انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ماموريت شما در زندگي ، بي مشكل زيستن نيست ، بلكه با انگيزه زيستن است.
؛آندره ميتوس؛

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: فروردین ماه - دوم  (دفعات بازدید: 1849 بار)

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1,864
  • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
    • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام
فروردین ماه - دوم
« : 04 آوریل 2011، 06:57:30 am »

پیش از شرکت در برنامه بازپروری من هیچ تصویر روشنی از زندگی در زمان حال نداشتم . بیشتر اوقات چنان مبهوت اتفاقاتی که در روز گذشته ، هفته پیش و یا حتی سالیان دور به وقوع پیوسته بود ، بودم که روز و شبم را بجای فعالیت سازنده و درک حوادث روزمره صرف رهایی از افکار ناخوش آیند گذشته که ناشی از عملکرد اشتباه من بوده است می کردم .
والت وتیمن شاعر و نویسنده در جایی نوشته است : " هر ساعت از شب و روز معجزه ای غیر قابل توصیف است ."
آیا من می توانم از صمیم قلب این پندار را باور داشته باشم ؟
پروردگارا ، به من قدرت بد که تنها سنگینی اعمال روزانه ام را فارغ از ندامت های دیروز و نگرانی های فردا بر دوش خود احساس نمایم .
پروردگارا ، مرا یاری کن تا تقدس هوایی را که استنشاق می کنم درک کرده و مسئولیت های انسانی و اجتماعی خود را برای امروز پدیدار باشم . آیا من خواهم آموخت که تعادل روانی و احساس آرامش تنها از راه نزدیکی با خداوند حاصل می شود؟
" امروزت را به خاطر فردا ، از دست مده "
« آخرين ويرايش: 04 آوریل 2011، 06:58:05 am توسط رضا - بیل »
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • cde661
That summer
« پاسخ #1 : 15 آوریل 2016، 11:01:42 pm »

< p > soon came to their own land, in front of a ridge ridge Yuyang blackish green, like a sea of undulating, and as one of the Dragon forward extension a, interminable. I share the task, a pair of ridge, were standing on both sides of the ridge,hogan outlet, one first to double side, the other people all over. This ridge on both sides of the white Yuyang are can turned over,hogan interactive outlet, and CIS to one side,golden goose scarpe donna, see the grass to be pulled. When he finished, my sister and I turned a ridge, two brother over a ridge, my sister and I happy flipping seedling white, big brother shouted: "fast to see the white clouds in the sky like an elephant." Looked up is really a bit like it, long nose drooped, fat body, four thick broken legs, gradually as the nose was blown away by the, an elephant's body becomes thin. My sister shouted: "my dog in the sky, really, head forward head, tail up." Looking at the dog's tail becomes longer,hogan sito ufficiale, the dog was thinner, the little brother shouted: "Oh,hogan outlet, like a dragon." Warm white cloud so a group of children looking up laughing non-stop changes, show it the most beautiful and mysterious side, sister shouted: Mami Mami. I want to go to heaven. The little brother said, "I want to sit on the white cloud and let it shake me." "You have a dream," said the big brother. Brother take mud hit the big brother, big brother turned to chase after, younger brother smiled and ran, unexpectedly is the seedling white trip, a face is mud. "Ha ha do not lose it, so that you may be able to," the Roman holiday for the big brother smiled,hogan outlet online, my sister and brother to see only the eyes exposed, ha ha laughed. I laughed on the mouth said: "soft no pain." The clouds drifted toward the west, turn orange. I shouted: "quick turn white seedling." My sister and I quickly turned to the younger brother.
< p > in August Yuyang grows the most vicious, my mother is sick, Dad went to school something, my mother let just ten years old I went to turn white Yuyang, I very happy with a brother and sister of the. It was a storm in the afternoon, sunshine bright, but not hot, the air smelled of soil crops, warm, soft, fresh people want to sing. In the clear blue sky, the white clouds are floating in the sky. My brother and sister took over the white Yuyang bamboo, along the way one like Sun Wukong, with bamboo pole jump up jump forward and see who can jump far, run fast, laughter Saman. We said with a smile: Yo, you will turn white seedling at column Hu ye turn white Yuyang, pulling up the weeds, the roadside cattle are everywhere in the field. The younger brother said loudly: the cattle grazing, we will turn white Yuyang. The laughter from behind.
< p > life in seven,golden goose saldi, in the 1980s, the rural friends, you still remember white dasheen, some place called sweet potato, it is tuber food, being long on the ground, dragged a long, seedling is must tie buried in absorbing nutrients. The spring fields plough into a long a long, white Yuyang planted in the middle of the top ridge. Autumn harvest. August is the most crazy long white Yuyang, disheveled chaos everywhere, climbing, the seedling roots are deeply embedded in the earth, this is need too for a period of time had turned to the side of the Yangzi,hogan outlet online, to prevent roots of too strong, resulting in harvest time cut being strenuous, but also delay time.
Related Articles:

