انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دلسوزی تنها هنگامی سر بر می آورد که بتوانی ببینی که همه با تو خویشاوندی دارند.دلسوزی تنها هنگامی پدید می آید که ببینی تو عضوی از همه و همه عضوی از تو هستند.هیچ کس جدا نیست.وقتی توهم جدایی کنار رفت دلسوزی سر بر می آورد

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: فروردین ماه - پنجم  (دفعات بازدید: 2436 بار)

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1,864
  • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
    • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام
فروردین ماه - پنجم
« : 08 آوریل 2011، 12:26:14 am »

خوش بینی را  شاید بتوان اینگونه تفسیر نمود که تمام وقایع سرانجام خوش دارند . برخی از افراد  ممکن است که این تعبیر را مغایر با اصل " زندگی هر روز برای همان روز بدانند  " بدانند . باید بخاطر داشت که عمده ترین هدف برنامه بازپروری آنست که ما را  به تفکر بیشتر در مورد افکار ، عواطف و احساساتمان وادارمان می کند . ما در برنامه  ی آموزیم که امروز خود را با افکار رنج آوری که یاد آور اشتباهات گذشته است و  رویاهای غیر واقعی درباره آینده از دست ندهند .
ایا من باور  دارم که هر روز از لحظات بی شماری تشکیل گردیده که در هر لحظه آن می توان شادمانی  و نشاط را تجربه کرد ؟
پروردگارا ،  من امروز از درگاه باشکوهت استدعا دارم که توان زیستن در "حال " را به  من ارزانی نمایی تا اجازه ندهم که روشنایی روز را ، ابرهای تیره کدورت "  دیروز " به تاریکی و یا رعد و برقهای نیامده "فردا " به اشوب تبدیل  نماید .
پروردگارا  بمن کمک کن تا با انتخاب کارها و وظایف " امروز "  فارغ از تنش های دیروز و فردا به استقبال هر  روز جدید بروم .
"اگر  انتخاب های من برای امروز باشد یک برنده هستم "

خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop498
The home of the tongue on the third day
« پاسخ #1 : 12 مه 2016، 09:21:01 am »

The home of the tongue on the third day

mother is born to cook. A very ordinary potatoes, a piece of tofu, a handful of beans, a piece of pork, cabbage,scarpe hogan outlet, a ball of dough, a bowl of glutinous rice... In my mother's hands very obediently obedient even pictographic into table on a road that I and his father, as well as the guests eat memorable food: thin, such as hair as white as jade, sweet & sour potato silk makes your saliva fluid; beans stewed bean curd make you eat memorable; braised pork make your mouth watering... And mother succeeded roll surface is thin and long evenly and tendons Road, delicious,louboutin soldes, with lush green of the cucumber silk and with hot water boiled mung bean sprouts,golden goose outlet, tomatoes, eggs, brine, sesame or pork Ding jajang, let you eat a bowl to eat a bowl, until your stomach never took place. You can say, I never went to the restaurant to eat "old Beijing Noodles with Soy Bean Paste". Because I know, even the most authentic noodles, and mother do noodles than would be cast into the shade, there will be no more any appetite. Mother boiled lotus jujube black glutinous rice porridge is not only color perfect collocation, a feast for the eyes,adidas yeezy pas cher, black more black and white was more white red redder, Sheng in a bowl like a crystal clear and Hetian jade. And taste good, nutritious, so that people who drink this porridge will not forget for life. Mother baked white bread and crisp and soft and sweet and multi layers. I bet,air max homme pas cher, as long as you see, do not eat any food, you will come to a piece of cake swallowed into the stomach. Because, I have attached to this eat two -- mother second piece of cake is not the pot. The first one has become my belly. And the second Binggang out of the pot, I regard not hot is can't wait to pick up a roll of Munch up -- provoked mother had to use "strike" to protest my gluttonous. Of course, my mother was afraid to break my belly!
 the happiness of the tongue from the mother's hands - those who can turn the ordinary into the magic of the hand,hogan scarpe outlet! The magic hands!

