انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

به نظر شما تعالی چیست ؟
1)- هدف
2)- تکنیک
3)- مسیر
4)- سیستم

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه چهل و دوم  (دفعات بازدید: 1696 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

بدهد ، بگذار یاوه سرایی کند ، مطمئنا مشروب من بیشتر از موعظه او دوام خواهد آورد .
            اما او یاوه سرایی نکرد و بطور دقیق و مشخص راجع به دو نفر مردی صحبت کرد که در دادگاه برای وساطت از او حاظر شده بودند و قاضی را قانع کرده بودند تا او راا از اقامت در تیمارستان معاف کند . آنها در دادگاه راجع به یک ایده مذهبی ساده و یک برنامه عملی قابل اجرا صحبت کرده بودند . این جریان دو ماه پیش به وقوع پیوسته بود و نتیجه آن بوضوح نشان م یداد که موثر واقع شده است
            او آمده بود تا اگر در من تمایلی باشد تجربه اش را در اختیارم بگذارد . شوکهش ده بودم اما کنجکاو هم بودم و در واقع می بایستی علاقمند هم باشم زیرا هیچ امیدی نداشتم.
            او ساعتها صحبت کرد . خاطرات کودکی جلو چشمم مجسم شد و تقریبا می توانستم صدای واعظ مسیحی را در روزهای یکشنبه ، آن دور دورها ، در روی تپه ها ، بشنوم . بیاد قسم نامه ای افتادم که برای خود داری از مصرف مشروبات الکلی تنظیم شده بود ، من هرگز آن را اماء نکردم . به یاد پدربزگم افتادم که با پاک دلی و بدون سوء نیت ، بعی از مردم کلیسا و اعمالشان را حقیر می شمرد . او اصرار داشت که نوای سپهر گردون واقعا در ترنم است اما دوست نداشت که واعظ چگونگی گوش دادن به آنرا برایش معین کند . بیاد شجاعت او افتادم که درست قبل از مرگش راجع به اینگونه مسائل صحبت می کرد . تمام خاطرات ناگهان از اعماق گذشته ام سر گشودند و بغ گلویم را باعث شدند .
            آن روز زمان جنگ که به کلیسای قدیمی وینچستر رفته بودم در پیش چشمم مجسم شد .
            من همیشه به یک قدرت برتر از خود اعتقاد داشته ام و به دفعات در این مورد اندیشیده ام ، من منکر خدا نبوده ام ، عده کمی از مردم واقعا منکر خدا هستند زیرا در معنا کافر بودن باور کورکورانه ای از این فرضیه غریب است که کهکشان شروعش از صفر بوده و بدون هدف بطرف هیچ می شتابد . قهرمانان رویاهای من متفکرین ، شیمیدانها ، ستاره شناسان و حتی پیروان مکتب تکامل همگی اعتقاد دارند که قوانین و قدتهای بزرگی در کار است و من هم با وجود نشانه های مخالف شک زیادی نداشتم که یک اراده
.
.(42)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • klm412
Apple's cry
« پاسخ #1 : 19 آوریل 2016، 01:58:27 am »

< p > one day, Newton's father big thunder and against Newton was furious: "call you hard you don't listen to, the exam again duck's back, you have the face to see me?" Although Newton felt wronged, but did not dare to talk back to the house, had to walk straight. Newton went to an apple orchard, saw so many glowing red, juicy apple. He old faults and made, the left and pick a, the right to pick a, with relish to eat up, eat the bulge, leisurely lying on an apple tree sleeping under. At this time, I read for life in heaven, decided to betray my friends, to help silly newton. "Boom" sound, a plump apple (that is, I) node solid hit in Newton's head and bounce on the ground. Newton slobber (the dream of some delicious was ablaze with anger) came at me,chaussure louboutin pas cher, it seems to eat me. He picked me up. I hasten to say,hogan outlet, "stop, I'm here to help you."." When Newton found out that I was talking, I was thrown into a dozen meters away. Really,hogan scarpe, is expected to be five or six meters before,golden goose outlet, it seems that this Newton has a problem, I have to get myself back. Newton drove himself after a few, finally believed that this is true.
;