Life is hard to find, underst

I write to

Do you kno

I Tuwan, people are much more comfortable, slowly walking home. Fast home door, I subconsciously use the eye more than light glanced just vomiting, saw cleaners grandpa was holding a broom slowly clean I just spit out the dirty things. After a while, the ground was clean, did not see someone's vomit. I have seen very touched, and have a strong curiosity about him, from then on I was quietly watching him.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 244
    • ijk085
Wait for ing
« پاسخ #2 : 26 آوریل 2016، 08:32:12 am »

HTML template waiting for ing
< p > in front of the dazzling sky, do not feel their pale; in the vastness of the sea side, do not feel themselves small; in the Cascade Mountains at the foot, do not feel their own miserable. The fate of talent and not the sun and rain,tn pas cher, accompanied by yourself, silently forward.
 everything is always accompanied by the eternal smile, always forgotten in the heart of the back. All that a scar in the heart that a touch of sadness in the face of the endless lacrimal gland,goyard prix, haggard face...... < br / > < br / > eventually forgotten, leaving only traces of the deep and shallow, tell you to the road,scarpe golden goose, whisper that you leave the dream, sad you settle the bitter.
 < br / > wind, dedication is the youth raise a stubborn head,louboutin soldes, no longer desolate Gu; wind lingering, is back upset remember Memorial, regret for the past accumulation; the grace of the wind is face of the brilliant sunshine, immortal, and confused question. The content of the wind,chaussure air jordan pas cher, is the youth's tail stretches the gentle,hogan sito ufficiale, the action for the former.
 the wind has been blowing, blowing to the road,hogan outlet online, and when the soil is blown out,hogan outlet, unknown, neither sad nor happy.
Related Articles:

Spring breeze several degrees

Walking in

Man and the road (2)

I will is in the primary school do not cherish the precious time, do not listen, now that I think about it, very sorry, if I can again when a pupil, I will cherish, don't waste the. I will cherish in primary school every second, let it become the most beautiful memory in my life. But primary school time is gone for ever, I can only sigh, since the time of the primary school I did not cherish, that I must cherish the upcoming junior high school time, let it Wei Chen, the best time of my life.
خارج شده است

bg3px3ser

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 132
    • hij592
Let yourself have what others can't take.
« پاسخ #3 : 11 مه 2016، 01:38:37 am »

Every time I interview fresh graduates,scarpe hogan outlet, I will let these candidates to do a self introduction. At this time, I always hear the voice:
< br / > "I am & times; & times; in the school, I & times,scarpe hogan outlet; & times; in practice, I & times; & times; club president, chairman of the student union, my GPA 3.8."
< br / > "I am & times; &amp,nike tn pas cher; times; school, in & times; & times,scarpe hogan outlet; in practice, still & times; & times; in practice, now go to the & times; & times;."
< br / > "I am & times; & times; internship, I cast a, B, C, D company,hogan outlet, I was looking for a monthly salary of more than 7000 yuan."
< br / > such a result is not difficult to explain: college before, all the members of my family to grandfather, father, mother,hogan scarpe outlet, brother, that we should continue to childhood clever exquisite acting style, in the University, learning striving to be first,hogan outlet online, vying for the after-school students will chairman and party activists and close to unity in the good students, good cadre identity around to period after graduation smoothly into state-owned enterprises or become servants of the state. To achieve this, we should quickly find a boyfriend or girlfriend, boys home buyers, girls home to buy a car, get married and have children together burdened with house, car, children's responsibility, from entering the static stable life. And in this process, we should be unknown to the pace of unity with their peers, at each time to do their own thing to do, everything should be low-key, not to engage in special.
< br / > and a lot of people accept you fight ah, rebellious ah, every day shouting, crying their own differences with others, finally reach the same goal by different routes. Because in this process, each of us is trying to use the unified standard of society to ask themselves, and strive to find their own position on this scale, not to fall a step,scarpe hogan outlet, not to take the wrong step. We all forget what we want, forget our own advantages, forget that we have a unique DNA.
Related Articles:

Inspirational story the past is not equal to the future

Eternal love

Applause 6

For a moment, I really can't adapt to it. Learning life in high school is really stressful. I can't keep up with the rhythm of my teachers and classmates. I keep telling myself that this is normal. Just entering high school may be like this. But I failed again and again, again and again, and I lost my confidence. I was like a small turtle began to have its own back.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
Shougang adhere to the status of China's largest shareholder bank
« پاسخ #4 : 17 مه 2016، 03:00:34 am »