on the tongue, ordinary cannot ordinary, even Liu Yuxi and "LouShiMing" comparable. More than 50 square meters of the two rooms, in addition to the huddled in the corner of the old sofa can barely be furniture, used to describe the destitute is more appropriate. Oh, no! The walls are decorated with all the awards I get to kindergarten from primary school, accounting for a full two.
 home is small,hogan outlet online, but warm. Happiness is like the air. Of course, the most happy or family members and each to my home and eat the tongue of the people.
 this is the home of my tongue! Born in this family,louboutin pas cher, my past life is luck, blessing and honour for me! If there is an afterlife, I will come to this house!  two: the tip of the tongue on the home
 Dragon Boat Festival has just passed, there are dumplings fragrance in the mouth. This is like the fragrance of zongzi tied silk, the tongue and tightly together.
 no >
 Related Articles:

Will not change is to adhere to

Set sail with dreams

Summer in winter

The staff told us that there was not a moment to have a monkey wolf dance performances. The show began, and the three monkeys fought a fierce battle with a wolf. Wolves do not for a moment is three monkeys played shrink to one side, monkeys climb to the rockery, raised his tail, seems to be to celebrate the victory.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • abc094
Leaves Qiusheng, a Bodhi
« پاسخ #2 : 24 مه 2016، 08:20:40 am »

Leaves Qiusheng, a Bodhi
Distant < b > < / b > late autumn, the geese come and leaf Qiusheng, a Bodhi leaf, inscription. Dust Mo time of quiet, all is waiting, waiting for a good day, let you open the door of the heart; is, waiting for me is you to, waiting is the ANN warm once, perhaps, it can be said, so wait, waiting is the beginning of the heart did not go to his, come back again... Distant in late autumn, the geese come and leaf Qiusheng, leaf a bodhi, inscription. Dust Mo< br / > the time of quiet, waiting, waiting for a good day, let you open the door of the heart; is,air max femme pas cher, waiting for me is you, waiting is the ANN warm once, perhaps, it can be said, so wait, waiting is the beginning of the heart did not go to his,tn requin pas cher, back again.< br / > every autumn there are so a shallow thoughts of the blank, just like you in eight years ago, standing in front of me smile, to draw a circle in the palm of my hand, pat, said record precedent Oh!< br / > the quiet, placed the you all the sorrows and joys, in previous years, the late autumn, leave your footprint in Shunde Qinghui garden, shallow light is retained when the once. Those Nianhua gentle, with a smile, Dimei shallow around that is permeated with fragrance, always keep years later I still be you touched me.< br / > every fall, I glad meeting, that you still faint, and the usual Qingwu floated their. Then in the presbyopic Yin, the late autumn sunset left my silhouette, walking in the deep and shallow pavement preservation, then along the way, to accompany you, enjoys looking at the moon, look at the flowers, lingering landscape.< br / > faint trails, with a smile, is blooming in the bottom of my heart the best flower that is you,goyard pas cher, I also,tn requin pas cher, whether it is laughing cry of and joy of sad,hogan outlet, is a beautiful memory, I think this these as my collection, retained in the storage cabinet, do not want to forget. Autumn is the best preservative film, can be an warm happy presence of my heart,nike tn pas cher, even if residual late autumn flowers, fell as much as, streams in the years, infiltration fragrance, through the calm surface of the water, comb their hair the original makeup!
 after many days, that is a person of Qing huan!< br / > If time can slow cooking,air max pas cher, I am willing to age dozen boil, not so easy old, keep the beginning of the heart, otherwise, in the future one day,nike tn femme pas cher, you will no longer recognize the verdant face.
  those after daylight, the end is in life can not erase, like a poem, rhythm is in the mountain stream, Qingliu murmur >
Related Articls:

SF express

How bad is the Japanese mission openly blackmail and impose exactions on robbery and murder

A shares significantly oversold four foreign inves

In fact, the moment the oil from the opening price show, market dispute is very big. Set super energy stocks, the first heavyweight in the body of the oil, so high price is a trap or pie, where to locate a reasonable, these issues are expected to be difficult to find the answer in the short term.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Three sectors of business scale Gehuayouxian new m
« پاسخ #3 : 27 مه 2016، 10:59:08 pm »