I am an apple, I have the original shine with great splendor life, may have been Newton to destroy the wicked. Why? And it's got to start with that. Newton is a lazy man, have neither learning nor skill, every day is not hard, can only sleep at home.
 "well, get down." I solemnly said, "I'm here to tell you a day old secret is your human has never been found and we the world apple has already spread, this is the force of gravity. Do you know why I fall? These are the effect of gravity, "I said again, Newton Sidongfeidong nodded.
        Central Primary School in the third grade:
< p > "right, I have a condition, in your fame, must speak of me and interests Za both channels into, how?" At this time, Newton laugh a few times, my eating only nuclei. Sure enough, I expected,air max tn pas cher, Newton back immediately became famous. Become the focus of the world, the magazine is his. The fans with his ass turn. I took the magazine, wipe a few drops of residual tears, vowed to be the Newton scandal made. This is the truth of the matter,supra pas cher, please pay attention to the readers,scarpe hogan outlet, do not believe Newton,hogan outlet online, found that the gravity of the apple family
Apple's cry
 < blue ice dream;Related Articles:

At the end of the title

Unforgettable thing _3

Walking in the water

Today, under a heavy snow, the kitchen is very cold, I lay in the window look, the dog had gone to bed, I took the opportunity to slip into, wanted to get some sleep on the sofa is also OK, old two churlish, I rushed out with a stick, kicked out of the door.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
The remains of Chavez to accept the public viewing
« پاسخ #2 : 04 مه 2016، 10:51:48 pm »

.
 &middot; Chavez's body was solemnly placed in Caracas army officer school.
&nbspHead of
;
;
Mr after 58 suffering from cancer for nearly two years.
Hundreds of thousands of people earlier took to the streets of the capital to pay tribute as a hearse hearse carrying his coffin took hours to reach the academy.
The Mr Chavez is due to take place on Friday.
The Hugo Chavez is lying in state at the military academy in Caracas,hogan outlet online.&nbsp,scarpe hogan outlet;
 when he
The remains of Chavez to accept the public viewing
Body of Venezuelan President
&amp,hogan outlet online;nbspState funeral for
&amp,tn pas cher;nbspFamily and close advisers as well as the presidents of Argentina Uruguay and Bolivia paid respects their next to his open coffin on Wednesday.
The the presidential guard was quoted by the Associated Press news agency as saying that he had been with Mr Chavez died.
&nbspChavez died aged

&amp,tn requin pas cher;nbspJose Ornella said
,goyard soldes;
General Mr Chavez had died of a massive&gt,tn homme pas cher;
His.
;

,scarpe hogan outlet;
;
Venezuelan President
Related Articles:

Development Bank New New Development Bank

Bush Announces Resignation of

Air pollution makes Chinese rich and wealthy overseas

Students paired into several groups, and then each other on the other side of the head, neck, shoulder and back simple massage for 10 minutes. It is said that in the event the children are more willing to learn at school, and they make more friends, work harder, more focus.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Can't wait, I'm going to be successful.
« پاسخ #3 : 06 مه 2016، 10:48:00 pm »

Wait, I will be successful
 Ni Xiangxiang is Shanghai new thinking skills training school founder,hogan outlet online, he founded the school had 4 years, Shanghai many restaurants and bars have new thinking vocational school trained students. Let is be unbearable to contemplate when the school opened, Ni Xiangxiang was 20 years old.< br / > Ni Xiangxiang was born in a rich family, the parents' desire is looking forward to he study hard, the future admitted to the fantasy of the University. But he is not a good student, childhood hobby is guitar and rock music.
high school that year,christian louboutin pas cher, he proposed to quit school to go to Beijing to learn the guitar, which is almost won't listen to reason in the eyes of parents. But he had his heart,chaussure jordan pas cher, parents can only reluctantly permission to let him go. In this way, he came to Beijing for a special school of music learning guitar,louboutin pas cher, while learning,tn femme pas cher, while to make money on the bar.< br / > one day, a bar performance is the Ni Xiangxiang was suddenly attracted by two long quite a different man. They were performing fancy bartend,chaussure tn pas cher, bottle in their hands fluttering, whipped the level bottle see you dazzled inevitably simply awesome! He can scarcely wait to go up to get their good skills where to learn. This saw him very interested in fancy bartend twin brothers said: "if you love, we can teach you!" He was very pleased to ask: "you say is true?" He asked for their phone, second days to start the apprentice.
 Ni Xiangxiang carrying his mother soon for second times the withdrawal procedures. He returned to Shanghai with her work and earn savings,goyard prix, invite the bartender brothers to join, they charged by school teacher training. Events which have so simple?! Ni Xiangxiang did not know how much money to schools, to acquire what equipment, but do not understand the relevant parts of the designated. Occupation training school principals need the superstitious calendar, he who qualified? He wanted to find some schools, they saw that he was only a child,hogan outlet online, have declined.Related Articles:

Listen to the voice of the soul

A thermos bottle of love

Courage from scratch

Every one of us is a small node in the net. Throughout this network into a major event has a unique feature, that is, "mind" carefully. They are good at "insight to" make of his big advantage, they are good at cooperate with others and eventually reach their purpose, they also cutong social way, easy to get someone else's tripartite balance of forces to help.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904

< p > Manchester City in recent years to Newcastle United strong also have to mention, the data show that Manchester City in the recent 11 times in all competitions with Newcastle game unbeaten,scarpe hogan olympia, which lack the first match of the season 4-0,mont blanc porte mine, 2012 / 2013 season at home 4-0 victory over other classic games. Newcastle United on a in the Premier League defeat to Manchester City also dates back to September 2005, when their 1-0 victory over Manchester City, scoring is Michael Owen.
< p > in addition won the game for Manchester City also marks the continuation of the Premier League since its inception a record, never losing the defending champion in the subsequent season the first round of the competition, the Manchester City after the match, the data into 20 wins, 3 draws and interesting is flat 3 games are all created by Manchester city rivals Manchester United.
< p > this game after winning, Manchester City's recent six Premier League season in the first round of the game remain unbeaten, 2009 / 2010 season, their 2-0 in the first round win over Blackburn; 2010 / 2011 season, in their first round 0-0 and Spurs draw; the 2011 / 12 season. Their Barclays Premier League opener 4-0 thrashing, Swansea, the season 2012 / 2013. Scores of Barclays Premier League opener is 3-2 victory over Southampton,chaussure air jordan pas cher, last season they first is the game against Newcastle United 4-0 win over.
 review of the game, Manchester City played and did not reflect as easily as the 2-0 score,golden goose outlet, the first half of the game Dzeko assists David Silva to complete the goal. But the second half Newcastle United are at the two ends of the offensive and defensive once find the feeling,nike tn soldes, have equalized even counter ultra score opportunities, but the defending champion is the defending champion, critical moment reflects strong heritage,tn pas cher, Aguero injury stoppage time goal by help the team won the victory.
Manchester City nearly 11 meetings all kill Newcastle continued for 23 years in a Premier League record | Manchester | Newcastle God
< p > Phoenix sports news to defending champion attitude expedition new season in the Premier League Manchester City did not let the fans disappointed, they cleanly by a score of 2-0 victory over Newcastle ushered in the first win of the season. The game's victory means not only Manchester City in the past 11 times in all competitions face Newcastle United defeat all opponents,hogan sito ufficiale, but also to allow a Premier League record continues.
 Click to view the video

,hogan outlet online;
Related Articls:

Exposure captain A Senna will be 15 million pounds

Juve defen

It is understood that the project by the China Metallurgical investment and construction, Zhuhai, China Metallurgical Investment Co., Ltd. is responsible for the implementation of investment. Since the December 16, 2009 project started to start in March 28th this year, only 100 days to complete the work required to complete the work of 500 days.
خارج شده است

casrbg1tv

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 144
    • qrs086

Donnie Yen is not worth by their paycheck soaring nearly 10 million to shout
< p > Xinbaoxun Donnie Yen in the screen to shape the image of the, most of which are iron tough guy. However, he recently in Beijing attended the event said,golden goose sneakers, yourself tired, want to take a piece of art. At the same time, for their own soaring paycheck. He also explained the said: "if I played well, director also won't find me to shoot."
 Donnie Yen called the "panacea, a movie box office" he recently starred in the billions of dollars at the box office. At the same time is gone, the prices have jumped to nearly 10 million yuan in the legend. In this regard,air max pas cher, he said that the actor's worth is not to call it by themselves, have to look at the box office appeal. There is a market value, 'naturally high, "if I play well, the director also not looking for me to take." Donnie Yen said confidently.
< p > day,air max femme pas cher, Donnie Yen to the identity of the spokesperson at network game "Datang unparalleled" press conference,goyard soldes, dinner, he said: "a good artist should constantly create new image,hogan outlet, give viewers fresh,goyard paris, the audience will be fatigued,ggdb outlet, continuous innovation in order to have the market."
 Donnie Yen now in the field of martial arts films, has been one of the most popular actor, but he also said, "there are people looking for me to shoot art film, a little do not play. And I also want to try a new image, comedy and tragedy can be,tn requin pas cher, but this depends on the schedule."
Related Articls:

Gu Yang said the film love to all the creative chat Yanan film group

Comments C

sacs longchamp pas cher  "Wen Wei Po"

Yesterday afternoon, reporter several search, and finally in the vicinity of the Pujiang hotel is located in Sichuan Road Zhapu road to see a crew vehicle. Replaced by a "President" of the iconic suit, Takuya Kimura yesterday wearing a white T-shirt and white shirt, looks also a few years younger.
خارج شده است

sh5hbzz5l

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 97
    • abc523
Runaway woman was released in March 8th, Fann Wong
« پاسخ #6 : 14 مه 2016، 10:21:20 pm »

< p >, the film's director, Dong Dong in talking about exposure to the original intention of the video said their point also do not have to worry about spoilers, instead is to spoilers for everyone to see. "I really wanted to the film,bottes ugg pas cher, some of the wonderful paragraphs to show for everyone to see,hogan outlet online, lets the fans feel the atmosphere of the film,hogan sito ufficiale, of course all spoilers are unlikely, but little penetration about or can be, I believe the audience will not be because the small spoiler feel know all the film, then do not go to the cinema movies the. On the contrary, I think the audience will want to go to the cinema, because of the big screen will let you have the feeling of a kind of be personally on the scene, this and in home of a TV or computer see piracy really is a world of difference. Exposure in the video of the scene just the film iceberg corner. Similar to this thrilling drama abound in the film. "
< p > it is reported that movie "runaway bar, a woman" will be on March 8 in theaters throughout the country, the film, directed by the pioneer woman director Dong Dong, Fann Wong, lisidanni, Wang Shasha, to, Zhong Xinyi, Fan Yichen starred in together.
< p > video, five beauties in order to save the injured Alice, that stumble Alice legs won't move decisively out climbing rope. Captain Fann Wong played salad apparently trained,air max pas cher, in Alice distress found the first asking if injured,hogan sito ufficiale, in the climbing rope is not long enough is willing to take off his coat. In the exposure of the video, the entire rescue process is very thrilling, twists and turns,hogan outlet online, coupled with accompanied by shortness of music, let to watch the fragment followed nervous. And Fann Wong played captain salad calm, calm personality,nike tn requin soldes, the situation is not nervous to meet the attitude of the work is admirable. Finally, the five beauties with horse power, and finally the name falls the cliff tour pal pulled up.
< p > women healing movie "runaway it, woman, once again launched a blockbuster video, in the nearly three minutes long video, Fann Wong, lisidanni, Wang Shasha, to,hogan outlet, Zhong Xinyi Line of five people on the edge of a cliff Yongjiu slip Alice show one by one.
 stills: Cliff rescue
"Runaway woman" was released in March 8th, Fann Wong staged a breathtaking Cliff (Figure)
 "runaway, woman" poster
Related Articls:

The BAFTA awards night Twilight star wet (Figure)

base 1 "White Deer"

Mrs. Thatcher exploring film analytic tenderness h

Wrote: "today is really experience the precious experience, almost 10 years do not take public transportation!" She also stressed, must give his seat to the elderly people. But this article in words but recruited the Korean netizens dislike, many people said "every day we go to work by bus, the bus has to be proud of what?"
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
The UEFA Cup - inter was buzzer lore was disallowe
« پاسخ #7 : 21 مه 2016، 01:18:37 pm »

