انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اندکی دوست بدار ، اما طولانی
زیرا ارزش آن به مقدارش نیست ، به استمرار آن است .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: ورود يكصدمين كاربر را به تالار بهبودي تبريك مي گم  (دفعات بازدید: 3370 بار)

فرید

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 603
  • زندگي سعادتمند تنها در عشق حقيقي خلاصه مي شود

سلام.يه حس خوبي در درونم شكل گرفت وقتي يكصدمين كاربر تالار دوست عزيزمون farhad-farhad را در جمع خودمون ديدم، ضمن خوش آمد گوئي به اين دوست تازه وارد اميدوارم روزي شاهد عضويت هزارمين عضو اين تالار باشيم، تا شايد ماهم جزئي باشم از كليت بزرگي كه سعي در توسعه شعاع روحاني بهبودي در جهان دارند.
.
يا حق
خارج شده است
موفقيت نيز ناشي از آغازگري و ابتكار، پشتكار و بيان روشن عشق و محبت ژرف قلبي است.((آنتوني رابينز)) .

malihe

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 434
  • سکوت من ،فریاد بلند دوست داشتن توست...

وای چقدر خوب.... :love:

منم حس خیلی خوبی بم دست داد ...منم به دوستمون farhad-farhad  خوشامد میگم..... :rose:
 O:-)

خارج شده است
لذت دوستی با پابرهنگان در این است که مطمئنی ریگی به کفش ندارند.....

farhad-farhad

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 60
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

از خوشامد گویی گرمتون خیلی ممنونم وسپاسگزار شما وخداوند
خارج شده است
...انسانم ارزوست

pari

• کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 728

ایشالله صد ساله بشین.
صد سال به این سالها :D
خوش اومدید..
به امید ورود هزارمین کار بر به تالار.. هوورا...:bravo:
« آخرين ويرايش: 10 ژانویه 2011، 02:12:15 pm توسط pari »
خارج شده است
تنها شیطانهایی که در جهان وجود دارند،آنهایی هستند که در قلب های ما به جست و خیز مشغولند.در آنجاست که باید بجنگیم.
"مهاتما گاندی"

faranak_so

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 372
  • برای آغازی دوباره هرگز دیر نیست...!

دوست عزيز خيلي خوش اومدي و خوشحالم كه اين تالار رو براي همدري انتخاب كردي :bravo: :bravo: :bravo:
 اميدوارم بهترين استفاده رو از تجربيات همديگه ببريم O:-)
خارج شده است
یادمان باشد....هیچکس دلیل خوشبختی ما نیست مگر خود ما.....

2محمد

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 5

واقعا خوشحالم
من چندمین نفر بودم میشه برام بفرستین
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Be a woman who will live forever
« پاسخ #6 : 28 آوریل 2016، 02:54:22 pm »

woman,hogan outlet, a woman's life is really not easy! So women must know how to control their emotions, to cultivate a good character,scarpe hogan outlet, improve their own self-cultivation. Because a good mood will make people refreshed, leisurely calm life. Spirits will make people irritable, subject to changing moods,hogan olympia outlet, heavy-hearted. Good mood make people live sweet, live as beautiful as an angel. Depressed mood, depression and let people live intense darkness without light make people cry, make people sad, but also affects the health of serious.
"
 as a woman must know how to protect themselves. So no matter what happened must try to take it in stride,hogan outlet, Chongrubujing, see pretrial blossom; fate of intention,hogan outlet, hope heaven Yunjuanyunshu. Must have determined, optimistic,goyard pas cher, cheerful and optimistic personality and maintain "indifferent to fame and wealth, quiet Zhi Yuan" the ordinary mind and be a forever fresh woman!
; delicate fresh " is a woman's attitude towards life, it is a continuous and delicate emotional experience process. Woman to know dress up oneself,hogan outlet, cherish oneself, more should be internally and externally, for conservation and wise revealed in between gestures,hogan outlet online, from the inside to the outside to exudes a quiet elegant feminine charm.
Related Articles:

How strong

I miss _7

I want to cry in front of you

There are many kinds of edge, to be able to know who is a cherished and memorable edge. But love more is crowds in the pass, sometimes, rub shoulders in a hurry; sometimes, affectionate leisurely to you came. Under the eaves of it rains and shelter pedestrians, the faint light of the street waiting for the same road vehicles yeguiren. They are also a chance. Even under two birds, to meet in the air, but also because of the margin.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
Government subsidies window dressing LED chip manu
« پاسخ #7 : 20 مه 2016، 07:34:52 pm »