Shougang expressed, Shougang as a founding shareholder of China bank will be signed in October 2005, the investor rights agreement agreed to support the transfer. And firmly said that the laws and regulations will be in the form and procedures to maintain its status as the largest shareholder in the Bank of china.
 holdings is likely to choose
 borrow private placement or buy other shareholders
Shougang Huaxia Bank adhere to the status of major shareholders
 Deutsche Bank will transfer sal &middot; Huaxia Bank 3.43% shares held by O Pentti Haim, the first major shareholder to Shougang Corporation, the position of the challenges encountered. Huaxia Bank announced on the same day, Shougang will maintain that the firm said its largest shareholder commitment. Analysts believe that the integration of other shareholders or by Huaxia Bank holdings of shares is the placement of Shougang can two possible choices.
 Wu Yonggang said, do not rule out the Shougang Corporation comprehensive private placement and by.
 / reporter Zhou Pengfeng Li Dandan, editor Chen Yu
< p > for Shougang how to maintain the status of the first large shareholder, Wu Yonggang, senior research fellow at the Fuli Chun and Guotai Junan financial industry are of the view that Shougang is likely to buy the shares of other state-owned shareholder, or borrow from Huaxia Bank directional issuance of increasing the proportion of shareholding.
< p > data show that as of the end of the first half of the year, Huaxia Bank's core capital adequacy ratio was 6.84%, the capital adequacy ratio is 10.36%,hogan outlet online, there is a certain financing needs,golden goose saldi, so pay Lichun and Wu Yonggang that borrowing by private placement to increase its stake in the possibility of a larger. But last year, Chinese banks had a 70% premium prices start issuing, Deutsche Bank is by the issuance by the fourth largest shareholder rose to the third largest shareholder.
 Huaxia Bank said yesterday's announcement, Deutsche Bank will transfer sal &middot; O Pentti Haim held 3.43% shares of Huaxia bank. At present, Deutsche Bank and its subordinate company Deutsche Bank Luxembourg Co., Ltd. in Huaxia Bank total stake is 13.69%, such as the completion of the transfer of shares, Deutsche Bank directly and indirectly holds the proportion of shares will have a combined 17.12%,hogan sito ufficiale, a direct impact on the Shougang Corporation, the first major shareholder status, at present the proportion of shareholding Shougang is 13.98%.
< p > but Southwest Securities analyst Fuli Chun said that Deutsche Bank holdings of shares by 13.7% rose to 17.12%, volume looks small, but have a certain significance. He believes that now is still in the period of financial crisis is not entirely in the past, Deutsche Bank does not reduce but increase,chaussure tn pas cher, Deutsche Bank is really optimistic about the Huaxia Bank and want to plays a substantial role in the business,scarpe hogan outlet, the Huaxia bank business to boost the role.
No controlling shareholder and actual controller of < br / > the Huaxia Bank,tn homme pas cher, Deutsche Bank completed the transfer of ownership,adidas nmd runner pas cher, will not make it of Huaxia Bank's controlling shareholder and actual controller. Huaxia Bank officials said: after the completion of the equity transfer,hogan sito ufficiale, the existing operating principles of China bank, business development direction and governance structure will not be changed."
Related Articls:

The Shenzh

The large

Yutong Bus capacity expansion behind or facing short-term performance pressure

It is reported that taking into account the poor market situation, gold wind technology management has to be issued price limit by 19.8 yuan down to 18.1 yuan, but the market is still not buy it, the subscription is very light, sold to the public the first day of the subscription amount is only 10.3 million yuan. In this regard, the gold wind technology is also reluctant to let the price, would rather suspend the listing plan.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
Network transmission Deyunshe three will gather in
« پاسخ #5 : 20 مه 2016، 02:26:39 pm »

when they withdraw about in the market but excited, Public opinions are divergent. outside. Say they are too generous, a teacher for a day is a father for a lifetime. Some people criticized Guo Degang, saying he is too care about, which leads to several brothers left. Flies do not touch the egg,tn femme pas cher, there must be a result of. In recent years, Cao Yunjin, He Yunwei, left Deyunshe Li Jing will no longer compete. If the three people really in "happy people" against comedy on the same stage, it will usher in a field belonging to the crosstalk match. Netizen kaishuan, said: "this is impossible." More friends laugh Guo Degang said: "the brothers three people together,hogan outlet, the master Guo Degang is not this game?"
< p > recently,hogan outlet, friends broke the German cloud society once the pillars of the three sets of Cao Yunjin,goyard pas cher, Li Jing, he Yunwei will be on the stage of "happy comedy" on the same stage PK,scarpe hogan outlet, as the German cloud society away the three disciples, brothers division three but leaves the German cloud society after all these years for the first time on the same stage. The user is still in the final laugh their master Guo Degang Road: I do not know how the master Guo Degang will feel after reading".
Network transmission Deyunshe three will gather in the "comedy" Cao Yunjin Li Jing or He Yunwei fitGuo Degang, Cao Yunjin, He Yunwei /

