انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

همه باورها خفه کننده اند و همه ی سرسپردگیها به تو کمک میکنند تا زنده ی واقعی نباشی.انها موجودیت تو را می میراند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: و... تجربه ای دیگر  (دفعات بازدید: 994 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
و... تجربه ای دیگر
« : 16 مه 2011، 08:37:24 pm »

آنیتا میلز، اهل ایالت کنتاکی آمریكا که در تمام طول عمرش به اضافه وزن دچار بود پس از 2 سال، 105 کیلو وزن کم کرد.
او روزی به این نتیجه رسید که زمان رهایی از این وزن زیاد فرا رسیده و در نتیجه دو سال بعد توانست 105 کیلو کم کند.
آنیتا مربی خصوصی، رژیم غذایی سخت یا هیچ چیز دیگری را امتحان نکرد. او فقط چهار دستوری را که پزشکش تجویز کرده بود به درستی دنبال کرد.
        آنیتا میلز در هر سه ساعت 227 گرم غذا خورد، نوشیدنی‌های شیرین را کنار گذاشت، هیچ کدام از وعده‌های غذایی را حذف نکرد و به کسی درباره کاری که انجام می‌داد حرفی نزد. این شیوه به کاهش وزن او کمک کرد و در حال حاضر دور کمر او 66 سانتی متر است.
به گفته آنیتا، این کار فقط کاهش وزن نیست بلکه اگر فکر خود را روی کاری متمرکز کنید هیچ چیز نمی‌تواند جلودار شما باشد.
او گفت: من الان زندگی جدیدی را آغاز کرده‌ام. رسیدن به این نقطه شگفت‌آور است..
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 219
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop062
Bank Training Supervisor
« پاسخ #1 : 19 آوریل 2016، 11:35:16 pm »

BoboDowling Street PO, Box
 below is a bank with many years of experience and training of the bank's experience of job applicants Bank Training Supervisor's resume, the relevant industry friends can learn from.
RELEVANTMADNESS Pleasant,hogan sito ufficiale, Hill CA 1994-present
SUMMARY
 Pleasant
Smith
Combination of expertise3 in mortgage
DirectorEight loan officers with, responsibility for $288 million in
ACCOMPLISHMENTS5

944 401,supra pas cher, Hill CA 94523
 555-5555

And extensive training in seminars for
OBJECTIVE
Outstanding productivity officer and as a supervisor2.
DirectorOF QUALIFICATIONS
MORTGAGEOf Sales and Training
Unique banking4,hogan outlet online, training,goyard soldes, sales, and, finance.

Top-notch administrator1 with more than 15 years experience in finance,hogan outlet.
Both as a loan
Of Training First,tn requin pas cher, Nationwide Bank
MBA working professionals,chaussure tn pas cher.

Home: (925) Office: 555-6666 (925) [email&nbsp,hogan roma online; protected];

Managed production plus, full responsibility for all training.
Dynamic leader and team builder, consistently motivating others toward success.
Related Articls:

A faint he

Money eye

To start a debate, let's go home and get ready. A listen to is about Chinese hurdler Liu Xiang, the classroom suddenly blasted away the pot, everyone NiYiYan me a language, talking, and agreed tomorrow to launch the PK war.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • abc094

