انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خداوندا :
دستانم خالیند و دلم غرق در آمال
یا به قدرت بیکرانت دستانم را توانا گردان
یا دلم ا از آرزوهای دست نیافتنی خالی کن

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: با 4 غذای چربی‌سوز آشنا شوید  (دفعات بازدید: 970 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
با 4 غذای چربی‌سوز آشنا شوید
« : 12 مارس 2011، 07:53:11 pm »

شاید برای شما شنیدن یك واژه رژیم غذایی كاهش وزن معنای خاصی نداشته باشد، چرا كه سختی‌هایی كه این افراد در گرفتن این نوع رژیم‌ها متحمل می‌شوند برایتان غیرقابل تصور است، اما به واقع ماندگاری یك رژیم غذایی ازجمله سخت‌ترین جای موضوع به شمار می‌رود. به همین علت آوردن برخی غذاهای چربی سوز موثر می‌تواند هم در ایجاد تنوع غذایی به افراد كمك كند و هم جای رژیم‌های سرسختانه كاهش وزن را تا حد بسیار زیادی بگیرد.
   فلفل‌های تند چیلی:
دیگر لازم نیست تنها به دید یك چاشنی تند به فلفل چیلی نگاه كنید، بلكه تحقیقات اخیر نشان داده است، كاپسسین نام تركیبی در داخل این ماده غذایی است كه علاوه بر خاصیت آنتی‌اكسیدانی‌اش تاثیر فوق‌العاده‌ای در كاهش حجم چربی در افراد چاق دارد. این تركیب باعث افزایش سوخت و ساز در بدن می‌شود و در حقیقت احساس داغی در فرد روشن شدن موتور سوخت و ساز بدن است كه این‌گونه خود را به نمایش می‌گذارد.

كلم بروكلی:
این روزها در اكثر سالادها ردپایی ار كلم بروكلی به چشم می‌خورد كه نكته مثبتی در سفره‌های ما ایرانی‌ها محسوب می‌شود. كلم بروكلی بهتر است به شكل خام یا بخار پز مصرف شود. این ماده غذایی علاوه بر این‌كه یك فیبر مناسب و حجیم به شمار می‌رود به عنوان یك سركوبگر قدرتمند اشتها هم محسوب می‌شود كه بهتر است قبل از وعده غذایی ناهار و شام حداقل 150 تا 200 گرم آن با آب لیمو میل شود (به شكل سالاد برای یك فرد متوسط الجثه)‌.

گوشت بوقلمون:
بر خلاف تصورات عامه مردم گوشت بوقلمون به عنوان یكی از سالم‌ترین گوشت‌های حال حاضر در بازار ایران محسوب می‌شود كه گوشتی كاملا فاقد چربی است (در حد بسیار جزئی). فقط مراقب باشید در خرید این نوع پرنده موارد لاغر آن را خریداری كنید و ابتدا پوست آن را به طور كامل بكنید و سپس تنها گوشت آن را به فرم كبابی یا آب پز میل كنید. در هفته تا 2 وعده گوشت بوقلمون به اندازه هر بار 150 تا 250 گرم برای یك فرد متوسط الجثه كافی است تا هم حجم پروتئین مورد نیاز فرد را تامین كند و هم خاصیت كاهنده چربی در بدن ایفا كند.

لبنیات:
از لبنیات كم‌چرب هرگز غافل نشوید. در این بین ماست كم چرب و دوغ بدون گاز البته خانگی از بهترین نمونه‌ها به شمار می‌رود. حداقل در روز یك وعده ماست كم چرب معادل 100 گرم ماست را در وعده غذایی خود مخصوصا شام قرار دهید تا هم خوابی راحت و آسوده داشته باشد و هم از خاصیت چربی‌سوزی لبنیات بهره كافی ببرید.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • cde427
Miss you warm
« پاسخ #1 : 17 آوریل 2016، 05:18:08 am »

Miss you warm
      &nbsp,nike air max pas cher;
        you want to quietly, what do you want to know,

do you want to know me, to know that you have no time to look into the distance,
  &nbsp,hogan outlet;   
        your eyes are across my shadow, want to know every night when you go into the sweet dreams,
    &nbsp,hogan outlet online
        I know whether in the dream medium you.............

really want to love you, very quietly to your seat here,

I do not want to know that a person quietly,/> 

&nbsp,scarpe hogan outlet;

& nbsp; & nbsp; & nbsp; it's very..&nbsp,chaussure tn pas cher; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; &amp,hogan outlet online; nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; &amp,chaussure jordan pas cher; nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp,mont blanc porte mine; & nbsp; & nbsp; &Related Articls:

I'm tired

Spring gir

Today, after my grandmother died many years ago, the miss and memory and how is full of my heart. If I could have a little grandmother's blood in my body, it would be a lucky thing to do. Great grandmother and deep eyes, there is always a country woman less some peaceful and noble; her beautiful face even in the last years still has a beautiful profile.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Shanghai Disneyland Disney Raiders to tour the sce
« پاسخ #2 : 02 مه 2016، 04:08:23 pm »

diffuse night view of the night effect diagram
 in Shanghai Disney Park restaurant design can also feel the wind in China, such as "Man Month Xuan", a Chinese restaurant, can accommodate about 600 people dining. In front of the design diffuse Yue Xuan, Doris and her team traveled to most of China, in the travel, they construct diffuse Yue Xuan of design starting point -- China is representative of five kinds of natural scenery. The completion of the construction of the month Xuan has five different dining areas, respectively, mountains, rivers, forests, deserts, the sea as the theme.
< p > for the first time to the original Mickey tribute: "steamboat Mickey fountain" would be debuting in Shanghai Disneyland, which is to Wouter Disney in 1928 creation animation tribute, the animation for the first time introduced Mickey to all over the world. "Steam boat,chaussure tn pas cher, Mickey fountain," the use of more modern than the original version of the animation Mickey shape, and given its >
< p > Shanghai Disneyland by six major theme park, including: "Mickey Avenue", fantasy garden "," Adventure Island ",tn pas cher," the world of tomorrow "," treasure Bay and having a magical fairy tale castle "fantasy world".
< p > visitors entered the Shanghai Disneyland Entrance stuttered into "Mickey Avenue", it will be the global Disney theme park in the first to Mickey and his partners as the theme of the Yingbin Avenue, Minnie Mouse, Donald Duck,golden goose saldi, Daisy, Goofy and Pluto, all partners will be here gathered.
< p > unique entrance Yingbin Avenue: in the global Disneyland will for the first time with Mickey and partners, "Mickey Avenue" home do for Yingbin Avenue.
 on the Chinese wind, in the previous seminar, I was most impressed by the dream of Disney engineers to the details of the persistent. Subtle to a piece of decorative material selection, they will struggle to find the most appropriate local materials,hogan outlet, or is the production process of choice, they will expend setbacks to consider whether or not to find Chinese artist to do so in Chinese art style. The so-called Chinese wind, or communion of the Chinese and western,hogan outlet online, is not a simple shouting slogans or facade Kung Fu, when dream engineer with authentic Shanghainese to greet me, I immediately understand,air jordan pas cher, Disney for Chinese wind deeper understanding.
 secret Shanghai Disney Park six major themes area
 this colorful colorful street is divided into four blocks, visitors can here and favorite Disney friend warm embrace, a group photo. Happy square is the center of the neighborhood; garden square is located in the square before,hogan outlet, adjacent to the "fantasy garden"; "bazaar area is situated on the main street of the periphery of the; the opposite is full of artistic atmosphere of the theatre district. Each block with a unique positive Disney optimistic to meet the eight party visitors.
 Mickey Avenue
 the region's global starting point:
 steam boat Mickey fountain
 Mickey Avenue,nike tn pas cher, joy square effect diagram
Related Articls:

Housing information networkin

Inner Mong

Guangxi ca

You fill in as long as the website registered mobile phone number, send "999" 12306. Later the phone will receive a six digit digital verification code, in 10 minutes will be 6 digit verification code input in mobile phone verification of the page is blank, click on the "verification". According to the prompt step down, the operation is very convenient.
خارج شده است

vsf24bg23

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 123
    • rst028
Middle road to build a super tourist shopping cent
« پاسخ #3 : 27 مه 2016، 10:16:02 pm »

,golden goose mid star.cn2014-12-15A as a
< p > Road shares, said in an announcement today, the board of directors of the company will be examined and adopted the "on authorized to sign the bill of strategic cooperation framework agreement", agreed that the company intends to and triple five WorldwideOrganization,occhiali da sole ray ban, LLC (hereinafter referred to as the group of 35) on company and wholly owned subsidiary of South Highway 6 plots of land development and construction sets shopping, entertainment,zapatillas air max baratas, culture, leisure and integrated world level large scale, multi function of cultural tourism service park strategic cooperation.
 data show that the three five group is a highly diversified development of large multinational companies in the United States and Canada, the major cities have offices. The company's investment areas include shopping centers, tourism projects,nike tn, urban entertainment facilities, amusement parks, hotels.