The UEFA Cup - inter was buzzer lore was disallowed away unbeaten qualifying | away | stuffy qarabag team
 forty-eighth minutes, Bonazzoli right rib shot was blocked off the far corner. 2 minutes later,hogan outlet, M'Wila missed long-range Zuo Lizhu. After that, the Karabakh offensive team in a row, but the outflanking points are close. Fifty-sixth minutes, Aaron's goal to the bottom line. 2 minutes later, Mbaye's header was high. After that, the Karabakh team continues to change. Seventy-fifth minutes, George 28 meters away from the angle is too much, the ball was easily confiscated carrie. Then, Mbaye Leigh corner machine.
 Phoenix sports news Beijing on December 12th news, 2014-15 season, the UEFA Cup sixth round for the group phase. In group F match, guest Baku Tuofeike - bachramow Republican stadium, the international Milan team,scarpe golden goose, did not send a full lineup of, the Karabakh and Azerbaijan's team drew 0-0 end, thus with 3 wins 3 flat unbeaten start to the season ranked the top the group qualify for,hogan outlet, but when filling the whole stage the Nerazzurri had been scored a goal, just because the opponent offside was blown invalid. With others in the group a game Ukraine Dnepr Luo 1-0 victory over Saint Etienne, thus squeezing out the Karabakh and Saint Etienne occupy the this group also a qualifying seats.
< p > previously achieved 3 wins and 2 draws in the international Milan team before the current round has been locked in advance group winners qualify, Karabakh team product 5 points, the campaign win as long as can also qualify, but two months ago they at the San Siro when a stranger is to 0-2 score defeat in the blue black corps and international Milan previously 3 times with Azerbaijan team vs. wins,scarpe hogan outlet, 2 1 unbeaten. Campaign, absence of qarabag team of Brazilian midfielder zum roinho and striker Danilo because of injury; international Milan, Nokia suspended actually because the team has no competitive pressure. Coach Roberto Mancini is let handanovic,chaussure jordan pas cher, Kovacic, etc. the main players holiday, in the starting lineup with as many as six 90 players, which attack the Italian youngster Emiliano Bonazzoli is only 17 years old.
< p > half opening,tn requin pas cher, Karabakh team up to inter a Xiama Wei,hogan outlet online, sadigov using the corner kick opportunity in the area of foot volley was dangchu bottom andreolli. Sixth minutes, Bonazzoli left side of the penalty shot was directly blocked. Then, corcin big edge of the area right foot fire slightly out of Zuo Lizhu. After that, although the international Milan play a more active, but the Karabakh counterattack has the threat.
 fourteenth minutes, Alaskay Rolf in the restricted area on the right side of the attempted shot near the corner. 3 minutes later, Alaskay Rolf kicked Obi booked. Then the game is more intense than the exciting. Thirty-ninth minutes, Bonazzoli left foot shot from outside the area by goalkeeper Sesic easily confiscated. Forty-third minutes,saldi golden goose, the Yossi Fofu substitute for a thigh injury striker Nardi Rolf. Moyes, George Youlei qarabag after the break was closed out his left foot shot near the corner ". The first half of the game, the two teams to maintain 0-0 flat score to enter the half court.
Related Articls:

"Marca" in

2. shareho

Insurance

These years, the mainland TV market rescreens becomes common practice, from Jin Yong's drama, Qiong Yao drama, red classics to four famous and "on the beach" "fearless" and other classic TVB, the audience almost can up to the classic movies have been remade over again. Classic in the former, 99% of the remake of the drama is condemning, little beyond the former works, but rescreens the play continue to be intensified.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884

three crazy robbery
 Qing Dynasty was the last feudal dynasty in China, which lasted for two hundred and ninety-six years. In nearly three centuries of historical time and space. A total construction of twelve Emperors Tomb, seven Queen's tomb,air max femme pas cher, ten Princess Garden coffin chamber. Located in Zunhua City, Hebei Province, Malanyu western "Qing Dongling three of the Qing Dynasty Royal Mausoleum in the largest, has now become the world cultural heritage.
 author Xu Guangyuan
The tomb of Qian Long mystery: Palace of the Earth found complete woman face life

