انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگي مانند صفحه اي سفيد است كه هرچه بر آن بكشي همان ميشود! ميتواني شادي يا بدبختي را در آن رسم كني! تمام عظمت وجود انسانيت در اين آزادي عمل است!

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه دویست و چهاردهم  (دفعات بازدید: 3812 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

دکتر دبلیو دبلیو باور (Dr.W.W.Bauer) سال 1946 در برنامه جمعیت پزشکان آمریکا که از شبکه سرتاسری رادیو ان.بی.سی پخش می شد اظهار داشت : " جمعیت الکلی های گمنام نه ارتش آزادی بخش الکلی ها است و نه یک جمعیت ضد مشروبات الکلی است . اعضای این جمعیت می دانند که هرگز نباید مشروب بخورند و به کسانیکه با آنها مشکل مشترکی داشته باشند نیز کمک کی کنند . در یک چنین جوی ، الکلی ها اکثرا بر "خود مشغولی " بیش از خد خود غلبه می کنند . آنها می آموزند که به یک قدرت مافوق متکی شوند و خود را در کمک به دیگر الکلی ها رها کنند . آنها روز به روز هشیار می مانند . روزها به هفته ها تبدیل می شود و هفته ها به ماهها و سالها ."
            دکتر جان اف استوفر(Dr.John F.Stouffer) رئیس بخش روانپزشکی بیمارستان عمومی فیلا دلفیا در مورد تجربه خود با الکلی های گمنام می گوید : " الکلی هائیکه در این بیمارستان بستری می شوند استطاعت هزینه درمان خصوصی را ندارند و الکلی های گمنام بهترین وسیله ای است که ما تا کنون توانسته ایم به آنها پیشنهاد می کنیم و حتی در آن تعداد معدودی که مجددا سروکارشان با ما می افتذد هم دگرگونی شخصیتی چشمگیری دیده می شود ."
            جمعیت روانپزشکان آمریکا در سال 1949 در خواست کرد که مقاله ای از طرف یکی از اعضای قدیمی الکلی های گمنام تهیه شود تا در کنگره سالانه آن جمعیت خوانده شود . پس از انجام این کار مقاله مذکور در نشریه ماهانه روانپزشکی آمریکا در نوامبر سال 1949 به چاپ رسید . این مقاله اکنون بصورت جزوه در دسترس اکثر گروهها قرار دارد و یا می توان آنرا از طریق :
 Grand Center Station New York N.Y.10163 Bix 459 بنام  Medical Socities by Bill W.Tree Talks که قبلا بنام Bill On Alcoholism نامیده می شد و قبل از آن بنام Alcoholism the Illness معروف بود تهیه کرد.
.
.(214)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • mno779
My friendship
« پاسخ #1 : 31 مارس 2016، 09:08:42 pm »

Empty, maybe, maybe, maybe, maybe a < p > are social animals, we always in a circle of life, naturally also have the life of a friend is a classmate is the neighborhood is a colleague is downstairs convenience store boss, everyone because of the coexistence of time, there is a common experience and experience, and have the fine joy and moved, because of the advantages of ceiling and close, but also because of kindness and understanding for a long time, not to each other has placed high expectations, did not dare to expect that people will timely or leans tries his best to help themselves, but clearly he will Kam Tim spent without adding insult to injury. Life changes with the lapse of time, some gradually fit, more intimate, some drifting further and further away, gradually alienated. If they only come here, that stop at the point across the distant bless each other., separate not particularly miss,hogan outlet, occasionally thinking but also come true,air max femme pas cher, strong,goyard prix, meet a smile knowingly and warm, friend's life is most close to a group of people who contact us, is social relations constitute the most important factor is the indispensable part of the, if without them, we will, as the lonely traveler like walking in the desert, loudly call sign voice soon disappear in the wind, even vast empty echo can be heard.
 Yunnan Diqing Deqin middle school Qian Yongguo
< p > family, friendship and love throughout a person's life is spiritual home Fangfei beautiful flowers, we are born and wander in the affection of the flower sea, love is the apical tip of the flower only rose, and bosom friend is like walking in a compose full of flowers on the path. I wonder if you will in which a corner with a single kind of flower is how to meet, so wonderful. Unknowingly been in the world of mortals walk the decades, encounter a lot of people, or pass, or stop, or depend on each other mutually,golden goose scarpe, because of them, life becomes rich, I have friends is divided into three types: friends for life, his friends' mind, heart friends.
< p > all kinds of loneliness, the saddest of Mo too spiritual loneliness, everyone needs a spiritual friend, compared to life and friends, with the friends of the spirit of the time are few intimate and between from the mundane and trivial life, there is no common growth the calendar is not important, discard all the friends of the conditions and limitations, maintaining this kind of friends is the same interests, or because of a book and become attached to, or because of a word and knowing each other, or because of life view of portfolio and agree with each other, based on the transcendence of life and in the life, sitting with a cup of black tea a pot of coffee also laugh while. I can still remember that night to chat this heavy topic late into the night, said goodbye to everyone are clarity and quiet, cool breeze blowing, heart such as the long months of "death". With the congenial friends chatting rating of this ancient, exchange experience, study, the chicken is a three times to give not up,golden goose saldi, with their mentors, and grow together, with wisdom and >

