انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اعلام بیداری روح :

1)- یک کاری که تمایل به انجام آن داریم ، انجامش دهیم و نگذاریم که خود بخود انجام شود.
2)- به زندگی لبخند بزنیم.
3)- احساس تماس با دیگران و طبیعت.
4)- قدر و ارزش تمام لحظات زندگی را بدانیم.
5)- آسوده خاطر اندیشیدن بدون وحشت از تجربیات گذشته
6)- لذت بردن از تمام لحظه های زندگی.
7)- توان و قدرت غصه نخوردن را داشته باشیم.
8)- طاقت شکست را داشته باشیم.
9)- بیطرفانه درباره دیگران تعبیرو تفسیر کنیم.
10)- بیطرفانه درباره دیگران قضاوت کنیم .
11)- بیطرفانه در مورد خودمان قضاوت کنیم.
12)- قدرتمان را عزم جزم کنیم تا دیگران را دوست بداریم ، بدون اینکه از آنان چشمداشتی داشته باشیم.
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: خدا اینجاست..  (دفعات بازدید: 5937 بار)

janan

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
  • عشق يعني گم شدن در لحظه‌ها
پاسخ : خدا اینجاست..
« پاسخ #15 : 17 آوریل 2014، 12:42:37 am »

تو خانواده خود را انتخاب نمی کنی
آنها هدیه خداوند هستند به تو و تو هدیه خداوندی برای آنها

دوست داشتن یک نفر، یعنی دیدن او به همان صورتی که خدا خواسته است

دوست داشتن یک نفر یعنی نگاه کردن به چهره خداوند
هنگام جدایی فرا رسیده است. هر کس به راه خود می رود
من می میرم و شما زنده می مانید. تنها خدا می داند کدام بهتر است

چنان زندگی کن که کسانی که تو را می شناسند، اما خدا را نمی شناسند
به واسطه آشنایی با تو، با خدا آشنا شوند

خدا همیشه طرفدار تیمی است که بهترین مربی را داشته باشد

کسی که در جستجوی دانش خانه را ترک کند، در راه خدا قدم گذاشته است

نوزاد مشیت خداست بر ادامه زندگی

هیچ کس بیشتر از کسی که منکر وجود خداست، دائما از خدا حرف نمی زند

شما قلب تان را پاک نمی کنید که به سوی خدا بروید
شما به سوی خدا می روید که قلب تان پاک شود

خدا آن چیزی نیست که تصور می کنید، یا فکر می کنید که می فهمید
اگر می فهمید در اشتباهید

به خاطر خدا با کسانی که بر علیه تو هستند بجنگ
اما تو اول به آنها حمله نکن، خداوند مهاجمین را دوست ندارد

دعا گفتگو با خداست
یاد گرفته ام از خدا تشکر کنم که دعاهایم را با " نه " و " حالا نه " پاسخ می دهد

تنها هدف از این زندگی انسانی، شناختن خداست
خدایا به من متانت عطا فرما تا آنچه را نمی توانم تغییر دهم، بپذیرم
شهامت عطا فرما تا آنچه را می توانم، تغییر دهم
و عقل عطا کن تا تفاوت میان آن دو را تشخیص دهم

اري  باید به خداوند عشق بورزیم و عشق خدائیومون را تقویت کنیم

تا  عشق او را درک کنیم و آرامش روحمان را در یابیم
خارج شده است
جائي كه عشق هست ، خدا هست ....   هنگامی که عشق دامن می گسترد،کلام خاموش می شود

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
« پاسخ #16 : 08 مه 2014، 11:20:51 pm »

سكوت ميكنم تا خدا سخن گويد ...

رها ميكنم تا خدا هدايت كند ....

دست برميدارم ، تا خدا دست به كار شود ...

به او مي سپارم ، تا آرام شوم .... :love:

خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #17 : 08 ژوئیه 2014، 10:29:11 pm »

خدايا ....تنها ياد  و احساس حضور تو است كه ترسهاي منو  كمتر  و  آرامشم را بيشترميكنه....  :love:ا
« آخرين ويرايش: 08 ژوئیه 2014، 10:32:24 pm توسط sedighe »
خارج شده است

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #18 : 25 اوت 2014، 04:45:58 pm »

يادم باشد كه خدا با من است ...حضورش را احساس كنم .... :love:
« آخرين ويرايش: 25 اوت 2014، 05:59:14 pm توسط sedighe »
خارج شده است

davood.m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 76
  • شادی نمادی از زیستن آگاهانه است
« پاسخ #19 : 16 سپتامبر 2014، 03:26:56 am »

-

من و خداوند هر روز صبح فراموش می کنیم ;
او خطاهای مرا و من مهربانی او را
-

-
خارج شده است
پیمانی را که در طوفان با خدایت بستی ، در آرامش فراموشش مکن

shadi92

• بازوی CODA
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 376
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
« پاسخ #20 : 26 نوامبر 2014، 11:44:43 am »

من خدا را دارم

کوله بارم بر دوش

سفری می باید

سفری بی همراه

گم شدن تا ته تنهایی محض

سازکم با من گفت:هرکجا لرزیدی

از سفر ترسیدی

تو بگو از ته دل من خدا را دارم....
خارج شده است
خدایا ، مرا تلاوت کن

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #21 : 22 آوریل 2015، 09:19:16 am »

مطمئن باش که خداوند تو را عاشقانه دوست دارد ...

