military training thoughts
,chaussure nike tn
< p > recently, all combined to four founder, male and female students in each of the two,hogan sito ufficiale, which the boys a founder special training in boxing, and will be in the parade performances, the rest of the founder normal military training.
&nbsp,nike tn pas cher;
 I often think, what is the military training.
 in the middle of the military training, the instructors led everyone games, singing, laughter into one, for the hot summer of hard military training to add fun. In the evening, the instructor to check the house bedroom.
 <
 said: "a new military training very tired, but I learned a lot of things, gradually grow up. In general it is very pleasant,golden goose sneakers, with the students training,hogan outlet, play together, not only exercise their own, but also enhance the feeling."
 11 days of military training work is nearing the end of. In the military training, the students are able to cooperate with the instructors positive,louboutin pas cher, hard training,mont blanc porte mine, ready for their college life.
 Hongxing Road Primary School
 compared to 05,air max pas cher, this year's military training arrangements at the beginning of the school, just entering the university freshmen who have a different view of this arrangement. Some students think that after a period of time to be familiar with the environment and then military training, there is a process of adaptation. Instead, most of the students are in favor of this arrangement, they say you in high school is a school training, so the equivalent of a precautionary needle, for their future life and learning have great help.
The sixth grade

Related Articls:

Today I am

Mixed summer

Across the country, day care providers resisted the temptation to hug or touch children contact almost all child experts say children need out of a fear that their actions might be interpreted as signs of abuse. Many day care centers were forced to close their doors after insurance companies, fearing molestation lawsuits71, dramatically raised liability insurance rates.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
CHINT the benefit of smart grid Guicai Shigekura attack
« پاسخ #17 : 17 مه 2016، 09:12:10 am »

< p > as the leading enterprise in domestic low-voltage electrical apparatus, Chint electric network in the country implementation of intelligent power grid construction and the state to speed up the city, rural power grid renovation process is the first beneficiaries.
< >
 Huang Ting
< p > the investment community in the new energy "pioneer" -- is elegant investment stone wave on multiple occasions specifically mentioned the smart grid industry, he pointed out that the only power grid to achieve intelligent and new energy to division type online and interactive use.
 according to industry sources, Xu Dacheng has its own set of trading rules system,goyard pas cher, he believes that the price of the stock is an objective existence,hogan outlet, there is no good or bad. In the investment, Xu Dacheng first assessment of stocks, to determine the level of the stock can rise or fall. If the rise of more than fall, it is worth to do, on the contrary it is not worth doing. If it is worth doing,hogan outlet, try to buy a little. In addition, that is, the judge of all pay for the second day of the market to test, observation, testing, validation to prove hypothesis is right, in the process of market volatility is rising, will continue to buy, do not rise, not fall will not move, if the market rose it fell, immediately thrown out.
 "Guicai" Shigekura attack
 low-voltage electrical faucet
CHINT: the benefit of smart grid Guicai Shigekura attack
< p > according to the private line network research center statistics, three quarters of private holdings of stocks,hogan olympia outlet, Chint Electric is to obtain the largest number of holdings of stocks of,hogan rebel outlet, Yi Bo investment's two private equity fund products in the third quarter stationed prior to the company's ten big circulation stock shareholder of the seats, of which Yi Bo featured 2 period in the third quarter of its holdings 160.49 million shares, holdings after the completion of the Yi Bo featured 2 hold Chint electric 205.27 million shares, accounting for the flow of capital of 1.05%,hogan outlet online, ranked sixth in the circulation of the top ten shareholders. Bo Yi selection holds 1 million 420 thousand and 900 shares, ranked the eighth largest tradable shareholders seats.
< p > the personage inside course of study says Xu Yi Bo investment as "trade school master", "the devil", market timing and stock selection he was not the best player,scarpe hogan outlet, but comprehensive ability let his fund through bull and bear rotary always adhere to rely on the front seat. In the second quarter of this year, Yi Bo's two funds concentrated Jiancang Huashenjituan (000790.SZ), appreciable gains, pocket for security after, third quarter, Xu Dacheng will be sights on the benefit of smart grid Zhengtai Electric Appliance (601877.SH).
Since the third quarter of the < p > Zhengtai Electric Appliance in the performance of the secondary market, although not very good, but the stock in the wake of the fell to 16.87 yuan bottom, K - line has been a repeated upward trend. Visible, the shares in the secondary market performance but also more firmly the xudacheng operation of confidence. In the third quarter smitten reason is evident from this.
 in the context of economic restructuring, the layout of the new energy will be the main line of the future for a long time two market investment, and one of the key is the smart grid." Shanghai,hogan olympia outlet, a private equity fund managers optimistic that in the new energy industry, the smart grid is to see the actual needs of the industry, the outbreak of the most profitable period of profit can be seen in the new energy industry.
Related Articls:

Constructi

Aetna group expand industry chain by the policies Turnaround

The new Department veteran ha

When investors in February 23 evening see Kelun results of letters, may have entered the shares rose longing for. Because in this express, prior to the company's performance as expected as good, achieved operating income of more than 40 billion yuan, an increase of 24%; net profit of 6.61 billion yuan, an increase of about 55%; earnings per share reached 3.08 yuan, the total assets of nearly 88 million yuan.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
WTO Agreement on business opportunities
« پاسخ #18 : 12 ژوئن 2016، 10:25:38 am »

receive, transfer the "WTO pass" member registration results notice,goyard pas cher, and timely inform the customer, to help provide customer service;
 fifth term and termination of
 to provide Party B with the characteristics of the interface code, any registration application with this feature code will be regarded as the development of Party B business;
 WTO business opportunity to join cooperation agreement
 Party B shall be responsible for any economic responsibility between the customer and the customer during the operation of Party B, Party A shall have the obligation to assist Party B to Party B.
 basic terms
 to help customers and provide in line with the "WTO pass&quot,hogan outlet; member registration application: guide or replace the customer to complete the registration application;
 "WTO business opportunities" alliance to join the fee 1200 yuan / year,hogan outlet, Party B in the signing of this agreement should be paid to the first year of the first year of the franchise fee, and can receive a monthly increase in the use of power.
 Party A Party B to the implementation of the "WTO business opportunities" principle of service.
 receive and deal with the alliance and its customers to submit the application for registration, support, security alliance business to carry out the matching business, providing customer service;
 agreement number: sm-xy-1001
 first party A agrees to Party B to join the "WTO" e-commerce service platform, to carry out the "WTO business opportunities" matching business.
 sixth intellectual property rights
 actively through marketing activities, to open up the "WTO" business opportunities in the market;
 "WTO business opportunities" service definition,scarpe golden goose, service provision, registration process and other related explanations are part of intellectual property rights
 on Party B's website to open up the &quot,scarpe hogan outlet;WTO opportunities" section.
 Third Party B responsibility
 protocol entry into force
 second party a responsibility
 Party B: ____________________
 will be Party B's website propaganda logo embedded &quot,hogan sito ufficiale;WTO business opportunities&quot,golden goose deluxe brand; service platform.
 Party A: China commodity network Co., Ltd.
 this agreement is valid for one year,hogan sito ufficiale, from the date of signing of the two parties, one party shall inform the other party thirty days prior to the termination of the contract, and Party B shall have the right to renew the contract.
 price and settlement terms
 Party A to provide "WTO business opportunities" e-commerce service platform for the use of the source code to Party B, and guide the Party B to the code of the site of the "WTO" column.
WTO Agreement on business opportunities
 fourth world trade opportunities, the WTO through the toll price
< p > Party A reserves the right according to the market price adjustment charges standard, including change service fees and increase the implementation of the rights of other fees; Party A for any price adjustment will inform Party B in advance,;
Related Articles:

Internship

City to ce

Journal of food processing pl

Our team has four members of the team, in the face of heavy production tasks, we know that "blacksmith must own hard truth, since the development of" four base "construction work, we in the party's guidance and help, actively fully serviced with a strong team members, establish and improve the work system, strengthen professional knowledge learning, to further enhance the team's cohesion and combat effectiveness.
خارج شده است

این صفحه در 0.1 ثانیه 20 نمایش داده شد.