won the friendship
 true friendship is a plant that grows slowly.
 is there a love, can be done? Is there a feeling, can be enduring as the universe? Is there a person, can never abandon? "Tangshan Tangshan,golden goose saldi," thousands of years of singing, thousands of years of hope......
Related Articles:

Drunk beau

Lost the sea of the world

Zheng Zhuang Gong strategy on Zuo Zhuan of  2

I back seats in the BAB Nika Kingdom, Princess Olina will greet the up, a face of bitterness to me: "if you don't tell people a sound pingkong disappear, let people worry about, next time can not be the case." I from her eyes saw the splendor of a touch of very familiar, that is I often in Asian night. Plumage Meimu see, I naturally know what it means, the heart is not move.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
2008 those injuries and pain 1
« پاسخ #2 : 08 آوریل 2016، 02:36:09 pm »

,golden goose saldi;

2008 those injuries and pain 1
;
, 01, November 2008, very few things to write here, today is boring. It is always raining, the weather is bad,hogan outlet, the mood is also affected by the 02 day of November 2008 finally no work, but how the next day... November 03,golden goose uomo saldi, 2008 today and yesterday as boring, November 8, 2008 today received a notice was glad he was enrolled, I still can not pass the exam, in the face of tomorrow so many outstanding competitors, the heart is afraid, joy and sorrow. Well, come on, come on... November 10, 2008 really really want to say to you, my dear??? 2008 November 16,louboutin pas cher soldes, bored to death, he has for the TA who is, don't want to see TA, don't want to hear the TA any news,nike air max pas cher, the best that is a nightmare good, there have been a lot of Curse of TA to say, forget not to ta said things, do not want to tell this villain dispute, Mian affect my mood. On November 20, 2008 today is the first day of a new job, is the new environment and colleagues is also new, really very happy, next to nothing to start from scratch, also don't know what it is like, do not know the decision is good or bad, pray, tomorrow would also like to formally accept training, military training, examination. Gas ~~2008 in November 21, today it seems no yesterday that kind of excitement, does not have that kind of hope, everything very quiet don't know how will the gloom, military training is boring, suddenly want to previous work and thought,scarpe hogan olympia, why can not insist on, do a good beautician, is not what I always wanted? Hey,scarpe hogan outlet, new job, salary is too little, depressed, how should I break through myself...
2008 08, 31, from the acquaintance of his little Internet access, the first time to write something,hogan roma outlet, and today a very good mood. Because he... For the first time I had a chat with a special person online... For the first time to feel lonely can tell...   
Related Articls:

When autum

Years pass

The quiet night, empty thoughts in your mind soaring, imperceptibly, the palm has been out of the sweat in my hands. Once again singing the one-man show, staged a happy story to play, and you always stand in the movie. Is she crying you will heartache, is.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Let the hearts of the blossoming Peach Blossom Spring
« پاسخ #3 : 14 آوریل 2016، 09:33:22 am »

& nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; in previous years, the rise of the Dragon season, spring son has graceful enchanting climb full heart; this year, but she still holds the pipa reluctant to easily appeared. It really makes people not be anxious, angry not. The crowd caught in the streams of people busily coming and going dry eyes looked anxiously waiting for, it is a matter of mind. < br / > childhood, a year, the spring and the girl's shadow across the village over and quietly to diffusion in Qi Mingzhong firecrackers. A spring rain,scarpe hogan outlet, the water pond, the rhythm of a Chunchao drenched his young heart. Through the twisted path through two rows of caterpillar flying poplar, to see the flowers, shepherd's purse Chitou almost no grass. Let you Xinjing sway in the breath of spring, you will pain happy quickly remove winter heavy thinking, into the warm sunshine, sniffing the fragrance of the earth, a dream of spring. < br / > the distant relatives and friends called and said they there has long been full of spring Jiang Tianyi, taogongliulu, this let me thinking about Jiangnan in the end. Get up in the morning,hogan outlet, open the window, the sky the haze blowing, let people terrified. To the window, in a hurry to manic manic pace, from the window from the door and walked to the gate, walked to the window. To the spring,scarpe hogan outlet, is really afraid that there is no masking haze weather,scarpe hogan outlet, hesitate hesitate to hide in the corner of the end of the world,hogan interactive outlet, shy like ah,hogan outlet, hope ah hope. < br / > actually, at the beginning of the annual spring I mostly very little out of the house door, often carrying the ancient, sitting alone in front of the desk, thinking the Boreas fierce winter, flowers withered Muqiu,hogan sito ufficiale, hearty hot summer. In all the seasons, I especially like Shanshan late spring, although the northern spring really let a person feel fragile as a piece of writing full of melancholy pink letterhead.  vaguely see along the river green willows, persistent peach thirteen year old little girl bashfully hurried drifting away from the side, I know, regardless of how slow the spring is ultimately to come.

clip in the north of the town to spend hurriedly in the spring is not completely make &gt,hogan olympia outlet;

Time: 17:13 2013-03-17 source: network editor: network reprint Click: Second
Related Articles:

Won the advanced department a

Learning e

Outstandin

I know, I might have to stay here for a while until I get a job. When the heroic utterance attitude away from home, I know, you can never go back. Guanqiang made a bed on the floor, separated by a curtain, there is another interpretation of men and women. When he did this, he said, "I really appreciate it.". Downstairs, is still 108 steps, I can easily ignore the past, and the strong but can identify how many steps.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
Summary of the organization department last term w
« پاسخ #4 : 17 آوریل 2016، 11:59:15 pm »

(3) lack of communication and communication with other departments of the group society;
 a basic work to carry out:
 two. Deficiencies and major issues in
 four,nike tn pas cher. Looking ahead to tomorrow,scarpe hogan outlet;
 this semester has ended, the Organization Department of the work is also basically completed. All the members of my department keep holding on.
< p > in general, through the efforts of everyone, we obtain the good result, through efforts continue to increase,goyard prix, more and more reflects the cohesion of the Organization Department, organized by the Ministry of culture and exercise a number of new members, has poured into the new forces of the society for the group. But at the same time due to the organization department to consider not comprehensive, supervision is not in place, there are some mistakes. In the future, I will carefully draw and sum up experience, and strive to do better.
< p > (1) the new members because of the lack of work experience, division of labor is not clear and so on many factors, resulting in handed each class fare collection list is not too clear.,
< p > since this semester, group to carry out the various kinds of rich and colorful activities, although Organization Department is not responsible for, but as a group learn this large family, for each activity,converse blanche, we are duty bound in the other activities of the group to learn, we keep thread a needle, for each activity provide within our power to mobilize human resources,bottes ugg pas cher, and strive to achieve the best every.
 three. Fully support the work of the brothers, to assist in the development of various activities;
< p > I members will face and disadvantages, struggle, continue to go beyond, to believe in the joint efforts of all the members of the organization department the work of the Organization Department of the push to a new level, hope group to other members in urging us to give our support.
< p > as a cluster of galaxies to a part of we have a responsibility to have the obligation to actively cooperate with the Communist Youth League work, all members of the Department in this semester's work performance is active and serious, without the slightest complaint, and obtained good results.
Summary of the work of the Organization Department of the Organization Department of the HTML
 this semester the successful completion of the mission, members registration, data sorting, dues collection and other routine work. In the work process,tn homme pas cher, we are cautious and conscientious, got a lot of valuable work experience,nike tn pas cher, make our work more standardized,air jordan pas cher, institutionalized; let us have a better regulations and work processes.
 (2) with the school sports meeting to carry out the work,
 (1) to strengthen the members of the archives management, and actively carry out fare collection;
 (2) because most of the freshman, lack of initiative, courage is not big enough, the heart is not enough;
 the end of the period is approaching, a review of the Organization Department, under the leadership of the Department of the correct leadership and the joint efforts of the members of my department, I have done a good job in this semester. Always adhere to our mission to learn to base, pragmatic grasp the basic services, and earnestly carry out the daily work, and strive to do a good job of my student's thinking to lead the work. Below will be my organization department in the XX years of the next semester of work summed up as follows:
Related Articles:

Listen to

To the one

If the phase dependent, mo.