چون در هر بهار برایت گل می فرستد ، و هر روز صبح آفتاب را به تو هدیه میکند ...

به یاد داشته باش که پروردگار عالم با اینکه میتواند در هرجایی از دنیا باشد ..قلب تو را انتخاب کرده ...

و تنها اوست که هر وقت بخواهی چیزی بگویی گوش میکند .  :pray:
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Busy fall, Xu a bright as ever
« پاسخ #22 : 30 آوریل 2016، 06:06:52 pm »

,air max pas cher
      spread, years of books. Want to apply a gorgeous color, only to discover that lived a quiet life of enron. Also doubts such easy is too unusual. Just when facing the fast waves, still choose to ignore, is suddenly surprised to feel dependent on such an unusual, perhaps accustomed to placing the appropriateness of the heart, can not stand a little emotion and chilly. In the light of what really taste. With the side of the white paper, just want to paint a piece of cloud water with simple quiet mind, several flower ning. In this connection,golden goose outlet, regardless of early spring scenery, only a beginning of the heart every day of shallow carving.
      morning, push the window, the sun big diffuse over, beautiful heart full. Wind swept, the gentle will be a leaf son send and palm of the hand, clear lines also engraved with the had some amorous feelings,scarpe hogan outlet, just a winter dance. They feather fly the. Time is so quietly hidden in the ticking of a fleeting, no aftertaste, infiltrating the season after season in the fall. But, in the dawn of hope and longing will always smile to the sound. Some thoughts have already taken root, the verdant emotion, verdant already into trees and lush, and gazing at the office, resplendent in bloom,scarpe hogan outlet, sweet warm bright and beautiful.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; season sitting the window,tn requin pas cher, grabbing a pregnant warmth into the heart, Ren waterside aloes mind warm tip of the cold. Time remains the same, only mottled light and shade under the trees whirling, a gold maple red fall into the bottom of my heart, the circle of ripples is moonlight silently furl the contained sweet thoughts. See the stars, deep breath, read memory until no place to store, as a sweet Yang in the eyes. Look, happiness is like a branch a flower, if you know, that is my eternal joy.
      the time, with a season in xinxiang. The nature of dream, always in the flowers scattered, dense inner calm and soft yan. Once, the misty Lake smiled, a lonely sorrow if fog fly across. Of course, which is not always expect a meaningful moment. Maybe a lot of time is only the beginning of the story, the story of the beginning,hogan outlet, the left is a dream, the right into a shortage, only the process of floating light of the chrysanthemum, but still no regret that a meeting.
      love,hogan outlet online, along the memories of fragrance, quietly enjoy.
      love, on the afternoon of leisure time, reading tea, listening to the wind, lazy and comfortable. Some worry, across Mouguang waterfront, shake a Acacia thin, sweet heart throb, shallow dream. The capture of a ray of sunshine in the fingertips dance, the warm atmosphere of the wonderful moment and soft, happy mood. This is slightly gazing thin cool season,louboutin pas cher soldes, the breath of winter is more and more near. Just on the other side of the time, the flowers of the tree is still shining, brilliantly blooming, perhaps all this beautiful scene is in order to wait for a prosperous snow drift, spirited away, meet a snow reunion with you.
Related Articles:

To marry for love is better than to marry for mone

A girl's e

The first time I met Yoko is what the occasion, the boy has forgotten. Is probably in a speech a professor, occasionally and Yoko's eyes met immediately like suddenly heard like early morning walks clockwise, days to clear the joy with "tick" sound, as if to infiltrated into the blood as. Who would dream, which is visible only in a dream to the girl.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Love unfulfilled
« پاسخ #23 : 19 مه 2016، 12:32:46 am »

