انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اگر يك روز شاد بودي آروم بخند تا غم بيدار نشه ، و اگر يك روز نا اميد شدي آروم گريه كن تا شادي ناميد نشه.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: فقط برای امروز  (دفعات بازدید: 905 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
فقط برای امروز
« : 17 اكتبر 2010، 01:40:34 pm »

سعی می کنم فقط برای امروز زندگی کنم و مشکلات تمامی طول عمر را به  یک باره بر دوش نکشم . من می توانم یک مشکل را برای 12 ساعت تحمل  کنم .
اما اگر فکر کنم که باید تا آخر عمر با آن بسازم برایم درد آور و غیر قابل تحمل خواهد بود.
فقط برای امروز خوشحال خواهم بود . فقط برای امروز میخواهم خودم را با  آن چه هست وفق بدهم و سعی نمی کنم خودم را با خواسته هایم  سازگار کنم . پس وقتی خوشبختی به سمتم می آید با آغوش باز به آن خوش آمد گفته  و آن را با زندگیم تطبیق می دهم. فقط برای امروز روح و روان خود را تقویت می کنم . مطالعه میکنم و چیزهای  مفید یاد میگیرم . من دیگر می خواهم کرد که نگذارم بیماریم بر من تسلط
داشته باشد .
من هرچیزی که نیاز به تلاش و اندیشه و تمرکز دارد را برای خود می خواهم تنها امروز روح و روان خود را از سه طریق به تمرین وا میدارم :
یکم _ یک نیک برای کسی انجام میدهم نمی گذارم که او یا هیچ کس دیگری  بفهمد که من آنرا انجام داده ام و اگر کسی فهمید آن را به حساب نمی آورم
دوم _ تنها امروز میخواهم بشاش باشم و به همان خوبی دیده شوم که به نظر میرسد.
سوم _ لباس مناسب بپوشم ، آرام صحبت کنم ، رفتار مؤدبانه داشته باشم ، انتقاد پذیر باشم ، عیب جویی نکنم و سعی میکنم فقط خودم را تغییر دهم نه دیگران را فقط برای امروز برنامه ای خواهم داشت شاید نتوانم دقیقا از آن پیروی کنم اما به هر حال آنرا خواهم داشت . امروز از خدا می خواهم تا مرا از  دوبلا نجات دهد : دودلی و عجله . فقط برای امروز نیم ساعت با خود خلوت  می کنم و سعی میکنم چشم انداز بهتری از زندگی داشته باشم . فقط برای  امروز ترسی نخواهم داشت . مخصوصا از لذت بردن بخاطر آنچه که زیباست  واهمه نخواهم داشت و باور دارم که گویی من به جهان تقدیم شده ام.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • ghi910
life
« پاسخ #1 : 02 آوریل 2016، 03:48:58 pm »

every night, just let my thoughts fly all the way. There are many people to celebrate this evening, admittedly, and many people grope about in such a night, struggled and guarding the moral bottom line. The noise in the street at night is still charming, far not like that kind of gloomy and deserted countryside.
< br / > the wasted time destroy the generation after generation Huarongyuemao, several ups and downs, life still, the earth may also disappear,bottes ugg pas cher, for thousands of years of accumulation, but the words are only ended up disappearing end. Of course we are people of this generation are lucky, from the destruction of the pain. Then in the rest of life for the benefit of our descendants and good; everything is so beautiful, who is willing to discard? The utilitarian society,bottes ugg france, who do get vent free? During the war years, who will sacrifice their own lives to help others, selfless defend the homeland? It is not in any dirty air.
< p > dim under the neon lights,tn pas cher, even if is Peng scale Qingsi hair, disheveled alcoholic, the East cross step, west point out, cursing one day unfortunately almost and sky chosho almost and Dishou thought, or simply take advantage of the first tied to pole on the ground, leaning back on the blunt wire stalks spraddle seems to alcohol anesthesia let him completely don't know the pole hard,air jordan homme, while they go about the Duke of Zhou, intermittent snoring.
 Hotel, lights, must be a senior officials meeting. A delicate and shiny glass round table, full of a table delicacies, bird's nest, shark fin, chicken, duck and goose, can be described as color, flavor and taste, a pair of rounded arms on the table to pick to pick, while towards the pretence, while to the teeth, all over the face of the ferocious. Portly director is laughing,chaussure air jordan pas cher, a touch of a prostitute slender waist, a hand holding chopsticks, but the eye saccades to a whole table, seem to have superhuman powers. This is not to suffer the punishment of the Bo Tim Tin Mat. Send, dinner,golden goose scarpe donna, dinner.
< p > although is in the morning, and still see the bent old man, holding the broom rough, dragging a heavy large handcart, in addition to the clear day remnants of dirt, day labor has already been trained a not afraid of wind, rain, the ability to heat and cold, the skin had been was the sun burns, white lights woven figure is more and more small, getting smaller and smaller... They even not for the people in the streets is convenient but to sporadic wages must be respected in any industry. For decades as one day adhere to in the dusty street, a blessing for you, I will bear, so silently in the dark chewing the hardships of life.
< p > in a hurry, high-heeled boots stepped on cement floor pounding of pink lady, face paint on a thick layer of white powder, such as freshly painted surfaces, shop in the face of net does not seem so smooth, but is pale and very natural, a toothy maw in such late night markets like aunt yelling call, the sound a long time to reverberate in the plug of the stars in the sky, drifting like a gust of wind, body the perfume taste long shrouded in the air, to the five flavours miscellaneous Chen streets and added that a dose of smell.
Related Articles:

Untitled - Readme

Mid autumn moon with

Reincarnation of life and dea

I like to be quiet, so my friends are very few, and those are the ones that I have recognized. Forget where to hear the good friend is not attached to the label is not torn off, so I cherish. Sometimes you hate a friend. I said the friendship need to operate, you say who you are right, you are right.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
Morning glory 600
« پاسخ #2 : 10 مه 2016، 11:53:53 am »

< p &gt,hogan outlet online; some flowers and plants is ordinary but again, but hard to see them if, heart to think of them, find a lot of good feeling, even able to understand the meaning of the lives of many, such as the morning glory flowers.
 2 morning glory
< p > in the midst of bamboo fence Mao Taya, sit in the farmyards, rise is a frame abundant wild morning glory flowers, so elegant, so touching, heart will sudden surge of a warm field atmosphere,hogan outlet, chest rushes the unspeakable relaxed and happy......
< p > morning glory is Chapman's daughter, is the countryside peasant, although there are forceful personality pleasing color. Most of the time is quietly climbed the fence corner,hogan outlet online, quiet growth flowering; conditional is climbing on the top of the pole, raised his bright smile as the distance to see to see the universe. This is the most beautiful season, it is the most glorious moment in his life. In the afternoon, it will turn off the self pity, as of a good memory. The next morning, fences still petunia flowers in full bloom, open happy and sweet. That is also a flower beautiful eyes and soul. And yesterday's one, since the most beautiful blessing will be given to it, and give the next generation.
 often think that the country was a brilliant morning glory,air max pas cher, also called morning glory, purple, red, and blue. Early in the morning fresh bloom charming smile, a flower next to a flower, in vines happily blowing up, blowing thin morning mist, blowing up the birds, blowing open the full of vitality. Purple is the kind of noble and elegant purple, there is a sense of color,mont blanc porte mine. Red red red is simple, mundane. It is not necessarily a blue, blue, can ya.
Morning glory 600
 1 Petunia
< p > morning glory is punctual flowers, general at seven o'clock in the morning on time open, blowing trumpets and next to the Canna, henna greeted each other, to the ten o'clock it rest; before seven, sorry, people are still in dreamland and the flowers ah grass ah in play. The primary school, I often in the morning glory bell, real clock. Mother cooked breakfast, shouted: come on, trumpet flowers! So I got out of bed, wash your face, brush your teeth. In hedges in a hurry to eat breakfast, when petunia flowers have is brilliant, the flowers have a drop or two of glittering and translucent dewdrop, glittering, attentively surveyed with a slugabed pupils.
 this morning glory is my love, my heart is filling care. She has many friends, morning dew and meet her; beautiful Chaoyang gives her warm,tn requin pas cher; noon trees and she chat; evening grass and she reminisced; at night the moon with her companions. Morning she is how elegant; Chaoyang also lining out her style; trees and she is so small; grass every day and she grow together. Every day I try to take out the space to accompany her, give her water, fertilization. For fear that she should die, my special attention is hot. Because of the high temperature will die or wilt. So let the tree to help her shade, specially designed for her 5 star "summer cool"! Watering some water to prevent drought and water shortage,golden goose saldi. Morning,hogan rebel outlet, morning glory on a few.
Related Articles:

I and the

The crevic

Grandpa's

For a moment, I really can't adapt to it. Learning life in high school is really stressful. I can't keep up with the rhythm of my teachers and classmates. I keep telling myself that this is normal. Just entering high school may be like this. But I failed again and again, again and again, and I lost my confidence. I was like a small turtle began to have its own back.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
Chrysanthemum _114
« پاسخ #3 : 30 مه 2016، 04:51:16 am »

Chrysanthemum
< p > I love the chrysanthemum, not only because it is beautiful, but it with action told me a reason, don't be intimidated by in front of the wind snow and rain, the road of life is not smooth, as long as we insist on will be able to achieve the final victory.
Teacher
 as the saying goes: "the flowers also need greenery". There are many black spots on the dark green leaves, like our palms. Chrysanthemum leaves in the background as more beautiful, more beautiful!
 chrysanthemum
 Lenovo is rich,hogan sito ufficiale, and carefully observe and care, highlighting the characteristics of chrysanthemum.
 one of the white flowers is the most eye-catching. You see, the white flower like millions of little girls Avalokitesvara, like jellyfish frolicking in the seabed freely. Its petals are compact, folds, like an exquisitely carved pagoda. Other flowers are composed of five petals, only chrysanthemum petals are like the stars in the sky are innumerable, the stones on the ground is also not the end. Some big bowl like chrysanthemum, some small like a small glass like. Pick a petal look carefully, it is like a spoon, and like a golf club. Carefully and heard the chrysanthemum, chrysanthemum the fragrance smell oncoming, refreshing, refreshing, mesmerizing. At this time, I seem to see such a picture: the flowers in the garden, a variety of flower flourish,hogan outlet online, red Begonia flower, white pear,hogan sito ufficiale, golden yellow winter jasmine....... Small bees freely nectar in the flowers, butterflies in the flowers fluttering freely. At this moment,nike tn pas cher, I seem to be a bee, honey, together with them and dancing......
 chrysanthemum, it is not as bright as peony,hogan sito ufficiale, unlike the rose so delicate,hogan sito ufficiale, not as charming as the cuckoo. But it has a beautiful but unusual appearance.
 today,chaussure air jordan pas cher, the teacher brought a few pots of chrysanthemums to us, they contend, a riot of colours, in different poses and with different expressions. You see, those chrysanthemum red in full swing, light and elegant, yellow, yellow, white like snow white. Some of them like willow drooping willow,scarpe hogan olympia, some like silent falls, there's like a splash of water.
 "nature can be cold, and the how." Has become my motto, it will always inspire me to move forward.
Related Articles:

Crying, just cowardly

Military training 3

Red eye rabbit _0

I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

dBUq7bVjmh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 108
    • opq675
Pulsera Pandora Outlet one must first identify whether there is no plating
« پاسخ #4 : 14 نوامبر 2017، 06:27:36 am »

Now introduce a few simple jewelry care methods. and they are also called "chain bags"". with a soft brush to dirt,jewelry boxes
   one must first identify whether there is no plating; 1. Silver in many times after the black is very difficult to wipe Bracelet Pandora Soldes 2017 the white. It can be cleaned by special jewelry cleaner, but it is very afraid of oil. the coach can conduct off-site guidance. both players at the same time Anelli Pandora Prezzi Italia 2017 violations can Pandora Disney 2017 France be sentenced to re serve. Be careful not to wear gold jewelry with other Bracelet Pandora Charms En Remise hard object collision or friction. and even see others back Logo obvious Acheter Pandora Bracelet Pas Cher bags.

http://www.mkulimabora.com/index.php?item/29393

http://www.i-quimica.com/index.php?item/59543

http://www.whuzzupquepasa.com/clasificos/index.php?item/15632

http://steel.isofra.com/aef/index.php?tid=30200&tpg=1#p49259

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?86010.last

http://mail.myclassads.com/index.php?item/15085

http://www.whuzzupquepasa.com/clasificos/index.php?item/15631

http://drupal.growth-flexv.com/node/3#comment-194058

http://kundungi.com/item/10871

http://okobi.org/forums/topic/11191/pandora-outlet-online-southwest-jiao-tong-university/view/post_id/11298

http://www.i-quimica.com/index.php?item/59542

http://linktanker.com/item/111431

http://d-discount.com/

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?86008.last

http://www.whuzzupquepasa.com/clasificos/index.php?item/15630
خارج شده است

این صفحه در 0.066 ثانیه 20 نمایش داده شد.