انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

عشق یک پیوند است. عاشق و معشوق هر دو تلاش می‌کنند خود باقی بمانند، در پیوند و در عین حال مستقل، چنین است که مبارزه آغاز می‌شود.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: تجربه امروز من..  (دفعات بازدید: 9175 بار)

SiavasH

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 11
  • همیشه آخر هر چیز خوب می شود.اگر نشد بدان هنوز آخر
پاسخ : تجربه امروز من..
« پاسخ #30 : 19 اوت 2011، 03:29:51 pm »

سلام دوستان
از خدا ممنونم که تونستم بدون هیچ مخدری به زندگی ائامه بدم
ولی دوستان میدونید به خاطر اثرات و تخریبهای مواد روی بدنم(صورت)وقتی خودمو تو اینه میبینم چندشم میشه.زیر چشما گود،سیاه...
اینارو که میبینم به خودم دری بری میگم.
یه چیز دیگه:اعتماد به نفسم صفره صفره،یعنی تو جلسات که میرم نمیتونم حرف بزنم.راهکاری برای بدست اوردن اعتماد بنفس هست؟

از خدا میخام هر معتادی که داره زجر میکشه،راه ورود به NA و جلسه رو جلو پاش بزاره
دوستتون دارم دوستان حقیقی :rose: :rose:
خارج شده است
آنکه می خواهد روزی پریدن آموزد نخست می باید ایستادن،راه رفتن،دویدن و بالا رفتن آموزد.پرواز را با پرواز آغاز نمی کنند.(نیچه)

pari

• کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 728
پاسخ : تجربه امروز من..
« پاسخ #31 : 04 اكتبر 2011، 10:56:09 am »

خسته ام
خسته و کلافه
حس بدی دارم اونقدر بد که باور کردنی نیست
اونقدر خسته ام که حتی میشه چند ثانیه نفس نمیکشم
دلم میخواد هر چه زودتر این زندگی تموم بشه
وقتی به زندگیم نگاه میکنم میبینم
هیچ چیز برای دلخوشی ندارم
هیچ چیز...
حتی یه دلخوشی کوچیک.کار.همراه.خانواده....هیچ چیز
هر روز تلاشم برای داشتن کار بهتر به سنگ میخوره.همه راه ها به ناکجا آباده
خسته ام...
فقط دلم میخواد هر چه زودتر این زندگی نحس تموم بشه...
هر روز مشکلاتم داره بیشتر میشه زندگیم داره بیشتر گره میخوره
هر روز دارم از تنفر و غم بیشتر و بیشتر پر میشم
حتی دیگه از برنامه هم خسته ام
از همه چیز خسته ام
از همه چیز
کاش میشد به دو سال قبل برگشت
کاش میشد رفت و هیچ وقت برنگشت
آه آه آه
دلم درد میکنه
و چشمام از بغضی سنگینه
حتی خدا هم به دادم نمیرسه
بازم داره آجر پرت میکنه از اون بالا
بازم میخواد حال من رو بگیره
این رسم زندگی منه
روی خوش نمیبینه این زندگی نحس
حس میکنم وقت به دنیا اومدنم طالعم تو گند ترین حالت بوده
اه لعنتی
کاش زودتر تموم بشه این زندگی نحس
خارج شده است
تنها شیطانهایی که در جهان وجود دارند،آنهایی هستند که در قلب های ما به جست و خیز مشغولند.در آنجاست که باید بجنگیم.
"مهاتما گاندی"

hfgh7w8er

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 47
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • pqr307
Narrator after the death of husband and lover but I can't get married
« پاسخ #32 : 12 آوریل 2016، 07:41:39 pm »