Love unfulfilled< br / > the sun is still hot barbecue this earth, I suddenly feel very cold, body only a point temperature, gradually from the body to pull away, cold to the extreme tears seem to be frozen, always setting in the eyes and not flow down. Earthly why there are so many sad, congeals the tears eyes,tn requin pas cher, who are you my deep love, the love the oath is not enough time to cash, but with tears floating away... Love always only with eyes closed, feeling, once opened his eyes, saw just the other side of a rising fireworks, not touch nor eternal... Once the ten interlocking transfer a warm hand, now has become a cold, you vile language mercilessly attack me. Maybe you just want to take you once gave my temperature away, you may be angry, and I was heartache... A burst of heartache feel yourself suffocating, close your eyes,hogan outlet, unable to fall asleep or awake,hogan sito ufficiale, shuttle back and forth the soul in the flesh,hogan outlet, to break through the shackles of the pain, but always powerless, in addition to endure, I seem to have no choice? Once said never separation, but turned not to meet, love hate rush,hogan sito ufficiale, rush,sac goyard pas cher, where is home? Love seems to be too extravagant, I did not know how to forget...... Cannot call to...... And feel joy and pain of parting reunion. Once countless times ask yourself, why can't the perfect woman, let people love you more love you, understand you more understand you, but no matter how hard I try, I always was a little woman, woman's laughter, anger, sorrow and happiness and self willed, I love for you may have distorted the, perhaps unknowingly hurts you, but this is really not my original intention, feel oneself still has a kind nature, never wanted to have hurt anyone, and would rather own tears don't want others sad. The crowd can I ratio who all strong, crowds receded but I than those who are lonely, thought you understand me, so it can be forgive me, perhaps love is gone, inclusive also with fade away, perhaps is I too far, in the world you love wanton indulgence. I think this love and that you won't need it anymore., snowy day spend how love can stand forever? We are all tired, tired heart, love,hogan outlet online, wake up, heart broken, a sound to treasure, of drops of tears, from high mountain water far Ren Junhang...... I stood staring at the time, once the laughter, anger, sorrow and happiness, joys and sorrows like running water in a hurry in my mind. Now the time are not old...... Love has been broken,nike tn requin soldes, the dream fly how this is empty...... Empty...... Empty...... Always in the eyes of the tears in the eyes and finally gently slide...... Like my words and my 22Related Articles:

Love when

Fairy Tale

Hometown _

I is a like the trouble to write on the paper, will happily put in the side, home in the countryside, corn is the harvest season, watching all this let me think of the past, although now living conditions are good, but I yearn for the previous life, even for picking corn corn is also a fun, what kind of agrestic breath now how also can not find.
خارج شده است

hf0i8cvbdf

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 129
    • jkl782
Company training management approach _1
« پاسخ #24 : 06 ژوئن 2016، 05:14:49 pm »

Measures for the management of company training
 company training management approach
1.0 in order to strengthen the management of staff training, improve the overall quality of the company staff, combined with the structure of the staff of our staff and the operating characteristics of the development of the management approach. 2 the scope of application of this approach is applicable to all employees of the company. 3.0 responsibility 3.1 general affairs department is training for the staff of the centralized management of department, responsible for the preparation and organization of the employee training plan implementation. 3.2 relevant departments (units) to provide staff training needs plan, and do support with the work. 3.3 who participated in the training, the completion of the training to the general affairs department for training summary registration procedures. 4.1.1 training 4.0 content 4.1 training purposes, objects, types, forms and methods in order to continuously improve the ability and quality of the staff, meet the company and personal development, meet the needs of market competition, improve work efficiency, establish a good corporate image, we must plan to organize staff to carry out various training. 4.1.2 training object where the company signed a labor contract with employees, regardless of newly hired employees or employees are trained object. 4.1.3 training kinds including pre job training,tn requin pas cher, in-service training and professional training a, pre job training: for new employees and reassign employees to pre job training, to master the necessary knowledge and skills to jobs,adidas yeezy pas cher. B, on-the-job training: according to the company's expansion of the scale, technical and environmental changes, the training of employees at all levels of knowledge and skills update. C, professional training: the company's existing professional and technical personnel and senior management to improve the training of professional and technical and management skills. 4.1.4 training in the form of full-time, part-time and full-time amateur training. 4.1.5 training method mainly includes the following methods: a company's own organization, hire outside experts, scholars, and company internal professional technical management personnel knowledge organizing seminars; B,hogan outlet, employees using spare time to participate in professional or academic education; C, the company according to business development needs,nike tn pas cher, there are plans to send their staff to participate in all kinds of professional skills training class; D, with institutions of higher learning and scientific research institutes jointly running a school in the form of, holding a variety of training classes or postgraduate courses; E, plan selection backbone of the business or management of cadres abroad to visit, study, study, training. 4.2 training organization and management 4.2,nike tn femme pas cher.1 training plan and the implementation of a,air max 95 soldes, the annual training plan in general by the departments at the end of last year, by the human resources department unified preparation, reported the company management team for examination and approval. B, each department shall be responsible for the implementation of the training work of the Department in accordance with the arrangements and requirements of the company training plan. 4.2.2 new staff pre service training new recruits the production staff must generally be after examination and training of qualified to arrange posts,nike tn pas cher, failed to implement a one-time elimination. For the dismissal process. Training period as required, generally for 240 - 56 hours. 4.2.3 part-time staff training a, the company to encourage the support of staff to participate in the use of spare time to participate in the study and training, &gt,pandora jewelry outlet;
Related Articles:

Thanksgiving Day a letter pla

College entrance examination

College en

This "one law one example" fully embodies the principle of people oriented and convenient, and has a close relationship with each of the pedestrians, drivers and families. It brought to the Chinese people respect for human life, respect for law-abiding citizens and the abuse of power of traffic law enforcement officials.
خارج شده است

این صفحه در 0.101 ثانیه 20 نمایش داده شد.