انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ما اشتباه نمی کنیم ، صرفا می آموزیم که همیشه ادامه دهیم

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه چهلم  (دفعات بازدید: 1334 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

گفتند که یا در حالت "دلریوم ترمنز"(Delirium Termens یک حالت مالیخولیایی و هذیانی است که در اثر کمبود الکل به بعی از الکلی های مزمن  دست م دهد و احتمال مرگ هم وجود دارد ) قلب من از کار خواهد افتاد و یا ظرف یک سال دچار حالتی دیگر به نام "وت برین" (Wet Brain از دست دادن قوای عقلی و قدرت تمیز . مترجم . ). خواهم شد . او می بایستی به زودی یا مرا تحویل مرده شور بدهد و یا به تیمارستان بسپارد .
            آنها نیاز نداشتند این مطالب را به من بگویند ، خود آنرا می دانستم و حتی از آن هم استقبال هم می کردم . این ربه شکننده ای برای غرور من بود . منیکه خیلی به خود و قابلیت هایم مباهات می کردم ، با قدرت حل کردن مشکلاتم را از دست داده بودم . در حال فرو رفتن در تاریکی بودم و می رفتم تا به جمع میگساران بیشماری که قبل از من این راه را رفته بودند بپیوندم . به فکر همسر بیچاره ام افتادم و دوران خوشی که گاهی اوقات با هم داشتیم ، حاظر به هر کاری بودم تا بلکه از خجالت او بدر آیم و جبران مافات کنم اما دیگر خیلی دیر شده بود .
            هیچ کلامی نمی تواند احساس تنهایی و نومیدی مرا در آن گرداب تلخ افسوس بیان کند . باتلاق از همه طرف مرا در بر گرفته بود و من حریف را در مقابل خود می دیدم . الکل ارباب من بود و من پایمال شده بودم .
            با لرزش از بیمارستن بیرون آمدم ، مرد کمر شکسته ای بودم ، ترس برای مدت کوتاهی هوشیارم کرد اما بار دیگر با وسوسه گیلاس اول غافلگیر شدم . در روز متارکه جنگ سال 1934 دوباره شروع به خوردن کردم . همه از من کناره گیری می کردند . آنها معتقد بودند که  یا مرا باید در محلی به زنجیر کشید ، یا رهایم کرد تا لنگ لنگان راهی عاقبت دردناک خود شوم . چقدر سیاه است تاریکی قبل از طلوع ، در واقع آن شروع آخرین هرزگی من بود ، قرار بود منجنیقی مرا به دیاری که مایلم آنرا بعد چهارم حیات بنامم پرتاب کند . قرار بود با خوشبختی ، آرامش و مثمر ثمر
.
.(40)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop154
With thanksgiving on the road
« پاسخ #1 : 13 مه 2016، 02:16:16 am »