,stylo mont blanc pas cher
 high subsidies directly push up the performance of the first half of the domestic LED chip performance.
The government subsidies "whitewash" LED chip manufacturers performance
< p > high industry and Trade Industry Research Institute Zhang Xiaofei,scarpe hogan outlet, said the amount of Yangzhou municipal government subsidy for MOCVD each MOCVD 800 million yuan to 1200 million yuan, if calculated in accordance with government subsidies equipment procurement contract amount of 50% of the standard, dry according to the photoelectric half get >
 performance soared
 "Yangzhou raised the project of 16 sets of MOCVD equipment will arrive in Yangzhou in July 2011 31 days all the subsidiary factory, the company expects full subsidy from the government in the second half." Changelight reported last year at the end of 9, Yangzhou changelight company signed 16 MOCVD and German AIXTRON AG company's procurement contract, the total contract amount of 201 million yuan.
 Sun Yanbiao
7 in mid July, Sanan optoelectronics and BDO respectively announcement says,scarpe hogan outlet, this year first half net profit of the company will than last year increase over the same period of 120% and more than 380%. The BDO this year first half net profit is expected to 9841 million yuan ~1.09 billion yuan in the, and Optoelectronics in the first half of this year net profit may be more than 4.45 billion yuan.
 behind the results of the digital crazy growth, there is a considerable part of the local government to encourage LED chip manufacturers to invest in the local plant, buy MOCVD equipment (LED epitaxial wafer production equipment) of the huge subsidies. Based on this,hogan sito ufficiale, Sanan Optoelectronics in its performance forecast also have to point out that the non often increase the amount of the items,hogan outlet online, is one of the main reasons for the company's first half net profit year-on-year growth.
The amount of government subsidies is still around
 net loss in the first quarter
 "First Financial Daily" according to de Ho Runda this year all subsidies announcement statistics, the amount of government subsidies this year,adidas yeezy pas cher, de Ho Runda has reached 461 million yuan. However, compared to the Sanan Optoelectronics (600703.SH), de haorun amounts to 461 million yuan subsidies was just pediatrician, as of yesterday, Sanan optoelectronics this year have been get government subsidies as high as 13.45 billion yuan.
 subsidies, Elec-Tech
< p > yesterday, BDO (002005.SZ) announcement, the company subsidiaries Bengbu BDO optoelectronics company on August 4 and 5 JCP received in Bengbu City, Anhui Province, local governments to give 7580 million yuan subsidies. This is local government based on company investment projects in Bengbu local led optoelectronics industry,hogan outlet online, specifically for subsidies for the project construction spending.
< p >, by contrast, dry according to photovoltaic (300102.SZ) in late July announced the 2011 first half earnings pales in comparison,scarpe hogan outlet, because the government subsidies are not in place. The first half of the income 182 million changelight yuan, an increase of only 40.27%, net profit of 87 million 870 thousand yuan, an increase of only 45.68%.
 domestic LED chip manufacturers this year was to continue rising.
Related Articles:

A number of companies notice

Three favorable factors awesome ABC limited ban th

Alexander Walter fist drug is

China Eastern Airlines Corporation Service Director Dong Bo said, the China Eastern Airlines flight attendants recruitment has the characteristics of "low". "Polyhedral although recruiting examiners to increase the workload of several times, but around the recruitment of the crew after training, will try to distribution according to apanage posts, which will greatly reduce the staff of liquidity.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Teaching expert speech
« پاسخ #8 : 06 ژوئن 2016، 08:19:18 am »

Teaching expert speech
,scarpe hogan outlet
 suddenly, such as spring night, thousands of pear trees.
< p > Yes, multimedia technology in the teaching of the reasonable use, stimulate the students' interest in learning,scarpe hogan outlet, active classroom atmosphere, broaden their horizons,hogan outlet, to cultivate the teachers' and students' sentiment, so that students can be more intuitive, three-dimensional in and into teaching, leading them into the knowledge of the hall, to fully experience the charm of the origin of the Chinese culture flow long profound connotation and profound!
 with the rapid development of information technology, multimedia technology has begun to "fly into the common people's home", and gradually into our campus, has become a beautiful landscape in our campus.
 teaching expert speech
 let the multimedia this advanced teaching means into our colorful classroom, into the student multi-dimensional study, into our boiling life. Let every heart feel nurtured the joy, let each a young life with perseverance and noble, we sincerely look forward to, go out of the classroom children not in thin and poor, in the impetuous and empty, always watch for the lifetime of the pure,nike tn pas cher, beautiful and kind!
< p > undisputably, multimedia technology is a new platform resources and teaching means, when it is applied to our daily teaching, will make our teaching and learning with might doubled, teaching and learning,nike tn requin soldes, complement each other.
< p > in teaching activities, students are always the subject of learning, the teacher is the student learning in the process of cooperation partners, is teaching the organizer and leader, and multimedia technology is teachers to build between teaching and learning in an effective platform and the carrier. In any case, the rational use of multimedia to organize teaching activities, the purpose is to more actively promote and promote the student's autonomy, cooperation and exploration of the spirit of learning. If we ignore this premise,golden goose sneakers, our teaching is such as passive water without a source, a tree without roots,hogan outlet, surface of the prosperous and full of fun, but difficult to conceal its essence of teaching empty and fragile.
< p > in the modern education "people-oriented" concept of teaching, multimedia technology more and more often applied to our teaching activities, for students and teachers to open the door of soul leads to the world window, through the door window of bright, together we listen to flowers; a appreciation chunhuaqiuyue; with the feelings of the sun warm; together taste of autumn tenderness. Our classroom has become more vivid,cheap pandora jewelry, real and vivid.
Related Articles:

Experience of three kinds of consciousness of prison supervision and safety work

If you giv

Simple house lease contract _4

There is love in the heart, to drive away the cold winter. Changan II in the new campus built using is shines in the sunshine of 100 million Changan heart, is drenched in the second heart a wisp of sunlight, reflects the affection of the party and the government for the people of Changan, love of the second one. Here, let me on behalf of the Changan District Education Bureau, to the Changan II all teachers and students to express warm congratulations! To express my heartfelt thanks to the district government!
خارج شده است

این صفحه در 0.071 ثانیه 18 نمایش داده شد.