انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اين خانه تاريك نيست! در بيرون از اين خانه تاريك، آفتاب هميشه در حال نور افكني ميباشد، فقط  كافي است که درها و پنجره ها را بگشایی تا نور به درون بیاید

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و بیست و هفتم  (دفعات بازدید: 3530 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

گاه باعث بروز گرفتاریهای شدیدی در محیط خانواده شما خواهد شد .
            اگر یک الکلی تمایل و و اکنشی به پیام شما نداشته باشد ، نباید باعث بی توجهی شما به خانواده او شود . شما باید روش دوستانه خود را با آنها ادامه دهید و طریقه روحانی خود را به آنها پیشنهاد کنید . پذیرفتن و بکار بردن طریقه روحانی شما شانس بیشتری برای بهبودی رئیس خانواده آنها به ارمغان خواهد آورد و حتی اگر او به مشروب خواری ادامه دهد برای خانواده اش زندگی قابل تحمل تر خواهد شد .
            دستگیری از الکلی هایی که آمادگی و میل به بهبودی دارند بسیار پسندیده است . البته کسانی که قبل از توفیق بر مشکل مشروبخواری ، برای پول و خانه ناله می کنند در مسیر اشتباهی هستند اما برای تهیه همین چیزها ، وقتی این کار با تعهد توام باشد ما خود را به خاطر یکدیگر به هر آب و آتشی می زنیم . این گفتار ممکن است در ظاهر متناق باشد اما به نظر ما اینطور نیست . در اینجا نفس کمک و دستگیری مورد سوال نیست ، بلکه زمان و چگونگی آن از درجه اهمیت پرخوردار است و بیشتر اوقات موفقیت یا ناکامی بدان بستگی دارد .
            به مجرد آنکه ما کمک خود را به صورت خدمات عره کنیم ، بجای اتکا به خدا الکلی متکی به کمکهای ما می شود . الکلی برای این چیز و آن چیز ناله می کند و غلبه بر مشکل مشروبخواری را به رفع احتیاجات مادی خود مربوط می کند که اصلا واقعیت ندارد . بعی از ما برای درک این حقیقت بهای سنگینی پرداخته ایم . ما متوجه شده ایم چه کار باشد یا نباشد چه همسری باشد یا نباشد تا زمانیکه انکاءخود را از خدا بروی بقیه انسانها بگذاریم ترک الکل برایمان میسر نخواهد شد . در ضمیر هر یک از الکلی ها این ایده باید حک شود که او می تواند بهبودی یابد و بهبودی او به هیچکس بستگی ندارد ، تنها شرط آن اعتماد به خدا و خانه تکانی است .
            امکان دارد برای کاندیدای شما طلاق یا جدایی پیش آمده باشد و یا فقط رابطه او خراب شده باشد . کاندیدای شما باید در حدود توان خود به جبران گذشته ها مشغول شود و اصولی را که سعی می کند با آنها زندگی کند برای خانواده خود دقیقا تشریح
.
.(127)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • def870
A woman is a flower rather than a vine.
« پاسخ #1 : 06 آوریل 2016، 10:02:38 am »

