انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

جاي يك چيز را در زندگيت عوض كن تا زندگيت زيبا شود! بجاي ترس از خدا، عشق را جايگزين كن!

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: نامه ای به دخترم  (دفعات بازدید: 6282 بار)

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop773
Tomb-sweeping Day grave 400
« پاسخ #15 : 11 مه 2016، 08:44:32 am »

Tomb-sweeping Day grave 400
 composition 400 word one:
< br / > "Qingming rain have" this sentence is wonderful nature confirms, xixilili of light rain yesterday, my heart like a rock as heavy, because to master and old milk the grave, in the past, I do not know the true meaning of the festival until today Saowan tomb. I didn't know the real meaning of the Ching Ming Festival!
< br / &gt,hogan outlet online; at seven in the morning, we are ready to master and old milk the grave, grave for me but a fresh thing, we take tools,scarpe hogan outlet, set out.
&lt,hogan outlet online; br / > walking in the winding mountain road, I already can't wait, after about an hour, we came to the master and old milk of the grave, I haven't been here for a year, the grave covered with wild grass,jordan pas cher, we do the division, began to busy, everything is ready, we began to burn paper money, with the smoke curl upwards, I seem to see the shadow of their, they told me: learn to cherish life.
< br / > Yes, life is short, every day to live happily, to constantly go beyond the self, beyond the self, the dream will come true in the end; beyond the self, the dream of power, beyond the self, to create a beautiful life,sac goyard pas cher! I think that life is in the constant beyond the self, beyond the dream! In the mountains, panoramic view of the city house, the mountains full of golden light of rape, deep breathing one mouthful,scarpe hogan uomo, quiet light fragrance, fresh air, the flowers with irresistible power interpretation of the meaning of life!
&lt,nike tn pas cher; br / > the annual Qingming Festival has come, cross line started her passing relatives burn paper money. However, I think we should change a way to pay homage to our lost loved ones, with flowers instead of paper money, incense instead of firecrackers. The reason I say this is because the burning of things will produce carbon dioxide, which is invisible in the environment and cause a damage. My house this year's ritual activities carried out a reform".
 together with our bed early in the morning my mom flowers to pay homage to my beloved grandfather. Along the way, I saw many like my dad like living in a foreign land to work uncles and aunts, to pay homage to their loved ones. After a period of trek, we finally came to the grandfather's grave. Looking at Grandpa's grave, I was reminded of the live with the grandfather of a picture, my eyes slowly moist, tears welling in his eyes, I choked back not to let it flow down. I would like to grandpa also do not want me to shed tears, you do not want me to lose my tears. After lunch, we went back home from. The way I see many pedestrians are anxious, like a hit by frost of eggplant, sad memories. I think this is the Tang Dynasty poet Du Mu that "Qingming, pedestrian road,hogan outlet." To express the meaning of it.
Related Articles:

My discove

My autobio

Tianjin Goubuli steamed bun

In addition, in person, Confucius and the Confucianists pay attention to practical action, with particular emphasis on people should practice what they preach, and don't talk fingse, in the heart not a. This pragmatic attitude and the spirit of the simple long-term impact on the Chinese people, to become the essence of traditional Chinese culture, the content of the culture.
خارج شده است

sh5hbzz5l

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 97
    • abc523
The outbreak or invasion of the Bund Huangpu River
« پاسخ #16 : 27 مه 2016، 10:46:22 pm »

according to the city water environment development Co., Ltd. statistics,air max femme pas cher, the current daily amount of four hundred or five hundred tons of fish,chaussure tn pas cher, is the day last year,hogan outlet, the highest amount of salvage. Nearly 20 days has been more than 3000 tons of salvage,adidas nmd runner pas cher, is two or three times the amount of the same period last year.
< p > this person in charge said this Luping outbreak especially fierce, mainly early in Jiangsu and Zhejiang area is dry and little rain, rivers, farmland rich nutrition material more and more concentrated,ray ban outlet, making a lot of Azolla growth and reproduction. The Dragon Boat Festival, Meiyu will gather in rivers, farmland in the duckweed quickly rushed into the river,adidas yeezy pas cher, and the influx of the upper reaches of the Huangpu river. In the hot and humid climate is conducive to Azolla continue to breed.
The outbreak or invasion of the Bund Huangpu River duckweed
< p > at present,yeezy boost 350 pas cher, city water environment development Co., Ltd. has invested during the Expo interception facilities used in the whole, 10 interception storage area also has five enabled, hope to Luping intercept in the upstream, but still does not rule out the escape Luping downstream, intrusion of the Bund. The city water department and other departments are launching the county power cut off salvage duckweed. Wu Jiejin
 morning news "Green Goblin" strikes again! Recently in the middle and lower reaches of the Yangtze River sharp drought, the rainy season had stranded in the farmland,asics brasil, rivers, a lot of Azolla quickly rushed into the river, lead to Huangpu River upstream Luping recently started large-scale outbreak.
Related Articls:

bank share

Dimensiona

Ma Yun in

Buffett shareholders' meeting is to teach you how to make money, the general meeting of the shareholders of the Alibaba to share with you how to do business, how to deal with difficulties in the process of doing business. We hope that the general meeting of the shareholders of the Alibaba to make the world a small business from the sharing, the experience.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
Xi Jinping recalled during the Cultural Revolution hunger experience eating raw
« پاسخ #17 : 10 ژوئن 2016، 01:26:00 am »

in this speech, Xi Jinping recalled his experience of hungry belly, and talked about his views on the issue of genetically modified.
 [during the Cultural Revolution had eaten raw pork]
 he said that even if we can buy the grain in the international market, it's not enough for us to eat half a year. So our standing point, the focus is,hogan outlet online, never buy a meal eat,hogan sito ufficiale, beg for food, a bowl of rice must filled mainly with our own production of food.
 when it comes to food security issues, Xi Jinping talked about his eating, hungry experience.
< p > Xi Jinping said. Overall, our food safety foundation is not solid, food security situation is still grim,sac goyard pas cher, when are not easily food pass. In the food problem can not be lucky, can not toss, once out of the big problem, how many years will be passive, then who can not save us. Our jobs must be firmly in their hands, food security initiative must firmly grasp in their own hands.
 Xi Jinping also talk &gt,sac goyard saint louis;
 he said, I emphasize two points: first, to ensure safety, the two is to independent innovation. That is, in the study to be bold, in the promotion to be careful. Transgenic crops industrialization, commercialization, in strict accordance with the development of national technical standards and regulations, steady steady rolling, to ensure no mishap, relates to the factor of safety to consider. To be bold and innovative research, the commanding heights of the occupation of genetically modified technology, can not be the market for foreign companies to make genetically modified."
< p > he said, we this generation person has more or less do not have enough to eat, hungry memory, three years of natural disasters, I in the school campus,scarpe hogan outlet, to eat is also very poor, night only soup called "guarantee seven full". During the "Cultural Revolution",adidas yeezy 350 pas cher, I went to work in the countryside, there have been three months have not seen a drop of oil Xingzi,adidas nmd pas cher, really is "absorbed". That winter, sent home a few dollars, my cave dwelling students bought a few jins stone trough in frozen pork, come back also did not burn the meat cut into pieces to eat, the taste is really delicious! Then we said don't eat, eat can't have to cook. We have experienced this poor day.
Xi Jinping recalled during the Cultural Revolution hunger experience: eating raw pork | Xi Jinping | Xi Jinping countryside.
< p > the latest published the eighteen years selected important documents "census included the number of articles previously unpublished Xi's speech presentation. Yesterday,scarpe hogan uomo, the observer is reproduced in the network involved in anti-corruption and anti four winds of speech content. Network micro signals to the public, "the police situation today reproduced the Xi Jinping of 23 December 2013 in the central rural work conference speech, which is the paper published for the first time.
< p > Xi Jinping also stressed that to manage and use good grain reserves, which is to protect the people of rice grain, not usually the old saying that library Ying Tun full, really to the emergency could not get out. In recent years, the state grain depot in a lot of cases, of cases involving violation of laws and regulations to severely punish, must not allow grain mouse "toss spoil.
 [talk about genetically modified]
Related Articls:

Shandong L

Media inventory officials fin

Guangzhou

However, came to the front of the 33 waiting area, you will feel it "different", bench in dribs and drabs sitting some of the passengers, they or twisted askew "share" in the seat, the head buried in the collar of his coat to sleep; or playing down the phone to kill before boarding the boring light, the waiting area is extremely cold and cheerless.
خارج شده است

این صفحه در 0.057 ثانیه 20 نمایش داده شد.