,hogan outlet
 data show that in the United States, Hollywood,hogan sito ufficiale, the market can be accounted for 70% of the total revenue of a film, two times the film at the box office revenue. In China after the development of the film market is still in its infancy, but the prospect of a broad market space, such as in accordance with the global average estimated potential space for 70 billion yuan.
6 late on April 14,golden goose saldi, Gehua officially announced and the film, China Radio and television network Co., Ltd.,nike tn pas cher, Hangzhou Ali Venture Capital Co., Ltd., BRIC Silu investment (Shenzhen) partnerships such as the six co sponsored the formation of Chinese cinema TV operation company.
 gezonglianheng seeking market after the movie
Three sectors of business scale Gehuayouxian new media transformation speed | Gehuayouxian | BAMC
< p > obviously, Gehua into television cinema, TV + games and mobile TV new media three piece of market transformation is accelerating, and has already begun to show results.
< p > according to the announcement, operators will be mainly responsible for the Chinese TV cinema in the operation and promotion of the signing of the provinces and cities of our country, in an interactive way in CATV transmission network, website communication radio, film and television programs and corresponding market operations.
< p > obviously, in order to explore this emerging market, vertical and horizontal become the best choice,zapatillas new balance baratas, and the Gehua wired to select the cinema TV operation company lineup of shareholders can be described as luxury -- film, the State Grid Corporation and Alibaba. Huatai Securities Research Report that, from 30 provinces and cities in the cable TV network operators absolute control, contribution accounted for 62% of that film and network of the country introduced strengthen >
< p > since the second half of last year, Gehua wired action can be described as make a person dazzling, especially TV alliance of cinema and TV game industry alliance are called generous.
17, Gehua wired again announced invested 115 million yuan transferee held by Beijing Beiguang Media Group Co., Ltd. Beijing BAMC mobile TV Co., Ltd. 26% stake, increase the intensity of the development of mobile TV.
 recently, Beijing Gehua cable continuous action once again raised the attention of the capital market.
6 March 14, Gehua wired officially announced with the film, Ali launched the formation of Chinese cinema TV operation company, followed by 15, hosted by the preparations for the video games industry alliance will, combined with the nearly 30 provinces and cities in the cable television network and Internet, game industry giant initiative issued TV game industry alliance.
 data show that in 2014 China's film box office revenue grew at a high speed of 30 billion, approaching 36.15% yuan mark. Obviously the market development potential is huge,hogan outlet online, Gehuayouxian also intends to take this as the foundation, intends in the promotion of this viewing mode, to build China's cinema TV platform,air max 90 baratas, open up traditional cinema besides movies issuing market.
2014 in January, relying on high-definition interactive digital TV platform, Gehua has launched the cinema TV brand pay on demand value-added service,tn femme pas cher, launched by the highly users and gradually formed a home theater viewing mode.
Related Articls:

DCCI director Hu Yanping sugg

China frequently suffer from overseas hackers atta

However, if the product quality is in line with the requirements, or can do more to do some of the. New Santana on the next half of the capacity also promised not to how many, but started smoothly and the quality of clearance, the capacity is increased. So this is why new Lavida can early to achieve sales of 3 million units.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
Primary school composition guidance lesson plan -
« پاسخ #4 : 29 مه 2016، 12:57:34 am »

,hogan sito ufficiale
Ateighto clock,hogan sito ufficiale, Iwillplaywithmyfriendsthere.theyaresuperdogandsupergirl.Superdogiswhiteandblack.Supergirlisveryclever.Supergirlandsuperdogliketoplaywithme.SoIplaywiththemforfortyminutes.thenIdomyhomeworkinmylittleredroomonasmallbluetable.Aftermyhomework,scarpe hogan outlet, Iwillhavemylunch.Iwilleatsunsalad.Iwillmakesomeredtoybeartothesunbabies.Iwillhaveredjuice,nike tn femme pas cher, redfishandredrice.Allthethingsarered.thenIneedalotofwateronthesunbecausethesunistoohot.SoIwillwalktothespaceship.I llpilotthespaceshiptotheearth.
 primary school composition instruction - English composition students English composition: my holiday
I 'mgoingtothesunonmyholiday,scarpe hogan outlet.Iwillgotherebyaspaceship.Iwilltakeabigbluespaceship,zapatillas new balance baratas.
Primary school composition instruction - English composition students English composition: my holiday
Thisisagoodholidayonthesun,air jordan pas cher.
thenI llpilotthespaceshiptothesun.thesunisveryhot.SoIputonthesuper-shirt.Inthemorning,scarpe hogan outlet, Iwillhavesomesunburgerformybreakfast.
Related Articles:

General Ch

2010 primary school union wor

My self po

The proportion of male and female students is more coordinated, so the overall discipline is easy to manage. But because this year just succession, and students from the village of a few, former students of the lazy, literally, not by constraint habits more serious, most parents are farmers with culture is not high, and some are dicker or long-term working outside, also has a small part in the care of grandma and grandpa and grandma.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
A relaxed positive tips the effective use of inter
« پاسخ #5 : 12 ژوئن 2016، 06:10:50 pm »

A relaxed "positive" tips: the effective use of internship springboard
 quickly integrate into the corporate culture
 in Wang Chunwei's view, can quickly integrate into the corporate culture, it is easy to get positive opportunities for interns. Then how to integrate into the corporate culture? Wang Chunwei said that the most important is to learn to take the initiative to accept corporate culture,cheap pandora jewelry outlet, and reflect the culture of the enterprise in action. In the course of the work,pandora sito ufficiale, your personality and corporate culture is not consistent with the part to be as far as possible to overcome. For example, the company requires employees to go to work.
 enterprise name easily "positive" secrets: the effective use of internship springboard
 internship is a shortcut to enter the name of the enterprise
< p > in multinational company internship opportunities have let students rushed, and through the practice will eventually become the company formal staff,hogan outlet, it is almost every college student mind playing a small abacus, this possibility is not no! How to effectively use the practice springboard, the enterprise's recognition,scarpe golden goose, let their positive?
 Jinshan software vice president and general manager of human resources Wang Chunwei believes that the employment situation is increasingly grim,scarpe hogan outlet, through the internship to break into their favorite units, it can be regarded as a shortcut to college students employment.
 recruitment and training of interns,golden goose outlet, has become an important means of many enterprises and reserve personnel selection, international business machines IBM China Company campus recruitment director Su Yi said in an interview with reporters, IBM China Company in last year's summer intern training program, there are about 70% interns successfully remain in IBM; SIEMENS China Co., responsible for campus recruitment Ms. sun, now SIEMENS every year there are a lot of interns after internship inspection as a member of the SIEMENS GE; HR Director for Asia Wang Xiaojun said, in the practice of excellent students can become GE employees, they will be the priority selection to join the GE Management Trainee program. At present company financial management trainee, information management leadership trainee, operations management leadership trainee three projects are for university graduates.
 Ann quietly do more things
 Wang Chunwei believes that the company, the Department would like to be able to do something in the company of the intern. Interns stay at school for a long time, and they are too idealistic about their work. Often encountered some interns, not to the company to do one day thing, first ask yourself how the treatment, if the treatment is also a face of the low. In fact, now the social responsibility of the company,zapatillas new balance outlet, are not used for some interns, they pay special attention to personal interests. Interns internship with the students to do the habit of, such as poor discipline, from the thought to myself as a temporary employee to treat,golden goose outlet, want to, want to go, anyway the rules and regulations of the company to him not any role. These are not the enterprise wants the outstanding talent. Excellence is not only reflected in your professional level, professional skills, and more is that you are excellent in all aspects, you only have a flash point, the company will abandon you and choose other people.
Related Articles:

Six primar

Computer professional internship report _0

With the reform of the administrative examination and approval system, and give prominence to the "on administrative licensing" learning, advocacy, through organizational learning and training, forestry system of cadres and workers to deeply understand the basic spirit of the three laws, to further strengthen the administrative law concept, improve the ability and level of agricultural management according to law.
خارج شده است

این صفحه در 0.075 ثانیه 18 نمایش داده شد.