,hogan sito ufficiale
< p > Lukas Podolski for to the Premiership champions have long been the yearning of the heart, and the winter transfer window when the media reported the Arsenal interested in him, and now Poldi Prince nodded and left is two club thing. A Senna valuation for Podolsky 8 million, and Cologne's psychological price is about 15 million, this figure is not unreasonable, to reach an agreement should not be difficult.
< p > and Lukas Podolski the prospect of moving will be more clear, Poldi Prince and Cologne's contract will expire in 2013, between him and the club's hierarchy is full of contradictions, renewed hope is frail, so Cologne this summer may coerced him into cash. And before the Lukas Podolski defeat at Bayern Munich's experience in the transfer market and Arsenal competition opponent does not calculate much, such as the Bundesliga side Schalke 04.
< p > early finalized Lukas Podolski of such a move, for Arsenal retain Robin van Persie is also of great benefit,hogan outlet, the Dutchman's contract will also be in the summer of next year due, after the end of the season will be the key period of the negotiations Arsenal in addition to open the paid contract, reinforcing the squad is a must, Robin van Persie has long expressed this layer of meaning.
< p > in fact Arsene Wenger for the German national team star lattice policy and Lukas Podolski very interested in but lattice policy move is quite difficult, on the one hand, Borussia Dortmund won't give up easily the 19-year-old future superstar, on the other hand Goetze in European clubs Zhongtai had sought after, transfer fee is estimated that not less than 30 million pounds,scarpe hogan outlet, which is a bit beyond Arsenal's ability to pay.
< p > this season Blackburn to poor performance,air max 95 pas cher, but en Zong Qi is one of the highlights of, so Arsenal scouts watched he has a period of time, in the season end former Gunners also intends to to Blackburn bidding purchase en Zong Qi, but the deal may not so fast,hogan outlet, because if Blackburn eventually relegated,scarpe hogan outlet, 23 French playmaker will certainly become easier.
Boldi nodded in agreement with the signing of the agreement to join the Van Persie important weight
 "Daily Mail": Boldi nodded his head and agreed to join Arsenal
< p > just in the North London derby 5-2 reversal Tottenham Arsenal in the transfer market also heard the good news, according to the Daily Mail reports, German star Lukas Podolski has agreed to Arsenal put forward personal terms, as long as Arsenal and Cologne tanlong transfer price, the transaction in the season before the end of may be finalized.
< p > in addition en Zong Qi in Blackburn teammates Hoyle also has entered the Arsenal's radar,goyard paris, the 90 winger's contract in the summer of this year maturity.
In addition to Podolsky and, Arsenal in the transfer market also took a fancy to the French midfielder Blackburn Zong Qi. Had been selected for the grace of the France U21 Zong Qi debut was called new Vieira,adidas nmd runner pas cher, because of his size and style of play is somewhat similar to the former Arsenal legend.
Related Articls:

Real Madri

Mallorca C

Last month, the French media exposed the former France international Cisse together with 3 other people use s..e..x video blackmail Valbuena. But the former Liverpool striker has not been involved in the case of a French prosecutor's investigation. But in the end, Cisse racketeering was released, I do not know whether it is affected by this, Cisse shortly after tearfully announced his retirement.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
2011-2012 the Malacca class language teaching
« پاسخ #3 : 30 مه 2016، 03:55:33 am »

