انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

امروز اولین روز از ادامه عمر توست .
گذشته ، گذشته ....

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: پنج راه آسان برای کاهش چربی های بدن  (دفعات بازدید: 1193 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

تحقیقات جدید نشان می دهد که اندازه گیری سلامت فرد توسط توده های چربی بدن، نتیجه بخش تر از اندازه گیری توسط وزن است. پژوهشگران در کلینیک مایو به تازگی دریافته اند که که افراد با وزن طبیعی و درصد چربی بالا (بیش از 20 درصد برای زنان ، 30 درصد برای مردان) ممکن است در معرض خطر به بیماری های قلبی و دیابت باشند. در این مقاله سعی بر آن است که با چند روش ساده کاهش چربی های بدن را به شما آموزش دهیم :

1. وقت کمتری را به نشستن پای تلویزیون اختصاص دهید:
تحقیقات نشان دهنده است که افرادی که بیشتر از 5 ساعت را صرف تماشای تلوزیون میکنند بیشتر در معرض انباشته شدن چربیها هستند.

2. خوردن سالاد در طول روز:
حتی طرفداران سبزیجات هم ممکن است از خوردن سبزی های برگ دار در طول روز ممانعت کنند. اما باید بدانید که خوردن سالاد بیش از هفت بار در هفته کمک زیادی به سوختن چربیهای بدن میکند.

3. از خوردن غذاهای آماده بپرهیزید:
تحقیقات نشان میدهد که خوردن بیش از شش بار در هفته غذای آماده منجر به بروز چاقی میشود. سعی کنید حتی المقدور از خوردن غذاهای رستورانی و بخصوص فست فودها بپرهیزید.

4. کاهش استرس:
استرس تقویت کننده چربی بدن است. هنگامیکه با مشکلی مواجه هستید بهتر است با قدم زدن، انجام کارهای مورد علاقه خود و شرکت در جمع های دوستانه استرس را از خود دور کنید چرا که در بلند مدت تاثیر بسزایی را در افزایش بافتهای چربی در بدن خواهد گذاشت.

5. خوردن غذاهای شامل مواد امگا 3 غنی
:
از قبیل ماهی آزاد، ماهی تن، گردو و یا تخم مرغ می تواند کمک به حفظ میزان مناسب چربی بدن کند. سعی کنید میان وعده هایی مانند غلات را به تغذیه روزانه خود بیفزایید و در وعده های غذایی خود بیشتر از ماهی استفاده کنید.

خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • ghi554
Central Comprehensive deepening of reform leading group meeting to grasp the imp
« پاسخ #1 : 18 آوریل 2016، 08:40:05 pm »

Comprehensive deepening reform the central leading group meeting: to grasp the implementation of the reform
< p > to grasping the main responsibility, who assumed the task of reforming the localities and departments to know responsibility clear responsibility, keep responsibility responsible position, duties. The lead department for handling the whole reform measures to intervene, responsible for the whole, a catch in the end. The local Party committee to co-ordinate the two aspects of the central and local requirements, to implement the reform initiatives.
< p > fifth, we must grasp the effectiveness of the reform, is to promote economic and social development, to the masses of the people bring real get your, is used as the criteria to evaluate the effectiveness of the reform. Pay attention to grasping the implementation of the reform with the implementation of the "four overall" strategic layout, the implementation of the development of new ideas together, with the grasping economic development, social stability,hogan outlet, improve the livelihood of the people, the party's construction work together, both by grasping the reforms to promote development, but also on seeks the development to catch reform.
 three to catch the implementation of inspectors, strengthen supervising function,scarpe hogan outlet, improve the supervision mechanism, to build up and down through the horizontal linkage supervision pattern. The inspector should pay attention to the results,nike tn pas cher, found the problem to a list, a clear responsibility, time limit,golden goose outlet, and rectification. All localities and departments to identify a number of key reform inspectors project, vigorously grasp the implementation of inspectors,chaussure air jordan soldes, the formation of the party on the reform of implementation situation.
< p > to catch supervision coordination, the coordination difficulty big, policy associated with a high degree of reform initiatives as a key and planning reforms introduced the timing and rhythm, coordinate and solve the contradiction and problems of the reform to promote. The perfunctory, delays in passing, repeatedly push the immobile, to give inadequate attention to, the research understood, implement the weak to accountability.
 six to grasp the results of consolidation,nike tn pas cher, in a timely manner to promote the reform of the experience, summed up the results summed up good, good, good development, and strive to make the results of the practice of the system as a result of the system. Deployment of the pilot to clear the purpose of the pilot, so that can be copied to promote, do not lead to the hair hat, for policy, to fund, to engage in the direction of the project.
 the meeting stressed that the implementation of the reform should be caught 6 requirements:
< p > conference first the reform implementation of said the affirmation, that implementation of the reform is good, has been the introduction of reform initiatives have mostly entered the implementation phase,air max pas cher, some reform initiatives has to fall to the ground, roots,louboutin pas cher soldes, flowers, some in the localities and departments formed a real refinement of institutional arrangements, some through the pilot exploration summed up the promotion of experience can be replicated.
 Xi Jinping chaired the twenty-first meeting of the central comprehensive deepening of reform, the leading group meeting, Xi Jinping stressed that the implementation of the reform efforts, staring at the catch, repeated catch and catch effect.
 four should improve the mechanism to improve the supervision and coordination, supervision and implementation of incentive and accountability work mechanism.
Related Articles:

