انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

نگذار هدایایی که از A.A به تو رسیده است تو را از آن دور کند
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: ده خاصیت مهم برای آشامیدن آب  (دفعات بازدید: 1053 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
ده خاصیت مهم برای آشامیدن آب
« : 17 آوریل 2011، 02:03:48 pm »

ده خاصیت مهم برای آشامیدن آب   

1. سلامت پوست: رطوبت پوست مانع پیری می شود و پوست سالم تر می ماند.

2. سردرد: 75 درصد مغز انسان از آب تشکیل شده و کمبود آب بدن، باعث سردرد می شود.

3. کمر درد: این ناراحتی بر اثر کمبود مایعات در بدن بوجود می آید. دیسک های موجود در قسمت کمر هر انسان پر از مایعات است و مانند کمک فنر عمل می کند، فعالیت بدنی منظم و میزان کافی مایعات، دیسک ها را آب رسانی کرده و به آن ها اجازه می دهد تا قسمت فوقانی بدن را حمایت کنند. معمولا مایع درون دیسک در تحمل 75 درصد وزن بدن نقش دارد در حالی که خود اسکلت دیسک تنها در تحمل 25 درصد وزن بدن نقش دارد. افت مایعات، اسکلت را مجبور می کند وزن بیشتری را تحمل کند و در نتیجه درد و ناراحتی به وجود می آید.

4. کاهش عفونت: سیستم لنفاوی موجود در بدن وظیفه دفع ضایعات را دارد. این سیستم قبل از ورود سموم به جریان خون، آن ها را می شکند. آب ناکافی در سیستم لنفاوی در بدن اختلال ایجاد می کند و در نتیجه مقاومت بدن را در مقابل عفونت های خطرناک کاهش می دهد.

5. تمرکز:
آب می تواند سموم موجود در بعضی از فرآورده های غذایی مانند افزودنی ها و مواد نگه دارنده را از کبد دفع کند و باعث فعال تر شدن فرد و افزایش تمرکز می شود.

6. آرتروز:
آب در نرم کردن مفاصل بین استخوان ها نقش اساسی دارد. کمبود آب، سایش بین سطح غضروف ها را افزایش می دهد و در نتیجه باعث درد و ورم مفاصل می شود.

7. بوی دهان:
بوی نامطبوع دهان نشانه بارز کمبود آب بدن است. آب دهان در از بین بردن باکتری های موجود در دهان و آب رسانی به زبان نقش موثری دارد.

8. گرفتگی عضلات:
اکسیژن از طریق خون به عضلات منتقل می شود. در صورت نرسیدن اکسیژن به خون، عضلات اسیدلاکتیک ترشح می کنند که گرفتگی عضلانی به وجود می آورد. آب کافی یعنی تامین اکسیژن خون.

9. آسم:
مشکل قوه هاضمه و حالت تهوع صبحگاهی را با مصرف آب کافی پیش گیری و یا درمان کنید.

10. فشار خون بالا:
تقریبا 85 درصد حجم خون از آب تشکیل شده است. بنابراین حجم خون با مصرف آب ارتباط تنگاتنگی دارد. به محض افت حجم خون، مویرگ های کم تر فعال بسته می‌شود تا قسمت های فعال تر به خون کافی دسترسی داشته باشند. با بسته شدن رگ ها، به عضلات فشار وارد می آید و مصرف آب می تواند فشار وارد بر عضلات را تسکین دهد. مصرف منظم آب به مغز کمک می کند تا دمای بدن را کنترل کند. برای حفظ رطوبت چشم ها، بینی و دهان، بدن به آب نیاز دارد. آب علاوه بر نرمی مفاصل، از اعضای بدن محافظت می کند.

شصت درصد وزن بدن از آب تشکیل شده است که هر روز مقداری از آن از طریق عرق کردن، ادرار و نفس کشیدن از دست می رود. اگر چه مصرف روزی ۸ لیوان آب توصیه شده است اما در واقع مقدار آب مورد نیاز بدن به عوامل مختلف از جمله جنسیت، سن، فعالیت بدنی، آب و هوا، ابتلا به بیماری و ... ارتباط دارد و یک فرد سالم و فعال با یک رژیم غذایی سالم می تواند آب مورد نیاز بدن را تامین کند.