< p > flowers,hogan scarpe, looks very weak, in the corner of a casual, then bloom in a branch, leaned can only read, but she can alone against wind and rain, tenaciously to complete the whole process of a life. But rattan, looks very strong, Zhizhi creeper climbing walls, climb over the tree,air max pas cher, crawling with as much as possible all attached to place,air max femme pas cher, but she needs to rely on others to live, down the wall, tree is dead, she would start looking for other objects for the survival.
< p > if there have been dependent on someone of that age, at that time can only say is innocent and naive is not mature enough,hogan outlet, in the mental and emotional too gullible, but ultimately rely on the wall down, died on tree, finally to rely on their own, and the rest of my life root long dry strong bone, abruptly grow to withstand the wind and rain very stubborn plants.
< p > as a wife for the increase of the role of mother and woman's exposure has become more and more, especially in white-collar class, close full of all kinds of women, capable of independent career. Aio Norikoxianmegumi, belligerent forces, Yin Qinxian Mei * * * * a, also have I the work family two hardy bustle,chaussure tn pas cher, between both sides are slovenly woman, I want to me, a woman has not known as a flower, but grass, because it is too strong and tough, while ignoring the kind of flower graceful feminine qualities of the.
 but this world is because there are a lot of kinds of women, will become colorful, just as the garden can not only be a plant. There is a woman, she did not own life also does not have the direction of their own, so all day doing nothing, only to do is tracking and spy on their men's every move, flipping through his briefcase, view his cell phone, around to inquire about the man's whereabouts and communication of the opposite s..e..x doesn't allow him to look at other women, not allowed to speak to him with another woman,tn pas cher, a found abnormal, will live and die in the downtown upside down. Women like me a lot, a gay male wife, afraid he snatched by another woman, doesn't even let him wear the clothes, a because he wanted to go out with their friends drink, not with her, she in the winter barefoot ran out, he put she even coax belt advised her to go home,louboutin pas cher, he drinks come back, his wife a person at home, drink a bottle of Erguotou, drank foaming at the mouth into unconsciousness. And a male leadership and thirty-eight please unit of the female comrade to eat, the wife afraid he was came many beauty temptation investigation. The results saw the husband has drunk, actually yells SA sprinkles. More than one gay man's wife, like to see her husband's mobile phone, found that there is a strange phone or text messages will be open to get through these numbers
< p > Shakespeare once said, "the woman, your name is weak", these words have been let in my throat, but the world is full of wonders and men, unlike men, of course, more that no bone, such as vines generally be guiltless woman the. Perhaps in this era is in fact the patriarchal prosperity of, men prefer that poor plainly,scarpe hogan outlet, wavefront flow, posturing, motionless is not your woman cannot live.
Related Articles:

A song with only one story..

You can not have love, but not together

In the past I have loved the care and love of my people who care about me

If you love a person can not be together forever, please cherish every time and he together opportunity, cherish every time and talk to him opportunities, cherish the opportunity which each a smile to him, because this is probably your mind the memory of wealth.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 218
    • nop062
2014 Chinese city annual average wage of 49969 yuan
« پاسخ #2 : 13 آوریل 2016، 06:38:23 am »

Average annual The wage in China's urban areas rose to yuan 49969 in ($8060 USD about) but 2014,scarpe hogan outlet, the gap between wages in different industries is also widening.< br / > 2014 China urban areas the average annual wage rose to $49969 (about $806),converse femme pas cher, but the wage gap between different industries also in the expansion.   China's National Bureau of Statistics (NBS) released a report on Wednesday that shows the average wage for urban jobs with public institutions in China rose last year. The average 7.1 percent wages for private jobs based in China's urban centers rose in the same time 9 percent period. Prices factors have already been considered.    But; gaps in wealth within industries are also starting to widen. A Beijing Youth Daily report citing NBS Statistics said that the income gap between the highest and lowest wages for China's public sector1 jobs in urban areas grew to 79917 yuan in 2014 from 73833 yuan in 2013 In the private sector,goyard soldes, the income disparity between the highest earners and lowest earners was 24182 for 2014 - about 25 higher than percent >Related Articls:

Boston Mar

Call 911

Cold water

I also thought about Lillian, our parents' part-time maid. I could almost touch calmness when Ithought about Lillian, with her gentle voice and radiant smile. I knew Lillian was praying for me; she always prays for our family, especially when one of us is away.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Immature people don't understand the truth in life.
« پاسخ #3 : 09 مه 2016، 09:58:40 am »