Although the money is not much, but after all, has begun to rely on their own ability to go to the community. Also, one of her fellow students are planning to do a special training course, invited the girls to join. It seems that my daughter is quite busy mixed. One into the house, his wife will be almost too late to take out the package to buy my daughter to buy two T-shirts, one is black, one is light blue.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Let the heart drift by
« پاسخ #5 : 18 آوریل 2016، 11:52:42 pm »

let the heart always drift by a moment, want to stop for a moment, indulge in the hustle and bustle of the rock in the roadside. There is always a moment, want to put down the task,tn pas cher, sleep in the lonely night. There is always a moment, to imprison heart soft, not to make her so easily tears overflow. Yes, everyone had to admit that the beating heart is fragile. Then,hogan outlet online, after a rain,scarpe hogan outlet, she wanted to warm herself, after she tried to forget. But,golden goose saldi, want to stop,hogan sito ufficiale, does it really stop? Want to put it, are we really free? Want to be locked, is not really imprisoned? We don't need to answer,hogan scarpe outlet, but, at that moment, give my heart a break, drifting heart. The drift direction is addicted to sleeping or is worth mentioning, because even if it is wrong, is paranoid,golden goose saldi, just think that is what they really want,chaussure tn pas cher, is happiness.
Let the heart drift by HTML template
Related Articles:

_3 Poetry

Worry silent dust silent

Only in the dream forget the guest can enjoy a moment of joy.
I always think this poem is suitable for me. Li Yu, I have never known you, but your words hit my heart. Think that TV in the circle, take me back to the distant past. Or are you south of the palace, or your Bianjing mansion. In fact, it does not matter, as long as you meet, there is no need to have too much talk. Only let me pass you by the moment, I will be grateful, I offer my life the most true smile.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
The Ministry of environmental protection, the full implementation of the emissio
« پاسخ #6 : 19 آوریل 2016، 02:09:23 am »

< p > chenjining said that in recent years, in the promotion of industrial pollution prevention and control, the Ministry of environmental protection is carried out from the three aspects of the work,converse femme pas cher, one is to strengthen the key sectors of governance, "Eleventh Five Year" since the revision of the 49 industry emission standards, to promote emission reduction in key industries and promoting technological innovation. 4 years ago implemented a total of 3700 paper-making, printing and dyeing and other key projects,air max pas cher, wastewater treatment and reuse engineering.
< p > 3 is strengthen law enforcement and punishment, especially since the implementation of new environmental laws, environmental protection department formulated the consecutive daily fines and other 4 approach, combined with the Ministry of public security and other ministries issued a transferred to administrative detention of interim measures. 7 months ago, the implementation of a total of 348 consecutive daily penalty cases nationwide, the penalty amount reached 282 million yuan, real.
< p > "a enterprise can put all pollution of the rivers and streams, a mine may be Waduan a water clock, an industrial park may pose a threat to hundreds of thousands of people, even millions of people the safety of water source. Some enterprises sewage nullah for sewage underground pipe, forged or tampered with monitoring data, remote dumping of waste water, avoid regulation, and regulators play cat and mouse game. Due to the lack of scientific and effective management method, some industrial wastewater treatment cost is high, difficult. How to take specific measures to further strengthen the prevention and control of industrial pollution?" This morning, the 16th session of the second session of the Standing Committee of the National People's Congress held plenary meeting,hogan sito ufficiale, on the NPC Standing Committee, the water pollution control act to implement situation report (hereinafter referred to as the "report"), zhangxingkai Committee questions.
< p > August 27, drew the meeting to consider the report shows that our drinking water security risks exist, the grim situation of water quality of groundwater, drinking water source protection areas system not in place to implement, 329, cities across the country, the city centralized drinking water source to water quality standards of all for 278, standard ratio was 84.5%. More than 86 prefecture level city 141 water level protection zone, 52 water two protected areas did not complete the rectification work, and lack of clear evaluation system and responsibility.
< p > the quality of drinking water sources is directly related to the tens of thousands of households "faucet", but the NPC Standing Committee law enforcement inspection team found that some drinking water source protection area delineation is not standard, has been the delineation of protected areas exist in farmland, inhabitant, utilities may issue of contamination of the drinking water source. Some water sources are distributed in the upper reaches of the high risk of polluting industries, environmental security risks.
< p > 2 is to promote the chemical industry park,hogan outlet online, centralized, professional management, professional industrial park shall not be new, expansion of dangerous chemicals projects, the existing enterprises of production of dangerous chemicals to gradually to the industrial park focused on promoting industry intensive, ecological,goyard paris, strengthen the park ecological risk prevention and control, unified emergency rescue.
< p > at the scene of the plenary meeting should inquire of minister of Ministry of environmental protection,golden goose saldi, Chen Jining said in answer,nike air max pas cher, 2014 statistics show that China's industrial wastewater emissions accounted for nearly a third of the wastewater emissions, there are more than 200 million tons. Industrial pollution is mainly concentrated in the ten major industries, including paper, coking,hogan sito ufficiale, printing and dyeing, etc..
Related Articls:

Illegal construction is a show of corruption and a letter of cre

12345 tube does not live violence strong fold, who

I finally understand why the original will be lost, these trees are all thinking of living creatures, they blocked me. At the thought of this, I immediately felt the hair rise, and now, I am surrounded by these creatures, but they are sleeping, I can not wake them up.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
My campus _4
« پاسخ #7 : 19 آوریل 2016، 06:27:26 pm »

my school is called sweet scented osmanthus primary school. Into the broad front door, at present is a solemn statue,louboutin soldes, it is a sign of Osmanthus elementary school. It has a beautiful name - the star of hope. The three boy with a red scarf, representing the school students are the future and hope of the motherland. The side of the statue,hogan outlet online, is a green belt, there are many small animal sculpture. They remind each of the students, to love animals, to protect the nature. Several strains of yingkesong, every morning to greet the arrival of the students. Through the green belt, the eye is plastic runway, wide it flat, bright color. Every week, we have physical education,hogan roma outlet, running and physical exercise. Beside the track,scarpe hogan online, there are a variety of sports equipment,hogan outlet, we often do exercise there.
;
My campus
&nbsp,scarpe hogan outlet;
      &nbsp,hogan outlet online; grade three: Yang Jinghan <
 my school is very beautiful, I love my school!
,tn requin pas cher;
 our teaching building a total of five floors, in addition to the classroom, and the teacher's office. On the fifth floor, there is a spacious multimedia classroom. Every semester we have the opportunity to watch the wonderful movie here.
Related Articls:

Nanjing 0-

My mother  111111111111111111118

My mother of rhetoric

After watching the game, I think it is a pity. Although football is not if, but I still want to say, if we first 3 games competition to take two points rather than losing 3 games, now the situation will quite good, the Chinese team without prior almost lost a chance to qualify.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
fail
« پاسخ #8 : 20 آوریل 2016، 04:16:10 pm »

The HTML template failed
,goyard pas cher
< p > the biggest mistake in life is not failure, but failure cannot recover after a setback, don't know what to do, which is often your greatest sorrow. Success from failure to see successful shadow. On the contrary,air jordan pas cher, failure is never see the slightest chance of success, just a taste of the maintained current situation,golden goose uomo saldi, lazy,hogan scarpe outlet, as everyone knows, any things are in constant change, only the continuous improvement,golden goose saldi, in order to follow the time development. But, the taste of failure less painful, their frustrated, around the relentless blow,montblanc plume pas cher, as well as from the pressure, no matter which one is able to torture you through but, not to mention the several together,hogan olympia outlet, it's even more invincible,air max pas cher, do not know you are not also bear the.
Related Articles:

Autumn flight _0

How to be a man

Busy, only for the spring flowers open

Thousands of miles of snow back and forth, decades of wishful thinking pursuit and longing, together with the sun Sihuo like hot tenderness, in a few words suddenly solidified into the romantic season. If time could turn the clock back, we can not so stubborn, no longer so get yourself scars, but also not to have an enthusiastic yes.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
Inspirational composition 800 words youth at our feet set sail
« پاسخ #9 : 21 آوریل 2016، 12:36:12 am »

