انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اگر دیگری را دوست می‌داری، اگر می‌خواهی یاریش کنی، کمک کن تا یگانه شود. نه نباید او را اشباع کنی. تلاش نکن با حضور خود بگونه‌ای او را کامل کنی. دیگری را کمک کن تا یگانه شود. چنان سیراب از وجود خود که نیازی به حضور تو نباشد.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوپرمدلی که در منزل معشوقه اش خودکشی کرد!!  (دفعات بازدید: 1439 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

سوپرمدلی که در منزل معشوقه اش خودکشی کرد!!
.

.
.
مردم بارها از من پرسیدند که چرا این کار را کردم،   چرا به پسرم فکر نکردم و اینکه بعد از من چه زندگی ای خواهد داشت..
.
سال گذشته  دنیای مد بخاطر خودکشی نافرجام یکی از مانکن های مشهور شوکه شد.      نائومی که از معروف ترین مانکن های جهان می‌باشد و اکنون 31سال سن دارد، سال      گذشته خودکشی کرد اما پزشکان او را نجات دادند. او چند روز پیش درمورد این      اقدام خود توضیحاتی داد.[/font]       نائومی گفت که مردم بارها از من پرسیدند که چرا این کار را کردم،      چرا به پسرم فکر نکردم و اینکه بعد از من چه زندگی ای خواهد داشت؛ اما هیچ کسی      نمی تواند متوجه شود که من عاشق پسرم هستم.
     من احساس میکردم وجودم برای او و خودم مثل یک زهر تلخ و مسموم است. تصمیم گرفتم      که از این احساس تلخ رها بشوم. فکر می کردم که پسرم در کنار پدرش و همچنین مادر      من می تواند زندگی بهتری را تجربه کند.
[/font]        [/font]            [/font]        [/font]       9ماه پیش بود که نائومی در منزل دوست و معشوقه سابق خود ، کلود      ماکلله (بازیکن سرشناس فوتبال) در پاریس با خوردن قرص اقدام به خودکشی کرد.
     نائومی پس از خوردن بیش از حد قرص در لحظات آخر زندگی با یکی از دوستانش تماس      میگیرد و او متوجه حالت غیرطبیعی نائومی شده و با اورژانس تماس می گیرد.
[/font]        [/font]            [/font]        [/font]       مامورین او را در حالت اغما پیدا و به بیمارستان منتقل می کنند      و یک هفته در کما به سر می برد.
     نائومی می گوید که کلود به من صدمه زد، من احساس تنهایی می کردم، خیلی تنها،      نمی توانم چگونه توضیح دهم اما واقعا احساس خیلی خیلی بدی بود. حالا که فکرش رو      میکنم میبینم که تصمیم احمقانه ای گرفته بودم.
[/font]
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • lmn538
The old Emperor Yan Fei _303
« پاسخ #1 : 08 آوریل 2016، 02:26:50 am »