Immature people have never understood these truths
 mature and immature with age Never mind, a lot of people to die are very silly very naive. Mature is not mature,scarpe hogan outlet, is that you can not stand each other's point of view to look at things, is that we can not put my world into your world. < br / > < br / > 1, we must know how to pay the immature < br > < br / > the first characteristic is immediately to return.  only sow in spring and autumn will harvest. A lot of people doing anything,air max pas cher, just pay a little bit, will be rewarded. Like to do business, to do not have what achievement,hogan outlet, want to give up, some people give up a month, some people give up three months, give up some people for half a year, some people a year give up this is a typical loser habit. So there must be a vision, to see farther, vision is to see the future! < br / > < br / > to abandon the habit of people have in life, there is a sentence must give you: successful people never give up, never give up success. The poor have two very typical mentality: first, always say no chance; two,hogan outlet online, always want to overnight. < br / > < br / > we must know how to pay, because we are put in the pursuit of their own dreams,tn pas cher, life is for hopes and dreams, if a person without a dream, not the pursuit of, the life there is no meaning of the! < br / > < br / > as a considered very accurate fortune teller to your life tell you, including you when graduation, when to work, when to get married. When there are children, 40 years old to. 50 to. After your children how and when dead. You come to life, there is meaning? It is not for nothing? Live to the hopes and dreams.  < br / > there is, however, one thing is clear, what you have done in this project will get double the return. Like a seed, you put it down, and then watering, fertilizing, weeding,tn homme pas cher, insecticidal,hogan outlet online, and finally you harvest is not dozens of times, hundreds of times the return? < br / > < br / > must know how to pay, don't be so quick immediately want to return, there is no such thing as a free lunch, easily is unlikely to succeed. < br / > < br / > 2, successful people never complain, complain will never succeed,tn pas cher, the < br / > < br / > person, immature of the second feature is the lack of self-discipline.  > mainly in the undisciplined
Related Articles:

Don't smell yesterday, no ret

Face the reality, learn to relax yourself.

Give me half of the warmth, make your life elegant, looking at your signature, memory surge. It was my greatest lucky to have met you a year ago. Maybe it's love at first sight. When you walk into the classroom that moment, my eyes completely attracted by you, you are like an angel, holy and noble, if time can be cut, I hope to cut off the memory, in the heart, thin aftertaste.
خارج شده است

sh5hbzz5l

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 97
    • abc523
Edison Chan says it will not hide Nicholas Cecilia wanted to marry _0
« پاسخ #4 : 11 مه 2016، 11:56:44 pm »

Edison Chan also said: "I first have to forgive myself, if I can not do,hogan outlet online, others can not forgive me. As for Nicholas Tse and Cecilia Cheung, I also have to do a good job of psychological preparation. Will have the opportunity to meet everyone, but will naturally a little, with the nature of a point, will take the initiative to talk with their spouses, will not avoid."
 at the press conference, Edison Chan recommended in addition to the new album,tn requin pas cher, also talked about the dusty indecent photos. Edison Chan said,scarpe hogan outlet, from the incident to come over, to find themselves, he has been on the support of his girlfriend Vincy (Yang Yongqing). Edison said: "she is SuperWoman (a woman),hogan outlet, everyone exchanges for more than four years,hogan outlet, his girlfriend age although younger than me, the idea is very mature. She learned a lot from her, too many things to thank her.
 newspaper comprehensive news according to Hongkong media reported yesterday,louboutin pas cher soldes, Edison Chan will launch a new album in Taiwan today. The day before yesterday,goyard prix, Edison Chan in the new album promotion once again asked the public to forgive, this last one will be Nicholas Tse and Cecilia Cheung husband and wife two people.
Edison Chan says it will not hide Nicholas Cecilia had also thought about marriage
 also had thought about marriage, if it is 4 years ago,goyard prix, there will be the impulse, but there are a lot of things to do."
 data figure: Edison Chan. Yuan Fang agency issued photo
Related Articls:

> > light media

Jim Carry

But now three films were not released, we are unable to evaluate his performance, had to focus on his favorite topic of which one of them to ask questions, this let him quite a headache, "can not be said," ask again began to play Tai Chi, "Chen Kaige shot a costume drama, Jiang Wenpai was one of the age play, Feng Xiaogang pats the a modern drama..."
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
On students watching TV _1
« پاسخ #5 : 25 مه 2016، 12:08:53 am »

on students watching TV
 have your attention please I m going to talk something about students watching TV.So as we know, TV plays an important part in our daily life. It 's at and more convenient to get information from TV than from newspapers. Providing us with lively and interesting moving pictures, TV enables us not only to see what is happening in the world but to learn many things,tn pas cher, including foreign languages. So it is not reasonable to forbid students to watch TV. But watching TV too long is not. Sitting in front of the TV all day does harm to our eyes and wastes our time for study.We should take
Boys,May I
 your school's extracurricular activities group will hold an English conference to discuss the question of students' watching TV. Please use English to write a speech,golden goose outlet, talk about your views, such as watching TV access to information convenient,tn homme pas cher, can understand the world,spaccio hogan outlet, to learn the knowledge,hogan outlet online, but I saw a visual effects,goyard prix, delays in learning. The number of about 100 at the beginning has been given, not included in the total number of words. And girls
On students watching TV
Thank
So a correct attitude to students watching TV,golden goose deluxe brand.You for your listening,nike tn pas cher.
Related Articles:

About your

Watch TV W

Hard work is not equal to suc

The robot pressed the red button on the bedside table, the curtain will automatically pull up. Sunlight in my house, I clearly see, robot is the lawn and flowers watering, a dolphin crystal dew, in the sunlight, bright and dazzling. I said the sound of "walking" the robot will hold me to the bathroom of the chair, press the yellow button, the machine automatically gives me the teeth, wash your face, comb my hair.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Writing material album (108)
« پاسخ #6 : 25 مه 2016، 11:22:20 pm »

1, the lonely living goddess
< p > from the Mara Dynasty began, the king of Nepal to maintain their own rule, every September 26, around the goddess festival to visit the site and to accept reverently goddess blessing. The goddess in red to the king when the supreme power of the king to teach, otherwise there may be trouble. It is believed that the "living goddess" can bless the king and the people of Nepal, and bring peace and prosperity to the people. According to media reports,hogan outlet online, the former king Birendra did not attend the event of the goddess Festival last year. Therefore, people are concerned about whether or not the king Jaron della attended this year's goddess festival.
 selection process mysterious
< p > recently, King Gyanendra of Nepal in the palace Xidi Narayan met new Nepal in the establishment of the "living goddess" -- -- in just four years old puruidi & middot; Sha Keya, so that her position was officially confirmed, thereby changing the fate of the little girl's life.
 in the past, people are willing to hold their own daughter as the people of the "living goddess" different, and now people's ideas have changed. They prefer their daughter to be an engineer and a doctor in the future. The priest for "living goddess".
 is in recent days to replace the fourteen year old Rahimi La became the new "living goddess". Look for and select the work of Preti took the Royal priests for several months. Preti has been rushed to a nearby Hanuman dhoka Palace Kumari palace, leaving their parents, began to live a life of seclusion. According to regulations,hogan outlet, she can only have a few selected playmate,barbour soldes, a year only a few opportunities to go out. She will spend a lonely childhood there, until the first menstruation,nike tn pas cher, the new "living goddess" to replace her.
 writing material album (108)
 selection of the new "living goddess" of the work carried out by the Royal priest,nike tn pas cher, the process is both mysterious and unique. "Living goddess" must come from the Buddha Sakyamuni was born of the Shakya family and ancestors must be lived in Kathmandu two holy rivers -- Bagh Marty River and Weiss Nudi riparian, born innocent,hogan sito ufficiale, there is no any stain. She must have thirty-two virtues,tn homme pas cher, without any defects, but not to see the blood, even if it is cut and can not be bleeding. She must not be afraid of the dark, the test must be the same for the sacrifices to kill sheep and water tau in a room for the night.
 Nepal's "living goddess" must have thirty-two virtues, but can not see the blood,hogan olympia outlet, even if it is not seen through the blood. She must not be afraid of the dark, the test must be the same for the sacrifices to kill sheep and water tau in a room for the night.
< p > "living goddess" in Nepal called Kumari (meaning for the goddess), its history can be traced back to 16th century horse pulls the dynasty, after the Shah dynasty inherited, has been hit by the Hindus and Buddhists worship together. The "living goddess" is believed to be the king of India power and shelter is the spiritual pillar of the divine source,.
Writing material album (108)
 New Goddess only four years old
Related Articles:

2015 annua

Summer squ

Then I'm going to tell you, you're wrong. If you in the street litter on the ground, just be is China's tourism foreigners saw, will give them leave what kind of impact? What will they think we Chinese people? Is, readily lost garbage man many, you a is not much, but less of you a lot ah! You make garbage points to the cleaners are not?? listening to my speech, I hope everyone think! We are not should set an example, do not readily littering the floor.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
IMF CEO two election battle of the head of the ele
« پاسخ #7 : 27 مه 2016، 07:40:45 am »

link
< p > the International Monetary Fund (IMF) Executive Board of directors local time on the evening of 13 announced in a statement, Mexico's central bank governor Carstens and French Finance Minister Christine Lagarde two candidates will compete the presidency of the appointment of a new fund. Fisher, President of the Bank of Israel,air max homme pas cher, expressed regret at being unable to qualify for a candidate.
IMF CEO two election battle of the head of the election Carstens
 Securities Times reporter Wu Jiaming
Long and short
 but Lagarde is also insufficient, analysts pointed out that the weak point mainly concentrates on the following aspects:
 according to the IMF executive board previously issued a statement and the rules of the International Monetary Fund,barbour pas cher, the new president in May 23rd to start the selection process, the end of the nomination of candidates in June 10th, before the completion of the selection of the president in June 30th.
,hogan interactive outlet, Brazil's finance minister, Mantega, has denied that Brazil has decided to vote for president Lagarde IMF.
 one is due to Lagarde on behalf of Europe, and Europe is currently in
 previously, IMF president positions have been controlled by the europeans. Under the influence of the world economic structure and the European sovereign debt crisis, more and more people believe that this position should not be limited to the selection of the Europeans. Mr Carstens has said the European debt crisis intensified, with the IMF Lagarde this position, President of existence "conflict of interest", the next president should not again held by the Europeans. U. S. Treasury Secretary Timothy Geithner also think Carstens have good financial literacy and political ability, can be competent the post of managing director of the IMF, but the United States has not a clear statement to support any candidate.
 55 year old French finance minister Lagarde work resolutely, decisive. In 2009 she was Britain's "Financial Times" rating for the best euro zone finance ministers,nmd runner femme pas cher, the reason is she in coping with the international financial crisis "measures for the proper and timely", in the international financial supervision and a series of talks show good diplomatic ability and skilled negotiation skills.
< p > however,air max pas cher, market participants generally believe that Ms Lagarde has been European and African countries support, Raja Desheng the possibility of maximum. Carstens also said that his chances are very slim, the greater the possibility of Raja tecsun.
With the
 currently Lagarde has been supported by the European and African countries, the United States and the major emerging market countries,hogan sito ufficiale, although not yet clear,adidas yeezy pas cher, but did not express their opposition.
 her
 IMF officially announced that Carstens and her as a candidate for the presidency, emerging countries are futile. Some analysts said that despite Carstens claiming to represent emerging market countries, but the close relationship between Mexico and the United States has also been considered a lack of representation of one aspect. For the Europeans to head the IMF, emerging markets were not satisfied, but emerging markets of the current campaign goal is only making a number of different voices, emerging markets have focus on for the next president of the Singapore economic action,tn pas cher, an economist at Cohen said.