youth dream let us keep moving, let us stay here, this acquaintance, this set sail.
 youth, originally is that a beautiful song, because we are full of dreams of singing, just make it more beautiful.
 was originally a youth, the exquisite glass, full of dreams because of spirits, only let us out.
 dream, just like the kite flying, only in the embrace of the blue sky, you can fly higher, fly farther; dream,tn requin pas cher, in the embrace of youth, blossom its most beautiful posture.
< p > youth, in we heartily sprinkles the sweat more see true colors; dream,hogan outlet, after we fall again and climb up the tough in the more its contour. Forget that echoed the slogan of our loud and clear military training site, together we sweat. Together we cry, laugh together, together for the youth to cry for the dream.
Inspirational composition 800 words: youth at our feet set sail
 youth, enriched in the pile of thick pile of books; dream, in the small stage central bud. Remember those who indulge in the sea of books of the day, remember the first time on stage shy and nervous, remember in the together fierce debate, remember before going on stage we encourage each other. Those we as youthful dreams hard days a year are gone, is,hogan outlet online, never to return, however, we see, we can see that from immature gradually become mature face write full confidence; we are still continuing, we recite in the heart of the countless times, "never give up!".
< p > youth that little sail ah,air max homme pas cher, and not so all the way Fengshun, not not encounter storm, and not without fan air; the little dream ah, is not so clear, and not once hovering at the crossroads, and not not flinched,hogan outlet. Just in the storm petrel tells us that to dream of color forward in the wind and rain,hogan outlet, in the struggling choice in pain to understand youth charm.
< p > "to see the blue sky rainbow of happiness is belong to you and I weave the dream,golden goose saldi, gently by a sweet wind surf, hold the hands of youthful dreams, not afraid of loneliness is not afraid of tears fall, I want to fly across the world bravely commitment, adhere to the original dream, happiness in the corner waiting for". We met that day, we went to the sky to sing our youth, sing our dreams.
< p &gt,chaussure jordan pas cher; maybe years later a red sunset hills in the evening, in the night breeze sent bursts of brisk wind bell, we seem static desert sipped half a cup of tea, in a gentle voice tell that we never forget the dream, sweat of youth, I have quiet and warm, we have no regrets, for we have not lived in vain for youth and for us to work together to dream!,
Related Articles:

Don't hurt feelings, 10 ways to refuse others

Peking Uni

Your so-ca

Love and pain are the soul, love is also rich, pain is also wonderful, because that is the most precious life with human emotions! Love and pain are twin, inseparable, so even if sometimes painful, or willing to stick to love in pain, love to pain.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
Grassland and grass
« پاسخ #10 : 22 آوریل 2016، 06:17:24 am »

a sunny Sunday, kids and little deer together happy playing,golden goose outlet, play very happy, evening, they should go home,scarpe hogan outlet, sika deer walked east, Hill sheep towards the west go. The deer left a little while, they heard a scream.
, small deer and the kids have a happy life in the grassland.
Grassland and grass
 deer backpack, wearing a long scarf, backpack hanging on a small bell. Bring some food to eat, take some grass to the little goat. Small deer off.
From
< p > sika deer is very anxious, he wanted to ask goat peeling factory where, however,goyard paris, and no one is around,hogan outlet, sika deer sighed. He walked a few steps, he saw not far from a dry well and a voice: "the well packed, Jean wells re springs gush, you will return." The deer well packed, let wells re gushing springs. Suddenly, a man came out, claiming to be called "well God", formerly known as the God of the well. He said: "what do you want in return?" "goat peeling factory in?" the little deer blurted out. Well God said: "goat peeling factory ah, this is a off goat skins carpet of a factory, he in a place called the original grass." The deer thanked well God. Go home to prepare the starting equipment to save the little goat.
< p > deer finally came to the original grass, he found the goat peeling factory, see the tragic scene: a goat was placed in the peeling machine peeling made carpet. For a while, the workers to the WC, that is, the deer ran to open the cage,chaussure louboutin pas cher, released a small goat and the other goats. When he was about to leave,hogan olympia outlet, the workers came back, and he was very angry. At this time, the deer shouted: "the goats, for your dead brothers, Chong ah!" everyone rushed to go, the workers beaten black and blue and then go home. On the way,air max 95 soldes, they met a group of people, the original is all the workers of the factory, they have to revenge, to be a shame before the snow. They rushed to the deer and goats. The deer called their original helped the tigers, wolves and foxes. Sika deer, tigers, wolves, foxes, deer and goats and rushed towards the crowd, playing to the crowd badly battered, those people home. Deer and goats are safely back to the grassland.
 deer walked, ran into a tiger. The tiger said to him very kindly, "please, give me some food, I'm starving." Sika Deer gave him some bread, tiger touched and said: "thank you, if you have what is called me, I will immediately appear in front of you help you." Later, the deer ran into the wolf and the fox, all the same happened,air max tn pas cher, all said the same thing.
 four years;
 deer rushed back, found the little goat disappeared. Sika deer was in a hurry, look at the foot, where the little goat footprints disappear, a piece of paper, on which was written: in the evening, a goat in the grassland play, hide to peeling. The deer holding hands, non-stop trembling. The deer saw inscribed goat peeling factory.
Related Articles:

Autumn leaves _11112

Crossing t

Petals fal

However, some industry insiders pointed out that the FTA is often used to promote the growth of exports, while China ROK FTA negotiations in the car is not included in the tariff reduction is unexpected. On the other hand, China and South Korea free trade agreement was signed, the Korean shipbuilding industry by the impact is expected to be very little.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Calcium plus food helps bones grow
« پاسخ #11 : 25 آوریل 2016، 05:01:24 am »

The added to many breakfast cereals snack bars and drinks as manufacturers woo the parental3 market.
It is thought that calcium artificially added to food passes through the body too quickly to be properly absorbed and therefore fails to perform the same functions as foods which are naturally rich in calcium,hogan sito ufficiale, such as milk,hogan sito ufficiale, cheese and leafy green vegetables. < p
.Mineral is
&nbsp,supra pas cher;
Giving fortified1 with calcium2 to help build up their bones may be a waste of time say experts,golden goose mid star.
It is now built into such things as Kellogg's coco pops,hogan outlet, breakfast bars such as the Frosties cereal and milk bar, some Tropicana orange juices and even a calcium-enriched water called Danone Activ. the theory is that if children bu>
&nbsp,hogan outlet online;Children foods
;
But scientists have found that such products do not produce significantly stronger bones,tn requin pas cher, nor do they reduce the chance of a child suffering fractures. Notefortified: be added... Calcium: calcium Sheldon: cereal woo: attract jack,nike tn requin soldes, fracture
Related Articls:

Chicago 7

Law Chapte

A love of

It is impossible to suppose that the customs of any race or tribe remained unaltered during the whole of the long in some instances the immense interval4 between their declaration by a patriarchal monarch5 and their publication in writing. It would be unsafe too to affirm that no part of the alteration6 was effected deliberately.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
Matrix management let me happy to let me worry
« پاسخ #12 : 26 آوریل 2016، 07:51:47 pm »

Matrix management: let me happy to let me worry< br / > according to conventional thinking, strategic since settled, you should immediately into the implementation phase, and the sooner the better. This seems to be the right decision may be hidden crisis. In China,hogan outlet, a lot of times the strategy is not smooth implementation,scarpe hogan olympia, it is the link between the strategy and the implementation of careful consideration. Lenovo Group Chairman Liu Chuanzhi once summed up the three words: "take the team,hogan outlet, set strategy, hit the market". Obviously, Liu Chuanzhi specially emphasized in between strategy and implementation requires a link: area.
The so-called
 Bianzhen source in customer demand
< br / > now popular organizational structure roughly six: linear organization structure, function organization structure, linear functional structure, multidivisional structure, decentralized organizational structure, matrix organization. In these 6 kinds of organizational structure, matrix structure in recent years in China is adopted by more and more enterprises, has become a hot spot.

matrix organization is the dynamic organization. On the practice of matrix structure is the earliest predecessor of ABB ASEA,scarpe hogan outlet, a Swedish company. In 1979 Bana Vick as general manager of ASEA,scarpe hogan outlet, embarked on the reform of the organizational structure of the company. First of all, he put the company flat, and the expansion of international business in the company will be the reorganization of the company for the global matrix organization. ABB's success lies in its global matrix structure of strategy and implementation,bottes ugg france, the structure can the company because of the improved efficiency and reduce the cost,goyard pas cher, and due to better innovation and customer response and the business has poor dissimilation characters.

< br / > the organizational structure not only has high elasticity, global head of in the region can be exposed to a large number of all relevant information. Provides many opportunities for face-to-face communication for the supervisor,air jordan homme, help the company's standard and the transfer of value, which can promote the construction of global corporate culture.

Related Articles:

Li Chunmin

Digital Ch

Student bo

The embodiment of the sense of crisis is the treasure, a sense of crisis staff and strong, always work doubly cherish, because he knows, if do not treasure their own work, always maintain a sense of crisis, their position may replaced by others, do not treasure their own work will like warm water frog, facing the fate of being out of business.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Wet paper roses
« پاسخ #13 : 27 آوریل 2016، 09:23:41 am »