Zheng Xiaolong sorry Sun Li Z

Yuan Li sa

finals

Before the Italian team's Marchisio Gon is directly ejected from the game, he thought the bitten, Suarez is the red card down. The results from the Mexico referee ignored, waved his hand and signaled the game continues. The Uruguay team to help Ramirez Chiellini clothes put up, like saying: don't play now, quickly.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
On sticking to the truth
« پاسخ #6 : 27 مه 2016، 12:02:09 am »

20,chaussure air jordan soldes, man's duty in the courage to explore the truth. Copernicus
15, who failed to hold the truth in the matter of people, in the event the letter is also insufficient. Einstein
19, wishful thinking, seek truth from facts, this is science worker peculiar style,hogan interactive outlet, let us in the boundless universe to explore the infinite truth! Guo Moruo
7, in terms of truth and knowledge, any person in authority itself, will collapse in God's drama laugh! -- Einstein
2, any credible truth is a kind of image of truth. -- Black
8, truth is the child of time, not the authority of the child. -- Bly Hitt
11,nike tn pas cher, only faithful to the truth, to be faithful to the truth. Zhou Enlai
 is certainly a lot of truth in life! I was 12 years old, have rarely know the truth! But I want to write the truth I know!
18, doubt is not a weakness. Always suspected, without reaching a conclusion, this is the disadvantage. Lu Xun
4, the truth does not exist in the reality of the smear. -- George &middot; sang
For
13, the key is to have a heart to love the truth,tn pas cher, the truth it met whenever and wherever possible, absorbed in. Goethe -
On sticking to the truth
12, the truth, even if only to see the first, we cannot let it become dim light. Li Siguang
3, because the truth is brilliant, as long as there is a crack, we can illuminate the whole field. -- Herzen
17, the pursuit of truth than precious truth more. Lessing
16, the truth of the see, or moral responsibility,golden goose outlet, have caused our joy,nike tn pas cher, our entire life...... Croce
6, all good things are simple, they are dumping, it is because of their own wisdom of the simple. - Golgi
 perfect in every respect! The world is not perfect in every respect. What is perfect in every respect? I have no defect perfect! A sweater in the wrong one, this is not perfect; one in the academic community known as the man of genius, he may not have the health, does not necessarily have a good friendship! This is not perfect. Now.
5, the truth of the little diamond is rare and rare,nike tn pas cher, but once the mining,tn pas cher, can be durable, hard and bright. -- Beveridge
14, must have the courage to face the cruel truth. Lenin
10, people do not respect should respect the truth is better than. Platon
1, stick to the truth - no matter where you are, don't shake it. -- Herzen
9, seeking the truth can only be alone searched, and those who love the truth is not really irrelevant. Pasternak
 on the truth of the composition of the composition
Related Articles:

Thanksgiving - mentor

Spray to give me inspiration

As you know, information plays an important role in our modern society. Someone ~ys that ours is a society of information. I agree with him. In fact, the information is expanding at an increasing rate. As a member of modern society, I am fully aware of the significance of information to my life. It affects nearly every aspect of my life. Then how to obtain and deal with information seems to be of utmost importance.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
Tianyin electromechanical 24 resumption intends to
« پاسخ #7 : 28 مه 2016، 07:56:01 pm »

Tianyin electromechanical 24 resumption intends to acquire 49% stake in Huaqing Ruida Tianyin electromechanical |300342|
 China securities network (reporter Chen Tianyi) Tianyin electromechanical announcement,occhiali ray ban prezzi, the company's shares will resume trading on December 24th. According to the company previously announced,scarpe hogan outlet, the company intends to 21.52 yuan / share to the counterparty issued 11942379,golden goose saldi, Huaqing Ruida 49% stake in the acquisition, the transaction price is 2.57 billion yuan. At the same time, intends to not more than 5 investors to issue shares to raise matching funds.
< p > Company and Beijing Huaqing Ruida science and Technology Co.,adidas yeezy soldes, Ltd. cooperation,hogan outlet, for the company to cross the field development to provide good opportunities,ray ban wayfarer outlet, is conducive to the company's longitudinal development,goyard pas cher, strengthen the company's market influence. To the acquisition of Huaqing Ruida 49% stake,mont blanc porte mine, Huaqing Ruida will become a wholly owned subsidiary of the company, the company will make full use of company resources to Huaqing Ruida for platform business continue to expand new military operations, also with Huaqing Ruida use their advanced technology complementary to form a synergistic effect.
Related Articls:

-ST Dragon 3 billion 300 million yuan to buy the g

Yanzhou coal intends to subscribe for 400 million

11 million

Four years later, He Huazhang graduated from University, was assigned to return to Chengdu, in Sichuan people's press work, any political editor room editor, after the deputy director of the political editing room. In the press, he was a colleague at the time that the evaluation for the smart, competent, with a business mind".
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
The recording industry's attitude towards music do
« پاسخ #8 : 04 ژوئن 2016، 09:34:25 pm »