Related Articls:

Guo Shuqin

59 company semi annual dividend hit a 9 year high

Stamp duty

Buffett shareholders' meeting is to teach you how to make money, the general meeting of the shareholders of the Alibaba to share with you how to do business, how to deal with difficulties in the process of doing business. We hope that the general meeting of the shareholders of the Alibaba to make the world a small business from the sharing, the experience.
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
fjallraven kanken backpack cheap
« پاسخ #8 : 29 اكتبر 2017، 08:28:44 am »

跑步,杠铃哑铃前平举. to achieve efficient fitness smallville the complete series dvd boxset results and long-term spillover effects. for those who pay attention mad men dvd to the shape of the body, chaumet jewelry replicas to avoid leveraging. noodles, as ncis season 14 dvd box set far as possible to achieve the maximum degree of back.
   double elbow and rear head as a fulcrum cartier love bracelets knock off (5 points once upon a time seasons 6 dvd boxset support), the running energy consumption more than unarmed ran to reduce 20%~30%.

http://www.2008tb.com.tw/viewthread.php?tid=36916&pid=53286&page=1&extra=page%3D1#pid53286

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=61&pid=67947&page=35&extra=page=1#pid67947

http://forum.kontroly.net/topic.asp?TOPIC_ID=416518

http://jiamei.im/forum.php?mod=viewthread&tid=887076&pid=1014224&page=1&extra=#pid1014224

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=22000&pid=88899&page=33&extra=page=1#pid88899

http://www.love3388.com/forum.php?mod=viewthread&tid=22935&pid=725515&page=41&extra=#pid725515

http://sledderforums.com/showthread.php?157519-adidas-schoenen-kopen-24591_all_&p=232291#post232291

http://jiamei.im/forum.php?mod=viewthread&tid=9668&pid=1014222&page=24&extra=page=1#pid1014222

http://toyotachr.com.tw/forum.php?mod=viewthread&tid=134018&pid=154073&page=1&extra=page=1#pid154073

http://www.mkulimabora.com/index.php?item/25325

http://www.2008tb.com.tw/viewthread.php?tid=36997&pid=53284&page=1&extra=page%3D1#pid53284

http://jiamei.im/forum.php?mod=viewthread&tid=886751&pid=1014220&page=1&extra=page=1#pid1014220

http://sledderforums.com/showthread.php?157766-fjallraven-kanken-big-backpack-or&p=232290&posted=1#post232290

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=22669&pid=88897&page=1&extra=page=1#pid88897

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=91&pid=67943&page=16&extra=page=1#pid67943
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 148
    • nop560
bvlgari ring replica 4
« پاسخ #9 : 07 ژانویه 2018، 11:48:16 pm »

4, wipe the oxidation of silver necklace.contact with warm http://www.mtat.co/ water or sulfide deep color. wipe the silverware back and forth.So as http://www.n8v.co/ to avoid random charges The materials required by are: original and copy of ID card then dry with soft wool bvlgari replica fabric.
  Paste documents to Blog: copy preview common bvlgari replicas size (450*500pix) hermes jewelry replica larger size (630*500pix) However,wiping silver cloth http://www.wcms.co/ rub rub silver cloth 3 the best cleaning liquid immersion.

http://bbs.fytxonline.com/forum.php?mod=viewthread&tid=88409&pid=3908255&page=40&extra=#pid3908255

http://www.ayxzyzz.cn/E_GuestBook.asp

http://www.promo-grimpe.com/spip.php?article124/

http://www.moneyscience.com/pg/blog/TheReformedBroker/read/796830/first-quarter-curriculum#comments

http://lab.nqnwebs.com/lavoz_bak/spip.php?article3099/

http://park8.wakwak.com/~jikomanzoku-bugi/cgi-bin/apus1/apus1.cgi

http://gwdom.free.fr/index.php?file=Guestbook

http://park19.wakwak.com/~chaka-pom/cgi-bin/clever.cgi

http://www.htwl168.net/bbsnew/ShowPost.asp?ThreadID=44888

http://cgi.members.interq.or.jp/www-user/cpcscan/msn/cgi-bin/bbs2/yybbs.cgi

http://ysn0592.com/forum.php?mod=viewthread&tid=7743&pid=173896&page=13&extra=page=1#pid173896

http://www.postyourtits.com

http://www.bjsax.com/home.php?mod=spacecp&ac=blog&blogid=

http://charon44.fr/spip.php?article397/

http://www.postyourtits.com
خارج شده است

این صفحه در 0.159 ثانیه 21 نمایش داده شد.