توصیه های لازم درباره نوشیدن آب :

- قبل از احساس تشنگی، آب بخورید.
- به هنگام فعالیت بدنی آب را قبل از فعالیت، در حین آن و پس از ورزش کردن بخورید.
- آب را به نوشیدنی های دیگر ترجیح دهید.
- در صورت در دسترس نداشتن آب آشامیدنی، آب بدن را از طریق میوه هایی مانند گوجه فرنگی، هندوانه، طالبی، کرفس و خیار تامین کنید.

زمانبندی صحیح برای آب خوردن :

خوب است بدانید که زمان دقیق مصرف آب اهمیت زیادی دارد و با زمانبندی صحیح آشامیدن آب، می توانید حداکثر تاثیر آن را روی بدن خود بالا ببرید.
- مصرف دو لیوان آب، بعد از بیداری و در حالت ناشتا، ارگان های داخلی بدن را فعال می کند.
- مصرف یک لیوان آب، نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی، به هضم غذا کمک می کند.
- مصرف یک لیوان آب، قبل از حمام به کاهش فشار خون کمک می کند.
- مصرف یک لیوان آب، قبل از خواب به جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی کمک می کند.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • opq709
in memory of the flute his > flute leisurely, heart the sea waves, each note hav
« پاسخ #1 : 18 آوریل 2016، 02:09:38 am »

The HTML template in the memory of the sound waves composition 800
Rippling
 in memory of the flute his > flute leisurely, heart the sea waves, each note have become memories, each a piece are fixed in yesterday. With the Fife, playing the memories of the memorial song, a warm eyes and smiling face floating. < br / > in so many days,hogan outlet, teacher, is the Pied Piper,golden goose scarpe, played the one of my ministry Heartsongs, ring inlaid with grow every moment, with the little bit that I remember love. This is only  I sit straight, waiting for the teacher lectures.  turned up, the first layer, the second layer...... I found it, but...... Break up, do not see the outside from last night,hogan outlet! And then take out the registration book, no record! Heaven! Forgot to do. < br / > see table members handed in this excerpt,hogan olympia outlet, an idea flashed into my mind, I hasten to seize it: to replace the name! My face is red, how can do this kind of thing! But I think I can only do this. I can not slander my teacher in the eyes of the good image of it,golden goose mid star! < br / > I looked up at the busy lookout on the platform of the teacher, buried with correction belt changed: put my name and another classmate's name change, had wronged the students the, alas!
 &quot,scarpe hogan uomo;did not pay to pay,air max pas cher!" The teacher urged.

"serious writing people don't need correction." The teacher said quietly to me.

"because the altered zone, only to change the error, error concealment." The teacher looked at my eyes and said. The teacher's eyes, like a pool of water,hogan outlet online.

Related Articles:

The door is always open. 700.

My dear, if one day I love tired, remember to take

Rich people to explore the spirit of innovation. Learning to seize the key, highlight the blind spots, but also extends the scope of the study, intake; we should not only learn from books, but also learn to practice; it is necessary to to the masses to learn, to learn from the leaders, experts and scholars, but also to the field, other provinces and foreign learning useful experience.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
accused man: Micheal Tao
« پاسخ #2 : 05 مه 2016، 02:25:42 pm »