Beautiful

This is my

Charming fog _1

Today, under a heavy snow, the kitchen is very cold, I lay in the window look, the dog had gone to bed, I took the opportunity to slip into, wanted to get some sleep on the sofa is also OK, old two churlish, I rushed out with a stick, kicked out of the door.
خارج شده است

d0ouksg5m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 119
    • fgh388

Yuan Weimin has made it clear that there are other issues,hogan sito ufficiale, for which he completed the "power of attorney", commissioned by the director of the center for the management of Wei Di Yuan Weimin to attend the meeting. In addition,golden goose mid star, Zhang Jilong also official in the body failed to attend the meeting, his "commissioned by the book,golden goose outlet," write the name "Lin Xiaohua", Lin Xiaohua will "Ge" to attend the meeting. It is reported that attend the meeting will be around 180 people,air max femme pas cher, not surprised these people will attend the meeting in person,hogan sito ufficiale, but the incumbent chairman of the Chinese Football Association Yuan Weimin and AFC chairman Zhang Jilong didn't attend the meeting, such Football Association special congress is undoubtedly let neve, quickly the upper through field meeting.
 in addition to Yuan Weimin and Zhang Jilong, has been identified in charge of football Cai Zhenhua will not attend the meeting. Arrangements for the meeting,scarpe hogan online, the participants will arrive at the Xianghe base in the evening of February 9th,hogan outlet online, but in the evening will not be any meeting, Verdi,hogan outlet online, Lin Xiaohua and Yu Hongchen was elected vice chairman of the meeting to be held in 10. Participants only need to vote on whether they agree that the three elected vice chairman of the Chinese football association.
 Chinese Football Association has not held a meeting for nearly ten years, this is about to convene a special representative of the Football Association, the important issue is to elect a new chairman of the football association.
Verdi 10, or the end of our generation will look at the foot of undocumented Football Association was elected vice chairman of | elected | driving without a license _ Phoenix Sports
 because Yuan Weimin and Zhang Jilong are not to attend the meeting, so Wei Di and Lin Xiaohua two people can be on their own can be elected vice chairman of the Football Association voted two votes in favor! Chief correspondent Fan Hongji
 Wei Di in the Chinese Football Association has been driving without a license, the 10 of this month, such a situation will change, he and Lin Xiaohua, Yu Hongchen, who will be elected as vice chairman of the Chinese football association. However, due to the current chairman Yuan Weimin, he will not personally come to the scene, Verdi will replace him to exercise the right to vote.
Related Articls:

Kim Jeong-eun watched the Korean men's soccer lady appeared again after a lapse

Seoul ace I am very angry Hengda very magical hope next year's final again PK

Lippi will watch the Guangzhou Derby + AFC Champions League sensitive period of life and death battl

At the same time, those bearish and not willing to completely washed out, so that is more conducive to the outlook of the market, because, this part of the people is always swing, sell not reconciled to afraid to continue to rise, not to sell and afraid to fall, rise a little wanted to throw, be ready to be thrown grenade, the intraday kill fell.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
Happiness is not inevitable
« پاسخ #3 : 27 مه 2016، 04:55:45 am »