Middle road shares to build super tourism shopping center, a tourist destination
01:06
 according to the cooperation agreement, the two sides will create a way of life as well as to create a tourist destination. The project will include some of the world's most successful commercial operation mode, in Canada West Edmonton Mall,scarpe hogan olympia, mall of America successful operations on the basis of building a world-class super large scale, multi function of cultural tourism service park.
 share market in the famous venture capital enterprises, road shares (600818, closing price of 25.23 yuan) investment business is really a variety of". Previously, the company involved in medical, manufacturing,adidas yeezy pas cher, mobile Internet and treasure high altitude wind power projects. Now,hogan outlet, the company has a look to the tourism and shopping industry.
 "daily economic news" reporter noted that the three five group in the operation of super tourism shopping center can be described as experienced. Its creation and operation of the "Syed Menton" shopping center in Canada,adidas nmd pas cher, the annual passenger flow of about 22 million people, was the world's largest shopping center. The center sets tourism, entertainment and shopping function as one, with indoor playground, indoor roller coaster in Sanhuan, indoor artificial lake, indoor artificial wave pool, is a not subject to seasonal climate temperature "city".
20 century 90 years, the three five group has invested in the United States shopping center". According to the road shares the announcement, the annual passenger traffic of about 4000 million, is the number one tourist attraction in all parts of the American Midwest, traffic more than the total number of Disneyland, the Grand Canyon and Universal Studios tourists.
Related Articls:

Three quarterly report by the independent director

PetroChina

Wan Hung g

New energy saving and environmental protection industry, the semiconductor lighting industry belongs to the national key support. But at the same time, enterprises in order to compete for market share, competition between various enterprises increasingly intense, in addition to the traditional price war, in the brand, channels and other aspects of competition has gradually staged.
خارج شده است

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
    • bcd204
The death penalty case court to inform the parties provided guarantee for state
« پاسخ #4 : 10 ژوئن 2016، 03:23:02 pm »

The death penalty case court to inform the parties to ensure the state compensation provided | Li Huailiang
 court prosecutors
JINGWAH
 (Editor: SN021)
 2001,scarpe golden goose, Henan Yexian County Bay Licun villager Li Huailiang because of alleged homicide, arrested by public security organs. Since then, the case after three times a trial will, but decision because the facts are unclear, insufficient evidence is superior court for retrial. In 2004, Pingdingshan intermediate people's court under the evidence is insufficient and the controversial situation, in order to avoid the victims and the families of the petition, agreed with the family member as sentenced to death penalty Li huailiang, namely "the death penalty to ensure document. On April 25, Pingdingshan intermediate people's Court on the facts unclear, insufficient evidence, the fact cannot be was established on the grounds,ggdb outlet, decision Li huailiang innocence, was jailed for 12 years of Li huailiang Court released.
 prosecutors decided not to protest
 (original title: prosecutors said the filing will re find the real killer)
 prosecutors also affirmed, according to the existing evidence, can not completely rule out a major crime suspects Li Huailiang, the case and the case has a different nature. But Li huailiang acquitted, also means that 12 years ago the murderer has not been punished, the public security organ shall re filing investigation, make the greatest efforts to apprehend the murderer.
< p > it is understood,nike tn pas cher, since April 25, Pingdingshan intermediate people's court announced its decision, the deceased Kwak families for completely unable to accept the verdict,guess pas cher, for two consecutive days went to Pingdingshan government scrounge statement. For the families of the victims, the Pingdingshan Municipal People's Procuratorate said it would cooperate with the local Party committee,hogan outlet online, the government to do a good job to appease and economic relief work, and to guide the families of the victims in a legitimate and reasonable way to express their aspirations.
 off
 prosecutors did not protest, Li Huailiang's acquittal has come into effect. Yesterday,yeezy boost 350 pas cher, Li Huailiang's lawyer Wang Yongjie told reporters that the court has informed the families of Li Huailiang can be prepared to mention the state compensation, while the court's leadership also went to Li Huailiang's home for a visit. Li Huailiang is a period of time at home and nursed back to health, treatment of disease. His family said he would communicate with lawyers in recent days, after consultation with the amount of state compensation.
< p > according to the voice of the central broadcasting news reports, Henan informed the Pingdingshan "execution guaranteed document in the latest progress and the families of the victims put forward application to protest,zapatillas new balance outlet, prosecutors respect court verdict, have decided not to appeal. Prosecutors believe that the court will not protest,scarpe hogan outlet, implement the "conflict" of the judicial idea.
 Times News (reporter Sun Siya) Henan "capital guarantee book" (newspaper reported) and new progress. Yesterday, Li huailiang Lawyer Wang Yongjie told reporters that prosecutors have not filed a protest, at present Li huailiang the not guilty verdict has been in effect for court has informed Li huailiang can bring the state compensation.
 12 years of the release of the
 said the lawyer has been available for compensation
Related Articls:

Special issue migrant workers

SASAC intends to introduce va

Discipline

All regions, departments and units should draw profound lessons, conscientiously carry out all sectors, particularly in the fire, coal, civil explosive, non coal mines, transportation, dangerous chemicals and other safety inspection, the hazard remediation is not in place to suspend rectification until the closure bans.
خارج شده است

این صفحه در 0.072 ثانیه 20 نمایش داده شد.