< p > accident, absolute accident, that the husband is back from a business trip, in the middle of the night chest tightness, sweating, physicians in the diagnosis of acute myocardial infarction (AMI), died in the hospital. The family immersed in a cannot the words of grief, her husband 's funeral, my life actually do not know the how the,hogan sito ufficiale, in the husband, I although have a clear conscience, her family was on my other eye >
 / a bunch of poor oral / moonlight laugh
 then riyoukou often ask me to open the room, Ryoko is strong, every time we are fully and delightfully cool to the extreme. I am very satisfied with this feeling, but I was afraid, I am afraid will be unmasked, after all, I have a family, and her husband to me is quite good. Good son and I have agreed to try to avoid an acquaintance, but no windtight wall, brother-in-law seems to know me and Liangzi, see my eyes become and is not the same as before, I do not dare to face up to his fierce fierce, contempt of the eyes. Before the brother-in-law is a sister-in-law called, I do not know from what time, I never said goodbye to him.
Narrator: after the death of husband and lover but I can't get married
< p > the life of husband and wife disharmonious and the heart buried in the heart of the restless heart, makes me farther and farther down the road to cheat on your husband. Again gathering of friends,golden goose, I know the Liangzi, Liangzi and after his divorce, with the child of a person too. That day we talked very speculative, when Ryoko tentative said to take me to the open room, I got a little hesitated promised him, in the hotel, Ryoko that mustered gentle love eyes see my face red, a blend of two pieces of very hot lips tightly together, don't know is not cheating stimulation or for beautiful s..e..x desire, when Ryoko pieces receded my clothes, my nakedness is already wet mess....
,hogan rebel outlet, my husband and I were married for six years,air max tn pas cher, do not have to worry about food and clothing, life is fairly easy. Her husband works in the Sales Department of a state-owned enterprise, the treatment is good, only one thing I am disgusted, is the nature of the work of the husband need to travel frequently, often home left my daughter and, in the dead of night, but I don't want to go to bed,mont blanc pas cher, sitting on the sofa in the living room, the only television to accompany me to spend a tough long night.
< p > may be the husband often accompany customers for the sea to eat the sea to drink, alcohol, every time my husband back, both of us together lingering, is hastily, do not feel it would just get married and her husband climax, bring that my whole heart happy. That kind of happiness is a to from every pore of the body and every cell, sweating, piaopiaoyuxian. Afterward, the husband is sleep, I'm naked, lying in bed, reluctant to wear clothes.
< p > her husband was a good man,goyard pas cher, special family, as long as he is on a business trip, every day make a phone call to the home,scarpe hogan uomo, I with he mentioned several times, said to let him change, her husband did not agree and said so many years ran down the customer resources, reluctant to lose the, the husband said he knows he owes us nianlia, do it again a few years, ran to be not moved, at home,hogan sito ufficiale, good to accompany my daughter and I, her husband said very sincerely, I actually do not refute the grounds.
Related Articles:

Cool face

Early wint

I love wife a month to set ta

I Yehao. Later, the children, but he betrayed me, I was very sad, even thought of death, small children, I feel very helpless, he swear later no longer find, I looked at the child I only could, after is also very good, for the past several years, we do business is also very good, now economic conditions relatively well-off. He is often not at home, I am at home with the two children.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 244
    • ijk085
About love the first chapter the wandering evil
« پاسخ #33 : 21 مه 2016، 06:19:26 pm »

love really makes people crazy, so crazy, let a person drunk, let a person at a loss,golden goose saldi, I thought I can control my heart, but I was wrong, wrong, is not it? I think to escape can be forgotten, I thought not to contact can not miss, but why I have been so painful? Why?
 between us, it really is evil,hogan outlet, silly girl?
 in fact, I think a little far away, the next life in this life, what the next life,tenis asics masculino outlet, the next generation who remember this life? But I think that forgetting is not done, this thought that time can heal, this thought I can be very fast, but my dream is still her,air max femme pas cher, her smile is so beautiful, but no longer belongs to me, forever no longer.
 I always believe in fate, because our love so suddenly that each other has not been expected, this is not the fate? The fate of length, some people just hit the encounter is a lifetime no longer meet, accompanied by the handle is past repair the blessing,hogan outlet, I think we are husband and wife the previous amendments to that reality hit told me I want to be too naive.
< p > just our love has not been the blessing of God, our love doomed to be unforgettable pain penetrating heart to prove that love, I think, must be joking is blind, we should not such, we met each other how fate,air max 95 soldes, we fall in love is so deep, I think we will became the envy of the world will be happy through the ages, reality happens and I opened a joke, isn't it fun?
About love: "the first chapter" the wandering evil
< p > for a long time, really for a long time, separated from us now for two years, I want to so long I can forget her, I thought every day busy work do not want to she is down, in fact,hogan outlet, is not, I have been in disguise,hogan olympia outlet, I have been in the escape, I want to I is not the like before they go out to drink wine and then pull voice to sing sing throat hoarse or go out and run a mile run to hypoxia, perhaps so they can better, as in this message to groan.
 article derailed, and everywhere said do not believe in love, and heard that I want to laugh, laugh end to cry, the article derailed and not your half derailed, you do not believe you, he (she)? So many people are playing the attitude of love? But I still believe in love, believe in the love between me and her, we must be true love.
< p > If must with fate hanging on the relationship, I think, we are just bad karma, God let us met and fell in love and the pain of separation, just, this Nie yuan, life can end? This life has no chance to accompany to the old, let me next life to accompany her, can you?
Related Articles:

Is to meet, or the miss

Walk away and walk away

The distance between the heart throb, Tianya

Every night when I used a mobile phone, the phone alarm set. My mother likes listening to the Phoenix legend on the moon, I'll put it to ring the alarm, she wanted to wake up to more comfortable, is booked, I would put my phone quietly back into her pillow, she has slept very familiar, has always been too tired. The second day in the morning, the bell will be on time to wake her up, in fact, sometimes when I do not sleep well, I will be awakened by the bell.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
Ministry of education will clean up the college entrance examination extra point
« پاسخ #34 : 06 ژوئن 2016، 07:48:40 am »

< p > continued Mei introduction, the Ministry of Education recently will be composed of a plurality of groups of inspectors,hogan outlet online, dispatched to the relevant local inspectors to carry out, particularly want to do a good job in information disclosure work around, "sunshine is the best anti-corruption agents, where the sun shines, secret operations can not be carried out, all kinds of tricky also."
< p > according to the Henan,jordan pas cher, Liaoning high school sports specialty qualification points number of problems continued Mei introduction, Ministry of education has asked the Henan,golden goose saldi, Liaoning, careful investigation, the report reflects the problems of the college entrance examination points, will be a thorough investigation and must not be tolerated. According to the survey results,hogan outlet, according to discipline and law seriously investigated responsibility, constitute a crime to be handed over to the judicial organs shall investigate the criminal responsibility.
< p > continued Mei said, at present,golden goose sito ufficiale, have been found Qi county of Henan, Tongxu County training event involved a total of 35 people, which is 10 training candidates, gunmen 11 people (including university students and graduates), and another three people intermediaries, suspected of fraud proctors nine people and other relevant personnel 2 people. The case is still under further investigation.
 University Admissions irregularities approach will be released
 -
 specialty students into the university to review the professional level of
 was replaced by the candidates for 3 years may not participate in the national education examination
 Ministry of education will also be revised and improved according to the opinions collected, as soon as possible to release the rules of university enrollment violations,hogan sito ufficiale, and the approach is also applicable to this year's college admissions work.
 transfer deal with 75 people, of which 9 cases of criminal investigation, criminal detention of 5 people
, according to Xinhua news agency, June 17th, media reports of Qixian County, Tongxu County entrance teicoplanin fraud cases in Henan province. Henan Province, city leaders and relevant departments attach great importance to quickly investigate and deal with. At present, the case has been basically identified, and the relevant personnel were dealt with severely.
 news
 Henan announced the entrance take the test case to investigate the situation of
Ministry of education will clean up the college entrance examination extra points policy should be reviewed by the Ministry of education, the Ministry of education, the Ministry of education of the college entrance examination points
< p > yesterday, spokesman for the Ministry of education continued Mei at the press conference said that Ministry of education have each sent working group rushed to Liaoning, Hubei and Henan, guidance for handling the college entrance examination training, violation points, plus work qualification fraud cases investigated. Reporter Xu Luyang
< p > the Ministry of education also requires the strengthening of sports talent such as special types of candidates admitted to the supervision and inspection,sac goyard pas cher, to carry out the entrance tests for professional review, for the review process is not up to the standard of the students, shall not be registered student status, has registered student status to resolutely cancel, the responsible person, the implementation of the investigations accountable.
 has been identified, in May this year, Wang Binbin entrance teicoplanin intermediary (have been arrested),charm pandora outlet, "
< p > the Ministry of education has instructed the relevant universities for undergraduates with the Gunners after ascertaining the facts, should be expelled, Henan also requires to be training candidates give stop participating in various national education examination for 3 years of treatment, for the education system for violation of discipline of Party members and cadres and public servants, to severely dealt with according to the law in accordance with regulations.
Related Articls:

Peking Uni

Pregnant women Lieyan murder - the deceased parents don't regret to teach her daughter beauty - the

In Yunnan

According to the daily reports, the whole farm in the introduction of tens of thousands of chicks, currently has more than 7000 deaths. A Laogui fellow said, if there is no accident, this batch of chicks and 20 days can be listed the slaughter, but now, is certainly lose everything. The chicks and cast into the feed, the estimated loss is 200 thousand.
خارج شده است

این صفحه در 0.066 ثانیه 20 نمایش داده شد.