< p > flight record company President Zeng Yu to reporters said that under the existing environment of the industry, the domestic music industry to get more than 70% of the split ratio, in order to ensure decent living, websites and telecom operators and other channels to take 30% of the split ratio more reasonable.
 although the industry view is consistent, but for whether to achieve this split ratio, like
 to the music industry collective challenge channel
 music copyright income is only divided into 2%
 split ratio adjustment can save the record industry
, however, the reporter found in the interview, a lot of the record industry, but the digital music to download the pay to download the pessimistic argument. In their view,occhiali ray ban outlet, digital music,scarpe hogan outlet, regardless of whether or not,air jordan homme, is not the most important factor to save the record industry. Save the music industry, the key lies in the music industry chain of the split model can be optimized. In has the absolute right to speak of music web site or front of telecom operators, the music industry is divided into account low proportion to 2% to 3%, which is the lead music creators destitute,air max soldes, record industry have to switch to the reason. Reasonable adjustment of industrial chain split ratio,hogan outlet, is to save the music industry's gate.
 it is understood that in Japan, Korea and other countries, the proportion of music copyright parties in the account can even reach 90%; in Europe and the United States, the proportion of the record industry is generally more than 70%. The split ratio of injustice, the original Taihe CEO Song Ke had repeatedly said discontent and protest. He has complained: micro-blog brothers (film) cinema box office party concealing end, content can take 25% split, you still not satisfied? The music channel only to work in just ways to 3% party content, it forced to complain.
< p > reporter in the interview found that the music industry with websites and telecom operators to achieve sharing ratio of 7:3, is widely recognized in the industry of the split mode, singing Yineng (Beijing) music Co., Ltd. General Manager Liu Siqi and senior music bell also invariably think, this is the industry hopes to achieve the most perfect of split ratio.
The recording industry's attitude towards music downloads is only 2%
< p > previously, about digital music downloads should charge topic sparked heated debate inside and outside the industry, many people that paid downloads will let the sweat of the original music was not white stream, record industry also would be saved.
< p > in the Internet channel, the two sides general points account proportion for the Internet channel 98%, musical copyright square (2%), and in the absolute inferiority; and in the mobile operators,air max pas cher, mainly the CRBT download business both sides split up into 55, seemingly considerable proportion, but subject to a transparent account is not enough, less traffic and other reasons, the record industry actual profit far below the the proportion. Insiders have a comprehensive estimate, the record industry as a whole account for the proportion of not more than 3%.
< p > it is understood,adidas yeezy pas cher, the music copyright currently the main split ways from two blocks: Tencent, baidu such Internet channel; the second is Unicom,adidas yeezy soldes, mobile ringtone download of telecom operators.
Related Articls:

Before NOK

Front pane

Baidu, 360 and other signed the self Convention se

For some other types of calls will purchase group purchase website, returned directly to the user's Alipay or bank account. June 2nd, the company's Web site released third announcements, but the announcement did not disclose how many customers do not get prepaid recharge, a refund of the success of consumers and how much.
خارج شده است

bg3px3ser

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 132
    • hij592
First cooking _1
« پاسخ #9 : 05 ژوئن 2016، 05:44:20 am »

today I am very happy, because I made a meal. I think this just a beginning, then I want to do some housework. Thus it can reduce the burden on the mother, and exercise their own, kill two birds with one stone, why not do it!,
First cooking
< p > I learn the way mom and the hay into the basin, contact water will clean Zizania melon and the Zizania melon roots with a knife cut off, cut open from the middle,hogan outlet, the seeds inside out, throw away and will dig good Zizania melon cut into filaments. My mother was afraid I cut her hand and helped me cut it, but she still let me cut a few times,new balance baratas. I, after all, is the first do a kitchen knife in my hand again stupid,sac goyard pas cher, and not easy to use, and then look at the knife in the mother's hand, free activities. Look at the wire cut zucchini,scarpe hogan outlet, mother is Bohou uniform, I is the thickness of different lengths. Oh! It's really bad. "One hundred and eight thousand miles&quot,air max 95 france;. Is the so-called "easy to see flower embroidery difficult."! But I do not give up,ray ban sito ufficiale, after all,goyard soldes, this is the first time, everything is difficult to start! At this time, the mother is the pepper cut into pieces.
 today, my mother taught me to do a dish, dish name: zucchini fried shredded pork.
 ready to do a good job, the next step is cooking. I put the pot on the stove, gas ignition, wait until the pot hot, put some peanut oil, while the oil is hot, put a little pepper, then prepared the hay into the pot, stir fry for a minute. Then the off the shelf pork into the pot,goyard paris, finally add salt, soy sauce, vinegar and other seasonings, stir fry for 3 minutes, so a delicious Zizania melon stir fried shredded pork out of the pot.
 for the first time cooking
Related Articles:

2012 Anhui

Outdated g

2009 Hebei college entrance essay identify the loc

Think about what a success at all times and in all countries, the success is dropped down from the sky? Which success is not the success of hard struggle to come?. They are not afraid of difficulties and arduousness of spirit, with perseverance, perseverance perseverance to overcome difficulties, the only access to the brilliant achievements.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Christmas invitation
« پاسخ #10 : 07 ژوئن 2016، 07:08:53 pm »

2. in order to carry out activities in time for parents to arrive here on time 9:30. Let the children and teachers have plenty of time to prepare,hogan outlet.
Christmas invitation
< p > Christmas is our common holiday with the children, we sincerely invite and eagerly look forward to you and your child participate in XXXX year Christmas activities together, together for the children to celebrate a happy,hogan outlet, happy Christmas!,hogan outlet online, XX kindergarten
 respect of the parents: Hello,hogan outlet!
 activity venue: XX kindergarten
 tips:
< p > this Christmas in our look forward to once again come,ray ban wayfarer outlet, in this full of happiness,hogan outlet, joy and fairy tale color Festival,pandora charms outlet, we sincerely invited you and us together for the children to celebrate Christmas. The day of the event will be a gift, thank you for your participation and support!
3. day, please parents at home to prepare breakfast for the children.
1. the day of the event,air max femme pas cher, please parents for their children wear jeans and tight clothing point of the sweater
 Christmas invitation
 Tel: xxxxxxxx
 - 10:00
4. on the afternoon of the day, the child by the parents to bring home.
 activity time: 11:00
Related Articles:

Enterprise

Urban Forestry Bureau of urban construction work program

Summary of

According to the deployment of the Autonomous Region Party committee, government and municipal Party committee, municipal government, we put the governance in the field of medicine purchases and sales of commercial bribery special work as the focus of this year's clean government and anti-corruption work, after a full x, the city's governance of commercial bribery special work meeting, timely on the job were research and deployment.
خارج شده است

hdf2p6dtr

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 42
    • stu931
South Korea's Day
« پاسخ #11 : 08 ژوئن 2016، 12:48:21 am »

&quot,hogan sito ufficiale; Pepero day" South Korea singles title, literally translated as "chocolate festival". The festival has more than ten years of history in korea.
 Korea singles
 Korea singles
South Korea's Day
&lt,wholesale mac cosmetics; br / > now, on November 11, send Pepero to friends, single men and women take the right to object to vindicate to the, has become the Korean adults and children is common a kind of fashion, so in recent years,tn requin pas cher, &amp,hogan outlet; quot; Pepero day" the almost equal to the popularity of Valentine's Day. South Korean students and junior high school students will receive the number of their own Pepero as their popularity index, parents send their children, students sent to the teacher, the boss is also very common to send subordinates. Of course, the most romantic or single men and women send each other.
 at the same time, Pepero packaging is also becoming more and more diverse,hogan sito ufficiale, many people Pepero packaging into a flower look, plus &quot,hogan outlet;I like you, and I would like to interact?" And the like card, instead of flowers.
pepero's maker, Lotte Company, has also made a lot of profits over the years. Allegedly,bottes ugg pas cher, 11 early each year, South Korea Pepero sales surge, since 1983, its sales increased by an average of 15%, and is one of South Korea's oldest retail foods.
pepero (Bai Bai Lu biscuits), South Korea is a popular chocolate bar. In 1994, South Korea's Busan female students are given the snacks, meaning each other become like chocolate bars as slim. Slowly, friends give this snack popular gradually,hogan outlet.
Related Articles:

How to write the college entr

Carrying o

Summary of the work of the company's legal counsel

The essence of valves stone company's designers clearly understanding valves stone purpose, for theirdigging their own unique ideas and temperament, under the leadership of Mr. literature, will not hesitate to accumulate experience meeting together, and ultimately the formation of the marvel of the industry valves stone style;" after all, is the individualityand cooperation, they have a small, " cohesion; stone company is the customer.
خارج شده است

casrbg1tv

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 144
    • qrs086
Shandong youth than junior high school girls were raped most of the parents refu
« پاسخ #12 : 08 ژوئن 2016، 12:14:47 pm »