With gratitude.
 A: on the road with gratitude
< p > in the sky of life, there is a ray of breeze, she touches my wounds of the heart,hogan sito ufficiale, her name is thanksgiving; in the mountains of life, Yihong springs,chaussure tn pas cher, she moistens my dry heart; in the long history of life,golden goose mid star, there is a boat,scarpe hogan outlet, he loaded with my great dream. His name is ideal. Preface
 Thanksgiving is a philosophy,hogan roma outlet, is the life of wisdom.
 gratitude, is to adhere to the moral, is the life of hope. Hearts full of gratitude, will think of dedication. Thanksgiving parents, thanks to their parenting; Thanksgiving partner, thanks to their "hold your hand, and son Xielao"; thanks to friends,air max homme pas cher, thank they utter; be grateful to life, thanks to his generosity. < p > with gratitude on the road, you don't have to frustration and trouble; with gratitude on the road, your life will rush to full sunlight; with a Thanksgiving on the road, your heart will be full of love.  two: on the road with gratitude
< p > we often hear around people constantly complain, complain about the fate of injustice, why people have so much money and they were so poor, complaining others have everything and you have nothing and yangshou shouted, God is not fair! In fact, the old
 gratitude is a kind of responsibility, is to bear in life.
 very fair! Because God has long been the most precious thing free gave the birth of each life in this world. < p > every minute we could stop breathing, and air is free; we can not do without the sun irradiation, and sunlight is free; we can't do without rain moisture, and rain is free; we enjoy a spring breeze caresses, and spring is free; we have affection of warmth, and the family is not to need to pay any price; we drunk in the love of friends, while friendship is the need of any cost; and our will, our faith, our hopes, our dream...... These precious priceless are free,goyard prix, how can we say nothing?
 people can not be alive Everything is going smoothly., everyone fails, but you can not blindly complain about life, but should bravely face the setbacks, to learn gratitude. Thanksgiving life, you will feel the joy of life; Thanksgiving life, you will feel the beauty of life; Thanksgiving life, you will feel the beautiful things in the world. If you don't know how to Thanksgiving,spaccio hogan outlet, will eventually accomplish nothing, let it become a stumbling block to you. British writer Thackeray once said: "life is like a mirror, you smile and it smile; you cry, it also cry." You are grateful, it gives you the brilliant sunshine; you are not grateful, it gives you a dark rainy day. Gratitude, failure is a stepping stone to your success.
Related Articles:

they

Beautiful

A taxi dri

The staff told us that there was not a moment to have a monkey wolf dance performances. The show began, and the three monkeys fought a fierce battle with a wolf. Wolves do not for a moment is three monkeys played shrink to one side, monkeys climb to the rockery, raised his tail, seems to be to celebrate the victory.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Fairy Tears
« پاسخ #2 : 23 مه 2016، 06:52:43 pm »

white
,ggdb outlet
 elf tears
< p > fairy tales actually is heart children the maximum beautiful, small author to us to create the beautiful fairy tale, not only with exquisite language to we weave a beautiful story, also used his good heart cared about with the world of infinite beauty and tenderness.
 soon, Phyllis become queen, she put the pearls worn on the chest, missed his mother every day.
The fourth grade: Rebecca
 third days, the queen said to the evil spirit: "I choose my people." The evil spirit was stunned. He thought the queen would choose her daughter. He took an ax to Phyllis, at this time, the queen Phyllis opened, an axe in Queen. Before she died,nike tn pas cher, she shed a tear. Phyllis also shed a tear, and her tears turned into pearls. The evil spirit touched the Pearl and disappeared, and he was defeated by the power of the family.
Fairy Tears
 legend, the wizard only a drop of tears,golden goose, they only have the greatest pain in the human body will flow down the tears.
 soon, Phyllis grew into a beautiful princess. In the wizard of Wonderland is a very evil spirit, one day after he seized Phyllis and the queen said: "I now give you two options: 1. People, 2. Your daughter. If you choose a people, I will kill your daughter. If you choose your daughter, your people will enter the abyss. I'll give you three days,hogan outlet, three days later to give me the answer." Then,nike tn pas cher, the evil wizard grabbed Phyllis away.
 in the depths of the forest there is a place, its name is called the wizard of wonderland. There is a queen named Finaan fairy Wonderland. He is a wizard and got married by a girl named her called phyllis.
 queen returned to the castle,nike tn pas cher, she do not know which to choose. A fairy said: "the queen, you are a mother. Whatever you choose,barbour soldes, we will support you." The queen listened as the elf said, as if he knew what he was going to do.
< p > small with a beautiful fairy tale. Not only weaves a warm picture picture, expressed great mother love,louboutin soldes, but also expressed the mother house of heart.
Related Articles:

Chrysanthe

This year,

Military training _19

Finally, the Chinese players out, he is not a bit like high jumpers, while scratching their heads, while jumping left and right jump, like a quick boxer, I really like the high jump of material. Suddenly, he quickly ran up and jumped into the cloud nine, after a long time before the fall. The foolish eye, do not know how to write the score, had to write "cannot be measured".
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Tube is not good family members under the nearly t
« پاسخ #3 : 03 ژوئن 2016، 11:06:51 pm »

Tube is not good family members under the nearly ten thousand cadres stalls thing,scarpe hogan outlet, the responsibility of the anti-corruption campaign
 this group, according to Xinhua News Agency
< p > the Party School of the Central Committee of the party building experts pointed out that some localities and departments of party conduct Lianzheng construction and "four winds" prominent, very important reason is some of the party organization person in charge did not play comprehensive strictly administering the main responsibility. Some people be worldly wise and play safe, when "old man",occhiali ray ban prezzi, the tube of regardless, and shielding and abetting; some subordinates to signs of corruption and turn a blind eye, let corruption wind. Also some of the discipline inspection and supervision of cadres
< p > a period of time, some leading cadres formed "the power of inertia", "the right to use,scarpe hogan outlet, handy," assumed responsibility "wince. Central emphasis on implementation of the "two," need "top leaders" not only grasp the business work, and grasp the building of an honest and clean government and anti-corruption, the two can not be neglected. However, a small number of places, departments and units are still on the implementation of clean government responsibility system to disagree,timberland outlet, grasp the style by the meeting, against corruption by position". Today, so that the leadership cadres go through the field is not easy.
 "old man" type of cadres should be careful to "walk through the field" of the day is not better than the
 effectively block the &quot,nike tn pas cher;mistake catastrophe&quot,hogan sito ufficiale;
 family gambling blind and subordinate public funds to travel it, team members "collective corruption...... This will not help the relatives and subordinate leading cadres, to be careful. Information from the Central Commission for Discipline Inspection, the first half of 2014 to 2015, a total of more than 9000 leading cadres for the implementation of clean government and anti-corruption work, the main responsibility, oversight responsibility ineffective accountability.
 first, "the old man" leading cadres of discipline violations "side" blind, justifying favoritism. This year, a number of leading cadres were asked to be responsible for violation of discipline. Which is more typical of the Ministry of Commerce of China Foreign Trade Center,air max pas cher, former deputy director Wen Zhongliang and their subordinates, his wife, who repeatedly gambling, Wen Zhongliang knew that this situation has repeatedly laissez faire, indulge. Not only that, the Zhongliang also conceal the subordinate to the prostitution problem is not reported, making excuses to deceive the organization.
 original title: more than 9000 leaders of the family members of the poor management of the share of children
 third, discipline inspection and supervision, lack of "booster" made "rickets". Central inspection teams visited found that some units of the discipline inspection and supervision organs,hogan outlet, a serious lack of oversight responsibilities. Some supervision, useless, some others to cover up the corruption and its corruption, some units of the case processing too soft and too light.
 second, "a" team "with lax discipline, corruption trend spread. Xinxiang, Henan Province, the former Secretary of the municipal Party committee is such a typical. Henan Provincial Commission for Discipline Inspection to initiate an investigation of the three departmental officials, the violation of law cases occurred during his tenure as secretary of Xinxiang Li Qinggui. Li Qinggui as Xinxiang City party conduct Lianzheng construction person of the first responsibility, to team members, neglect of education, management and supervision, with serious human oversight error.
 - focusing
 - Interpretation of
Related Articles:

The spearhead against Japan in fall Central 5 mist

Mount Lu 1945 summer camp operated to seize the fr

A soldier on a counterattack

I casually on the sofa in the house to sit down, not to the whole people will peremptorily mired, the sofa can be for some years the, I secretly think. Shen teacher looked at it, then said: "this sofa you are sitting in my Grandpa stay...... I have seen him and then said: with profound respect and humility, as well as the desk, bookcase, is his, for decades.
خارج شده است

این صفحه در 0.112 ثانیه 22 نمایش داده شد.