robbery
 about the Qing tombs there are many legends. The following is the burial of Emperor Qianlong Yuling in the excavation process still some mystery.
 core tip: Dongling robbery took place in August 1928 after the old, zaize Puyi sent others to deal with the aftermath. They were cleaning the Yuling Palace of the Earth, found a complete woman. In the clean-up heavy mortuary Dynasty Yi Chen wrote in Dongling during the diary, have to mention it. According to the imperial heritage minister judgment, the Queen Mother Xiao instrument is the female corpse of emperor Jiaqing,hogan sito ufficiale, died 49 years old. Yuling underground palace in six of the owner of the tomb, than she predecease first in burial, than she died late late buried; than her younger,hogan outlet online, she is older than the. Why are the other 5 people have become a pile of bones, but she has a complete body, no decay, the appearance of such as life?
 and three - door Yuling mausoleum hole bridge.
< p > however distressing is. From the Qing Dynasty perish to 38 years of the establishment of the people's Republic of China,nike tn pas cher, Qing Dongling has been three times the mass of the robbery,nmd runner femme pas cher, become scarred, devastated, quite heavy losses.
The first time
1928 years, that is, the seventeen years after the fall of the Qing Dynasty, hanging national revolutionary flag No. 12 army commander sun dianying manufacturing the first Dongling thief case. Case is roughly like this: incumbent Fengjun 28 army a even Hebei Zunhua, commander of the Ma Futian,nike tn soldes, already in Dongling underground treasure salivating. He was just the troops stationed in Ma Lan Valley, with local guanfei Wang Shaoyi secret collusion. Ready for waiting. They did not expect an ambition to be stationed in the Ma Lan Valley forty miles Sun Dianying detected. In fact, Sun Dianying also has Dongling coveted the heart,golden goose, fat can fall into the wrong port? Sun dianying immediately ordered the teachers Tan Wenjiang rate soldiers attack Ma Futian armies in Malanyu, launched a fierce battle, the Ma Futian eventually because of lack soldiers and leaders and panic to escape. So, Wenjiang Tan rate "victory division" in the Ma Lan valley. Their name, the imposition of martial law to military exercises, blocked messages. Cut off traffic,nmd running femme pas cher, in the time of seven days and seven nights, the excavation of the funerary objects were the most abundant in the Qianlong Yuling and the Empress Dowager Cixi of the Bodhisattva Tuo Yu Dongling set, on the ground, underground treasures plundered. A robbery took place after forty days, is Tianjin Qing emperor Pu Yi sent imperial clan left officials rushed to the Dongling, stolen Mausoleum of dealing with the aftermath, will be thrown out of the body of the secondary burials. The robbery shocked Chinese, shocked the world. Although PuYi urged on.
Related Articls:

Since the Republic of China Bing Xin wedding wedding - wedding in the late Republic of China - old Y

Xia Xiaohong the discrepancy between the literature and history, focusing on women in the late Qing

Monod and

This is not an external cavity cry, but a writer, regardless of encounter times or in spirit, no matter lived in the temple of high or corners of the far, whether climbing on the culture of Han nationality peak, or to be deeply the profundities of ethnic minorities living, deep experience and constant to keep the basic life sentiment.
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 150
    • nop560
cartier trinity replica bury the silver obje
« پاسخ #9 : 07 ژانویه 2018، 11:05:29 pm »

bury the silver object in the lemon1 Effective use of professional. This reply is recommended cartier juste un clou replica by Pei Linfeng.for a long time we only need in daily life to spend little effort,"gemsoo" silver jewelry mainly in the deep oxidation of sandblasting plating
======================================= end with each wearing cotton swab or tissue paper to remove water surface dirt collection in sealed bags http://www.gody.co/ to avoid cartier trinity replica contact with air if found the silver yellow signs should be the first to http://www.ipbs.biz/ use the brush to clean silver jewelry jewelry slits with wiping silver cloth to gently wipe the table: refers to the silver cloth to plant fiber as the base material dry cloth.shiny items; to pay special attention to try to get a silver jewelry inlaid stone inlaid in stone is easy to fall off the gap junction of counters are equipped with acoustic cleaning machine.
  Alibaba to find you 437 silver equipment hermes jewelry replica products detailed parameters real-time quotes The vca jewelry replica same with silver polish cloth. please read carefully and fully understand the contents of each item,and then rinse with water silver jewelry stores have sold.

http://www.moneyscience.com/pg/blog/TheReformedBroker/read/796854/clips-from-todays-halftime-report#comments

http://www.lsjhqzx.com/E_GuestBook.asp

http://park1.aeonnet.ne.jp/~kino/cgi-bin/pfd/pfdbook.cgi

http://218.23.126.222:88/E_GuestBook.asp

https://developers.gigya.com/display

http://www.monde-solidaire.org/spip/spip.php?article6094/

http://park3.wakwak.com/~borupi/cgi-bin/yybbs.cgi

http://ars.userfriendly.org/cartoons/read.cgi

http://dsp.yonsei.ac.kr

http://www.trainwithspice.com/index.php/component/kunena/welcome-mat/186813-bvlgari-jewelry-replicas-4-wash-water#186895

http://www.felift.com/plus/feedback.php?aid=730

http://www.office-taira.jp/tricolore/bbstricolore_07_08_26/sunbbs.cgi

http://park20.wakwak.com/~omax/cgi-bin/bbs/oma_bbs.cgi

http://www.567hd.com/plus/feedback.php?aid=11

http://www.xueshuhub.com/thread-42524-1-1.html
خارج شده است

این صفحه در 0.087 ثانیه 21 نمایش داده شد.