reporter survey found that, in the local, the community youth to lure junior high school girls is open secret. In addition to the above two days of girls, there are 3 girls said they had been forced to have sexual relations with these men. Local police said, the suspect confessed to the s..e..x of the female, "from 11 to 15 years old have."
 Frances said,hogan sito ufficiale, Huang Peng then raped her. 12 pm or so, Huang Dewu entered the room, but the hotel Frances running for the door, the yard door locked, Frances failed to escape. Dragged back to the room, Huang Dewu and Lu Daogang were also raped frances. From first to last night, you always cry, and was scratching and kicking each other, but was directly hold".
< p > Frances recalled that the first day night self-study after school that day, her friend, 13-year-old Xiaoting a personal sneaking out of the school. Is not far from the school gate white BMW car people shouting out of the car. Behind the Frances to shout Xiaoting off,hogan roma outlet, but was a man pushing on the car, then the door latch.
 according to the survey, the men have long term vehicle parked in front of the school, through the QQ and other chat tools and girls as friends,nike tn pas cher, through the delivery of mobile phones and other ways to cheat girls after the occurrence of sexual relations.
 "
Shandong youth than junior high school girls were raped most of the parents refused to report | junior high school girls were raped
< p > recently,adidas yeezy pas cher, received a report said, Dongping County of Shandong Province turtledove town middle school a teenager schoolgirls are forced with three drug men who have sexual relations.
< p > 5 after taking drugs, Lu Daogang and more than 40 year old Zheng Rongcai pulling Tsuen Wan to go to another room, drug huangpeng and Frances in the room.
 said the girls were three man raped
 local police said the suspect confessed that he had s..e..x with a number of female students, but are mutually voluntary, has one of the suspects in the name of arson control up". In addition,hogan outlet online, some girls were not retained after the violation of evidence, in the case of increased difficulty.
 July 3rd, the reporter saw the report material in junior high school girls frances. Time of the incident was last December 23rd,tn pas cher, when she was just 14 years old birthday 5 days, on the second day.
 second days, December 24th at noon, Lu Daogang drove the two girls back to school nearby. But the two girls are worried that their parents know that after scolding, so together away from home
 later, the car drove into the Dongping County town silver silver Hyatt Hotel hospital, hotel and down three people. Family members said, local police later confirmed that five people are huangpeng, Lu Daogang, Huang Dewu, Zheng Rongcai and Xiao Pang (not involved in sexual assault).
< p > Frances said pushed her on the train of people called Wang Qiang (real name huangpeng),hogan outlet, often open a red car Honda car parked in front of the school to greet the girls,hogan outlet online, a minor celebrity on students.
< p > yesterday, the reporters came to the incident to the hotel, room a waiter said she was not on duty the night did not know this. But the troll violations of junior high school students in town knows. "
 "famous"
Related Articls:

Shanghai in May this year, the investigation of 150 cases of corruption and bribery case - bribery c

Water dive

Shanghai B

Its interpretation, the so-called practice assessment of undergraduate and pilot college, are similar to the Yellow Sea college in Shandong Province, such institutions in the spring college entrance examination for enrollment. According to his understanding, in the past year, the number of such enrollment, generally more than 1/3 of the expected number of recruits.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 244
    • ijk085
Community building experience materials
« پاسخ #13 : 08 ژوئن 2016، 07:37:42 pm »

one, the construction of rural communities in our region to promote the situation
< p >, commercial town center community, planning covers an area of 500 mu, construction of housing 800 households, Community Cultural Plaza, schools, supermarkets, clinics, nursing homes,yeezy 350 pas cher, refuse transfer stations and other facilities available. The community is completed, can accommodate 800 people in the surrounding villages, rehabilitation of 1000 acres of land replacement. At present, a period of 100 sets of residential housing the main part of the project has been built to the second layer; Shang Qiao Zhen harmonious community, radiation surrounding five villages formed, involving a total population of 11050 people, the total number of 2280 households,hogan outlet online, built-up area covers an area of 294 mu, replacement of 3606 acres of land, plans the construction of five, five years will be built 57 residential building. At present, the first phase of the project has been started construction, can be completed by the end of the year. At the same time, the village of after the completion of the arrival of the community and timely demolition of old houses to the masses, according to every house to 1000 yuan reward, directly against the top community purchase, stimulate the enthusiasm of people admitted to the community; Pei Cheng Zhen San Ding community, planning covers an area of 260 hectares, after the completion of all can absorb the village and the surrounding villages formed more than 1000 households, more than 5000 people stay. Planning and design to the commercial street as the center, to the street on both sides of the development of the overall layout of the overall layout, the formation of residential, business community services as one of the commercial and residential areas. At present, 350 meters long main commercial street on both sides of the facade of the house under construction,hogan outlet, before the end of the year can be completed; Pei urban community center, planning covers an area of 314 acres, for more than ten thousand people to stay, community master plan has been designed and completed is with the land department coordination land planning and design.
 (a) reasonable planning, improve the organization,zapatillas new balance outlet, enhance the construction of rural community power
 two, the effectiveness of the practice
1, improve the organization, strengthen the leadership of rural community construction. In recent years, the district Party committee, the district government will rural community construction into the focus of the work of accounting, as a new rural construction is an important task put on the agenda. In September this year, district Party committee,scarpe hogan outlet, the district government established district Party committee deputy secretary of the leader, deputy mayor in charge of deputy head, organization, propaganda, civil affairs, finance, construction,louboutin prix, land, agriculture and other departments as a member of the rural community construction work leading group. The townships are also in accordance with the district
Community building experience materials
< p > currently, my district is building the rural community pilot village has Jin Zhuang, He Chong, Liu Zhuang, Wangtang, small Zhao 12,sac goyard, is planning the construction of the new rural residential community has four, respectively is business town center (Yan) community community, business town harmonious community (Xiao Yang Community), Pei urban D community, Pei urban center community (Hou Su community).
< p > in recent years, my area rural community construction under the correct leadership of the district Party committee, the district government, adhere to the to the scientific development concept as a guide, in accordance with the goal of building "the quality of the community, a harmonious home", to strengthen the organization and leadership, scientific planning and layout, improve the service functions, guarantee funds,hogan outlet, strict supervision and inspection, effectively promoted the region's rural community construction has made new progress, has been recognized by the city, district leaders and people from all walks of life.
 community building experience materials
Related Articles:

Explore ca

The youth party application

Experimental Kindergarten 2015 school year of the training work

Eager to learn and improve skills. Be responsible for the enterprise, responsible for the consumer. With good professional quality, take the initiative and enthusiasm, patience and thoughtful service concept, harmonious and friendly service attitude, rich professional knowledge, skilled operation skills, to serve every customer, at the same time to consciously abide by the rules and regulations of the company and the position of the discipline required.
خارج شده است

hf0i8cvbdf

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 129
    • jkl782
Wedding man's parents speech
« پاسخ #14 : 12 ژوئن 2016، 02:22:41 pm »

thank you all!
 finally, I would like to thank my relatives, cultivate a daughter so well, we have such a good one daughter. I would like to take this opportunity, I once again blessing the couple a happy life, mutual respect and mutual love, and sincerely wish to participate in my son's wife wedding guests good health and a happy family!
 today is my son XXX, daughter in law XXXX wedding day, friends and relatives in his busy schedule to come to congratulate me on behalf of the family to the arrival of friends, expressed a warm welcome and heartfelt thanks!
 today is a big day for my son, XX and miss XX, and I feel very happy and happy. Happy is that this pair of new people join hands together into their wedding hall, began their new life, we also calculate the completion of a glorious mission. Rong Xin is to have so many friends and folks sent their sincere blessing,golden goose scarpe donna.
< p > once again to today to all relatives and friends of the wedding guests expressed his thanks,spaccio woolrich outlet, wish all the distinguished guests, you friends and family happiness and good luck in everything!
 wedding man's parents speech
< p > 2 is to respect and honor your parents, your marriage, means that your parents are old, they need you often go home to have a look; three is unceasingly enterprising, hard work, to practical action to return society, the parents return, return to the unit.
 thank you, thank you!......
< p > the fate of the - and - nodes as husband and wife, hope you in the next life, make concerted efforts,hogan outlet, advance side by side, honor their elders, unity and struggle. To take care of each other in life, work together to support each other, take responsibility in the family, and strive to create a better life and the future with diligence and wisdom, I wish you happiness!
< p > here, I, on behalf of the parents of the two sides to the couple to express my heartfelt blessing. At the same time, I also borrow this opportunity,golden goose saldi, to the many years to care, support and training leaders in our family,hogan outlet, colleagues and friends expressed heartfelt thanks! Marriage is a major event in life, but also a major event for every parent. In the face of this pair of new people, in the face of so many friends and relatives,golden goose outlet, I send three words to the couple:
Wedding man's parents speech
 as the father of the groom, take this opportunity to
 today is my son and daughter-in-law married, happy day, thank you for coming to celebrate love. First of all, I would like to express my heartfelt thanks to all the guests and friends and family members who attended the wedding!
 distinguished guests, friends and family members,guess soldes, we are good!
 there is a reception area, please forgive me.
 ladies and gentlemen, friends and relatives:
 distinguished guests, friends, and elders: Hello, everyone!
 is a hope that you understand each other, mutual inclusion, pull together in times of trouble on the road of life,golden goose outlet;
Related Articles:

Preparatory meeting of the general meeting of the

Housing pawning contract _0

Kokusai Hotel internship report recommended

County Civil Affairs Bureau of the nursing home reform and expansion work as a "top leaders" to catch, bureau Party committee held a number of meetings seriously study, set up to director XXX, head of the leading group, X homes for the elderly change work for the expansion to the decomposition of the members of the party, responsibility to the people, the contract tasks.
خارج شده است

این صفحه در 0.11 ثانیه 18 نمایش داده شد.