11 April 23, Southern Metropolis Daily reported the first people's Hospital of Shenzhen a six month old baby boy Longfei abandoned, dragons fly with congenital leukemia. His father put him alone in the hospital I do not know the trace, dragons fly a person in hospital undergoing chemotherapy, a person lying crying in a hospital bed with. The report was resorted to, has aroused the concern of many warm-hearted people in Shenzhen, in order to let the children get professional treatment, caring people contact Beijing hospital, the hospital agreed to receive dragons flying and his system of treatment, but from the Shenzhen transferred to Beijing dragon fly guardian to sign for, so to Longfei life, hope everybody help parents need Longfei, Longfei full name was Longfei, his parents may Guangdong Shaoguan people, please help us find.
2008 happened too much too much...... Big snowstorm, Wenchuan earthquake,hogan outlet, fire,christian louboutin pas cher, storm...... Too much pain,hogan sito ufficiale, too much frustration, too much moved...... Life can not bear, please stop now! Let us have a peace of 2009. It also really feel, so that every family has a safe, health is one of the beautiful things!
< p > everyone has had a childhood, perhaps our childhood life is not rich and even a pinch point,hogan sito ufficiale, but happiness is what we are lucky, because we have a although poorly but is a warm home, surrounded by love their loved ones.
Happiness is not the inevitable
< p > so I am glad mom and dad gave me a healthy body, let me have a happy childhood, so that I can be happy in the sunlight of growth, in a bright classroom learning culture,mont blanc pas cher, I think I was really too happy. So I want to Study hard to return the love of parents and society. >
 is really not fair, what a lovely little friends, you deserve this pain? He is so small, he should be so painful illness torture it should in most in need of affection for age feel lonely, he is so helpless, so painful, he did not have the strength to cry no trouble strength, who got his helpless eyes? I hope medical field in the world, the researchers can as soon as possible to overcome the disease, hope these tragedies is less and less!!,< p > small dragon, the road to heaven you walk, there is no disease, there shall be no more pain, never feel lonely again, happy angel accompany you, you are the best!
Happiness is not inevitable
Happiness is not the inevitable

< p > however, these in our seems common, but the childhood life for small Longfei friends may be just a luxury,ray ban sito ufficiale, because he got abandoned by their parents under serious illness... A little life touches the hearts of the world, I love the pain of illness, parental love is so important,hogan outlet!
2008 is not an ordinary year, why would like to stay a little to 09 years of the first day? Poor little Longfei,louboutin pas cher, in January 1, 2009 has never shut the lovely eyes, on the first day of 2009!
Related Articles:

I look forward to the winter

Hospital Committee on the 201

Advocate teachers make full use of network resource access to teaching materials, making use of courseware, give full play to the effective role of multimedia, to improve the effectiveness of classroom teaching, enhance the interest of classroom teaching, the habit and culture., and make students learn knowledge is more solid, more rich.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
A basic introduction to the writing of the letter
« پاسخ #4 : 12 ژوئن 2016، 07:03:32 pm »

The main function of < p &gt,louboutin femme pas cher; letter of intent is to convey the &quot,scarpe hogan outlet;intention", request the other party to notice or reference,cheap mac makeup outlet, can constrain the actions of both sides, to ensure the interests of both sides; letter of intent can reflect the relationship between the business work, can ensure the healthy direction towards the business; letter of intent for signed a formal agreement or contract basis.
< p > letter of intent is between countries, institutions, enterprises and economic entities and individuals, on a transaction before the formal signing of the treaty,golden goose sito ufficiale, agreement, by the direction of the other party that basic attitude or put forward tentative idea of a with consultation of application documents.
 effect
 or some of them at the same time put forward a few opinions or investigation, so that the other side of comparison and choice.
 on the basic introduction to the letter of intent
 note
 features
1. Negotiation. To write a letter of intent to discuss the use of the tone, without any mandatory. Sometimes with the assumption, the tone of inquiry. A basic introduction to the writing of the letter of intent
2. To be clear, the attitude to be sincere, polite to be neither humble nor pushy.
 meaning
 two is in the same intention of the book can be put forward a variety of options for each other.
 written
3. The content must be clear,hogan sito ufficiale, accurate,scarpe hogan outlet, specific provisions, to use the word can not be vague, ready to accept either course. A basic introduction to the writing of the letter of intent
2. Flexibility,nmd running homme pas cher. The flexibility of the letter of intent is mainly in two aspects:
A basic introduction to the writing of the letter of intent
 is a can casually to change its claims. After the letter of intent is issued, the other party, if there is a better opinion, can be directly adopted, some of the changes or the overall change is possible;
1. Adhere to the principle of equality and mutual benefit. Regardless of size, the size of the unit, how much capital countries, should be treated equally, equal treatment; can not accommodate each other, nor the own requirements without principle to impose on each other.
3. Temporary. The letter of intent is the basic point of view of the parties in the process of negotiations,golden goose saldi, once reached a formal agreement, it has completed the intention of the mission. The letter of intent is not as effective as agreement or contract.
 general structure of the letter of intent: including the title, the two sides attended the representative, time, place, as well as the consultation process, the main issues of the fast business, the final signature and the specific date, etc.. No matter which way to write a letter of intent, the basic format and content of the agreement with the book roughly the same, still answer "why"; "what", "how to do".
Related Articles:

Measures for the financial ma

The anti-corruption dedication essay speech

County Civil Affairs Bureau of the nursing home reform and expansion work as a "top leaders" to catch, bureau Party committee held a number of meetings seriously study, set up to director XXX, head of the leading group, X homes for the elderly change work for the expansion to the decomposition of the members of the party, responsibility to the people, the contract tasks.
خارج شده است

این صفحه در 0.077 ثانیه 18 نمایش داده شد.