Quickly turned out of the bushes. Several Waner, came to the front of a rockery, oilcloth sheepskin picture into rockery a small gap,hogan outlet, and then broken stones blocked. This was done, she would go to the garden, and the other guards and unknown so the maid together, anxiously looking for traces of Shaw... Chapter 87 Chebi is the mistress of the palace of a feudal prince first got message is excuse locker, secretly went to the back garden. To there, Xiao Wang and three his Highnesses Huo Guangyun standing on the edges of the dead bodies, Amare watched the feeling of Shaw's pulse, slowly shook his head,tn homme pas cher, said people had not saved. Huo Guangyun but the ups and downs of temper, previously personally to kill the concubine is he, now people are really dead, the most uncomfortable or he, thinking about Shaw in the bedroom gentle Keren, heart is the subway smells and angered the brother heart: Well,golden goose saldi, how thought to seduce him, Mo is not normally what Xu, save some ambiguous, seducing Shaw to his study to undress? Huo Zunting also know his younger brother love offend others temper, he looked at his face is wrong, coldly said: "speak and act when think twice,scarpe hogan outlet, like to clarify the reason to say!" And then he sat down. Shaw when it ran out of the house, only wearing thin stomachers underwear, almost naked. It is also because of this, you can see the crystal clear. He previously distinct the sword see Huo Guangyun thorn is not deep, or the Shaws were a weak woman is not in a dagger, run such as rabbit quickly. In order to only go to the garden after the son of this moment of effort, she was killed in the end? Also...... The wound is clearly a blur, vigorously stirred the hilt caused festering wound. The hilt behind Shaw, she is not because of shame and decided to commit suicide, then...... There must be someone in the garden in the garden,goyard prix, to Shaw's fatal blow. Think of this, he took a towel from the side where PA Wei duct, wrapped around the hilt, the short edge abstraction. This is the original Beijing dagger, found the Royal father emperor in the earlier study. Don't look at the sword is short, but the blade Hanguang hanging xiaotieruni, really is a beautiful sword, dagger in the study but a pair, so father gives to him and Prince a. Because of the sword is sharp,golden goose outlet, Xiao Wang has been as personal dagger to carry, overwhelmed to the Huainan, little as before, always in the battlefield, the past few days just hang on the wall of his study. Xiao Wang is always sharp eyes,scarpe hogan outlet, pulled out his sword after found the clue, saw that the sword has stirred people wound through faith, blood backflow, accompany is stained with blood, only the hilt inlaid with precious stones of head is clean, there seems to be a people wipe... Or is it the...... Wang Xiao regulate move, hand twist to the head of the hilt,scarpe hogan outlet, he heard "carbazole" a sound, the head should play to open, the hilt turned out to be hollow, but reached out and touched, inside empty, nothing. Swallow does not go past, but stood in the garden gate stopped?Related Articles:

Daughter _454

Star back

If I don't have sorrow for you, do not forgive, don't despair echoed in my mind. Too boring to watch this TV play, forty sets, too long not long. Long span is because more than ten years of life, many generations, grief at separation and joy in union life. Also once in its life, emotion, life will come together as the Romans do, open another life journey.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
the audience can see only one egg
« پاسخ #2 : 13 مه 2016، 02:24:31 am »

,scarpe hogan outlet
 "The Revenge of the league" poster
 in North America, the media predicted "the Avengers" first weekend is expected to reach $160 million. Word of mouth, "the Avengers" rotten tomatoes freshness 93%, IMDB score of 8.8,goyard pas cher, is a box office reputation double harvest. Interestingly, the film in China almost copy the United States yesterday,nike tn pas cher, fifteen major domestic city, accounted for 38% of ratio of row piece. Beijing Huaxing ume Cinema Manager Liu Hui told reporters that "the 3D version, price advantage, is expected to box office over the" mission impossible 4 "6.7 billion yuan." Beijing Wanda cinema responsible person Tang Xiuxia said, because the audience too much, originally a day three Hall to "the Avengers" of the Shijingshan store last night with a department of emergency.

version of the Hulk "  on schedule
< p > is a collection of six superheroes the Avengers naturally is much larger than the previous works of marvel, even tail contiguous eggs also increased one times -- yes! The movie trailer will have two eggs appear! But slightly regret, because this is in mid April the crew temporarily fill shot,hogan outlet online, not included in overseas areas previously pre release versions, so the second egg seems to only the latest release in North America to have the privilege of seeing, and mainland fans also did not have the opportunity to enjoy. Although the domestic audience missed the second egg, but still in full play induction checklist appeared before, see the first team, but also relates to the sequel to the blockbuster eggs, or so the saying goes, the end of the film, we can not hurry to leave the seat.
 the audience can see only one egg
< p > annual superhero blockbuster "the Avengers" on May 5 (from America, May 4) in the United States and China synchronized release,hogan sito ufficiale, according to foreign media reports, North America in the midnight field for $18.7 million, beyond the $18.5 million in 2008 by "the dark knight," to create the results, a super hero film midnight at the box office record,hogan scarpe outlet, ranking midnight cinema is the eighth. And domestic theaters, according to estimation,hogan outlet online, midnight in the domestic field and "mission impossible 4", and first day box office is also expected to 5500 million yuan over the "mission impossible 4".
"The Avengers" at the end of the premiere at the box office over 55 million hidden eggs
< p > "the Avengers" in every superhero has decent performance, the Hulk is set in a body strength, wisdom, humor, selling all kinds of Meng's performance let many fans excited, laughter unceasingly. It is reported that Marvel executives also announced a new Strike while the iron is hot.,scarpe hogan outlet, to create "green giant", is expected in 2015.
 cinema with fanatical fans
Related Articls:

predecesso

Mu Fanlong

Korea Korea film Li Zhongshuo interpretation of romantic love

Yesterday afternoon, reporter several search, and finally in the vicinity of the Pujiang hotel is located in Sichuan Road Zhapu road to see a crew vehicle. Replaced by a "President" of the iconic suit, Takuya Kimura yesterday wearing a white T-shirt and white shirt, looks also a few years younger.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
The man refused to borrow 5000 yuan money with fri
« پاسخ #3 : 05 ژوئن 2016، 02:15:53 pm »

< p > on June 19 in the afternoon,bottes ugg pas cher, the police station in the transfer of the video surveillance video, collect the material evidence, again requiring Ajie to the police station under investigation. 4 pm the same day, Ajay came out from the police station, to the living area, Peng holding the stick was attacked from behind. Ajswee again to the public security organs. According to Peng after appearing in court to explain, because see Ajie is also called to the public security organs, afraid he come to revenge himself, so I decided to start first for and found a stick in Ajie home on the way of the attack.
The man refused to borrow 5000 yuan of money and longtime friend | _ Sina News Former friends become enemies with each other..
< br / > the Shiyan, July 10 (Xinhua) (Xiao Hui Zhu Liu Road West) Shiyan man Peng (a pseudonym,hogan sito ufficiale, 37 years old) and Ajay (a pseudonym, 46 years old) this is a friend for many years, but because money into beasts of burden, find Ajie to society youth Peng beat, O great with a brick Adger implementation revenge. On July 9, Shiyan City Dongyue Public Security Bureau Southern District police station settles the case, both for the their illegal activities to pay a heavy price.
< p > June 17 at noon,ray ban aviator outlet, O great texting to Adger, let him lend themselves to 5000 yuan in cash, Ajay to hand tight on the grounds to reject the request of Peng. In the afternoon,tn requin pas cher, when suddenly received his girlfriend's phone, the phone furious girlfriend accused Ajay playing with emotions. Afterwards, Ajie learned Peng in the afternoon went to his girlfriend,scarpe hogan outlet, doubt is a Peng to borrow money, in the ears of his girlfriend said his ill, hence produced the idea of revenge Peng. 17 much at 8 o'clock in the evening, Ajie telephone solicitation social youth Xiaotao (a pseudonym, 23 years old), fat (at large), et al,louboutin prix, in city a mahjong Museum find ah Peng, abuse of Peng, the trio of Peng kicks. Mahjong people see the masses to discourage invalid, then call the police. Is at the police had just arrived at the door of the mahjong, always passive beaten,tn requin pas cher, no strike back of Peng suddenly picked up a a brick to Ajay's head to shoot, then will Ajie first broke, the police then Ajay send hospital for treatment, the other involved personnel back to the inquiry.
 now,hogan outlet, A Jie because of the two assault, A Peng and Xiaotao because the gang assault was the public security organs in administrative detention.
Related Articls:

The Ming Dynasty literaryinquisition small officer

There will be bread gluttonous dream of ego and su

Owen to ac

In fact, innovation is not limited to science and technology, finance, politics and innovation. China's decades of development model, but also the results of our innovation, we are "feeling the stones across the river" created. In addition to accept innovation mentality, whether we should also have the courage to dare to try.
خارج شده است

این صفحه در 0.071 ثانیه 20 نمایش داده شد.