Award< p > won wireless touted sammul Chan last year decided to leave the nest development, recently interviewed burst behind insider, wireless proposed unreasonable conditions for renewal, signed ten years do not pay, make his heart light.
 Kenix Kwok has also been with the wireless discord. (photo: Information Times)
 in addition to Sammul Chan and wireless renewal of the unhappy, Micheal Tao also talked about the contract by the wireless unreasonable demands! He said once and wireless sign a two-year contract, took 20 episode TV series 1 year, but the more than 1 year before shooting the "apple", after the expiration of the contract still ten episodes of unfinished, wireless actually call him unconditional contract extension of six months: "it says when sent to the wireless. I think it is not reasonable,hogan outlet, there is no reason to make it wrong wants me to take." Finally, wireless compensation ten set fee is wrong, but separated by a few months,hogan outlet, the wireless wants to find him filming again, but actually asked him to compensation first the ten episodes of remuneration, to continue to cooperate! Micheal Tao bluntly too much and can't accept wireless, so that wireless artistes > recently
< p > in recent years, many wireless first-line niche artistes have leave the nest to the mainland filming, such as Lin Baoyi,scarpe hogan outlet, Charmaine, etc. have left, wireless non theatrical production director he Liquan yesterday also officially left the wireless, set off a shares to "leave the nest". And Micheal Tao and Sammul Chan recently left the nest nest behind the explosion inside, shelling wireless mean that they mengshengquyi.
 accused man: Sammul Chan
 accused man: Micheal Tao
 "counts: without artificial
Wireless scratch off nest hot stars have reported insider to go to Italy
 Sammul Chan years of hard work has been wireless disregard, would rather go out into the world. (photo: Information Times)
: I want to play the "crimes&quot,scarpe hogan outlet; lose money
< p > surveyed during,golden goose mid star, he had mentioned and Ron, Bosco Wong and Kenneth Ma won the wireless touted,hogan outlet, seeing other people have superior, he was being idle, heart is not the taste, he said: "obviously hard work, but also to get the audience to identify with, but peer a pick a winning the prize, they just stood aside, even of the nominees are not a." He more bluntly, "obedient" is the way of life in the radio: "I just can't do it!"
 Sammul Chan joined the TV circle for 11 years, in August last year to leave the wireless, to the mainland. He recently accepted Hong Kong Cable TV interview,scarpe hogan outlet, the reason behind the bitterness: "contract with the company to talk about renewal, but because tens of dollars salary and favoured, arguing like this really worth it. In fact, recently so many people do not renew, it is not a matter of individual or a second,hogan sito ufficiale, do not be happy nature will go." He also revealed that had considered and wireless signed manager about that emphasis can be improved, but due to harsh conditions deterred: "top talk to me about the contract, the above conditions Ming signed ten years about, but the salary is constant, not to care about what, but who can guarantee that two years later did I find acting? How do I survive?"
Related Articls:

Photos Lot

did not plan to take wedding

following

First, every day I have a different state reflected, secondly I think media reports out of things with their views and perspectives, at best, is the media in the eyes of Wu Xiubo, so with my little relationship. Many times you think of Wu Xiubo's literary or profound or act or that is your point of view.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
to be a doctor's neighbor told me about a thing. O
« پاسخ #3 : 27 مه 2016، 10:45:52 pm »

girl's room, the curtains are pulled on the night, only a light cold light lamp nickel. Only the night of the moon is dim, the patient can be accompanied by the nurse to the yard for a walk.
Dr.
 says she likes to read and write as much as you do. In the finishing of the patient's belongings, finishing out a lot of different colors of nail polish, each color is pasted with a small piece of paper, it is her own to those nail polish names. Among them,nike tn pas cher, the light blue,hogan sito ufficiale, called "nutmeg"; silver, called "demon"; and the red pen, she played a >
 said he had never seen such a pale face,new balance baratas, but he had never seen such a bright look in his eyes. Every time he went in, he saw the girl in the paint, bright red, and her pale, just in sharp contrast.
 one of his patients, a young girl, had a dry syndrome. This is a very rare disease, is secreted by the body the sweat in saliva, gastric juice and less and less, resulting in difficult to digest,hogan sito ufficiale, must with special catheter will be similar to the acid substances enter the body, can be a little relief. More cruel is that the patient can not see the sun. Like the sun, like a juicer, will soon depleted patient's body fluids, like in obtaining a fresh apple, resulting in respiratory failure in patients with. Now medicine is unable to complete the treatment this disease,scarpe timberland outlet, in carefully after repeated consultation,hogan outlet online, diagnosis, the girl can then live for ten months.
's neighbor told me about it.
Doctor
[/b]
It is better to have the courage to die in the sun than to grow old in the dark.

to be a doctor's neighbor told me about a thing. One of his patients, a young girl, had a dry syndrome. This is a very rare disease, is secreted by the body the sweat in saliva, gastric juice and less and less, resulting in difficult to digest, must with special catheter will be similar to the acid substances enter the body, just...
Doctor
 hear what he wanted, shook his head and said no, she has gone to. Looking at my surprise, the doctor sighed: "she suddenly insisted on a trip to the Tianshan Mountains, we informed her parents, but no one can persuade. Later, I heard that she did not climb up, just at the foot of the Tianshan Mountains on horseback riding, the condition of the attack on the spot,golden goose, the treatment is invalid, not the. Quite a pity, only 22 years old, I heard that love has never talked about......"
 terminally ill young girl, so that their lives in the bright sun ahead of the fall, the courage and determination to have what kind of?
 more than two months later, I saw a piece of information on the Internet, said there was a patient suffering from dry disease abroad,chaussure tn pas cher, living in an environment to avoid direct sunlight, live for three years. I hope this message will make the girl relieved. I'll print it and go to the doctor.
Related Articls:

June HSBC China PMI fell to a 10 month low

Enlightenment from the South Korean President's da

Buffett shareholders' meeting is to teach you how to make money, the general meeting of the shareholders of the Alibaba to share with you how to do business, how to deal with difficulties in the process of doing business. We hope that the general meeting of the shareholders of the Alibaba to make the world a small business from the sharing, the experience.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
Sichuan Mianyang 3 village to the people affected
« پاسخ #4 : 12 ژوئن 2016، 10:53:04 am »

< br / > the court found that, during the September to November 2008. Zuo Douyuan,occhiali ray ban wayfarer, An Xinwu, Yi Deyin thought applied for the farmers of the index,hogan outlet online, the reconstruction of residential location "hard money" "run the toll" "fee" on the grounds,scarpe hogan uomo, common claim 13 households of rural housing reconstruction households cash 26900 yuan, illegal income by 4 households housing reconstruction households cash 1800 yuan,hogan outlet online, totaling $28700. Three defendants per capita share of 9567 yuan in cash. In addition, Deutsche Bank also easy to cash 1500 yuan for reconstruction households alone. After the court hearing, three defendants confessed to the crime.
< p > by the legal sanction of the three village cadres are the concept of Santai County Qiao Zhen Shi Ting ban Shi Chu Jin Ya village party secretary left yuan, the village committee director of the peace of mind to Wu,golden goose sneakers, village accountant to Deutsche Bank.
Sichuan Mianyang 3 village to the people affected by bribes was sentenced to 7 years
< p > Xinhua Chengdu, May 25 (reporter Liu Dajiang) after the earthquake disaster recovery reconstruction, actually reach out to the affected people to ask for "hard money" "run the toll" fee ", Santai County, Mianyang City, Sichuan Province, three village cadre for committing the crime of bribery recently were local court sentenced to imprisonment for seven years, the acquisition of ill gotten gains full refund of the affected people.
< p > reporter from Santai County Court was informed that after the earthquake, the national and sectoral aid for the reconstruction of the affected people in permanent housing to give subsidies. CunZhiShu Zuo Douyuan take this opportunity, secretly colluding with Yi Deyin ease Wu, using reconstruction index, land location opportunities for farmers affected by the application, to the rural housing reconstruction households to obtain money. Three people in all sorts of excuses to claim "hard money" "run the toll" fee "at the same time, also take lottery decided to rebuild households. In the lottery process, they conspired to black box operation, let sent commissions villagers smoothly caught index reconstruction, and to rebuild the Index Co., run a few times, spend some money may for the indicators on the grounds, that affected people give them send money.
< p > court hearing that: three defendants as rural villagers' committee grass-roots organizations, assist the people's Government in the management of relief funds and materials should be identified as "other personnel engaged in official business in accordance with the law". The three defendants the duty convenience, obtain and illegally accepting other people's property, to seek benefits for others, their behavior has constituted the crime of accepting bribes; in the relief work, multiple requests for and illegally accepting other people's property, serious damage to the honesty of the national staff official activities of,hogan scarpe, the criminal motivation, means and consequences has great harm to society, should be recognized as the circumstances are serious. To this end, >
< p > in early March this year,hogan outlet, three people in front of the organization Li Moumou eight villagers lottery announced: who lost who won by luck, Yuandufushu, didn't catch no said East West said, petitioners complain. Strange is,hogan outlet online, village cadres in order to the front row of four people are caught "house" paper balls, 4 people in the back are all lost, and lost four households did not give the village cadres gifts. Suspected lottery fraud villagers hope to the argument was rejected, and to the relevant departments to report violations of village cadres. Three county procuratorate anti corruption bureau investigation, taking bribes to Zuo Douyuan and other 3 people arrested.
Related Articles:

Bozhou Anhui was 11 storm hit part of the main roa

Emergency

The State

Such as Jiangsu compiled three years of housing planning, clear housing construction target, housing security, the corresponding land input, establish a system of transparent market information, under the framework of the main players in the market competition in the market the way into the real estate market, this is not a simple act of government, the government is the rule makers.
خارج شده است

این صفحه در 0.068 ثانیه 20 نمایش داده شد.