the comprehensive study of the textbooks in the sixth group "unforgettable primary school life". This project is a task driven, activity throughout the layout, including "activity recommendations" and "reading materials" two parts.
2011-2012 the Malacca class language teaching
 learning situation analysis:
< p > textbooks continue according to the organization of thematic unit were designed in six subjects and are,scarpe hogan outlet, in turn, perception of life, folk customs, deep thoughts, foreign famous works, scientific spirit, unforgettable school life. After the six groups of teaching materials,hogan outlet online, arranged a group of ancient poetry recite, provides 10 for students to read the back of the ancient poetry. At the end of the textbook, the "comprehensive review" was also arranged for the teacher to prepare 9 review materials for the final review.
 teaching material analysis:
2011-2012 the Malacca class language teaching plan for
 the request will write 80 words. Requirements will be written and arranged in the intensive reading of the text, arranged in a square form.
 a total of 56 students in this class, including 28 boys,tenis asics outlet, 21 local accounts. From the point of view of the previous student learning and examination, the students learning interest in Chinese is strong, high enthusiasm, cooperative learning, inquiry learning, autonomous learning ability are improved. The majority of students learning objectives, learning attitude, good learning habits and suitable for their own learning methods, learning better, especially Liang Jun, Zhong Peiyu,scarpe hogan online, Liang Qian, Zhu Bangyu and other students. But Xiao Meng, Liu Kui, Chen Peng students learning achievement is not very good,adidas nmd runner pas cher, mainly basis for poor and learning attitude is not correct, learning consciousness is not enough, degree of effort is not enough, therefore, the current teaching to the correct their learning attitude, enhance interest in learning more effort. In short, as long as the way,hogan outlet, pay attention to tap the potential of students, students have a lot of language level of development space, for the graduation exam can be more on a floor.
 this volume removed sixth groups, a total of 21 pieces of text,hogan outlet, the text of 10 articles, 11 articles skimming. The five groups of textbooks compiling style and high in period of the first three volumes were consistent, each by the "lead" "lesson" and "oral communication & middot; writing" "Review & middot; expansion" of four parts. The lesson includes 4 - 5 text. Each text after thinking exercises, skimming before linking. Part of the text is arranged in the back of the "data bag" or "reading links" ". The whole book arrangement "data bag" three times,hogan outlet online, arrange "read link" five times. "Oral communication & middot; writing" remains as a separate column. In some units to provide multiple perspectives for teachers and students to choose. "Fun" Review & middot; expand "composed of three columns," communication platform "" tip of the day "is a fixed column, another" idiom stories "" Chinese "extracurricular library interspersed arrangement, instead of setting up the" showcase "column, the interesting Chinese idioms so." the arrangements twice, "extracurricular library arranged a.
Related Articles:

Food and d

Second year 03 semester five (2) class primary sch

City Rescue Station implement

The proportion of male and female students is more coordinated, so the overall discipline is easy to manage. But because this year just succession, and students from the village of a few, former students of the lazy, literally, not by constraint habits more serious, most parents are farmers with culture is not high, and some are dicker or long-term working outside, also has a small part in the care of grandma and grandpa and grandma.
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
replica van cleef and arpels can maintain the normal function of cells.
« پاسخ #4 : 29 اكتبر 2017، 08:33:41 am »

carefully selected van cleef and arpel alhambra replica for you a variety of slimming dishes! as long as the good food, cartier jewelry replica Return to start position, allowing the body to maintain stability.com All rights reserved the Pearl River Metro haven Road No.
  fjallraven kanken laptop backpack  you will find the fitness recipes are usually meals a day, the once upon a time seasons 6 dvd boxset muscle friends understand,   {{start}}-{{end}}     {{pd}}  select the options you want to download "series: select a maximum of 75 sets download download black kanken backpack please download bvlgari b zero ring replica download episodes cabbage, can maintain the normal function of cells.

http://sledderforums.com/showthread.php?157055-fake-amulette-de-cartier-There-are-currently-ten-models&p=232308#post232308

http://vb.mediu.edu.my/showthread.php?t=561643&p=630506#post630506

http://toyotachr.com.tw/forum.php?mod=viewthread&tid=134417&pid=154110&page=1&extra=page=1#pid154110

http://forum.kontroly.net/topic.asp?TOPIC_ID=416524

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=21254&pid=88916&page=55&extra=page=1#pid88916

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=276&pid=67960&page=252&extra=page=1#pid67960

http://toyotachr.com.tw/forum.php?mod=viewthread&tid=134824&pid=154109&page=1&extra=page=1#pid154109

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=3752.msg36168#msg36168

http://sledderforums.com/showthread.php?157604-adidas-zx-700-dames-zwart&p=232304&posted=1#post232304

http://vb.mediu.edu.my/showthread.php?t=562121&p=630504#post630504

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=273&pid=67959&page=263&extra=page=1#pid67959

http://toyotachr.com.tw/forum.php?mod=viewthread&tid=135011&pid=154104&page=1&extra=page=1#pid154104

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=4846.msg36167#msg36167

http://forum.kontroly.net/topic.asp?TOPIC_ID=416523

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=52&pid=67957&page=76&extra=page=1#pid67957
خارج شده است

این صفحه در 0.079 ثانیه 20 نمایش داده شد.