love, what is love, what is love? That is the heart and the heart of the collision between the sparks of love, it is a person to put on each other between the trust emotion. Love is like, >
 keep trying to get out of the atmosphere that doesn't belong to me. Along the way, has fled, Yu will sweep to the pair in one body. Look, the girl holding flowers in his hand, the face of the sweet overflow. Is not in, to the world declared their happy destination. Even the spectator also followed his blessing up.
 a piece of paper, several fold, became a beautiful paper roses;
 these days, inevitably, the most heard of the story about Valentine's day. In February 14th, is the time to start with this statement and over the law. Valentine's day, but it is a Valentine's day without a lover. With the usual,louboutin soldes, it is no difference.
The HTML template is wet paper roses
 a trace of rain, do not stop, broken a love of the heart of the beautiful.
 walk in the streets, everywhere the slogan of Valentine's day. Don't know why, now people's high-profile and straightforward. Is Hyun, is Yao, true and false display of affection? Each have a different, each have a different. Looking at the rows of roses in the row, I really do not like this kind of annoying people like. It is on, all filled the strong smell of flowers, more angered people I of this kind of fragrance allergy.
 thoughts all of a sudden,scarpe hogan outlet, was pulled back, the year of the February 14th. On the day of rain, slowly wind, don't let people walk in the street there are Lianghan. Similarly, the boring wandering, bored around looking, idle all let oneself forget that period of time how long. In this way,hogan outlet online, walking around, just, do not know when, a little bit of wet paper roses stuck under the soles. Looking back, not far from being piled all over the floor of the diversiform paper roses.
 unconsciously, I lowered the body, picked up by me to step on the dirty wet paper rose. Heart inexplicable sad,air jordan pas cher, do not know is the life of paper roses, or parked in the paper rose of the unknown story. Look at this picture, the paper rose under the story,hogan outlet, more or less should also be beautiful (I secretly daydream).
 long dream, always play to the world. In the world,hogan outlet, just because of that feeling difficult to sleep. A poor, poor man, hard to make a "feeling" unhappy white head. We, always in the spread of the lonely road,air max homme pas cher, missed the most brilliant moments.
-------- signature / text,scarpe hogan outlet. Snow
 true roses blooming is always so bright bright, took too sentimental heart. Just, the flower is beautiful again bright, also have withered of that moment. The flowers bloom, but has no intention to stay. Just give the Qingsu sting pain in the heart! Paper rose, paper rose, the thought will not fade you, will continue with the deep feelings, deep meaning. It does not have, is expected by the rain soaked body, then fell under the relentless my foot.
Related Articles:

Super moon this night...

The other

Wind and r

I thought I could just use this time for an interview. Think of here, in the heart of the United states. After class will be finishing the book to the direction of the bus station, although this city has been living for two years, but found the road to Chi this problem, or I can not overcome the fatal problem according to law. Holding the roadmap to advance a good check, find the 105 bus, GPS bus information platform show there are 2 minutes.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
See business opportunities from the rich list
« پاسخ #14 : 01 مه 2016، 06:16:20 am »

See business opportunities from the rich list
 "rich list with my business what is the relationship? I can not learn the state of the United States, the boss, like him to sell appliances ah." Is in Beijing to participate in SYB entrepreneurship training Li Junping told reporters that. He is from Henan Puyang,tn pas cher, plans to invest twenty thousand yuan, opened a car wash run car decoration stores.
< br / > Beijing University Professor Xia Yeliang,scarpe hogan outlet, manufacturing industry will be to China's economic growth, from the angle of speculation,louboutin pas cher, which industry tycoon, funds to which industry to enter; but due to the relatively high degree of monopoly of that industry, no background and relationship, also is not easy to enter; on the other hand, in the industry and some relatively high threshold,scarpe hogan outlet, such as capital, technology and other analysis.
< br / > "it to some small and medium-sized investors and entrepreneurs did not affect the basic,hogan outlet online, they are very difficult to directly enter the this industry become the core enterprise, but in the formation of the industrial chain, some entrepreneurs can find business opportunities." Xia Yeliang said,hogan outlet online, who can be said to open the car wash, car decoration shop Li Junping and the list of those who do not have direct business contacts?
< br / > Tsinghua University, China Center for entrepreneurial studies Gao Jian, deputy director of the said, this year's richest man is "Gome" Wong Kwong Yu, he was only 35 years old,hogan sito ufficiale, in the 100 richest and 39 years of age accounted for 19 people,scarpe hogan uomo, 40 to 49 years of age accounted for 51. This fully shows that the only to grasp the opportunities to succeed in business. "Who would have thought 18 years ago in Beijing open the side of the shop Wong Kwong Yu, to become today's richest man in China?"Related Articles:

Successful entrepreneurs busi

The first

International tax planning is the domestic tax planning within the scope of the extension and development, its behavior not only across the tax environment, but also related to the tax policy of more than two countries. Therefore, international tax planning than those of the domestic tax planning is more complex.
خارج شده است

این صفحه در 0.113 ثانیه 19 نمایش داده شد.